Woorden Parijs geeft hoog op van de Frans-Britse solidariteit rn- i Gaitskell bepleit compromis in het Suez-conflict Geen communistische loodsen op oorlogsschepen der V.S. Suezkzvestie brengt de beide landen dichter tot elkaar dan ooit I Vreemde dingen l Egypte heeft 89 ervaren loodsen in dienst en belooft verbeteringen 3 Olieverbruik in Europa zal in 1975 verdubbeld zijn Nieuwe Citroen: ID 19 Expositie werken Matthieu Wiegman uitgesteld Examens DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 (Van onze correspondent in Parijs) In het langademige drama rond de Suez- kwestie zijn gisteren vrijwel gelijktijdig weer trwee nieuwe bedrijven begonnen. Het ene speelt zich af in Parijs, waar de Brit se en Franse regeringsleiders Eden en Mol- let, bijgestaan door hun ministers van bui tenlandse zaken, Pineau en Selwyn Lloyd, elkaar ontmoetten voor een korte conferen tie, die vandaag is beëindigd. De andere plaats van handeling ligt in New York, waar de Veiligheidsraad gisteravond voor het eerst bijeenkwam en besloot de Suez- kwestie op de agenda te plaatsen. Beide bedrijven werden onderling verbonden door de instructies, die de Britse en Fran se staatslieden telegrafisch uit Parijs naar hun UNO-afgavaardigden zonden. Gister avond hebben Sir Anthony en Guy Mollet zich via radio en televisie in een korte toespraak tot het Franse volk gericht. Zij herhaalden, dat Groot-Brittannië en Frank rijk nooit konden aanvaarden, dat het Suez-kanaal in handen van één man of van één regering zou blijven. De militaire voorzorgsmaatregelen, zo liet Eden door schemeren, zullen van kracht blijven, zo lang Nasser ndet in internationalisatie van het kanaal heeft toegestemd. Een rechtstreeks uitvloeisel van de Suez- crisis was het bezoek van Eden en Lloyd strikt genomen ndet. Mollet, die tot de Brits-georiëmteerden der Franse politici mag worden gerekend de huidige pre mier had een Britse overgrootvader en hij was destijds leraar Engels, is dit jaar al twee maal Het Kanaal overgestoken. Dit tegenbezoek was al voorzien voor Nasser het Suez-kanaal naastte. Door deze sa menloop van omstandigheden heeft dit be raad een breder en dieper relief gekregen, omdat, met het Suezdrama op de achter grond, de veertigjarige idee van de En tente Cordiale, de Frans-Britse alliantie van 1905, nog krachtiger, concreter en zin voller kan worden beleden. Beide landen hebben sedert het begin van de Suez-crisis kunnen ervaren., dat hun belangen in het bekken van de Mid dellandse Zee intiem met elkaar verweven zijn. In dat licht zal nu een gemeenschap pelijke gedragslijn worden vastgelegd, zo wel ten aanzien van de klacht die bij de UNO aanhangig is gemaakt, als ook met betrekking tot de gebruikersvereniging voor het Suezkanaal, waarvan de statuten volgende week in Londen zullen worden opgesteld. Of deze Frans-Britse solidari teit, waarvan men in Parijs misschien iets te hoog, opgeeft op de laatste confe rentie van Londen vorige week voelde Pineau zich ook door zijn Britse bondge noot in de steek gelaten zich eveneens zal uiten op andere gebieden valt nog niet met zekerheid te zeggen. De Fransen ho pen hun Britse partner aan het verstand te kunnen brengen, dat hun beider positie ook tegenover Nasser, aanzienlijk sterker zou zijn geweest, indien Londen tevoren actief aan de Europese eenwording had PARIJS (Reuter). Volgens een rapport van de oliecommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) zal het olieverbruik van Europa in 1960 meer dan de helft groter zijn dan het verbruik in de periode van 1960 tot het vrebruik in de periode van 1960 tot 1975 zich verdubbelen. Het rapport werd voor het ontstaan van de Suezkanaal- crisis samengesteld en gaat uit van een ruime en ononderbroken aanvoer uit het Midden-Oosten. In een begeleidend communiqué wordt gezegd, dat de Europese markt de landen in het Midden-Oosten, waarin olie wordt geproduceerd en waardoor olie wordt ver voerd, kan voorzien van de inkomsten, die zij voor hun economische ontwikkeling no