SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE I Toernooi nationaal kampioenschap libre groot biljart in Haarlem Zondag kampioenschap van de amatrices op Mereveld RADIO Nederlanders reden voortreffelijk en liepen niet meer strafpunten op Nog altijd een tiental zonder „strafregister" 5 AMATEURVOETBAL HOCKEY Wederom boksers wegens „kermis-boksen" geroyeerd Stadion in Melbourne kleiner dan men dacht dat het zou worden Hoad verloor Eef Kamerbeek krijgt nog een generale repetitie KORFBAL De opstellingen Dames-voetbalploeg naar Duitsland Bentley naar Fulham Om de Europabeker Souvenirs Sport in *t kort Hockey Dames-hockeytoerploeg op Curacao aangekomen Heringa Wathrich FIDE-landentoernooi Nederland verloor met 3-1 van Noorweegen Herman Willemse trekt zich terug van training Paardensport Zaterdagavondmeeting in sportpark Hilversum DE MOTORZESDAAGSE Fietsen is zó gezond Hartspecialist van Eisenhower in Nederland Betaling abonnementsgeld per giro ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 Zo vlak na het begin van de voetbalcompetitie valt er nog betrekkelijk weinig te zeggen over de verhoudingen, zoals die het komende seizoen zullen liggen. Voor veel clubs uit de eerste divisie is het zelfs nog maar de tweede maal dat zij voor de competitie in het veld komen. Voor de be talende clubs uit Haarlem en omgeving staat dan ook een zondag vol vraagtekens te wachten. Hoe sterk, of hoe zwak zullen de tegenstanders zijn? Men zal het rustig af moeten wachten. De enige club die in eigen omgeving speelt is RGH, dat AGOVV uit Apeldoorn tegenover zich krijgt; EDO en VSV spelen de uitwedstrijden tegen respectievelijk Excelsior en Limburgia. Voor Stormvogels is geen competitiewedstrijd vastgesteld de IJmuidenaren gebruiken nu de vrije dag voor een vriendschappelijke match tegen Graafschap evenmin als voor Haarlem, dat de afgelopen week een lichtwedstrijd speelde. Voor de Racing hebben wij een gerede terwijl Eechtrop en Ever Swift zeker niet hoop op een gunstig resultaat. De Apel- kansloos in het veld komen. doorners wonnen op het nippertje van Fortuna (VI.), doch verloren van SHS. Bij zondere wapenfeiten verwachten wij dan ook niet van de ploeg die morgen naar het Heemsteedse sportpark komt. In dezelfde divisie (B) krijgt EDO een tegenstander, die nog geen goal tegen zich gescoord zag in twee wedstrijden. De Ex- celsior-spelers wonnen zowel van EBOH als van Sittardia met twee-nul en schijnen dus voorlopig een vrij hechte achterhoede te hebben. Ook de kansen van VSV in de uitwed strijd tegen Limburgia zijn uiterst moeilijk te peilen. De Limburgers wonnen hun enige wedstrijd van KFC met twee-een, terwijl de Velsenaren Roda Sport al tijd een lastig tegenstander versloegen. Zullen de krachten en misschien ook wel de goals gelijk verdeeld worden? Bij de amateur-voetballers begint de competitie volop te draaien. Bij de tweede klassers hebben alleen Beverwijk en VVB thuiswedstrijden. Zij ontmoeten respectie velijk DEM en Zandvoortmeeuwen. Scho ten (OSV), HBC (Zaandijk) en Kennemers (West Frisia) hebben uitwedstrijden. Ook hier aan het begin van het seizoen zeer weinig over de kansen te zeggen. In de derde klasse zijn voorts vastgesteld voor de clubs uit Haarlem en omgeving: Alkmaarse BoysADO '20, CSVHelder, ZAP—Vitesse '22, EHSQSC, WSV 30— Terrasvogels, KW—Kinheim, Wijk aan ZeeZilvermeeuwen, VelsenIVV en LisseRipperda. En in de vierde klasse: NautilusWH, Onze GezellenSwift, Waterloo—NAS, Geel Wit—AGS, Halfweg Bloemendaal en THBForeholte. De eerste competitiedag zit er voor de hockeyërs weer op en de onwennigheid die in talrijke wedstrijden verleden week nog te