AMSTLEVEN DE SAMENZWEERDERS Er gaat één Duits team naar Melbourne Bunno op zoek naar Luilekkerland Japan en Duitsland doen niet mee aan Olympisch hockeytoernooi Spannend duel verwacht tussen Prinses Zora en Trudi Trothan Definitieve poule-indeling pas in Melbourne DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 5 Scheidsrechter Van Donselaar naar Spelen Baldini mag niet naar de Olympische Spelen Zatopek nog niet in Olympische ploeg Training Olympische waterpolo-ploeg Grote Prijs der Naties weer voor Anquetil Toestand „Babe" Zaharias is zeer ernstig Internationaal programma dames-hockeyteam Russin Olga Rubtsova wereldkampioene FIDE-schaaktoernooi Pellenaars houdt steun van Jacques Goddet Successen van „Atmodes" en „Haarlem" in Amsterdam Sport in 7 kort KOERSEN IN HILVERSUM Basketballers zijn klaar voor de competitie VERVOLGVERHAAL ^door Friedrich Bruegel I Negentig deelnemers bij de sportdag voor invaliden Betaling abonnementsgeld per giro Agenda voor Haarlem Het /.iet er naar uit dat de poule-indeling van het Olympisch hockeytoernooi op nieuw belangrijke wijzigingen zal onder gaan. Het bestuur van de FIH (Internatio nale hockeyfederatie) heeft op zijn ver gadering van 10 juni in Parijs de poule indeling bekend gemaakt ,tocn bij de slui ting van de inschrijvingen bleek dat er 16 landen aan het toernooi zouden deel nemen. Sedert die datum trok zich echter eerst Egypte terug, met het gevolg dat Rusland als 16e land werd ingedeeld, en er wijzigingen ontstonden in poule a en b, waarbij ook Nederland betrokken was. Hoewel bij de FIH nog geen officieel be richt werd ontvangen, is in de afgelopen dagen bekend geworden dat ook Japan en Duitsland niet aan het olympisch toernooi zullen deelnemen, terwijl de FIH boven dien nog geen officiële bevestiging van Rusland ontving. Waarschijnlijk zullen dus in plaats van 16 landen slechts 13 landen aan het toer nooi deelnemen, hetgeen een volkomen wijziging van de poule-indeling met zich mee brengt. Immers het reglement voor het Olympisch hockeytoernooi geeft pre cies de poule-indeling aan voor elk aan tal deelnemende landen. Bij 16 landen zijn er 4 poules van vier, bij 13 worden het twee poules van 4 en een van 5 landen, waarbij van de groep van 5 twee landen overgaan naar de finale poule. Indeling pas in Melbourne De president van de F.I.H., jhr L. J. Quarles van Ufford deelde mede, dat men voorlopig geen nieuwe poule-indelingen meer, zal vaststellen, aangezien de mo gelijkheid blijft bestaan dat nog meer lan den zich terugtrekken en wederom wijzi gingen moeten worden aangebracht. Een Onze landgenoot, de heer A. van Donse laar, internationaal scheidsrechter van de FIH zal de Nederlandse hockeyploeg ver gezellen naar Melbourne en tydens de tournee na afloop van de spelen. De heer Van Donselaar is geheel in de Olympische ploeg opgenomen, en zal dus, hoewel zijn uitzending door de Nederlandse hockey- bond wordt bekostigd, het Olympische tenue dragen en in het Olympisch dorp logeren. De secretaris van het Internationaal Olympisch Comité, Otto Mayer, heeft ver klaard, dat hij het Italiaans Olympisch Co mité heeft medegedeeld dat Baldini, de nieuwe werelduurrecordhouder op de baan, niet kan deelnemen aan de Olympi sche Spelen in Melbourne omdat deze Ita liaanse coureur heeft verklaard over en kele maanden een professionallicentie te zullen aanvragen. Het is in strijd