dig hebben. Een snelle en gezonde econo mische vooruitgang van deze landen hangt af van een voortdurende en onbelemmer de uitwisseling van welvaartsbronnen. In het rapport wordt medegedeeld, dat het Europese olieverbruik is gestegen van 37 miljoen ton in 1947 tot 100 miljoen ton in 1955. De hoeveelheid ruwe olie, die de Europese raffinaderijen verwerken, steeg in hetzelfde tijdvak van nog geen twintig miljoen tot meer dan honderd miljoen ton. Blijkens de voorlopige berekeningen over de eerste helft van 1956 was het jaarlijkse tempo van de stijging in deze periode iets groter dan het gemiddelde jaarlijkse stij gingstempo sedert 1947. De structuur van de vraag naar olie zal waarschijnlijk sterk veranderen, doordat het verbruik van zware olie veel sneller stijgt dan dat van andere olieprodukten. De eigen aardolie- en aardgasbronnen van Europa zullen naar verwachting een toenemende, maar bescheiden, bijdrage le veren tot de voorziening in de Europese behoeften. In ieder geval wordt het we reldaanbod voor de komende twintig jaar voldoende geacht om in de behopften te voorzien. PARIJS (U.P.) Woensdag hebben de Citroën-autofabrieken het nieuwe model „ID 19" ton doop gehouden. Deze wagen is bestemd om op de buitenlanlse markt te concurreren tegen Engelse en Duitse mo dellen in de midden-prijsklasse. De ,,ID 19" heeft, hetzelfde chassis als de vorig jaar uitgekomen „DS19", maar de klassieke motor van het oude 11 pk-model, dat bijna aan zijn zilveren jubileum toe is. De nieu we wagen heeft voorwielaandrijving en kan een snelheid bereiken van 135 kilo meter per uur. De wagen, die er precies zo uitziet als de DS19, mist enkele van de nieuwighe den die in dat model zijn toegepast. De nieuwe Citroën heeft geen automatische koppeling, geen servobekrachtiging van het stuur en geen rembekrachtiging, maar wel de schijfremmen, het stuurwiel met één spaak, en de pneumatisch-hydraulische vering. Van de DS 19 en de ID 19 zullen tegen de lente elk 3000 wagens per maand van de lopende band komen. Tot nu toe zijn van de DS 19 per maand ongeveer 1500 wagens vervaardigd. De prijs van de nieu we ID 19 is niet bekend gemaakt. Vermoe delijk zal de wagen in Frankrijk ongeveer 800.000 franc kosten. meegewerkt. Helaas zijn er weinig teke nen, die de hoop kunnen rechtvaardigen, dat de conservatieve regering van Sir An thony werkelijk bereid zou zijn de beslis sende sprong over Het Kanaal te wagen en het streven naar een Europese atoom gemeenschap en een eenheidsmarkt daad werkelijk te steunen. Mollet scheen niet erg op zijn gemak ge durende de televisie-opname en Eden nog minder. Volgens een. Britse bron wist „de P.M. (Prime Minister) niets van- dit ver schijnen voor de televisie tot het ogenblik waarop het gebeurde. De Britse minister van Oorlog, Antony Head, heeft te Londen- meegedeeld, dat de regering niet van plan is de onlangs op geroepen reservisten van het leger naar huis te zenden, zolang de kwestie van het Suezkanaal niet is geregeld. Verder sprak minister Head persberichten tegens waar in werd gesproken over ernstige ontevre denheid onder de reservisten. Een van de zwaarste kruisers ter wereld, de Nieuwzeelandse oorlogsbodem „Roya list", die zich op weg naar Nieuw-Zeeland in de Middellandse Zee bevindt, heeft op dracht gekregen daar te blijven en samen te werken met de Britse vloot in dit ge bied, zo heeft de Nieuwzeelandse minister van Defensie, MacDonald, bekend gemaakt. De opdracht is geschied op verzoek van Londen-. Verkiezingsrede van Eisenhower President Eisenhower heeft in een ver kiezingstoespraak voor de televisie ver klaard, dat zijn regering „een goed begin in de goede richting heeft gemaakt" in haar strijd tegen de „knoeiboel" die het gevolg zou zijn van de democratische agra rische politiek tot 1952. Nooit tevoren in vredestijd zijn de vooruitzichten voor de boeren zo gunstig geweest als thans, aldus president Eisenhower. x 8 4 VEE f ;i In Leiden heeft men kunnen genie- 3 ten van een veetentoonstelling. Een 5 J plaatselijk blad heeft er uitgebreid 3 verslag van gedaan. Een autoriteit 8 0 heeft blijkens dat verslag echter 'i\ vreemde uitlatingen gebezigd: o 8 „Vervolgens wees de heer Bonda er X op, dat de emigratie en de zuigkracht 8 3 van de industrie mede oorzaken zijn 8 3 om het landbouwbedrijf naar behoren 3 3 uit te oefenen". 