Het Frans Halsmuseum neemt in betekenis toe Ideale voorbeelden van muzikale uiting Haarlems Humanistisch Verbond vierde tienjarig bestaan De Plankeniers met „Uitvaart" Padvinders achter het fornuis 11 Jaarverslag Haarlemse musea RIJPM AASSBUCDR»;,E" Registratiespecialist in Haarlem benoemd De verdwenen plooischotel „De Haarlemse Heilig landen" verzenbundel verschenen Overleg met Duitsland over geeonfiskeerde landerijen Onbehuisd gezin weer onder dak Honderden kinderen genoten van speelgoedshow HEKSTER-KWARTET IN RIDDERZAAL Dr. van Praag uit bezwaren tegen verplicht godsdienstonderwijs op openbare school Vier kwartetten Motorrijder omgekomen bij gecompliceerde botsing Remmen van militaire tankauto weigerden In het voorjaar twee R.A.I.-tentoonstellingen PROGRAMMA VOOR NU EN MORGEN NVV-jubilarissen gehuldigd Wethouder W. C. Bakker erevoorzitter AMA TE UR TONEEL Schilder veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf Voetbal Nederlandse won hoofdprijs in Zweedse pool Wielrennen Frans Mahn op tweede plaats in Berlijn Handbal Dochters versloegen haar moeders met handbal DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het totale bezoekersaantal van een mu seum bepaalt of een jaarverslag in mineur dan wel in majeur kan worden geschreven, aldus de samensteller van het verslag van de gemeentelijke musea te Haarlem over 1955, de heer H. P. Baard. Het jaarverslag omtrent het Frans Halsmuseum in Haar lem staat in majeur. De cijfers laten name lijk uitkomen dat het totaal aantal van 57.521 bezoekers weliswaar achter staat bij een totaal van 58.572 in 1954, doch dit be trekkelijk geringe verschil duidt slechts op invloeden van coïncidentele aard zoals het wegvallen van het bezoek der Amerikaanse verlofgangers uit West-Duitsland. Belang rijker dan deze kleine daling van het be zoekersaantal is het feit dat het bezoek aan het Frans Halsmuseum in het kader van het collectief bezoek aan vier musea in Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Rotter dam een stijgende tendens vertoont. De groeiende belangstelling voor het museum bleek voorts uit de vele bewijzen van waardering die de directie mondeling zowel als schriftelijk ontving, vooral ten aanzien van de bijzondere avondopenstel ling die met 9299 bezoekers verhoogde aan trekkingskracht bleek te bezitten in ver gelijking tot 1954, toen 6630 bezoekers wer den geregistreerd. Het grootste gedeelte van de individuele bezoekers aan het Frans Halsmuseum werd overigens gevormd door de buitenlanders hetgeen mag blijken uit het volgende staatje: 1953: 72 1954: 75 en 1955: 77 Een indicatie voor de herkomst van deze bezoekers zou men kunnen zien in de procentuele verdeling van het aantal verkochte gidsen en catalogi in vreemde talen: Frans: 28 Engels: 45 en Duits: 26%. Het jaarverslag laat uitkomen, dat het diepgaand archivarisch onderzoek door de wetenschappelijke assistente mejuffrouw C. A. van Hees nog steeds voortduurt. In augustus verscheen een catalogus in vier talen met 96 reproducties en de oplage hiervan was 30.000 exemplaren. ADVERTENTIE Rio Grandelaan 55, Overveen, Tel. 24588 ZIEKTEVERZEKERING B. en W. van Haarlem hebben een nieuwe hoofdambtenaar, in de rang van referen daris, op de gemeentesecretarie benoemd. Het is de heer L. Lieuwis, die thans nog werkzaam is bij de Provinciale Electrici- teitsmaatschappij van Noord-Brabant te 's-Hertogenboscli. De heer Lieuwis wordt belast met de leiding van de algemene registratuur en documentatie alsmede het archiefbeheer van de secretarie. Weliswaar blijft de regi stratie der ingekomen en uitgaande stuk ken op elke afdeling gehandhaafd, maar er bestaat reeds jarenlang grote behoefte aan een centraal overzicht daarvan, waardoor ook de voortgang en de afdoening der correspondentie en notawisselingen beter gecontroleerd kan worden. Uiteraard zal de nieuwe functionaris, die een uitgebreide kennis van dit onder werp machtig is en als een van de erkende specialisten op dit terrein geldt, zich ook bezig houden met het archiefbeheer