Haarlemse dienst Sociale Zaken krijgt nieuwe kantoor vleugel GROENTJE ViCREM ruime 1 e Etage Vakbekwame LOODGIETER en HALFWAS Twaalf maanden dienen in het nieuwe Westduitse leger Twee korte stukken van Shaw Politieke overwegingen geven doorslag Amsterdamse Beurs The Edinburgh Festival Company Stuk voor stemmen van Dylan Thomas op Londens toneel Plaats 'n DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Prijsvraag „Voor het kind" O.L.B. leende in 1955 13 miljoen boeken uit Leningen voor Indonesië Kolengebrek verlamt Hongaarse verbindingen EOKA stelt opnieuw eisen voor bestand Makarios terug en Harding weg Kinddoor vrachtauto overreden, bleef ongedeerd Tsjechische premier nam invitatie naar Indonesië Orkaan raast over Japan Deportaties van inheemsen in Zuid-Afrika Scheepvaart Kijk de advertentiepagina's door en gij ziet, hoeveel waarde de grootste zaken aan adverteren hechten. En zij adverteren in dit blad. FABRIEKSARBEIDERS HULPMONTEURS Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem aan het bedrijf Openbare Werken opdracht gegeven een plan liit te werken voor de uitbreiding van het kantoorge bouw van Sociale Zaken aan de Raam- singel. Men heeft op die gemeentelijke dienst reeds lang te kampen met ruimtegebrek, pat ruimtegebrek is van tweeledige aard: bet personeel is krap behuisd en het pu bliek kan niet zo ontvangen worden als men graag zou willen. Vooral het laatste is belangrijk, omdat de problemen welke men bij Sociale Zaken te behandelen krijgt in de vertrouwelijke sfeer liggen. Het te woord staan van het publiek aan een loket schrikt veelal af, evenals het voeren van een ge sprek in het bijzijn van het overige per soneel. Daarom heeft men behoefte aan een aantal spreekkamers, waarvan er nu maar één of twee zijn. Sociale Zaken heeft zelf reeds geruime tijd geleden een schelsplan gemaakt voor een nieuwe vleugel aan de zijde van de Koninginneweg, waarin vier of vijf spreek- Binnenkort zullen de schoolkinderen weer op pad gaan om de kinderpostzegels en kinderprentbriefkaarten ten bate van hun wat minder gelukkige kameraadjes aan de man te brengen. Maar dan moeten de kaarten en zegels eerst worden vervaardigd. Het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels heeft voor leerlingen van de Nederlandse in stellingen voor hoger kunstonderwijs, kunst- en kunstnijverheidsscholen en vrije academies een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een affiche be nevens van drie series prentbriefkaarten, een algemene serie, een kinderserie en een Kerst- en Nieuwjaarsserie. Voor het affiche worden drie prijzen uitgeloofd, vijfhonderd, tweehonderdvijftig'en honderdvijftig gul den en voor ieder van de series prentbrief kaarten eveneens drie prijzen: twee honderdvijftig, honderdvijftig en honderd gulden. De jury bestaat uit de heren H. J.M. Basart, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, H. van de Bunt, lid van het dagelijks bestuur van het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels, mr. J, F. M. J. Jansen, hoofd van het bureau beeldende kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, C. N. E. de Moor, esthetisch adviseur van de centrale directie der PTT en prof. J. Wie- gers, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Het secretariaat van de jury is gevestigd ten kantore van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, Stadhouderslaan 146 in Den Haag. Onlangs verscheen het Leeszaaljaarboek je 1955-'56, waarin de jaarcijfers over 1955 van de honderddertig openbare leeszalen en bibliotheken en de twaalf centrale plat- telandabibliotheken, die Nederland eind 1955 telde, zijn opgenomen. Naar wij ver namen van het bestuur der centrale ver eniging waarin ook de christelijke en r.