constateren viel, zal nu wel weer gro tendeels tot het verleden behoren. Ondanks het feit dat er ook nu weer teleurstellende resultaten waren wij denken hierbij vooral aan de puntenver deling van de BDHC-ploeg in de uitwed strijd tegen 't Gooi kunnen de prestaties van de diverse elftallen toch zeker wel be vredigend worden genoemd, terwijl enkele fraaie overwinningen werden behaald, o.a. door de heren van HBS en Strawberries. Ook de moeizame Rood Wit-zege ver diende zeker alle aandacht. De resultaten van de eerste competitie zondag geeft dus zonder twijfel alle aan leiding om ook voor deze week goede prestaties te verwachten en als wij dan weer bij de dames-elftallen beginnen moe ten wij rekenen op een algeheel herstel van BDHC in de thuiswedstrijd tegen Be Fair. In de promotieklasse ontvangt BDHC 2 het SCHC-elftal, terwijl Straw berries en Alliance het in de thuiswed strijden tegen HHIJC en Victoria zeker niet gemakkelijk krijgen. Rood Wit zal vermoedelijk wel sterker zijn dan het reserve-team van Alliance, terwijl HBS na de fraaie en hoopvolle overwinning Togo 2 wel baas zal blijven. Het Beverwijkse DEM krijgt het in de thuiswedstrijd tegen Alkmaar zeker zwaar, Het hoofdbestuur van de Nederlandse Boksbond heeft wederom ma tregelen geno men in de actie tegen het boksen op ker missen. Na het royeren van de kampioen van Nederland in het zwaarweltergewicht P. Lenders en de twee oud-kampioenen Hein- kens en Henk de Vaal, heeft de bond de oud-boksers B. Donks (Schiedam), L. van de Hoogenband en H. Vergunst (beiden Den Haag), ervan op de hoogte gesteld, dat zij wegens het kermisboksen voor de duur van het leven zijn uitgesloten van het lidmaat schap van de NBB. Voor de openingsceremonie cn de slui tingsplechtigheid van de Olympische Spelen, alsmede voor de wedstrijden op twee zater dagen, zullen geen kaarten aan de loketten van het stadion in Melbourne worden ver kocht. Dit om een overbezetting van de tri bunes te voorkomen. Volgens de voorzitter van het organisatiecomité, de heer Kent Hughes, zullen alle kaarten in voorverkoop worden gegeven. Het lag aanvankelijk in het voornemen voor de bedoelde dagen 45.000 kaarten aan de loketten te verkopen, omdat men in de mening verkeerde, dat het Olympisch sta dion 120.000 mensen kón bevatten. Bij een recente voetbalfinale geraakten evenwel 116.000 toeschouwers in een gedrang, zoals men nog nooit in Australië heeft meege maakt. Op dat ogenblik waren er buiten de gesloten hekken relltejes aan de gang tus sen duizenden mensen, die nog naar binnen wilden, en de politie. De Wimbledonkampioen Lewis Hoad heeft andermaal een nederlaag geleden. In de derde ronde enkelspel van het tennistoer nooi van de „Southwest Pacific", dat in Los Angeles wordt gehouden, verloor hij van de Amerikaan Olmedo, een student aan de universiteit van Zuid-Californië. De cij fers van het duel, dat meer dan twee uur duurde, waren: 7-5, 4-6, 6-4. Eef Kamerbeek zal voor zijn vertrek naar Melbourne toch de gelegenheid krijgen nog eens aan een Olympische tienkamp deel te nemen. De Rotterdamse atletiekcommissie houdt op zaterdag 6 en zondag 7 oktober een invitatietienkamp, waarvoor 8 atleten, die ten minste 4900 punten hebben behaald, zijn uitgenodigd. Vanzelfsprekend behoort Ka merbeek tot deze acht. Het evenement is voor hem bedoeld als „generale repetitie". Bij de heren start deze week in de eerste klasse BMHC tegen HHIJC, terwijl de reserves tegen HGC binnen de lijnen komen; wellicht met meer succes dan ver leden week. Strawberries had in de overgangsklasse een goede start tegen Laren 2 en zal in de thuiswedstrijd tegen Amersfoort zeker alles