en de reprografie in de ruimste zin van het woord. Het is de bedoeling, dat hij daartoe een nauwe samenwerking met de afdelin gen zal onderhouden. Het mag als bekend worden veronder steld, dat het padvindersspel de jongens opleidt lot scherpzinnige spoorzoekers en geharde woudlopers. Nil zijn er oiierigens in het westen van ons land weinig wouden meer voorhanden, zodat de term „woud lopers" hoognodig veranderd dient te wor den in: „stadsparklopers" of iets dergelijks. Maar dit terzijde. Een minder bekend aspect van het pad vinden is, dat de jongens ook getraind worden in koken. Als de padvinders erop uittrekken, moeten zij uiteraard een goede maaltijd kunnen bereiden, zodat zij in de vrije natuur niet van honger omkomen. Aan alle eerste-klas padvinders wordt de eis gesteld, dat zij hun potje kunnen koken, maar voor meer culinair ingestelde jongens is er dan nog de mogelijkheid zich speciaal in het koken te bekwamen en het insigne „kok" te verwerven. Van de padvindersgroep „Vliegende pij len" en de Elswout-groep uit Bloemendaal zijn het zeventien jongens, die zich thans op het specialiseren in de kookkunst heb ben geworpen. De padvinders krijgen hier bij de volledige medewerking van de Pro testants-christelijke hiLishoudschool aan de Tetterodestraat. Als 's ivoensdagsmiddags aan het einde van de lessen de meisjes de huishoudschool komen xiitstormen, staan de padvinders klaar om plaats te nemen achter de fornuizen in de grote leskeukens. Een van de leraressen, mejuffrouw W. G. Knottnerus, houdt dan voor haar manne lijk publiek een praatje over koken. Een vreemd gezicht: die jongens achter de for nuizen. maar voor de lerares vormen deze niet-alledaagse leerlingen een welkome af wisseling. Zij spreekt met cle jongens over aardappels opzetten, vlees braden, fruiten en sudderen en over andere methoden, waarmee men het hoogste culinaire genot kan bereiken. De jongens volgen in totaal twaalf lessen van twee en half uur. In die tijd hebben zij hun maaltijd ook verorberd, de pannen afgeioassen en de vloer geboend. En na die twaalf lessen moet dan blijken, of zij ivaardig zijn het insigne „kok" te dragen. Wij hebben zo'n idee, dat de moeders de kooklessen van hun zoons sterk stimuleren. Want als zij eens onmogelijk de maaltijd voor het gezin kunnen klaarmaken, hebben -ij in ieder geval een mannelijke kok in huis, die weet dat de aardappelen slechts »net een paar centimeter water moeten worden opgezet, dat de uitjes heel fijn moeten xvorden gesnipperd en dat blik- groenten gemakkelijk in het gebruik zijn. Voor verspreiding in binnen- en buiten land werden 45.000 folders gedrukt, terwijl nog 35.000 inlegvellen voor de folder van Haarlems Bloei werden aangemaakt. De opbrengst van de entreegelden bedroeg in het verslagjaar f 12.205.90 en de verkoop van catalogi, gidsen, boeken, foto's en prentbriefkaarten bracht f 7.487,06 op. Op 11 december werd ontdekt, dat de zilveren plooischotel van de Haarlemse zilversmid Ebbekin, alsmede het anonieme portretje van Catrijn Gerritsdr. anno 1526 (bruikleen van het St. Elisabethsgasthuis) waren ontvreemd. Het vermoeden, dat de beide objecten mogelijk in het museum waren verborgen bij wijze van misplaatste grap, werd na grondig onderzoek helaas niet bewaarheid. Toch menen zowel de directeur van het museum als de politie en de paragnost, die eveneens bij het on derzoek. werd ingeschakeld, dat er tekenen zijn die erop wijzen, dat het hier geen echte diefstal betreft en dat - hoe duister de drijfveer tot deze daad ook moge blij ven - de ontvreemde stukken te zijner tijd toch weer terecht zullen komen. Het jaarverslag laat tenslotte uitkomen, dat in het „Huis Van Looy" elf tentoon stellingen werden gehouden, die 9.432 per sonen trokken. Feestelijke avond in Teisterbant Het verzenbundeltje „De Haarlemse Heiliglanden", waarin zestien gedichten van deelnemers aan de poëzieprijsvraag die de Sociëteit Teisterbant in het najaar 1955 uitschreef over dit onderwerp, is woensdagavond met feestelijk vertoon „ter