Kansen ter voorkoming van grote depressies staan goed Panda en de Meesteivma Sukarno's reisgezellen zullen zich thuis moeten verantwoorden zo Internationaal Monetair Fonds toont een voorzichtig optimisme NAAIMACHINES De radio geeft woensdag Indonesisch onafhankelijkheidsideaal werd in Moskou met voeten getreden Wereldnieuws TocU ió Uet DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 2 Ramp te Marcinelle leidde tot conferentie Naturellen in Transvaal van hun grond afgezet Franse nationale lening passeerde 100 miljard Dr. Van Roven eredoctor van Princeton Institut Néerlandais in Parijs opgericht Nieuwe brug bij Schelling' wonde Een nieuwe Mayflower zeilt volgend jaar naar Amerika Met 35 „pelgrims kleinzoons" aan boord „Rock 'n roir'-onrust in Groningen Pyramide inch WASHINGTON (United Press) De industriële produktie van de wereld buiten het Sovjetgebied is in 1955 met 10 percent gestegen en de kansen, dat aan grote de pressies paal en perk gesteld kan worden, staan goed, zo wordt in het jaarrapport van het Internationaal Monetair Fonds gezegd. Dit rapport is uitgegeven bij gelegenheid van de jaarvergadering: van het Fonds en de Wereldbank, die in Washington begon nen is. De economische ontwikkelingen in de laatste jaren hebben een voorzichtige kre diet-politiek mogelijk gemaakt, zon der dat de produktie gevaar liep te ver lammen. Er wordt uitdrukking gegeven aan „voorzichtig optimisme" wat betreft beheersing van de economische invloeden, welke grote depressies veroorzaken. De stabiliteit van de Amerikaanse economie in de naoorlogse jaren heeft geholpen over al in de wereld vertrouwen te scheppen. De verhoging van de wereldprodukfie werd bereikt met weinig inflatie, wordt geconstateerd. De prijzen bleven over het algemeen stabiel, hoewel een lichte terug gang werd geconstateerd bij de grond stof fenpr ij zen. De industriële hausse in West-Europa duurde voort en verscheidene industrieën daar bereikten de limiet van haar produktiecapaciteit. Dit heeft geleid tot verhoging van de import, speciaal in Duitsland, en de kansen op monetaire sta biliteit verbeterd. De betalingssituatie in de wereld is over het algemeen verbeterd. Hoewel geen lid van het fonds in het afgelopen jaar over ging tot formele valutaconvertibiliteit, werden monetaire restricties verzacht en de inwisselbaarheid van valuta's gemakke lijker gemaakt. Bilaterale schikking tussen landen welke de tendens hadden de handel te beperken, hebben in 1955 een kleinere rol gespeeld. Oost-West-handel De handel tussen Oost en West ging flink vooruit in 1954, zo wordt in het rapport gezegd. De export van het Sovjetgebied naar het Westen steeg met 25 percent tot 1.800.000.000 dollar, terwijl de import van westerse goederen met 10 percent steeg tot 1.600.000.000 dollar. Het groter handelsvolume van Europa met het Sovjet-gebied de importen ste gen met een derde, terwijl de exporten slechts met 20 percent omhoog gingen heeft geresulteerd in een substantieel han- delsdeficiet voor deze westerse landen. En geland werd het zwaarst getroffen door dit, gebrek aan evenwicht, daar dit land reeds een groot deficiet met het Sovjetge bied had. Wat de toekomst betreft wordt in het rapport gezegd dat duidelijk onderscheid gemaakt dient te worden tussen de kansen voor industriële naties en de producenten van grondstoffen. Wat Europa betreft is het I.M.F. optimistisch. Indien de inflatie in toom wordt gehouden op het continent, en de economie der Verenigde Staten zich blijft uitbreiden, kunnen de importen van Europa naar de Verenigde Staten blijven stijgen. Sommige naties echter, met name Frank rijk en Japan, zullen op minder Ameri kaanse hulp kunnen rekenen dan in het verleden. De algemene Amerikaanse uit gaven in het buitenland zullen wel op het zelfde niveau blijven van drie miljard dol lar per jaar. Industriële landen buiten het dollarge- bied moeten in staat zijn enigerlei substan tiële verslechtering in hun op het ogenblik ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platea 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 In strumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Platen. 