in het werk stellen om beide pun ten in Velsen te houden. Ook Alliance heeft winstkansen tegen Victoria. Zandvoort trof het niet in de eerste com petitiewedstrijd reeds uit te komen tegen het gedegradeerde Gooi-eltal. Toch heeft de prestatie van Zandvoort moed gegeven, zodat nu tegen Alkmaar zeker winstkansen aanwezig zijn. Eechtrop en HBS begonnen de compe titie met een zege en ofschoon wij voor Eechtrop tegen Kraaien nog grote moei lijkheden voorzien, vertrouwen wij op overwinningen van beide elftallen. Tenslotte zal deze week ook Ever Swift de strijd gaan aanbinden tegen Kie viten 3 en wij zijn benieuwd naar dit eerste resultaat. Voor zondag staat op het programma in de tweede klasse de plaatselijke ontmoeting OosterkwartierAurora. Afgaande op de tot dusver bereikt resultaten, start de thuisclub als de favoriet. DED, dat zondag op eigen veld met 95 van Haarlem won, komt nu op bezoek bijte verslaan is. co3cax<x*X500ooooooooooo<xx»ocoooocxxooooocooocococx>Dca:, De eersteklassers van het betaald voet bal en de amateur tweedeklassers uit Haarlem en omgeving komen zondag als volgt (van rechts naar links) in het veld: R. C. II.: Van der Voort; De Jong en v. d. Brink; Kruyer, Schoonenberg en Hoogendoorn; v. d. Klugt, Biesbrouck, v. Braam, Honout en Ruis. E. D. O.: Koelemij; Berends, Vervoort; Petterson, Warmerdam en Snijders; Plaizier, Spiers, Duivenvoorden, Sam son en A. Peters. V. S. V.: Geerlofs; Schoon en Beentjes; van Gerven, Spaans, De Graaf; Sijbers, Planken, Den Oude, Belfroid en Van der Heijden. Kennemers: Tijms; Lejeune en Van der Sluys; Brethouwer, K. Minneboo en Horeman; F. Mosk, J. Minneboo, Van Soest, Schaap en J. Mosk. D. E. M.: Aardenburg; Spanjaard en Schéerman; Starremans, Bakker en Goderie; Zonjee, Burger, Janssen, De Vries en Appel. Beverwijk: Raap; Bruinenberg en Lorjé; Wolterman, Minneboo en Van der Pas; Sprenger, Gerrits, Van der Schaaf. Van Balen en Van der Ploeg. Zandvoortmeeuwen: J. Keur; Deken en Zwemmer; C. Stokman, Water, Stob belaar; van Iepenburg, Kerkman, G. Keur, Visser, Halderman. >coooooocooooooooocoooooooooocoooooooooooooooooooooooooot Watervliet. De thuisclub moet zeker in staat worden geacht op eigen veld een gelijk spel te behalen. In de derde klasse zijn er deze zondag drie wedstrijden in Haarlem vastgesteld. Nieuw-Flora krijgt bezoek van KCN, dat tot de zwakkere zusje gerekend kan wor den. Animo Ready en Sport Vereent heb ben thuiswedstrijden tegen resp. Ooster park en Victoria; overwinningen voor de thuisclubs liggen in de lijn der verwach tingen. Oosthoek gaat op bezoek bij OKV. in Oostzaan, dat vooral op eigen veld moeilijk Het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond bestaat vijftien jaar. Dat is op zichzelf een heugelijk feit. En dat hebben de bestuurders ook begre pen. Zij besloten op 9 oktober een grote feestavond te gaan houden in het Krelage- huis in Haarlem. Daarnaast echter vond men dat het derde lustrum toch eigenlijk ook met een sportief festijn moest worden gevierd. En ook dat zal gebeuren. Van 8 tot en n.et 11 november aanstaande zal in Haarlem de strijd om het kampioenschap van Nederland in de ereklasse libre groot biljart worden gestreden. Een festijn voor de fijnproevers dus. Het zijn niet de eerste, maar wel de beste biljarters in Nederland die voor dit toernooi naar Haarlem komen. De acht kandidaten voor de titel zijn: Ph. J. Beek man en A. W. C. Jacobs uit Amsterdam, H. Metz uit Den Haag, C. van Oosterhout en L. J. G. Teegelaar uit Rotterdam, C. de Ruyter uit Waalwijk, H. Scheltema uit Eindhoven en N. Wijnen uit Nijmegen. Het wordt een bijzonder interessant toer nooi omdat