markt" gekomen in de sociëteit. Het bun deltje is thans by de boekhandel verkrijg baar. Ter gelegenheid van 't verschijnen lazen woensdagavond dichteressen en dichters, leden van de sociëteit, uit eigen werk voor. Mej. S. Koot en Sas Bunge gaven elk een kort piano-recital. Er waren zeer veel belangstellenden, onder wie de niet-Haarlemse litteratoren Anton van Duinkerken, Gabriël Smit en Michel van der Plas, welke laatste sinds kort te Aerdenhout woont. In Den Haag zijn Nederlands-Duitse be sprekingen begonnen over de kwestie van het na de oorlog door de Nederlandse rege ring geeonfiskeerde Duitse grondbezit. De bespreking is een vervolg van de bespre kingen', die indertijd tijdens het bezoek van de Duitse minister van Buitenlandse Za ken, Von Brentano, aan Den Haag over deze kwestie zijn gevoerd. Men probeert een regeling te vinden voor die vroegere Duitse landerijen, die nog niet in handen van een nieuwe Nederlandse eigenaar zijn overgegaan. De omvang van deze landerijen wordt op ruim 150 hectare geschat. Voorts- wordt van Duitse zijde ook gestreefd naar een teruggave van enige honderden hecta ren, die nu in het bezit van openbare licha men zijn. De besprekingen hebben niets met de kwestie der grenscorrecties van doen. Het gezin, dat sinds het midden van de vorige week bij gebrek aan woonruimte op het politiebureau in de Smedestraat te Haarlem nachtverblijf heeft gekregen, en van welk schrijnend woningnoodgeval wy in ons blad van woensdag melding maak ten, heeft door bemiddeling van enige ge meentelijke instanties een woning toege wezen gekregen. Het betreft hier een wo ning, die reeds tweemaal door voormalige bewoners van een krotwoning niet was ge accepteerd. Dank zij deze toewijzing heeft het gezin dus binnenkort weer een dak boven het hoofd. Treintje spelen in de Vleeshal Wie woensdagmiddag omstreeks half drie een kijkje op de Grote Markt had kunnen nemen, had een menigte van honderden kinderen gezien, die popelend van ongeduld stonden te wachten op de opening van de grootscheepse speelgoedshow, die een Haar lemse speelgoedhandel jaarlijks houdt. Ein delijk was het zover! Joelend, met een blos op de wangen en glinsterende ogen storm den de kideren, zich met schouders en elle bogen een weg banend, door de tollende draaideur naar binnen. Maar niet alleen kinderen kwamen een kijkje nemen op de show. Vele, de kinderschoenen reeds lang ontgroeide, „papa's" en „mamma's" hadden ook een ogenblikje vrij genomen om het prachtige speelgoed te bewonderen. Velen zullen ongetwijfeld met weemoed aan hun eigen kindertijd teruggedacht hebben, toen er nog geen elektrische treinen bestonden, geen „echte" bootjes met buitenboordmo toren en speelgoedvliegtuigjes, die wezen lijk konden vliegen. Op deze speelgoedshow bleek duidelijk hoeveel moeite de fabrikanten doen om elkaar in technisch kunnen en originaliteit te overbluffen. Het tegenwoordige speel goed krijgt ook meer en meer een didac tische strekking. Uit bouwplaten van plastic en met behulp van verkeersborden en mi nuscule autootjes kan de jeugd een stad bouwen, waarin het moderne verkeer tot in finesses kan worden nagebootst. Belang rijk is ook het speelgoed, waarbij het kind zelf iets moet doen. De meccanodozen dra gen daarom ook in hoge mate bij tot de ontwikkeling van het eigen initiatief van het kind en verlevendigen de fantasie. Men trof dan ook op deze show een uitgebreide sortering bouwplaten, meccanodozen en onderdelen voor zelf te bouwen auto's aan. Om de prijzen van het speelgoed zo laag mogelijk te houden wordt steeds meer ge bruik gemaakt van plasticmaterialen. Op de vele maquettes raakte men niet uitgekeken. Men zag er treinen rijden, dwars door een stad met auto's, trams en trolleybussen. Er waren echt spuitende fonteinen, automatisch stoppende auto's en nog veel meer kleine technische wonder tjes. Kleine dieselmotoren zijn de laatste tien jaar sterk op de voorgrond getreden en zijn voor de modelbouwers de meest met de werkelijkheid overeenkomende krachtbron voor