„Reconstructie van kabinet- Drees de enige uitweg" Watersnood teistert Zuid- Italië en Z.W.-Engeland Panda en de Meester^maóiër verstopping CHU-voorzitter meent: Geen voorstander van oude rechtse coalitie NAAIMACHINES A&c. Meifec' J. G. MARTIN ZONEN Toggia bezocht door zware aardbeving De radio geeft dinsdag Wereldnieuws Toch ió Uet zo MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 2 NW zal, zo nodig, rechts kabinet aanvaarden Count Basie in Den Haag Staking bij Amsterdamse dagbladen ten einde Ultimatum inzake zes percent blijft van kracht DANS-ACADEfVBIE ZES PERCENT PER 1 JULI VOORGESTELD Grote buit bij inbraak in Haagse juwelierszaak Inbrekers baanden zich een weg door belendende huizen Kerkelijk Nieuws Incident in Jeruzalem Jordaniërs namen 250 archeologen onder vuur Drie doden19 gewonden Verzetslieden overvielen „colons" in Oran Geef de strijd niet op tegen Nederlands Filminstituut wil leerstoel aan universiteit Maten en gewichten .J De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, ziet reconstruc tie van het huidige kabinet als enige op lossing om uit de impasse der kabinets formatie te geraken. Hij verklaarde dit zaterdag op een in De venter gehouden „familiedag" van de ver eniging van Christelijk-Historische leden van gemeentebesturen in Nederland, na uitvoerig de moeilijkheden, waarop de tot dusver ondernomen pogingen tot kabinetsformatie zijn gestrand, te hebben besproken. Een der brandpunten van het beleid acht de heer Tilanus de vraag wat er thans met landbouw moet gebeuren. Hij vond dit wel het moeilijkste probleem, vooral nadat mi nister Mansholt in een rede te Kampen ge zegd heeft, gaarne te zullen bepleiten, dat voor de landbouw nog tweehonderdmiljoen gulden meer uitgetrokken wordt. De CHU- voorzitter was van mening, dat de P.v.d.A. de verantwoordelijkheid voor het landsbestel mee moet dragen en zich daaraan vooral nu niet zal mogen onttrekken. Hij geloofde ook. dat het in 's lands belang is, dat ir. Staf Oorlog en Marine houdt. De Christelijk His- Op een „demonstratief congres" dat zaterdag door het NVV in Rotterdam ge houden is, heeft de heer D. Roemers ver klaard dat het NVV de eindeloze kabinets crisis met bezorgdheid gadeslaat. De parle mentaire democratie, zo zei hij, is niet gebaat bij deze demonstratie van onmacht. „Niet iedere regering, van welke politieke samenstelling dan ook, zullen wij met vreugde begroeten", zo vervolgde hij, maar als de volksvertegenwoordiging bereid is, een rechts kabinet met vertrouwen tege moet te treden, zouden wij als NW dit als een feit hebben te aanvaarden. Wij blijven echter hopen op een regering, die een pro gressief sociaal-economisch beleid zal voeren. Vervolgens somde de spreker de verlan gens op van bet NVV op sociaal-econo misch gebied, daarbij aannemende, dat in de komende parlementaire periode de wel vaart in Nederland verder zal stijgen. Vergeten groepen Er is volgens hem maar een maatregel, die de vergeten groepen kan helpen, name lijk prijsstabilisatie, maar de mogelijkheid daartoe hangt af van de internationale economische ontwikkeling. Alle groepen helpen, die van geldontwaarding te lijden hebben, achtte de spreker technisch onuit voerbaar, economisch niet verantwoord en sociaal onaanvaardbaar. De enige moge lijkheid tot - beperkte - oplossing van het probleem zag hij in het garanderen aan ieder van een bestaansminimum, aange past aan de ontwikkeling van de welvaart. Aanvulling van het bodempensioen door particuliere voorzieningen is daarbij echter dringend geboden. Kinderbijslag Een verhoging van de kinderbijslag voor alle kinderen die studeren zou volgens de heer Roemers in overweging moeten wor den genomen. Huurprijzen Het NW verzet zich niet tegen huur verhoging, mits er ruimte is voor compen satiemaatregelen. Over de NVV propaganda sprak de heer C. W. van Wingerden. Hij merkte op, dat het NW op 1 augustus van dit jaar de 490.000 leden is gepasseerd. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtslr. 181Tel. 14444 torische Unie dient in deze omstandigheden zo mogelijk met de andere partijen te blijven samenwerken in 's lands belang. De heer Tilanus achtte het gelukkig, dat de CHU niet voor de keuze is komen te staan samen te werken alleen met de P.v.d.A., of anderzijds alleen met de partij van de heer Romme. Een dergelijke combinatie zou zijns inziens later toch tot teleurstellingen moeten leiden. Voor een samenwerking met ieder van ge noemde partijgroeperingen afzonderlijk had hij dan ook slechts één antwoord: „Dank u feestelijk". Over 's lands financiën zei de heer Tila nus, dat de uitgaven voor de defensie om laag zullen moeten. De huurverhoging acht hij onontkoombaar, maar de rechtsgrond, volgens welke de helft der opbrengst van zo'n huurverhoging in de staatskas zou moe ten vloeien, heeft hij nooit kunnen ontdek ken. De heer Tilanus merkte voorts op, dat men het nog niet eens heeft kunnen worden over de strekking van de veelbesproken bezits vorming. Hij is het eens met de pogingen tot bevordering van sparen, maar op het ogenblik neemt de consumptie eerder toe dan af. De socialisten volstaan ermee, het sparen in handen te willen stellen van de staat. Tenslotte meende deze politicus, dat de lange tijd van formatie- en informatie pogingen geen verloren tijd is geweest. Im mers, men heeft althans met elkaar kunnen spreken „welk gesprek overigens buiten mij om is gegaan", aldus de heer Tilanus. Hij verklaarde tenslotte geen „voorstander" te zijn van een herstel der oude rechtse coalitie. Spanning, intensiteit, originaliteit en vakmanschap kenmerkten het unieke jazz concert dat Count Basie met zijn band zaterdagavond in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen heeft gegeven. Er hebben zich in het geheel geen moei lijkheden voorgedaan. De „willde" staking bij de Amsterdamse dagbladen is ten einde. De nachtploegen van technisch personeel bij De Telegraaf en de Arbeiderspers zijn zondagnacht om twaalf uur normaal in dienst gekomen en hebben het werk hervat. De Europese editie van de New York Times, die gezet wordt bij De Telegraaf is zondag niet tot stand gekomen. Aan het einde van de stakersvergadering die zaterdagmiddag in Krasnapolsky ge houden werd is met algemene stemmen be sloten zondagnacht om 12 uur het werk te hervatten, maar vast te houden aan het ul timatum dat de 6 percent uiterlijk aan staande vrijdag om vijf uur namiddag moet zijn toegekend, anders zal men opnieuw het werk neerleggen. Voorts werd besloten geen overwerk meer te verrichten alvorens de zes percent is toegekend. Een aanbod van het communistische dag blad De Waarheid die zijn persen beschik baar wilde stellen voor het drukken van propagandamateriaal voor de stakers, werd door de vergadering met hoongelach en gefluit van de hand gewezen. NVV afzijdig Tenslotte werd een telegram gezonden aan het te Rotterdam aan de gang zijnde „demonstratieve congres" van het NVV, waarin wordt aangedrongen op steun van het NW „in deze gerechtvaardigde strijd". De voorzitter van het NVV, de heer Oos terhuis, heeft zich op dit congres van com mentaar op deze typografenstaking ont houden. Hij wilde op dit ogenblik slechts zeggen, dat men goed moet bedenken wie de differentiatie-elementen in de loonpoli tiek heeft gebracht en wie ze heeft gepro pageerd en dat zijn wij niet, verklaarde hij. „Men zal er echter tegen moeten waken", aldus de heer Oosterhuis, „om door onbe raden acties in eigen vlees te snijden". Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond (Chris telijk Nationaal Vakverbond) staat op het standpunt dat de staking in strijd was met de bepalingen van de CAO en daarom te veroordelen is. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van ons 75-jarig Jubileum zijn wij speciaal gesorteerd, terwijl bij elke aankoop van ƒ10. een herinnering aan ons jubileum wordt aangeboden. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 8 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 14—17 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Grote Houtstraat 16 de Tricot-specialist HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Cello, fluit en clave- cimbel. 11.50 Platen. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Platen. 14.40 .Schoolradio. 15.00 Manége der stokpaardjes. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Kamerkoor en kamerorkest. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Aan de zelfkant van het koninkrijk, causerie. 21.10 Cabaret. 21.40 Platen met commentaar. 22.25 Actualiteiten. