BOLS Regering overweegt verhoging van de luisterbijdrage AFSTAND N.Z.H.-conducteurs behoeven niet meer te scheuren en te knippen Winterdienst N.Z.H. Over een half jaar is lijn door Waterland legende geworden Al 34 jaar op ieders lip! Honoris causa NAAIMACHINES Vertrek goudtoren blijft onzeker Becksonapparaat bespaart tijd en geld voor drukkosten en administratie Personeel geestdriftig Kapitein gedood door te vroeg ontploffende mijn Critiek in Duitsland op Nederlandse tulpeninvoer Examens Geraert ter Borchprijs 1956 voor beeldhouwer Bescheiden begin Uitbreiding busdiensten in Velsen Souvenirjacht Ver and er ingen Nog steeds moeilijkheden over Produktsehap Zuivel Sectie toneel van G.R.N. heden geïnstalleerd Deur op een kier voor commerciële TV Derde programma steekt draak met zichzelf U.S.O. op tournee door Zwitserland „Qostkerk" om de Kaap WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 Afstandnemen is vaak een probaat mid del om de betrekkelijkheid te zien van dingen, waartegen men hoog opziet omdat men er zo dicht bij staat. Door afstand ne men zijn we in staat een vriendelijk oude man netjesgezicht te ontwaren in het bolle maanliehaam, waarvan de trekken worden gevormd door gebergten en kraters van duizenden kilometers breedte. Zo moet men wel een gans ander beeld krijgen van de Nederlandse kabinetstragedie, wanneer men als „gepolste betrokkene" voortdurend bij de diverse informateurs in- en uitloopt, dan wanneer men ergens in Honduras soja bonen teelt. Er lopen heel wat mensen door de Haag se politieke catacomben met het stellige idee, dat de wereld op zijn grondvesten wankelt zolang er geen nieuwe regerings ploeg is samengesteld. Er zijn zelfs mensen in Den Haag, die menen dat de wereld zal blijven wankelen zolang zij zelf geen deel van die regeringsploeg uitmaken. Doch onmiddellijk bulten het Binnenhof met zijn beroemde Torenkamertje verzwakt dit alles bij velen tot een matige, flauwe of geheel afwezige belangstelling. En de man in Hon duras weet niet eens, dat Nederland door een ploeg van om en nabij de veertien ge leerde mannen wordt geregeerd. Hij weet wellicht zelfs niet, dat Nederland een zelf standige natie is. Wanneer men hem zou vertellen dat dat toch wel degelijk het ge val is en dat men op dat kleine stukje Europese kust al bijna vier maanden bezig is om een compromis tussen politieke par tijen te vinden, zal hij wellicht verzuchten: „politieke partijen ook al? Toemaar. Bijna vier maanden? Lieve hemel." En hij zal zich hoofdschuddend tot zijn sojabonen wenden, zich afvragend hoeveel merkwaar dige dingen er wel op deze dwaze wereld zijn waar hij nog nooit van heeft gehoord. Afstandnemen is ook, wat vele oprechte Nederlandse burgers op het ogenblik ten aanzien van de onontwarbare politieke ver wikkelingen op het Binnenhof doen. Zij vermogen geen vurige belangstelling meer op te brengen voor wat zij langzamerhand „dat gedoe" zijn gaan noemen, en ofschoon dat bevorderlijk voor hun gemoedsrust is, moet het als een verontrustend teken voor het grote goed onzer democratische opvat tingen worden beschouwd. Wanneer men als lidmaat van een democratisch en con stitutioneel geregeerde samenleving zijn belangstelling verliest in de praktijk dezer constitutionele democratie, ofschoon men zelf bereidwillig en conscentieus zijn stem heeft gegeven toen die in het belang van dat geliefde systeem werd opgevraagd, dan betekent dat een uitholling van het enthou siasme, waarmee het systeem en elk systeem in leven dient te worden gehou