modelvliegtuigen, -boten en -auto's. Men kon er ook een uitgebreide verzame ling cultuurhistorische poppetjes bewonde ren, onder andere figuren uit de Muider- kring en nauwkeurig nagebootste Nacht wachtfiguurtjes. Op betrekkelijk kleine schaal kreeg men toch een vrij goed over zicht van hetgeen er tegenwoordig op speelgoedgebied te koop is. Het is alleen jammer, dat het technische speelgoed nog zo duur is. 8 WEEKABONNEMENTEN ij dienen uiterlijk op Woensdag te worden 0 betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE txoocxxx>mjoxcccc<xxxxxxxkxxxj, ADVERTENTIE N.V. Thabur, Den Haag Woensdagavond heeft de gemeenschap Haarlem van het „Humanistisch Verbond" in de kroonzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem met een feestelijke bijeenkomst haar tienjarig bestaan gevierd. De voor zitter van de gemeenschap, de heer M. J. F. Ehrbecker, opende de avond met een korte toespraak, waarin hij zich ondermeer verheugd toonde dat de gemeenschap in 1946 begonnen met veertig leden, v as uit gegroeid tot een vereniging van vierhon derd „mensen" in de humanistische be tekenis van het woord. Hij was ook zeer te spreken over het feit, dat velen uit Zandvoort, Beverwijk en Velsen aanwe zig waren. Vervolgens namen de heren F. S. Noordhoff namens de zustervereniging „Humanitas", S. P. Doek namens de hu manistische werkgemeenschap van de Par tij van de Arbeid, J A. Jacobs namens „Ödd Fellows" en L. van Putten namens „De Dageraad" het woord. In grote lij nen waren de sprekers het er over eens, dat men gezamenlijk moest optrekken naar betere tijden en niet op verschillen letten, maar op hetzelfde doel. De heer S. P. Doek zei „Voor onze partij is het zeer belangrijk dat wij een humanistisch geluid kunnen la ten horen naast de christelijke groeperin gen". Dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond hield hierna een boeiende lezing over „Onruststokers met een gerust geweten". „De humanistische beweging in Neder land is ontstaan als een uiting van ver ontrusting en vertrouwen: verontrusting over de chaotische wereld waarin wij le ven en vertrouwen in de mogelijkheden die de mens niettemin ter beschikking staan. Er is, ook in ons land, een tendens, die het geestelijke goed bedreigt. Deze ten dens bedreigt de krachten voor een vrije geestelijke ontplooiing in de buitenkerke lijke wereld. De katholieke kerk isoleert zich en vormt een eigen samenleving in de samenleving", aldus spreker. Dr. Van Praag haalde als bewijs van deze redenering het geval Anneke Beek man aan en wees ook op het incident bij een bijeenkomst van Jehova's getuigen, die door baldadigheid van katholieke zijde werd verhinderd. „In protestantse kringen is een opleggen van de eigen inzichten aan anderen niet in dergelijke mate aanwezig als in katholieke kringen. Toch is het te laken, dat door toedoen van protestanten godsdienstonderwijs op „openbare" scho len als „verplicht" vak wordt gesteld. Dit is geheel in strijd met artikel tweeënveer tig van de Onderwijswet en toch gebeurt het. Daarom kunnen wij, met een gerust geweten, onrust stoken in deze aangele genheden, want het humanisme is geen leer voor hen. die zich onledig houden met theoretische bespiegelingen, maar een bron van bezieling voor praktische werkzaam heid, ook ten aanzien van de samenleving. Het doet geen keuze tussen de politieke machten, maar stelt aan „alle politiek" zijn eisen van vrijheid en gerechtigheid". Volgens dr. Van Praag moet er ook on rust gestookt worden bij de buitenkerkelij ken zonder enige overtuiging, mensen die in de sleur van het dagelijks leven zijn op genomen en een kleurloos bestaan leiden. „In alle kringen is ons wefrk nodig omdat er nog zoveel mensen eenzaam zijn. Men sen zonder overtuiging. Mensen zonder een eigen ik. Laten wij onze overtuiging nooit prijsgeven want prijsgeven van wat je bent, is erger dan sterven", zo besloot dr. Van Praag. Het woensdagavondprogramma van de Muziekweek Haarlem werd ingeluid door stadsbeiaardier Arie Peters, die op het klokkenspel