SAMENZWEERDERS Bunno op zoek naar Luilekkerland Economische terugslag van de Suezcrisis in Midden-Oosten Care-zendingeti stagneren, grote toeristencentra op non-actief J.G. MARTIN ZONEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 5 UIT ANDERE BLADEN Franse economie hoopt op olie uit de Sahara Wervelstorm wierp Brits schip op een rif Processen in Poznan voor twee gerechtshoven Marokkaan gevangenis in door voorraad marihuana ProfJ omlinson de mond gesnoerd in Nederland? Mist verdrijft Adenauer en Mollet van de Rijn Nederland op zesde plaats van ranglijst hulp minder ontwikkelde gebieden Kerkelijk Nieuws Motorrijder reed kind aan, verstopte zijn motorfiets en ging naar bed Militaire detentie van twee maanden voor vlieger, die te laag vloog V V%\ VV Betaling abonnementsgeld per giro Toneelgroep „Puck" met „De dwaze dochter" DANS-AC ADEM IE Exploitatieresultaat bij Van Gelder ongunstiger Subsidiëring genootschap „Onze taal" en „Forum" Agentia z^oor Haarlem In een onderhoud met TJranga, een voor aanstaand lid van de Argentijnse „Burger lijke Unie" heeft president Nasser dezer dagen gezegd, dat hij het Suezkanaal kon laten renderen als het verkeer er door tot twintig percent daalt. „Bij twintig percent van het normale verkeer kunnen we de kosten dekken en bovendien nog iets over houden", zei hij. Enkele berichten van Reuter en United Press, die meekwamen in de nieuwsstroom welke de Suezkwestie dagelijks veroorzaakt tonen echter, dat Nasser bij zijn naasting méér onder ogen had te zien dan het punt van de rentabili teit van het kanaal. Zo berichtte U.P. dezer dagen, dat ad ministrateurs van de Amerikaanse Care- organisatie, die bijna drie miljoen behoef tige Egyptenaren van levensmiddelen voor ziet, waren vertrokken omdat de voedsel voorraden vrijwel uitgeput waren. De Amerikaanse directeur van Care voor het Midden-Oosten, zeide dat, zelfs indien Washington nieuwe voedselzendingen zou goedkeuren, het minstens drie maanden zou kosten om het program weer op gang te brengen. De vertraging is veroorzaakt door de Suezcrisis. Devine zeide dat het oude program, waarin voedsel ter beschik king wordt gesteld met een waarde van 42 miljoen dollar en 2 miljoen dollar aan vrachtsubsidies worden gegeven, deze week afloopt. Het voedsel, dat Care gedistribueerd heeft uit surplusvoorraden der Amerikaan se regering, voorzag bijna drie miljoen behoeftige Egyptenaren van 700 calorieën per dag, wat meer is dan de helft van het totale aantal calorieën dat zij kregen. Het program hielp 60.000 Palestijnse vluchte lingen in de Gaza-strook te voeden, die al op de grens van hongersnood leven. Een ander U.P.-bericht vestigde de aan dacht op de grote terugslag, die de toeris tenstad Port Saïd heeft ondervonden. Er komen geen toeristen meer nu bijna alle scheepvaartmaatschappijen de route van hun passagiersschepen om de Kaap heb ben gelegd. De straatventers hebben vrijwel niets meer te doen en de winkels en bazars zijn ADVERTENTIE Geopend.o- iï.jo en i4-i8uur.Dinsd.tol i3U PARIJS (United Press). De Franse staatssecretaris voor Industrie en Handel, Maurice Lemaire, heeft verklaard dat de toekomst van de Franse economie in de Sahara ligt, waar rijke olielagen zijn ont dekt. Lemaire gaf een overzicht van de verschillende Franse energiebronnen en besprak de maatregelen die genomen zul len worden als het Suezkanaal wordt ge sloten. Frankrijk heeft grote uranium- voorraden, maar het zal vijftien tot dertig jaar duren, eer er voldoende wordt gepro duceerd om de Franse industrie in belang rijke mate te voorzien. Het aardgas van Lacq in de Pyreneeën levert per jaar evenveel energie als 3.5 ton steenkoo.. Het olieveld bij Parentis (Zuid-Frankrijk), zal het volgend jaar on geveer een miljoen ton