Zandvoort beleefde zondag drukste dag van dit jaar Eén commissie voor toewijzing en vordering van woningen Nog geen beslissing over verlenging concessie Geldboetes voor „swingjongens" die betrokken waren bij vechtpartij Aantal bezoekers geschat op bijna tweehonderd duizend Kilo's slanker BonKorets Aanmeldingsformulier 7 Hongerstaker nog bij Heemsteeds raadhuis Triad" weer vlot Bijeenkomst „Humanitas" B. EN W. VAN HEEMSTEDE Polioslachtoffer per fiets op wereldreis Wielrijdster aangereden op de Zijl weg Record bereikt in Kennemerduinen Dodelijke ongelukken Tegen huidige commissie geen enkel bezwaar Receptie van Schoten Verhoging grafrechten met vijftig percent voorgesteld De tramlijn Amsterdam-Haarlem Eeuwfeest rusthuis Receptie diakenen Hervormde gemeente Zondagsschoolleiders in Haarlem bijeen Verhoren in zaak-Rids uitgesteld Fabrieksarbeider bekent diefstal Diefstallen gepleegd in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de Haarlemse kantonrechter mr, F. J. Gerritsen stond vanmorgen een 21-jarige rijwielhersteller terecht, die er van ver dacht werd op 5 september van dit jaar de wapenwet te hebben overtreden. Bü de relletjes die toen des avonds waren ont staan in de omgeving van het Houtplein en de Grote Houtbrug in Haarlem, waarbij Haarlemse en Zandvoortsc „swingjongens" slaags raakten met elkaar en met de politic, werd de verdachte namelijk opgepakt om dat hij in liet bezit was van een rubber slang met een metalen handvat. Zoals men zich zal herinneren'kwam het op 5 september des avonds tot ongeregeld heden toen ongeveer driehonderd Haarlem se jongens van veertien tot vierentwintig jaar een groepje Zandvoorters opwachten in de Tempeliersstraat in Haarlem om een oude vete uit te vechten. Voor de kantonrechter gaf de rijwielher steller inderdaad toe dat hij naar het Hout plein was gegaan om de Zandvoorters, waarmee hij al eens in Zandvoort slaags was geraakt, aan te vallen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie mr. H. Lager waard wees erop dat hij een volgend keer niet zou aarzelen om een hechtenisstraf te eisen. Deze keer volstond hij echter met het vragen van een geldboete van vijftig gulden subsidiair tien dagen, met inbeslag neming van het wapen en een week hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter veroordeelde de verdachte conform de eis. Twee medeverdachten van de rijwiel hersteller waren niet. komen opdagen. Mr. Lagewaard vroeg echter de aanhouding en medebrenging van deze jongens op 1 ok tober. Voorts werden nog vier zaken met ge sloten deuren behandeld, omdat de ver dachten de leeftijd van achttien jaar nog niet bereikt hadden. Deze jongens stonden terecht wegens het overtreden van een Al- De Heemsteedse hongerstaker zat van- nTgen nog rustig voor het raadhuis te Heemstede. Hij genoot van de zon en vele voorbijgangers toonden belangstelling. Ook 7.aterdag en zondag zijn wandelaars even gestopt en velen boden de hongerstaker een sigaret aan. Eten doet hij niet, maar wel water drinken en roken. Zoals bekend is, heeft de man post gevat bij het raadhuis, omdat hem nog steeds geen woning is toegewezen. Hij heeft ver klaard de hongerstaking vol te houden tot het huisvestingburenu hem aan een woning zou hebben geholpen. Tot nu toe laat de politie de man rustig zitten. Mogelijk zou zij maatregelen kun nen nemen, want volgens een der bepalin gen van de Hecjnsteedse politieverordening is het verboden aan de weg bij een gebouw post te vatten of zich op te houden met de bedoeling onderdak of ondersteuning te verkrijgen. gemene Politieverordening, omdat zij op de bewuste avond geen gevolg hadden gege ven aan het bevel van de dienstdoende agenten om door te lopen. De vonnissen luidden respectievelijk vijftig gulden boe te waarvan veertig gulden voorwaardelijk en veertig gulden boete waarvan twintig gulden voorwaardelijk. Een der jongens kreeg een berisping wegens een overtre ding van de wapenwet en een zaak werd aangehouden omdat de verdachte niet was verschenen. Op dinsdag 2 oktober om acht uur zal de afdeling Haarlem van „Humanitas" een vergadering houden in hotel Brinkmann op de Grote Markt. Op de agenda staat onder andere: de installatie van de voor lopige bestuursraad door de voorzitter, de heer F. S. Noordhoff met een uiteenzet ting van wat het afdelingsbestuur van deze raad verwacht. Mevrouw A. S. C. Strijbos- Eysvogel zal een causerie houden over enige richtlijnen voor „het gesprak" bij de gezinsvoogdij. Vervolgens zal mejuffrouw M. van Meppel iets vertellen over „beleve nissen" bij het werk van de sectie gezins zorg. Zo druk was het zondag in Zandvoort op de eerste zomerse dag in de herfst. DANSEND VAN VREUGDE heeft de familie van Douwe Broek zaterdagmiddag het moment beleefd, waarop de kotter IJM 322 „Triad" aanvankelijk langzaam maar later met een schuiver in zee terugkeerde. In twee dagen was de firma Maarschalk en v. d. Weijden uit Sassenheim er in geslaagd een geul van de waterlijn naar het hoog op het strand liggende scheepje te zuigen en het snel wassende water van zaterdag middag gaf de „Triad" tegen vier uur al kansen. Aan de winch werd door acht man getracht de lijn naar het zeshonderd meter in zee gelegen anker in te winden en Douwe Brc k deed poging na poging om zijn schip in beweging te brengen door de schroef achteruit te laten slaan. Omstreeks half zes keerde „Triad" na twaalf dagen aan de steiger in de Vissershaven terug, zodat vandaag bekeken kan worden, welke schade het scheepje heeft opgelopen. Drie jaar geleden startte de 27-jarige Zcnadees Conrad Dabe uit Quebec voor f.en wereldreis op de fiets. Toen hij twee nar was werd deze Canadees getroffen door de kinderverlamming. Hij herstelde langzaam, maar een deel van het lichaam is nog steeds verlamd. Conrad wilde vreemde landen zien en zijn mede-slacht- alfers tevens voorhouden, dat ze niet bij de pakken moeten neerzitten. Daarom ''tapte hij op de fiets, die hem geschonken 'verd door een Canadese firma. ReMs twee weken verblijft de fietser in ons land en zondagmiddag belandde de enthousiasteling in Haarlem, waar hij tot vandaag verbleef, om dan op weg te gaan naar Amsterdam. Conrad - die op zijn tiende jaar weer leerde lopen en daarna op een driewieler zijn beenspieren leerde gebruiken - heeft reeds Frankrijk en Bel gië bezocht. Nu staan nog Duitsland. Italië en Spanje op het programma. Hij vertelde in moeilijk verstaanbaar Frans, dat hij met Kerstmis in Rome hoopt te zijn. Dan brengt hij nog een bezoek aan Spanje en vandaar uit vertrekt hij naar Amerika. Als Conrad weer in zijn woonplaats zal zijn terugge keerd, heeft hij een afstand van 90.000 km afgelegd. Op zijn fiets voert Conrad Dube de vlag getjes mee van de landen, die hij heeft bezocht. Lezen en schrijven heeft hij niet geleerd, maar hij geeft zijn ogen goed de kost. Onderweg slaapt hij in jeugdherber gen. Als Conrad Dube weer thuis is. heeft hij een prachtige prestatie geleverd en zijn mede-slachtoffers van polio getoond, dat met wilskracht en doorzettingsvermogen veel is te bereiken. „En als ik thuis ben. ga ik leren schrijven en lezen", zei de enthousiaste wereldreiziger, voordat hij op zijn fiets stapte, op weg naar Amsterdam. Op de Zijlweg te Haarlem, ter hoogte van tie Delftstraat, is vanmorgen om kwart voor acht een drieëndertigjarige dame door een auto aangereden. Met hoofdwonden is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd. Zij fietste op de Zijlweg in de rich ting van de stad en achter haar reed een auto, met een, volgens getuigeverklaring aan de politie, snelheid van ongeveer zestig kilometer. De wielrijdster stak na het ge ven van een teken, de Zijlweg over om naar de Delftstraat te rijden en werd aan gereden. Om meer dan één reden zal de zonne- zondag, die Zandvoort op 23 september 1954 beleefde, in de geschiedenis der seizoe nen als onvergetelijk en enig tot nu toe, geboekstaafd worden. In de nacht van zaterdag op zondag heb ben verscheidene strandpachters, die hun strandbedrijven reeds hadden afgebroken, hetzij geheel of gedeeltelijk, met vracht wagens en handkarren hun reeds voor de winter opgeslagen spulletjes ijlings naar