h vlees hoort erbij Jubileum Vondelschool in prettige sfeer gevierd Bijzonder Kerke werk Heemstede biedt cultureel programma ^Brieven aan de redactie Toernooi van Heemsteedse Schaakclub officieel geopend Donkere wolken aan horizon konden zonnige feeststemming niet drukken }taat£eit! Invaliden kunnen' erugzien op zorgeloze avond Aanmeldingsformulier Kort en bondig HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Afbreken een dwaasheid €en BRIL van WEBER Bouw een toekomst op in de kustvaart A. Reitsma maandag 25 jaar werkzaam bij de P.T.T. Voorstel nieuwe verorde ning schoolgeldregeling Hongerstaking geëindigd Heemstedenaar zwichtte voor Haarlems raadslid Een nieuwe toneelgroep voor de jeugd Uitreiking diploma's EHBO in Heemstede Hedenavond orgelconcert in de Grote Kerk Voordrachten over „Lot en toeval" N.Ph.O. geeft eerste concert met Eloise Polk RCH'er Kruyer uitgenodigd voor centrale A-training VOOR WERKELIJK VERSE VLEESWAREN Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 Zelden zal een jubileum in zo'n prettige sfeer gevierd zijn als zaterdag met de 25- jarige Vondelschool te Aerdenhout het ge val was. In letterlijke en figuurlijke zin zijn de school en het hoofd, de heer J. A. C. Bleeker, die eveneens zijn zilveren jubi leum als hoofd van deze school vierde, tij dens de zeer geanimeerde receptie des middags in het schoolgebouw en geduren de de feestavond des avonds in het Haar lemse gemeentelijk Concertgebouw in de bloemetjes gezet. Het is te hopen, dat de afbraak van dit fraaie schoolgebouw, in verband met de toekomstige wcgenplan- nen geen doorgang zal vinden. Deze ge dachte brachten zowel de burgemeester van Bloemendaal, de wethouder van on derwijs als de heer Blecker in hun speeches naar voren. Tijdens de zeer druk bezochte receptie heeft allereerst de heer A. D. Kruyt, die indertijd voorzitter is geweest van de eer ste oudercommissie en thans voorzitter van de feestcommissie was, het. woord gevoerd. Hij gaf nog eens een terugblik op het ont staan van de school. De heer Kruyt zeide, dat de heer Blee ker er volkomen in geslaagd is in dit ge mengde milieu van Aerdenhout en Bent veld aan de kinderen van alle gezindten, die bij hem hebben schoolgegaan of nog op school gaan, een geestelijk niveau te verschaffen dat hen later tot bruikbare mensen in de maatschappij zal maken. De invloed van de lagere school is belangrijk. Ook is de heer Bleeker immer bereid ouders en opvoeders van zijn leerlingen met goede raad te dienen. Daarbij werd hij steeds gesteund door een uitstekende staf van personeel. Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller bood zijn gelukwensen namens het gemeentebestuur aan. In deze kwart eeuw heeft de Vondelschool een tijd van groei en bloei gekend en men kan wat dat betreft ook de toekomst vol vertrou wen tegemoet zien. De school is niet al leen een voorbeeld in de naaste omgeving, maar ook in het vaderland. Vele oud leerlingen bekleden belangrijke posten in binnen- en buitenland. De resultaten spie gelen zich ook af in de omvang van deze school, waarop de heer Bleeker een per soonlijk stempel heeft gedrukt. Voor u is dit de grote dag, aldus de burgemeester, want u viert uw zilveren jubileum als hoofd tegelijkertijd met uw school. U ver dient hiervoor de bewondering en de dank van het gemeentebestuur. Een brede auto weg zal in de naaste toekomst misschien het voortbestaan van de Vondelschool be- ireigen. Doch het gemeentebestuur zal strijden voor het behoud. Ook de belang stelling en de medewerking van de Aer- denhoutse bevolking zijn hiervoor nodig. De burgemeester eindigde met de wens uit te spreken, dat deze school nog lang mag be staan als een levenscentrum voor Aerden hout. De wethouder van onderwijs, mej. dr. M. E. Nolte, memoreerde dat het in de der tiger jaren wel bijzonder plezierig moet geweest zijn, wethouder van