Hammarskjoeld attendeert Veiligheidsraad op incident President van de K.L.M. sprak tot journalisten in Amerika Rus, die „Gruno" ramde, opgestoomd naar Rotterdam Frankrijk demobiliseert 200.000 reservisten in Algerije Daders van gruwelijke moord te Anjum bekenden volledig De aanval op Hoessan Expeditie-leger blijft echter op peil Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Eerste transatlantische persconferentie via nieuwe telefoonkabel Aanslag gepleegd na verbroedering 9 Israel blijft zich geheel gerechtvaardigd achten Vertrek goudtoren slechts theorie Politie moest ouders van jj overvalleneom de tuin leiden Nieuwste Hiller-helikopter zwaar beschadigd bij noodlanding Indonesisch leger houdt aan persverordening vast Twee doden ten grave gedragen Stevenson geheel achter opheffing rassenscheiding DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 New YORK (Reuter/AFP/U.P. De secretaris-generaal van de UNO Dag Ham marskjoeld, heeft een brief over de Is- raelisch-Jordaanse grensgeschillen gezon den aan de voorzitter van de Veiligheids raad, Nunez Portuondo. In deze brief zegt hij, dat als de betrokken regeringen de toe stand aan de Israeliscli-Jordaanse grens niet snel weten te regelen, de Veiligheids raad de zaak ter hand moet nemen. „Indien deze toestand een bedreiging van de vrede betekent, dan zal de raad moeten beslissen welke maatregelen genomen moeten wor den", aldus de UNO-secretaris. De permanente Jordaanse gedelegeerde bij de UNO verklaarde, dat het de vraag is of de Veiligheidsraad werkelijk stappen zal ondernemen tegen Israel öf dat Jordanië gedwongen zal worden aan al dergelijke daden van agressie een einde te maken. Het hoofd van de waarnemers der UNO in Palestina, generaal Burns, heeft een on derhoud gehad met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meier. Hierbij legde de generaal de nadruk op de noodzaak om tot een nieuw staken van het vuren te komen. Mevrouw Meier eiste op haar beurt, dat de Jordaanse regering en het opperbevel van het Arabisch legioen beloven, dat zij zich van elke aanval op Israel zullen onthouden. In dit verband herinnerde zij er aan, dat er sinds het door bemiddeling van secretaris-generaal Ham marskjoeld gesloten bestand 36 Israëliërs zijn gedood en 51 gewond. Na de bespreking vertrok generaal Burns naar Amman, de hoofdstad van Jor danië. Twist over verliezen Een Jordaans persbureau maakte bekend, dat er 31 Jordaniërs zijn gesneuveld en dat de Israëlische verliezen veel malen groter waren. Op het slagveld waren de lijken van tien Israliërs gevonden, maar de aan vallers zouden de stoffelijke resten van an dere gesneuvelden met zich hebben mee gevoerd naar Israëlisch gebied. Een Israëlische militaire woordvoerder, kolonel Brosch, heeft daarop tegengespro ken, dat de Israëlische militairen na hun aanval op de Jordaanse stellingen bij Hoessan en Fokien de stoffelijke resten van gesneuvelde landgenoten op het slag veld zouden hebben achtergelaten. Hij voegde hieraan toe, dat de actie aan acht Israëliërs het leven heeft gekost, vijf in het gevecht en drie bij een verkeerson geval. Alle doden en gewonden waren naar de Israëlische kant van de grens meege nomen. De gemengde Israelisch-Jordaanse be standscommissie heeft woensdagavond een communiqué over het gevecht bij Hoessan en Fokien uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat waarnemers van de UNO de lij ken hebben gevonden van 38 Jordaanse soldaten en politiemannen en van een Jor daans meisje van twaalf jaar. Verder za gen zij elf gewonde Jordaniërs, onder wie burgers. Het politiebureau van Sjarafa is ver woest, evenals een school bij Wadi Foekin. Een jeep van de UNO-waarnemers is woensdag in de Jordaanse zóne van Jeru zalem van Jordaans gebied af beschoten. Er wordt geen melding gemaakt van slacht offers. Arabisch overleg