1 Gek. Wij dachten 'nèt het omgekeer- 8 8 de. 0 „Nadat de heer Bonda een kort slot- 8 woord had gesproken, maakten de ge- nodigden een rondwandeling over j 3 het marktterrein, waarbij zij met grote 3 8 belangstelling kennis namen van het 0 tentoongestelde vee". X 5 Het nemen van kennis is altijd een nuttige bezigheid. Men wordt er wijzer s 3 Wat die veetentoonstelling verder 3 betreft, misschien interesseert het ve- 8 len te vernemen dat: g -1 „Kampioen bok bij de geiten' 6 werd de beste diepe 4-j. Neva H 931, 3 van de afd. Nieuw-Vennep". Of de jury het echter met de mening 8 8 der bevooroordeelde geiten een was, 3 3 wordt niet vermeld. 8 8 KORT 8 In IJmuiden hebben NW-vrouwen i 8 vergaderd. In de aankondiging daarvan X 1 voorspelde de IJmuider Courant: „Me- vrouw Hooytink, raadslid te Winters- 8 x wijk, zal een kort propagandistisch o woord spreken". 3 Intussen is gebleken welk woord dat '6 3 was. Het was: hup. 8 8 v VERSCHUIVING R d „Al met al een geslaagde leerzame 3 avond, die misschien beter 's middags 8 o gehouden had kunnen worden", ver- 3 zucht de IJmuider Courant. 8 x Alles goed en wel, maar dan zal men 8 de ochtenden toch voortaan 's middags 8 3 moeten doen vallen. LONDEN (Reuter/A.F.P.) De Britse Labourleider, Hugh Gaitskell, heeft ver klaard, dat als een der grote mogendheden in de Veiligheidsraad haar veto zou gebrui ken bij dé behandeling van de Suezkwestie, het geschil voor de UNO-Assemblee ge bracht moet worden, waar het vetorecht niet geldt. Als Egypte een onverzoenlijke hou ding zou blijven aannemen en niet zou wil- ren onderhandelen, zou-den volgens Gaitskell economische sancties getroffen kunnen worden, zoals het gebruik van de route om de Kaap De Goede Hoop. Gaitskell meent, dat een oplossing gevonden kan worden die ligt tussen het voorstel van de achttien landen op de eerste Londense conferentie, die internationaal beheer van het Suez kanaal wilden, en de Indiase voorstellen voor een internationale adviesraad. Men zou het dagelijks bestuur over het kanaal aan de Egyptenaren kunnen overlaten en een internationaal controle-orgaan kunnen oprichten om met de Egyptische autoritei ten te onderhandelen over kwesties die voor de kanaalgebruikers van belang zijn, aldus de Britse Labourleider. Er bestaat een goede kans dat Egypte uiteindelijk het belang zal inzien van een samenwerking met de landen die van het Suezkanaal gebruik maken, aldus de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles op zijn wekelijkse persconferentie. Dulles betoogde nog eens, dat geen Ameri kaans schip „zich schietend een weg door het kanaal zal banen", indien er met Egypte geen akkoord wordt bereikt of als Egypte de doorvaart weigert aan schepen met loodsen van de vereniging van kanaalge bruikers. Deze vereniging kan en wil het Suez kanaal niet boycotten. Het lidmaatschap van de vereniging van kanaalgebruikers verplicht geenszins tot een gemeenschap pelijk optreden of tot de omweg om de Kaap. Elke kapitein moet voor zichzelf be slissen wat hij wil. De leden van de ver eniging moeten bedenken dat het op de lange duur niet voordelig is duizenden dol lars te verliezen tengevolge van een boy cot om Egypte te treffen. De inkomsten van het kanaal zijn niet van levensbelang voor de economie van Egypte. Uiteindelijk is het een principiële en juridische kwestie. Op de vraag of de Verenigde Staten de Britse en Franse houding in de veiligheids raad zullen steunen, antwoordde Dulles, dat dat in het algemeen het geval zal zijn. Desgevraagd verklaarde Dulles dat men misschien stappen zal doen om te voor komen dat schepen onder Amerikaanse vlag de tolgelden aan Egypte voldoen. Men zou deze betalingen alleen toe