UW LAATSTE KANS: vanavond en morgenavond 8 uur in het Concertgebouw De Parelvissers" van Bizet Dronkemansrit mei gestolen auto: één dode en een zwaar gewonde Ballet der Lage Landen met Paula Hinton Avondmuziek in Grote Kerk Amsterdamse Beurs Kort en bondig 9 Twee nieuwe tennisbanen in Groenendaal „Bïenvenïdo mr. Marshall" voor de H.K.G. Examens Caleidoscoop IN EEN NIEUWE MONTERING DOOR DE NEDERLANDSE OPERA Heemsteedse Schaakclub hield een receptie Voorstel tot vernieuwing brandalarminstallatie Successen van G.I.T.A. Programma voor vandaag en morgen TOUR DE FRANCE 1956, VAN PARUS TOT DüSSELDORF en FINALES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Er zijn nog toegangskaarten aan de zaal verkrijg baar, vóór het begin der voorstellingen. Jongens staken gesticht in brand Weer brand in mijn van Marcinelle „Grescendo" concerteerde in de Linnaeushof Scheepvaart MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT j0C0CCC<XCO000OO3COOCOC' Twee jongelui uit Diemen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om half drie met grote snelheid in een gestolen auto op de rijksweg Amsterdam-Het Gooi nabij Naarden tegen een langs de weg staande stapel tegels gereden. De auto sloeg om, schuurde met een opengereten zijkant nog een zeventigtal meters over de weg en vloog in brand. De 21-jarige schippersknecht J. J..S. die door de schok van de botsing uit de wagen was geslingerd, overleed tijdens zijn overbrenging naar het Diacones- senhuis te Naarden. Zijn vriend, de 23- jarige G. K., die een zware hersen schudding had opgelopen, kon door passerende automobilisten nog net bij tijds uit de brandende wrakstukken van de auto worden gehaald. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat de beide jongemannen zaterdagavond talrijke café's in Diemen Dit bleef over van een vrijwel nieuwe auto, die twee beschonken jongens 's nacht in Diemen wegnamen om een „plezier rit je" te maken. In Naarden 8 vlogen zij in volle vaart tegen een% stapel tegels langs de weg. Gevolg: één v, dode, een zwaar gewonde. hadden bezocht. Na het sluitingsuur, toen zij onder de invloed van sterke drank verkeerden, wilden zij gaan auto rijden. Hun pogingen om de portieren van een geparkeerde bestelauto en een personenauto te openen, mislukte. Bij een andere personenauto, een nog vrij wel nieuwe wagen, toebehorende aan een inwoner van Diemen, hadden zij meer succes. Wat er na hun dollemans- rit van deze auto is overgebleven toont de foto. ^x»»rooocrxw^>DC>c)oooocxoc>axxxxxx*xocco5rox«>^.ODCoooooDcx5K«030oooooooocx>oo^ooooDOCOoo5D:coaoocx>ciocooocFC De capaciteit van het complex tennisba nen in het Heemsteedse wandelbos Groe nendaal is niet meer toereikend om aan de vraag te kunnen voldoen, waarom het bestuur van de stichting „Heemsteeds sportparken" de laatste jaren steeds meer gegadigden voor het huren van tennisba-, nen heeft moeten teleurstellen. Het be stuur heeft Burgemeester en Wethouders verzocht het banencomplex met twee te doen uitbreiden. B. en W. achten deze uit breiding verantwoord, omdat de exploita tie de laatste jaren sluit met een behoor lijk batig saldo; voorts acht men het van belang, dat de tennissport evenals andere sporten van gemeentewege wordt gesti muleerd. De raad wordt gevraagd een kre diet van f 29.000,voor de uitbreiding te verlenen. Op donderdag 18 oktober wordt in het Rembrandtthealer te Haarlem om 21.15 uur voor de leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap begonnen met de vertoning van de Spaanse film „Bienvenido, mr. Marshall" (Welkom mr. Marshall). Deze film over het Spaanse dorpsleven verwierf op het filmfestival in Cannes de prijs van de internationale critiek, de prijs voor de beste komedie en de prijs voor het beste scenario. In het voorprogramma wordt een documentaire vertoond van Alain Resnais op muziek van Guy Bernard over Picasso's Guernica. Zaterdag 29 september organi seert de kunstgemeenschap een excursie naar Hoorns Marionettentheater van Ri chard Heuckerotih, waarin uitvoeringen worden gegeven van Ravels „l'Heure Es- pagnole" en het muzikale sprookje „Peter en de wolf" van Prokovjev. Amsterdam (Gemeente-Universiteit) Ge slaagd voor het doctoraal examen sociale aardrijkskunde de heer M. Smit te Am sterdam. Leiden. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen Ne derlands recht de heren B. H. ter Kuile te Hengelo, K. F. Creutzberg te Overveen en C. Gutter te Amsterdam; voor het doctoraal examen psychologie mevrouw M. de Jong Marsman te Haarlem. Het Ballet der Lage Landen, dat aan het einde van dit seizoen zijn tienjarig be staan hoopt te vieren, hetgeen wel een gedenkwaardig bewijs voor de doorzet tingskracht en het uithoudingsvermogen van de artistieke leidster, Mascha ter Wee- me, mag heten, verkeert weer eens in een moeilijke periode. Voor de zoveelste keer hebben er weer ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van het gezelschap plaats gehad. De na Max Dooyes en Pieter van der Sloot als „huischoreograaf" aan het ensemble verbonden Jack Carter is nu op zijn beurt verdwenen. De namen van Norman McDowell en Ben de Rochemont zijn eveneens niet meer in het tableau van de troep opgenomen. De laatste stond nog wel vermeld in het programma van de voorstelling, die zaterdagavond in de ta melijk gevulde Haarlemse Schouwburg werd gegeven, maar ik heb hem niet op het toneel gezien. Intussen is men druk bezig met vernieuwing van het repertoire, waarvoor men reeds de belangrijke mede werking van Walter Gore geniet. Andere buitenlandse choreografen zullen hierbij in de naaste toekomst worden ingescha keld. Kennelijk zijn de problemen nog niet opgelost. De criticus moet maar weer een afwachtende houding aannemen. Intussen moet ik betwijfelen of het ver standig. Iaat staan verantwoord is de tweede akte van „Het Zwanenmeer" te blijven vertonen, zolang men - afgezien van het reeds eerder bekende feit, dat de technisch ongetwijfeld bedreven Angela Bavlev allerminst de (het) aangewezen fi- euur is (heeft) voor de rol van de fragile Odette - ovv niemand beschikt om de rol van Prins Siegfried te vertolken. Met het volgen van het voorbeeld van de Neder landse Opera, dat wil zeggen: het weglaten van de solo voor de man. komt men er niet. De twee sprongen, die de thans eigen. I'ik a'leen als ..liftbediende" fungerende Paul Stuart liet z'en en hnren. maken deze beperking overigen* wel begriineliik. Men kan nok henaaldolük niet zeggep dat de indruk van ,.pnv««a np Triste" door het -topWrnen van de F.ngeise invaller T.eo Ferslev is versterkt. ..Pavana Interrum- rida" eo .Tmnrnmnfu for twelve" vulden het gedeelte na de n-uize zonder aanleiding tot nieuw commentaar te geven. Het vro lijke besluit van deze avond lokte een dankbaar apnlaus uit. Met ..Caleidoscoop" van Walter Gore is het repertoire van het Ballet der Lage Landen wezenlük verrukt. Het is een be- wegingsonmnosifie on de pagamni-varin- ties van Brahms, waarmee de chnroogreaf al geruime tiid exnerimentenrf 7iin eerste 'pftin» (or"'"'' dn titol T oq "Zirr-Vncrc") da teert van 1949. H°t Ballet Pamb°vt hoof) de herzieningen daarvan als ..Kaleidos cope" en later ..Fireflies" uitgevoerd zodat wij thans met de vierde bewerking kennis maakten. Het is een ..abstract" snel. dat op grond van muzikale associaties in de insectenwereld werd gesitueerd. Wat mü eigenlijk verbaast, is de hardnekkigheid waarmee Walter Gore aan ziin uitgangs punt vasthoudt. Mij dunkt dat mi de tiid gekomen was om de oorsnronkeliik de in spiratie geleverd hebbende, eigenzinnige Partituur los te laten en de vaak verras sende natronen aan een moderne, moge lijk zeKs speeiaal gecemnoneeT-de rnn-Hok te verhmden. Want ondenirc nile ri1m;*ehe ""rrassi'ngen is ev thans teou croon wezen lijke pon^oid fot stond gobracbt. WaRor riore is als ik mij met yergjs epn Schot en dif verklaart misschien ziin stug ge volharding. Hii is zuinig on een eenmaal - kennelijk vaak moeizaam - gedane Vondsf. Die moeizaamheid is soms aan bet resultaat nog wel merkbaar, zonder dat mep daar de kunstenaar een verwilt van mag maken, want zii