den. De teleurstelling, die den volke wordt bereid door de praktijk van datgene, wat den volke lief is, zet zich vast. Zij zet zich onherroepelijk vast in die geheimzinnige diepten van de volksintuïtie, waar rege ringssystemen hun oorsprong vinden en de ontwikkeling van samenlevingen wordt voorbereid. De democratie heeft door de gang van zaken in Den Haag een gevoelige klap gekregen. Het was niet de eerste, doch het is er een die hevig aankomt omd'at hij van binnenuit is toegebracht. Langzamer hand; wordt op deze wijze de mening ver sterkt, dat de goede gang van zaken in een samenleving niet onverbrekelijk vastzit aan een zuivere werkingscadans der democrati sche bestuurslichamen, doch aan de onver stoorbare werklust van de particulier, of hij nu als machinist op een kolentreintje zit, dan wel als bedrijfsleider een groot concern aanvoert. Onverstoorbare werklust en trouw aan eigen opvattingen, zoveel mogelijk^ toegepast in een maatschappij die van hogerhand nu en dan van voetangels en klemmen wordt voorzien, doch waarin men nog de wegen kan vinden om eigen initiatief te ontplooien en tot resultaten te brengen. Leidinggevend en inspirerend moet een beleid zijn, wil het vat krijgen en houden op de goede krachten die een samenleving opbrengt. Politieke partijen, die zich ver liezen in zulk een irriterend gekibbel als dat'van deze nog durende kabinetscrisis, hebben hun leidinggevend en inspirerend beginsel een viertal maanden op stal gezet om hun stokpaarden in de baan te brengen. Zij strijden om ministersposten, aanzien en prestige, in de trant van de persoonlijk heden die op de top der fracties zitten. Doch wat de man in de straat waarneemt en het is door zijn eenvoudige constatering beschamend van duidelijkheid is dit: een ernstige crisis in de opvattingen van leiderschap en inspiratie, waardoor een onmacht tot leiden en inspireren tot in het belachelijke toe aan de dag treedt. Intussen echter werken de bekwame mensen in handel, industrie en wetenschap onverpoosd door en het proces van pro- duktie en vooruitgang stopt geen ogenblik. Het wordt een kwestie van grote twijfel en gebrek aan vertrouwen, wanneer deze duidelijke tegenstelling tussen ogenschijn lijke en waarlijke belangrijkheid in func tionele werkzaamheid zich nog verder toe spitst. J. L. Evenals vorig jaar is het nu ook weer een spel van wel en niet uitvaren rond de bergingstoren van de bergingsvereniging „Renate Leonhardt", die bij de Noorder- sluis te IJmuiden ligt. Wanneer het weer goed blijft zou de heer P. Visser de toren naar de Haaksgronden laten slepen, maar de weerberichten kondigen al aan, dat de nazomer ten einde is en bovendien ont breekt de vereniging nog een certificaat voor gesleept vervoer. Wij hebben de heer P. Visser gisteren naar zijn plannen gevraagd: „Gaat u dit jaar nog weg met de toren?" De heer Vis ser antwoordde: „Ja, als het goed weer blijft, gaan we deze week. We hebben de heie zomer niets kunnen doen. Ik had er nu eigenlijk al moeten zijn, maar maandag is de boei pas gelegd en nu zijn er nog vele besprekingen nodig". „Heeft u nog toestemming nodig om uit te varen?" „Die toestemming heb ik altijd gehad. Ik mag zo uitvaren en daarom ga ik nu naar Wijsmuller". Bureau Wijsmuller N.V. in IJmuiden deelde ons vanmorgen mee, dat de heer P. Visser eerst een certificaat voor gesleept vervoer van de Scheepvaartinspectie zal moeten tonen, wil men overgaan tot sle pen. Voorts zal er voldoende geld op de bank behoren te staan. Het certificaat van de Scheepvaartinspectie werd vorig jaar voor beperkte tijdsduur verstrekt, zodat de bergingsvereniging een nieuw exemplaar dient aan te vragen. De heer Visser heeft Bureau Wijsmuller toegezegd dit te ver zorgen; hij was dan voornemens donderdag bij gunstige weersomstandigheden uit te varen. De havenmeester, de heer G. Man te IJmuiden waarmee de heer Visser gister middag een lang onderhoud heeft gehad, zei ons vanmorgen: „Ik kan u geen inlich tingen verstrekken. Ik weet niets". ACHT N.Z.H.