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York en New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pla ten. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: De oorsprong van de naam Paramaribo. 18.00 Platen. 18.20 Sporpraatje. 18.30 Metro pole-orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Platen. 21.00 Het Onverzettelijk Ridderschap, hoorspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45—22.30 De 5 Sullivans, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Vlaam se muziek. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsorkest. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Interview. 20.30 Platen. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Gemeente personeel Heemstede Aan de gemeenteraad van Heemstede wordt voorgesteld, de salarissen en lonen van het gemeentepersoneel te verhogen met zes percent, ingaande 1 juli j.l. De kleinst mogelijke meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders wil het rijks advies om de loonsverhoging (uitkering ineens) per 1 september te doen ingaan niet volgen en instemmen met het advies dat het Centraal bureau inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden heeft ge geven. De grootst mogelijke minderheid van B. en W. wil de verhoging per 1 september doen ingaan. De minderheid acht het name lijk principieel onjuist voor het gemeente- personeel een andere gedragslijn te volgen, dan door de minister van Binnenlandse Za ken wordt aangegeven en voor het rijksper soneel is voorgeschreven. Men beschouwt het als een ondermijning van het gezag der regering, wanneer zal worden afgeweken van de voor het rijkspersoneel getroffen regeling. ADVERTENTIE BLADGOUD In de nacht van zaterdag op zondag is in een juwelierszaak in de Spuistraat te 's-Gravenïrage ingebroken, waarbij een aanzienlijke hoeveelheid juwelen en gou den voorwerpen is gestolen. In feite hebben de dieven om hun doel te bereiken niet één, maar vier inbraken ge pleegd. Zij zijn begonnen in een bioscoop in de Spuistraat en zijn vandaar naar een aangrenzende boekhandel gegaan. Na hier een muur doorbroken te hebben zijn zij via een werkplaats in de juwelierszaak beland. Noch uit de bioscoop, noch uit de boek handel of uit de werkplaats wordt iets ver mist. De waarde van de gestolen juwelen is waarschijnlijk zeer groot. Het personeel van de zaak is direct met de inventarisatie begonnen. De eigenaar vertoeft in Zuid- Frankrijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlaardingen (vac.-W. Glas houwer): J. Bouterse te Midwolda (Gr.) t:e Vlaardingen (8ste pred.pl.): S. van den Bos te Nijeveen (Dr.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Schiedam (wijkgem. Nieuwland): A. J. Plug, vicaris te Zwijndrecht. Bedankt voor de benoeming tot voorgan ger van de Herv. Evangelisatie te Oost- voorne: Th. J. H. Steenbeek, em.pred. te Wateringen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Vlaardingen (2de maal): H. J. Zwarts te Hengelo (O.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Doesburg: W. Meijnhout te Franeker. Londen (United Press) Terwijl de mensen in Londen zaterdag niet wisten waar zij verkoeling zoeken moesten voor de tropische hitte, werden andere delen van Engeland getroffen door zware stor men, gepaard met hevige regenval. Het plaatsje Exmoore en verschillende dorpen in Devonshire (Zuid-west Enge land) werden ernstig bedreigd. In som mige plaatsen kwam het water in de lager gelegen straten zeven voet hoog te staan. Delen van het schilderachtige Withypool in Somerset raakten door de watervloed geblokkeerd. De politie heeft de boeren gewaar schuwd, het vee op hoger gelegen plaatsen onder te brengen. Exeter in Devonshire heeft ook zwaar te lijden van het water. De brandweer heeft uren gezwoegd om de straten weer begaanbaar te maken. Aberystwyth in North Wales heeft za terdag de zwaarste regenval sinds twintig jaar gehad. Het water drong de kelders van de huizen binnen. In sommige huizen stond het water tot aan het blad van de tafels. Ook in Barmouth zijn vele gebouwen ondergelopen. In Italië Zuid-Italië heeft zaterdag een aard beving en een overstroming beleefd. Het district Foggia kreeg 's morgens twee ern stige aardschokken te verduren. De autori teiten meldden grote schade, doch er zijn geen slachtoffers. Een aantal huizen stortte in en halfgeklede