getuigt merkbaar van zijn drang naar vervolmaking van wat altijd te vreeg moest worden losgelaten hip tweespalt is niet tot een oplossing ge komen hetgeen niet wegneemt dat men vooral in de snelle delen rovaal kon genie- ton van zijn typische geestigheid en ge slingerde charme. Merkwaardig is voorts 7-iin geoccupeerdheid met attributen, in •Ginevra" (op het repertoire van het Ne derlands Ballet) reeds opvallend, maar hier nog sterker waarneembaar in het einde loze spel met de lange doek, herinneringen 55 De Nederlandse Opera heeft zondagmid dag „Les Pêcheurs de perles" (De Parel vissers) van George Bizet onder regie van Frans Vroons en muzikale leiding van Car- rigo Guarnieri in de Stadsschouwburg te Amsterdam hernomen. Voor de choreogra fie oosterse dansen deed men beroep op Indra Kamadjojo. Dank zij de charme en de eenvoud van haar melodieën, die wijzen op een domi nerende invloed van Gounod, heeft deze opera van de jonge Bizet de voorspelling beschaamd, dat haar geen lang leven be schoren zou zijn. Het zijn tenslotte niet de Fransen maar de Italianen geweest, die haar aan de vergetelheid ontrukt en op grond van haar lyrische kwaliteiten haar populariteit gegrondvest hebben. De hoofd melodie van het werk, een ode aan de vrendschap, als duet voor tenor en bariton ir. het eerste bedrijf gelanceerd, die verder als een „leidmotief" de compositie beheerst, is een van de geliefkoosde nummers van het grote publiek geworden en derhalve een „bestseller" voor de grammofoonindüs- trie. Dat hebben de Italianen verliefd als ze zijn op de melodieuze vocaliteit maar eens lekker doorgehad. Zij weten ^at de bezoekers van de opera voor een werk gewonnen zijn, wanneer zij met een ge makkelijk aansprekende melodie in het hoofd het gebouw kunnen verlaten, een melodie die hen ontroerd heeft en die als een obsessie nawerkt. En nu wil het geval dat Bizet's melodieën niet alleen gemakke lijk aanspreken, maar bovendien een voor naam karakter bezitten, zodat de compo nist de populariteit niet al te goedkoop trachtte te verwerven en het publiek er niet aan bekocht is. En zo moge dan in theorie „De Parel vissers" een zwak werk heten, in praktijk toont deze opera onverminderd haar leef baarheid. Zij kan zelfs een doorslaand succes worden, wanneer de vier handelen de figuren van het spel artiesten van de bovenste plank zijn. Dit nu meen ik on voorwaardelijk te mogen zeggen van de tenor Chris Scheffer, die in zijn stem de charme en de mildheid, maar ook de dra matische kracht bezit, om de lyrische hoofdrol tot een triomf van de vocaliteit te maken. Hij weet zich bovendien op het Franse idioom voortreffelijk in te stellen. Dit laatste kan van Marilyn Tyler, noch van Paolo Gorin, noch van Siemen Jongsma gezegd worden. Daar struikelen wij dus weer over het taalprobleem bij de Neder landse Opera, vooral wat het Franse reper toire betreft. Neemt men het daarmee niet al te nauw, dan is er aan het stemgehalte van Gorin en Jongsma in „De Parelvissers" wel wat moois te beleven. Wat echter de sopraan Marilyn Tyler betreft, men mist te zeer de glans en de trefzekerheid van het geluid om haar vertolking van de Léila-rol overtuigend te noemen. Wat zij doet is aar dig en soms beminnelijk, maar blijft naast de prachtige zangkunst van Chris Scheffer onder de maat. Naast deze meesterzanger noem ik als superieure elementen graag het door Henk van Wielink perfect geïnstrueerde koor en het orkest, onder Guarnieri, de beide fac toren. die als de stevige basis van de Ne derlandse Opera het werk van Bizet glans en kleur wisten bij te zetten. De choreo grafie had veel karakteristieks, vooral de dans om de brandstapel door de manne lijke dansers stoere kerels met gebruin de torsen maakte een treffend effect. Bij oproepend aan de ouderwetse „pas de shawl". „Caleidoscoop" kreeg dank zij de mede werking van Gore's echtgenote Paula Hin ton een schitterende vertolking, waarbij ook het aandeel van Angela Bayley, die ideale kansen ter demonstratie van haar draaicapaciteiten kreeg, geprezen moet worden. Ine Rietstap wist eveneens veel voldoening te schenken. Ronald Wilson ontwierp met kleurige middelen een uit muntend decor en elegante kostuums in een terecht, bizarre stijl. Over de avond in het algemeen moet nog gezegd worden, dat de belichting (het donkere voortoneel!) onvol doende bij de mogelijkheden van het Haar lemse theater was aangepast. DAVID KONING. Marilyn Tyler en Paolo Gorin in de nieuwe montering van .