-k. openbare leeszalen zijn opgenomen, breidt het werk zich nog steeds uit. Iedere maand openen nieuwe bibliotheken hun deuren voor het publiek. Men streeft er naar in iedere gemeente met meer dan tienduizend inwoners een openbare bibliotheek te stich ten. Dit getal hangt samen met de grond slag, waarop rijkssubsidie wordt verleend. Plaatsen met minder dan tienduizend in woners komen niet in aanmerking. Door de spreiding van de openbare bibliotheken in de grotere 'gemeenten wordt iedere ste delijke bewoner van Nederland in de ge legenheid gesteld tegen een geringe jaar lijkse contributie goede boeken op allerlei gebied te lezen. Deze wijze van lectuur voorziening komt nog een groot aantal mensen niet ten goede. Bijna driehonderd- tachtigduizend Nederlanders zijn lid van een O.L.B. Dit zijn wel zeer trouwe lezers, want aan hen werden bijna dertien miljoen boeken uitgeleend, dat wil zeggen ieder in geschreven lid las gemiddeld vierendertig boeken per jaar. Ook de kleinere plaatsen, dorpen en gehuchten werden bij deze vorm van lectuurvoorziening niet vergeten. Ruim zevenhonderd uitleencentra ten plattelande werden in 1955 zowel door de centrale plattelandsbibliotheken, die fungeren als provinciale, centrale boekerijen, als door de correspondentschappen der stedelijke openbare leeszalen van boeken voorzien. Aan deze lezers werden zevenhonderdvijf tigduizend boeken uitgeleenci. Iedere O.L.B. heeft ook t m leeszaal, die voor iedereen onder de achttien jaar gratis toegankelijk is. In deze zaal kan men een courant of tijd schrift lezen (en iedere O.L.B. heeft een grote verscheidenheid hiervan) of een na slagwerk: encyclopedie, woordenboek of atlas inzien. Bijna een miljoen mensen brachten in 1955 een bezoek aan de ge zamenlijke leeszalen in Nederland. DJAKARTA (ANP) Abdul Mutalib Danuningrat, secretaris-generaal van het ministerie van Verbindingen, heeft mede gedeeld, dat de Eximbank in Washington zich bereid heeft verklaard een aanvul lende lening aan Indonesië te verstrekken. Danuningrat, die kort geleden uit de Ver enigde Staten terugkeerde, zeide clat cl 3 Eximbank kredieten zou toewijzen voor projecten, welke Indonesië voorlegt. Tot dusver heeft de Eximbank leningen tot een bedrag van 100 miljoen Ameri kaanse dollars aan Indonesië verstrekt. Ook deelde de secretaris-generaal van het ministerie van Verbindingen mede, dat de Amerikaanse regering aan Indonesië een lening van twee miljoen dollar heeft toegestaan voor de aankoop van enige schepen van 1000 ton in Finland. Dit kre diet wordt verleend binnen het raam van de overeenkomst tussen de Verenigde Sta ten en Indonesië inzake de aankoop van Amerikaanse surpluslandbouwprodukten en kan binnen zestien jaar in rupiahs worden terugbetaald, tegen een jaarrenté van vier percent. De aanvullende leningen van de Exim bank zouden worden gebruikt voor de aan koop van vliegtuigen van het nieuwe type Convair 440, voor de Garuda Indonesian Airways. Een aantal Indonesische zakenlieden die gisteren van een bezoek aan Rusland in Djakarta zijn teruggekeerd, hebben ver klaard dat de Russische regering hun ren teloze kredieten heeft aangeboden voor de aanschaffing van machinerieën. kamers ondergebracht zouden kunnen worden. Door de vele projecten welke het bedrijf van Openbare Werken onder han den heeft, is het de vraag of reeds tot spoe dige uitwerking hiervan kan worden over gegaan. Intussen heeft dit uitbreidingsplan een raadslid bij het afdelingsonderzoek van de gemeentebegroting tot de vraag gebracht of dit geen aanleiding zou kunnen zijn ook het Sociaal Voorlichtingsbureau thans afzonderlijk gehuisvest in een pand aan de Wilhelminastraat hier onder te brengen. Het vermoeden is gewettigd, dat dit pas in een verdere toekomst het geval zal kun nen zijn. Immers, de bezwaren tegen een samen voeging van Sociale Zaken en het Sociaal Voorlichtingsbureau, hoewel ongetwijfeld op den duur een logische ontwikkeling, wegen thans nog zwaar, omdat zij voor namelijk van psychologische aard zijn. Nog te vaak heerst immers de onge twijfeld verouderde opvatting, dat Sociale Zaken een soort „bedelingsorgaan" zou zijn. Zolang deze mening nog bij velen heerst, is het moeilijk tot samenvoeging over te gaan. Maar het is duidelijk, dat de opvatting veld wint, dat de dienst van Sociale Zaken een sociaal revalidatie-instituut is, dat niet louter en zelfs niet in de eerste plaats met materiële middelen werkt. De morele hulp welke geboden dient te worden, is immers van veel meer gewicht voor de toekomst der betrokken gemeentenaren. Het gemeen goed worden van dat standpunt bepaalt eigenlijk het tijdstip van de fusie tussen beide gemeentediensten. BOEDAPEST (United Press). De Hon gaarse regering heeft bekend gemaakt dat ongeveer 600 passagierstreinen tydelijk zul len uitvallen in het gehele land, als gevolg van ernstig kolengebrek. Deze inkrimping van de dienstregeling zal naar schatting drie weken duren. Vele arbeiders en hun gezinnen worden getroffen door deze nieuwe