onderwijs te zijn, omdat men toen voor een schoolge bouw en een terrein daarvoor nog geen urgentieverklaring nodig had. Ook zij wees erop dat deze school altijd een mooi ge bouw is geweest op een aantrekkelijke plek in Aerdenhout. Afbreken zou dwaas heid zijn! Het is niet gemakkelijk de tegenwoor dige jeugd te leiden, doch de heer Bleeker en zijn staf zijn daar altijd- uitstekend in geslaagd. De wethouder betreurde het dat de financiën van de gemeente niet van dien aard zijn, dat zij de taak van de heer Bleeker wat kan verlichten. Niet één leerlingitfs dit jaar gezakt voor de toelating tot de middelbare scholen. De belangrijkste resultaten liggen echter in de geest die deze school ademt. De heer Bleeker weet op de juiste wijze met de ouders en zijn staf om te gaan. Hij be schikt over een milde humor en vooral een grote liefde voor het kind, een liefde die alles verdraagt en ziehzelve niet zoekt. Mejuffrouw Nolte wenste de heer Bleeker toe dat hij ook in de toekomst nog met voldoening zal werken. Mej. J. M". Hofland, ook vijfentwintig iaar aan de school verbonden, werd dooi de wethouder als onderwijzeres een uiterst waardevolle kracht genoemd. Ook me vrouw Van Holland, met het schoonhouden van het gebouw belast, vierde haar zilve ren jubileum als zodanig. Zij zorgt steeds dat alles goed loopt en er goed uitziet. Zij kreeg een fruitmand en een gratificatie van het gemeentebestuur. De heer Blee ker en mejuffrouw Hofland ontvingen eveneens een fruitmand. De oud-leerlingen van de jubilerende Vondelschool waren zaterdagavond van heinde en ver in zeer grote getale naar het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gekomen om de feestavond bij te wonen. Ook mejuffrouw Nolte gaf weer van haar belangstelling blijk. Nadat de heer A. D. Kruyt een kort openingswoord had gespro ken kondigde de heer Piet Domhoff, een oud-leerling, die als conférencier optrad het eerste nummer aan. Het orkest samen gesteld uit oud-leerlingen onder leiding van de heer Jan Plas voerde het concert "oor piano en orkest vari Johann Christian Bach uit; soliste was de oud-leerlinge mej. Meie Gottschal. De heer Bleeker gaf daarna op enthou siaste wijze een historisch overzicht van het wel en wee van zijn school in de af- ADVERTENTIE gelopen vijfentwintig jaar. Hij wees ook nog op het dreigend gevaar van afbraak van dit fraaie schoolgebouw en eindigde met de woorden: „Als instantie kan deze school niet ten ondergaan, zij leve lang!" De heer ir. J. W. Le Nobel, voorzitter van de huidige oudercornmissie bood ver volgens met enige waarderende woorden aan de diverse jubilarissen de cadeaus aan: de heer Bleeker kreeg een polshor loge, mej. J. M. Hofland een toiletgarni tuur, evenals mej. A. G. J. Koning, die vierentwintig jaar haar beste krachten aan de school gaf; mevrouw Van Holland ontving een poef en de heer Gottschal, vierentwintig jaar aan de school verbon den, kreeg een grammofoonplaat en een belichtingsmeter. De dames Bleeker en Gottschal werd bloemen geoffreerd. Na de pauze voerden oud-leerlingen een alleraardigst toneelstuk op „De Vlaamse bruiloft", geregisseerd door mevrouw J. van Kampen-Van den Brink. Dit zeer geslaagde, spontane feest werd besloten met een geanimeerd bal. Onder het motto „Bouw een toekomst in de kustvaart" werd maandagavond in het militair tehuis aan de Jansweg te Haarlem door het koninklijk zeemanscol lege ,,De Groninger Eendracht" een voor lichtingsavond georganiseerd, waarop ka pitein H. A. Groothuis heeft gesproken over de kustvaart. Uitvoerig ging de kapi tein in op wat men onder het begrip „kustvaart" moet verstaan, de mogelijk heden die deze vaart aan jongemannen biedt, de verdiensten en de opleiding. Momenteel varen ongeveer achthonderd coasters onder Nederlandse vlag. Het grootste gedeelte hiervan bevindt zich in noord-west Europa, maar er worden ook reizen gemaakt naar