staan als zij via de gebruikersvereniging zelf worden ge daan. Dulles zei dat de Verenigde Staten geen economische, psychologische of andere maatregelen bestuderen die zij zo nodig tegen Egypte kunnen treffen. Er zijn ech ter zekere consequenties, die we, ook al zouden we willen, niet uit de weg kunnen gaan. Deze consequenties vormen dat soort druk. die uiteindelijk staten er toe brengt de idee van onderlinge afhankelijkheid te aanvaarden. Gevraagd of de Verenigde Staten ingeval van een sluiting van het Suezkanaal bereid zijn, financiële steun te geven voor de aanleg van pijpleidingen door Israel of Turkije, merkte Dulles op dat het de olie maatschappijen niet aan de middelen ont breekt zelf dergelijke projecten te, verwe zenlijken. Dulles verklaarde voorts dat ook Israel gebruik zal kunnen maken van de faciliteiten die de vereniging van kanaal gebruikers zal bieden. Hij herinnerde er echter aan dat een land, om lid te kunnen worden van deze vereniging, een door- vaarttonnage van ten minste een miljoen brutoregisterton in het vorige jaar moet hebben gehad, ofwel de helft van zijn in voer via het kanaal moet ontvangen. ADVERTENTIE De ere-tentoonstelling van werken van Matthieu Wiegman, ter gelegenheid van zijn zeventigste geboortedag moest worden uitgesteld. Zij zal nu geopend worden op vrijdag 30 november om vijf uur in het Gemeentemuseum te Den Haag. Tevens zal dan een huldeblijk worden aangeboden op een daar te houden receptie. De dichter Gabriël Smit zal de opening verrichten. Groningen. Op een proefschrift „Het waarheidsbegrip, een theologisch on derzoek", is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid Jan Hendrik Vrieling, ge boren te Schooneebek. Nijmegen. Kandidaatsexamen Neder landse taal- en letterkunde: J. A. Kolkhuis Tanke, Hengelo (O.). PORT SAID (Reuter/A.F.P.) De Egyptische autoriteiten voor het Suezkanaal hebben bekend gemaakt dat zij beschikken over 89 volledig geoefende loodsen en 120 loodsen, onder wie 75 buitenlanders, zijn in opleiding. Voorts zijn talloze sollicitaties uit alle delen van de wereld ontvangen. De Amerikaanse marine-attaché in Port Said heeft van de directeur van de Egyptische kanaalorganisatie, Tewfik El Dib, de ver zekering gekregen dat geen communistische Er is jaren geleden veel op hef gemaakt over het feit, dat ontdekkingsreizigers in de duistere Braziliaanse binnen landen waar allerlei dingen te ontdekken zijn die men nooit verwachten zou een Indianenstam aantroffen die niet over een taal beschikte. Men klasseerde deze zwijg zame stam in de laagste cate gorie der redelijke wezens, namelijk in de klasse der „nog - net - mensen - maar - daar - is - dan - ook - alles - mee - gezegd". Doch de ver baasde ontdekkers kwamen bij nader inzien tot de conclusie, dat de roodhuidige stomme lingen veel verstandiger wa ren dan de eeuwige stilte in hun hutten zou doen vermoe den. Zij hadden een cultuur die er wezen mocht en zij be grepen elkander zonder om haal van woorden beter dan de ontdekkingsreizigers onder ling elkander vatten. Hoe kan dat? Dat vroegen de onderzoe kers zich en anderen ook, waarop men tot de verrassen de gevolgtrekking kwam, dat de Indianen wel konden, doch niet behoefden te praten. Zij gebruikten namelijk hun stem banden en lippen uitsluitend om te zingen en gedichten op te zeggen in besloten kring. Voor de rest viel er niets te zeggen. Iedereen wist wat de ander wist, iedereen kende de geheimen van de ander, ieder een was volkomen op de hoogte met alles wat hem in teresseerde. Ofschoon men deze geheim zinnige Willems de Zwijger tot op de huidige dag als een bijna komische curiositeit is blijven beschouwen, hebben zij de sprekende beschaving een les te leren die niet gering is. Een les, volgens welke het contact tussen de mensen door middel van het gesproken woord ge kenschetst kan worden als een zeer primitief en gebrekkig geval, dat ten hoogste een vaag begrip voor elkanders bedoelingen en meningen ten gevolge heeft, doch in het al gemeen slechts