aardolie opleveren. De resultaten van nieuwe exploraties in Frankrijk en overzee zijn enigszins teleur stellend. De Sahara is de enige plaats waar de vooruitzichten goed lijken. Er is aardgas en olie gevonden. De problemen in de Sahara zijn arbeidskrachten en trans port. Wij hebben de Franse industrie ver zocht de produktie van ijzeren buis voor pijpleidingen te verhogen, aldus Lemaire. De staatssecretaris zei tenslotte dat hij er een voorstander van is de 500.000 Franse soldaten, die in Algerije zijn te vragen wie er wil blijven om te helpen bij de ont wikkeling ^an de Sahara. NAHA. (United Press). De kapitein van een Brits schip, dat bij Okinawa door zware golfslag stukgebeukt wordt, bere kende zijn positie verkeerd en stuurde een sleepboot van de Amerikaanse marine die was uitgevaren om hulp te bieden, de te genovergestelde kant op. Kapitein R. W. Thomson had per radio gemeld dat zijn schip de Bedford Farl (10.000 ton), met 34 man aan boord, op een rif ten noordwesten van Okinawa was gelopen. Later bleek ech ter dat het schip aan de grond zat op de oostkust van het eiland ongeveer een mijl uit de kust. Toen de ware positie van het schip bekend werd voer een schip van dn Amerikaanse kustwacht uit om te trachten hulp te bieden. Twee bewoners van Okina wa zijn aan boord van het schip gekomen. Er werd niet bij verteld hoe hun dat gelukt is en waarom zij dat hebben gedaan. De Bedford Earl die met lege ruimen op weg van Japan naar Indochina was werd op het rif geblazen door een wervelstorm. Het schip is in zinkende toestand. Helikop ters van de Amerikaanse luchtmacht zul len de bemanning van het schip halen zo dra de wervelstorm uitgeraasd is. vrijwel leeg. In het grote warenhuis van „Simon Artz" lopen de verkopers doelloos rond. Het wegblijven van de verkwistende toeristen, die naar Port Saïd worden ge trokken door de ietwat overdreven, maar hardnekkige reputatie van „de meest ver dorven stad van het Midden-Oosten", be tekent welhaast een bankroet voor de ver kopers van soevenirs en handbewerkte lederwaren zoals damestasjes en poufs. Slag voor Napels Niet alleen Egypte moet met grote scha deposten rekenen, maar bijvoorbeeld ook de Italiaanse stad Napels, aldus een Reu- ter-bericht. Reeds na korte tijd zal de Suezcrisis een schade van tientallen mil joen lires voor deze havenstad kunnen gaan betekenen. Door een stopzetting van de aanvoer van vloeibare brandstoffen uit de kanaalzone zal deze haven tweederde van haar goederenverkeer verliezen. De werkgelegenheid in de havens, de olie raffinaderijen en de andere industrieën zal een geweldige vermindering ondergaan. In 1955 zijn in Napels 3.416.763 ton aardolie en aardoliederivaten gelost. Ruim 50.000 passagiers van lijnschepen, die hun reis via het Suezkanaal hadden gemaakt, zijn in dat jaar in Napels aan land gegaan. Ook in Genua maakt men er zich be zorgd over, dat enige Engelse en Neder landse rederijen haar schepen om Kaap de Goede Hoop laten varen. Gewoonlijk komen te Genua per maand ongeveer 50 buitenlandse schepen aan van lijnen naar Oost-Afrika, het Verre Oosten en Australië. Als tankschepen het Suezkanaal zouden vermijden, zou dit verder ernstige gevolgen kunnen hebben voor de scheepsbouw- en reparatiebedrijven, die zich de laatste jaren op Sicilië ontwikkeld hebben met Palermo als middelpunt. Bovendien is aardolie een der voornaamste invoergoederen op Sicilië. POZNAN (Reuter) In Poznan begint vandaag het proces tegen 154 mannen die beschuldigd zijn van misdaden tijdens de onlusten van 28 juni in deze Poolse stad. Britse, Amerikaanse. Canadese en Franse diplomaten zijn uitgenodigd voor de eer ste zitting, doch de Poolse autoriteiten hebben hun meegedeeld, dat de vraag naar plaatsen op de publieke tribune