bijvoorbeeld Zuid- Amerika en Nieuw-Guinea. Doordat de vloot van kustvaarders zich geleidelijk uit breidt, biedt deze vaart ruime kansen voor jongens, die het zeegat willen uitvaren. Voor jongelui met alleen lagere school-op- leiding bestaat *zelfs de mogelijkheid, dat zij zich opwerken tot stuurman en kapi tein. De jongens kunnen op hun vijftiende jaar aanmonsteren als lichtmatroos en verscheidene gevallen zijn bekend van per sonen, die zich op hun vijfentwintigste jaar al tot kapitein hadden opgewerkt. Een vooropleiding wordt geboden op een van de dagnijverheidsscholen van het Konink lijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart, die zich in Amsterdam, Rotterdam en Delf zijl bevinden. Het gesprokene werd met een film over de kustvaart toegelicht. Maandag 1 oktober hoopt de heer A Reitsma, besteller 1 bij de PTT, wonende Biljitonstraat 13 te Haarlem, het feit te vieren, dat hij vijfentwintig jaar geleden in diénst trad bij het PTT-bedrijf. Vroeger was de heer Reitsma vele jaren werkzaam in een stalhouderij aan de Parklaan die met paard en wagen post vervoerde van het hoofdkantoor naar het station. Het ver voer per paard en wagen werd afgeschaft en auto's kwamen in dienst. De heer Reits ma werd benoemd tot besteller-chauffeur en belast met het lichten van bussen. De laatste jaren verricht hij werkzaamheden op de afdeling pasmunt. De jubilaris houdt in de morgenuren van 1 oktober een receptie in zijn woning. KI ent er o nderwijs Met ingang van 1956 is de kleuteronder wijswet in werking getreden, waarbij het schoolgeld is vastgesteld op twaalf gulden per leerling en per jaar. De Heemsteedse gemeenteraad wordt voorgesteld voor de invordering der gelden een nieuwe veror dening vast te stellen. De vroegere veror dening waarbij het inkomen als maatstaf voor de schoolgeldbepaling werd genomen is nu van rechtswege vervallen. De Heemsteedse hovenier J. Neeskens heeft de hongerstaking, welke hij op vrij dagmiddag om vier uur begon, maandag avond omstreeks negen uur opgegeven. Dit resultaat werd niet bereikt door het Heemsteedse gemeentebestuur, noch door aanbieding van woonruimte door meer be voorrechte Heemstedenaren, maar door de overredingskracht van de heer J. W. Th. Fibbe, lid van de Haarlemse gemeente raad. De heer Fibbe, die een ver familielid van de heer Neeskens is, had reeds 's morgens geprobeerd een onderhoud met de burge meester van Heemstede over het geval te krijgen, maar dit werd hem geweigerd zo lang de hongerstaker nog voor het raad huis zat. 's Middags heeft de heer Fibbe wel met de hoofdambtenaar belast met huisvestingsaangelegenheden, de heer A. van Wingerde, gesproken. Nadat de heer Neeskens aanvankelijk op heftige wijze geweigerd had zijn actie op té geven, heeft hij in de avond tenslotte gehoor gegeven aan de dringende argumenten van de heer Fibbe, die hem naar de woning aan de Ti- morstraat in Haarlem heeft gebracht, waar zijn vrouw verblijft. De heer Fibbe denkt zich dhder meer als voorlopige oplossing een dubbelwandig houten huisje, dat er gens in een flinke binnentuin geplaatst zou kunnen worden, voor de heer en me vrouw Neeskens. „De jonge Comedie" Eerste voorstelling in Haarlem Er is een nieuwe toneelgroep voor de jeugd opgericht onder de naam „De jonge Comedie", die zich ten doel stelt door het geven van verantwoord toneelspel op ge schiedkundig gebied, een schakel te zijn tussen toneel en onderwijs. De zakelijke leiding berust bij Cees Pijpers. Medewer kenden zijn: Ellen Durieux, Erna Luteyn, Maja Brugman en Leo Verwey, Harry Emmelot, Hans Bollandt, Wim Wagter en Cees Pijpers. Op 11 oktober zal het gezel schap voor het eerst voor het voetlicht treden in de Stadsschouwburg in Haarlem met „Keerlen ontwaeck", een spel rond Floris de Vijfde, geschreven door Cees Pij pers voor kinderen in de leeftijd van 9 tot 15 jaar. De regie is van Jan Grefe. Het