De V.V.D. houdt zich afzijdig Zwaarbeladen trailer ramde te Silvolde volle bus van de weg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Harde wind en regen Twee klachten over Suez op agenda van Veiligheidsraad De kabinetsformatie mm Washington betracht een welwillende neutraliteit in de kwestie Anti-Revolutionairen zouden nu twee zetels kunnen krijgen Het woord is aan 71e JAARGANG No 68 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 301e JAARGANG No 221 Nieuwe serie atoomproeven in Australië begonnen V Om Eisenhower zal zich niet ontzien in spreekbeurten Perzië heeft behoefte aan bronbedwingers De loonsverhoging in het grafisch bedrijf Dertig gewonden Kroesjtsjev en Tito samen naar de Sovjet-Unie Aanklacht tegen Nina wordt niét ingetrokken Staatsiebezoek koningin Elizabeth aan Frankrijk Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Drukkerij Groot Heiligland 10. Tel. 15295. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft in Delft de eerste paal ge slagen voor de bouw van drie studen tenflats, Deze flats zijn door de ge meente Delft aangeboden als geschenk bij het gouden jubileum van de Tech nische Hogeschool. Voor het bedienen van de heistelling had de minister (rechts) een oliejas aangetrokken en een helm opgezet. LONDEN (Reuter/U.P.) Te Londen is medegedeeld dat de eerste ontploffing van een Brits atoomwapen in de nieuwe reeks proefnemingen in de Zuidaustralische woestijn goed is verlopen. Het atoomwa pen werd te Maralinga, van een toren af, tot ontploffing gebracht. Volgens het Britse ministerie van Bevoorrading is hiervan mededeling ontvangen van de Britse atoomchef, Sir William Penny, die de lei ding van de proeven heeft. Het ministerie deelde mee dat weten schappelijke gegevens worden verzameld en dat alle veiligheidsmaatregelen in wer king zijn. In deze serie zullen vier atoomwapens tot ontploffing gebracht worden. Een zou uit een vliegtuig geworpen worden, een tot explosie komen op de grond en twee op torens. Deze proeven te Maralinga vormen de vierde serie die de Britten in Australië hebben uitgevoerd. Twee series proeven zijn gehoüden op de Monte Bello eilanden en een te Emu. De jongste proef is een aantal keren uit gesteld omdat de wind ongunstig was. Velen in Australië hebben zich zorgen gemaakt over het gevaar dat straling zou kunnen opleveren voor de bevolking. Sir William heeft echter nadrukkelijk verklaard dat aan deze atoomproeven geen risico ver bonden is. Het atoomwapen had de kracht van de eerste twee, in 1945 boven Japan uitgewor pen atoombommen. Er bevonden zich 250 Britse, Canadese en Australische militai ren op acht kilometer afstand van het ont plof fingsgebied. Zij gingen na enkele uren voorzichtig voorwaarts, waarbij de uitwer king der door de ontploffing veroorzaakte radio-activiteit op wapens, uitrusting en kleding proefondervindelijk werd nagegaan. Vrijdag zullen deze militairen tot de uiterste grens van het gebied rondom de ontploffingsplaats gaan, dat nog zonder levensgevaar kan worden betreden. Onmid dellijk na de ontploffing trokken 75 in ge heel witte, beschermde kleding gestoken geleerden en technici naar het ontplof- fingsgebied. Sommige hunner drongen door in het nog rokende, sterk radio-actieve ge bied vlak bij de ontploffingsplaats, om in strumenten op te halen. Proefdieren waren in schuilplaatsen tot op vierhonderd meter van de ontploffingsplaats ondergebracht. Binnen enkele minuten na de ontploffing vlogen „Canberra"-straalbommenwerpers door de reusachtige, paddestoelvormige wolk, om monsters radio-actieve lucht te nemen. Andere vliegtuigen verkenden de omtrekken van de „paddestoel", die door de wind in noordwestelijke richting werd ge dreven. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'OAM - TEL 13439 TEE 717162. ENGELSE WOLLEN VESTEN ƒ29.50 WASHINGTON (Reuter) De perschef van Eisenhower, Hagerty, heeft in Wash ington medegedeeld, dat de president be sloten heeft zich bij zijn verkiezingscam pagne niet, zoals aanvankelijk in het voor nemen lag, te beperken tot vijf of zes grote redevoeringen. Op een vraag van verslag gevers verklaarde Hagerty, dat de dokters geen beperking wat dit aangaat aan Eisen hower hebben opgelegd. Op een verkiezingsbijeenkomst in Kansas City heeft oud-president Truman de De mocratische kandidaat voor het president schap Stevenson „de toekomstige president van de Verenigde Staten" genoemd. De ge bruikelijke formule in de verkiezingscam pagne. Hij voegde daaraan toe, dat Steven son „de kundigheid en de ervaring" heeft voor die functie. In het begin van de partijconventie te Chicago beschuldigde Truman Stevenson nog van „defaitisme" en zei hij dat Stevenson nooit de kandi datuur zou verkrijgen. (Van onze correspondent in Washington) De Veiligheidsraad van de UNO in New York heeft beide klachten inzake het Suez- conflict op de agenda geplaatst. Allereerst zal het punt behandeld worden dat Groot- Brittannië en Frankrijk aanhangig hebben gemaakt. Daarna komt Egypte's klacht aan de beurt over de militaire bedreiging door Groot-Brittannië en Frankrijk. Het eerste agendapunt werd met algemene stemmen aanvaard, doch Egypte's klacht werd opgenomen bij vier onthoudingen (Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en België) en zeven stemmen voor. Twee vragen rijzen in dit stadium: Allereerst waarom heb ben Londen en Parijs eerder dan verwacht werd en Washington wenselijk achtte de kwestie voor de Veiligheidsraad gebracht? en vervolgens: waartoe kan de behande ling voor de Veiligheidsraad leiden? Bij de beantwoording van deze vragen moet men in het oog houden dat Washington vastbesloten is te verhinderen dat geweld wordt gebruikt. Dit past niet alleen in de politiek die Eisenhower gedurende zijn amhtsperiode gevolgd heeft, maar bovendien zou 't uitbreken van 'n oorlog, vlak voor de verkiezingen dus, de Republikeinse partij uitermate ongelegen komen. Handhaving van de vrede is de voornaamste leus van Eisenhowers regering. Wanneer de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles het gebruik van geweld heeft pogen te verhinderen dan ging hij van de eenvoudige veronderstel ling uit dat van uitstel afstel komt. Met name in Groot-Brittannië is de oppositie tegen een gewapend optreden aanmerkelijk gegroeid. Washington poogt nog steeds de zaak op de lange baan te schuiven, doch Londen en Parijs hebben niet willen wach ten met een verdere actie tot de vereniging van de kanaalgebruikers haar beslag zou hebben gekregen. Tot verrassing van Washington hebben zij de zaak bij de Vei ligheidsraad aanhangig gemaakt. Waarom deden zij dit? De Britse en Franse leiders moeten hebben ingezien dat een bedreiging met geweld aan kracht ver liest naarmate de zaak langer slepende wordt gehouden. Zij moeten echter tevens beseft hebben dat krachtige maatregelen onmogelijk zijn indien men niet eerst ge poogd heeft een oplossing door middel van de UNO te bereiken. Beide landen moeten er naar streven dat de Veiligheidsraad een resolutie aanneemt waarbij het gedrag van Egypte veroordeeld wordt en waarbij aan bevolen wordt dat Nasser de voorstellen zal aanvaarden, waarmede premier Menzies van Australië na de eerste conferentie van Londen tevergeefs naar Egypte is gereisd. Zou men zulk een resolutie indienen dan verwacht men evenwel een veto van de Sovjet-Unie. Daarmee zou voor de voor standers van een krachtige actie bewezen zijn dat een beroep op de UNO gefaald heeft. Het staat echter nog niet vast dat de behandeling door de Veiligheidsraad op niets zal uitlopen. Met name zij, die be ducht zijn dat Groot-Brittannië en Frank rijk na een vergeefs beroep op de UNO wellicht tot geweld zullen overgaan, zullen alles doen om het debat een ander resultaat te doen hebben. Men kan in de Veiligheindsraad drie groepen onderscheiden. Groot-Brittannië en Frankrijk, die min of meer kunnen re kenen op de steun van Australië, België en misschien Cuba. Volgt deze groep een scherpe koers, dan kan zij er zeker van