„De Parelvis sers" van Bizet. dit alles waren de mise en scène van Frans Vroons en het toneelbeeld van prof. Char les Roelofsz zeer te prijzen. JOS. DE KLERK Dietrich Buxtehude, organist van de Ma- riakerk te Lübeck, nam in 1673 het initia tief tot het geven van „Abendmusiken" muziekuitvoeringen van vocale en instru mentale kerkmuziek, die na de godsdienst oefeningen van 's middags werden ge houden op de vijf zondagen, die aan Kerstmis voorafgingen. Die kerkconcerten werden spoedig in geheel Duitsland ver maard. De jonge Johann Sebastian Bach had er in 1705 een lange, gevaarlijke reis te voet voor over om Buxtehude te horen spelen en de indrukken van zijn avond muziek te ondergaan. Het zijn waarschijn lijk voor een groot deel de gedachten aan Buxtehudes kerkconcerten geweest, die de organist Klaas Bolt tot het initiatief brach ten ook in Haarlem dergelijke muziek uitvoeringen tot stand te brengen. Maar ook heeft zijn gevoel voor de gewijde sfeer van de Grote Kerk in het stille avonduur hem het vertrouwen geschonken, dat zijn idéé praktisch verwerkelijkt zal kunnen worden. Men heeft dit kunnen lezen in ons blad van verleden week dinsdag. Zondag is met een proefneming met deze „avondmuzieken" begonnen. De uit voering ging vooraf aan een dienst, die geleid werd door ds. E. Pot en men kon wel constateren, dat aan die uitvoering door de komende kerkgangers de aandacht werd besteed, die over het algemeen in kerken voor inleidend orgelspel gemist wordt. Nu had de muzikale inleiding met solo-zang en solo-orgelspel een benoemde vorm gekregen, waarmede blijkbaar reke ning gehouden werd. Als voorspel tot de dienst heeft het tot bezinning stemmende musiceren ongetwijfeld indruk gemaakt. Dit was te danken aan de sopraan Nelly Groeneveld, die liederen van Bach en aria's van Handel zong met klare stem, treffend door een ongerepte schoonheid en door een eenvoudige uitdrukkingskracht met prille onbevangenheid. En ook kwam die indruk tot stand door Klaas Bolt, die voor de begeleiding van haar zang op het koororgel de prachtige met de stem har moniërende klankkleuren vond. En als so list bracht hij als het ware een hulcle aan zijn grote voorganger der „Abendmusiken" door de Ciacona in e van Buxtehude in duidelijke melodische lijnen ten gehore brengen. Als zinrijke afsluiting van deze eerste geslaagde Haarlemse „avondmuziek" heeft Nelly Groeneveld nog Gezang 186 „Wat God doet, dat is welgedaan" gezongen waarvan de melodie de hoofdgedachte werd van de improvisatie, waarmede Klaas Bolt de eigenlijke dienst inleidde. P. ZWAANSWIJK In het Hervormd Jeugdhuis aan de He renweg te Heemstede heeft de Heemsteedse Schaakclub zaterdagmiddag met een druk bezochte receptie een aanvang ge maakt met de feestelijke herdenking van het vijfentwintigjarig bestaan. Ter her innering aan de tijdens de bezetting door de Duitsers gefusilleerde medeoprichter van de club, de heer W. A. de Tello, die wegens zijn activiteiten voor de onder grondse pers ter dood veroordeeld werd, stond in het receptielokaal een foto van hem opgesteld. Onder de vele belangstellenden was de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die de jubilerende vereniging de gelukwensen van het ge meentebestuur aanbood. De burgemeester herinnerde er aan, dat de band tussen hem en de club, is ontstaan door zijn ere lidmaatschap, waarna spreker begrip toon de voor de moeilijkheden van een schaak club, om zich te blijven handhaven in een tijd van radio en televisie. Namens de Heemsteedse schaakclub „Het Oude Slot", die binnenkort haar tweede lustrum hoopt te vieren, sprak de heer W. A. Turkenburg. Deze memoreerde de uit stekende verstandhouding en de voorbeel dige samenwerking tussen beide vereni gingen. Hij besloot met het uitspreken van de verwachting dat deze goede vriendschap zou blijven voortduren, waarvan het Heem steedse schaakleven alleen maar voordeel zal kunnen ondervinden. De Noordhollandse Schaakbond werd vertegenwoordigd door de heer G. Lan- kamp, die er in zijn toespraak aan her innerde dat de jubilerende vereniging een maal naar de Koninklijke Nederlandse Schaakbond was gepromoveerd, ofschoon zij zich hier slechts één seizoen heeft kun nen handhaven. 