aankomende bediende ANvlN oma Moment-opname Albert Heijn Koffie Indonesische journalisten te Genève laten zich niet bevelen 1/1 L. VRIJ „Leger zal moeten wachten" Conferentie met Nederlandse hoofdredacteuren werd succes Facturiste JC\\\ •- y\ f A/'O 'WÊÊÈÊÊÊÈÊk Wat is de één,zonder de ander....?! Woningruil 13 De helderziende, de geveltjes en de televisie' WEEKABONNEMENTEN Aanrijding tussen bestel auto en motorrijder Actie voor zes percent voor omroeppersoneel Motorrijder verongelukt bij botsing; 2 zwaargewonden Volgende week collecte voor het noodlijdende dier Scheepvaart HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN N.V. te de veredelde koffiemelk Philips Radio en Televisie, Hoortoestellen zoals alléén die kan maken CHAUFFEUR-EMBALLEUR van een Albert Heijn-klant om 11 uur 's morgens Fijne dessert-koffie ORANJEMERK Pittige koffie BRUINMERK 232 196 155 I 69 47 37 Geuriger - krachtiger - en 10 goedkoper WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In sneltreinvaart heeft een filmploeg van de Cinetone-studio uit Amsterdam dinsdag in Haarlem buitenopnamen ge maakt voor een Amerikaans televisie filmpje van een half uur. Helaas waren er geen figuranten nodig, zodat de talrijke belangstellenden geen dienst behoefden te doen en voor de cameraman, de regisseur, de scriptgirl en hoe al die filmmensen mo gen heten, meer een sta-in-de-weg waren maar ja, het oog van de mensen wil toch ook wat. Een klemmende vraag is voor ons, waar om er bijvoorbeeld aan het begin van de Kloppersingel of op de Bakeriessergracht buitenopnamen moeten worden gemaakt voor een Amerikaans televisiefilmpje van zegge en schrijve een half uurtje. Hebben de Amerikaanse televisieheren dicht bij huis geen aardige straat, om er een stukje filmcelluloid aan te wagen? En staan er in een of andere studio nu hélemaal geen kartonnen gevels meer? Deze vragen hebben wij ook zij het in een wat andere vorm gesteld aan een van de bedrijvige filmmensen. „Kijk, Haar lem leent zich wel voor een aardige ach tergrond; er zijn een paar stadspunten, die het wel doen. Daar komt bij, dat het fil men in Nederland aanzienlijk goedkoper is dan in de Verenigde Staten". Het gaat dus om de couleur locale en die moet typisch Hollands zijn, want het filmpje handelt over een Neder lander. Deze man heet Peter Hurkos, een soort helderziende, die er ook in Amerika in slaagt de zaken zonder troebele blik te bekijken. De helderziende wordt ge speeld door de filmacteur Steye van Bran denberg, die onder commando van de re gisseur Arthur Dreifuss achter een masker van schmink en onder een detectivepet het voortuintje instapte bij een woning aan de Kloppersingel. Na enkele malen repeteren kon dit spel op de band worden vastgelegd echter jammer genoeg zonder de tientallen com mentaren van d" omstanders. Bij zijn spel werd. de helderziende geassisteerd door een lid van de Haarlemse politie, die zich zijn waardigheid als filmacteur volkomen be wust bleek. Intussen waren al opnamen gemaakt bij het stadhuis. De camera draaide ook aan het Donkere Spaarne en tenslotte bij de Amsterdamse Poort. Steye van Brandenberg moest op een oude fiets langs de Poort en de Amsterdamsevaart rijden, langzaam achter de bewegende auto, waarin de camera stond opgesteld. Over een paar weken draait het filmpje voor de Amerikaanse televisie. Het moet een rijke voldoening zijn te kijken naar het gespeur van de Hollandse helderziende, tegen de achtergrond van Haarlemse gevel tjes. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ZURICH (United Press en ANP) De twee Indonesische hoofdredacteuren Moch- tar Lubis en Roshinan Anwar hebcn beves tigd, dat de militaire politie in hun vader land hen bevolen had naar huis terug te keren voor een ondervraging, „maar", zei den zij, „het leger zal moeten wachten, want wij zullen éérst een bezoek brengen aan Israel". Lubis, hoofdredacteur van „Indonesia Raya" en Anwar, hoofdredacteur van de „Pedoman", die naar Zürich kwamen om de eerste conferentie van Nederlandse en Indonesische hoofdredacteuren bij te wo nen, die daar door het Internationale Pers- Instituut georganiseerd was, zeiden, dat zij het bevel hadden gekregen om naar Indo nesië terug te keren onder de beschuldiging van schending van het besluit, dat pers- critiek op de regering en regeringspersonen verbiedt. Zij wilden zich ovèr die kwestie zelf niet uitlaten, maar Lubis zei wel: „Dit is alle maal onzin". Zij zijn, samen met hun col lega's A. Malik en S. Tasrif, door het Co mité van het Israëlische nationale pers instituut uitgenodigd voor een excursie van tien dagen door Israel. „Wij zijn de eerste Indonesische journa listen, die ooit naar Israel zijn uitgeno digd", zei Lubis, „en wij zien verlangend uit naar deze reis, die wij niet willen mis sen. Maar we vei'wachten, dat wij op 10 oktober of zo weer thuis zullen zijn", voeg de hij daaraan toe en hij zeide, dat het le ger in Indonesië dienovereenkomstig door middel van de Indonesische legatie in Bern was ingelicht. Vóórdat zij hun reis naar Israel gaan maken, zullen deze vier hoofdredacteuren en hun andere collega's, die aan de twee dagen conferentie van de I.P.I. hebben deelgenomen, op donderdag een bezoek aan Den Haag brengen. De collegiale bijeenkomst had ten doel de middelen te bespreken, die de journa- listieke betrekkingen tussen de twee lan den kunnen verbeteren. Een van de Ne derlandse deelnemers aan deze bijeenkomst deelde hierover mede, dat de conferentie een beroep heeft gedaan op alle sectoren, zowel van de Indonesisché als van de Ne- derlandse pers, om de objectiviteit in acht te nemen bij de behandeling van nieuws en om een verstandige beperking te betrach ten bij de publikatie van commentaren, die schadelijk zouden kunnen zijn voor de goede betrekkingen. De hoofdredacteuren zijn het daarom eens geworden over de volgende maatre gelen: Indonesische en Nedeidandse hoofd redacteuren zullen geregeld vooi'lichtende artikelen schrijven* voor kranten in het andere land. Een uitwisseling van journa- gevraagd voor halve dagen, goed kunnende typen en re kenen. Salaris f i00 per mnd. Brieven io. 3646. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd HUUROVERNAME 4 kamer-flat en keuken, douche-cel etc. in Haarlem- Nrd; met overname gehele meubilering en stoff. Huur f 58 p. mnd. Overname meub. en stoff. f 5000. Bi\ no. 3649 listen moet worden ondernomen, zowel met het oog op de journalistieke vorm als om de voorlichting te dienen. De hoofdre dacteuren zullen pi-ofessionele hulp verle nen aan alle het land bezoekende journa listen uit het andere land. De hoofdredac- teuren zullen zich tot hun regeringen wen den om visa" of andere faciliteiten- te ver krijgen op een gi-ondslag van wederkerig heid. Faciliteiten Zo zullen de Indonesische hoofdredac teuren werkzaam zijn om de belemmerin gen uit de weg te ruimen, waarmee Neder landse dagbladjournalisten, die Indonesië willen bezoeken of daar wensen te wer ken, te maken hebben. De Nederlandse hoofdredacteuren zullen trachten uitnodi gingen te verzekeren voor een groep Indo nesische journalisten voor een bezoek aan Nieuw-Guinea. De Nederlandse hoofdre dacteuren werd ook verzocht zich tot hun regering te wenden voor de verlening van faciliteiten voor Indonesische journalisten, die Nieuw-Guinea zouden willen bezoeken of daar zouden willen werken. De bijeenkomst onderscheidde zich