-CONDUCTEURS, vier uit de groep Leiden en vier uit de groep Haar lem, zullen in oktober de trotse dragers zijn van het Becksonapparaat, de ingenieuze druk- en rekenmachine welke na een welhaast vierjarige periode van voorbereiding een graad van technische perfectie heeft bereikt die in de wereld zijn weerga niet vindt. In de toekomst zullen de N.Z.H.-conducteurs op de lange interlokale lijnen geen assortiment van zestig, zeventig scheurkaartjes meer bij zich behoeven te hebben of ingewikkelde paramountbiljetten behoeven te knippen en vooral: zij zullen zich na hun dienst niet meer een uur lang het hoofd behoeven te breken over de invulling van hun dagrapport, want de teller van het Becksonapparaat zal hun in een oogopslag het totaalbedrag van de omzet aan reizigers-kilometers duidelijk kunnen maken. Men heeft in het personenvervoer al heel wat systemen geprobeerd en uitgedokterd om tot een vereenvoudiging van de ver- voerbiljettenadministratie te geraken. Het ziet er naar uit, dat de vinding van de di recteur van de Westlandse Stoomtramweg maatschappij, de heer J. H. Bienemann, een definitieve bekroning op die pogingen zal vormen. Dat is dan natuurlijk mede te danken aan Becker's Sons, een in Brum- men gevestigde Nederlandse industrie voor precisie-instrumenten, die de vinding van de heer Bienemann industrieel heeft ver wezenlijkt. Sinds drie jaar geleden een eerste proefexemplaar gereed kwam is vooral grote vooruitgang gemaakt met de beperking van het gewicht van het appa raat. Toen woog het bijna vier kilo, nu, na toepassing van bakeliet en nylon, maar 1,7 kilo. We hebben al eens eerder gemeld, dat het met behulp van het Becksonapparaat mogelijk is het afgelegde traject in cijfer code, de prijs (tot een bedrag van f 99,99), de tariefsoort (enkele reis, retour, volwas sene, kind of militair, dag-, week- of maandkaart) alsmede datum en tijdstip van afgifte van het biljet te registreren. De doorlopende telling van de ontvangsten gaat tot f 9.999.999,99 toe. Elke reiziger krijgt dan een voor hem speciaal vervaar digd plaatsbewijs! Het apparaat is ter dege bekeken op de eventuele fraudekansen: er zijn immers al tijd zwakke broeders. Maar ook die zijn tot een minimum gereduceerd, waartoe de be paling bijdraagt dat elke conducteur zijn eigen apparaat krijgt en behoudt en de nulstand pas mag inschakelen wanneer de teller het genoemde maximum heeft be reikt. De afrekenadministratie krijgt de beschikking over een controlerol, welke tegelijk met het voor de reiziger bestemde plaatsbewijs wordt bedrukt. Fouten en haperingen in de werking zijn bijna uitgesloten, in elk geval krijgen de conducteurs een handleiding hoe in derge lijke omstandigheden te handelen in de meeste gevallen kan men zelf het toestel corrigeren en mocht er werkelijk niets meer aan te doen zijn, dan heeft de con ducteur altijd een reserveblok met para mountbiljetten bij zich. De heer Scharroo, die belast is met de personeelsopleiding bij de N.Z.H., vertelde ons, dat inzonderheid de jongeren geest driftig