van de Grote Kerk een reeks eigen volksliedbewerkingen en verder composities uit de Mechelse school ver tolkte. Dank zij de goede windrichting en een vochtige lucht kon ik op een eenzaam plekje in Haarlems oudste stadsgedeelte rustig genieten van zijn vaardig beiaard spel, dat begon met een vlotte en expres sieve improvisatie. Ook het verdere ver loop van het torenconcert maakte de moei te waard het stadsrumoer te ontvluchten om in een verlaten buurt de klokken te horen zingen als een onderbreking van de stilte. En 't viel mij op hij een „Impromptu op een jachtmotief" (compositie van A. J. de Groot, klokkenist van Bergen op Zoom) hoe zuiver de harmonie van een oude beiaard in middentoonstemming kan zijn, wanneer de gespeelde muziek geheel aangepast is aan haar natuurlijke eisen, wat in hoofdzaak neerkomt op de zuiver heid van de kwinten. Belangstellend heb ik geluisterd naar een aardig Intermezzo van Arie Peters en genoten van een op gewekt en kwiek stukje van Leen 't Hart, alsook van menig ander nummer dat tij dens dit uur beiaardspel over de Haar lemse daken dartelde. In de ridderzaal van het stadhuis con certeerde het Hekster-Kwartet, bestaande uit Jo Hekster, eerste viool, Frits Water man, tweede viool, Karei Schouten, alt en Johan de Nobel, violoncel. De interpretatie van Mozarts vijftiende Strijkkwartet, K.V. 421 in d, was door delicaat klankevenwicht en zijn treffende dynamiek overtuigend voor de kwaliteit van het ensemble. Toen wij dit verrukkelijke stuk aristocratische muziek gehoord hadden, wisten wij dat wij een confrontatie piet het absolute beleefd hadden. Men kon zich afvragen of het Kwartet no. 5 van Pijper (diens onvoltooide zwane- zang) dat op het werk van Mozart zou volgen, de gewekte sfeer niet te zeer zou benadelen. Geen nood echter, want in de twee delen, waaruit deze ultieme compo sitie bestaat, heerst een voor Pijper onge mene mildheid en stille melancholie, die een vriendelijke glimlach niet versmaadt. De felheid van de Hollandse componist heeft in het aanschijn van de dood plaats gemaakt voor bezonken wijsheid en rustige bespiegeling. De vertolkers zorgden boven dien voor een geraffineerde verklanking, die de bovengenoemde karakteristiek mede bepaalde en de compositorische finesses duidelijk tot hun recht lieten komen. Het Strijkkwartet dat Janatsjek in 1923 componeerde met de bedoeling dat het een muzikale reflex van Tolstoi's novelle „Kreutzersonate" zou geven, vormde het derde nummer waarop het Hekster-Kwar tet het publiek vergastte. Hij gaf hiermee op zuiver instrumentaal gebied gevolg aan zijn bekende tendens een muziektaal te scheppen, die het ritme en de stuwing van het gesproken woord als voornaamste bron zou hebben. Men ervaart dan ook geregeld, dat de componist in dit Kwartet aan het vertellen en betogen is en een vrije con- trapuntiek bedrijft met „sprekende" the ma's. Met dat al verwijdert Janatsjek zich bedenkelijk ver van de absolute muziek die in de kwartetkunst, op weinige uit zonderingen na. steeds als norm gegolden heeft. Daar staat tegenover, dat het geval door de titel „naar de Kreutzersonate" verantwoord is. By een botsing tussen een militaire watertankauto, een personenauto en een motor, woensdagmiddag omstreeks vijf uur op de ryksweg tussen Bergum en Suameer (Fr.), is de 31-jarige motorrijder H. Postu- ma uit Appelscha, werkzaam bij de Heide maatschappij, om het leven gekomen. De inzittenden van de personenauto, de 54-jarige heer D. de Boer, directeur van de zuivelfabriek te Marssum en zijn echt genote, werden licht gewond. Zij zijn ter observatie in een ziekenhuis te Leeuwar den opgenomen. De watertankwagen, die op de vliegbasis Leeuwarden thuishoorde en pas gerevi deerd was, werd door de 25-jarige op deze basis gelegerde wachtmeester J. van der P. naar Leeuwarden teruggebracht. De wacht meester, die uit de richting Suameer kwam, wilde even voor het kruispunt met de weg naar Garijp, de voor hem rijdende personenauto passeren. Doordat zijn remmen weigerden raakte hij echter