restrictie, zegt het communistische partijorgaan Szabad Nep in zijn commen taar op deze „ernstige stap" der regering. Volgens het partijorgaan is het kolen gebrek veroorzaakt door het teruglopen van de Hongaarse olieproduktie als gevolg van de mindere opbrengst van verscheidene oliebronnen in West-Hongarije. Deze ver minderde opbrengst is het gevolg van het binnendringen van water. „Onze mijn werkers zijn op het ogenblik niet in staat NICOSIA (Reuter en U.P.) „Pcka", naar aangenomen wordt het politieke or gaan van de verzetsbeweging E-O.K.A. heeft woensdag een beroep van de socialistische Lagerhuis-afgevaardigde Francis Noel-Ba ker om een wapenstilstand te sluiten, van de hand gewezen. Noel-Baker, die enige tijd geleden ook bemiddelingspogingen op Cyprus heeft gedaan, had zaterdag op een persconferentie te Athene zijn oproep tot de leider van de E.O.K.A., Dighenis, gericht. In vlugschriften, die te Famagusta zijn verspreid, wordt gezegd, dat er aan drie voorwaarden moet worden voldaan, wil er een vergelijk mogelijk worden: gouverneur te voldoen aan de stijgende vraag naar Sir John Harding moet verdwijnen, aarts- kolen, hoewel zij hun quota dit jaar regel- 1 matig hebben geleverd", zegt Szabad Nep. Enkele dagen geleden reeds is de dienst op verscheidene buslijnen voor de lange afstand gestaakt wegens acuut benzine gebrek. Het verluidt dat de Sovjet-Unie in de eerstkomende dagen een speciale zending van 100.000 ton ruwe olie en 70.000 ton cokes zal sturen om te helpen de moeilijk heden te overwinnen. De Tsjechische kolenproduktie is volgens regeringsautoriteiten dit jaar „vele tien duizenden tonnen" achter op de produktie- schema's. Alle ministeries hebben de op dracht gekregen maatregelen ter verbete ring van de situatie te treffen, en „de nood zakelijke hoeveelheid arbeidskrachten te vinden". Men verwacht dat het Tsjechische leger in grotere mate dan tot nu toe in de mijnen zal worden ingezet. BONN (Reuter) De Bondsdagfractie dusver hebben zich 220.000 vrijwilligers van de Westduitse Christendemocratische Unie heeft zich op een besloten vergadering uitgesproken voor een dienstplicht van twaalf maanden, en niet achttien maanden zoals aanvankelijk was voorgesteld. Otto Lenz, de voornaamste verkiezingsstrateeg van de partij, verklaarde op een perscon ferentie in Bonn, dat de vroegere steun van de fractie aan het voorstel voor een dienstplicht van achttien maanden geba seerd was op militaire overwegingen. Wij moeten echter ook rekening houden met politieke overwegingen, zo voegde hij hier aan toe. i De minister van Defensie, Blank, is plot seling met heel andere plannen over de organisatie van het leger op de proppen gekomen, tegen 't advies van zijn militaire adviseurs in. In toonaangevende C.D.U.- kringen ziet men in dat men rekening dient te houden met de gevoelens van een groot gedeelte van de bevolking en wel voor namelijk van de jongere generatie, met het oog op de volgende algemene verkiezingen,. Politieke overwegingen hebben het van strategische gewonnen. Minister Blank heeft de regering van daag een geheel nieuw legerprogramma voorgelegd, tegelijk met een wetsontwerp waarbij de duur van de militaire dienst plicht op twaalf maanden wordt gesteld. Volgens Blank's nieuwe voorstel moet het aantal beroepssoldaten en andere vrijwil ligers, die zich voor een langdurige dienst- periode laten aanwerven, van 230.000 op 300.000 worden gebracht. De soldij zal worden verhoogd en de promotiekansen worden.beter. Na een diensttijd van twee jaar zouden de militairen een geldelijke beloning ontvangen. De inkrimping van de verplichte dienst tijd brengt mee, dat telkenmale 200.000 jongemannen onder de wapens kunnen worden geroepen in plaats van de 270.000, waarop men oorspronkelijk had gerekend. Blank is niet van zijn opvatting afgeweken, dat het Westduitse leger een half miljoen man moet' tellen. Daarom is het noodzake lijk, dat het aantal niet-dienstplichtige militairen omhoog wordt gebracht. Tot Op de hoek Corverslaan-Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord is gistermid dag na schooltijd een ongeluk gebeurd, dat wonderlijk goed afliep. Een kleuterleidster stond met een koppel kinders op de stoep bij de oversteekplaats te wachten op een kans om over te steken. Er naderde een langzaam-rijdende vrachtauto en op het moment, dat de wagen vlak bij de over steekplaats