zijn voor het Becksonapparaat. De voordelen ervan zijn ook bijzonder groot voor de conducteurs die plotseling moeten inspringen op extra bussen en daarbij vaak van lijn verwisselen, hetgeen thans een hele administratieve rompslomp met zich brengt. Het Becksonapparaat is onmiddellijk voor elke lijn bruikbaar. Ook de bedrijfs leiding er er content mee omdat het de By proefnemingen met mortiermijnen op het circuit van de schietbaan Witten bij Assen is dinsdag omstreeks één uur een mjjn voortijdig ontploft. Tengevolge daarvan kwam kapitein W. J. Th. Vleg- hert uit Wezep om het leven. Kapitein Vleghert was commandant van de B-compagnie van het 101ste Legercorps Geniebataljon te Wezep. Hij was 36 jaar oud en gehuwd. De 21-jarige ongehuwde korporaal G. L. Gijsbertsen uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schouder. De mortiermijnen zijn een maand ge leden door de genie gelegd. Zij moesten op waterdichtheid beproefd worden. De groep bloembollen- en knollenkwe- kers van 't Centrale Verbond van de Duitse Tuinbouwers heeft zich tijdens haar te Wesselburen gehouden jaarvergadering uitgesproken tegen de invoer van Neder landse tulpen in West-Duitsland. In een telegram aan het Centrale Ver bond verklaarde de groep er bezwaar tegen te hebben, dat naast de invoer van Neder landse bloembollen Nederlandse expor teurs ook nog tulpen jp de Duitse markt brengen. Van de Duitse bloemenkwekers, die Nederlandse tulpenbollen gebruiken, kan niet verwacht worden, dat zij op de Duitse markt de concurrentiestrijd zullen aanbinden met de Nederlandse tulpen kwekers. De Nederlanders hebben, zo heet het verder in het telegram, een aanzien lijk voordeel, doordat zij bloembollen van de tweede kwaliteit gebruiken. De Duitse bloemenkwekers moeten daarentegen de aanzienlijk duurdere eerste kwaliteit ge bruiken, daar alleen deze mag worden ingevoerd. UTRECHT: Geslaagd voor het arts-exa men: J. C. Chr. Dell, Utrecht; M. J. van Ditmars, Oosterbeek; J. A. M. Mullink, Oudewater; M. G. Vermooten, Utrecht en H. Zaadnoordijk, Gorinchem; voor het kerkelijk examen: J. Kooien, Delft; H. J. Bodisco Massink, Utrecht; H. A. van Bem- mel, Slikkerveer; H. D. Koudstraal, Rotter dam. mogelijkheid opent tot het opbouwen van een degelijke vervoersstatistiek, om de ver snelling in de afreken-administratie en om de besparing op de drukkosten, welke er mee wordt verkregen. „Zelfs al zou het apparaat ons op twaalfhonderd gulden ko men, dan nog betekent het een aanzienlijke besparing", zo luidde het commentaar. In tussen is dit bedrag nog volkomen fictief, want de omvangrijke bedragen welke in de loop der jaren in het onderzoek zijn gestoken moeten nog berekend worden. Maar Becker's Sons is in elk geval van voldoende afzet verzekerd, want de veer tien dochters van de spoorwegen zullen dit model alle aanschaffen en daarna is de fabriek vrij om het apparaat ook buiten het N.S.-concern te verkopen. De jaarlijkse prijs van duizend gulden, die de staten der provincie Overijsel onder de naam Geraert ter Borchprijs hebben ingesteld, zal in 1956 worden toegekend aan de beeldhouwer die, geboren of werk zaam in deze provincie, of in het bijzon der een bijdrage leverend tot het culturele leven in Overijsel gedurende de laatste zes jaren het beste kunstwerk heeft vervaar digd. xcocccocccocccccootxx X a 'j De eerste stadsdienst in de gemeente b y Velsen begint heel bescheiden. Het r 3 gaat om het vervoer van bezoekers aan ;-j 3 het raadhuis en daar de gemeentedien- y y sten aan het publiek