'Hij meende echter dat deze degradatie voor de Heemsteedse Schaakclub verder geen kwade gevolgen heeft gehad; welke overtuiging door de voorzitter hiervan, de heer H. van der Berg volledig werd onderschreven. Deze betuigde de sprekers zijn dank voor de ge lukwensen. Vanavond zal de burgemeester het ju- bileumtoernooi openen. Vrijdag 19 oktober zal een intieme feestavond worden ge houden. De brandalarminstallatie in de brand weertoren op het terrein van het bedrijf voor Openbare Werken te Heemstede is door het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf als ondeugdelijk afgekeurd. Het is meer malen voorgekomen, dat deze installatie weigerde. De gemeenteraad van Heemstede wordt voorgesteld voor het vernieuwen van de schakel- en controleapparatuur en het opnieuw uitvoeren van de gehele bo vengenoemde installatie in waterdicht ma teriaal, een krediet te verlenen van twaalf honderd gulden ten behoeve van de brand weer. Het ligt tevens in de bedoeling een drukknop op de installatie te maken, wel ke tot dusver niet in het systeem was op genomen. Onder voor atletiek ideale omstandigheden zijn zondag op de nieuwe sintelbaan aan de Kruislaan in Amsterdam atletiekwedstrijden gehouden, waaraan ook door een aantal leden van de damesatletiekvereniging „G.I.T.A." werd deelgenomèn. Op het nummer 200 meter hardlopen kla- se B bezette Emmy Gieske de tweede plaats in de tijd van 28.4 sec. Loes Gieske legde op het nummer 100 meter klasse C beslag op de derde plaats in de tijd van 13.7 sec. Het dis cuswerpen klasse C werd een overwinning voor Tine van Egmond met een worp van 28.28 m. Truus van Egmond bezette op dit nummer met 26.82 m. de goede vierde plaats. Het nummer 80 m. horden kasse B leverde een overwinning op voor Leida Lenselink Bij het hoogspringen klasseD werd Bep Ren- senvierde met een sprong van 1.25 m. Bij de meisjes klasse A liep Ada Sinnege de 80 m. in 11.5 sec. erf sprong zij 4.40 ver. Thea Winter liet op deze nummers respectieve lijk 11.7 sec. en 4.09 m. noteren. MUZ1EKWEEK MAANDAG 19.15 uur. Het koperensemble „Tubilus- trium" onder leiding van Frits Mehr- tens concerteert met medewerking van Arie Peters (beiaard) op de Grote Markt. 20.15 uur: Concert door de N.C.R.V.- Vocaal-Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg en met medewerking j van de organist Piet Kee in de ridder zaal van het Stadhuis. DINSDAG 12.30-13.15 uur: Pauzeconcert in de] Vleeshal door „De Reizende Cantorij" bestaande uit Jan Boeke, zang en blok fluit; Joke Fontijne-Koeijers, zang, blokfluit en discantgamba; Rinus Kuy- per, blokfluit en tenorgamba; Wil Waar- denburg, blokfluit en altgamba en Jenny Zeldenrust, zang en blokfluit. 20.15 uur: „Leonhardt-Consort" speelt in de Vleeshal. Het gezelschap bestaat uit Gustav Leonhardt, clavecimbel; Marie Leonhardt, barokviool; Jaap Schroder, blokviool; Kees Otten. blok fluit en Dijcke Koster, barokcello. OCX»OOOOOCX>OCOOCOOaXXXOOOOOOCXIOOOOOOC>OCOOOOOOOCXXXXXX)OC Wij geven voor u de laatste voorstelling van de sportfilms Toegangsprijs ƒ1—, belasting inbegrepen. Zondagavond is brand uitgebroken in het internaat voor a-sociale jongens „De Veerpont" in Dordrecht. De brandweer slaagde er spoedig in het vuur te blussen. De zolderverdieping brandde uit. Vanmorgen kwam vast te staan, dat de brand aangestoken is door twee in het in ternaat verpleegde jongens van 17 jaar, die van de directeur straf hadden gekre gen, omdat ze