13.30 Orgel- 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.45 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.00 Idem. 17.15 Politiekapel. 17.50 Regeringsiutzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Problemen van onderling contact, door Dr. C. J. Schuurman. Tweede lezing. 19.00 Piano. 10.10 Over de streep, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.45 De post meester, hoorspel. 22.05 Hammondtrio. 22.20 Atoombommen en slechte zomers, causerie. 22.35 Joodse liederen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gevarieerde muziek. 10.00 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 De Burgemees ter van Viinkendam, hoorspel. 11.55 Platen. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Mid- dagapuzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.40 Platen. 15.30 Amusements muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Accordeon- muziek. 18.45 Spectrum van het Chr. Orga nisatie- en Verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muziek in Aan bouw. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Militaire Ka pel. 20.50 Onze kinderen in een veranderen de Maatschappij, causerie. 21.20 Vocaal ensemble. 22.00 Residentie-orkest en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.3524.00 Idem. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.. N.C.R.V.) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Lieve Dot. blijspel. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.30 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zaang en piano. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Vlaamse liede ren. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. redelijk gunstige betalingsbalanspositie te vermijden. Hoewel Engeland tegenover enige moeilijke economische problemen staat, heeft het I.M.F. vertrouwen dat die met een voorzichtige binnenlandse politiek overwonnen Sullen worden. West-Europa gewaarschuwd PARIJS (Reuter) Europa's economi sche expansie, hoewel nog voortgaande, wordt trager van tempo en is in het afge lopen jaar vergezeld gegaan van toenemen de tendensen naar inflatie, aldus het jaar rapport van de Europese Betalingsunie. De produktie in West-Europa als geheel is met zes percent gestegen, tegen tien per cent in het voorafgaande jaar. Onder meer in Nederland is de produktie belangrijk toegenomen. Amerikaanse en Canadese toeristen heb ben in het kalenderjaar 1955 ongeveer 640 miljoen dollar in West-Europa uitgegeven. De goud- en dollarreserves zijn toegeno men, behalve in Oostenrijk, Groot-Brit- tannië en Noorwegen, waar zij vermin derden. Met betrekking tot een toeneming van de investeringsuitgaven en de loonsver hogingen, die het gevolg zijn van de schaarste van arbeidskrachten, wordt in het verslag medegedeeld, dat er prijsstij gingen van 4 tot 6 percent voorkwamen in Oostenrijk, België, Denemarken, Duits land, Griekenland, Italië, Noorwegen, Por tugal, Zweden en Groot-Brittannië. IJsland en Turkije stonden aan zeer sterke inflatio- nistische druk bloot. In 1955/'56 nam de handel tussen de bij de E.B.U. aangesloten landen met onge veer 7 percent toe. De omvang van export en invoer naar en uit het dollargebied was ongeveer 20 percent groter. De bestuurscommissie van de E.B.U., die het verslag opstelde, deelt mede, dat het zwaartepunt van de werkzaamheid van de organisatie zich verplaatst van krediet transacties naar bevordering van de ont wikkeling van de vrije handel. Veiligheid in de mijnen LUXEMBURG (ANP) Vierennegentig mijndeskundigen en vertegenwoordigers van Internationale Arbeidsorganisaties zijn maandag in Luxemburg bijeengekomen om te bespreken, op welke wijze de veilig heid in de Europese kolenmijnen kan wor den vergroot. Rechtstreekse aanleiding tot dit overleg, waaraan delegaties uit zeven landen deel nemen, is de grote mijnramp te Marcinelle waarbij zoveel Belgische en Italiaanse mijnwerkers het leven verloren. De raad van ministers en het hoge