veel groter is dan het aantal beschikbare plaatsen. Het eerst zouden drie mannen terecht staan die beschuldigd worden van de „beestachtige moord" op een korporaal van de veiligheidspolitie, die zij „valselijk be schuldigd hadden van het doden van een vrouw en twee kinderen". Zij staan te recht wegens deelneming aan de bestor ming van. de gevangenis van Poznan en een aangrenzende politiepost, waar zij vuurwapens gestolen zouden hebben voor een aanval op de veiligheidspolitie. Het proces wordt voor twee gerechtsho ven gevoerd. De Rotterdamse politierechter heeft con form de eis de 29-jarige Marokkaanse zee man Mohamed Ben B. uit Casablanca, op varende van het Marokkaanse m.s. „Oudaia" tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming, omdat hij mari huana (Indische hennep) in voorraad had gehad. Verleden week werd de man in beschon ken toestand door de politie aangehouden. Zodra gebleken was, dat hij een hoeveel heid van het verdovende middel bij zich droeg, wrd aan boord van het in reparatie liggende schip zijn hut onderzocht. Daar werd de rest gevonden. Volgens een der getuigen kunnen van 200 gram Indische hennep ruim 300 siga retten worden gedraaid, die f 2 tot f 2,50 per stuk opleveren. In de hut was ook nog een bedrag van 160.000 Franse francs tus sen courantenpapier gevonden. „We hebben nog nooit zoveel van dit goedje in beslag genomen als dit jaar", zei de bedoelde getuige, een rechercheur van politie. De verdediger, mr. Baardman, mérkte onder meer op, dat de man de Ne derlandse opiumwet niet kende en de ma rihuana alleen voor eigen gebruik bij zich had. JOHANNESBURG (United Press) Onder de kop „De mond gesnoerd?" levert de „Johannesburg Star" commentaar op berichten uit Nederland, dat een lezingen reeks door professor F. Tomlinson uit Pre toria over de „apartheid" afgelast is, „na vingerwijzingen van de Zuidafrikaanse re gering". „Op het eerste gezicht is hier een uitnemende gelegenheid verloren gegaan om het Nederlandse volk te laten kennis nemen van de betekenis van positieve apartheid. Is een autoriteit bevreesd dat de Nederlanders zullen ontdekken dat het witboek over het Tomlinson-rapport de sterk gepropageerde regeringsplannen voor reservaten voor kleurlingen tot een slechte grap maakt? Of dat duidelijk zal worden dat zelfs een „totale Tomlinson" geen al gehele rassenscheiding tot stand kan brengen?" Volgens het Tomlinson-rapport, dat han delt over de praktische gevolgen van de nationalistische apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, moeten tien mil joen zwarte Afrikaners in „zwarte reser vaten" ondergebracht worden, inplaats van 3,6 miljoen. De kosten zouden in tien jaar 104 miljoen pond sterling bedragen. In het rapport werd gesteld dat er tegen het einde van deze eeuw evenveel negers als blanken zouden wonen in gebieden die men als uitsluitend blanke woongebieden hgd aangewezen. De slotsom van het rapport was dat to tale rassenscheiding, zoals de Zuidafri kaanse regering wil, onwelkom is. BONN (DPA) De besprekingen tus sen de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, en de Franse premier, Mollet, zullen zaterdag niet op een boot in de Rijn worden gevoerd, omdat Mol!ets vliegtuig door de dichte nevel in het Rijndal niet op het vliegveld van Koblenz kan landen. Mollet wordt zaterdag op het vliegveld van Keulen verwacht, waarna de beide staatslieden in de omgeving van Keulen hun gedachtenwisseling zullen hebben. De juiste plaats is nog niet bekendgemaakt. Blijkens een recente publicatie van de Verenigde Naties staat Nederland op de zesde plaats van de wereldranglijst van on geveer zeventig landen voor wat betreft de financiële steun aan de ontwikkeling van de minder ontwikkelde gebieden. De hoogste