bewoners renden angstig de straat op. De plaats Riposto op Sicilië werd geteisterd door een overstroming. In sommige straten kwam het water twee meter hoog te staan. Het wildkolkende water, gevoed door slagregens, deed een JERUZALEM (United Press) Jordaan se soldaten hebben zondagavond op niet meer dan een kilometer van de zetel der UNO-bestandscommissie in Jeruzalem het vuur geopend op een gezelschap van 250 archeologen, studenten en buitenlandse be zoekers, dat opgravings-werkzaamheden bezichtigde aan de zuidelijke buitenrand van Jeruzalem. Er werden drie personen gedood en 19 gewond, van wie zeven ern stig. Israel heeft onmiddellijk een klacht in gediend bij de bestandscommissie, en Jor danië deed weten dat een soldaat in een vlaag van krankzinnigheid met een machi negeweer was gaan schieten. Het gebeurde nadat gedelegeerden van het twaalfde jaarcongres van een explo ratievereniging al minstens een half uur in het volle zicht van de Arabische mi trailleurposten hadden gestaan in Ramat Rahel. Zij luisterden toen naar een verklaring over de jongste opgravingen bij de neder zetting. De afgevaardigden stonden in een dichte groep boven op het koepelvormige reservoir, luisterende naar een uiteenzetting die een beschrijving bevatte van de muur van de neolitische stad, die bloot was ge legd. Dichtbij het reservoir bevindt zich een Grieks-orthodox klooster, dat thans een Jordaans legerfort is. Plotseling barstten volgens ooggetuigen vier mitrailleursalvo's tegelijk los. Er was geen paniek, maar verscheidene personen vielen op de grond en anderen zochten dekking bij het reservoir en achter auto's. De Israelisch-Jordaanse gemengde wa penstilstands-commissie heeft meegedeeld, dat het een onderzoek naar het incident is begonnen en dat drie Franse monniken, die tot het gezelschap behoorden, bereid waren voor de commissie te getuigen. Ramat Rahel was het toneel van hevige gevechten in de oorlog van 1948 tussen Is rael en de Arabische staten. aantal dieren verdrinken en drukte vele auto's in zee. Ongeveer 250 personen moes ten hun huizen verlaten, doch niemand verdronk. De eerste schok werd in Foggia gevoeld om 4.22 uur. Zij was zo sterk dat de naald van de seismograaf bij de meteorologische dienst in Foggia afbrak. De beving hield ongeveer vijf seconden aan. In de dorpen Sant Angelo, Vieste en Canosa werd grote schade aan de huizen gemeld. De tweede schok kwam om half zeven. Deze was minder hevig dan de eerste, doch deed de angst onder de bevolking toenemen. Men vreest nieuwe schokken en velen durven nog niet onder hun eigen dak te slapen. In Riposto zakte het water zondag weer. De hemel was bewolkt, maar het regende nog slechts zacht. ALGIERS (United Press en Reuter). Rebellen hebben zaterdagavond laat ge coördineerde aanvallen ondernomen op veertien Franse boerderijen in de provincie Oran, de graanschuur van Algerije. Volgens de eerste berichten hebben vier blanke kolonisten het leven verloren en zijn de boerderijen afgebrand. De aangevallen boerderijen liggen bij Palikao, in het dis trict Mascara, dat 80 kilometer ten zuid oosten van Oran ligt. Deze terreur heeft plaats gevonden in een van de welvarend ste agrarische streken van Algerije, waar de tarweoogst juist is binnengehaald met de hulp van duizenden Franse militairen. Tot dusverre had het district Mascara nog maar weinig van terreur bemerkt. In Mas cara zelf kwamen twee soldaten om bij een door terroristen ontketende bomexplosie. Ook uit andere streken worden tal van gevallen van rebellen-activiteit gemeld. Hinderlaag Zes Franse soldaten zijn zondag in de buurt van Oran in Algerije gedood en der tien gewond, nadat een konvooi van vier militaire vrachtauto's in een hinderlaag was gevallen. Het konvooi slaagde erin zich te bevrijden. Andere militairen, die te hulp waren gekomen, brachten de opstande lingen later ernstige verliezen toe. In het.gebied van Mendez, eveneens na bij Oran, vielen Franse gendarmes in een hinderlaag. Veertien opstandelingen wer den gedood en veertien gendarmes gewond bij de gevechten, die ontstonden, zo deelde AFP mede. 13. Nadat de grijsaard hen had bekeken met de bol, die hij „het innerlijk oog" noemde, hervatte hij weer zijn snelle wan deling door de grotten. Maar Panda, die nu toch wel eens eindelijk