was. liep een vierjarige hum mel onverhoeds de straat op. De bestuurder kon het kleintje onmoge lijk meer ontwijken en het kind dat op de rug viel. werd door de vrachtauto over reden. Omstanders zagen echter het kind opstaan en weglopen; het had geen letsel opgelopen. Slolkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 91% 91% 3 Nedl 1962/64 93% 93% A. K U 245 250 Calve Delft 340 340 Van Gelder Zonen 220 217 K. N Hoogovens 327 328 Nederl Ford 403 400 N. Kabelfabriek 32S 324 gew.Philips Gloeil 276 281 pref.Philips Gloeil 169% 169% Unilever 383 K- 394% Wilton Fijenoord 325 325 Dordtsche Petrol 814% 819 Konkl. Petroleum 803% 807 A'dam Rubber 76 75% Holl. Amer. Lijn. 201 202 N. Scheepv. Unie 172% 172 Phs. van Ómmeren 337 337 H. V. A 99% 100 Verg. Deli Mijen 105% 107 Amsterd. Bank 239% 240 Ned. Handel Mij 190% 190"' Rotterd. Bank. 208 209 Twentsche Bank. 217 217 Anaconda Copper 81% 81 Bethlehem Steel. 162% 164 U. S. Steel 65% 66 General Motors 47 47' Shell Union 94 93% 38 38 gemeld, van wie er 17.500 zijn afgewezen. Volgens deskundigen zullen er van de 220.000 aspiranten, 150.000 voor de dienst in aanmerking komen. Op 1 april zullen er nog niet voldoende kazernes en kwartieren zijn. Bovendien zal de opleiding van de instructeurs ook nog niet voltooid zijn. Men verwacht dat de eerste recruten niet voor het najaar van 1957 opgeroepen zullen worden. PRAAG (A.F.P.) Woensdagmiddag is te Praag een officieel communiqué gepu bliceerd na het bezoek van president Su karno aan Tsjecho-Slowakije. Dit zegt, dat besprekingen over internationale vraag stukken en over de samenwerking tussen Tsjecho-Slowakije en Indonesië zijn ge houden tussen de Tsjechoslowaakse auto riteiten en de Indonesische delegatie. Het communiqué, dat geen enkele andere bij zonderheid over déze besprekingen; geeft, vermeldt, dat president Zapotocky een uit nodiging voor een officieel beéöek aan In donesië heeft aanvaard. De datum daar voor is nog niet vastgesteld. De orkaan, waarvan wij in „Wereld nieuws" reeds meldden dat hij Japan heeft reikt, .reeft langs de kust van Zuidoost- Japan ruim duizend huizen vernield, terwijl er ongeveer 20.000 onder water zijn ge lopen. Er zijn vele duizenden daklozen. In West-Japan zijn 51 bruggen bescha digd en 220 wegen versperd. Op de tussen Japan en Okinawa gelegen Amami-eilan- den zijn 1600 huizen door het geweld van de orkaan vernield. bisschop Makarios moet uit zijn verban ningsoord op de Seychellen terugkeren en een bestand moet zowel de E.O.K.A. als de Britse troepen binden. Lord Radcliffe, de Engelse wetsgeleerde, die een grondwet voor Cyprus ontwerpt, is op Cyprus aangekomen voor zijn tweede bezoek aan het eiland en de nationalisten hebben besloten om hem, evenals bij zijn eerste bezoek, volkomen te negeren. Lord Radcliffe verklaarde, dat tegen het eind van dit jaar zijn adviezen op schrift gesteld zullen zijn. De burgemeester van Nicosia zei dat Lord Radcliffe wel weet welke standpunten de Cyprioten innemen. De E.O.K.A. heeft hem in strooibiljetten uitgescholden voor „knecht van de con servatieve regering". Cyprische verzetsstrijders hebben woens dagmiddag in een voorstad van Nicosia een Brits soldaat doodgeschoten. De man nen vuurden met pistolen op de militair, die dicht bij de gemeentelijke markt in een auto zat te wachten. Twee Franse militaire voertuigen zijn woensdagavond in het zui delijke deel van Cyprus met automatische wapens beschoten. De voertuigen werden niet beschadigd en niemand van de inzit tenden werd gewond. De auto's waren op weg naar Larnaca. In het dorp Ymbou ten oosten van Nicosia is woensdagavond een Griekse Cyprioot in een café door verzets lieden neergeschoten. Hij is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. JOHANNESBURG, (United Press) Het bevel van de regering om 10.000 natu rellen van de Manathola-stam van hun grond te zetten in noordoost-Transvaal, is opgeschort tot de minister voor Inheemse Zaken die grond op 3 oktober bezoekt. Aan vankelijk was de verwijdering der naturel len op een veel eerder tijdstip bepaald. De Zuidafrikaanse regering had bepaald dat de stamleden moesten vertrekken om dat hun agrarische methodes grondproble men veroorzaakten en schadelijk waren voor de watertoevoer van de benedenloop der Lotsitolo-rivier. Een andere stamverwijdering, die door de Zuidafrikaanse regering bekend is ge maakt, is de repatriëring tegen het eind van de maand van 500 leden van de Afrika ker k naar Beetsjoeanaland uit Port Eliza beth, waar zij als tinsmeden en manden makers gewerkt hebben. Zij kwamen ne gen jaar geleden uit Beetsjoeanaland naar de Unie en vestigden zich als een industri ële gemeenschap, welke thans een waarde volle uitrusting bezit. De regeringswoord voerder zeide dat zij gedeporteerd worden krachtens de immigratiewetten. ..Naturellen uit Britse protectoraten in Zuid-Afrika kunnen de Unie alleen binnenkomen om te werken in de mijnen of op andere vast gestelde plaatsen", zeide hij. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De „Edinburgh Festival Company" brengt op weg van Berlijn naar Londen een kort bezoek aan ons land. Maandag begon in Eindhoven de kleine reeks voor stellingen van twee stukken van Shaw, die ik gisteren in de tegen alle verwachting lang niet uitverkochte Amsterdamse Stads schouwburg heb gezien. In een voorbe schouwing (ik weet echt niet meer waar) heb ik de opmerking gelezen, dat het eigenlijk een beetje beschamend was, dat de geboortedag van deze Britse schrijver, dit jaar een eeuw geleden, in ons land door een Engels gezelschap herdacht moet wor den, dat althans geen van onze toneelgroe pen aanstalten tot een dergelijk eerbetoon heeft gemaakt. Ik begrijp dit niet goed. Blijkt niet bijna dagelijks uit de keuze en de aard der vertoonde stukken, hoe levend de nagedachtenis van Shaw in Nederland wordt gehouden? Helaas, zou ik daaraan moeten toevoegen als ik bij mijn hart te rade ga, erkennend niettemin hoe nood zakelijk zijn verschijning was voor de in tellectuele verheffing van het theaterleven. 1-Ioe dan ook, Shaw is thans dank zij het Nederlands centrum van het Internationaal Theaterinstituut in de voornaamste steden des lands herdacht met een buitengewoon knappe opvoering van twee zijner zelden geziene stukken. Dat gebeurde om te be ginnen met „Village wooing" onder regie v\ n Roy Rich, een merkwaardig conver satiestuk, bestaande uit drie gesprekken tussen een schrijver van reisgidsen en een winkeljuffrouw uit een provincieplaats, dat hier kort na de oorlog als hoorspel is uitgevoerd. Het is een typisch voorbeeld van wat Ifred de Musset „toneel in een fauteuil" placht te noemen, met dien ver stande dat men de tekst zelf nooit met zo veel finesse zou kunnen lezen als deze thans met een verrukkelijk mengsel van schuchtere vrouwelijkheid en praktische geest door Brenda Bruce en door Michael Denison als de „geremde" dichterlijke auteur, wiens vermeende superioriteit tot hulpbehoevendheid slinkt, wordt voorge dragen, nee: uitgespeeld. Shaw bijna tachtig toen hij deze huiselijke variaties op zijn levensfilosofisch thema borduurde leverde hiermee een grappig en ook wel aandoenlijk laatste voorbeeld van zijn ge liefde vrouwentype: een wezen met een kerngezonde emotionaliteit, die zegt, waar het blijkbaar op staat. Het was een plezierige inleiding, nood zakelijk geworden om de avond te vullen. „Fanny's first play" werd namelijk ver toond zonder de oorspronkelijke proloog, waarin Shaw de critici van vijftig jaar ge leden met al zijn wapens van ironie en satire geducht onder vuur nam, omdat men deze, na het overlijden van die heren, te recht niet meer actueel acht. Daarmee moest ook het naspel vervallen, waarin de thans wel vreemd in de ruimte hangende titel werd verklaard. De nu ten gehore ge brachte, door Henry Sherek in Shaw's na latenschap gevonden inleiding is wel amu sant, maar brengt slechts een geringe op heldering omtrent de bedoelingen van dit parodistisch aandoende stuk, dat op ver zoek van Lillah McCarthy werd geschre ven en na de première meer dan zeshon derd achtereenvolgende opvoeringen be leefde. De bovengenoemde impresario zegt in zijn voorwoord ervan overtuigd te zijn, dat Shaw, die het toneel bij voorkeur gebruik te als podium ter verkondiging van zijn socialistische denkbeelden, eigenlijk niets liever deed dan de mensen aan het lachen maken. „Fanny's first play" is een zeer vermakelijk, maar soms toch ook heel ver velend bewijs van deze veronderstelling. Het is een klucht over de dwaze opstand van jongelieden tegen de hypocriete fat soensnormen van hun ouders, waarbij Shaw zodanig laat jongleren met allerlei traditionele blijspelmotieven, dat men eigenlijk niet goed weet waar hij heen wil de. Men ontmoet zusters van