niet alleen de kampioen van Nederland straks in Antwerpen in het internationaal toernooi om de Europese biljarttitel zal uitkomen, maar ook de speler die op de tweede plaats eindigt. In dien de bezetter van de derde plaats met een dergelijk hoog gemiddelde speelt dat In de samenstelling van het Nederlands damesteam, dat zondag in Essen in een voetbalwedstrijd tegen de Duitse damesploeg zal uitkomen, zijn enkele wijzigingen aan gebracht. De Nederlandse ploeg komt in de vol gende opstelling op 't veld: doel: G. v. Maa- ncn (Herbido)achter: J. Kraayenbosch (Zeemeeuwen) en J. Biere (Agido); Mid den: J. Slagboom (VVV), T. van Zijl (DCO) en C. Verhage (DCO); voor: J. Bakker (Zeemeeuwen), B. de rGaaf (DCO), J. van de Groenekan (Herbio), C. Verhoer (Her- bio) en L. van den Jagt (VW). Reserves: A. Brouwer (Herbio), J. Riethoven (EHD VV) en C. Boon (EHDW). De tweede divisieclub Fulham in Engeland heeft de international Roy Bentley van Chel sea overgenomen. Volgens de manager van Chelsea, Ted Drake, was het overschrijvings bedrag 8600 pond. Verwacht wordt dat Bentley reeds vandaag door Fulham opge steld zal worden in de thuiswedstrijd tegen Rotherham. De voetbalwedstrijd om de Europabeker tussen FC Oporto en AtMico (Bilbao) is geëindigd in een 21 overwinning voor Atletico, dat bij de rust een 1—0 voorsprong had gr-omen. co<xocccc<xoccoococ«xwokx»3ccccooocooooccoooocccoooc<»o Deelnemers en bezoekers die uit de gehele wereld naar de Olympische Spe len in Melbourne zullen komen, zullen een ruime keus hebben wat „Australi sche" souvenirs betreft. Tot de „echte Australische" souvenirs behoren: Aardewerk gegraveerd met het eerste couplet van het beroemde Australische lied „Waltzing Matilda" - Deens fabri kaat. Speelkaarten met daarop de Olympi sche strijdperken - Belgisch fabrikaat. Sleutelringen met kijkjes in de stad Melbourne - Italiaans fabrikaat. a»ooooooooooocooocococoooooocxx)ooosic>oocooc»ooocoocooooo DE ENGELSE LEAGUE. De wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league tussen Charlton Athletic en Bolton Wande rers eindigde in een 21 overwinning voor de thuisclub. PIPINE. Tijdens atletiekwedstrijden in Boekarest heeft de Rus Pipine de 1500 meter afgelegd in 3 mni. 44,6 sec. Hiermede verbe terde hij het Russische record, dat met 3 min. 50 sec. op naam van Suchanov stond. De Nederlandse dames-hockeyploeg, die onder de naam Holland Touringteam een reis naar Australië maakte, is op de terug weg met het schip „Rangitiki", op Curagao aangekomen. Het team werd bijzonder har telijk ontvangen door de Curacaose hockey- sters. Er is ook een wedstrijd gespeeld tegen een ploeg van Curacao. De ontmoeting ein digde in een 20 zege voor de Nederlandse meisjes, van wie Thea Glasz en Annelies Wentholt de doelpunten maakten. Het Nederlandse hockeygezelschap is zeer enthousiast over de toer door Australië. Men kan terug zien op goede resultaten, zo wel in Sydney als in Nieuw-Zuid-Wales. De grootste verrassing voor de Nederlandse dames was, dat het in Australië ook erg koud kan zijn. Enkele meisjes hebben zich er niet voor geschaamd, warmwaterkruiken te ko pen, omdat zij zo'n last hadden van koude voeten. De ploeg zal op 2 of 3 oktober in Neder land arriveren. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De Ruyter, een van de sterke libre- spelers, die naar Haarlem komt. hij beter geacht moet worden dan een van de afgevaardigden van Duitsland, België of Frankrijk, dan wordt ook hij ingeschre ven voor het toernooi in Antwerpen. Duidelijk is dus wel dat de strijd bijzon der fel zal worden in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem, waar het biljartfestijn zal plaats vinden. Even als vast staat dat het district Haarlem verheugd mag zijn dat men de organisatie van de strijd om de hoogste titel libre groot biljart aan het jubilerende district heeft willen toevertrouwen. In Moskou is het FIDE-landentoernooi voortgezet met het spelen van de partijen uit de achtste ronde van de finalepoule. De resultaten waren: RuslandZwitser land 2(1 afgebroken partij); Argenti niëBulgarije 1—2 (1 afgebroken partij); IsraelDenemarken 31. Na acht ronden luidt de stand: 1 Rusland 22% nnt. en 1 afgebroken partij; 2. Joego slavië 20% pnt. 3. Hongarije 19 pnt. en 1 af gebroken partij. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de achtste ronde van het eerste kwali ficatietoernooi luidden: BelgiëZweden 12 (1 afgebroken partij); NoorwegenNe derland 3—1; Chili—Polen 2%—1%; Frank rijkIJsland 0—2 (2 afgebroken partijen); OostenrijkOost-Duitsland 31. De stand na de achtste ronde luidt: 1. Zwe den 19% pnt. en 1 afgebroken partij; 2. Oostenrijk 19% pnt.; 3. IJsland 19 pnt. en 2 afgebroken partijen; 4. België 17 pnt. en 1 afgebroken partij; 5. Nederland 17 pnt. Tweede kwalificatietoernooi, 8e ronde: GriekenlandLuxemburg 2%—% (1 afge broken partij); PhilippijnenMongolië 21 (1 afgebroken partij); IndiaIran 22; Saar land—Schotland 2%1%; IerlandPorto Rico 1%1% (1 afgebroken partij). De stand in deze groep luidt na de achtste ronde: 1. Saarland 20% pnt.; 2. Philippijnen 19% en 1 afgebroken partij. Herman Willemse heeft de laatste tijd niet meer in het Kolpa-bad in Vlaardingen ge traind. Naar men weet hebben NOC en KNZB de eis gesteld wil Willemse voor uitzending naar Melbourne in aanmerking komen dat hij in het verwarmde bad van Vlaardingen een tijd onder officiële controle van 57,5 sec. laat afdrukken. De Robben- zwemmer is het met deze opvatting niet eens. Hij staat op het standpunt, dat ziin tijd van 58,7 sec., gemaakt tijdens de finale van de Nederlandse zwemkampioenschappen in Amsterdam, in het bepaald niet warme water van het Mirandabad, voldoende is voor een plaats in de Olympische zwemploeg. In een schrijven aan de militaire autori teiten heeft hij dank gebracht voor de ver leende medewerking om hem in het verleden zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen zich voor te bereiden voor Melbourne. Nu men echter de eis heeft gesteld binnen twee weken en nog wel tegen het uurwerk en niet in een wedstrijd een tijd van 57,5 sec. te zwemmen, heeft Willemse besloten zich terug te trekken en zich than- te prepareren op de wedstrijden om het Britannia Shield, welke van 1 tot 5 oktober in Engeland wor den gehouden. Greetje Kraan heeft dezer dagen 1 min. 6,6 sec. voor de 100 meter vrije slag laten afdrukken en donderdag zwom zij in het Kolpa-bad opnieuw tegen het horloge. Nu wezen de chronometers 1 mir.. 7,4 sec. voor haar aan. Zondag zal zij opnieuw op tijd zwemmen. De temperatuur van het water bedroeg ongeveer 21 graden. Zondag is op Mereveld de finale van het Amatrice-kampioenschap. De strijd tussen de drie rivalen, de dames France, Van Rijswijk en' Wagenaar, is nog volkomen open. Vermoedelijk zal mej. Wagenaar dit kampioenschap wel kunnen behalen, daar zij de beschikking heeft gekregen over O Marijke, het snelste paard in Nederland. Een De inschrijvingen voor de zaterdagavond meeting in Hilversum beperken zich voor namelijk tot de grote plaatselijke stallen. Deze hegemonie zal Nottelman echter kun nen doorbreken, want hij heeft in een aan tal draverijen tenminste zulke goede pa pieren. In de serie-draverij kan hij dit reeds doen met Simone en Putzelinde, die als kwaadste tegenstanders de 3-jarigen UKAS en