winterprogramma van het bijzonder kerkewerk der Hervormde Gemeente in Heemstede en Haarlem-Zuid wordt don derdag 11 oktober ingezet met een lezing door ds. F. R. A. Henkels in de kapel Nieuw Vredenhof aan de Johan van Olde- barneveldtlaan. Het onderwerp voor deze avond is „De Man van Isenheim"; de evan gelieprediking van de altaarpanelen van Matthias Grünewald. Deze causerie wordt toegelicht met kleuropnamen door de di rectie der stedelijke musea te Colfnar in de Elzas en met muzikale illustratie van fragmenten uit Paul Hindemith's „Mathis der Maler". In hetzelfde gebouw wordt donderdag 8 november een Mozartavond gegeven, met medewerking van het kapelkoor en vier solisten onder leiding van de heer H. Jens. Het programma bestaat onder meer uit twee kwartetten van het Requiem, het Kyrie uit de missa brevis in G-dur en het Laudate Dominum. Verder zal ds. F. R. A. Henkels hierbij spreken over „Mozart, muzikant voor vrije mensen". Voor de gebruikelijk geworden film avonden in het Minerva theater is voor dit seizoen de keuze gevallen op „Johannes Hus", de Tsjechische kleurenfilm over het leven van de Boheemse hervormer; „The ter van Catherine Marshall's bekende boek „A man called Peter" en „Het Woord", een nieuwe Deense verfilming door Carl Dreyer van Kai Munks vermaarde gelijknamige toneelspel. De data van deze voorstellin gen zijn respectievelijk de donderdagen 25 oktober, 22 november, 17 januari en 21 maart. In de Kerstweek vinden in het Minerva theater op woensdag 19 en donderdag 20 december twee opvoeringen plaats van „Koningen in Judea", een spel over de geboorte van Christus door Dorothey Sayers. De opvoeringen geschieden door een groep lekespelers onder regie van Wim Paauw. De Kerstnachtdienst wordt maan dag 24 december in de kerk aan het Wil helminaplein gehouden, met medewerking van een kerkkoor onder leiding van Paul C. van Westering. Op donderdag 14 februari volgt een voordrachtavond in het Minerva theater, te verzorgen door Coos van Hoboken. Voorgedragen wordt „Job", een bijbelspel door Hein de Bruin. Nadat op donderdag 11 april nog een passie-avond wordt ge geven in de kerk aan het Wilhelminaplein - onder andere met een uitvoering van het kapelkoor onder leiding van de heer H. Jens - wordt dit programma besloten met River", een kleurenfilm over Voor-Indië een toneelavond in het Minerva theater op van Jean Renoir; de Amerikaanse cinemas- copefilm „Morgen zie ik je weer", een be werking door Samuel Engel en Henry Kos- De afdeling Heemstede van de Ko ninklijke Nederlandse vereniging voor eerste hulp bij ongelukken houdt zaterdag 29 september een bijeenkomst, waarop de diploma's zullen worden uitgereikt aan de geslaagde deelnemers van de cursus 1955 1956. Deze avond, die wordt gehouden In hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein in Heemstede, zal met een gezellig samenzijn worden besloten. Na het geslaagde debuut van verleden jaar heeft de afdeling het voornemen een herhaling te geven van de korte e.h.b.o.- cursus voor huismoeders. Deze cursus zal worden gehouden op de dinsdagen 2, 9, 16 en 23 oktober in de Crayenesterschool, des avonds van acht tot tien uur. De leiding berust weer bij de Heemsteedse arts A. G. Degenaar, die hierbij speciaal de huiselijke ongevallen van kinderen zal behandelen. Tenslotte begint donderdag 4 oktober, eveneens in de Craynesterschool en onder leiding van dr. Degenaar de grote e.h.b.o. cursus, die weer uit dertig lessen zal be staan en verder elke donderdagavond van acht tot tien uur gehouden wordt. Voor beide cursussen kan men zich aanmelden bij 't secretariaat: Amaryllislaan 8, Heem stede, telefoon 36313. Zaterdag bestond de Haarlemse invali- te verzachten. Ik hoop dat ook deze avond denvereniging „Ons Belang" vijf jaar. Ter gelegenheid van dit feit werd in aanwezig heid van driehonderd personen een variété avond