zonder zijn toestemming wa ren gaan roeien. De jongens hadden uit wraak een zak krullen aangestoken en wa ren toen rustig op het balkon gaan zitten om te zien wat er gebeuren zou. Even voor de brand uitbrak hadden enkele andere jongens getracht om met gas een ontplof fing te veroorzaken. Dit streven was ech ter tijdig verijdeld. In de mijn van Marcinelle in België, waar onlangs 263 mijnwerkers door een brand om het leven gekomen zijn, is zater dag een nieuwe brand uitgebroken. De 25 leden van de reddingsploeg, die trachtten de stoffelijke resten van de laatste nog vermiste mijnwerkers te vinden, ontsnap ten ongedeerd. Het zoeken naar de lichamen van 27 mijnwerkers die als gevolg van de mijn ramp verleden maand zijn omgekomen, werd voorlopig gestaakt. In aanwezigheid van een groot aantal be zoekers en begunstigd door zeer mooi weer gaf de Harmonie „Crescendo" zondagmid dag een concert in de Linnaeushof onder leiding van de heer J. Bijster, dat in alle opzichten als zeer geslaagd mag worden ge noemd. Vóór het concert trok „Crescendo" voorafgegaan door het tamboercorps door de hof. Dank zij het buitengewoon gunstige weer houden de bloemen en de tuin zich buitengewoon goed. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 911B/ie 91% 3 Nedl. 1962/64 93% 93J/io A. K. U 242 246 Calvé Delft 342 342 Van Gelder Zonen 227 227 K. N. Hoogovens 327 327 Nederl. Ford 405 405 N. Kabelfabriek 326 328 gew.Philips Gloeil. 277 278% pref.Philips Gloeil. 169% 169% Unilever 388 389 Wilton Fijenoord 329 330 Dordtsche Petrol. 827)4 831 Konkl. Petroleum 822)4 826% A'dam Rubber 76% 77% Holl. Amer. Lijn. 201 202 N. Scheepv. Unie 174% 176 Phs. van Ommeren 339 339% H. V. A 100% 100 Verg. Deli Mijen 108% 108% Amsterd. Bank 239 239 Ned. Handel Mij. 189% 189 Rotterd. Bank 207 207 Twentsche Bank. 217% 217% Anaconda Copper 82 83 Bethlehem Steel.. 164% 165 U. S. Steel 66ls/ie 68 General Motors 47% 48 Shell Union 97% 97% 38% 39% Alnati, 22 t.e Rotterdam. Amsteikrqon, 21 te Amsterdam. Annenkerk, 22 te Suez. Astrid Naess. 22 v. Rastanura n. Gothenburg. Aalsdijk, 22 te Port Swettenham. Agamemnon, 22 te La Guaira v. Puerto Cabella. Aagtedijk, 23 te Bombay. Aalsdijk. 23 te Singapore. Abbekerk. 23 te Bangkok. Alcyone, 25 te Emden verw. Aidabi. pass. 23 Rio Grande n. Santos. Algenib, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Alioth, 22 v. Bahia n. Iiheos. Alkaid. 24 te Montevideo. Almdijk, 23 v. Antwerpen n. Lissabon. Alwaki, 23 te Dar Es Salaam. Ameland, 23 te Abadan. Amsteldijk, 22 v. Rotterdam te Londen. Amstelkade, 23 te Gibraltar. Amstelstad, pass. 23 Balearen n. Philadelphia. Annenkerk, 24 v. Port Said n. Genna. Attis. 23 te Mobile. Adonis. 22 te Amsterdam. Amor, 23 te Rotterdam. Bolssevain, 21 v. Mauritius n. Belawan Bawean, 22 te Pilot n. Calcutta. Bloemfontein, 27 te Amsterdam verw. v. Durban. Bonaire, 1/10 te Barbados verw. Blijdendijk. 25 te Antwerpen verw. Bali, 23 v. Port Said n. Napels. Boskoop, 24 te Paita. Banka. 25 te Singapore verw. Bennekom. 23 te Rotterdam. Billiton, 22 v. Amsterdam n. Priok. Bloemendael, 22 v. Schiedam n. Curagao. Camerounkust, 21 te Lagos. Caltex Leiden. 22 te Bandarmashur v. Singapore. Caltex Pernis, 24 te Curagao verw. Camitia, 22 v. Willemstad n. Pta. Cardon. Cradle of Liberty. 22 v. Mena n. Suez. Cottica, 2/10 te Amsterdam verw. v. Paramaribo. Caltex Delft, 24 te Port Said. Caltex The Hugue, 23 te Vlissingen. Castor. 22 v. Barbados n. Trinidad. Celebes, pass. 23 Ouessant n. Amsterdam. Congokust, 23 te Le Havre. Crania, 22 te Curagao. Delfland, 21 pass. Fernando Noronha nr Las Palmas Duivendrecht (t), 21 pass. Miami n. Houston Dorestad, 21 150 mijl z.o. Kangeroe eil. naar Fremantle. Diemerdijk, 23 v. Rotterdam te Londen. Dongedijk, 23 te Vancouver. Eos, 21 v. Rotterdam n. Tunis. Ena, 23 te Curagao v. Point Fortln. Eemdijk, 22 v. Havana n. Houston. Erinna, 24 te Singapore. Enggano, 23 te Rotterdam. Etrema. 24 te Rotterdam. Esso Den Haag, 23 v. Rastanura n. Antwerpen. Friesland KRL, 23 te Colombo. Felipes, 22 te Pladju. Groote Beer,, 29 te Quiebec. 