zijn dat de Sovjet-Unie en Joegoslavië tegen haar zullen zijn. Van groot belang voor de afloop van het debat zal de hou ding zijn van de ietwat heterogene midden groep, bestaande uit de Verenigde Staten, Peru, Perzië en China, die onderhandelin gen voorstaat. Het zou voor Groot-Brittan- Twee deskundigen van de Bataafse Pe troleum Maatschappij zijn door de Per zische Nationale Oliemaatschappij uitgeno digd hulp te verlenen bij het bedwingen van de grote spuitende oliebron te Qum, 120 kilometer zuidelijk van Teheran. Deze iraanse brón spuit sedert 26 augustus. Een Amerikaanse deskundige is er met zijn staf heengetrokken om deze „spuiter" te be dwingen. Een zware betonnen muur voor zien van een afsluiter is reeds gebouwd. Men is echter bang dat het gehele geval de lucht in zal gaan wanneer de kraan dicht gaat, zo groot is de kracht van opgespoten olie en gas. De Perzische regering heeft daarom de hulp van nog een Amerikaanse deskundige en van de BPM ingeroepen. Deze maat schappij heeft twee deskundigen uit Neder land, van Amerikaanse nationaliteit, uit gezonden om te helpen het vraagstuk op te lossen. Als vaststaand kan thans worden aangenomen, dat de V.V.D. géén deel wenst uit te maken van het nieuwe te vormen kabinet. De bezwaren van deze fractie die zich woensdag hierover heeft beraden zijn voornamelijk gegrond op het feit, dat mr. Burger is afgeweken van zijn oorspronkelijke opzet: de vorming van een extra-parlementair kabinet. Ook koestert men in V.V.D.-kringen ernstige bedeiikingen tegen de heer Hofstra (P.v.d.A.) als minister van Financiën en wel op grond van diens inzichten met betrekking tot de belastingpolitiek. De door de V.V.D. genomen beslissing houdt in, dat er een tweede zetel voor de A.R.- partij beschikbaar komt. Vanochtend heeft mr. Burger met prof. Zijlstra ge sproken. De A.R.-fractie is na afloop van dit onderhoud in vergadering bijeen gekomen. Van het resultaat van dit intern beraad zal het afhangen, of de Anti-Revolutionairen bereid zijn van het nieuw te vormen kabinet deel uit te maken. Zo niet, dan zal ook de K.V.P. haar niet eenstemmig genomen besluit (gesproken wordt van een twee-derde meerderheid), om akkoord te gaan met het regeringsprogramma en met de zetelverdeling van mr. Burger, intrekken. De Tweede Kamerfractie van de K.V.P. heeft woensdagmiddag vergaderd. Prof. Romme heeft in deze bijeenkomst zijn geestverwanten ingelicht over de plannen van mr. Burger tot vorming van een nieuw kabinet. De bespreking over het regerings programma zal niet veel tijd hebben ge vergd. Daarvoor wijkt het te weinig af van dat wat dr. Drees had samengesteld en dat toen al diepgaand door de diverse fracties is besproken. Nadien is het door de heren Romme, Lieftinck en De Gaay Fortman wat meer aangepast aan de verlangens van de aan het overleg deelnemende partijen. Toen het op het punt bezitsvorming voor de K.V.P. nog niet aanvaardbaar was heeft mr. Burger kans gezien een ook voor haar acceptabele formulering te vinden. Woens dagavond verluidde dat de K.V.P. zich met de vele malen herziene druk van dr. Drees' conceptprogramma van eind Juli heeft kunnen verenigen, vooral nu mr. Burger de K.V.P. een heel eind tegemoet is gekomen zonder dat hij met die bereid willigheid het misnoegen van zijn socialis tische vrienden op de hals haalde. Tijdens de K.V.P.-fractievergadering ver klaarde men zich akkoord met de aan de K.V.P. ter beschikking gestelde ministers posten. Maar alvorens het fiat aan de voor nemens van informateur Burger te geven, wilde men toch eerst eens weten, hoe de reactie bij de A.R. en de C.H.U. zou zijn. Noch het regeringsprogramma noch de zetelverdeling heeft mr. Burger aan de fractieleiders van deze groeperingen voor- nië en Frankrijk moeilijk zijn een vrede lievende resolutie door een veto te treffen. Geen staat verkeert wellicht in een moeilij ker positie dan de Verenigde Staten. Zoveel mogelijk zal Washington trachten de een heid met de grote Europese bondgenoten te