contributie voor de uitvoering van de programma's van technische bijstand door de Verenigde Naties en haar gespe cialiseerde organisaties wordt ook dit jaar weer betaald door Amerika. Amerika wordt gevolgd door Groot-Brit- tnnië, Canada, Frankrijk en de Sovjet unie waarna Nederland de zesde plaats inneemt, vóór Zweden, Denemarken, In dia en België. Wat' betreft het aantal uitgezonden des kundigen naar de minder ontwikkelde ge bieden staat Nederland op de vierde plaats achter de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waarder P. Bouw te Ridder kerk te Berkenwoude L. J. van der Kam te Arkel-Kedichem te Anna Paulowna (toez.) J. Korpershoek, Vicaris te Over sell ie. Bedankt voor Ter Aar (U.) A. G. Haring te Loon op Zand. Geref. Kerken Aangenomen naar Guelph (Ontario, Cana da) (Chr. Ref. Church) J. C. Derksen te Middelstum (Gr.). Bedankt voor Sellingen C. J. van der Meulen te Drijber. Benoemd tot hulpprediker te Bozum (Fr.) Breskens en te Enschedé P. J. Lambooij emeritus pred. en hulppred. te Enumatil. Geref. Gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee en te Mid- delharnis P. van der Bijl, laatstelijk Chr. Geref. pred. te Leerdam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Opperdoes B. Bijleveld te Noordeloos. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Nijmegen P. Estié te Zaan dam. Voor de kantonrechter te Arnhem heeft terechtgestaan de 26-jarige fabrieksarbei der Th. K. uit Zevenaar, die op 4 juni een kindje van vier jaar heeft aangereden met zijn motorfiets. De verdachte reed. zonder rijbewijs op een nieuwe motor op de Zui derlaan te Zevenaar, kon door zijn grote snelheid de motor niet op de weg houden en reed het op de berm spelende kind aan. De motorrijder was na het ongeluk naar huis gegaan en verstopte zijn motor onder oude lappen. De rijkspolitie vond hem lig gend in bed. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie laakte het optreden van de verdachte op scherpe wijze. Terwijl het kindje lag te sterven nam hij, onder voorwendsel de dokter te waarschuwen, de vlucht en ging zorgvuldig zijn motor opbergen. De ambte naar eiste drie maanden hechtenis voor de aanrijding, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en dertig dagen hechtenis wegens het rijden zonder rijbewijs, bene vens vernietiging van de motor in het al gemeen belang, daar dit motorrijwiel in de handen van deze verdachte een dodelijk wapen is gebleken. De kantonrechter veroordeelde hem tot twee maanden hechtenis en verder tot vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, dertig dagen hechtenis en vernietiging van de motorfiets, zoals de ambtenaar had ge- eist. „Ongeluk te Eindhoven toont wot gevolgen kunnen zijn" Twee maanden militaire detentie legde de krijgsraad voor de Koninklijke Lucht macht op aan een leerling-vlieger, die tij dens een solovlucht niet de verleiding had kunnen weerstaan om zeer laag boven zijn woonplaats, Gorssel in Noord-Brabant, te gaan vliegen. „U wist toch wat de conse quenties kunnen zijn van dat laag boven bebouwde kommen vliegen?" vroeg de president. „Sedert de verschrikkelijke ge beurtenis, die zaterdag in Eindhoven plaats had, weten wij het nu trouwens allemaal'', voegde hij er nog aan toe. De beklaagde, een wachtmeester, die voor het volgen van een vliegopleiding was gedetacheerd bij de luchtmacht, kreeg op 27 juni van dit jaar opdracht mef, een Har- vard-lestoestel een bepaalde oefenvlucht te maken, waarbij hij binnen het plaatse lijk vlieggebied van de basis Gilzerijen moest blijven. Hij begaf zich echter daar buiten en volbracht een deel van de opge geven oefeningen boven zijn woonplaats Gorssel. Ooggetuigen maakten er later melding van, dat een lesvliegtuig, waarvan zij de registrat.ieletters