de bron van talrijke misverstanden is. Een zo mogelijk nog beden kelijker factor in deze kwestie vormt ongetwijfeld het feit, dat de taal door velen gebruikt wordt met het opzettelijke doel, hun ware gevoelens te verber gen. Als zodanig bewijst zij uitstekende diensten. Er zijn ware kunstenaars in deze wijze van camouflage, waarbij men geneigd is tot een eerbiedige bewondering voor de waarlijk verrassende vondsten. De vaardigste slimmelingen op dit gebied vindt men onge twijfeld in de politiek. Er zou een handboek zijn samen te stellen onder de titel: „Wat be doelen zij?", dat men zou kun nen raadplegen om te ontdek ken, waaraan men zich bij het aanhoren van de fraaie vol zinnen te houden heeft. Het loont de moeite, dit handboek te citeren. De politicus die een pers conferentie houdt: „Op de vraag, die één van u zojuist stelde ten aanzien van de kwestie der waterwegen, zou ik een drieledig antwoord wil len geven. Ten eerste, men moet deze kwestie beschouwen in haar samenhang met an dere, nog niet in het overleg ter sprake gekomen zijnde aangelegenheden, waarvan de details facetten van het alge- 4®% mene onderwerp raken die nog niet opportuun geacht kunnen worden. Ten tweede, de wa terwegen waarvan bij de onderhavige besprekingen ge wag wordt gemaakt, zijn niet die waterwegen welke in de nota van mei van vorig jaar genoemd werden als voorwerp van noodzakelijk overleg. Ten derde, al te breedvoerige dis cussie over dit onderwerp op dit moment zou een indruk maken, die door onze regering noch gewenst, noch geënta meerd wordt, met dien ver stande, dat ter conferentie van november aanstaande onge twijfeld standpunten naar vo ren zullen komen die de kwes tie als geheel in een ander licht plaatsen." Dat zégt hij allemaal. Maar hij bedoelt: ik weet het waarachtig niet. De diplomaat die een pro test indient: „Met groot be grip voor de moeilijkheden, die uwe regering ondervindt bij haar pogingen om de voor schriften, die zij met betrek king tot de gedragingen der grenstroepen uitvaardigde, ook daadwerkelijk te doen naleven, moet mijne regering nochtans haar grote bezorgdheid uit spreken over de ontwikkeling, die de situatie in het grens gebied, met name in sector A 301, dreigt te nemen. Zij moet er uwe regering met na druk op wijzen dat zij, bij voortduren dezer situatie en bij gebleken onmacht van uwe regering om die wijzigingen in de ontwikkeling te bewerk stelligen, die mijne regering gewenst en noodzakelijk acht, zich zal gedwongen zien haar houding nader te bepalen en die maatregelen te overwegen, die voor een verzekering van de orde in genoemde sector A 301 geschikt en gerechtvaar digd worden geoordeeld." Dat zegt hij. Maar hij be doelt: „Als er nog eens 'n vent van jullie zijn grote teen over de grenslijn zet, slaan we erop." De fractieleider van een partij in de verkiezingsnacht: „De tot nu toe binnengekomen uitslagen wijzen erop, dat het vertrouwen van onze partij leiding op haar leden en op het gezonde verstand van het gehele kiezerscorps niet tever geefs is geweest. De wijze waarop onze partij zich op di verse gevaarlijke punten van het verkiezingsterrein heeft weten te handhaven en de magnifieke wijze, waarop in andere delen des lands aan vallen van de tegenpartij vaak uitgevoerd door middel van onwaarachtige en perfide propaganda zijn afgeslagen, vervullen de partijleiding met trots. Zij weet zich verzekerd van de steun van allen, die ondanks aansluipende ont wrichtingsideeën en ondergra vende leuzen onwrikbaar op hun post blijven en ziet de toekomst met vertrouwen te gemoet." Dat zegt hij in zeer fraaie taal. Maar hij bedoelt: „We krij gen klop dat het niet mooi meer is." De burgemeester die wordt ingehaald: „Gemeentenaren, de grote verrassing, die gij mij heden hebt bereid door in zó groten getale en op zulk een feestelijke wijze fleur en kleur te geven aan de verwelkoming van mij en mijn echtgenote, ontroert mij meer dan ik zeg gen kan. Ik ben ervan over tuigd dat uw vreugde en uw hartelijkheid recht