met de Olympische geest, aldus Otto Mayer, indien een deelnemer als Baldini toch in de Olympische wielerwed strijden in Australië aan de start zou ver schijnen. Het Tsjechisch Olympisch Comité heeft dertien atleten aangewezen voor uitzending naar de Olympische Spelen in Melbourne. Hierbij behoort Dana Zatopkova, die in 1952 in Helsinki de gouden medaille ver overde bij het speerwerpen. Haar man, Emil Zatopek, de Olympische titelhouder op de 5000, de 10.000 meter en de mara thon, is nog niet definitief aangewezen, evenmin als Merta, die met de Italiaan Consolini tot de beste Europese discus werpers behoort. Bij Zatopek wil men eerst nog afwachten of hij na zijn operatie zijn vorm weer geheel terug vindt. Bij Merta moet de oorzaak gezocht worden in zijn ongedisciplineerd gedrag. Over beide at leten wordt later nog beslist. De waterpolo-ploeg welke zal deelnemen aan het Olympisch toernooi in Melbourne zet onder leiding van Kuyper de training in het kolpabad in Vlaardingen voort. Woensdag speelde de ploeg de eerste trainingswedstrij den en wel tegen de clubs GZC (voor de rust) en SVH (na de rust). Woensdagavond 26 september worden in Vlaardingen de wedstrijden voortgezet met een ontmoeting tegen HZ en PC en tegen een combinatie van het Y en de Meeuwen. De Fransman Anquetil heeft voor de vierde maal de traditionele tijdrace om de Grote Prijs der Naties gewonnen, een wed strijd over 100 km, waarvan het vertrek punt in Versailles cn de finish in het Pare des Princes in Parijs was gelegen. Onze landgenoot Wim van Est bezette de tiende plaats, met 13 min. 41 sec. achterstand op de winnaar. Daan de Groot werd 21ste, met 21 min. 46 sec. achterstand op Anquetil. De dezer dagen onttroonde werelduur recordhouder Anquetil heeft deze Grand Prix met groot vertoon van overmacht ge wonnen. Geen enkele van zijn concurrenten heeft hem ernstig gedreigd. Hij was trou wens al sterk favoriet geworden, doordat de lengte van het parcours van 140 tot 100 kilometer was verminderd. Zijn vierde overwinning betekent een reoerd. An ton in Magne heeft de Grand Prix driemaal gewonnen. Anquetil heeft ook het hoogste gemiddelde op zijn naam staan, namelijk 42.202 km/uur. Van de overige mededingers naar de Grote Prijs waren de Fransman Bouvet en de Spanjaard Bover de gevaarlijksten en van hen was Bouvet uitgesproken de beste. Hij werd dan ook tweede, evenals verleden jaar. Miguel Bover, die de tijdrit in de laatste ronde van Frankrijk had gewonnen, legde beslag op de derde plaats. De uitslag luidde: 1. Anquetil (Fr.) 100 kilometer in 2 uur 22 min. 10 sec. 2. Bouvet (Fr.) 2.26.29, 3. Bover (Sp.) 2.30.29, 4. Graf rZwits.) 2.30.49, 10. Wim van Est (Ned.) 2.35.51, 21. Daan de Groot (Ned.) 2.43.56. definitieve indeling kan men pas in Mel bourne maken, enkele dagen voor de aan vang van de spelen. Wel blijft uit de aard der zaak de ranglijst, welke door de FIH werd samengesteld, gehandhaafd, en wor den de poules gevormd volgens deze rang lijst. Deze ziet er, zonder Egypte, Japan, en Duitsland, als volgt uit: 1. India, 2. Nederland, 3. Groot-Brittan- nië, 4. Pakistan, 5. België, 6. Nieuw-Zee- land, 7. Australië, 8. Malakka, 9. Kenya, 10. Singapore, 11. Afganistan, 12. Verenig de Staten, 13. Portugal, (14. Rusland). De toestand van de vermaarde golf- speelster en atlete „Babe" Zaharias, die de sportwereld verbaasd deed staan door een bijna ongelooflijk