gegeven in het gebouw van de Haar lemse Jongemannenvereniging in de Lange Margarethastraat. De voorzitter van de ver eniging, de heer L. de Zwart, opende de avond met een ontroerende toespraak. „Me vrouw Greebe, onze tegenwoordige pen ningmeesteres, richtte vijf jaar geleden „Ons Belang" op, omdat zij een Haarlemse invalidenvereniging naast de toen reeds be staande Nederlandse invalidenvereniging noodzakelijk achtte. De vereniging is in deze vijf jaren groot geworden en heeft haar nut bewezen. Wij zullen altijd in de bres springen voor „onze" invaliden en op alle mogelijke manier proberen het leed Verkort weergegeven) Keerzijde. Op het schrijven van me vrouw M. C. Schröder-Van Gogh in Haar lems Dagblad d.d. 19 september, behoort wel een antwoord, al was het alleen om die Nederlanders te eren, door wie „wat groots verricht werd" in het voormalig Nederl-Indië en zeker niet uit winstbejag. Herinnert mevr. S. zich de prachtige irrigatie-werken ten behoeve van de rijst bouw, waardoor de rijstoogst, o.a. in West-Java 2 tot 3x per jaar kon plaats hebben en de welvaart van de bevolking zienderogen toenam? De ingenieurswedu wen hebben het hoogste pensioen als we duwe van een hoge ambtenaar, f 225 per maand (nu met toeslag). Winstbejag? Ge lijk hiermee kan ik noemen de schitteren de spoor- en wegen-aanleg, waardoor ook de Indonesiër makkelijker zijn waar naar de markt (passer) kon brengen. Dan de monumentale Universiteitsgebouwen, H. B.S., Mulo en andere scholen., ook kweek scholen, waar blank en bruin samen wa ren^ heel vaak als grote vrienden. Ver schil werd nooit gemaakt, ook niet, wan neer wij in een lange rij bij het postkan toor of elders stonden, ongeacht ook of een eenvoudige Indonesiër voor ons stond. En herinnert u zich de treinen voor bruin en blank? Cholera en pest kwamen niet meer voor. Daarvoor zijn miljoenen besteed, om o.a. de oude besmette huisjes af te breken en goede nieuwe aan de bevolking te geven, zonder schuilplaatsen voor ratten» De ma- Iaria-bestrijding was als nergens in tro pische gebieden.. Hier werd gewerkt met hoofd én hart, met grote onkosten, maar zeker geen winstbejag. Ik kan wel zeggen dat ik als enige Euro pese in het vroegere Batavia op de In heemse lagere scholen kwam. Met groot genoegen denk ik nog terug aan de pretti ge samenwerking met vele Indonesische onderwijzers en onderwijzeressen. Alle kinderen kregen op de school en op de polikliniek vrije geneeskundige be handeling, ongeacht de kosten. Volwasse nen betaalden op de poliklinieken 25 cents per week (als zij het missen konden), om dat door velen dan meer waarde aan de behandeling werd gehecht. Artsen, verple gers en verpleegsters werden opgeleid uit alle bevolkingsgroepen. Nog steeds worden door'Nederlanders hier via „Simavi" grote bedragen gezonden voor medische behan deling in Indonesië. Het Ind. culturele leven werd door het Gouvernement aangemoedigd en, finan cieel gesteund. Muziek, legenden en ge dichten verschenen in druk. Goede boeken werden in meerdere Inheemse talen ver taald. Oude bouwwerken werden met grote zorg en toewijding door deskundi- gen hersteld. Ik zou zo nog door kunnen gaan! De Inheemse bevolking, ook in de grote ste den, was toch „senang" (d.i. meer dan al leen gelukkig) bij de meeste Hollandse families, kwamen graag na Europees ver lof terug en huilden bij vertrek. Dit is toch geen bewijs, dat ze werden uitge buit. Hoe prettig was het meestal over en weer! De kinderen van familie en be dienden speelden samen op het erf. Waarom mevr. S. hebt u zulke droeve herinneringen? „The man in the street" en de man op het land (hoe mooi en vredig was het bui ten!) waren gelukkig, wanneer zij vol doende te eten hadden hun veiligheid verzekerd was, zij hun godsdienstplichten konden waarnemen en bij hoogtijdagen wat extra's en een voorschot kregen. On der „de koloniale overheersing" was