opheldering wilde hebben over de geheimzinnigheden, die zij hadden meegemaakt, liep achter hem aan en trok aan zijn jas. „Neem me niet kwalijk meneer", zei hij, „maar we wilden graag weten, wie u bent en waarom u ons hierheen hebt gebracht". „Staalc toch dat oppervlakkige gevraag, jeugdige uiterling", bromde de oude. „Ge moet aan schouwen en begrijpen, want ik ben Pluta- nus, wachter van de innerlijke wereld". „Hij is niet bijzonder mededeelzaam", mompelde Jolliepop, „doch in elk geval weten we nu, met wie wij te doen heb ben". „Aanschouwt en begrijpt", herhaal de Plutanus, terwijl hij op zijn hoofd ging staan. „W-wat doet hij nu?!", vroeg Panda verbaasd. „Hij staat op zijn hoofd, zoals u kunt aanschouwen", antivoordde Jollie pop. „Hoewel het moeilijk is te begrijpen, vooral voor iemand op zijn leeftijd". ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voorde gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander méns. En mocht u later door zorgen, te veel eten. oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES-f 1.20 per flacon. Tijdens de opening van de derde acade mische filmstudieweek, welke tot 27 sep tember in Utrecht wordt gehouden, heeft de voorzitter van de raad van bestuur van het Nederlands Filminstituut dr. Ph. J. Idenburg gepleit voor geld en plaats voor een leerstoel in de filmologie aan een der universiteiten. Busstop. Radio-Boedapest heeft zaterdag medegedeeld, dat een groot aantal Hon gaarse buslijnen op lange trajecten op bevel van de Hongaarse regering haar diensten heeft moeten stopzetten we gens gebrek aan benzine. Bijdrage. Vier Noord-Afrikanen hebben zaterdag in Parijs een caféhouder en een kelner doodgeschoten en zeven bezoekers verwond. Da daders zijn ont komen. Naar verluidt zou de caféhou der geweigerd hebben zijn „bijdrage" aan de Nationalistische Algerijnse Or ganisaties te voldoen. Baardhaar. Amerikaanse mannen die een fraaie baard dragen maken een kans om hun gezichtsbegroeiing voor de te levisie afgeschoren en bovendien 5000 dollar per ons baardhaar te krijgen. Dit is een onderdeel van een grote televi sie-reclamecampagne van een firma die een nieuw elektrisch scheerapparaat aan de markt gaat brengen. Poort. Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft besloten de Brandenburgerpoort te laten herstellen. Het monument werd in de tweede wereldoorlog bij een luchtbombardement zwaar beschadigd. Overleden. De Britse hoogleraar prof. Fre derick Soddy, die in 1921 de Nobelprijs voor de scheikunde verwierf, is in de ouderdom van 79 jaar te Brighton overleden. Ook op het gebied van atoomenergie en radio-activiteit heeft prof. Soddy veel gepubliceerd. Vliegtuigbotsing. Twee Cantoerra-bom- menwerpers met straalaandrijving, die enikele maanden geleden door de lucht macht van Peru waren aangekocht, zijn zondag in de lucht gebotst. Een van de vliegtuigen stortte neer, waar bij beide inzittenden om het leven kwa men. Het andere toestel maakte een noodlanding. De inzittenden kregen geen letsel. Brug. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk en Duitsland, Pineau en Von Brentano hebben elkaar de hand gedrukt halfweg op een brug over de Rijn bij gelegenheid van een plechtige ontmoeting, die vandaag plaats vond als symbool van Frans- Duitse vriendschap. Hun ontmoeting op de brug van Kehl bij Straatsburg, die Frankrijk en Duitsland verbindt, vormde het hoogtepunt van deze eerste dag van het achtste congres van de internationale bond van burgemeesters. Honderd Franse en even zovele Duitse burgemeesters woonden het congres bij. Smartegeld. Het internationale Auschwitz- camité heeft bekend gemaakt dat de Duitse I. G. Farben Industrie zich be reid heeft verklaard een bedrag van 30 miljoe mark uit te betalen aan alle personen die gedurende de oorlog als slavenarbeiders in Duitsland moesten werken. De arbeiders (of hun nabe staanden) uit de kampen Auschwitz, Bunamonowitz, Heybreck en Fürt- sengrube kunnen dit smartegeld aan vragen via de rechtsgeleerde Henry Ormond, Schillerstrasse 15, Frankfurt. Talen. Het Egyptische ministerie van On derwijs heeft plannen bekend gemaakt om op de openbare scholen behalve het Fr- -is en Engels ook Russisch, Chi- nees, Spaans, Duits en Italiaans te on derwijzen. Aan de diplomatieke verte genwoordigingen van