herstel, nadat zij aan een ongeneeslijke kwaal had geleden, is we derom zeer ernstig. Dit is medegedeeld door dr. G. W. A. Currie, de geneesheer, die haar behandelt. „Babe" Zaharias bleef ondanks haar ziekte sterk geïnteresseerd in het' wereld gebeuren en bovenal in de sport. Voor het eerst sinds 29 maart van dit jaar, toen zij weer in het ziekenhuis werd opgenomen, heeft zij deze belangstelling verloren en wil zij geen kranten meer zien. Dr. Currie acht dit verschijnsel zeer ernstig en ken merkend voor haar toestand. Deze negen zwemsterljes werden op de laatste selectiewedstrijden gekozen om Nederland te vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Melbourne. V.l.n.r. voorste rij: Mary Kok, Jopie van Alphen, Atie Voorbij, Hetty Balkenende, Leni de Nijs; staande erachter v.l.n.r.: Geertje Wielema, Joke de Korte, Cockie Gastelaars en Ada den Haan. Definitief is tijdens een bijeenkomst van Duitse sportofficials in Weimar besloten om één gezamenlijk team naar Melbourne te sturen. De ploeg zal bestaan uit 110 personen, leiders niet meegerekend."Duitsland zal in Melbourne vertegenwoordigd zijn in de volgende takken van sport: boksen, scher men, voetbal, kano, atletiek, wielrennen, roeien, schieten, gewichtheffen, zwemmen, zeilen en gymnastiek. Aangezien in diverse takken van sport noj selectiewedstrijden moeten worden ge houden, is besloten pas op 16 oktober de Het Nederlandse dames-hockeyteam krijgt in het voorjaar van 1957 weer een druk pro gramma te verwerken. Op 2 maart wordt in Schotland- een wedstrijd gespeeld tegen het Schotse nationale team. Twee weken later, op 16 maart, komt het B-elftal in Ipswich uit tegen Engeland B. Daarna komt het En gelse nationale team op bezoek in Amstel veen, waar op 7 april de wedstrijd Neder land AEngeland A wordt gespeeld. Tenslotte staan ook nog de jaarlijkse wed strijden tegen België en Duitsland op het programma, waarvoor de data nog niet zijn vastgesteld. namen van alle Olympische deelnemers bekend te maken. Uit een en ander blijkt, dat dus ook het Duitse voetbalelftal naar Melbourne zal gaan. Duitsland zal dus niet aan het hockey en ook niet aan het waterpolo-toernooi deelnemen. -. In Moskou is de 24ste en laatste ronde gespeeld om het wereldkampioenschap schaken voor dames. Deze laatste partij was beslissend voor de titel, daar Rubt sova 9 punten had en haar landgenote By- kova 9>4 punt. Doch laatstgenoemde was uitgespeeld en Rubtsova moest in de be slissende partij aantreden tegen Rudenko. Na felle strijd won Olga Rubtsova deze part J en de titel. De uitslag luidt: 1. en wereldkampioene Olga Rubtsova 10 punten uit 16 partijen; 2. Elizabeth Bykova 9pnt.; 3. Ludmilla Rudenko 4J4 pnt. Rubtsova won in dit toernooi met 4/4 314 tegen Bykova en zegevierde over Ru denko met 5214. In de totaal door haar gespeelde 16 partijen behaalde zij 7 over winningen, zes remises en zij verloor drie maal. een keer van Bykova en tweemaal van Rudenko. In Moskou is het FIDE-landenschaaktoer- nooi voortgezet met het spelen van de par tijen van de tiende ronde. De resultaten: BelgiëNoorwegen 2'4V/,] PolenZweden 22; OostenrijkChili 31; ColombiaOost-Duitsland 2%l'A; Finland IJsland 22. De stand is: 1. Oostenrijk 2414 pnt.; 2. IJsland 24 pnt.; 3. Zweden 2214 pnt.; 4. België 22 pnt.; 5. Nederland 2014 pnt. In de tweede kwalificatiepoule hebben de Philippijnen de leiding met 23 punten