President Shukry El Kowatly van Syrië heeft koning Hoessein van Jordanië bericht dat hij en zijn land bereid zijn alles te doen om Jordanië bij te staan tegen de Israëlische agressies, zo is officieel in Da mascus bekend gemaakt. Koning Hoessein van Jordanië belegde een bijeenkomst van de ministerraad te Amman om de toestand aan de grenzen te bespreken. Ook ontbood de Jordaanse vorst de hoofden van de Arabische diplo matieke vertegenwoordigers in Jordanië voor een bespreking van het incident. De Jordaanse minister van Buitenlandse Za ken, Awni Abdel Hadi is in Badgad gearri veerd, waar hij werd ontvangen door pre mier Nuhri el Said en andere leden van de regering van Irak. Britse afkeuring Groot-Brittannië heeft de Israëlische aan val op Jordaanse stellingen „sterk afge keurd" en de politiek van vergeldingsacties veroordeeld. De Britse regering betuigde echter haar medeleven met de Israëlische regering over het incident van 23 septem ber, waarbij door onverantwoordelijk schieten van de Jordaniërs onder een groep oudheidkundigen doden zijn gevallen. De laatste gezinsleden van Britse mili tairen in Jordanië zijn dinsdag per vlieg tuig naar Engeland vertrokken. Er zouden nu geen familieleden van Britse militairen meer in Jordanië zijn. Zij zijn vertrokken, nadat de Britse autoriteiten alle Britten, die geen dringende redenen hadden om in Jor danië te blijven, aangeraden hadden naar huis terug te keren. Tijdens zijn persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zijn teleurstelling uitgespro ken over de nieuwe ongeregeldheden in het Israelisch-Arabische grensgebied. Dulles zeide niet te geloven dat er ver band bestaat tussen deze hernieuwde grensconflicten en de Suezkanaal-kwestie. Wel meende hij te moeten concluderen dat de hernieuwde gevechten duiden op een niet aanvaarden van de beginselen waar voor secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO naar het Midden-Oosten reisde. liet uitvaren van de goudtoren der Ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" blijft uitermate problematiek: het weer gaat nu tegen zitten. Al is de heer P. Visser vanmorgen op bezoek geweest bij de n.v. Wijsmuller te IJmuiden, die het gevaarte naar de aan gegeven plek op de Haaksgronden zou sle pen en al moet dit gesprek ter voorberei ding van het slepen zijn gevoerd, de weer berichten zijn dermate ongunstig, dat het vertrek wel kan worden opgegeven. Voor de kuststrook wordit windkracht 8 verwacht en ook in het noorden der Noord zee verwacht men storm uit het zuidwes ten. ANDRÉ JURRES NAAR V.S. De directeur van de stichting Donemus (documentatie voor muziek te Amsterdam), de heer Adré Jurres, zal op uitnodiging van de Nederlandse ambassade te Washing ton een tournee maken door de Verenigde Staten voor het houden van een aantal lezingen over het Nederlands muziekleven, waarbij het accent valt op de hedendaagse componisten. Daartoe vertrekt de heer Jur res op 5 oktober met de „Nieuw Amster dam" uit Rotterdam. Hij hoopt op 22 de cember in Nederland terug te zijn. De 24-jarige eierenhandelaar G. S. uit 8 Nijkerk is door de politierechter te 8 Utrecht veroordeeld tot 75 gulden boete 8 subsidiair 15 dagen hechtenis wegens 2, het doen van een valse aangifte. Op 12 2 maart deed hij aangifte bij de politie 8 te Utrecht van een op hem gepleegde 8 roofoverval. Hij was op de avond van 8 10 maart naar Utrecht vertrokken om 8 een bezoek te brengen aan zijn verloof- de. Hij zou door enige mannen, die in 2 een auto zaten, overvallen en in de 2 wagen getrokken zijn, en naar een eenzame plek buiten de stad zijn ge- 8 bracht. Daar zou hij volgens zijn zeg- 8 gen aan een paal of boom zijn gebonden en had men hem onder bedreiging van y een revolver zijn geld afhandig ge- 8 maakt. Vervolgens hadden zij hem naar g de gemeente Tuil en 't Waal gebracht en hem daar op een eenzame weg, ge boeid, achtergelaten. Voorbijgangers hadden hem uit zijn benarde positie bevrijd, waarna hij te voet naar Utrecht was getogen. Aanvankelijk hechtte de politie ge loof aan het met gloed en verve opge diste verhaal. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, dat echter geen klaar heid bracht. Toen de jongeling tenslotte voor de rechtercommissaris werd geleid zakte hij door de mand en bekende het gehele verhaal te hebben gefantaseerd om zich tegenover zijn ouders en ver loofde te dekken voor zijn nachtelijke escapade naar diverse amusementsge legenheden in Utrecht op die bewuste zaterdag. Allerlei zwaar materieel wordt in de strijd gebracht tegen de bosbrand in het National Forest, een beschermd woudgebied in Californië. Meer dan duizend mensen zijn in actie om het vuur te stoppen. De schade loopt al in de miljoenen dollars. De bosbrand ontstond toen een straalvliegtuig in vlammen neerstortte in de Sand Canyon bij San Bernardino. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaakl Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Dinsdag is de eerste telefoonkabel die door de Atlantische Oceaan is gelegd, in gebruik genomen. De kabel heeft 42 mil joen dollar gekost en loopt van Clarenville op New Foundland naar Oban in Schot land, een afstand van 3600 kilometer. Er zijn tientallen versterkers in de kabel „in gebouwd", die bestand zijn tegen een druk van 1000 atmosfeer en die een levensduur van ongeveer twintig jaar hebben. Er kunnen 36 telefoongesprekken tege lijk over de nieuwe kabel worden gevoerd, hetgeen een belangrijke aanvulling bete kent van de tot dusvei-re gebruikte radio telefoonverbinding, die ook verder dienst zal blijven doen. De K.L.M. heeft terstond van deze nieu we communicatie-mogelijkheid gebruik gemaakt om waarschijnlijk als eerste maatschappij ter wereld een transatlan tische persconferentie te houden. Deze unieke gebeurtenis had woensdag middag plaats in het hoofdgebouw van onze nationale luchtvaartmaatschappij in Den Haag. President-directeur I. A. Aler, omgeven door enkele directeuren en andere naaste medewerkers, zat daar achter een indrukwekkende technische apparatuur, bediend door een aantal PTT-technici. Op het moment dat de klok vijf uur wees be gon de conferentie en dat betekende dat aan de andere kant van de Atlantische Oceaan, in New York en enkele andere be langrijke steden in de Verenigde -Staten, waar de klok op 12 uur stond, een aantal journalisten ging luisteren naar wat de heer Aler via de nieuwe telefoonkabel tus sen Europa en Amerika te vertellen had. Het onderwerp liet zich-gemakkelijk ra den: de tot nu toe voor ons land teleurstel lend verlopen luchtvaartonderhandelingen tussen beide landen. De heer Aler zette uit een, waarom de KLM, die al sedert 1946 (Van onze correspondent in Parijs) Tijdens een recent bezoek aan een der Franse departementen moet een vrouw premier Guy Mol let op nogal agressieve toon de vraag hebben gesteld, wanneer zij haar jnan terug kon verwachten, die nu al meer dan een jaar als soldaat in Algerije is gestationeerd. Het bemoedigend ant woord van de minister-president luidde, dat zij haar echtgenoot wel kon schrijven, dat zij in ieder geval tezamen in Frankrijk het Kerstfeest zouden kunnen vieren. Deze toezegging is gisteren door de rege ring officieel bevestigd, nadat kort tevo ren de ministeiTaad besloten had, dat met ingang van 20 oktober verschillende onder delen van het Franse expeditie-leger in Algerije zullen woi-den gedemobiliseerd. Soldaten van de oudere lichtingen, huisva ders en getrouwde mannen zullen nog dit jaar afzwaaien. Deze beslissingen, die in brede kring gi-ote vreugde hebben gewekt, beduiden overigens niet, dat de Franse regering van mening zou zijn, dat de militaire situatie in Algerije ongevaarlijk zou zijn. Het Franse