alleen in de mor- 8 8 genuren gehoor verlenen zal ook de X 8 busdienst tussen het station te IJmui- y y den en het raadhuis alleen 's morgens 8 y rijden. De route is als volgt: Station, 8 8 Lange Nieuwstraat, De Noostraat en y Stationsweg. Het eindpunt komt bij het 8 stukje Stationsweg dat doodloopt op '6 8 het Noordzeekanaal. De eerste dienst 8 8 vertrekt om kwart over negen uit g X IJmuiden, de laatste om kwart voor i y één. Tussen die twee tijdstippen wordt 8 half-uurdienst onderhouden. De y 8 een 8 bussen vertrekken een kwartier later iy weer van het raadhuis, dus tussen half 6 tien en één uur. Aan de Velsenaren de 8 8 gelegenheid om te tonen of dit expe- riment van de N.Z.H. enige zin heeft. 8 >=<x>=OODD5:coöcococcax<x;coccco:occcoiocco^ïoococ>DDDDCO De belangrijkste verandering in de NZH- winterdienst wordt wel gevormd door de afwezigheid, na bijna 25 jaar, van de Wa- terlandse tabellen in de reisgids. Dat wil niet alleen zeggen groene Naco-bussen in de plaats van blauwe NZH-trams tussen Volendam en Amsterdam (de Naco heeft de dienst gesplitst in een lijn Amsterdam Volendam en een lijn AmsterdamEdam Hoorn), maar ook andere exploitanten voor de bootdiensten tussen Marken en het vaste land (Koppe) en van het Centraal Station in Amsterdam naar de noordelijke IJ-oever (Bergman), terwijl de Naco tenslotte ook de NZH vervangt in de Marken-express. Alleen het befaamde Noordhollandse kof fiehuis blijft NZH-affaire. Zoals men weet is de vervanging van de elektrische tractie in Waterland vervroegd door de bouw van de IJ-tunnel. Het em placement aan de overzijde van het IJ moet met spoed verdwijnen en vandaar, dat er grote haast is gemaakt met de aanbeste dingen van de afbraak. Juist gisteren is al het rollend materieel vijftien motor- en zestien volgrijtuigen voor 45.000 gulden aan de firma Van Baarsen verkocht. De volgwagens worden nog voor de sloop ver- voei'd, maar de motorwagens worden in Waterland zelf gedemonteerd. Intussen zal een tramstel een „Métallurgique" uit 1904 en een volgwagen met postafdeling uit 1888 aan het Spoorwegmuseum wor den geschonken. De firma Van Baarsen had al eerder de stationsgebouwen en lood sen aan de Adelaarsweg voor de sloop ver kocht. De aanbestedingen van het slopen van de baan en van de bovenleiding volgen binnenkort en over zes maanden moet alles verdwenen zijn. Intussen is het reizend publiek al dras tisch op de souvenirjacht en in tal van huizen kan men nu de bordjes „Verboden te spuwen", „Niet uit het raam leunen", of „Gedurende de rit niet spreken met de be stuurder" aantreffen. Gezien de talrijke toeristen welke met de Waterlander wor den vervoerd, behoeft men"zich er trouwens niet over te verwonderen, dat juist op deze lijn nogal wat bedrukt émaille werd ver mist. Voor de laatste rit op aanstaande zater dagavond zijn reeds uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. Niet alleen door het comité van die naam, dat in Monnikendam de tram zal uitluiden, maar ook door de directie van de NZH, die nogal wat uitbun digheid voorziet, uitbundigheid, welke als zij buiten de perken treedt, gemakkelijk tot onaangenaamheden kunnen leiden. Van daar dat de politie gevraagd is een oogje in het zeil te houden en dat er een paar mon teurs beschikbaar zijn om storingen aan de bovenleiding of in schakelkasten op te hef fen. Over de verdere wijzigingen in de dienst regeling is men deze keer gauw uitgepraat, vooral omdat wij reeds uitvoerig melding hebben gemaakt van de voorgenomen door trekking van lijn 3 naar het Valkenburger- De drie centrale landbouworganisaties (K.N.L.C., C.B.T.B. en K.N.B.T.B.), die ge zamenlijk drie leden kunnen aanwijzen in het bestuur van het Produktsehap Zuivel, hebben de moeilijkheden besproken die rond dit produktsehap zijn gerezen. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat zij niet tot aanwijzing van bestuursleden moe ten overgaan. Het ligt naar hun ipening op de weg van de overheid, met name ten aanzien van de kwaliteitscontrole op de melk, stappen te ondernemen, die de mogelijk heid openen tot het doorbreken van de huidige impasse. Zij nemen evenals de andere organisaties het standpunt in, dat deze kwaliteitscontrole op privaatrechte lijke basis moet worden geregeld. ADVERTENTIE plein in Heemstede en de verlening van lijn 6 van het Haarlemse stadsnet naar de Spaarnhovenstraat. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat tussen Zandvoortselaan en Valkenburgerplein zowel heen als terug de route Lanckhorstlaan-Bronsteeweg-Bin- nenweg-Raadhuisstr.-Valkenburgerl. wordt gereden, hetgeen met zich brengt, dat de stopplaatsen op de Adriaan Pauwlaan en de Laan van Rozenburg vervallen. Voor LTmuitlen is van belang, dat door de toeneming van het aantal industriële be drijven tusen het station en het strand in de ochtend- en de avonduren enkele diens ten Aran de lijn Haarlem-IJmuiden zullen doorrijden naar het strand. En dan komt er het begin van een stadsdienst in de vorm van een verbinding tussen IJmuiden-station en het raadhuis in Velsen ten dienste van degenen die op het raadhuis wat te ver hapstukken hebben. Verdere veranderingen hebben betrek king op het busnet in en om Leiden. De dienst Sassenheim-noord-Oegstgeest-Leiden wordt nu gekoppeld aan de lijn Leiden- Valkenburg-Katwijk, een kwestie van rij tijd. Het lijntje Leiderdorp-Leiden wordt nu gecombineerd met de dienst Leiden- Noorwijkerhout, hetgeen de Leiderdorpe naren op slag van een uurdienst naar een halfuurdienst promoveert. ADVERTENTIE CHIEF WHIP Dezer dagen is de sectie toneel der Culturele Raad Noordholland geïnstalleerd door de voorzitter van de raad, mr. A. F. Kamp. Tot vooratter van de sectie is benoemd de heer W. Bakker, gedelegeerde in het hoofdbestuur van de Natu. Leden zijn mevrouw H. W. BoersmaSmit, mejuffrouw A. Sweers, dr. P. H. Schroder, mr. H. M. Planten, mr. J. Roelse, mr. H. J. M. Tonino; burgemeester van Enkhuizen, de heer A. Admiraal, G. W. F. de Man, J. Schekkerman, J. A. de Wit, A. van den Houten, D. P. van Wigcheren, Th. van der Meer, C. A. Tros, J. G. Bisen- berger, mevrouw T. Hauer, H. Tiemeyer, Frans 't Hoen, J. van Keulen en mr. H. van Ree. Een van de eerste onderwerpen die de sec tie zal behandelen betreft het aanleggen van een documentatie op het gebied van het be roeps- en amateurtoneel in Noordholland. ADVERTENTIE onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of fiets Uit de Memorie van toelichting op de be groting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen blijkt niet alleen, dat de regering een verhoging van de luisterbijdrage over weegt, maar ook dat op het punt van de financiering van de Wereldomroep de ver schillen van inzicht tussen regering en be sturen van omroepverenigingen zijn toege spitst. Verder laat de minister zich verre van afwijzend uit over de mogelijkheid van commerciële televisie, integendeel hij wijst nogal nadrukkelijk op de kostenbesparende werking daarvan voor de rijksmiddelen. Verhoging van de luisterbijdrage, aldus minister Cals, verdient vooralsnog de