en 1 afgebroken partij tegen Saarland 22 punten en 2 afgebroken partijen. In deze groep is men uitgespeeld. De uitslagen van de tiende ronde in de finalepoule luiden: RuslandJoegoslavië 214114; HongarijeDenemarken 214114; ArgentiniëZwitserland 22; Isr. ëlRoe menië 22. Finalepoule: RuslandRoemenië 114114 (1 partij afgebr.); JoegoslaviëHongarije 114—VA (1 partij afgebroken); Denemarken Argentinië 214114; BulgarijeZwitser land 21 (1 partij afgebroken); Tsjecho- slowakijeWest-Duitsland 11 (2 partijen afgebroken); EngelandIsrael 11 (2 par tijen afgebroken). Rusland was reeds zeker van de eerste plaats in de finale-poule.. Eerste kwalificatie poule:NederlandOos tenrijk 04; FinlandChili 21414 (1 partij afgebroken); PolenNoorwegen 214114; IJslandColumbia 2—1 (1 partij afgebr.); Oost-DuitslandBelgië 214114. Door deze resultaten is Oostenrijk als eerste geëindigd in deze poule. De vertrouwensman voor de Tour de France, de heer Van Ierlant uit Tilburg heeft gedurende het weekeinde een bespre king gehad met de heren Jacques Goddet en Jean Garnault, respectievelijk directeur en secretaris-generaal van de Tour de France. De heer Van Ierlant en ook Kees Pellenaars waren naar Parijs gekomen om de Grand Prix des Nations bij te wonen. Op verzoek van de beide officials van de Tour de France heeft de heer Van Ierlant in een gesprek, waarbij Pellenaars niet aanwezig was, een uiteenzetting gegeven waarom Pellenaars voor het jaar 1957 geen ploegleiderschap ambieert. In het gesprek is gebleken, dat Goddet en Garnault zonder twijfel het laatste woord willen hebben bij de benoeming van een andere ploegleider voor 1957, terwijl bovendien is komen vast te staan, dat Pellenaars eventueel voor 1957 en anders voor volgende jaren de steun zal behouden van de leiders van de ronde van Frankrijk. Indien de KNWU dus voor 1957 een andere ploegleider benoemt, zal dit niet kunnen geschieden zonder overleg met de organisatoren van de Tour de France. Onder ideale weersomstandigheden wer den zondag in Amsterdam regionale atle tiekwedstrijden gehouden. Het hoogspringen bjj de junioren A lever de een dubbele „Haarlem"-zege op met als eerste F. Zijl en als tweede J. de Reus,, bei den met 1,70 m., eerstgenoemde nam ook de 110 m. horden B voor z(jn rekening in 19.3 sec. J. de Reus werd tweede op de 200 m. hor den B in 28.2 sec., P. Spoor van Haarlem werd tweede bij het speerwerpen junioren B met 44.69 m. Op de 80 m. horden A dames zegevierde Fanny BlankersKoen in 11.8 sec. en liet hierbij zien, dat zij nog steeds een klasse apart is. Mevr. N. Wullemsde Vries (At modes) werd tweede in 12.7 sec. Het speerwerpen dames D leverde R. Se- gerius (Atmodes) een tweede plaats op met 27,97 m., R. CohenPeute werd met ei i sprong van 1.40 m. tweede bij het hoog springen, gevolgd door N. Wullemsde Vries 1.35 m. BELGIe—NEDERLAND. Tot dusver was het gewoonte de landenwedstrijden korfbal tussen Nederland en België in het voorjaar of in de voorzomer te spelen. Thans is, voor het eerst in deze tijd van het jaar, de ont moeting BelgiëNederland op 21 oktober in Antwerpen vastgesteld. KOPA. De Franse voetballer Raymond Kopa heeft zondagavond het contract gete kend, dat hem voor drie jaren verbindt aan de Spaanse club „Real Madrid". ADVERTENTIE Nee, Bunno had het niet meer naar zijn zin. Wat hem in het begin zo aardig had geleken, verveelde hem nu gruwelijk. En op een