de achterkant van de personen auto, deze sloeg over de kop en werd zwaar beschadigd. De militaire chauffeur probeerde nog naar links uit te halen, maar reed daarbij de uit tegenovergestelde richting komende motorrijder Postuma aan. Diens motor vloog in brand en werd geheel vernield. Vermoedelijk was Postuma op slag dood. De militaire wagen raakte in een sloot. Een begin van brand aan deze wagen werd door de Bergumse brandweer geblust. De chauffeur bleef ongedeerd. In het voorjaar van 1957 zullen in Am sterdam twee tentoonstellingen respec tievelijk van bedrijfsautomobielen en van motorrijwielen, bromfietsen en rijwielen worden gehouden. Zoals gebruikelijk is wisselt iedere twee jaar de personenauto tentoonstelling af met deze twee exposities. Thans is de beurt aan de 37ste RAI- tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, autobussen, speciale voertuigen en auto onderdelen, welke van 7 tot en met 16 februari in het RAI-gebouw zal worden gehouden, gevolgd door de 38ste RAI-ten- toonstelling van motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen en onderdelen, die plaats heeft van 28 februari tot en met 10 maart. Ten aanzien van de nieuwe drie- en vierwielige „autoscooters" is thans be paald, dat deze tot de motorrijwieltentoon stelling zullen worden toegelaten, mits het eigen gewicht de 400 kg niet overschrijdt. xocoocxxxooccooocoo MUZIEKWEEK DONDERDAG 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, versterkt met het N. C. R. V. Vocaal Ensemble, dirigent Marinus Voorberg, geeft onder leiding van Toon j Verhey een uitvoering van de ouver ture „Der Freischiitz" van Weber, het Eerste Pianoconcert van Brahms en het Requiem, door Hindemith in 1946 ge componeerd. Aan deze laatste uitvoering i wordt solistische medewerking verleend door de alt Annie Hermes, de bas Her man Schey en de pianist George van Renesse (Concertgebouw). VRIJDAG 12.30-13.15 uur: Pauzeconcert in de Vleeshal door Sas Bunge. De pianist speelt van Albeniz „Evocation", „El Puerto" en „Triana" uit „Iberia", van Maurice Ravel „Jeux d'eau", „Le Gibet" en „Alborado del gracioso" en van Béla Bartók Vijftien Hongaarse boerendan- sen. XX>OODOOOCOOCOOGCOC<XOCOOCOOC>^COCOOCOC<XXXXXXXXXXX>CCOCOO Tenslotte hoorden we het Rosamunde- Kwartet van Schubert - ook naar een litterair gegeven? Och, het zou wat! Schu bert lichtte uit zijn toneelmuziek voor „Rosamunde" een melodie, die hem ge schikt leek in variatievorm ontwikkeld te worden. En het resultaat is pure muziek. Het dankbare stuk werd een klankschoon besluit van deze kwartetavond, die weer eens aantoonde, dat de viereenheid van de strijkersfamilie de onbestreden ideale vorm van muzikale uiting is en dat het edele kwartetspel eervol door Jo Hekster „cum suis" beoefend wordt. JOS. DE KLERK. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Algemene Be- drijfsbond voor de meubilerings- en hout bedrijven, woensdagavond in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat gehouden, zijn een aantal leden gehuldigd in verband met hun 40- en 25-jarig lidmaatschap van deze vakorganisatie. Het lid van het hoofdbestuur van de A.B.M.H. de heer J. H. Spruijt sprak de aanwezigen toe en wees op de ten opzichte van de jaren na de eerste wereldoorlog be langrijke vooruitgang in de levensomstan digheden van de tegenwoordige werkne mer. Dank zij het werk van de vak'organi- saties werd in plaats van armoede de wel vaart verdeeld. De heer Spruijt zegde de jubilarissen namens het bondsbestuur hartelijk dank voor hun langdurig lidmaatschap. In zijn gelukwens wilde hij ook de echtgenoten van de jubilarissen betrekken voor hun „morele en financiële steun". Als blijk van waardering en erkentelijkheid overhandig de de heer Spruijt het gouden NVV-insig- ne wegens 40-jarig lidmaatschap aan de heren S. J. Kedde, H. J. Vermeer, A. G. Scheerder, W. C. Wijkhuizen en J. Struij- kenkamp. Het zilveren insigne wegens 25- jarig lidmaatschap ontving de heer H. Mica. Het programma werd verder gevuld door Herman Theunissen die