gezagsorgaan der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben zich terstond na deze ramp beraden over mogelijke internationale sa menwerking ter verhoging van de veilig heid van de mijnwerkers. Alhoewel de ge meenschap inzake de toepassing van vei ligheidsmaatregelen in de mijnen geen be voegdheden bezit, heeft zij het initiatief genomen tot dit internationale overleg waaraan behalve de zes landen der ge meenschap ook Engeland deelneemt. De conferentie zal de in de verschillen de landen bestaande veiligheidsbepalingen en hun practische toepassing met elkaar vergelijken. Op 31 januari 1957 zal de conferentie haar rapport moeten uitbrengen en op grond daarvan zal dan het Hoge Gezags orgaan concrete voorstellen moeten formu leren. De opening der conferentie had maan dagochtend om tien uur in de Cercle Muni cipal te Luxemburg plaats. De Nederland se delegatie staat onder leiding van mr. L. J. Wansink, directeur van het mijnwezen van het departement van Economische Zaken. PRETORIA (United Press) De Zuid- afrikaanse regering heeft 10.000 naturellen gelast hun landbouwgronden in Oost- Transvaal, waar veel fruit geteeld wordt, tegen woensdag te verlaten. Leden van de Manathola-sitam zeggen dat de regering hun vrachtbare Latsitele- vallei nabij Pietersburg wil voor blanke boeien, maar de regering beweert dat de stap genomen is omdat de naturellen ver keerde landbouwmethodes toepassen. In zijn protest wijst de stam er op dat de president van Transvaal, Paul Kruger, hun die grond voor altijd gegeven had voor de hulp die de stam zijn regering gegeven had in stamoorlogen. De regering heeft de stam andere grond toegewezen, maar de naturellen zeggen dat die slecht van kwaliteit is en vol in secten zit. Voor strijd in Algerije PARIJS (A.F.P.) De inschrijvingen op de Franse nationale lening voor de strijd in Algerije hebben het bedrag van 100 mil jard frank reeds overschreden. Volgens de officiële gepubliceerde gegevens werd woensdag het totaal van 92 miljard frank bereikt. .Het Franse ministerie van Finan ciën is van mening, dat de sluitingsdatum, welke oorspronkelijk op 20 oktober werd vastgesteld, aanzienlijk vervroegd zal kun nen worden. Het is waarschijnlijk, dat te gen het einde van deze week, de derde se dert de gelegenheid tot inschrijving werd gegeven, een bedrag van 150 miljard frank zal zijn bereikt, waardoor men dan niet meer zijn toevlucht zal behoeven te nemen tot het heffen van extra belastingen. Dit verklaart het ongebruikelijke aantal der betrekkelijk kleine inschrijvingen. PRINCETON (Reuter) De Neder landse ambassadeur in de Verendgde Sta ten, dr. J. H. van Royen, is zondag door de Princeton-universiteit benoemd tot ere doctor in de rechten. De benoeming ge schiedde tijdens een plechtigheid ter her denking van het feit dat een gebouw te Princeton tweehonderd jaar geleden werd gebouwd. Nu onlangs de Franse „Conseil d'état" de vereiste goedkeuring heeft verleend op de ontwerp-statuten van de „Fondation Institiut Néerlandais" hebben de Neder landse regering en de stichting Custodia gezamenlijk dit instituut te Parijs opge richt. Het is gehuisvest in daartoe door Custo dia ter beschikking gestelde percelen aan de Rue de Lille 121, Bovendien stelde Custodia een groot aantal schilderijen, oude meubelen en andere kunstvoorwer pen voor de aankleding der zalen ter be schikking aan het instituut. Qok bevindt zich daar de kostbare collectie tekeningen en gravures welke aan Custodia toebeho ren. Het instituut stelt zich ten doel op het terrein van de wetenschappen, de kunsten en de letteren de toenadering tussen Frankrijk en Nederland te bevorderen, als mede de versteviging van de banden tus sen in Frankrijk verblijvende Nederlan ders. Dit doel wil men verwezenlijken door het organiseren van lezingen, con certen, bijeenkomsten en tentoonstellin gen en voorts door het verlenen van huis vesting aan Nederlanders die wegens stu dies op cultureel gebied in Frankrijk moe ten verblijven. Het bestuur van het instituut berust bij een raad van zes L.den, waarvan