dag, dat hij zich weer erg verveelde, had hij er genoeg van. „Ik wil hier niet langer blijven!", dacht hij nijdig. „Ik ga er vandoor Bunno wachtte, tot de nacht gevallen was. Toen opende hij zachtjes de deur van zijn huisje en sloop naar buiten „Nou moet ik oppassen, dat die banaanmannetjes me niet zien", dacht hij. „Anders houden ze me misschien tegen en moet ik weer terug!" Zachtjes en voorzichtig sloop hij door de tuinen Voor de woensdagavondmeeting in Hil versum zijn de velden weer uitstekend be zet. Zelfs in het openingsnummer, dat als steeds gereserveerd is voor de mindere klasse, verschijnt een flink veld aan de strat, hetgeen een belangrijk voordeel be tekent voor de met volle ontheffing star tende paarden. Verwacht mag dan ook worden, dat het deze keer aan Uiltje S zal gelukken om haar belangrijke voorsprong te behouden. Umberto en Unworthy zijn de snelste uit de achterhoede. In de serie-draverij heeft de snelle Untre- pid vrijwel het heft in handen, mits zij geen fouten maakt. Zij doet dit echter re gelmatig, zodat de niet minder snelle Rina V het opnieuw tot een overwinning zal De basketballers zullen de competitie 1956/1957 op donderdag 4 oktober begingen en het ziet er nu reeds naar uit dat deze nieuwe competitie door een aantal wijzi gingen weer bijzonder spannend zal zijn. Bij de heren zijn de teams van Antilopen. Ty phoons en Black Pirates weer ingedeeld in de districts-eerste klasse, terwijl de andere Haarlemse teams in de overgangsklasse A zullen spelen. Het gedegradeerde HOC blijft eveneens in deze klasse opgenomen, aangezien Harlem Tigers de strijd heeft „opgegeven", van welke vereniging diverse spelers naar andere Haarlemse verenigingen zijn overgegaan. Iets nieuws is dit jaar wel de opname van de sterkste Haarlemse damesteams in een districts eerste klasse en het instellen van een aparte overgangsklasse, waardóór tie strijd ook bij de dames dit jaar zeker, span nender zal zijn. Ofschoon nog niet alle teams door de ver enigingen zijn opgegeven, zodat in diverse klassen nog aanvullingen aangebracht zullen worden, heeft de competitieleider thans reeds de volgende indeling gemaakt: Dames. Districts eerste klasse: Hudig, Schilperoord, The Arrows, R'dam, Te Werve, Vodo SC, Den Haag, Antilopen, HOC, The White Stars, Haarlem. Overgangsklasse A: Schoten Giants, SC Haarlem, Rapiditas '31, The Typhoons, ZBVS, Santpoort, HOC 2, Antilopen 2, The White Stars 2. In deze overgangsklasse is de plaats van het Velsense Exercitia ingenomen door het reserve-team van Antilopen. Tweede klasse: Aurora, The Typhoons 2, IHJ, SC Haarlem 2, ZBVS 2. Derde klasse A/B: RCH 1, The Typhoons 3, Antilopen 3, IHJ 2, RCH 2, HOC 3, Antilopen 4, The White Stars 3. Heren. Districts Eerste klasse: The Arrows, USV, R'dam, Punch, Te Werve, SSD, Den Haag, Antilopen, Black Pirates, The Ty phoons, Haarlem. Overgangsklasse A: ROVS, Vlaardingen, Argus, Vodo SC, Den Haag, HOC, IHJ, SC Haarlem, The White Stars, Haarlem, ZBVS, Santpoort. Tweede klasse: Antilopen 2, IHJ 2, The Typhoons 2, The White Stars 2, ZBVS 2, Santpoort, Rapiditas '31, Black Pirates 2. Derde klasse A: HOC 2, Antilopen 3, SC Haarlem 2, Aurora, The White Stars 2. Derde klasse B: HOC 3, Aurora 2, IHJ 3, The Typhoons 3, The Old Boys. 7C Nee, hij was niet op deze affaire gesteld, temeer niet omdat hij het Ministerie er van op de hoogte moest brengen, dat er geen