Ugoldman K hebben. Zij zijn echter in het heetst van de strijd niet zo betrouw baar als beide oudere paarden. In het volgende nummer kan deze suc cesvolle trainer zijn gunstige startpositie met Quita Norma wel zo uitbuiten, dat hij zich tot het einde toe buiten schot kan houden van Reine Neosho en President. In de Spechten-prijs overheersen de beide kop- paarden Rosa B en Paul Spencer het beeld. Indien zij beiden tot een regelmatige ver richting komen zal de meerdere kracht van Rosa B wel de doorslag geven. De outsiders zijn Queenly Bertha en de zeer goed in vorm zijnde Our Bonni. Bij de amateurrijders gaat de voorkeur naar Peter Spencer, daar Proximity over zijn hoogste vorm heen schijnt te zijn. Het verrassende element vormt Oscar, die zal trachten zijn ontvluchtingspoging in een zege om te zetten. Het openingsnumer is van weinig belang. Niettemin is een keuze tussen Tattle Tale en Uranus moeilijk. Daar laatstgenoemde een betere startpositie heeft wordt een overwinning van de jonge hengst verwacht. sportieve daad is dit van geen van de par tijen, daar de overige amatrices zich tegen dit phenomeen met hun steeds ter beschik king staande paarden moeten verdedigen. Misschien gelukt dit aan mej. France met Martini Spencer, doch dan zal zij alle om standigheden met zich moeten hebben. Het internationale nummer verliest door de afwezigheid van O Marijke veel van zijn glans. Olga Pluto staat voor de zware taak 40 meter aan Quick Hollandia G te moeten geven; een taak, die tegen deze hengst te zwaar zal blijken te zijn. Nu gebleken is, dat Theo Messidor niet alleen snelheid maar ook kracht bezit, verschijnt de vierjarige crack opnieuw in een stayersnummer over 2700 meter. Zijn taak is nu echter zeer zwaar, maar gezien zijn enorme klasse mag de tiende achtereenvolgende zege worden verwacht, vóór Sammy Mars en Rudi Trot- han. Ook het tweede 2700 meter-nummer is bij zonder attractief, daar uit de 13 deelnemers geen uitgesproken favoriet is aan te wijzen. Onze voorkeur gaat naar de keuze van A. S. Tesselaar (Spreeuw S, Sinjeur Hanover), beide prarden, wie de afstand geen moeilijk heden oplevert. Rolpli Erebus on Robert G zijn met Sweetheart Julia B de overige kan didaten. In de Sprinters-prijs verschijnen de 3- jarigen aan de start. Over deze korte af stand is het wel mogelijk, dat het Neder landse record wordt verbeterd, doch niet dat van Spencer Hollandia van 1.20.5, twee jaar geleden in Hamburg gemaakt. Het is een volkomen open nummer, waarin Up ward Hollandia de meeste kans wordt ge geven, daar wel verwacht mag worden dat Ureka haar zware koersen van de afgelopen weken in de benen zal voelen. Outsiders zijn Utrepid en Upie Scott P. Bij de 2-jarigen heeft de 2-jarige crack Vivant Hollandia opnieuw een zware taak. maar daar niet alleen zijn snelheid, maar ook zijn grote vastheid tot zijn sterkste wa pens behoren, zal hij er wel weer opnieuw in slagen Vaya Con Dios en Vlekloos Hano ver te kloppen. Het openingsnummer kan een zege bren gen voor Star Volo, voor Utopie en Urban Hollandia; in de Zoetermeerprijs zal Trudi Trothan wel de baas blijven over Siera Ha nover en Rêve d'Or B. i Dit is de bekende Donald Campbell in zijn straalboot „Bluebird", waarmee hij zijn in november gevestigd wereldwatersnelheidsrecord verbeterde. Van de twee races die hij maakte, over een uitgezette kilometer, maakte hij er een met een snelheid van 286 mijl per uur; de ander met 164 mijl per uur, zodat het gemid delde, 225,36 mijl (of 363 km.!) ruimschoots het vorig record van 216,2 mijl per uur overtrof. ADVERTENTIE voor hen die méér eisen mef de verrassend goede FM. uitlegantenne