voor keur boven het doorbreken van een sy steem, dat alle uitgaven van de omroep uit de daartoe bestemde heffing worden be taald. Het is volgens hem minder juist om nog gedurende het huidige overgangsbe- stel en vooruitlopende op de behandeling van de aanhangige omroepwet een princi piële wijziging te brengen in de financie ring van de radio-omroep, die ongetwijfeld zou prejudiceren op het definitieve radio- bestel. De minister herinnert er aan, dat het tarief van de luisterbijdrage sinds 1941 ongewijzigd is gebleven. Dit kon tot nu toe op hetzelfde bedrag worden gehandhaafd omdat de toeneming van het aantal luiste raars tot dusverre de verwachting heeft overtroffen. Nu het peil der uitgaven dit nodig maakt lijkt het niet onredelijk, aldus de minister, deze bijdrage op te trekken tot een bedrag dat het mogelijk maakt het ra- diobedrijf ook in de toekomst op verant woorde wijze te voeren. Over het bedrag van de verhoging is nog overleg gaande. Bovendien is er een wettelijke voorziening voor nodig. De financiële behoeften van de televisie vertonen eveneens een belangrijke stijging, die hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door de uitbreiding van het zendernet en het tot stand komen van de straalzenderverbin dingen. Daartegenover kan gerekend wor den op een toenemende opbrengst van het kijikgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal evenwel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. „Zonder op een beslissing omtrent de toelating van reclame in de televisie-uit zendingen vooruit te lopen moge de minis ter er in dit verband op wijzen", aldus de memorie, „dat de invoering van de com merciële televisie wel een belangrijke ver ruiming van de zendtijd zal kunnen bren gen, waaraan voor het rijk geen kosten ver bonden zouden zijn. De toelating van de commerciële televisie zou derhalve kunnen leiden tot een belangrijke beperking van het in de komende jaren te verwachten accres der rijksbijdrage aan de televisie. Intussen is deze materie nog in behan deling bij de Radioraad, die haar diverse aspecten bestudeert. Bijzondere aandacht heeft ook het internationale aspect van deze kwestie, omdat een beslissing op dit gebied in het ene land de situatie in de andere landen zal beïnvloeden". Ter gelegenheid van 10-jarig bestaan Zoals wij in onze rubriek „Voor de mi crofoon" hebben vermeld zal op zaterdag 29 september het derde programma van de BBC tien jaar oud zijn. Het bereiken van het eerste kruisje zal worden gevierd met een reeks speciale uitzendingen op de 464 en 194 meter, die zich over de hele week van 29 september tot 6 oktober uit strekt. Op de ver jaarsavond zal een uitvoering te horen zijn uit de Royal Festival Hall van Beethoven's „Missa Solemnis". De lichtere noot wordt die avond evenwel niet over het hoofd gezien: Peter Ustinov en Peter Jones zullen die avond ook te horen zijn in een satire op het derde programma. Op zondag 30 september zal overigens de bejaarde Home Service (330 en 276 meter) ook hulde brengen aan de tienjarige bij monde van een aantal bekende persoon lijkheden, die ieder op hun gebied bijzon dere ervaringen hebben opgedaan in het derde programma. In de Nederlandse uitzending van de BBC (224 en 40,96 meter) zal op zaterdag 29 september ook speciale aandacht aan dit jubileum geschonken worden. Het is een gelukwens aan een jongere dienst van de BBC, want deze verzorgt nu al Neder landse uitzendingen sedert april 1940, en die programma's zijn nog steeds dagelijks te beluisteren van