leger in Algerije, dat ongeveer een half miljoen man omvat, zal, volgens de generale staf, niet in aantal of gevechts- waax-de mogen verminderen. De openge vallen plaatsen zullen door nieuwe en jongere krachten worden ingenomen. Het besluit-geldt voor 200.000 reservisten, wier diensttijd van achttien maanden was ver lengd. In de zitting van de ministerraad, waar aan de inmiddels herstelde minister-resi dent Robert Lacoste deelnam, is ook ge sproken over 't staatkundige statuut, dat Al gerije in het vooruitzicht zal moeten wor den gesteld. Tot overeenstemming zijn de ministers nog altijd niet gekomen. Ondanks de dreiging van een nieuwe klacht van de Arabische landen tegen Frankrijk in de UNO-Assemblee inzake de Algerijnse kwestie, heeft Frankrijk zich officieel nog steeds geen opinie gevormd over het drin gende probleem, hoe de betrekkingen tus sen beide landen zich verder moeten ont wikkelen. Nieuwe tactiek Bij gevechten in Algerije zijn gisteren 22 opstandelingen gedood. In Algiers werd een militair door een kogel zwaar gewond. Verder werd het lijk gevonden van een Fransman, die drie dagen geleden was ont voerd. De Franse autoriteiten in Algiers ma ken uit de vermindering van grootscheepse overvallen en een toeneming van kleinere incidenten in het protectoraat op, dat de nationalisten hun tactiek hebben gewijzigd. De rebellen-groepen lijken zich in kleinere, zwervende benden te hebben gesplitst die boerderijen in brand steken, telefoondra den door snijden en reizigers overvallen. Al dagen zijn er geen grootscheepse acties gevoerd. Volgens Lacoste hebben grote delen van de bevolking in het gebied der Kabylen zich aan de zijde van Frankrijk geschaard. De successen van de Franse troepen heb ben de vorming mogelijk gemaakt van voorlopige dorps-raden (djemaas) in ver scheidene streken, waar Arabische „anti- terroristische zelfverdedigings"-eenheden konden worden gevormd. Hardhorende overreden. De 75-jarige, enigszins hardhorende F. de Leeuw uit Oude- haske is, toen hij bij zijn woonplaat* op de fiets plotseling naar links afsloeg, aangereden door een personen-auto welke bestuurd werd door de heer G. Z. uit Joure. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Een Hiller-helikopter van een lucht vaartbedrijf te Ypenburg-Rotterdam is, bij een noodlanding tengevolge van een motorstoring, op een weiland onder de gemeente Schipluiden hard met de grond in aanraking gekomen en daarna in een sloot beland. De bestuurder, de heer Eelco W. .T. Schuller, kon ongedeerd uit het toestel komen. De heer Schuller had op Walcheren besproeiingswerkzaamheden met deze nieuwste helikopter van 't bedrijf uitgevoerd. Op een hoogte van zestig meter vliegend verloor de helikopter motortoerental. De heer Schuller nam tevens een sissend ge luid achter zich waar; het toestel werd ook moeilijker bestuurbaar. Hij wilde een voor zorgslanding uitvoeren om het toestel aan de grond te kunnen laten nakijken, maar de daling verliep sneller dan gebruikelijk is; de heer Schuller kon haar niet geleide lijker aan doen verlopen. Het werd een noodlanding. Het gevolg was dat het hef- schroefvliegtuig hard met de grond in aan raking kwam en door de voorwaartse snelheid over het weiland voortsprong. De staart van het toestel knapte af en de romp van het vliegtuig kwam in een sloot tot stilstand. De rijksluchtvaartdienst zal een onder soek instellen. luchtvaartverbindingen onderhoudt met Amerika en tussen de Antillen en Miami het zo'n uitermate redelijk verzoek vindt nieuwe lijnen te mogen openen van Am sterdam naar Los Angeles en van Amster dam naar Houston in Texas. Aan Ameri kaanse maatschappijen is in ruil voor deze concessies alle mogelijke vrijheid aange boden op Nederland, de Antillen en Suri name te vliegen. Opnieuw klonken alle reeds eerder gehoorde argumenten, zoals het feit, dat