genoegzaam bewijs was, zo dat het nauwelijks mogelijk was om de gearresteerden terecht te laten staan. Hij had echter het voornemen om mevrouw Maly met Jan Horak te contfronteren. Waarschijnlijk zou dat niet veel opleveren, maar hun reacties zouden misschien toch wel iéts vertellen. Hij gaf order om Horak binnen te brengen en instrueerde de stenograaf om alles, wat Horak zou zeggen, op te nemen. Horak werd binnengeleid. Hij toonde zich even on geïnteresseerd als de vorige keer. Hij wekte wederom de indruk, dat hij met zijn gedachten met iets geheel anders bezig was dan met zijn huidige toestand. Toen Kubka hem een 'sigaret offreerde, nam hij deze aan, maar dacht: Nu is het oppassen. Ze beginnen altijd vriendelijk en voorkomend. Kubka, d'ie er een voorstander van was om de koe bij de horens te vatten, verraste Jan met de volgende vraag: Horak, wat heb je gedaan tussen het einde van je werk en je arrestatie? Bereidwillig gaf Jan antwoord. Eerst had hij een lange wandeling gemaakt. Hij was op de fabriek bezig met het verbeteren van een machine en hij kon zijn gedachten altijd beter concentreren tijdens een fikse wandeling. Daarna was hij een café in de Stefanik Straat binnenge lopen, waarna hij naar de Slavia was gegaan. Maar om dat die machine hem niet met rust liet, was hij weer gaan wandelen. Tenslotte had hij in het café Arco in de Hy- Bernska, een ruwe schets gemaakt. Die tekening moest bij de bescheiden zijn, die ze hem bij zijn fouillering hadden afgenomen. Uitvoerig begon Jan vervolgens te vertellen over de verbeteringen, die hij wilde laten aan brengen. Bespaar me de technische details, Horak! Ik weet van die zaken bitter weinig af en jij des te meer. Maar waar ben je heengegaan nadat je de Arco verliet? Het was toen al vrij laat, maar ik wilde nog wat over de Vestingkade slenteren. Toen ik bij het Massaryk Station was gekomen, werd ik echter gearresteerd door een politieman in burger. Maar ik weet nog steeds niet waarom. Heb je op straat of in de cafés soms met iemand gesproken, die dit alles kan bevestigen. Nee. Ik was diep in gedachten verzonken over die verbeteringen. Mijn collega's kunnen u overigens bevestigen, dat ik al eerder zulke veranderingen heb uitgedacht. Ik heb geen interesse voor je uitvindingen, Horak. Ik heb alléén maar belangstelling voor je omzwervin gen van gisteravond. Ik heb u al verteld, wat ik heb gedaan, antwoordde Jan glimlachend en hij voegde er zonder een spoor van agressiviteit aan toe: Maar u heeft me nog niet ver teld, waarom ik werd gearresteerd. Als je de hele dag met een heleboel mensen om je heen doorbrengt, heb je er wel eens behoefte aan om 's avonds enkele uren lang alleen te zijn. En daar is geen betere gelegenheid voor te vinden dan op straat of in een café. Je kijkt eens naar de mensen om je heen en je verdiept je dan weer in je gedachten. Als je tenslotte moe wordt van al dat denken, kun je weer eens naar je omgeving gaan kijken. Kubka had hem rustig uit laten praten, omdat hij wilde zien of een ondervraging zijn belangstelling zou opwekken en of hij er toe gedwongen kon worden zich Ie concentreren. Maar in Jans gezichtsuitdrukking viel geen verandering te ontwaren. Hij bleef er afwezig uit zien. Hij had zelfs de vraag over de redenen van zijn arrestatie zonder al te veel nadruk gesteld. Maar ondanks zijn schijnbare ongeïnteresseerdheid in zijn eigen toe