drie door de Nederlandse regering en drie door de stichting Custodia worden benoemd. (Van onze correspondent in Djakarta) Niet alleen minister Ruslan Abdulgani zal, te Djakarta teruggekeerd, „tekst en uitleg" hebben te geven over de onder tekening van de Indonesisch-Russische verklaring. Ook de politieke leiders van de drie islamietisclie partijen, de Masjumi, de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. en van de christelijke Parkindo, die de reis mee maken, zullen, naar te verwachten is, daar over worden gekapitteld. Men neemt na melijk aan, dat zy over de ondertekening zyn geraadpleegd en zy worden daarvoor dus min of meer aansprakelijk gesteld. Er is nochtans tussen de drie islamietische partyen onderling wel verschil van opvat ting ten aanzien van de in Moskou ge meenschappelijk uitgegeven verklaring. Terwyl de Masjumi en de P.S.I.I. daar volkomen afwijzend tegenover staan, neemt de Nahdatul Ulama een minder scherp standpunt in, hetgeen, gezien het feit, dat deze party in het verleden van communistische steun niet afkerig was, niet verrassend is. Haar leiders blijken bovendien verschil lende opvattingen te huldigen. Terwijl de voorzitter van de partij, Kjai Dachlan, be vreesd bleek, dat de ondertekening van de verklaring de indruk zou vestigen, dat In donesië naar het Sovjet-blok overhelt en de procedure psychologisch gezien niet juist achtte, bagatelliseerde de voorzitter van de parlements-fractie, Kjai Wahab, het feit der ondertekening door te zeggen dat de Nahdatul Ulama zich over de in houd van de verklaring niet druk maakt en bereid is met elk land een gezamenlijke verklaring uit te geven. Bij de Masjumi en de P.S.I.I., doch ook bij de Parkindo, de Partai Katolik en de (socialistische) P.S.I. is het vooral de ge dachte, dat Indonesië door het tekenen der gemeenschappelijke verklaring de schijn wekt haar onafhankelijke buiten landse politiek prijs te geven, die deze partijen daartegen in stelling brengt. In het bijzonder acht men dit gevaar ge legen in de zinsnede der verklaring, dat Rusland en Indonesië van mening zijn, dat militaire pacten de pogingen tot verminde ring der internationale spanningen niet bevorderen. Met die ongenoemde militaire pacten kunnen slechts bedoeld zijn de N.A.V.O. en de Z.A.A.V.O. En deze para graaf lijkt dus rechtstreeks tegen het Wes ten gericht. Afgezien van het feit, dat Rus land zijn satellietstaten in een militair bondgenootschap heeft verenigd, en dus zelf van militaire pacten niet afkerig is, is deze clausule in strijd met de principes der A.A.-conferentie in Bandung, die de deelnemers immers vrijlaat in het sluiten van militaire bondgenootschappen, indien zij dit voor zichzelf wenselijk achten. Het Masjumi-parlementslid Sjarif Usman ging in zijn critiek nog veel verder door het aftreden van minister Ruslan te eisen, omdat hij de gezamenlijke verklaring zon der voorkennis heeft ondertekend. Door deze handeling, zo meende hij, heeft hij Indonesië „in de Russische val" laten lopen. Het is bijvoorbeeld absurd te be weren, zo zei dit Masjumi-lid, dat Rusland hetzelfde anti-koloniale standpunt inneemt als Indonesië. Indonesië is gekant tegen elk soort van kolonialisme, óók tegen com munistisch kolonialisme, aldus de heer Us man, die, duidelijker dan ooit tevoren in Indonesische uitspraken is gedaan, daar mee de Russische overheersing der satel- lietlanden veroordeelde. Als regel immers plegen die uitspraken zich bezig te houden met het „Westers kolonialisme" (Nieuw-Guinea, Algerije, Cyprus). De opvatting van de Islamietische partij, de P.S.I.I., weerspiegelt zich wel zeer duidelijk in een besluit van de partij leiding om haar lid Arudji Kartawinata, tweede vice-voorzitter van het parlement, die tot het presidentele gezelschap behoort, te verzoeken zo snel mogelijk naar Dja karta terug te keren teneinde de partij leiding over de ondertekening van de Moskou-verklaring in te lichten. Argwaan Het bezoek van president Sukarno aan Rusland is, zoals hieruit blijkt, van min der gunstige invloed op de binnenlandse