dit voor hen gewaarborgd, voordien niet. En nu? H. L. HERBSCHLEB Oud-schoolverpleegster. Ramp Eindhoven. Een kind had kunnen voorspellen, dat zich vandaag of morgen een dergelijke ramp zou voordoen. Wat doen die straaljagers boven de ste den? Is er niet genoeg ruimte boven hei, zee of duinen? Waarom moeten die ca priolen boven een stad gebeuren? Het zal wel weer een knettergroet voor thuis geweest zijn, dat is meer gebeurd. (Inderdaad was het dat. Red.). Dagelijks knetteren ze boven Haarlem. Amsterdam en vele andere plaatsen, geen rekening houdend met ziekenhuizen, waar de chirurg bezig is met het verrichten van een zware operatie, waar doodzieke patiën ten aanwezig zijn. Boven zenuwinrichtin gen^ inrichtingen voor ouden van dagen, rusthuizen, kindertehuizen, noem maar op. Omdat het mooi weer was waren ver scheidene mensen niet thuis, anders had deze ramp nog groter afmeting aangeno men (volgens A.N.P.). Minister Staf en andere autoriteiten zijn een kijkje komen, nemen; maar voorkomen is beter, bijvoorbeeld door zeer strenge voorschriften: niet vliegen boven steden. Het is een schande, dat met de mensen levens zo wordt omgesprongen; maakt het snelverkeer al niet genoeg slachtoffers? Mochten hierna geen strenge maatrege len genomen worden, dan ddenit de burge rij een actie te ontketenen, waardoor het nog mogelijk wordt, een natuurlijke dood te sterven, inplaats van door onze lucht macht te worden doodgevlogen, zoals in Eindhoven is geschied. J. C. VAN OPLOO Westerhoutstraat 38 Haarlem. hiertoe zal bijdragen en dat de herinnering er aan een lichtpuntje moge zijn in hun moeilijke bestaan", aldus spreker. Vele par ticulieren hadden hun auto beschikbaar ge steld voor de invaliden, die op brancards en in rolstoelen genoten van het gevarieerde programma. De artiesten zetten hun beste beentje voor en bezorgden iedereen een prettige avond. De toeschouwers toonden zich een dankbaar publiek en gaven door vele spontane ovaties blijk van hun enthou siasme. De boerenkapel „De Hooijmijters" brachten een programma van populaire liedjes ten tonele, die door de aanwezigen uit volle boret werden meegezongen. Joes en Co, de zingende dwazen, deden door hun grollen en kwinkslagen de zaal schateren. Mister Jack, die een eerste prijs behaalde op het Nederlandse goochelaarscongres, verbijsterde iedereen met zijn ongelooflijke trucs, die hij met zijn papegaai „Lorre" uithaalde. Lorre bewees wel een zeer bij zonder dier te zijn, want hij bestond het om niet alleen een kippeëi te leggen, maar ook bananen en struisvogeleieren. Om 12 uur was het afgelopen. De invaliden kon den terugzien op een onvergetelijke avond. Het programma van het orgelconcert in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op heden-, dinsdagavond, van acht tot negen uur door Piet Kee luidt: 1. Partita over het koraal „Jesu meine Freude", J. G. Walther. 2. Sonatina, Chr. Ritter; 3. Passacaglia en fuga in e kl. t., J. S. Bach. 4. Adagio e dolce; 5. a. Jesu bleibet meine Freude uit Can tate nr. 147 (bewerking M. Duruflé; b. Wir glauben all'an einen Gott; c. O, Lamm Got- tes unschuldig; 6. Preludium en fuga in D, D. Buxte- hude. donderdag 2 Mei. De groep lekespelers on der regie van Wim Paauw zal hiervoor een toneelstuk in studie nemen, waarvan de titel nog nader bekend zal worden gemaakt. Op vrijdag 28 september en 12 oktober zullen in het O.R.G.-centrum, Westerhout- park la te Haarlem, twee voordrachten worden gehouden voor jongeren in de leef tijd van twintig tot 35 jaar „van velerlei en generlei richting". De bedoeling hiervan is, enkele problemen waarmee veel jonge ren zich bezighouden, te belichten. Dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven uit Den Haag zal spreken over „Lot en toeval". Over het onderwerp „Waarom twijfel ik?" spreekt ir. J. van Wettum, eveneens uit Den Haag. De toegang is voor alle jongeren vrij. Op dinsdag 2 oktober geeft het Noord hollands Philharmonisch Orkest het eerste concert in de Serie D onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de Amerikaanse pianiste Eloise Polk. Het concert wordt geopend met Passa caglia en Cortège van Matthijs Vermeulen. Eloise Polk is hierna de soliste in het Eer ste Pianoconcert in e van Chopin. Na de pauze wordt het concert besloten met de Symfonie in d van Franck. De R.C.H.