stand, leek hij zeker van zichzelf te zijn. Vertel mij eens, Horak, ken je dr. Jablonsky? De vraag verraste hem kennelijk niet, terwijl zijn handen niet door de geringste trilling een bepaalde emotie verraadden. Als u de universiteitsdocent in de Slavische talen bedoelt, dan moe' ik ja zeggen. Ik ken hem al een hele tijd. Vóór de oorlog zag ik hem echter veel geregelder dan thans. In de oorlogsjaren was hij ergens in het bui tenland en daarna heb ik hem vrijwel uit het oog ver loren. Het is toch maar goed geweest, dacht Jan, dat we afgesproken hebben om de feiten, die gemakkelijk na gegaan kunnen worden, direct te bekennen. Degenen, die tijdens de oorlog niet hier waren, zo ging Jan verder, hebben een heel ander leven geleid en dat kun je nü nog merken! Heeft de gemeenschappelijke liefde voor Frankrijk niet een speciale band tussen jou en dr. Jablonsky ge schapen? Liefde voor Frankrijk? Jan moest onwillekeurig glimlachen. Sedert München had hij al vele keren moeten verklaren, of hij nog steeds van Frankrijk hield. Het zou beter zijn om te zeggen, dat wij beiden belang stellen in de Franse litteratuur. Liefde voor Frankrijk dat wil zeggen het politieke Frankrijk heb ik echter nooit gehad. Ik geloof, dat dr. Jablonsky hier ook zo over denkt, maar het is al een hele tijd geleden, dat we hierover met elkaar gesproken hebben. Daar komen we te zijner tijd nog wel eens op terug. Voor het moment is het voldoende, dat je toe geeft dat je dr. Jablonsky kent. Jan viel Kubka in de rede. Ik zou geen enkele reden hebben om dat te ont kennen. Hij is lector aan de Carolina Universiteit en zijn vergelijkende studies op litterair gebied hebben mij altijd erg geïnteresseerd. Ik ben slechts een leek, maar ik heb naast mijn werk ook nog wel voor andere dingen be langstelling. Goed. Tot zo ver dus wat betreft Jablonsky. Ken je een zekere Miroslav Rybar? Rybar? Tot ongeveer een jaar geleden had ik op mijn afdeling in de fabriek een voorman, die Rybar heette. Hij was een uitstekend arbeider. De Personeels afdeling zal u wel precies kunnen vertellen, wanneer hij werd ontslagen. Na even gezwegen te hebben, voegde Jan Horak er nog aan toe: Het Kadercomité zal u wel over de redenen van zijn ontslag kunnen inlichten. Het moet iets met politiek te maken hebben gehad. Had je er geen belangstelling voor om te weten te komen, waarom zo'n voortreffelijke arbeider werd ontslagen, juist nu we hen zo broodnodig hebben? Ik heb geprobeerd Rybar op de fabriek te houden, maar de Personeelsafdeling heeft me verteld, dat ik mijn tijd verknoeide omdat er politieke bezwaren tegen hem bestonden. Voor de eerste keer kreeg Kubka de stellige indruk, dat Jans gedachten ditmaal volledig op zijn antwoorden geconcentreerd warenen dat hij niét de waarheid sprak. Hij moest Jat proberen uit te spelen. (Wordt vervolgd). kunnen brengen. Roelina, Ureka en Rosa Hollandia zijn de overige kanspaarden. De wijze, waarop zondag Urban Hollan dia met zijn tegenstanders speelde, brengt hem in de Parkiet-prijs opnieuw als favo riet aan de start. Bovendien heeft dezelfde stal nog een sterk wapen in Uranie. Van de overige paarden zou bij zeer zware baan Raffles nog kunnen verrassen. In de Nachtegaal-prijs zou Sorento zelfs gemakkelijk kunnen winnen, indien het hier geen leerlingennummer betrof. De hengst vraagt een bekwame stuurman en het is niet te verwachten, dat deze onder