het strand gebracht, een handeling, die tot zondagmorgen werd voortgezet. Toen ston den op de Boulevards en langs het strand naar zee en strand hunkerende bezoe kers reeds op hen te wachten. Na half elf was er op het negen k'flomëlër lange Strand geen stoel meer onbezet. Er deden zich deze onverwachte warme zondag trouwens meer nooit geziene ver schijnselen voor. Het strand, dat reeds bijna veertien dagen een winters aanzien had ge kregen, metamorfoseerde zich deze zondag plotseling tot een strand als op een hete zondag in juli of augustus. De nauwelijks merkbare zuid-oostenwind had de zee glad gemaakt en duizenden zwemmers en baders genoten vanu het water. Op het strand, waar men later op de dag, toen het hoog water werd, „mannetje aan mannetje" lag, waren hier en daar de lege plaatsen te zien van de strandpachters, die hun spul letjes reeds hadden afgebroken. Anderen, die tot op helft gevorderd waren, zetten nu hun bedrijf voort in een half afgebroken Het bezoek aan de Kennemerduinen Is sedert de openstelling der terreinen nog niet zo groot geweest als de afgelopen zondag. Het aantal bezoekers bedroeg elf duizend. hetgeen een record betekent. Om streeks Pinksteren 1955 waren er negen duizend bezoekers per dag. Aan de ingang nabij de Bergweg te Bloe- mendaal is het grootst .aamtal kaarten ver kocht, namelijk 3500. Zowel bij de ingang aan de Zeeweg als bij de Kop van de Zee-, weg werden 2500 kaarten afgegeven en bij de andere uitgangen de overige toegangs kaarten. Verwacht wordt, dat hef aantal bezoe ker. over het jaar 1956 dat van 1955 zal overschrijden. Er zijin thans al meer kaar ten verkocht dan in het vorige jaar. Op 31 december van het afgelopen jaar was een aantal van 240.000 bereikt en ver wacht wordt, dat dit jaar de 250.000 ge passeerd zal worden. Op het ogenblik is van een vast weertype sprake en mogelijk zullen velen in de komende dagen naar de Kennemerduinen trekken. Het toezichthoudend personeel heeft het druk gehad, omdat vele bezoekers in hun onwetendheid buiten de paden gingen. De directeur van de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, is de afgelopen zondag ook druk in de weer geweest en heeft bezoekers, die buiten de paden wa ren, vriendschappelijk ingelicht over het gevaar dat voor de duintoppen ontstaat. Hij deelde ons mede, dat het niet uitgeslo ten is, dat het volgend jaar borden met een plaatje geplaatst zullen worden, om bezoekers te verzoeken de duintoppen niet te beklimmen. Bij het passeren van een trekker, waar achter een stro-pers en een dorskast waren gekoppeld, is de 68-jarige bromfietser P. Priems in de Postelstraat te Tilburg ge vallen. Hij werd door de trekker en de stro pers overreden en overleed ter plaatse. Zaterdagavond is een personenauto, be stuurd door M. uit Tienray, tegen een boom op de Horsterdijk onder Tienray gereden. Hierbij kwam de mede-inzittende, S. uit Tienray, om het leven. De bestuurder kwam met de schrik vrij. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is zondag overleden de 61-jarige mevrouw J. WintershovenDen Hartog uit de Krom- meniestraat te Amsterdam, die zaterdag avond tegen twaalf uur het rijwielpad langs de Haarlemmerweg overstak en door een bromfietser werd aangereden. Zij is toen met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht. gebouwtje, zonder zonne-terras. Men had de stoelen weer aangesjouwd en de bezoe kers namen het gaarne voor lief, dat men wel eens extra lang moest wachten op limonade, ijs e.d., want voor de aanvoer moesten maatregelen getroffen worden. De politie-reddingspost in de Rotonde was reeds van luiken voorzien. In allerijl werden deze er zondagmorgen afgehaald en betrok de heer Stouthamer met zijn helpers zijn post. De amoniak-spuit moest er bij te pas komen als eerste verlichting bij de behandeling van kwallen-beten en d'it ge beurde verscheidene malen. Het lokaal voor zoekgeraakte kinderen was in gebruik. Om halfvijf had men reeds meer dan tweehonderd zoekgeraakte meis- jés en jongens op bezoek gehad en er kwa men nog steeds nieuwe binnen. Het