politieke verhoudingen dan zijn reis naar de Verenigde Staten. „Indonesia Raya" vroeg zelfs schamper of de regering de onafhankelijke buiten landse politiek heeft verkocht voor de som ma van 100 miljoen dollar krediet, het bedrag van de steunovereenkomst tussen Rusland en Indonesië. De Islamietische en christelijke groepen kijken met een arg wanend oog naar de Russische technici, die straks, als uitvloeisel van deze overeen komst, naar Indonesië zullen komen. Men ziet in deze Russen niet alleen technici, maar ook even zovele communistische propagandisten. Voorts vreest men, dat de Indonesische studenten die naar Rusland zullen gaan in het kader van een uitwisse lingsprogram, communistisch beïnvloed zullen terugkeren. De balans is aldus naar de andere kant doorgeslagen. Terwijl men in Indonesië juist het bezoek aan Moskou zo nuttig had geoordeeld om de wereld ook de Ver enigde Staten! te tonep, dat men geen bijzondere sympathie koestert voor welk der twee partijen in de koude oorlog ook, lijkt het nu, mèt de Moskou-verklaring dat Indonesië zich heeft geschaard bij het Sovjet-blok. En er is niets, waarvoor men in Indonesië zo gevoelig is als voor een zelfs schijnbare aantasting van haar onafhankelijkheidspolitiek. Het kabinet heeft zich dan ook gehaast te verklaren dat er niets veranderd is. Maar de oppo nenten zullen daarmee niet tevreden zijn. Er zullen over de handtekening die minis ter Ruslan in Moskou zette, vermoedelijk nog harde noten worden gekraakt. De brug, die de eerste vaste verbinding zal vormen tiissen Am sterdam-Noord en de stad bezuiden het IJ, aadert haar voltooiing De enorme pijlers, waarop de spanbe tonliggers van 22 en 30 meter lengte ko men te liggen, zijn reeds klaar of steken als ijzeren geraamten boven het water uit. In het midden, boven de vaargeul van het Buiten IJ, komt een Baskuulbrug. Zaterdagochtend vroeg is Alain Villiers, de bekende grims bij Cape Cod na on- in de haven van Brixham schrijver over de zeilvaart, beschrijfelijk lijden te heb- (Engeland) een nieuwe die vroeger zelf met vier- ben uitgestaan. Dit zal nu „Mayflower" te water ge- masters om de Kaap ge- wel niet het geval zijn. laten, een scheepje dat tot zeild heeft, zal de „May- in het kleinste detail gelijk flower" in april 1957 naar Het idee is het eerst opge- is aan de originele „May- de Verenigde Staten zeilen, komen bij Warwick Charl- flower" waarop, nu 336 jaar Er komt een bemanning ton, een Britse publiciteits- geleden, 102 mannen, vrou- van twintig aan boord. Het agent die zon op een gebaar wen en kinderen naar de schip heeft geen motor. De dat de Engelse erkentelijk- nieuwe wereld zeilden. passagiers zullen groten- beid voor Amerikaanse hulp Het enige verschil is dat er deels afstammelingen zijn gedurende de oorlog tot een radio aan boord is. Het van de oorspronkelijke pel- uitdrukking zou brengen, schip meet 2000 ton en ja- grims. Villiers zegt wel Een Amerikaanse ingenieur, ren lang hebben een paar 20.000 aanvragen ontvangen William Baker heeft het honderd mensen eraan ge- te hebben, maar er gaan ontwerp gemaakt, werkt. In april van het ko- slechts 35 personen mee., mende jaar zal het naar de Vier dagen voor kerstmis Verenigde Staten zeilen. destijds landden de pel- Het schip is gebouwd door de Upham-werf in Brixham 9 Het optreden van het Dutch Swing Col lege in de Harmonie te Groningen heeft gisteravond de Groninger jeugd een beetje tot opwinding gebracht. Na de pauze werd het rumoerig toen de nergertrompettist Nelson Williams in een nummer het „Rock and roll"-motief verwerkte. Door het ru moer is enige schade aangericht. Na het concert bleven de jeugdige jazz-enthou- siasten onrustig en trokken zij door de binnenstad. De politie greep in en joeg de jongelui uiteen. Achteruitvliegen. Van 1 januari 1957 af zul len in alle Australische vliegtuigen de zitplaatsen voor de passagiers zo moe ten zijn aangebracht, dat de mensen „achteruitvliegen" teneinde te voor komen, dat de passagiers bij noodlan dingen of ongelukken naar voren van hun zitplaats worden