Majoor Bar bara en Liza Doolittle in wat toch in hoofdzaak aandoet als een persiflage op het melodrama van het begin van deze eeuw. Het is een clownesk verzinsel, waar bij men er telkens aan herinnerd wordt hoezeer deze stof intussen verouderde. Eigenlijk is de tijd rijp voor een parodie op Shaw Sommige van de grote hilariteit verwek kende opmerkingen zijn wat men noemt gevoelig raak. Maar het is een op den duur onbevredigende aangelegenheid om een paar uur lang te moeten denken met het hart en te moeten voelen met het hoofd, een door Heinrich Heine stellig niet zo eenzijdig bedoelde regel. De door Douglas Seale geregisseei'de opvoering voldeed aan de allerhoogste eisen. Sally Bowers, Bren da Bruce, Jean TaylorSmith, Jacqueline Mackenzie, George Benson, Michael O'Hal- loran, Robin Bailey, Michael Denison en David Evans vormden tezamen een ideale bezetting, een volmaakt voorbeeld voor de voordelen van het Engelse systeem der „type-casting". De toeschouwers klapten herhaaldelijk in hun handen van de pret. DAVID KONING Het Londense theaterpubliek, dat de af gelopen maand heeft gelezen over ae voor stellingen in het festival vn Edinburgh, heeft met veel genoegen vernomen dat het stuk dat de grootste belangstelling heeft gewekt Dylan Thomas' „Under Milk Wood" weldra naar Londen zal komen. De groei van de populaire legende over deze dichter uit Wales, die in 1953 op 39- jarige leeftijd overleed, heeft zijn weerga niet in de moderne letterkundige geschie denis. Sinds zijn bewogen korte leven ten einde is gekomen is hij een symbolische figuur geworden. Hieraan hebben zijn rijke gaven, zijn talloze vrienden en zijn oncon ventionele en vaak wanordelijke leven alle bijgedragen. Hij is het symbool geworden van de individuele vrijgevochten dichter in de eeuw van georganiseerde massa-ver enigingen. Vaak is Thomas' prachtige taal op zijn mooist tot uitdrukking gekomen via de microfoons van de B.B.C.. „Under Milk Wood" is een spel dat hij voor de radio schreef en waarin hij een meesterlijk ge bruik wist te maken van de techniek. Dit stuk op het toneel neer te zetten hield een risico in. Het is een „spel van stemmen" waarin de luisteraar de inwoners van een klein dorp hoort denken, praten, grappen maken en zondigen, waarbij hun gedach ten op de voet worden gevolgd. Een der gelijk stuk had gemakkelijk houterig of traag kunnen worden wanneer de figuren op het toneel gestalte was gegeven. Maar de critici zijn het erover eens dat het de moeite waard was om het risico te nemen. Een van hen, Harold Hobson van de Sunday Times, schreef dat het in dra matisch opzicht het festival van Edinburgh een van de drie gedenkwaardigste heeft ge maakt die tot dusverre gehouden zijn. Met de andere twee wordt bedoeld de festivals waarop T. S. Eliot's „The Cocktail Party" en „The Confidential Clerk" werden op gevoerd. Maar ook deed deze toneelgebeur tenis voelen welk verlies men geleden heeft met de dood van Dylan Thomas. Zijn laatste jaar richtte hij zijn creatieve energie al meer en meer op het toneel en wie weet wat hij voor het Engelse toneel nog had kunnen doen. Er is nog een tweede attractie van Edin burgh, welke weldra naar Londen verhuist, namelijk de overzichtstentoonstelling van werken van Georges Braque. De voor naamste kunsttentoonstelling van het fes tival is gewoonlijk niet gewijd aan hot werk van een levende schilder, maar deze tentoonstelling heeft toch algemene in stemming gevonden. Aardijk, 25 te New Orleans. Alblasserdijk, 25 te New Orleans. Algenib, 26 v. Antwerpen n. Las Palmas. Alphard, 27 te Antwerpen verw. Aagtekerk, 26 te Lorenco Marques. Abbekerk, 26 v. Bangkok n. Hongkong. Amsteldiep, pass. 26 Flores Az. n. Hampt. Roads. Amstelpark, 27 te Fremantle. Annenkerk, pass. 26 St. Messina n. Genua. Amerskerk, 26 250 m. o. Formosa n. Hongkong. Aagtekerk, 26 te Lorenco Marques v.e Durban. Albireo, 26 te Madrashaven. Ameland, 26 in Str. Ormoes n. Lorenco Marqués. '§eyen_ Seas, 27 te 'Cowes Wight v«w. Alphard, 27 te Antwerpen verw. v. Las Palmas. Abbedijk, 25 660 m. w.z.w. Fayal n. Nw. Orleans. Amstelbrug, 25 240 m. z.z.w. Kp. St. Mary Ma dagascar n. Kaapstad. Alamak, 25 150 m. z. St. Vincent n. Rio de Jan. Amstelslot, 25 650 m. o. Belle Isle n. Montreal. Amsteldijk, 27 te Bremen. Amstelkade, 27 te Marseille. Angolakust, 26 v. Freetown n. Dakar. Arendsdijk, 27 te Cristobal. Alnati, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi, 27 te Rio de Janeiro. 