de sigaret van formaat Panda en de Meesteivma Zestig miljoen voor tewerkstelling op aanvullende werken HOOGTEZON Beroepsofficier der genie wegens fraude veroordeeld Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft vrijdag NAAIMACHINES Begroting Sociale Zaken GELUKKIG! Wereldnieuws och ió het zc r~ 2 Volgens de verdediger was het ontduiken der voorschriften regel Slag om het biervat weer door VU-groenen gewonnen OFFIClêlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Deli Spoorwegmij. wordt genaast Geen uitspraak over kwestie „aanwenden" marihuana Memorie van toelichting op begroting O.K. en W. Tijdelijke T.V.-zendër in Irnsum Postzegels die buiten gebruik gesteld worden Rijkssubsidie voor bouwen bij ongunstig weer Koopman terroriseerde medebewoners wagenkamp H. 1. MAERTENS N.V. OVER STRALING J DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Voor de krijgsraad in Den Haag heeft een beroepsofficier, de eerste luitenant M. A. C. B. uit Den Helder, terechtgestaan wegens het aannemen van steekpenningen en oplichting van de Staat der Nederlan den. Luitenant B. was hoofd van de dienst- kring der genie in Den Helder. Van een voor de genie werkende aan nemer had hij bijna driehónderd gulden, 'n toilettafel met spiegel en enige rietmatten als geschenken aangenomen. Hij leende voorts duizend gulden van de aannemer om een auto te kopen. Toen hij dit bedrag niet terugbetalen kon, liet hij de aannemer te hoge rekeningen voor onkosten en lonen indienen, zodat deze op die manier zijn geld terugkreeg. De luitenant liet dus het rijk zijn schuld aan de aannemer betalen. De auditeur-militair bij de krijgsraad wilde er rekening mee houden dat door de uit breiding van het militaire apparaat vaak personen in functies worden geplaatst die zij nooit eerder hebben bekleed. Er moet echter een voorbeeld worden gesteld en daarom vorderde de auditeur-militair een jaar gevangenisstraf met aftrek van de vijf maanden streng voorarrest en de be paling dat de resterende zeven maanden voorwaardelijk zullen zijn, alsmede ontslag uit de militaire dienst. De verdediger van de luitenant betoogde, dat deze, toen hij beroepsofficier bij de genie werd, al spoedig had ontdekt dat de voorschriften werden ontdoken. Men had hem zelfs verzekerd dat het strikte naleven van de voorschriften zou leiden tot een minder goede beoordeling door zijn supe rieuren. Toen hij in Purmerend werkzaam was, werd hem door het dienstkringhoofd meegedeeld dat hij zelf maar moest be palen hoe te handelen met betrekking tot het in rekening brengen van zwarte lonen door de aannemers. Het stilzwijgend toestaan van het in rekening brengen van overuren door de „Thomaten" dolven eervol onderspit Op het harde cementen basketbal-plat van het Museumplein te Amsterdam is dinsdag de jaarlijkse hoofdstedelijke „slag om het biervat" gehouden tussen de „groentjes" van de Vrije Universiteit en die van Sanctus Thomas Acquinas, de ka tholieke studentenvereniging der Gemeen te Universiteit. Voor het eerst had het ge vecht met officiële toestemming van de politie plaats. De „Thomaten" hebben aan de lange reeks van V.U. zeges geen einde kunnen brengen, maar ze hebben eervol verloren. Tenslotte is de keus voor de verkiezing van de veertig potigste groenen bij de gehele Vrije Universiteit veel groter dan bij de nieuwe eerste jaars-leden der katholieke vereniging aan de Gemeente Universiteit. ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 KWASTEN PENSELEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10a.55 Gevarieerde muziek. 11.35 Harprecital. 12.00 Orgel en saxofoon. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.25 Militair orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en paino. 14.30 Voordracht. 14.50 Iplaten. 15.10 Gevarieerde muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dans muziek. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondorgel. 19.30 Ons adres, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Toneelrubriek. 20.15 Kamer koor. 20.30 Gesproken zelfportret. 20.40 Het onderwijs nu, causerie. 21.00 Amusements muziek. 21.30 Met de plaat op reis. 22.00 Amusementsmuziek. 22.25 Buitenlands over zicht. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws 'en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Radio Filharmonisch-orkest en soliste. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.25 Platen. 12.00 Geva rieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Negro-spirituals. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.05 School radio. 14.25 Omroeporkest, Omroepkoor en vrouwenkoor. 15.15 Voordracht. 15.35 Suri naamse volkmuziek. 16.00 De Cyclamen en de Clivia, causerie. 16.15 Platen. 16.25 Kamer- muziekensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Vocaal ensemble en solist. 18.30 Clavecimbel en viool. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Re geringsuitzending: Rubriek Verklaring en Toelichting. 19.20 Regeringsuitzending: Emi gratierubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 Reportage uit Caïro. 21.30 Ga- varieerde muziek. 22.00 Het werk dat ons straks als predikanten der Evangelische Broedergemeente in Suriname wacht, cau serie. 22.15 Zang en piano. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 21.3022.30 Internationale tenniskampioen schappen voor professionals. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.10 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pla ten. 20.00 Symfonie-orkest en soliste (21.00 —21.15 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 22.30 Russische folklore. 22.55 —23.00 Nieuws. aannemers en de practijk der „wisselpos- ten", waarbij aannemers posten op eikaars begrotingen onderling ven-ekenden, liggen in belangrijke mate ten grondslag aan de gepleegde onregelmatigheden. Miljoenen guldens worden bovendien in handen ge geven van personen die nauwelijks gecon troleerd worden, aldus de verdediger, die voorts verklaarde dat na de arrestatie van B. in alle dienstkringen van de genie plot seling allerlei bewijsstukken werden ver brand door lieden die zich eigenlijk aan dezelfde feiten hadden schuldig gemaakt. Hij noemde het ook betreurenswaardig dat officieren vaak voor moeilijkheden worden geplaatst waarmee bij hun oplei ding geen rekening werd gehouden. De krijgsraad veroordeelde de luitenant con form de eis. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 DJAKARTA (United Tress) De In donesische minister van Voorlichting Such- jar Tedjasukmana heeft in een redevoering te Padang verklaard dat de in Nederlands bezit zijnde Deli Spoorwegmaatschappij op Noord-Sumatra genationaliseerd zal wor den. De minister zeide dat zijn ministerie van plan is een raad van toezicht aan het hoofd van deze maatschappij te zetten hangende de naasting. Hij zeide dat het bedrag der compensatie nog niet is vastge steld. Ook zeide de minister dat 600 miljoen rupiahs bestemd zijn voor de verbetering der spoorwegen en de aankoop van nieuw rollend materieel. De regering is voorne mens om 30 locomotieven te kopen in de Verenigde Staten en West-Duitsland. Vrijspraak ivegens gebrek aan bewijs Wat de wetgever precies bedoeld heeft, toen hij het. „aanwenden" van marihuana- sigaretten strafbaar stelde, is ook nu nog niet vast komen te staan. Het gerechtshof te Amsterdam, waarvoor veertien dagen geleden langdurige debatten over de bete kenis van dit werkwoord werden gehou den, heeft de vraag geheel opengelaten. Hét sprak maandagochtend de 32-jarige musicus W. J. I. uit Hilversum vrij, niet omdat het het enkele roken van deze ver dovende sigaretten niet strafbaar achtte, doch om een geheel andere reden. Niet on omstotelijk is komen vast te staan, aldus de overwegingen, dat in de door verdachte gerookte sigaretten Indische hennep was, aangezien de getuigen de mogelijkheid hebben geopperd, dat er slechts accasia- bladen in waren verwerkt. Daar het „ro ken van marihuana sigaretten" ten laste was gelegd, werd de musicus vrijgespro ken. In eerste aanleg had de rechtbank deze Hilversummer en negen andere ver dachten ontslagen van rechtsvervolging. ADVERTENTIE GOLD STAD In zijn toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid 1957. deelt minister Suurhoff onder meer mede, dat bij de tewerkstelling op aanvullende werken nog uitgegaan wordt van 15.000 man gedurende vijftig weken. Voor deze tewerkstelling is f 60 miljoen uitgetrokken. Aangenomen wordt dat in 1957 gemid deld 3700 personen aan de cursussen op de rijkswerkplaatsen zullen deelnemen. De begroting voor 1956 was gebaseerd op een gemiddelde