weggeslingerd. Veroordeling. Op een internationale stu dentenconferentie te Kandy (Ceylon) is een resolutie aangenomen, waarin het besluit der Zuidafrikaanse regering, om de rassenscheiding ook op de universi teiten van Kaapstad en Witwatersrand van kracht te verklaren, wordt veroor deeld. Aan de conferentie hebben af gevaardigden van meer dan zestig lan den deelgenomen. De Sovjet-Unie, com munistisch China en de Oosteuropese landen waren niet vertegenwoordigd. Onmogelijk. De Canadese regering heeft, naar thans bekend is gemaakt, op 12 juli van dit jaar de vice-secretaris van de Russische ambassade te Ottawa, G. F. Popof uit het land gewezen. Popof verliet Canada op 12 augustus. In een toelichting is verklaard: „Popof is be trokken geweest bij activiteit, die een voortgezet verblijf van hem in Canada onmogelijk maakt". Vastberaden. Tsai Tsjang, de leidster van de Chinese vrouwenorganisatie, heeft op het congres van de communistische partij te Peking verklaard, dat China „vastberaden" het beginsel van geboor teregeling" in praktijk moet brengen, omdat dit „de gezondheid van de vrou wen, de kinderzorg, het huiselijk leven en de nationale welvaart" zeer ten goe de zal komen. De bevolking van China neemt gemiddeld per maand met een miljoen toe, doch functionarissen ont kennen met klem, dat de maatregelen voor geboorteregeling iets te maken zouden hebben met vrees voor overbe volking. Historisch. President Eisenhower heeft de New Yorkse autoriteiten verzocht Ellis Island in de haven van New York waar miljoenen immigranten in de Verenigde Staten zijn gekomen niet te verkopen. De president gelooft, dat het mogelijk is middelen te vinden om het historisch eiland voor de staat te behouden. Shackleton. Het Britse expeditieschip, de „Shackleton" is naar de Zuidpool ver trokken met een aantal geleerden en technici alsmede de jaarlijkse provian dering voor de Britse Zuidpool-bases. Het schip zal een reis van 27.000 mijl maken om het personeel van acht Britse Zuidpool-bases af te lossen. De „Shack leton" wordt in mei 1957 terugverwacht. Onherroepelijk. Walter Reuther, de voor zitter van de organisatie van arbeiders in de Amerikaanse auto-industrie, heeft te Detroit bekendgemaakt, dat zijn vak bond van plan is te streven naar de instel ling van een werkweek van vier dagen in 1958. De vakbondsleider drong er op aan, dat de regering op dit stuk „onher roepelijke steuntoezeggingen" doet. Overleden. De Franse secretaris-generaal van de Raad van Europa, Léon Marchal, is na een langdurige ziekte in zijn wo ning te Straatsburg op 56-jarige leeftijd overleden. Marchal werd in 1953 tot secretaris-generaal van de Raad van Europa benoemd. Eredoctoraat. Zondag is president Sukarno van Indonesië het eredoctoraat in de rechtswetenschappen van de Karei-uni versiteit van Praag verleend voor zijn voortdurende strijd voor de vrijheid der volken en tegen het kolonialisme. Ouderdom. De Duitse professor Albrecht Unsold heeft op een wetenschappelijk congres te Hamburg verklaard, dat de ouderdom van het heelal vijf miljard jaar is, met een marge voor onnauw keurigheid van 150 miljoen jaar. Dit is gedaan aan de hand van de snelheid waarmee de sterrennevels zich uit el kaar bewegen en van natuurlijke radio actieve elementen. Vijfling. Te Wad Medani in de Soedan heeft een Soedanese vrouw het leven geschon ken aan een vijfling. Zij was vier jaar getrouwd en had nog geen kinderen. Zegels. De Zwitserse posterijen zullen eind oktober een nieuwe serie dienstpost- zegels voor de internationale arbeids organisatie (ILO) en de wereldorganisa tie voor weerkunde (WMO) uitgeven. Kinkhoest. Volgens statistieken van de we reld-gezondheidsorganisatie (WHO) val len aan kinkhoest meer kinderen in het 'eerste levensjaar ten offer dan aan alle andere kinderziekten tezamen. In Ne derland bedroeg de sterfte door kink hoest in de periode 1951-1954 0,9 per honderdduizend inwoners, tegen 21,4 in de jaren 1901-1905. 