de leerlingen thans te vinden is. Meer ver trouwen gaat dan ook uit naar Rita du Maire, Paul Spencer en Peter Chestnut, een betrouwbaar trio, dat regelmatig aan de jonge garde wordt toevertrouwd. Het hoofdnummer over 2300 meter'is bij zonder interessant, daar talloze paarden voor de eerste plaats in aanmerking Ro men. Rudi Trothan heeft een eerste kans, maar evenzo Prinses Zora en Olympia B. Verwacht mag worden, dat dit volkomen open duel gewonnen zal worden door stal Hart (Rudi Trothan, Prinses Zora), gevolgd door Olympia B en Our Volann. Haarlem eindigde als eerste bij het zitvolleybal Prachtig nazomerweer heeft de tweede nationale sportdag voor invaliden, die zaterdag op Aardenburg in Doorn door de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers was georganiseerd, tot een groot succes gemaakt. De belangstelling voor deze sportdag bleek flink gegroeid, want er waren ditmaal ongeveer negentig deelnemers tegen vorig jaar een veertigtal. Uit heel het land waren ze gekomen, daar toe in staat gesteld door de vereniging Moveo, die voor het vervoer zorgde. In de morgen werd een vierkamp gehou den: kogelstoten, discuswerpen, speerwer pen en vèrsprinigen. Noord-Brabant ging hier met de erepalm strijken en legde te vens beslag op de Aardenburg-wisselbe- ker. Twee werd Den Haag, drie Groningen, vier en vijf Limburg en Zuid-Holland. De eerste prijs in boogschieten was voor Th. Hogewoning. Aan de competitie zitvol leybal werd door vijf ploegen deelgeno men, waarvan Haarlem één werd en Noord-Brabant twee. De netbalwedstrijd in rolstoelen tussen de clubs „Marathon" en „Rollende leeuwen" werd door eerst- genoemden met dertien-zeven gewonnen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7.15, post- abonnés 7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE XCOOOCCOXXXCOD^CCOCOKXXXCCOiCCCCCCCCOSCCOCCCaXXCCO-O DINSDAG 25 SEPTEMBER Rembrandt: „The trouble with Harry", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The man who loved redheads", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat van Pancho Villa", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Gorilla op de vlucht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'s Nachts op de boulevard", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Puberteit, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Magnificent Obsession", 14 jaar, 8.15 uur. Vleeshal: Pauzeconcert, 12.30 uur. Concert Leonhardt Consort, 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Welterusten", 8 uur. Concertgebouw: platenavond muziek handel Alphcnaar, 8 uur. Aula Gymnasium: muziekpedagogisch uur, 4.30 uur. Concertgebouw: sportfilm Haarlems Dag blad/O. H.C. „Van Parijs tot Düsseldorf", 8 uur. WOENSDAG 26 SEPTEMBER Rembrandt: „The trouble with Harry", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LuXor: „The man who loved redheads", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat van Pan cho villa", 18 jaar, 12.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De onsterfelijke wals", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Puber teit", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en ">.15 uur. Minerva: Faust", 18 jaar, 8.15 uur. Ridderzaal: ..Het Heksterkwartet". 20.15 uur. Grote Kerk: Arir Peters speelt op het carillon. 19.30 u. Stadsschouwburg: „Uitvaart", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7