bezetting van 3500 eürsisten. Thans is ook een bedrag uitgetrokken voor de kosten van de aan deelnemers bij de vol tooiing der cursus te verstrekken gereed schappen. Voor deze cursussen is f 7.685.000 uitgetrokken. - Emigratie In de begroting is rekening gehouden met een vertrek van 35.000 emigranten. Daar voor wordt f 28 miljoen aangevraagd. Het in 1956 opgenomen maximum-ga rantiebedrag van f 4 miljoen moet zelfs bij een beperkte verdere ontwikkeling van een kredietverlening aan emigranten voor 1957 ontoereikend worden geacht. De minister verwacht, dat voor 1957 met f 10 miljoen kan worden volstaan. In dit bedrag zullen zijn begrepen de garanties, welke inmiddels zijn verleend ten behoeve van de zelfstan dige vestiging van Nederlandse emigranten in Canada en voorts de garanties welke vol gens een voorlopige raming zullen'zijn ver eist voor de uitvoering van de in voorbe reiding zijnde plannen voor kredietverle ning ten behoeve van huisvesting van Nederlandse emigranten in Australië en voor de ten uitvoerlegging van enkele pro jecten in andere immigratielanden. Sociale uitkeringen Bij de raming voor 1957 is rekening ge houden met een verdere stijging van het aantal lopende renten, met een verhoging van het bedrag, nodig voor de financiering van de aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet en met voorzieningen ten aanzien van mijnarbeiders, die niet ver- zekeringsplichtig zijn ingevolge de Invali diteitswet. Totaal is f 37.375.000 uitge trokken. Voor kinderbijslag aan kleine zelfstan digen is f 6.200.000 geraamd. Het bedrag aan premies voor de Alge mene Ouderdomswet wordt geraamd op f 31 rriiljoen. Het is de minister niet mogelijk nauw keurig na te gaan h'oeveel vrijstellingen wegens gemoedsbezwaren zulen moeten worden verleend van de in de Algemene Ouderdomswet opgenomen verplichtingen. De minister meent, dat, uitgaande van de getalsterkte der politieke groeperingen in ons volk, welke geacht kunnen worden te gen de ouderdomsverzekering gemoedsbe zwaren te hebben, een bedrag van f G mil-" joen voor premiebetaling gemotiveerd is. Kinderverlamming In Nederland bestaat in vergelijking met de West-Europese buurtlanden een duidelijke achterstand wat de mogelijkheid betreft tot behandeling en nabehandeling van patiënten, die getroffen zijn door kin derverlamming. Daar het Nationaal Fonds voor de Bestrijding van Kinderverlamming nog niet over voldoende middelen beschikt, is voor 1957 in de begroting een bedrag van f 974.000 opgenomen en wel f 400.000 voor de aanschaffing van instrumentarium, f 24.000 voor het bureau voor opleiding van personeel, f 25.000 voor het bureau van het fonds, f 180.000 voor subsidie in salarissen van het verplegend personeel, alsmede f 345.000 voor bijdragen in de kosten van behandeling van patiënten. De belangstelling voor de kunst in haar verschillende facetten blijft zich op ver heugende wijze ontwikkelen. Deze groei brengt echter moeilijkheden met zich mee, aangezien het niet altijd mogelijk is aan de groeiende behoeften geheel tegemoet te komen. Dit geldt met name voor het toneel en de orkestmuziek. Dit zegt minister Cals in de Memorie van Toelichting op de be groting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De bewindsman is voorts van mening, dat aan een gezond kunstleven een goede opleiding ten grondslag moet liggen. Ook hieraan wordt in alle opzich ten aandacht besteed. Wat de beeldende kunstenaars betreft baart de economische toestand van de kunstenaars nog steeds zorg. De minister meent, dat de oprichting van een filmfonds in samenwerking met de bioscoopbond thans goede perspectieven opent voor een regelmatige speelfilmpro- duktie op verantwoord niveau. De Nozema heeft thans het plan goedge keurd om, in afwachting van het gereed komen van de definitieve TV-zender Ap pelscha, in Irnsum tijdelijk een TV-zender in bedrijf te stellen. De TV-zender zal worden ondergebracht in het bestaande gebouwtje van de FM-zende.r. De antenne zal aan de aanwezige mast worden beves tigd. Aangezien uit proeven gebleken is, dat de directe ontvangst van de zender Lopik in Irnsum niet bevredigend is, zal het. TV- signaal via een tijdelijke relaispost worden 'toegevoerd": Hóe-frël verwa'cht Wórdt, dat op deze wijze een zeer redelijk beeldsig- 'naal