aantal van gisteren was deze zomer nog niet be reikt. Opmerkelijk was, dat men deze zondag niet genoeg van strand en zee scheen te krijgen. Om zeven uur, toen de zon reeds lang was onder gegaan, was de loop naar tram en trein, die met vele extra diensten reden, nog bij lange na niet geluwd. Het aantal personen, dat Zandvoort be zocht, wordt tussen de 180.000 en 200.000 ge schat, eën aantal, dat dit jaar nog geen enkele dag bereikt was. Zeer zwaar is deze zondag geworden voor de Zandvoortse politie, die voor de bijna onmogelijke taak stond het enorme ver keer te regelen. Parkeergelegenheid was er nergens meer. Automobilisten deelden ons mee, dat zij drie kwartier en langer hadden gereden, om hun wagen te par keren. Ook was het doorgaand verkeer on gekend groot. Op alle drukke punten kwa men de verkeersagenten in actie, het gehele politiekorps was in dienst en velen onder hen maakten overuren. De Zandvoortse politie verdient hulde voor haar arbeid. Er zullen in Zandvoort groepen zijn, die zich over deze drukste zondag van het jaar zullen beklagen. Dit zijn de winkeliers, die hun zaken wegens vakantie gesloten had den en daarom van deze drukte niet kon den profiteren, want evenals in het seizoen was de winkelsluitingswet deze dag opge heven. Te Bloemendaal Het is zondag bijzonder druk geweest op het Bloemendaalse strand. Om half twaalf stond de gehele midden berm van de Zeeweg vol auto's en ook langs de gehele boulevard stonden aan beide zijden auto's geparkeerd. De drukte duurde tot zondagavond acht uur voort. Het verkeer was uitstekend ge regeld, zoodat er van grote stagnaties geen sprake was. Behoudens enkele lichte aan rijdingen deden zich geen verkeersongeluk-» ken voor. Reeds in een vergadering van de Heem- steedse gemeenteraad in september 1954 hebben enkele raadsleden bedenkingen ge uit tegen de wijze, waarop de commissie voor de vordering van woonruimte en die voor de toewijzing van woningen worden samengesteld. Het lidmaatschap van beide commissies wordt namelijk door dezelfde leden vervuld. Burgemeester en Wethou ders waren van mening, dat de vorde ringscommissie slechts dan een juist advies kan uitbrengen, wanneer zij op de hoogte is van de gehele gang van zaken, die aan de vordering is voorafgegaan. Nu de herbe noeming van de leden der vorderingscom- missie wederom aan de orde is, handhaven B. en W. hun mening en geven hierover de raad een uitvoerige toelichting. Ook in de raadsvergadering van septem ber 1955 bleek opnieuw, dat enkele raads leden het niet eens waren met B. en W., hetgeen een uitvoerige bespreking ten ge volge had. Het college heeft zich thans op nieuw over deze kwestie beraden, mede naar aanleiding van de in de laatste raads vergaderingen over de huisvesting gevoer de gedachtenwisseling. Het komt B. en W. voor, dat hun mening door de meerderheid van de raad wordt ge deeld. Gesteld, wordt dat de leden, die in de gecombineerde toewijzings- en vorderings commissie zitting hebben, geheel op de hoogte moeten zijn van alle onderdelen van de materie, waarover moet worden geoor deeld. B. en W. is niets gebleken van het ontbreken van objectiviteit bij de commis sie en het is het college daarom niet geheel duidelijk, waarom deze objectiviteit blijk baar niet aanwezig wordt geacht bij de sporadisch voorkomende adviezen tot vor dering van woonruimte. B. en W. willen ook niet ingaan op de suggestie, voor de benoeming van de leden der vorderingscommissie dubbeltallen voor te leggen. Hieruit zou namelijk de conclusie kunnen worden getrokken, dat het college toch een of ander bezwaar tegen de vorde ringscommissie zou hebben na hetgeen in de beide laatste vergaderingen door en kele raadsleden naar voren is gebracht. B. en W. zijn echter van mening dat de com missie steeds voortreffelijk heeft gewerkt. Zij hebben dan ook niets dan lof voor de wijze, waarop zij haar moeilijke en zeer verantwoordelijke werk heeft verricht. Ter gelegenheid van het behalen van de nationale titel 1956 hield het bestuur van de honkbalvereniging „Schoten" zaterdagavond