-speler Kruyer is uitgenodigd voor de centrale training van de groep, die wordt voorbereid voor de interlandwed strijd BelgiëNederland. Nog slechts kort geleden deelde men Kruyer in bij de groep B-spelers. ADVERTENTIE moet U bij Uw slager zjn Publlkitl* vin de verenl(de (lagen In Murlem en omitrektn Het schaaktoernooi, dat door de Heem steedse Schaakclub werd gehouden ter ge legenheid van haar vijfentwintigjarig be staan, wordt waarschijnlijk met een volle dig succes voor de jubilerende vereniging bekroond. Voor de eerste wedstrijdavond in de grote zaal van het Hervormd Jeugd huis aan de Herenweg waren maandag na melijk ruim tachtig deelnemers bijeenge komen, allen leden van diverse schaakver enigingen uit Haarlem, Velsen, Aalsmeer, Bloemendaal en Heemstede. Dit toernooi zal verder nog vier opeenvolgende vrijdag avonden en drie maandagavonden in beslag nemen, waarna op de laatste avond direct de uitslag bekend wordt gemaakt, gevolgd door de prijsuitreiking. De deelnemers en belangstellenden wer den maandagavond begroet door de voor zitter van de jubilerende vereniging, de heer H. van der Berge, waarbij hij zich vooral verheugd verklaarde over de aan wezigheid van de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die zich bereid had verklaard voor dit toer nooi de openingszet te verrichten. Spreker maakte tevens van deze gelegenheid ge bruik het gemeentebestuur zijn grote er kentelijkheid te betuigen voor de drie ge schonken zilveren legpenningen, waarna ONDERTROUWD. 24 sept.: J. Gilein en A. G. E. Böhm; P. H. Geers en A. M. Koop man; A. Meijnckens en M. J. van der Meer; N. A. Wiggers en A. M. Willemse; L. J. Jansens en A. H. van Wonderen. GEHUWD, 24 sept.: H. J. Lindeman en Th. E. Vrijaldenhoven; R. C. Kremer en S. van Sabben. BEVALLEN van een zoon. 22 sept.: Sh. MolenaarRobinson; J. H. M. van Schie Cobelens; J. M. MolenaarRoodveldt; A. B. M. HeusNuijten; G. M. E. van Putten— Boukes; G. A. de VreugdHolleman; 24 sept.: G. NieuwenhuisDamsma; A. Reits ma—Stolp. BEVALLEN van een dochter, 22 sept.: J. G. de GraafKruijt; J. C. AchtenVan Zwaaij; C. H. SminkKrees; D. M. Win terVan den Hoorn; H. M. Schindeler Bekooij; 23 sept.: E. JongbloedVan der Hulst. D. MichelsWitte; A. W. TotDe Munck; 24 sept.: E. M. van der Kodde Geerlings; 24 sept. A. M. Tangermann— Booms. OVERLEDEN, 21 sept.: K. W. van Beau mont, 62 j„ Gasfchuisvest; H. Seegers, 77 j., Duvenvoordestraat; 22 sept.: F. de Droog, 59 j., Weltevredenplein; D. M. Zuidweg Van Runnard, 70 j., Eenhoornstr.; 23 sept.: B. Marring, 12 d., Dickmansstraat. U verdient in ons district het beste dagblad HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT om u op de hoogte te houden van wat er in uw woonplaats, het land, de wereld gebeurt. De overgrote meerderheid abonneerde zich reeds. Wanneer u dit nog niet deed, kunt u dat nog heden verhelpen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per kwartaal/per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met Ingang van 1 oktober 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 september 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen hij besloot met zijn beste wensen voor het gehalte, verloop en succes van dit toernooi. Op zijn verzoek werd nog een driewerf hoera op de Heemsteedse Schaakclub uit gebracht. De burgemeester verklaarde zich op zijn beurt met het bestuur verheugd over dit toernooi, dat als de kroon op het