bewaren, doch Dulles heeft herhaaldelijk getoond dat hij geneigd is naar de rem te grijpen wanneer deze bondgenoten zijns inziens roekeloos optreden. Het debat en de onderhandelingen binnenskamers, die volgende week te New York beginnen, zul len duidelijk maken of Dulles in zijn tac tiek van de laatste maanden volhardt of dat de grot'" Europese bondgenoten er in zullen slagen Washington althans te bewe gen tot een welwillende neutraliteit ten aanzien van een eventueel krachtige poli tiek. Meer dan welwillende neutraliteit kan men in deze periode van Washington echter niet verwachten.... Egypte zal een volledige verklaring kun nen afleggen. Het land is uitgenodigd deel te nemen aan het debat. Er is nog geen be sluit genomen over het Israëlische verzoek om toelating tot de besprekingen. De belangstelling voor de vergadering was zo groot, dat de vergaderzaal niet alle belangstellenden kon bevatten. Er werd een verbinding gemaakt met de vergader kamer van de beheerschapsraad, waar de legatieleden, pers en publiek de bespre kingen op het televisie-scherm konden volgen. Als de Veiligheidsraad de volgende week bijeenkomt, is de Fransman Bernard Cor nut-Gentile voorzitter. (Het voorzitter schap wisselt elke maand.) De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brit tannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Egypte zullen aan de besprekingen deelne men. De Sovjet-afgevaardigde, Sobolev, zinspeelde er woensdagavond op, dat wel licht ook zijn minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, de vergadering zal bij wonen. gelegd. De door mr. Burger gevolgde ge dragslijn zou resulteren in het reserveren van slechts één ministerpost voor de A.R. Prof. Zijlstra behoudt volgens het schema- Burger Economische Zaken, maar prof. Romme gaat de P.B.O. en de bezitsvorming beheren. Daardoor zou minister Zijlstra enigszins vleugellam worden gemaakt. Nu de V.V.D. zich van medewerking ont houdt, komt er een tweede zetel voor de A.R. vrij. Maar om op deze wijze de beschik king te krijgen over twee portefeuilles komt de Anti-Revolutionairen weinig aan lokkelijk voor. Dit punt zal dan ook wel in de bijeenkomst van de A.R.-fractie van vandaag mede van belang zijn bij de be slissing over het al dan niet deelnemen aan een nieuw kabinet. De bondsraad en de vertegenwoordigers der afdelingen van de Algemene Neder landse Grafische Bond (NVV) hebben in een woensdag te Amsterdam gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars, welke neerkomt op een beperking van de loonsverhoging tot drie percent in de grafische bedrijfstakken, wordt betreurd. Het beleid van het bondsbestuur werd met algemene stemmen goedgekeurd. In de resolutie wordt een beroep gedaan op alle leden zich van elke inbreuk op de geldende collectieve arbeidsovereenkom sten te onthouden en in samenwerking met de werkgevers de toepassing van de nieuwe loonbepalingen zoveel mogelijk te bespoe digen. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland heeft aan alle werkgevers en werknemers een circulaire gezonden, waarin aanwijzingen worden gegeven over de wijze van berekening der loonsverhoging van drie percent. Aan het slot van de circulaire wordt ge zegd: „In verband met de onrust, die hier en daar tot uitdrukking is gekomen, wijzen de werknemers- en werkgeversorganisaties er uitdrukkelijk op, dat niet alleen de or ganisaties, doch ook hun leden gehouden zijn de bepalingen der collectieve arbeids overeenkomsten na te leven en dat elke inbreuk daarop moet worden afgekeurd." Woensdag werd in Utrecht de twee daagse kunstmarkt geopend. Drieën veertig kunstenaars hebben hun tenten op het Janskerkhof opgeslagen en laten de bezoekers zien, dat zij voor rede lijke prijs origineel werk kunnen ko pen. Er zijn ook artiesten, die het publiek laten zien hoe hun kunstwer ken tot stand komen zoals de tekenares op deze foto doet. Hen bus van de n.v. Gelderse Tramwegen is vanmorgen om kwart voor acht in Silvolde bij Terborg in