in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een bijzon der druk bezochte receptie. Als eerste spreker bood de heer D. Beets, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond, zijn gelukwensen aan bij het behalen van de Nederlandse honkbaïtitel, waarna de heer C. Hetem namens de voet balvereniging „Schoten" het woord voerde Spreker memoreerde de kracht van heht team om zelfs bij een grote achterstand door té gaan en h'ij sprak zijn bewondering uit voor deze enthousiaste spelers. De heer He- tem betrok in zijn rede ook aanvoerder Keu- lemans. want deze heeft ongetwijfeld voor een groot aandeel in deze winst gezorgd. Namens zustervereniging H.H.C. sprak de voorzitter, de heer J. Hartog, die wees op de prettige wijze waarop de drie wedstrijden tussen H.H.C. en Schoten waren gespeeld en de onderlinge verstandhouding tussen bei de verenigingen. De heren Groen en Pennarts boden hier na onder groot enthousiasme het bestuur namens de supportersvereniging „Schoten" een fraaie clubvlag aan, welke geste door het honkbalbestuur zeer op prijs werd ge steld. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer W. Pennarts namens de honkbal- jeugd van Schoten de heer J. F. Kleyn, voor de jeugdafdeling van de voetbalver eniging; de heer Burgman namens de R.K. voetbalveeniging „Renova", welke vereni ging bij de voetbalvereniging Schoten een onderkomen heeft gevonden; de heer H. Knol voor de honkbalclub „Kinheim", ter wijl de aanvoerder van Schoten 2, de heer Klaasen de rij van sprekers afsloot. Alle sprekers werden op vlotte en soms geestige wijze door de voorzitter van de honkbalclub „Schoten"' beantwoord. De Heemsteedse raad wordt voorgesteld de grafrechten voor de algemene begraaf plaats, verschuldigd voor het onderhoud van de op de graven geplaatste ornamen ten, met vijftig percent te verhogen. Deze verhoging is noodzakelqk door de sterke stijging van de uitgaven. In 1951 bedroeg het nadelig saldo van de algemene begraafplaats reeds f 24.352,32. In 1955 was dit bedrag echter gestegen tot f 35.026,94. Verwacht wordt, dat de uit gaven in de naaste toekomst nog meer zullen toenemen. De inkomsten houden hiermede geen gelijke tred. Verdere ver hoging van de kosten van aankoop en in huur van graven en de begraafrechten achten B. en W. ongewenst. In sommige dagbladen zijn berichten verschenen als zou het vrijwel zeker zijn, dat de tramlijn AmsterdamHaarlem ook na 1 januari 1957 gehandhaafd blijft, tot de tramexploitatie op het baanvak Haar lemZandvoort gestaakt kan worden, het geen uiterlijk 1 september van het volgend jaar het geval zal zijn. Van de zijde van het Amsterdamse stadsbestuur vernemen wij, dat een beslis sing over het verzoek van het Strandschap Zandvoort, dat aan het Amsterdamse ge meentebestuur heeft gevraagd de conces sie voor de tram te verlengen tot het tijd stip waarop de lijn in haar geheel met bussen kan worden bediend, nog niet ge nomen is. Wel zijn de rapporten binnen waarop B. en W. eerstdaags hun beslis sing zullen baseren. Het is thans in het geheel niet te zeggen naar welke kant het oordeel van B. en W. zal doorslaan. Boven dien spreken B. en W. niet het laatste woord, omdat deze zaak uiteindelijk ter beoordeling van de gemeenteraad staat. Zoals men weet heeft de Amsterdamse raad beslist, dat de tramtreinen van de NZH uiterlijk 1 januari van het traject Krommer!Spuistraat verdwenen moeten zijn. De minister van Verkeer en Water staat heeft evenwel bepaald, dat de tram- dienst op het traject HaarlemZandvoort pas mag worden gestaakt op het moment, dat de spoorwegwerken bij Heemstede Aerdenhout zover zijn gevorderd, dat het wegverkeer daarvan geen hinder meer on dervindt, met als uiterste grens 1 septem ber 1957. Dat wil dus zeggen, dat geduren de de zomermaanden van het volgend jaar de Amsterdammers per bus naar Haarlem zouden moeten worden vervoerd, waar zij op de tram zouden moeten overstappen. De directie van de NZH heeft reeds eerder aan het Amsterdamse stadsbestuur ge vraagd de concessie nog tot 1 september 1957 te verlengen, doch dit verzoek heeft