kwart voor tot kwart over zes. Deze programma's bevatten be halve nieuws, perscommentaar en Engelse taallessen, onderwerpen op het gebied van kunst en toneel, litteratuur en sport, even als de kleine dagelijkse wederwaardighe den in het Engelse leven. Ieder staatshoofd dat ieder ander staats hoofd bezoekt, wordt zonder mankeren ere-doctor. Ik heb daar geen bezwaar te gen. In de eerste plaats niet omdat, als ik er wel bezwaar tegen had, er toch niets zou veranderen en in de tweede plaats niet, omdat er niet het geringste onheil door geschiedt. Ik vind het alleen een beetje raar omdat de doctorshoed niet per se op een staats- doch uitsluitend op een hoog-wetenschap- pelijk hoofd past en ook nog omdat ik niet goed begrijp wat het hoofd in kwestie er om geeft. Ik zou wel willen weten wat er in de hoofden die erbij betrokken zijn om gaat wanneer de plechtigheid geschiedt. Wat denkt zo'n hooggeleerd promotor eigenlijk wanneer hij zich zelf hoort spre ken? Men verwacht toch van hem dat hij ergens verband tracht te leggen tussen de verlening van het eerbewijs en de hoge wetenschap. Dit moet soms wel moeilijk zijn en professor moet zich dan wel voelen als een klerk die de opdracht van zijn baas bereidwillig doch zonder zin vervult. Wie ook met de eer gaat strijken, de hoogge leerde promotor zeker niet. In Amerika smijten ze als 't ware met de hoedjes in 't rond. Daar geldt het dan geen staatshoofden in hoofdzaak, doch he ren die op allerlei gebied behoudens dat der wetenschap onmiskenbare verdien sten hebben. Hoe onbeduidender daar de universiteit, hoe ongemotiveerder dit eer bewijs. Er is in die honderden en honder den gevallen geen mens die de zaak ernstig neemt en geen jonge doctor honoris causa die zich met de wetenschappelijke titel durft te tooien. Bij ons is men er gelukkig nogal zuinig mee. Wij zijn dat met alles. In dit geval is dat niet gek al kennen wij wel gevallen zonder dat daar een spoor van weten schappelijke rechtvaardigheid aan te be kennen valt. Dat zijn mannen die alle eer bewijs volkomen verdienen behalve nu juist dit éne. Deze dingen zijn alleen maar onbegrijpe lijk kinderachtig. Zij tonen aan dat de geestelijke volwassenheid een zeer zeld zaam goed is en dat de meesten van ons sedert hun tiende jaar ondanks een gre tig gebruik van margarine niet zichtbaar zijn gegroeid. Iedereen doet aan dit spelletje mee. Er is vrijwel nooit iemand geweest die gezegd heeft „ik verdien het niet" en nie mand die midden in de plechtigheid in lachen is uitgebarsten. We trekken er allemaal onze strakste smoeltjes bij en doen alsof wij erin ge loven. Zoals in zoveel. Het is niet erg. Het is alleen maar onbegrijpelijk dat wij er, tegen ieders beter weten in, mee voort gaan. ELIAS ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Het Utrechts Stedelijk Orkest is voor een toernee door Zwitserland op uitnodiging van de Zwitserse stichting jeugd en mu ziek (Jeunesses musicales) naar Basel ver trokken. De concerten in Basel en Lau sanne zullen per radio worden uitgezonden. Werken van Badings en Hendrik Andries- sen zijn in het programma opgenomen. Het orkest staat onder leiding van zijn vaste dirigent Paul Hupperts. In verband met de Suezkanaalkwestie heeft de Holland-Australië-lijn besloten het m.s. „Oostkerk" via Kaap de Goede Hoop naar Australië te doen varen. De ha vens Genua en Marseille zullen ditmaal niet worden aangelopen. De reisduur van het schip zal nu met vijf dagen worden verlengd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5