30 te Montrtal verw. Ganymedes, 23 te Pto Limon. Gooiland. 23 te Pto. Alegre. Gouwe, pass. 23 Las Palmas n. Amsterdam. Graveland, 24 te Las Palmas. Grootekerk, 24 te Melbourne. Gabonkust, 23 te Amsterdam. Guineekust, 22 te Amsterdam. Gaasterkerk, 24 te Antwerpen. Heelsum, pass. 22 Azoren n. Mobile. Holland, 22 te Mombasa n. Lourenco Marques. Helicon, pass. 23 Flores Az. n. Rotterdam. Hera, 24 te Port Au Prince. Hilversum, 23 te Tenerlffe. Hector, 23 te Amsterdam. Hersilia. 22 v. Amsterdam n. West-Indië. Hestia. 22 te Rotterdam. Hispania, 22 te Rotterdam. Isis. 20 v. New York nr Curagao Iberia, 22 te Rotterdam. Jagersfontein, 26 te Las Palmas verw. v. Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 16/10 to A'dam verw. Joseph Frering, pass. 24 Ouessant n. Rotterdam. Kalabahi, 22 t, Inobonto. Kalianda. 22 t, Makian. Kota Agoeng, 22 te Le Havre verw. Khasiella, 22 dw. Beira n. Mombasa. Kalinga. pass. 23 Algiers n. Thameshaven. Kara, 23 te Gladstone. Karimun, 23 v. Karachi n. Cochin. Kieldrecht, 23 v. Port Said n. Rotterdam. Korenia, pass. 23 Pta. Cardon n. Rotterdam. Kyllx, 22 te Curagao. Kermia, 24 v. Gothenburg n. Rotterdam. Kryptos, 23 v. Rotterdam n. Stockholm. Luna, 22 te Algiers verw. Laertes, pass. 23 Perim n. Suez. Laren berg, 24 te New Orleans. Lawak, 21 v. Los Angelos n. San Francisco. Lekkerkerk, 23 v. Bandarabbas n. Suez. Leuvekerk, 23 te Marseille. Limburg, 24 te Belawan. Lindekerk, 24 v. Port Said n. Antwerpen. Lissekerk, 24 te Antwerpen. Lutterkerk, 23 v. Port Said n. Marseille. Leto, 22 te Rotterdam. Liberty Bell. 23 te Rotterdam. Mitra, 22 v. Rotterdam n. Sellhaven. Musi, 23 te Singapore. Marisa, 22 te Algiers. Meliskerk, 22 te Suez v. Aden. Maasdam, 26 te Rotterdam verw. v. New York. BINNENLAND Kinderen. Een door kinderen in een in aanbouw zijnd huis in de Dwingeloostraat te 's-Gravenhage gestookt brandje heeft een schade opgeleverd van ongeveer f 10.000,—. Zij hadden een vuurtje gestookt bij een aantal kratten, die in vlammen opgingen. De kratten waren gevuld met glasruiten. Studenten. De Delftse Studentenraad stelt er prijs op te verklaren, dat de relle tjes van vrijdagavond niets te maken had den met de „groentijd", die reeds was afge lopen. Het betrof hier, aldus de Studenten raad, onenigheden tussen ouderejaarsstu denten van verschillende studentenvereni gingen. Expositie in „Arti". Van zaterdag 29 september tot en met zondag 28 oktober 1956 zal in de bovenzalen van de maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een na jaarstentoonstelling worden gehouden van werken, vervaardigd door leden der maat schappij. De tentoonstelling zal worden ge opend op zaterdag 29 september 's middags te 3 uur. Honderdtwee. De weduwe M. Hund- Smit te Kolham (gemeente Slochteren) wordt op 27 september 102 jaar. Zij heeft tot 1929 te Sappemeer gewoond. In dat jaar overleed haar man en toen ging zij inwonen bij haar oudste dochter, die nu 74 jaar is. Held gehuwd. De nu 31-jarige „held van de Turmoil", Kenneth Roger Dancy, is in Amsterdam in het huwelijk getreden met de 25-jarige Amsterdamse steno-typiste Nelly van den Tempel. In januari 1952 was het deze Dancy, die van de sleepboot „Tur moil" oversprong op de zinkende „Flying Enterprise" en tot het laatste moment toe, samen met kapitein Carlsen, op zijn post bleef. Het technische boek. In de bibliotheek van de Technische Hogeschool te Delft wordt maandag een tentoonstelling van het Duitse technische boek geopend. De expositie duurt tot 6 oktober. HAARLEM EN OMGEVING Wükcomité. Het wijkcomité „Oud-Scho ten" zal vrijdagavond in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat in Haarlem-Noord een openbare vergadering houden. Na afhan deling van het huishoudelijke gedeelte zal de heer L. Adriaanse van de dienst Hout en Plantsoenen een praatje met lichtbeelden houden over de plantsoenen in Haarlem- Noord. Geen spreekuur. Mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethoudster van onderwijs van de ge meente Bloemendaal zal dinsdagmiddag van vier tot vijf uur geen spreekuur houden. Madoera, 22 v. Marseille n. Amsterdam. Moordrecht, pass. 22 Sukrabaai n. Abadan. Maureen, 23 te Ceuta. Meerkerk, 22 te Port Sudan. Merwede, 23 te Accra. Modjokerto. 