hadden genoteerd, zo laag was komen overvliegen, dat zij er bang van werden. De wachtmeester ver klaarde ter zitting, niet lager dan ongeveer zeventig meter te zijn geweest- De auditeur-militair wees er in zijn re quisitoir op, dat het voor beklaagde een ongelukkige omstandigheid was dat zijn zaak gisteren werd behandeld, zo kort na het ongeluk te Eindhoven. „Anderzijds maakt dit ongeluk het de krijgsraad mo gelijk zich voor ogen te stellen wat de ge volgen kunnen zijn van een optreden, zo als dat nu door beklaagde ten laste is ge legd". De auditeur-militair kwam tenslotte tot een eis van twee maanden militaire de tentie met onmiddellijke gevangenneming, met als bijkomende straf het voorlezen van het vonnis voor de troep. Na raadskamer veroordeelde de krijgsraad de leerling vlieger overeenkomstig deze eis, echter zonder de bijkomende straf. VI \o Ai 97 Het geluid van de alarrnhoom bracht opeens alle banaanmannetjes op de been. „Alarm! Alarm! Iemand probeert te vluchten!", riepen ze. „Houdt hem!!" Bunno schrok. Hij begreep, dat zijn vlucht ontdekt was. Van alle kanten kwamen de banaanmannetjes aanrennen „En toch laat ik me niet vangen!", dacht Bunno. „Ik wil hier weg!" Hij begon hard te lopen, maar hij wist eigenlijk niet, waarheen hij moest gaan. In ieder geval wou hij proberen, uit handen van de banaanmannetjes ie blijven en dus zette hij het op een lopen. JCOCrxXXJCOOOOCOCCCOCOOOCOOOCOOOCX U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur ■Het te gireren bedrag is f7.15, post- abonnés f7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wjj behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de 8 giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE loooocxxxoooooooocoocoooocooooooooaxxoxxxroooooxooooö De toneelgroep „Puck" zal van 1 tot en met 7 oktober in het Centraal Theater te Amsterdam het blijspel „De dwaze doch ter" van Lope de Vega in de vertaling van Paul Rodenko ten tonele voeren. Op 19 maart werd dit stuk voor het eerst door „Puck" gespeeld. In „De knecht van twee meesters" van Carlo Coldoni, dat „Puck" op haar repertoire heeft genomen, zal de acteur Paul Storm als gast de rol van Pantalone spelen. De regie is in handen van Egbert van Paridon. AFSCHEID BEIAARDIER ROTTERDAM Woensdagavond heeft Ferdinand Tim mermans, stadsbeiaardier van Rotterdam en Schiedam gedurende meer dan dertig jaren, wegens het bereiken van de vijfen zestigjarige leeftijd op het carillon van de Rotterdamse stadhuistoren zijn afscheids concert gegeven. Na dit concert is in bij zijn van vele genodigden in een der zalen van het stadhuis afscheid van hem ge nomen, officieel slechts zoals velen op merkten, want hij hoopt nog velé malen te spelen, ook als het mogelijk is op het ca rillon van de St. Laurenstoren, dat over enkele jaren gerestaureerd zal zijn. ADVERTENTIE t Dans-seizoen begint 8 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 14—17 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 HOOFDSTUK XV 27 De lange wandeling had Kubka's gemoed niet kun nen verlichten. Noch had hij zijn gedachten kunnen ordenen. Maar als hij Pavel Svec wilde vertellen hoe hij wérkelijk dacht over de zaak-Horak en over de zaak van Organisatie no. 5, dan moest hij zijn gedachten netjes geordend hebben. Svec was buitengewoon scherp zinnig en hij slaagde er altijd in precies te bereiken, wat hij wilde. Kubka ging naar zijn flat om te proberen daar zijn geestelijk evenwicht terug te vinden. Hij liep zijn werk kamer binnen, waar op een grote tafel tijdschriften en kranten lagen. Hij liet zijn blikken er even over dwalen en keek toen naar de boekenkast. Ja, het zou hem goed doen als hij eens enkele ogenblikken een boek in zou kijken. Geen van de boeken, die hij oppakte, schonk