toen geen resultaat gehad. Het is dus nog een geheel open vraag wat het gevolg zal zijn van het verzoek van het Strandschap Zandvoort. Het college brengt uitdrukkelijk naar voren, dat tegen de huidige vorderingscom missie geen enkel bezwaar bestaat; een her benoeming van de commissie wordt van het allergrootste belang geacht. B. en W. stellen daarom voor de zittende leden van de vorderingcommissie te weten de heren H. M. van Unen, A. J. J. Verspoor, J. Schip pers, N. J. van der Linden en J. A. A. M. van der Weiden te herbenoemen. Me vrouw H. van der Meulen-Houwer zal als adviseuze aan de commissie worden toege voegd. Tevens wordt voorgesteld de ge noemde heren te benoemen in de commissie voor de toewijzing van woningen. Het is mogelijk dat de raadsleden namen voor dragen voor de benoeming van leden in de vorderingscommissie. Het raadslid Scheer heeft met het oog hierop de heer P. J. van Kesteren, Rembrandtlaan 42, als kandidaat voorgedragen. B. en W. hebben gemeend deze naam te moeten voorleggen zonder daarmee te kennen te geven, dat deze door het college wordt aanbevolen. Het tegen deel is namelijk het geval. Tenslotte achten Burgemeester en Wet houders 't niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken, dat klachten over huisves ting, die een eenzijdig karakter dragen, zon der voorafgaand onderzoek bij herhaling in de raadsvergadering ter sprake worden gebracht. Vragen van de raadsleden kunnen beter eerst aan het college worden voorge legd en na onderzoek kunnen dan de resul taten worden medegedeeld. Het bovenstaande krijgt een bijzonder reliëf door de kritiek die de heer M. D. Scheer in de laatste raadsvergadering op het beleid van de woonruimtecommissie heeft geuit, en de spectaculaire hongersta king, die de heer J. Neeskens vrijdagmiddag om vier uur voor het Heemsteedse raadhuis is begonnen. In de fraaie kamers uit de tijd, toen het rusthuis van de Hervormde gemeente aan de Jansstraat te Haarlem voor een ander doel gebruikt werd en welke kamers bin nenkort zullen verbouwd worden, heeft het dagelijks bestuur van het college van dia kenen zaterdagmiddag een receptie gehou den ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het rusthuis. De bezoekers aan de receptie konden in de conversatiezaal een kleine tentoonstel ling bezoeken, bevattende een aantal foto's en programma's van feestelijke bijeen komsten. Ook waren de tekeningen te zien van de uitbreiding van het rusthuis, waar bij de heer H. W. van Kempen uit Bloe mendaal als architect optreedt. (Over deze plannen deden wij reeds mededelingen). Uit de tekeningen bleek, dat de twee ka mers, links van de ingang, waar het be stuur recipieerde, gebruikt zullen worden als eetzaal. Deze zaal sluit aan bij de keu ken, die vergroot zal worden. Wat er met de fraaie betimmeringen en zolderversie ringen gedaan zal worden is nog niet be kend. Men hoopt een goede bestemming te vinden. De wethouder van financiën en volks gezondheid, de heer W. C. Bakker, bood de gelukwensen aan namens het gemeentebe stuur van Haarlem. Voorts waren aanwezig de heren D. Heimans adjunct-directeur van de Geneeskundige Dienst, J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, enige her vormde predikanten, A. Ph. Romeyn, na mens het college van kerkvoogden, S. A. HHöhoré Naber, directeur van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken, zuster N. E. Fleddermans, namens het Diaconessenhuis, afgevaardigden van de bijzondere raad van de Sint Vincentius- vereniging, van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden, Gereformeerde kerk, Christelijk Gereformeerde kerk, Remon strants Gereformeerde gemeente Haarlem, Evangelisch Lutherse gemeente en van Hervormde gemeenten uit de omgeving. Mevrouw ir. Waardenburg-Lindeyer ver tegenwoordigde de Hervormde Vrouwen dienst. De heer P. Klingens heeft het woord ge voerd namens de bewoners en het perso neel van het rusthuis. Hij zei, dat welis waar het eeuwfeest gevierd wordt van het rusthuis, maar dat de bejaardenzorg toch nog in haar kinderschoenen staat. Die schoenen