aan de zender kan worden toegevoerd, zal de kwaliteit van het beeldsignaal pas aan alle eisen kunnen voldoen na het ge reedkomen van de definitieve straalver bindingsroute op Appelscha. Omdat de an tenne van betrekkelijk geringe hoogte is, zal de werkingssfeer van de zender be perkt zijn. Men verwacht, dat door de uit voering van het plan de ontvangst van de TV-programma's in een betrekkelijk groot gebied mogelijk zal worden, namelijk in Friesland en een groot deel van Groningen en Drente. De TV-zender en antenne, die nodig zijn voor het tenuitvoerbrengen van de plannen, zullen vermoedelijk nog dit jaar gereed komen. Zonder tegenslagen kan de ingebruikneming nog in het begin van 1957 worden verwacht. Met ingang van 1 januari 1957 worden voor de frankering waardeloos de zomer- postzegels, uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent, de in 1955 uitgegeven bevrijdingspostzegel, frankeerwaarde 10 cent, de in 1955 uitgegeven bijzondere post zegels met toeslag voor de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het „Koningin Wilhelmina Eonds" voor de Kankerbestrij ding, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent, en de weldadigheidspostzegels (Kinderpost zegels), uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. In de komende winter zal het rijk het nemen van proeven met doorwerken bij ongunstige weersomstandigheden op bouw werken door het verlenen van subsidie be vorderen. Voor dit doel zal een bedrag van f 2 miljoen beschikbaar worden gesteld. Hierdoor kunnen op veel ruimere schaal dan in de vorige winter proefnemingen worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling subsidie toe te kennen aan een aantal over het gehele land verspreide proefobjecten; per provincie en kele woningbouwcomplexen en een ander bouwwerk. De hoofdingenieurs-directeuren van de wederopbouw en de volkshuisves ting in de provincie zullen adviseren welke objecten voor het nemen van de gewenste proeven in aanmerking zouden kunnen ko men. De van rijkswege te verlenen bijdrage in de bouwkosten van de proefnemingen zal bestaan uit een opslag op de bouwkos ten van het in de periode van 16 November 1956 tot 15 maart 1957 te verwerken deel van de bouw. In de onlangs door de studiecommissie weersinvloeden opgestelde „voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij min der gunstige weersomstandigheden" wor den maatregelen aanbevolen, die doorwer ken mogelijk maken. Met behulp daarvan kunnen plannen voor de proefnemingen worden opgesteld. Bij deze proefnemingen zal dan kunnenworden nagegaan in hoe verre de door de studiecommissie weers invloeden aanbevolen technische en sociale maatregelen van betekenis zijn voor een eventuele gedeeltelijke of algemene toepas sing in de toekomst. Vete met mes en ijzeren staaf beslecht De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhagc heeft tegen de 51- jarige koopman T. van W., wonende in een woonwagenkamp bij Dordrecht, een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, geëist omdat hij een medekampbewoner, de 38-jarige koopman P. van E. met zware mishandeling had be dreigd. Tegen van E. eiste de procureur- generaal, wegens mishandeling, een ge vangenisstraf van een maand. De koopman Van W. terroriseerde tezamen met zijn zoons het kamp in Dordrecht. De overige bewoners waren zo hang voor het kwaad aardige gezin dat allen een flinke ijzeren staaf in hun wagen hadden liggen om zich te kunnen verdedigen. Op 14 januari kregen Van W. en Van E. ruzie. De oudere koopman zwoer wraak te nemen. Op zaterdagavond 21 januari werd Van E., die in de wagen van zijn broer naar een hoorspel zat te luisteren, gewaar schuwd dat Van W. om zijn wagen sloop. Van E. ging kijken en trof Van W. inder daad bij zijn wagen aan, gewapend met een groot mes. Voordat Van W„ die al eens acht jaren in de gevangenis heeft gezeten wegens doodslag, tot de aanval kon over gaan, sloeg Van E. hem met een ijzeren staaf. In een rapport van een hoofdagent van politie over de verhoudingen in het kamp staat dat de'familie Van W. de 'schuld is van alle onrust in het kamp, daar men wist dat Van W. een berucht en gevaarlijk messentrekker is. De- rechtbank te Rotterdam had Van W. en Van E. ieder veroordeeld tot twee maanden gevangenis, waarvan een maand voorwaardelijk. De verdediger van Van E., mr. T. Radja Abdullah, meende dat Van E. toen hij Van W. bij zijn woonwagen aantrof in een nood toestand verkeerde. Hij moest wel het eer ste slaan anders had Van W. hem met een mes gestoken. De pleiter vroeg vrijspraak. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ler H 16. Toen Jolliepop met enige moeite de gehele citroen verorberd had, richtte hij zich hoog op, schraapte zijn keel en sprak tot de grillig-rondwandelende Plutanus: „Veroorloof mij, waarde heer, om, mede namens mijn werkgever, de heer Panda, enige vragen tot u te richten. Wij achten de wijze, waarop u ons naar deze interes sante 'omgeving hebt gebracht ietwat onge bruikelijk! Wij zouden het op prijs stellen te vernemen, wat het doel is van uw eh uitnodiging!" „I-Iaha uiterlijk ge babbel!", sprak de bejaarde heer, die zich intussen weer in een omgekeerde positie bevond. „Maar ik zal uitdrukking geven aan mijn innerlijkste innerlijkheid! Weet dan, dat ik één keer per eeuw enkele uiter- lingen naar deze in-plaats doe komen! Op die wijze blijf ik op de hoogte van de uiterlijke en innerlijke ontwikkeling der uiterlingenen ik moet zeggen, dat ik mij altijd weer verbaas over het vreemde gedrag van u, uiterlingen„Bedoelt u, dat u zich verbaast over óns?", vroeg Panda ongelovig, terwijl hij verrast op merkte, dat de heer Plutanus het zich te gen het plafond gemakkelijk maakte. „Dat is niet geheel onmogelijk, met uw welne men", meende Jolliepop. „Hij schijnt de zaken nu eenmaal anders te bekijken dan wij ADVERTENTIE Eindelijk heeft hij de grote vraag durven stellen en zij heeft „ja" gezegd. Dat moet gevierd worden. En bezegeld! Bezegeld met de beste verlovingsringen die er zijn: CONSTANT RINGEN Gaaf en glad als een volmaakt huwelijk U vindt ze in alle prijzen, in grote verscheidenheid bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem Anoniem. In de nieuwe statuten van de Chinese communistische partij, die op het achtste partijcongres te Peking zijn goedgekeurd wordt het Chinese staats hoofd, Mao Tse Toeng niet genoemd. In de oude statuten stond, dat de partij leden zich moeten inspannen om Mao Tse Toengs theorie van de Chinese revolutie te begrijpen. Nu wordit de leden bevolen de leer van Marx en Lenin te bestuderen. Verlangen. Polen heeft woensdag de uit wijzing verlangd van de Poolse lucht macht-luitenant Zygmond Cesciliak, en teruggave van de Mig 15 B straaljager, waarmee deze naar Denemarken is ge vlucht. Toelating. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Spaanse ambassade te Washington, heeft de Spaanse regering het voornemen binnenkort toelating van Spanje tot de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te vragen. Namen. De gemeenteraad van Saar- brücken heeft dinsdag besloten de namen van een aantal sti-aten, die na 1945 uit politieke overwegingen gewij zigd waren, opnieuw te veranderen, zodat de stad weer namen als Rijks straat, Keizerstraat, Moltkestraat en Ilohenzollernstraat rijk zal zijn. Einde. Tropische regens van de Alpen tot Sicilië hebben een eind gemaakt aan een buitengewoon lange en hete Ita liaanse zomer. In Turijn viel binnen 30 uur bijna vijf centimeter water. Tal van rivieren en riviertjes veranderden in wilde stromen, die gemakkelijk tot ern stige overstromingen kunnen leiden. Toeneming. In de eerste zes maanden van 1956 werd om de, twaalf seconden een grote misdaad in Amerika gepleegd, zo wordt meegedeeld in een rapport van de federale recherche. In de eerste helft van 1956 was het aantal grote misdaden met 14 percent toegenomen in verge lijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Orkaan. De orkaan „Harriet", de tweede ernstige orkaan van dit seizoen, heeft Japan bereikt. Zij wierp twee schepen nabij Okinawa op de kust en zweepte vervolgens de eilanden, die ten prooi vielen aan overstromingen en vernielin gen. Drie personen zijn Omgekomen. Postzegel. In Egypte is een nieuwe post zegel van een piaster uitgegeven ter herdenking van de nationalisatie van het Suezkanaal. Het opschrift luidt in het Arabisch en het Frans: „Nationali satie van de Suezkanaal-maatschappij Vrije doorvaart gewaarborgd". Gratie. De Britse minister van Binnen landse Zaken heeft gratie verleend aan twee mannen die wegens moord ter dood veroordeeld zijn. Sedert het Lagerhuis zich in februari uitsprak voor afschaf fing van de doodstraf wegens moord zijn geen doodvonnissen meer voltrokken. Demagogiek. Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka zullen vijf Tsjecho- siowaken terechtstaan wegens propa ganda tegen de staat. De leider, een voormalig kolonel van de generale staf, zou'brieven hebben gezonden naar vak bondsleiders en ambtenaren, waarin werd aangedrongen op een „demagogi sche campagne" om de regering te dwingen loonsverhogingen en prijsver lagingen in te voeren. Vestiging. België heeft zich bereid ver klaard aan 500 vluchtelingengezinnen, die thans nog in de Europese vluchtelin genkampen zitten, een duurzaam ver blijf in België toe te staan. De eerste honderd gezinnen worden reeds begin volgende maand verwa'cht. Dit is een onderdeel van een actie om de nog res terende vluchtelingenkampen in Europa vóór het einde van 1958 te kunnen op heffen. Gevolg. Naar uit de controle, die regel matig wordt verricht door het labora torium van het Belgische atoomcentrum te Moll (nabij Turnhout) blijkt, is de radio-activitr't van het in België opge vangen regenwater sedert mei van dit jaar als gevolg van de atoomontploffin gen, die op verscheidene plaatsen in de wereld hebben plaats gehad, belangrijk toegenomen. Ongewoon. Radio-Moskou meldde woens dag een ongewoon vroege sneeuwval in de stad Kislovo aan de voet van de Kau- kasus. „De bomen in de stad buigen onder het gewicht van een dikke laag sneeuw", aldus de omroep. Grens. Twee Hongaren zijn door de grenspolitie gedood, toen zij bij Ober- warth over de grens naar Oostenrijk trachtten te vluchten. De derde man kwam veilig in Oostenrijk aan en vroeg om politiek asiel. DE BEELDEN in de natuur ondergaan allerlei vervormingen. Dat wil zeggen, de voorwerpen blijven natuurlijk dezelfde, maar we zien ze vervormd. En nu moge hét weinig complimenteus klinken, dat we ter staving hiervan de kleiding der dames als voorbeeld nemen, maar we wagen het er op door een stelling te po neren die ieder zal beamen: „Wit maakt dik". Dat zijn niet de woorden van ondergeteken de; hij heeft slechts weergege ven, wat zijn oor heeft opge vangen en meent, dat zijn voorbehoud aangaande de ver- V. vormingen, een verzachting van de stelling kan bewerkstelligen, zodat deze zou moeten luiden: „Wit schijnt dik". Van dit kledingpraatje naar de onder gaande zon, die een deuk in de horizon schijnt te bewerkstellingen, zal geen van ons moeite kosten, te meer niet, omdat we hier met hetzelfde verschijnsel te maken hebben: de zon schijnt dikker dan ze in werkelijkheid is, want precies ter hoogte van de horizon had het zichtbare gedeelte van haar gestalte moeten eindigen. Iets soortgelijks, maar dan van twee kanten, doet zich voor bij een stok die tussen het oog en de zonneschijf wordt ge houden; die stok schijnt ler hoogte van de zon dunner, en kan zelfs geheel ver dwijnen, evenals de ontbladerde takken van bomen, die zich tussen het oog en de zon bevinden. Zo zijn nog tal van voorbeelden te noe- men, die alle betrekking hebben op één en hetzelfde verschijnsel, namelijk de overstraling. Wij leggen de grenzen der beeldvlakken op dat punt, waar de hel derheid het snelst verandert. Door buiging der lichtstralen ligt die plek dikwijls op een andere plaats dan in de natuurge trouwe afbeelding en in het bijzonder bij sterke belich ting verschuift de grenslijn stelselmatig naar buiten, mits die heldere lichtvlekken m.et een donkere omgeving con trasteren. Dit komt heel duidelijk tot uitdrukking bij een telefoon- of telegraaf draad, die tegen een geribbelde achter grond van dakpannen, of een bakstenen gevel wordt gezien. Hierin wisselen don kere en heldere partijen regelmatig af, en met dezelfde regelmaat verschijnen in de telegraafdraad eigenaardige gezwollen of bochtige stukken, overal waar de draad een donkere ribbel kruist. Ook hier vindt overstraling van de heldere partijen plaats, waardoor voortdurend vervormingen op treden. Belangwekkender, althans in psycholo gisch opzicht, schijnen ons de beelden van weerspiegelende voorwerpen toe. Want het merkwaardige is, dat spiegelbeelden altijd mooier worden gezien dan de werkelijk heid, waarvan zij zijn afgeleid. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2