hem echter de zo zeer gezochte rust. Tenslotte ging hij maar met lege handen in een clubfauteuil zitten, de gemakke lijkste stoel in zijn vrijgezellenflat. Enkele minuten later viel hij in slaap. Had de slaap hem niet zo verrassend snel overvallen, dan zou hij er tegen gestreden hebben, want het druiste tegen zijn pricipes in om overdag te slapen. Kubka doezelde echter niet lang en ontwaakte gesterkt en verfrist. Hij stond op, ging achter zijn bureau zitten en greep een vel papier, waarop hij wat begon te krabbelen. Dit deed hij meestal als hij met een moeilijk probleem bezig was. De politie had de leden van Organisatie no. 5 niet, zoals gebruikelijk was, 's nachts aangehouden, maar overdag. Als gevolg van wekenlange naspeuringen was men te weten gekomen, op welke uren de betrokkenen gewoonlijk thuis waren. Toen was de slag gevallen. Slechts twee leden van de organisatie waren niet thuis geweest: Horak en Rybar. In deze twee gevallen hadden de naspeuringen van de politie geen resultaat gehad. Dit kon echter een toevallige samenloop van omstandig heden zijn geweest. Maar neen! Het was geheel en al in tegenspraak met een vertrouwelijk rapport, waarin stond vermeld, dat Horak en Rybar zich vaak tussen half zeven en zwart over zeven ophielden in de buurt van no. 11. Maar waarom was dan de politie juist op dat tijdstip naar hun woningen gegaan om hen daar te arresteren? Op het tijdstip, dat zij meestal in de buurt van no. 11 waren? Als degenen, die op no. 11 werkten, geweten hadden dat zij een moord beraamden en dat zij vaak in de buurt van hun kantoor, welks bestaan een streng bewaakt geheim was, rondzwierven, waarom had men hen er dan niet van weerhouden binnen te dringen, het hoofd van het bureau te vermoorden en weer te verdwijnen? Vreemd was het verder, dat reeds kort na de moord datzelfde geheime bureau in staat was mede te delen, wie de moord hadden gepleegd en wat de daders hadden ge dragen. Later werd één hunner, alhoewel hij geen jas droeg, doodgeschoten, terwijl de ander, die geen regen jas droeg, maar een loden jas, werd gearresteerd! Het was vreemd! Kubka begreep, dat hij voor deze problemen geen op lossing kon vinden door er logisch over te gaan na denken. Hij wist echter héél zeker, dat de zaken anders moesten liggen, dan uit de dossiers bleek. Er waren ver schillende mogelijkheden: Organisatie no. 5 was geïn filtreerd door iemand van de Geheime Afdeling, die de moord op Semal mogelijk had gemaakt. Neen, Kubka vond dit geen juiste oplossing van de kwestie. De moge lijkheid mocht hij echter ook weer niet één, twee, drie uitschakelen. Alleen op deze manier kon de moord dui delijk verklaard worden Nauwelijks had Kubka dit bepeinsd, of er schoot hem een gedachte door het hoofd, die hem zó schokkend voorkwam, dat hij niet langer rustig achter zijn bureau kon blijven zitten. Hij stond op en begon door zijn kamer te ijsberen. Semals dood moest door no. 11 zélf georga niseerd zijn! Horak en Rybar zouden dus bést agenten van no. 11 kunnen zijn! Of no. 11 had hen uitgezocht, hen van wapens voorzien, de weg vrijgemaakt en ten slotte de moord Organisatie no. 5 in de schoenen gescho ven, opdat haar méér ten laste zou kunnen worden ge legd dan het verspreiden van illegale lcrantjes. Dit zou betekenen, dat Horók en Rybar inderdaad de dodelijke schoten gelost moesten hebben, maar dat de wérkelijke moordenaar op no. 11 verborgen was. Neen, dat betekende zelfs, dat de man op no. 11 slechts een werktuig was, want niets werd er daar gedaan, dat niet gesanctioneerd was op het Algemeen Secretariaat! Was Semal soms in conflict met de Partijleiding? Kubka pijnigde zijn hersenen in een poging om te ont dekken, of er soms al eens aanwijzingen waren geweest in deze