14. „Meneer Plutanus, waarom staat u op uw hoofd?", vroeg Panda. „Om mijn innerlijke gedachten beter bij elkaar te houden", antwoordde de grijsaard. „Dit is de prettigste houding om na te denken". Panda en Jolliepop konden het niet be paald een makkelijke houding vinden. „Maar waarombegon Panda. „Stil, meneer Panda", fluisterde Jolliepop. „Het is niet beleefd om verbazing over het ge drag van zijn gastheer te tonen, als ik zo vrij mag zijn, dit op te merken". „Laat mij even mediteren", vervolgde Plutanus, „en neemt gij intussen wat voedsel tot u. Ziedaar!" Hij knipte met de vingers en meteen verscheen een schaaltje met citroe nen in een rookwolkje. „Dank u zeer", zei Jolliepop, terwijl hij het schaaltje rustig uit de lucht plukte. Met geen blik verried de beleefde knecht, dat hij niet van citroe nen hield. Hij reikte Panda een der zure vruchten en beet dapper in de zijne. „Brr", fluisterde Panda. „De smaak van meneer Plutanus is al even raar!" Sjsss ssjtellig", beaamde Jolliepop, met samen getrokken mond. „Maar ssssj sjkwoesh men moet zich altijd sssjchikken naar de sssjmaak van de gasjiheer". ONDER DE grappenmakers die ons pyra- 'midemystiek hebben willen aanpraten, nam Hermann Neikes een niet onvermake lijke plaats in. Zijn fanatisme richtte zich eigenlijk voornamelijk op de Gulden Snede (waarover we vroeger al eens gesproken hebben) die hij bijkans overal dacht te kunnen vinden. Deze bijzondere verhou ding meende hij ook in de pyramide van Gizeh te kunnen aantreffen, maar dat doet hier weinig ter zake. Voor ons is alleen van belang, dat hij verschillende maten van de grote pyramide in Engelse voeten uitrekende om, na het nodige gegoochel, tot de verbluffende conclusie te kom,en, dat de Engelse voet bij de bouiv van de pyramide de eenheids- maat is geweest! In deze trant is de hele getallenmysliek rond de pyramide van Cheops opgebouwd. Taylor heeft de zgn. pyramide-inch uitge vonden, een maat die niet bestaat en nooit bestaan heeft, maar die hij afleidt uit het verzinsel dat zo'n ruwe 3000 jaar v. Chr. „vroegere beschavingen" de lengte van de aardas (door de polen) zouden hebben ge kend. Het 1/500,000,000 deel van die lengte zou als maat hebben gediend. Een betoijs hiervan wordt nergens gegeven, maar dat doet er niet toe, want door deze onge rijmdheid aan te nemen, komen we op een lengtemaat terecht die slechts ongeveer 0,001 verschilt van de Engelse inch. Het doel is dan bereikt, want nu kan met vrucht worden betoogd, dat de Pyramide- inch en de Britse inch van oorsprong één en dezelfde maat zijn en dat deze lengte maat in de oudheid reeds naar de Britse eilanden is gebracht. Is dit contact bere deneerd, dan is verder het hele terrein vrij voor allerlei andere gezellige bewe ringen en theorieën. Taylor was weliswaar de uitvinder, maar niet de enige steunpilaar van de pyramide- inch. Hij ontving krachtige steun van prof. Piazzi Smyth, die zich hierdoor in weten schappelijke kringen volslagen belachelijk maakte. Dit belette de Engelsen in de tweede helft van de vorige eeuw echter niet uiteen te vallen in de sec- te der Pyramidalisten en de tegenstanders daarvan, een strijd die zo langzamerhand wel erg geluwd is, maar waarvan wij nog steeds met de erfenis zitten. Want de J pyramide-inch doet velen nog steeds veronderstellen, dat er verwantschap bestaat tussen deze verzonnen maat en de werkelijke inch. Welnu, de Egyptenaren kenden in die tij den de lengte van de aardas niet, zij heb ben dus niet het 1/500.000.000 deel daarvan kunnen nemen en dus ook de pyramide- inch niet kunnen fantaseren. De enige, die dat gedaan hebben, zijn een paar pyra- mide-mystici, die bovendien zelf moeten toegeven, dat hun gefantaseerde maat bij de bouio van de pyramide van Gizeh niet werd gebruikt, want dat de Egyptische el als maatstaf diende. Over enig verband tussen iels dat niet bestaat en de werke lijk gangbare Engelse maten, behoeven we dan ook verder ons licht niet te laten schij nen. Over licht gesproken, een lezer wil we ten waarom een voorwerp op vrij grote afstand van het water desondanks toch weerspiegeld wordt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2