botsing gekomen met een wagen met oplegger uit Assendelft. De gevolgen waren zeer ernstig. De zeventien meter lange harmonicabus werd van de weg gedrukt en schoof bijna een meter diep een bouwland in. Van de eenenzeventig passagiers werden er vier levensgevaarlijk, acht tamelijk zwaar en achttien licht gewond. De twaalf zwaargewonden zijn opgeno men in het Wilhelminaziekenhuis te Doetinchem. Het ongeluk zou zijn ontstaan doordat de trailer een rechts geparkeerde luxe auto passeerde, terwijl uit tegenovergestelde richting de bus kwam aanrijden uit de richting Gendringen. De bus week nog uit. maar een botsing was onvermijdelijk. Vol gens de verklaring van de chauffeur van de trailer zag hij de bus niet, vanwege een bocht. Toen hij de bus opmerkte, remde hij krachtig, waardoor de auto, die zwaarbe laden was met hout, slipte. Door de kracht van de botsing werden enkele passagiers uit de bus geslingerd. Onmiddellijk na het ongeval werden maatregelen getroffen, waarbij het cen traal punt voor de hulpverlening het Wil helminaziekenhuis in Doetinchem was. Uit gebreide assistentie werd verleend door de Rode Kruiscolonne en de EHBO uit Sil volde, die in afwachting van het transport binnen een half uur de gewonden verbonden hadden. De ploeg was met vijftien man .aanwezig. Men verbond in de eerste plaats de twaalf gewonden waarvoor opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De gewonden werden binnengedragen in een hotel in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het ongeval gebeurde. Na verbonden te zijn werden zij met vier Rode Kruisauto's, namelijk twee uit Doetinchem, één uit Gendringen en één uit Varsseveld. en twee personenauto's naar het ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. Drie dok toren verleenden bovendien de eerste hulp. Beide voertuigen werden aan de linker voorzijde zeer ernstig beschadigd. De beide chauffeurs bleven ongedeerd, doch twee conductrices moesten ook in het zie kenhuis worden opgenomen. Tot de zwaar gewonden behoren onder meer de heer Ebbers uit Silvolde, 45 jaar; mevrouw Oostendorp (zij kreeg een sche- delbasisfractuur)mevrouw Steverink en een 15-jarige jongen, een Ambonees uit Gendringen. De bus was er een van de lijndienst Gendringen-Arnhem. Hij kwam uit Gen dringen en was op weg naar Arnhem. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S St. Augustinus: Elke booswicht doet zichzelf het eerst kwaad. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië en Kroesjtsjev zyn van daag samen per vliegtuig uit Belgrado naar de Sovjet-Unie vertrokken. Zij waren vergezeld van de Joegosla vische vice-president Rankovitsj en de pre sident van de Joegoslavische republiek Bosnië, Pucar. Het gezelschap zal enkele dagen rust nemen aan de Zwarte Zee. Kroesjtsjev heeft een particulier bezoek van acht dagen aan Joegoslavië gebracht. Westelijke persvertegenwoordigers zijn niet in de gelegenheid gesteld een verslag van Kroesjtsjevs bezoek te maken. Ook de echtgenote van Tito reist mee naar de Sovjet-Unie. Tito's reis was voor de weste lijke diplomaten in Belgrado een volledige verrassing. Tito reist over het algemeen niet graag per vliegtuig. Toen hij in juni een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie bracht reisde hij per trein. WENEN (United Press) Nikita Kroesj tsjev, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft aan president Tito van Joegoslavië gevraagd de Joego slavische partijfunctionarissen te rehabili teren, die na de breuk van Tito met de Cominform uit de partij werden gestoten, aldus berichten diplomatieke kringen in Wenen. Kroesjtsjev brengt op het ogenblik zijn vakantie in Joegoslavië door als gast van Tito. De kwestie van de uitgestoten Joego slavische communistische partijleiders zou een van de voornaamste onderwerpen zijn geweest van de geheime besprekingen. Kroesjtsjev zou druk hebben uitgeoefend op Tito. De Joegoslavische communistische partij werd in juni 1948 uit de Cominform ge bannen. Verleden jaar