'Bloemendael, 26 220 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Bali, 26 te Napels. Borneo, 27 te Makassar. Britsum, 26 v. Antwerpen n. Falmouth. Bonaire, 26 000 m. z.z.w. Flores n. Barbados. Blommersdijk, 25 400 m. o. N. York n. N. York. Bloemfontein, 26 ten anker bij Vliss. n. Antw. Banda, 26 te Soerabaja. Bantam, 26 te IJmuiden v. Port Said. Boskoop, 26 v. Manta n. Cristobal. Bennekom, 26 v. Rotterdam n. San Juan. Blijdendijk, 27 te Rotterdam. Caltex Delft, 25 v. Suez n. Bahrein. Caltex Pernis, 25 v. Curagao n. Rotterdam. Congokust, 26 te Antwerpen. Castor, 26 v. Grenada n. St. Vincent. Cottica, 26 v. Madeira n. Pllymouth. Callisto, 27 te Rotterdam. Cradle of Liberty, pass. 27 Aden n. Suez. Crania, 26 v. Pta. Cardon n. Stanlow. Duivendrecht, 27 te New Orleans verw. Dorestad, 26 340 m. z. Sharksbaai n. Colombo. Daphnis, 26 te Maracaibo. Erinna, 26 v. Singapore n. Rangoon. Eendracht, 26 240 m. z.z.o. Stratoni n. Stratoni. Elizabeth B, 26 540 m. n. Wake eil. n. Osaka. Enggano. 27 te Amsterdam. Esso Den Haag, pass. 27 Ras Fartak, n. Antw. Esso Rotterdam, 26 v. Suez n. Rastanura. Friesland KRL, 25 260 m. w. Minikoy n. Pt. Said. Friesland SSM, 26 v. Leith n. Gdansk. Gouwe, pass. 26 Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Gadila, pass. 28 oostp. Timor n. Pt. Darwin. Grootekerk, 27 te Sydney v. Melbourne. Ganymedes, 26 v. Balboa n. Pto. Armuelles. Gabcmkust, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Graveland, pass. 27 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Helder, 25 te Callao. Hilversum, 26 v. Teneriffe n. Mena A1 Ahmadi. Hydra, 26 v. Pto. Ordaz n. Morrisville. Haulerwijk, 26 660 m. o.z.o. Kp. Race n. H. Roads. Hoogkerk, 27 bij Kp. Guardafui verw. Heemskerk, 26 te Kaapstad. Haarlem, 26 v. Pto. Plata n. San Juan P. Rico. Hecuba, 25 v. Barbados n. San Juan P. Rico. Hermes, 27 te Hamburg. Isis, 26 te Curagao. Ivoorkust. 26 te Takoradi. Johan van Oldenbarnevelt, 26 te Kaapstad. Jason, 27 te Philadelphia verw. Jagersfontein, 26 v. Las Palmas n. Kaapstad. Kertosono, 26 te New York. Kryptos, 26 te Stockholm. Korovina, 26 450 m. z.w. Fayal n. Thameshaven. Kara. 26 te Sydney. Karimun, 26 te Cochin verw. Kalabahi, 27 te Surabaja verw. Kalianda, 26 te Sanana. Kertosono, 26 te New York. Kryptos, 26 te Stockholm verw. v. Rotterdam. Kota Baroe, 25 360 m. n.o. Fayal n. Houston. Kinderdijk, 25 300 m. o. Halifax n. New York Koratia, 26 t.h.v. Tristandacunha n. Perz. Golf. Kenia, 25 330 m. n.w. Natal n. Buenos Aires. Kieldrecht, 3/10 te Rotterdam verw. Khasiella, 26 v. Mombasa n. Abadan. Kota Gede, pass. 25 Fayal n. Halifax. Karimata, 27 te Penang. Katelysia, 27 te Piraeus. Kinderdijk, 27 te New York. Lieve Vrouwekerk, 26 te Port Said. Lombok, 27 te Port Elizabeth. Loosdrecht, 26 v. Suez n. Bahrein. Laertes, 26 te Suez v. Aden. Lissekerk. 26 op de Schelde ten anker n. Hamb. Lombok, 27 te Port Elizabeth. Liberty Bell, 2*10 te Port Said verw. Loosdrecht, 6/10 te Bahrein verw. Lissekerk, 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Loosdrecht, 26 v. Suez n. Bahrein. Lissekerk, 28 te Hamburg verw. Leopoldskerk, 26 te Amsterdam. Leto. 26 v. Rotterdam n. Montreal. Muiderkerk, 25 v. Aden n. Port Sudan. Malarom, 26 v. Belawan n. Suez. Metula, 26 te Abadan. Mitra, 26 v. Shellhaven n. Curagao. Mijdrecht, 26 v. Philadelphia n. Bachaquero. Molenkerk, 26 650 m. z.w. Chittagong n. Chittag. Marisa, 27 te Tripolls verw. Meerkerk, 26 te Suez. Maasdam, 26 te Hoek van Holland v. Le Havre. Maaskerk, 26 te Tellicherri. Marpessa, 25 700 m. z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Muiderkerk, 27 te Port Sudan verw. Moordrecht. 26 te Bandarmashur verw. Mylady, 26 v. Calais n. Fowey. Maashaven, 26 v. Santos n. Las Palmas. Marisa, 27 te Tripolis. Nieuw Amsterdam, 25 v. New York n. South.ton. Nieuw Holland, 27 te Melbourne verw. Notos, pass. 25 Brindisi n. Venetië. Nestor. 27 te La Guaira. Nigerstroom, 27 te Amsterdam. Orestes, 26 350 m. z.w. Landsend n. Cd. Trujillo. Oberon, 25 220 m. n.n.o. Paramaribo n. A'dam. Oranje, pass. 26 Burlings n. Southampton. Osiris. 26 v. Trinidad n. Pto. Ordaz. Oranjefontein, 27 te East-London. Ondina, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. P. G. Thulin, 25 v. Seven Islands n. Philadelphia. Prins Philips Willem, 25 v. St. John n. Londen. Polydorus, 26 v. Suez n. Aden. Perna. 