De zon scheen stralend tijdens de vijfde étappe van de internationale motorzes- daagse. En dat was bijzonder gunstig voor de reeds vier dagen afgetobde deelnemers. Het mooie weer heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat de rit van vrijdag gun stiger verliep dan de meesten hadden durven hopen. Er werd hetzelfde traject gereden als donderdag, alleen in omge keerde richting. Zo gingen de deelnemers ditkeer de gevreesde Ettaler berg niet op, maar af. Daarentegen moest de Kesselberg met enkele stijgingen van 30 percent, wel beklommen worden. In ieder geval was de bekendheid met het terrein ook een niet gerihg voordeel. Toch ging het ook vrijdag allesbehalve om een pleziertochtje. En er was al zo veel geëist van de mensen envan het materiaal. Er deden zich steeds meer ge vallen van frame-breuk voor. Reeds na een handvol kilometers hadden vijf van de 221 vertrokken rijders straf punten te pakken. De Engelsman King tengevolge van een val. De Rus Eugenij Kosmatov, bestuurder van het „vliegende zijspan" moest al onder de rook van Gar- misch de strijd staken omdat hij na tegen een rotsblok te zijn gereden met een totaal verwrongen zijspanwiel nu eenmaal niet verder kon. Een andere Rus, Nikolai Sewastianov brak zijn voorvork en kon eveneens ophouden. Van de Russische Trophy-ploeg is alleen Georgij Christofo- rov nog over. Hij heeft 88 strafpunten. Zijn vijf collega's verblijven alleen nog als toeschouwers in Garmisch. Van de Nederlanders is beter nieuws te melden. Zij hebben allen voortreffelijk gereden en niemand van de overgebleven Eisenhowers hartspecialist, de zeventig jarige dr. Paul D. White, die met zijn echt genote een reis door Europa maakt, is don derdagmiddag per vliegtuig uit Brussel op Schiphol aangekomen. Journalisten, die hem naar de gezond heidstoestand van de Amerikaanse presi dent vroegen, hoorden weinig nieuws. „Ik heb hem lang niet gezien, want na de ope ratie, die hij goed heeft doorstaan, houdt zijn eigen arts, dr. Schneider, een oogje op hem. Die heeft mij zojuist geschreven, dat het goed met de president gaat". Dr. White zal in ons land een vriend, prof. dr. H. A. Snellen uit Leiden, opzoe ken en voor een medisch gehoor in de uni versiteit van de sleutelstad een rede hou den over hartoperaties. Hij is thans reeds vijf weken in Europa en heeft van deze reis „een nuttig gebruik gemaakt". In Moskou, waar hij tien dagen verbleef, heeft hij contact gezocht met Rus sische artsen en met hen uitvoerige be sprekingen gevoerd over de behandelings wijzen van patiënten na operaties. Vier Russische medici hebben zijn uitnodiging aangenomen om binnenkort naar Amerika te komen voor een periode van zes weken. In Stockholm heeft dr. White het tweede Europese congres van hartspecialisten bij gewoond. Er werd hem op Schiphol ook gevraagd of hij een oordeel kon uitspreken over de meest gezonde levenswijze. „Het ziet er naar uit, dat te veel mensen te veel vet voedsel eten", antwoordde dr. White, „maar hoe we nu wel precies moeten leven om zo gezond mogelijk te blijven, dat kun nen we nu nog niet zeggen. Daar zoeken we juist naar. Misschien hebben we over vijf jaar het antwoord gevonden. Overigens geloof ik niet dat hard werken, hetzij fy siek dan wel mentaal, een gezond man enig kwaad kan doen". Dr. White roemde tenslotte de Neder landers in het bijzonder omdat zij „de zo gezonde dagelijkse lichamelijke oefening van het fietsen zo hoog in ere houden. Fietsen is in Amerika met het drukke snel verkeer te gevaarlijk", zo zei hij, „want wij hebben weinig of geen aparte en vei lige fietspaden. Voor heel wat mensen zou het uitermate gezond