zijn in het rusthuis erg nauw en daarom wordt tot uitbreiding overgegaan. Het blijkt dat de diakenen bij de tijd zijn en om daarvan een blijk te geven overhan digde de heer Klingens een elektrische klok die in de kapel van het rusthuis opge hangen zal worden. De Nederlandse Zondagsschoolvereniging, gevestigd te Amsterdam, houdt in deze weken een twaalftal regionale bijeenkom sten ter bespreking van het werk. Aan de bij de vereniging aangesloten zondags scholen werken twaalfduizend leiders- (sters) mee en het aantal kinderen wordt op vierhonderdduizend geschat. Zaterdag is in de Begijnhofkapel te Haarlem een bijeenkomst gehouden. Onder leiding van de directeur der vereniging, de heer A. Kroese, zijn vragen besproken met betrek king tot de vertelling van het Kerstevan- geJie en de liturgie op het kerstfeest. De heer Kroese deed een vrij kerstverhaal over „De zanger van Berlikan", waarbij een gekleurde filmstrip vertoond werd. Bij de bespreking kwamen aan de orde hoe de vorm bij het meedelen van het kerstgebeu ren behoort te zijn en hoe de kinderen voorbereid moeten worden. In de kapel was een stand ingericht van boeken en platen, waarbij veel was dat be trekking had op het kerstfeest. Des avonds sprak rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam over „Profeten in hun eigen omgeving". Spreker houdt zich reeds enige jaren bezig met heht vertellen van de bij belse geschiedenis en gaf hierin les in Israel. Het verhoor inzake de verzochte sur séance van betaling aan de N.V. Chemi sche Industrie Rids, gevestigd in Haarlem, dat bepaald was op 1 oktober, is op ver zoek van de bewindvoerders uitgesteld tot een later tijdstip. Deze verhoren zijn door de rechtbank vastgesteld op maandag 7 januari, thans des namiddags om drie uur. De politie te Haarlem heeft een drieën dertigjarige fabrieksarbeider aangehou den. Bij verhoor bekende deze in de nacht van 9 op 10 augustus op de Zwarteweg te 's-Gravenhage een onbekende man bewus teloos te hebben geslagen en hem daarna van zijn polshorloge te hebben beroofd. Daar er geen aangifte van dit geval is bin nengekomen, verzoekt de Haagse politie het slachtoffer zich met haar in verbinding te stellen. Een zestienjarige jongen, afkomstig uit Duitsland, heeft bij de politie te Overveen. aangifte gedaan dat uit zijn kleedhokje in Stoots Bad te Overveen een portemonnaie met vier gulden en zijn kledingstukken zijn ontvreemd. Bij de politiepost aan de kop van de Zeeweg te Overveen heeft een Haarlemmer aangifte gedaan dat in zijn consumptietent een por temonnaie met ongeveer f 30, waarin zich tevens sleutels en zijn contactsleuteltje van de auto bevonden, ontvreemd waren. De portemonnaie is later teruggevonden in de waterba van het toilet, waar een onder zoek werd ingesteld, omdat de bak overliep. De poi'temonnaie was echter leeg. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES HAARLEM, 22 september 1956 GEHUWD: 22 sept., J. G. Kernkamp en L. Reedeker; H. A. de Pont en Th. J. A. Nib- bering; J. J. Voorham en G. Weijland; H. J. van Egmond en H. C. C. Elstgeest; J. A. Stoutjesdijk en M. W. Vonk. BEVALLEN van een zoon: 20 sept., J. C. ThörigDuiveman; A. C. Handgraafvan Warmerdam: 22 sept., G. C. van Schuylen- burgEenhoorn: A. Keurde Haas; J. M. van Deldenvan der Putten. BEVALLEN van een dochter: 21 sept., J. E. M. Kimmande Vos; A. M. J. Salman Bosman; D. Koppende Zwart; 22 sept., J. Ph. SnijdersBestebroer. OVERLEDEN: 21 sept., C. Giebels—Rijs, 79 j„ Theemsplein; K. G. Rijkelsvan Dijk, 85 j., Gasthuisvest; D. SchranderSanders, 73 j„ Trompstraat. Zïjt gij mogelijk nog geen abonné op HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT? Tienduizenden gingen u voor. Door hen te volgen zult u niet alleen ons, maar ook u zelf een genoegen doen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per kwartaal'per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZIJ die zich met ingang van 1 oktober 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer» tot en met 29 september 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9