26 te Balikpapan. P. G. Thulin. 26 v. Seven Islands n. Philadelphia. Poseidon, 26 te Port Au Prince. Peperkust, pass. 26 Las Palmas n. Dakar. Polyphemus, 26 te Djibouti. Papendrecht, 29 t, St. Kitts verw. Pendrecht, 11/10 te Nynashamn verw. Pendrecht. 26 v. Port Said n. Nynashamn. Poelau Laut, 26 v. Cowes n. Kopenhagen. Prins Casimir, 27 te Detroit. Prins Maurits, 26 v. Cleveland n. Detroit. Prins Willem IV, 26 te Cleveland. Prins Willem George Frederik, 26 te Antwerpen. Purfina Nederland, 26 v. Port Said n. Portland. Prins willcm George Frederik, 27 te Antwerpen. Rempang. 29 te Fremantle verw. Ridderkerk, 25 50 m. z.z.o. Monrovia n. L. Palmas. Rotula, 25 300 m. z.w. Kp. Claer n. Stanlow. Raki, 26 140 m. w. Ceylon n. Belawan. Roebiah, 26 v. Trinidad n. Kaapstad. Stad Dordrecht, 27 te Melilla verw. Stentor, 27 te Rotterdam. Stad Leiden, 26 700 m. z.o. Kp. Guardafui naar Metawara. Stad Alkmaar, 26 te Melilla. Schie, 26 te Beirut. Slamat, 25 460 m.o. St. Helena n. Durban. Sunetta. 25 470 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Senegalkust, 27 te Douala verw. Scherpendrecht, 26 v. Aruba, 1210 te R'dam verw. Sliedrecht, 29 te Rotterdam verw. Stad Arnhem. 26 v. Melella n. Rotterdam. Statue of Liberty, pass. 26 eil. Marisa n. Suez. Sarpedon. pass. 26 Lizardhead n. Rotterdam. Sibajak, 28 te Kaapstad verw. Stad Arnhem, 26 v. Melilla n. Rotterdam. Schelpwijk, 26 te Rotterdam. Stad Maassluis, 27 te Immingham. Tjineara. 27 te Buenos Aires. Tabian, 27 te Belawan. Ternate, 28 te Bintang verw. Tjibantjet, pass. 26 o. Hainan n. Tj. Priok. Tjimenteng, 26 500 m. z.z.w. Acupulco naar Ho nolulu. Theobaldius, 26 te Rotterdam. Tiberius,, 25 700 m. w. Ouessant n. Sant. de Cuba. Tjinegara, 27 te Buenos Aires verw. Trajanus, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Tjisondari. 24 te Das Es Salaam. Trajanus, 26 te Antwerpen. Tiba. 27 te Rotterdam. Tomini, 26 v. Rotterdam n. Houston. Vasum, 25 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Van Cloon, 27 te Tj. Priok. Van Heutsz, 26 v. Singapore n. Belawan. Van Riebeek, 26 te Singapore. Van Noort, 15 te Shanghai. Weltevreden, pass. 26 Gibraltar n. Port Said. W. Alton Jones, 29 te Mena Al Ahmadi verw. Wieldrecht, 26 v. Fao, 12 10 te Formosa verw. Woensdrecht. 29 te Fao verw. Waal, 27 te Githion verw. Wonosobo, 25 600 m. n.w. Honolulu n. Manilla. Waterman, 25 300 m. z. Halifax n. Rotterdam. Westland, 26 t.h.v. Recife n. Las Palmas. Willemstad, 26 v. Curagao n. Porto Cabello. Willem Ruys, 26 180 m. z.w. Diego Garcia, 28 te Colombo verw. Waterland, 27 te Amsterdam. IJssel, 27 te Beyrouth. Zuiderzee, 25 600 m. o.z.o. Socotra n. Aden Zuiderkruis, 26 v. Amsterdam n. Australië. SLF ERVAART Hudson, 25 80 m. nw. Malta n. Haiphong. Humber, 25 80 m. w. Lissabon n. Tivat. Loire, 25 100 m. o. Gibraltar n. Bluff. Poolzee, pass. 25 Kp. Carbon n. Mersin. Titaan, 22 v. Delfzijl n. Den Helder. Faillissement van de vennootschap onder fir ma Technisch Bureau S. P. Prins en Co. gevestigd te Delft, en haar venno ten S. P. Prins te Haar lem, L. B. Flentrop te 's Gravenhage en W. H. Emke te Delft. Door de E.A. Heer Rechter commissaris in bovenge melde faillissementen is be paald: 1. dat de schuldvorderingen vóór 18 October 1956 bij de Curator moeten worden in gediend. 2. dat de verificatie-verga- dering zal worden gehouden op zaterdag, 3 november 1956 des voormiddags om 10.45 u. in het gebouw der Recht bank, Jan van Nassaustraat 112 te 's Gravenhage. 's Gravenhage, 26 sept. 1956. Surinamestraat 34. De curator: Mr. C. J. Colijn. In besch. rustig milieu prima stand omg. den Hout p. 1 nov. a.s. zonn. gest. en/of gemeubil. beschikb. met keuken-was kamer voor bij voorkeur g. gesit. echtpaar, alle comf. c.v. etc. gar. aanw. Br. no. 3658. De natuur geëvenaard GRÓTE hacon 11.65 In onze vaste kern voor installaties en onderhouds werk vragen wij: MULLER, Ridderstraat 12. SCHRIJFMACHINES vanaf 72.50 Tel- en rekenmach. enz. niet een jaar garantie, vindt u bij LOERAKKER, KI. Houtstr. 81 (naast bioscoop), Tel. 20171. Betaling kan desgew. ger. worden zonder renteberekening. INKOOP - RUILEN - VERHUUR tot 21 jaar, kunnen bij ons direct geplaatst worden. HOOG LOON 1 Aanm. dagelijks a.d. "fabr. Waarderweg 25 en 's avonds KLEVERPARKWEG 103 van 7.30—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11