erkende Moskou, dat de politiek ten opzichte van Joego slavië een fout was, begaan onder leiding van de Russische zondebok Lavrenti Beria. Kroesjtsjev's optreden ten gunste van de Cominform-vleugel van de Joegoslavische partij zou tegenkanting ondervinden van de tegenwoordige partijleiding. Sommige Joegoslavische partijleiders, zo zeggen die bronnen, hebben de vrees uit gesproken, dat het weer toelaten van die functionarissen tot de partij opnieuw het gevaar zou scheppen van te nauwe ban den tussen de Joegoslavische en Russische partijen. Engeland heeft formeel geweigerd de aanklacht tegen discuswerpster Nina Pono- merewa (van de vijf gestolen hoedjes) in te trekken, ondanks Russische waarschu wingen dat het beroemde Bolsjoi-ballet uit vergelding misschien geen voorstellingen in Londen zal geven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat minister van Staat, Anthony Nutting, dit definitieve ant woord gisteren heeft overgebracht aan de waarnemend ambassadeqr van Rusland. LONDEN (United Press) Koningin Elizabeth, en de Hertog van Edinburgh hebben een uitnodiging van de president van Frankrijk geaccepteerd om van 8 tot 11 april komend jaar een staatsiebezoek aan Frankrijk te brengen. oocoooooooococoooocoooc ccococcccccccoccc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tus sen zuid en zuidwest. Iets kouder. 28 september Zon op 6.38 uur, onder 18.27 uur. Maan op onder 15.15 uur. Maanstanden 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 september Hoog water: 8.13 en 20.40 uur. Laag water: 3.39 en 15 58 uur. VrUdag 28 september Hoog water: 9.20 en 21.56 uur. Laag water: 4.34 en 17.03 uur. per uur een oostnoordoostelijke koers volg de, is bezig naar het noordoosten af te zwenken, zodat zij waarschijnlijk over noord-Ierland naar Schotland zal koersen. Dit heeft tot gevolg, dat de wind in ons land zal aanwakkeren en langs de kust mogelijk de stormgrens zal overschrijden. Een en ander gaat met een verdere tem peratuurdaling gepaard. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) STORMACHTIGE WIND De storing die, uit Frankrijk komende, in de nacht van woensdag op donderdag in ons land regen veroorzaakte en een eind maakte aan de periode van warm nazo- merweer, verwijdert zich in de richting van noord-Scandinavië. De regenhoeveel- heden waren plaatselijk zeer groot. Op het vliegveld Beek werd in 12 uur tijd 50 m.m. afgetapt. De regenzone verplaatst zich nu naar West-Duitsland en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Het weer wordt de komende dagen be heerst door een krachtige westcirculatie die zich boven de Atlantische Oceaan heeft ingesteld en die zich over west-Europa uitbreidt. Aan de zuidflank van een omvangrijke depressie ten zuidwesten v,an Ierland is een storing met grote snelheid de oceaan overgestoken. De regenzone van deze sto ring bereikte woensdagmorgen Ierland en zal vanavond reeds het westen van het land dicht naderen. Deze storing, die met een vaart van ongeveer honderd kilometer Weerstoestand buitenland M r3-i So S lp O C Cf, ii O c O if u ES5 z£ Stockholm half bew. O 20 0 Oslo mist windst. 15 0,3 Kopenhagen nevel ono 18 0 Aberdeen half bew. windst. 18 6 Londen half bew. w 21 0,1 Amsterdam geheel bew. windst. 20 1 Luxemburg regen wnw 17 23 Parijs onbewolkt w 19 2 Bordeaux zwaar bew. w 19 4 Grenoble regen windst. 16 15 Nice half bew. nw 21 5 Berlijn nevel zzw 23 0 Frankfort zwaar bew. zzw 19 2 München zwaar bew. windst. 17 4 Wenen zwaar bew. zw 20 0,3 Innsbruck half bew. w 21 11 Rome licht bew. z 26 7 Ajaccio zwaar 'iew. w 24 5 Mallorca half bew. wnw 25 0 Weerstoestand binnenland zwaar bew. w geheel tew. w geheel bew. wnw lichte regen winds geheel bew. w lichte regen nnw geheel bew. w lichte regen w Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VTv. Z.-Limb. (De temperatuur ts van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) 15 1 15 1 16 1 13 4 14 0,6 14 14 14 3 14 50

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1