met bekende me lodieën op zijn pijploze orgel en accordeon voor een goede stemming zorg droeg, ter wijl de toneelgroep „De Verenigde Spelers" met de opvoering van het aardige blijspel „Bakersprookje" van Ronald Jeans een welverdiend succes oogstte. Dr. J. J. Wallien, erevoorzitter van het christelijke fanfarekorps „Arti et religio- ni", heeft om redenen van persoonlijke aard, bedankt voor deze functie. De heer W. C. Bakker, wethouder van Financiën te Haarlem, heeft zich bereid verklaard de functie te vervullen. Ten bate van het Sterhuis van de Union werd woensdagavond in de stadsschouw burg de jaarlijkse toneelavond gegeven, geheel volgens traditie verzorgd door het Naardense gezelschap „De Plankeniers". Ditmaal stond een goede oude bekende op het programma, waarvan ik het toch be twijfel of het epiteton „goede" wel op zijn plaats is. In de opvoering van „De Plan keniers" tenminste kwamen de zwakhe den van Sutton Vanes „Uitvaart" zo bloot te liggen, dat men vele bedenkingen kan laten horen tegen de wijdlopigheid van de tekst, die wel heel goed getoonzet moet worden om er nog de dramatische spannin gen mee op te roepen, welke er kennelijk in worden geacht aanwezig te zijn. Om het ii ronde woorden te zeggen: er wordt ont stellend veel gepraat in „Uitvaart". De auteur heeft niet kunnen nalaten geestige en snedige interrupties te plaatsen op mo menten waarin de humor alleen maar een bedreiging vormt voor de sfeer. Hij heeft een aantal types gecreëerd waar karakters moesten staan en de mogelijkheid om er karakters van te maken door zijn speels heid tot een minimum beperkt. Vanes stuk had nodig gecoupeerd moeten worden wilde men er het effect mee bereiken, dat hij zich er van heeft voorgesteld. Dat klemt vooral wanneer het wordt vertolkt door een bezetting, die klaarblijkelijk toneel routine mist en er zich vooral met enthou siaste toewijding doorheen moet slaan. Men kent misschien de inhoud. In de lounge van een schip treft men een aantal zeer uiteenlopende passagiers bijeen, die zich niet bewust zijn van het einddoel hunner reis, uitgezonderd een mysterieus jong paar, dat zich afzijdig houdt en zeer goed schijnt te weten wat zijn bestemming is, al twijfelt het er aan of het wel goed heeft gedaan de reis aan te vangen. Een jonge aan drank verslaafde man komt het eerst achter de waarheid: alle passagiers op het schip zijn dood. Zij varen naar hun rechter in de eeuwigheid. De reacties op deze ontdekking, voorbereid door de span ning over het ongewisse van de tocht, vor men het uitgangspunt van Vanes spel, dat ons de mens wil laten zien in zijn goed heid en verdorvenheid. De auteur ontkomt niet aan een zwart-wit schildering, al pro beert hij de marqué te vermijden. Maar door zich aan de oppervlakte te houden zijn het voornamelijk typeringen, welke uit zijn pen vloeien. Wij treffen dan ook een gewiekste zakenman aan, die zelfs met zijn Beoordelaar nog probeert te marchan deren, wij stuiten op een gevoelloze „da me", wier verleden niet bepaald brand schoon is, er komt een dominee aan te pas, jong en sympathiek en een echte volks vrouw als het symbool van de moeder. Tenslotte spelen dan nog de dronkaard en het jonge paar een rol. Men komt van al len net genoeg aan de weet om zich een voorstelling te kunnen vormen van hun streven, maar scherp afgewogen tegenover zichzelf staan zij niet. Vane ver liest zich zo vaak in oppervlakkige con versaties en gepassioneerde monologen, dat de figuren een kleinere inhoud krijgen dan zij nodig hebben. Alleen de steward- en de grote Oordelaar als vertegenwoordi gers van het hiernamaals passen in de we reld, die hij oproept. Zij zijn voldoende uitgerust met gaven, welke bevruchtend op de verbeelding werken. Om een stuk als dit te spelen komt het IIoogse „sigaréttenaffaire" De rechtbank te 's Gravenhage heeft van morgen de 54-jarige schilder J. P. uit 's Gravenhage, conform de eis van de offi cier van Justitie veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest, omdat hij schuldig wordt geacht aan diefstal van sigaretten voor een waarde van 21.000, P. zou tezamen met enige vrienden in juni hebben ingebroken bij een groothandel aan de Koninginnegracht te 's Gravenhage. Enige helers werden vanmorgen door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Een 52-jarige koopman werd wegens heling veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 250,boete. 