door een bijzonder vriendschappelijke atmo sfeer, die gedurende de gehele conferentie heerste. De aanwezige Nederlandse jour nalisten vertegenwoordigden verscheidene politieke richtingen, evenals, een verschei denheid van opinie ten aanzien van de Nedei-lands-Indonesische betrekkingen. Dinsdagavond omstreek? kwart voor acht heeft zich op de hoek van de Gedempte Voldersgracht en de Keizerstraat in Haar lem een aanrijding voorgedaan tussen een bestelauto en een motorfiets omdat de be stuurder van de auto, rijdende op de Ge dempte Voldersgracht in zuidelijke rich ting, geen voorrang verleende aan een uit de Keizerstraat komende motorrijder. De motorrijder viel op de grond en werd, om dat hij over pijn in de borst klaagde, ter observatie opgenomen in het Grote Gast huis. „Ons geduld nu ten einde" De bedrijfsgroep radio en televisie van de algemene bond Mercurius en de Neder landse Toonkunstenaars Bond bereiden een actie voor met het doel te bereiken, dat het omroeppersoneel een salarisverhoging van zes percent wordt toegekend. Dinsdagavond wordt te Hilversum een vergadering met de leden gehouden om het standpunt omtrent de te volgen weg te bepalen. In een circulaire aan de leden hebben beide bonden het volgende bericht: „De maand september is bijna verstreken en nog steeds wacht het omroeppersoneel op een salarisverhoging. Eind maart reeds, onmiddellijk na de publikatie van het regeringscommuniqué van 19 maart en de beschikking van 22 maart van het College van Rijksbemiddelaars, stelden wij de om- roepleiding voor overleg met ons te plegen over een extra uitkering van drie percent en over een verdere salarisverhoging. Be houdens enkele geruchtmakende redevoe ringen van leidende omroepfunctionaris- sen mochten wij omtrent ons voorstel ondanks herhaalde pogingen onzerzijde om tot overleg te komen niets ver nemen. Ons geduld raakt nu ten einde. Wij eisen een salarisverhoging met zes percent per 1 september 1956. Langer uitstel van de onderhandelingen kunnen wij niet aan vaarden". Vermoedelijk tengevolge van mist en daardoor slecht zicht is dinsdagavond om elf uur een hevige botsing gebeurd tussen een motor en een personenauto. De 38-ja- rige Hilversumse motoi-rijder J. C. E. is aan de zeer ernstige verwondingen op de plaats van het ongeval overleden. Mevrouw E. en een tweede duo-rijdster, mevrouw H. te V. werden van de motor geslingerd en zeer ernstig gewond naar het R.K.-zieken huis overgebracht. De vier personen in de auto kregen geen noemenswaardige verwondingen. Het ongeluk geschiedde in de bocht van de Franse Kampweg en de Loodijk nabij het Luijegat onder de gemeente Hilversum. Volgens een door de politie verhoorde getuige zou de motor links van de weg hebben gereden met een flinke snelheid. De auto werd aan de rechterzijde in elkaar gedrukt en de voorruit is volkomen ver splinterd. De motor werd van voren zwaar beschadigd. De hele volgende week, van 1 tot en met 6 oktober, zal in Haarlem en Heemstede een lijstcollecte worden gehouden voor noodlijdende dieren in verband met We relddierendag op 4 oktober. Op 6 oktober zal ook nog een straatcollecte worden ge houden. Dierenvrienden ouder dan veer tien jaar kunnen zich vanmiddag nog tot vijf uur opgeven als collectanten aan de Ridderstraat 7 in Haarlem. Morgen, don derdag 27 september, is hiervoor gelegen heid tussen negen en vijf uur aan de Beet- hovenlaan 33 in Heemstede (tel. 35923). Alamak, 24 v. St.. Vincent n. Rio de Janeiro. Alcyone, 25 te Emden. Aldabi. 25 te Santos. Amstelland, pass. 25 Kp. Finisterre n. A'dam. Amstelstad, pass. 25 Gibraltar n. Philadelphia. Antonia, 25 v. Singapore n. Pcnang. Aalsdijk. 25 te Sungeigerong v. Singapore. Almkerk. 