23 v. Philadelphia n. New York. Myonia, 23 v. Chittagong n. Bombay. Maas. 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasland, 24 te Amsterdam. Marlekerk, 24 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 22 te New York v. Rotterdam. Noordam, 24 te New York verw. v. Rotterdam. Noordzee, 22 360 m. w.n.w. Midway eil. n. Kobe. Nanusa, 24 te Colombo. Oldekerk. 21 v. Amsterdam n. Bremen. Oostkerk, 22 te Rotterdam. Orion, 22 te Trinidad. Oran.iefontein, verm. 29 v. Durban n. Amsterdam. Oranjestad, verm. 27 v. A'dam n. Pto. Limon. Omala, 22 te Tunis. Ootmarsum, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Oranje. 23 v. Napels n. Southampton. Ouwerkerk, 24 te Shanghai. Ovula. 23 te Singapore. Ondina. 23 te Schiedam. Orestes. 23 v. Amsterdam n. West-Indië. Prins Frederik Willem, 21 v. Toronto nr Mon treal Peperkust, 22 v. Bordeaux n. Dakar. Prins Willem van Oranje, 22 te Montreal. Purfina Nederland, 24 te Suez verw. Prins Johan Willem Friso, 22 te Antw. v. R'dam. Pygmalion, 22 te La Guaira v. Pto. Cabello. Parkhaven, 22 v. Rio de Janeiro n. Santos. Perna, 22 v. Singapore n. Balikpapan. Prins Alexander, pass. 21 Belle Isle n. Picton. Prins Frederik Hendrik, 24 te Montreal. Prins Willem George Frederik, 23 te Le Havre. Purfina Hellas, pass. 23 Gibraltar n. Antwerpen. Prins Willem V, 23 v. Rotterdam n. Montreal. Rondo, 22 te Amsterdam. Raki, 21 120 m. o.z.o. Aden n. Belawan. Roebiah, 22 te Balbao n. Kacpstad. Rijndam, 22 v. Rotterdam n. New York. Riouw, pass. 23 Kp. De Gata n. Port Said. Roggeveen, 23 te Sydney. Rijndam, 23 v. Southampton n. New York. Scherpendrecht (t), 21 v. Paulsboro nr Aruba Stad Alkmaar, 21 v. Vlaardingen n. Melilla. Stad Breda. 21 te Rotterdam. Stad Dordrecht, 21 v. Rotterdam n. Melilla. Stad Amsterdam, 22 270 m. w. Malinhead naar Sambas, 22 te Samarinda. Stanvac Ogan, 22 te Singapore. Straat Bali, 22 te Penang. Samarinda, 22 te Dar Es Salaam. Soestdijk. 21 v. New York n. Boston. Seven Seas. 29 te R'dam, 30 te Bremerhav. verw. Sibajak 29 te Kaapstad, 13/10 te Fremantle verw. Senegalkust, 23 te Lagos verw. v. Takoradi. Sinabang. 24 te Sydney verw. v. Devonport. Wabana. Sarpedon, pass. 22 Azoren n. Rotterdam. Sliedrecht. pass. 23 Ouessant n. Hamburg. Stad Leiden, 23 v. Bombay n. Metawara. Stad Schiedam, 23 v. Civita Vecchia n. Bona. Statue of Liberty, 23 te Mena Al Ahmadi. Straat Malakka, 23 te Colombo. Straat Mozambique, 24 te Mauritius. Tjimenteng, 21 v. Balboa nr Honolulu Telamon, 22 v. Amsterdam n. Emden. Tjisondari, 21 120 m. n. Mozambique n. Llndi. Tjibadak, 22 te Colombo. Titan, 22 v. Bremerhaven n. Delfzijl. Tabinta, 22 te Colombo. Tamo, 22 te Antwerpen. Thelidomus, 24 te Curagao. Themisto, 23 te Wabana. Tiba, 23 v. Bremen n. Antwerpen Tjinegara, 22 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tomori, 23 te Port Said. Wonosobo, 21 vm v. San Francisco n. Manilla Wonogiri, 22 te Khoralmufatta. Westland, 22 t.h.v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Waterman, verm. 24 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys, 4/10 te Priok verw. v. Rotterdam. Weltevreden, pass. 23 Ouessant n. Tj. Priok. Westerdam, 24 te Rotterdam. Willemstad, 22 v. Cristobal n. Aruba. Waal, 23 te Ismir v. Volos. IJssel, 24 te Alexandrië. Zuiderzee, 21 150 m. z.o. Kp. Comorln n. Aden. Zuiderkruis, verm. 26 v. Amsterdam via Pana makanaal n. Wellington. Zijpenberg, pass. 23 Ouessant n. Melilla. SLEEPVAART Gele Zee, 21 v. Blyth n. Rotterdam. Hector, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Humber, 21 110 m. z.w. Ouessant n. Tlvat. Oceaan, 21 210 m. z.o. Key West n. Jacksonville. Oostzee. 21 v. Maassluis n. Karachi. Titan, 22 v. Bremerhaven n. Delfzijl. Zeeland, 21 v. St. Nazaire n. New Orleans. Zwarte Zee, 22 v. Hamburg n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3