de betrokken landen is gevraagd om leerkrachten. Buiten dienst. Volgende maand wordt bij de Franse Nationale Vergadering een wetsvoorstel ingediend om aan politie- mantnen-buiten-dienst het recht te ge ven om verkeersovertreders ter plaat se een boete op te leggen. Goudroebels. Polen en de Sovjet-Unie heb ben een overeenkomst gesloten, waar bij Rusland dit jaar 100 miljoen goud roebels aan Polen zal lenen, die van 1957 tot 1960 zullen worden terugbe taald met Poolse produkten. Niet cadeau. De Canadese minister van Handel C. D. Howe heeft bekend ge maakt dat elk land van Canada straal vliegtuigen kan kopen als het die wil hebben. Vrijdag heeft Canada bekend gemaakt dat het 24 „Sabre"-jets aan Is rael zal verkopen. „De Arabieren kun nen hetzelfde type vliegtuig krijgen als zij die willen hebben. De vliegtuigen worden tegen marktprijs verkocht. We geven ze niet cadeau", aldus Howe. Rotsblok. Vijf arbeiders werden gedood en zes ernstig gewond, doordat zondag een rotsblok van vijftien ton neerstortte op een groep van twintig man die bij het Spaanse dorp Adeaville, nabij de Portugese grens aan een stuwdam werkten. MATEN EN gewichten werden en wor den nog steeds, ontleend aan de natuur en het is begrijpelijk dat de mens in de oudheid bij zijn zoeken naar maatstaven veelal te rade ging bij het direct tastbare middelpunt van de natuur, t,w, zijn eigen lichaam. Namen als voet, palm, duim en el getuigen daar nog van. De Egyptenaren maakten in de oudheid hierop geen uitzondering. Hun voornaam ste maat was de el, die ge- bruikt werd bij de bouw van de pyramiden en bij haast elk bouwwerk uit die tijd duide lijk in de verschillende afme tingen aantoonbaar is. Bijna iedere pyramide heeft schets matige lijnen, zoals lengten der zijden, gangbreedten, lengten der vertrekken, enz., waarvan het aan nemelijk is, dat zij zijn ontworpen met een ongebroken aantal ellen als maat. Door opmetingen kan op deze wijze de lengte van de Egyptische el worden berekend, die destijds gemiddeld ongeveer 52lh cm. heeft bedragen. Dit kan uiteraard niet volkomen exact tot op onderdelen van milimeters nauwkeurig berekend worden, want bij al dergelijke bouwwerken vallen minimale afwijkingen van de standaardmaat volsla gen in het niet. Uit de afm.etingen van de grafkamer in de pyramide van Cheops kan bijvoorbeeld de el ter lengte van ruim. 52,4 cm. worden afgeleid, uit de maten van de pyramide van koning Ne-user-re echter een el van ruim 52,5. Onder de term „ruim" dienen we dan verschillen van enkele honderdste delen van een millime ter te verstaan. Door standaardmaten, daterend uit pe rioden die na de pyramidetijd vallen, is bekend, dat de el van 52,5 cm. verdeeld werd in 7 handbreedten, zodat we elke handbreedte op 7,5 cm. kunnen waarderen. Elke handbreedte bevatte 4 vingers, waar door ook de vingermaat van 1,9 cm. be kend is. Behalve de el van 7 handbreedten, ken de Egypte in de oudheid (die oudheid strekt zich immers over een héél lange periode uit) ook een el van 6 handbreedten, welke maat dus een lengte van 45 cm. had. Verder bestonden nog de kleine span van 3,5 of 3 handbreedten en nog andere leng tematen, maar daarover be hoeven we ons geen zorgen te maken, aangezien de kleine el en de grote el voor ons het belangrijkste zijn: De grote el wordt ook wel ko- nings-el genoemd, maar in geschriften die de mystiek van de grote pyramide ver kondigen heet deze maat de heilige el. Nu was heiligheid en koningschap in die tijd in Egypte welisioaar identiek, maar wy zullen ons bij deze beschouwing toch maar liever aan de term „konings-el" houden, aangezien deze maat volgens sommige on derzoekers door toeslag van één hand breedte uit de kleine el kan zijn onstaan. We kunnen ons immers indenken, dat de lengte van de el, gemeten van de elleboog tot de vingertoppen, oorspronkelijk 45 cm. of 6 handbreedten heeft bedragen, en dat door toeslag van 1 handbreedte op de ko nings-el de grote el van 52,5 cm. is voort gekomen, welke grotere lengtemaat voor de grote bouwwerken uit de pyramidetijd heeft gediend. In deze beschouwing hebben we de En gelse maten in het geheel niet genoemd, hoewel die volgens sommige pyramide- enthousiasten toch wel degelijk in de grote pyramide aanwijsbaar zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2