jubileum feest Kon worden beschouwd. Vervolgens trok hij een geestige vergelijking tussen de opening van een biljart- en een schaak toernooi, waarbij spreker moest bekennen aan het eerste de voorkeur te geven. Im mers daar werd het initiatief voor de eer ste stoot geheel aan hem overgelaten, ter wijl hier de openingszet nauwkeurig was voorgeschreven. Dit verhinderde de burge meester echter niet de organiserende ver eniging het meeste succes en een sportief verloop van het toernooi toe te wensen. Vervolgens plaatste de burgemeester on der applaus de openingszet op een der hoofdborden, waarna direct daarop het toernooi begon. BINNENLAND Miljonair. Maandagmiddag passeerde de miljoenste betalende bezoeker de hoofd ingang van de luchthaven Schiphol. Hij kreeg een retourbiljet AmsterdamBrus sel voor twee personen cadeau, een vakan tiebeurs vftor een verblijf in Brussel en een model van een Lockheed-Constellation. Van juli 1929 tot mei 1940 brachten onge veer 2!£ miljoen mensen een bezoek aan Schiphol. Van juli 1946, toen de bezoekers weer werden toegelaten, tot heden passeer den ruim 8'6 miljoen betalenden de hoofd ingang. Vorig jaar werd de miljoenste be zoeker op 21 november ontvangen. Congres. Maandag is in het groot auditorium van de Leidse universiteit in de aanwezigheid van vele hoogleraren en ju risten het elfde internationale congres van de „Socitété d'histoire des droits de l'anti- quité" geopend, waaraan ongeveer vijftig geleerden uit vrijwel alle landen van Euro pa deelnamen. De congressisten zullen van daag in Amsterdam ten stadhuize ontvan gen worden en verscheidene musea en uni versiteitsgebouwen bezoeken. Vluchtelingen. De minister van Jus titie heeft verblijfsvergunning verleend aan drie vluchtelingen uit het Duitse kamp Lingen. Deze mensen zullen zich thans met hun gezinnen definitief in Almelo vestigen. Adviesraad. In Groningen is maan dag de adviesraad voor de regionale om roep Noord en Oost geïnstalleerd. Brug over het IJ. Maandag is het eerste stuk betonnen brugdek van de nieuwe vaste oeververbinding over het meest oostelijke deel van het IJ bij Schel- lingwoude geplaatst. Het brugdek is ge legd aan de noordkant van de eerste naar de tweede pijler. HAARLEM EN OMGEVING Pinkstergemeente. De heer en mevr. Jenkins. Amerikaanse zendelingen in India, zullen heden-, dinsdagavond in de Im- manuelkapel. Nieuwe Kruisstraat te Haar lem, op uitnodiging van de Pinksterge meente spreken over hun arbeid. Collecte te Vijfhuizen. De collecte, die door „Draagt elkanders lasten" in Vijfhui zen werd gehouden ten bate van de t.b.c.- bestrijding. heeft f281 opgebracht. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het N.V.V. zal het toneelgezel schap Johan Kaart op zaterdag 20 en zon dag 21 oktober in het concertgebouw te Haarlem het blijspel „Potasch en Perle- moermet vakantie" opvoeren. Toneelvoorstelling. Op maandag 10 oktober houdt het katholiek militair tehuis een feestavond voor haar donateurs in de Haarlemse Stadsschouwburg. De r.-k. to neelgroep „Lumadus" zal het blijspel „De kunst om te leven" opvoeren. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Openbare Werken. Volkshuis vesting, Middenstands- en Industriezaken, de heer W. F. Happé, houdt morgen, woens dag 26 september, geen spreekuur. Christenvrouwen te Ovcrveen. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hield maandag avond in gebouw „Irene" haar eerste leden vergadering in het nieuwe seizoen. Voor deze avond, waarop ir. E. C. M. Roderkerk een causerie hield over „De Kennemerdui- nen", geïllustreerd met lichtbeelden, be stond veel belangstelling. Uitvoering. De toneelvereniging „Von del" zal op zaterdag 29 september in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem het blijspel „Jong zijn we maar eenmaal" ten tonele «eren Aanvang acht uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9