zijn, indien zij dage lijks per rijwiel en niet per auto naar hun werk gingen". Dr. White zal zaterdag via Londen naar Amerika terugkeren. veertien Nederlanders heeft vrijdag ook meer een enkel strafpunt opgelopen. Nog altijd zijn er tien Nederlanders met een blanco register, te weten Martien de Haan, Simon Schram, Priem Rozenberg, Ben Jansema, Jan van der Hoek, Theo Witberg, Frits Seling, Ton Bakker, Jan Markus en Bob Bakker. Zij hebben dus nog een kans op de gouden medaille. De vier andere rijders hebben op de vorige dagen wel strafpunten gekregen en wel André Hak 3, Frans Vos 11, Piet van der Mispel 20 en Flip Haaker 51. Van de Nederlandse merkenteams is alleen het Maico-team met Van der Hoek, Markus en Bob Bakker vrij van straf punten. Het Puch-team heeft 203 straf punten, namelijk 3 van André Hak, plus tweemaal honderd van Ben Olie, wiens ma chine woensdag is uitgebrand. Bij de Trophy-teams is de stand gelijk gebleven aan die van de vorige dag. Nog steeds bezit Tsjechoslowakije een blanco lijst. Italië heeft 1 strafpunt. De andere teams hebben 100, 200 of meer strafpunten en zijn dus kansloos. In de strijd om de Zilveren Vaas zijn nog slechts vijf teams zonder strafpunten en wel Duitsland A, Tsjechoslowakije B, Polen A, Engeland B en Nederland B, dat is uitgerust met twee Zündapp 250 cc ma chines, 1 Maico 175 cc en een Jawa CZ 125 cc. Deze teams zijn de kanshebbers voor vandaag, wanneer er nog een bijzon der zware route van 130 km te verwerken zal zijn. Een route, waarin nagenoeg alle moeilijke punten van deze zesdaagse nog eens zijn opgenomen. De Nederlandse B- ploeg hoopt daarna nog een hartig woordje te kunnen meespreken in de speed-test over een uur, waarbij de rijders minimaal een voorgeschreven gemiddelde moeten halen en in onderlinge concurrentie een zo groot mogelijke afstand dienen af te leggen. Het lijkt er op dat Duitsland A in de speed-test de beste kansen heeft, zeker als het waar is, hetgeen wordt beweerd, dat de Duitse NSU's over vijf versnellingen beschikken. Tsjechoslqwakije B zal waar schijnlijk een gevaarlijke concurrent blij ken met de snelle CZ's, al moeten de lichte machientjes het gemiddelde maken van de 175 cc klasse. De derde concurrent, Polen A, schijnt iets minder te duchten, maar als outsiders dienen de Polen zeker in 't oog te worden gehouden, hetgeen ook vorig jaar in Gott- waldow wel is gebleken. Wat Nederland B betreft, ziet hei naar uit, dat Ben Jan sema met zijn rappe Jawa CZ 125 cc een belangrijke bijdrage zal moeten leveren. Voor Engeland B is men in het Neder landse kamp minder beducht, omdat de Engelsen drie 500 cc machines gebruiken. Die rijden natuurlijk wel hard, maar ook het voorgeschreven gemiddelde van de nalve liter-klasser ligt hoger en in het zware terrein zal men van het grotere ver mogen van deze machines vermoedelijk niet veel voordeel kunnen trekken. Vrijdag hebben zich zestien deelnemers uit de internationale zesdaagse terug ge trokken. Daarmee is het aantal uitvallers in totaal tot 108 gestegen. Er zijn nu nog 121 rijders zonder en 79 deelnemers met strafpunten in de strijd. De stand voor de internationale Trophy luidt: 1. Tsjechoslowakije 0 strafpunten; 2. Ita lië 1 strafpunt; 3. Engeland 200 strafpun ten; 4. Zweden 338 strafpunten; 5. Duits land 400 strafpunten; 6. Oostenrijk 427 strafpunten; 7. Rusland 1329 strafpunten. ^Rsocoocccctxxxxxxxxxcccfxxxryxccxxxxccoccoococcciixcoo'x U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.15, post- abonnés f 7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE xocccoocococcccooccocoooooooooc"

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9