55 er op aan dat men het op juiste toonhoog te speelt. "Wanneer men zich al spoedig verliest in geschreeuw duidt dit op een te kort aan beheersing van die toon. Het duidt ook op het feit, dat men vergeet te spelen met de stilte. Ik verwijt regisseur H. Harms dan ook, dat hij niet heeft ge streefd naar een consequente doorvoering van dit beginsel en niet is uitgegaan van de stilte, die bepalend is voor de sfeer van „Uitvaart" als de belichaming van het mysterie der eeuwigheid. Zoals de voor stelling nu was bleef zij beneden de maat, werd ze de vertoning van een praatstuk en stonden de spelers machteloos tegenover de uit te beelden figuren. Gunstige uitzon deringen waren rnrs. Midget (Lies Ma- joewsky), de steward van Carlos Schelte- ma en de rev. Frank Thomson van Carel Holman. Van binnen uit, eerlijk van gevoel was de dominee, die Jan van Dolder op de planken zette; onbeheerst, al kon men de nobele bedoelingen respecteren, de dronk aard van L. Jules van Ogtrop. Het jonge paar was zeer zwak, zat er, in toneeljargon, steeds tegen aan. De zakenman vond ik be paald slecht, vooral van plastiek, de praat grage en verblinde mrs. Cliveden-Banks had niet zo overwegend komisch mogen zijn als nu het geval was, al komt dat voornamelijk op rekening van de regie. -- P. W. FRANSE Een Nederlandse mej. Josina Prins, heeft zondag 18.700 Zweedse kronen in de Zweed se voetbalpool gewonnen. Voor het eerst van haar leven voetbaluitslagen voorspel lend, slaagde mej. Prins tijdens een kort be zoek aan haar broer Theo, die op een fabriek in Norrköping werkt, er in correcte voor spellingen te doen voor alle 12 wedstrijden van de pool. Zo won zij de hoofdprijs die 18.700 kronen bedroeg. Voor haar formulier had zij 1.05 kroon betaald. Mej. Prins was van plan deze week naar Nederland terug te keren, na de vakantie ten huize van haar broer te hebben doorgebracht, maar zij kan het geld pas over drie weken innen. Zij heeft nog niet besloten of zij zo lang bij haar broer zal blijven of thans naar Nederland zal vertrekken en later naar Norrköping zal terugkeren om het geld in ontvangst te nemen. Het is nog niet bekend of aan mej. Prins zal worden toegestaan het geld mee naar Nederland te nemen. Normaal zijn speciale vergunningen nodig voor buitenlanders die geld willen meenemen uit Zweden. Op een 1.3 kra. lang circuit werd dnsdag- avond in Berlijn een wegwedstrijd voor amateurs gehouden over 78 km. Aan de start verschenen, behalve de wereldkampioen Frans Mahn, renners uit Finland, Denemar ken, Zweden en Oost-Duitsland. Winnaar werd de Zweed Goeransson in 1 uur 52 min. 38 sec. en 25 punten. Frans Mahn werd twee de met 12 punten. Het verdere resultaat luidde 3. Stolze (Oost-Duitsland) 12 punten, 4 Tiiller (Oost-Duitsland) 11 pnt., 5. Hen- ning (Oost-Duitsland) 10 pnt., 6. Wahl (Oost- Duitsland) 9 pnt., 7. Christensen (Denemar ken) 8 pnt. Niet minder dan 30.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Onder grote bijval is woensdag als af sluiting van het districtkampioenschap in Stuttgart een handbalwedstrijd gespeeld tussen de meisjes van T.G. Stuttgart en de moeders van deze speelsters. De meisjes hadden „de ouderen" uitgedaagd. Het werd een 64 overwinning voor de jeugd, die over een betere lichaamsconditie beschikte. De moeders, die niet meer zo snel ter been waren, bleken deze handicap te kunnen compenseren door de bal het werk te laten doen en beter met het „hoofd" te spelen. Tegen het einde van de wedstrijd hadden zij echter bijna geen „adem" meer. De toejuichingen van de ruim 800 toeschou wers golden in de eerste plaats a.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13