25 te Hamburg v. Bremen. Ampenan, 24 v. New York n. Alexandrië. Appingedijk. 24 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aagtekerk, 26 te Lorenco Marques. Aardijk, 25 te New Orleans. Albireo. 26 te Madras. Alblasserdijk, 26 te New Orleans. Algenib, 26 v. Antwerpen n. Las Palmas. Alphard. 27 te Antwerpen verw. Banda, 27 te Surabaja verw. Billiton, pass. 25 Kp. Finisterre n. Port Said. Bloemfontein. 25 v. Southampton n. Antwerpen. Bliidendiik, 25 te Antwerpen. Bali, 24 60 m. n.w. Port Said n. Napels. Bantam, 26 te Amsterdam. Barumun. 26 teFakfak v. Merauke. Batoela, 27 te Makassar verw. v. Sorong. Bonaire, 25 720 m. z. Flores Az. n. Barbados. Boskoop. 26 te Manta verw. Breda, 26 te Valparaiso v. Antofagasta. Bloemdael, 25 240 m. z.w. Ouessant n. Curasao. Bussum, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Utrecht. 25 te Barcelona. Camitia. 25 v. Pta. Cardon n. Cristobal. Congokust, 25 v. Le Havre n. Antwerpen. Cradle of Liberty, 24 49 m. z. Ras Al Hadd n. Suez. Coryda, 26 te Bukom verw. v. Pladju. Castor, 24 v. Port of Spain n. Grenada. Crania, 25 te Punta Cardon. Callisto, 27 te Rotterdam verw. Caltex Delft, 25 v. Suez n. Bahrein. Caltex Pernis. 25 v. Curasao n. Rotterdam. Cottica. 26 te Madeira. Doris. 25 te Pt. Liberte v. La Qunillas. Duivendrecht, 25 te Houston. Delfshavcn, 29 te Narvik verw. Esso Amsterdam. 24 70 m. w. Aden n. Rastanura. Eemdijk, 25 te Houston v. Havana. Esso Den Haag, pass. 25 Ras Al Hadd n. Antw. Eendracht. 25 60 m. z.o. Rhodes n. Stratonion. Elizabeth B, 25 1600 m. w.n.w. Hawaii n. Osaka. Esso Rotterdam, 25 te Port Said. Eos. pass. 25 Ouessant n. Tunis. Ganymedes, 25 te Cristobal. Hydra. 24 ten anker op rede Puerto Ordaz. Hera, 26 te Ciudad Trujillo. Hector, 28 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Helicon. 28 te Rotterdam verw. Houtman, 25 v. Yokohama n. Nagoya. Heemskerk. 26 te Kaapstad. Helder. 25 te Callao. Hoogkerk, 25 v. Djibouti n. Penang. Joseph Frering, 25 te Rotterdam verw. Johan van Oldenbarnevelt, 26 te Kaapstad. Kara, 26 te Sydney. Katelysia. pass. 25 Malta n. Piraeus. Karossa, 26 te Ambon v. Makassar. Karimata, 24 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Kota Inten, 25 te Surabaja v. Semarang. Kabylia, 25 570 m. z.w. Manilla n. Kawasaki. Kertosono. 26 te New York. Kryptos, 26 te Stockholm. Kota Gede, pass. 25 Fayal n. Halifax. Laren berg, 25 te New Orleans. Laertes, 26 te Suez. Lieve Vrouwekerk, 26 te Port Said. Lombok. 27 te Port Elizabeth. Loosdrecht, 26 v. Suez n. Bahrein. Madoera, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Malea. 25 op de Musirivier. Marisa, 27 te Tripolis verw. Meerkerk, 26 te Suez. Molenkerk. 25 v. Madras n. Chittagong. Moordrecht. 25 te Abadan.. Murcna, 25 te Pulubukom. Mijdrecht, 25 te Philadelphia n. Pto. La Cruz. Maasdam, 26 te Rotterdam. Muiderkerk, 25 v. Aden n. Port Sudan. Noordzee. 24-1130 m. o.z.o. Tokyo n. Kobe. Nias, 25 te Bombay v. Bahrein. Noordam, 24 te New York. Nieuw Amsterdam. 25 v. New York n. South.ton. Omala, 25 v. Tunis n. Marseille. Oranje, pass. 25 Gibraltar n. Southampton. Overijsel, 26 te Singapore. Ovula, 25 te Pladju v. Singapore. Osiris, 24 v. Guanta n. Trinidad. Orion, 25 te Curasao v. Trinida. Pendrecht. 26 te Suez. Perna, 26 te Balikpapan. Phrontis, 25 te Labuan v. Singapore. Prins Willem III, 25 te Montreal v. Le Havre. Peperkust, 25 200 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Dakar. Pr. Willem George Frederik. 25 te R'dam verw. Prins Willem V, pass. 24 Scillys n. Montreal. P. G. Thulin, 25 v. Seven Islands n. Philadelphia. Poseidon, 25 te Port Au Prince. Prins Philips Willem, 25 v. St. John n. Londen. Purfina Nederland, 25 in Suezbaai ten anker. Riouw, pass. 25 Malta n. Port Said. Raki, 24 480 m. w. Minikov n. Belawan. Roepat, 25 500 m. z.w. Azoren n. Beirut. Schelpwijk, pass. 25 Scillys n. Rotterdam. Schie, 26 te Beyrouth. Stad Alkmaar. 