richting. Het enige, dat hij zich kon herinneren, was dat Svecs secretaris ongeveer drie maanden geleden een voor hem belastende uitspraak had gedaan. Het had Kubka toendertijd wel getroffen, maar hij had er maar weinig aandacht aan besteed. Kubka ging weer zitten. Hij dacht aan Semal. Steeds had hij de indruk gekregen, dat Semal even stevig met de Partij verbonden was als een steen in een gemetselde muur. Je zou die steen wel kunnen uithakken, maar heel zou je hem nooit uit die muur kunnen losbikken. Kubka vroeg zich af, of Semal, die als het ware met de Partij vertrouwd was geweest, niet door de Partij geliquideerd zou kunnen zijn en of hij, Kubka, niet aangewezen was als het masker om de liquidatie te bemantelen. Nee, zei Kubka tot zichzelf. Hiervoor mag ik mij niet lenen. Tegelijkertijd werd het hem echter duidelijk, hoe moeilijk het zou zijn om uit te maken, wie nu eigenlijk verantwoordelijk moest worden gesteld voor de moord, en wie de uiteindelijke orders had gegeven. Zelfs hij, Kubka, die toch doorging voor een machtig man in het centrum van het politieke leven, zou niet kunnen zeggen op welk niveau het besluit moest zijn genomen en wie er voor verantwoordelijk moest worden gesteld. Strooi jezelf geen zand in de ogen, mompelde hij. Als je de ware toedracht wilt onthullen, kost je dat je nek Hij stond op uit de gemakkelijke stoel, ging weer achter zijn schrijftafel zitten en zette op het vel papier, dat hij vol gekrabbeld had, de datum 13-4-49 en borg het op in de middelste lade van het bureau. „In memoriam", dacht hij, toen hij zijn flat verliet op weg naar no. 11. Toen hij tegenover Svec zat, wachtte hij rustig tot dat deze het gesprek zbu openen. I-Iij heeft me ontboden, dacht Kubka. Hij moet dus maar beginnen. Pavel krab belde wat op een blocnote en mompelde wat over het weer. Tenslotte stak Svec van wal. Vanavond zullen wé een gedetailleerd communiqué uitgeven over de zaak Horak-Jablonsky. De moord heeft over de gehele wereld aandacht getrokken. De kranten in Londen, Parijs, New York en alle andere grote steden hebben dit nieuws met grote koppen vermeld. (Wordt vervolgd). In haar verslag over het eerste halfjaar van 1956 deelt de directie van de Ko ninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen mede, dat hoewel de papierfabrieken op volle capaciteit hebben kunnen werken (de produktie bedroeg in deze periode 105.600 ton tegen 104.500 ton in het eerste halfjaar van 1955 en 208.200 ton in het gehele vo rige jaar), de exploitatieresultaten in niet onbetekenende mate bij die over de vooraf gaande perioden ten achter zijn gebleven. De oorzaak hiervan is, aldus de directie, de voortdurende stijging der grondstoffen- prijzen en der overige kostenbestanddelen, welke ontwikkeling in de grondstoffen- intensieve industrie slechts in beperkte mate kon worden opgevangen door de steeds voQrtgaande verbeteringen in de ef ficiency van de bedrijven. Evenmin konden deze kostenstijgingen in de binnenlandse verkoopprijzen worden doorberekend, daar de minister van Economische Zaken door 't afkondigen van een prijsstop voor kran tenpapier heeft verhinderd, dat de prijs van dit voor Van Gelder belangrijkste pro- dukt werd verhoogd. Zowel de exportprij zen als de prijzen van geïmporteerd cou rantenpapier liggen belangrijk hoger. „De door de overheid gevoerde politiek om de verkoopprijzen te stabiliseren werkt voor onze bedrijven bijzonder discrimine rend, aangezien de kostprijzen van onze produkten slechts in geringe mate gunstig door dit beleid werden beïnvloed", zo zegt de directie. „Deze bestaan voor het over grote deel enerzijds uit buitenlandse facto ren en anderzijds uit binnenlandse kosten, welke ondanks dit beleid ook steeds stij gende zijn. Inmiddels