uit het hart komen. De opgewekte tonen van uw fanfare, de vriende lijke woorden tot mij gespro ken en de wapperende vlaggen op uw huizen vertellen mij, dat gij veel van mij verwacht. Ik irrees, dat uwe verwachtingen wellicht te hoog gespannen zijn, doch ik roep bij voorbaat uw clementie in voor de on volkomenheid van mijn arbeid, die nochtans, dat verzeker ik u, met de beste wil en de uiterste inspanning zal worden verricht." Dat zegt hij. En hij denkt: Wie had kunnen vermoeden dat zo'n groot man op zó'n negorij terecht zou komen. Zo is de taal het fraaie mas ker der gevoelens geworden, dat wordt opgezet in een sa menleving die de onwaarach tigheid verheven heeft tot etiquette. Bij de Indianen in het Bra ziliaanse oerwoud leefde ech ter nog de rest van een be schavingsverschijnsel, dat wel licht eens het gemeengoed dei- ganse mensheid is geweest: de rest van een eenheid des gees- tes, die de suizende stilte van het directe, klare begrip tussen elkander tot de muziek des levens maakt. Maar die Indianen zullen in tussen het ABC der schijn heiligheid wel hebben geleerd. Tenzij men in besloten kring de ontdekkingsreizigers zwij gend heeft opgegeten. J. L. loodsen op Amerikaanse oorlogsschepen dienst zullen doen. Twee vertegenwoordigers van een Bel gische baggermaatschappij voeren in Port Said besprekingen over de aanneming van werkzaamheden aan het kanaal. Sedert de nationalisatie heeft de Belgische maat schappij slechts een derde van haar kosten betaald gekregen in Egyptische valuta. De vertegenwoordigers hebben de verzekering gekregen, dat de maatschappij volledig in buitenlandse valuta betaald zal worden. In Port Said zijn vijf Amerikaanse lood sen aangekomen die van plan zijn in Egyp tische dienst te treden, ondanks waarschu wingen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, dat de toestand in het Midden-Oosten gevaarlijk is. Voorts zijn zij gewaarschuwd, dat zij hun nationa liteit kunnen verliezen als zij trouw be tuigen aan een ander land. Uit New York zijn nog drie Amerikaanse koopvaardij- officieren naar Caïro vertrokken, waar zij in Egyptische dienst willen treden. Maan dag zullen vijf Westduitse loodsen, wier sollicitaties door de Egyptische autoriteiten aanvaard zouden zijn, naar Egypte vertrek ken. Elf loodsen, die in het kanaal van Kiel dienst doen, wachten nog op een oproep van de Egyptische autoriteiten. De nieuwe Egyptische autoriteit voor het Suezkanaal heeft bekendgemaakt, dat de Egyptische regering binnenkort een uit gebreid ontwikkelingsplan voor het Suez kanaal zal aankondigen. De kosten van de uitvoering van het plan zullen twintig mil joen Egyptische ponden of mogelijk meer bedragen. Het is niet bekend, of het ver beteringsplan van de Suezkanaalmaat- schappij zal worden vervangen door het nieuwe plan. De Egyptische regering heeft reeds inschrijvingen voor het volgende sta dium van het verbeteringsplan der Suez- kanaalmaatschappij lopen. Premier Nehroe van India heeft de kwestie van het Suezkanaal te Riad, de hoofdstad van Saoedie-Arabië, besproken met Emir Feisal, eerste ministèren minister van Buitenlandse Zaken van Saoedie- Arabië. Emir Feisal is een broer van koning Saoed. Verder spraken beide politici onder andere over de toenemende spanning aan de grenzen van Israel. In ambtelijke kringen te Riad wordt Nehroes bezoek een groot succes genoemd. De vooruitzichten voor de toekomstige samenwerking tussen India en de Arabische staten zijn goed, aldus oordeelt men in deze kringen. Bemande aardsatelliet? Joseph Pecoraro, een der hoofden van het marine-opleidingscentrum te Washing ton, heeft woensdag op een bijeenkomst van het Amerikaanse raketgenootschap voorspeld, dat voor 1970 een bemande aardsatelliet door de strijdkrachten zal worden gelanceerd. Een der problemen, die de ruimtevaarders moeten oplossen, name lijk dat van de eenzaamheid, wordt thans reeds aan boord van de atoomonderzeeër Nautilus bestudeerd, aldus Pecoraro.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5