26 te Melllla. Saidja, 25 te Pladju. Sommelsdijk, 25 te New York n. Ncwportnews. Soestdijk, 25 te Philadelphia v. Boston. Schelpwijk, 27 te Rotterdam verw. Stad Breda, 25 v. Rotterdam n. Monrovia. Stentor, 28 te Rotterdam verw. Straat Banka, pass. 25 Kp. Howe n. Melbourne. Sliedrecht, 26 te Hamburg. Talisse. pass. 25 Malta n. Amsterdam. Teucer, pass. 25 Colombo n. Penang. Theobaldius, 26 te Rotterdam. Tankhaven III, 25 te Sungeigerong v. Penang. Tarakan, 25 te Surabaja v. Makassar. Tjisadane, 25 te Rio de Janeiro. Triton. 25 te New York. Tankhaven II, 25 te Port Swettenham. Teiresia, 25 te Adelaide v. Port Pirie. Tomori, 24 v. Suez n. Bahrein. Tjineara, 27 te Buenos Aires. Van Neck, 25 v. Tj. Priok. n. Semarang. Vasum, 25 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Weltevreden, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Woensdrecht. pass. 24 Ras Fartak n. Fao. Westland, 25 t.h.v. Bahia verw. n. Las Palmas. Willemstad, 25 v. Curacao n. Pto. Cabello. Zuiderzee, 24 650 m. z.z.w. Bombay n. Aden. Zijpenberg, pass. 25 Kp. Finisterre n. Melilla. SLEEPVAART Humber, pass. 24 Oporto n. Tivat. Oostzee, pass. 24 Ouessant n. Karachi. Thames, 24 140 m. n.w. Finisterre n. Tripoli. Tyne, 24 v. Trincomalee n. Oran. Zeeland. 24 360 m. n.o. Azoren n. New Orleans. SPUI 10A - AMSTERDAM vraagt voor spoedige indiensttreding een bekend met de moderne talen. Uitsluitend schriftelijke Algemene Zaken. sollicitaties aan de afd. Voor fouten In telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie IHn i d* 7.r_P ...U hebt mij op dit jubileum overweldigd, overrompeld met lof. die mij maar ten dele toekomt. Want wat zou ik er alléén van hebben gemaakt, zonder mijn vrouw? Wat bereikt is, hebben wij samen bereikt, in goede harmonie. Ja, wat is van een harmonisch paar de één zonder de ander? Twee, die volkomen op elkaar zijn „afgestemd" en eJkaar aanvullen, maken elkaar ééns zoveel waard! Zo is het ook met Uw lekkere koffie èn...NUTROMA. Die twee zijn voor elkaar gemaakt! 'if i ■S I i< t' iJi.' i/mrzrilU Rijdt U graag scooter Om het even. Het vraagt tijd en geld. Beide geeft Rhee. Echt vrouwelijke ar beid. Goed betaald. Prima sociale voor zieningen. Prettige omgeving. Vakantie. En wat zeer belang rijk isRhee is een zaak van ver trouwen. Daar kun nen huisvrouwen met haar was en meisjes met haar werkkracht zich aan toevertrou wen. HEEMSTEDE TEL 38201 oma melk rnet107ovet RIJKSSTRAATWEG 86 L Tel. 24666. Haarlem-Nrd. bij de Spaarnhovenstr. Prima service. i Aangeb. vx-ij huis (5 kamers en badfc.) in Loosdx-echt, grens van Hilversum, in ruil voor grotere woning in Haarlem of omgeving. Brie ven aan het M.E.B. te Oegst- geest. b. z. a., bekend met inpak ken van overzeese goederen. Brieven no. 3651. Zó is het leven goed! E-e-eventjes zitten, e-e-eventjes niets doen en nergens aan denkenalleen maar behaaglijk genieten van dat kopje Albert Heijn Boffie Koffie. Een en al geurige goedheid, een en al krachtige verkwikking! En is „verkwikkend" niet ook het woord voor de prijs van Boffie Koffie? U betaalt 10% minder dan voor enig ander kwaliteitsmerk! Proef deze week nog Boffie Koffie. Geen weldadiger manier om met Albert Heijn kennis te maken! I Ie kwaliteit GROENMERK ij Bij de fijnste koffie de fijnste speculaas! Goudbruin, bros als toast en gekruid, zoals alleen AH ze kruiden kan. Amandelspeculaas met veel amandelen le Soort gekruide speculaas Boterhamspeculaas i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3