zijn opnieuw bespre kingen geopend, welke naar wij hopen er toe zullen leiden, dat binnenkort deze prijsstop zal worden opgeheven." De nieuwe papiermachine te Velsen kon nog niet in bedrijf gesteld worden, ondanks het feit, dat de machine reeds enige tijd ge reed staat. Deze vertraging werd hoofdza kelijk veroorzaakt door het nijpend gebrek aan voldoende vakkundig personeel, zo wel in de metaalindustrie als in de bouw vakken, voor de zeer arbeidsintensieve montage en afwerking van de uitgebreide hulpapparatuur. Verwacht wordt, dat be gin oktober op beperkte schaal met de pro duktie kan worden begonnen. Teneinde te kunnen voorzien in de grote behoefte aan bedrijfskapitaal en mede voor de aanvullende financiering van de onder handen zijnde uitbreidingen zijn enkele on derhandse geldleningen gesloten tot een to taalbedrag van f 20 miljoen. Deze geldle ningen zullen in de loop van dit jaar wor den opgenomen. Minister Cals heeft in de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1957 voorgesteld, voor het eerst aan het genootschap „Onze Taal" te Amsterdam een subsidie toe te kennen. Hij wil het be drag hiervan zien vastgesteld op tiendui zend gulden. In zijn toelichting schrijft de minister, dat het genootschap streeft naaf zuiverheid van het Nederlands en daarvoor het maandblad „Onze Taal" uitgeeft. De minister heeft naar hij schrijft enerzijds met voldoening geconstateerd, dat het stre ven van het genootschap in het hele land ruime waardering geniet, maar dat ander zijds een grotere activiteit noodzakelijk zal zijn. Dit is alleen mogelijk wanneer, meer dan tot dusver, betaalde krachten tewerk worden gesteld. Minister Cals heeft in deze begroting eveneens voorgesteld voorlopig voor sub sidie aan het te Enschede gevestigde opera gezelschap „Forum" een bedrag van hon derdvijftigduizend gulden uit te trekken. Hij achtte verhoging van de subsidie nood zakelijk, opdat dit gezelschap op weliswaar bescheiden maar toch verantwoorde wijze zijn taak zal kunnen vervullen. Indien de ontwikkeling en de prestaties van de Zuid nederlandse Opera dit zouden wettigen zou overwogen kunnen worden de rijkssubsidie voor dit gezelschap enigermate te ver hogen. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Rembrandt: „The trouble with Harry", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The man who loved redheads", 18 jaar 7 ep 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugd in de branding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gorilla op de vlucht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur Studio: „De onsterfelijke wals", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Puber- teit", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Faust", 18 jaar, 8.15 uur. Vleeshal: Pauzeconcert. 7.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Aula Gymnasium: Tweede muziekpedagogische uur, 4.30 uur. Concertgebouw: Concert N. Ph. O., 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Voor schrift van de dokter", 8 uur. VRIJDAG 28 SEPTEMBER Frans Hals: „Tralies van bamboe". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les carnets du Major Thomson", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De levens roman van Johan Strauss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 3.15 uur. Roxy: „Het laatste schot", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Concert N. Ph. O., 8.15 uur. Luxor: „Coman che", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Bijeenkomst Diaconiehuis Ned. Her vormde gemeente, 8 uur. Vleeshal: Pauze concert, 12.30 uur. Aula Gymnasium: Derde muziekpedagogisch uur, 4.15 uur. O. R. L. centrum: voordracht over „lot en toeval", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7