Nederland de grootste buiten landse afnemer van de Amerikaanse vlieg tuigindustrie is. Sedert 1945 is voor 230 miljoen dollar aan orders geplaatst. De heer Aler stelde de vraag welk nut de technische vooruitgang in de lucht heeft, wanneer op onredelijke gronden de inter nationale poorten in de lucht gesloten blij ven of slechts op zo'n kiertje worden ge opend, dat het resultaat het zelfde is. De Amerikaanse journalisten, die de toespraak van de heer Aler uitstekend ontvingen, stelden vervolgens een aantal vragen. Bij de beantwoording daarvan zei de heer Aler dat de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Nederland naar zijn mening zeer zeker hervat zullen worden, waarschijnlijk nadat in Amerika de presi dentsverkiezingen achter de rug zijn en in ons land een nieuw kabinet is gevormd. Hij toonde zich optimistisch ten aanzien van het uiteindelijk resultaat van deze bespre kingen en zei vol vertrouwen te zijn. dat men ook aan de andere kant van de oceaan zou inzien, dat de eisen van Nederland zeer redelijk zijn. De eerste telefoonkabel door de Atlan tische Oceaan is dinsdag in gebruik genomen. Het eerste gesprek werd ge voerd tussen de directeur der Engelse P.T.T., de heer Charles Hill (midden) met de president van de Amerikaanse Telefoon- en Telegraaf maatschappij, de heer C. F. Craig. Naast de heer Hill de Engelse hoge commissaris voor Canada (links) en de Amerikaanse-ambassadeur in Londen (rechts). ADVERTENTIE 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit hoofd-agent to. f. tweehuijse* rayon Haarlc rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 25455 - 11125 DJAKARTA (ANP) Het hoofdkwar tier van het Indonesische leger heeft mede gedeeld, dat het leger de verordening, waarbij „destructieve en provocatieve be richtgeving" wordt verboden, zal hand haven, en dat niet kan worden voldaan aan de eis van de Indonesische journa listenvereniging deze verordening te her roepen. Op overtreding van deze verorde ning, die tien dagen geleden werd afge kondigd en die critiek op de president, vice-president en regeringspersonen in functie verbiedt, staat een straf van een jaar gevangenis of boete van 10.000 rupiah. De woordvoerder van de Landmacht, luitenant-kolonel Pirngadi zeide vandaag, dat „de verordening niet in strijd is met de democratische beginselen". Democratie betekent niet vrijheid om te beledigen, te insinueren of vijandige verklaringen te publiceren, meende hij. Het Russische schip, dat gistermorgen in de mist benoorden Ameland de Nederland se coaster „Gruno" ramde en tot zinken bracht, waarbij drie opvarenden om het leven kwamen, gaat nu definitief met de vijf geredden naar Rotterdam. Het kon daar vanmiddag tussen twaalf en één uur worden verwacht. De kapitein kreeg eerst gistermorgen al opdracht van de staatsrederij der USSR te Leningrad met de geredden naar Amsterdam te stomen, maar later is deze bestemming gewijzigd in Rotterdam. Gisteravond is het Russische schip de „Kolomna", die naar men aanneemt groter is dan de aanvankelijk vermelde 558 ton, bij Den Helder voor anker gegaan wegens de mist, maar toen het zicht vanmorgen beter werd, is de Rus opgestoomd in zuide lijke richting. Er is vannacht geen enkel radiocontact met de „Kolomna" mogelijk geweest; hedenmorgen het de kapitein ten slotte los, dat hij naar Rotterdam zou gaan. (De verwarring over het type en de om vang van het aanvarende Russische schip is ontstaan door het feit, dat de Russische handelsvloot het vrachtschip „Kolomna" van ongeveer 3500 ton kent en een trawler van die naam). De reddingboot van Hollum-Ameland, de „Dr. W. H. van Rietschoten", is, na negen uur lang de omtrek van de plek waar de „Gruno" is gezonken te hebben afgezocht, om vijf uur gistermiddag op zijn basis teruggekeerd. Het enige wat de be manning heeft gevonden is een grote olie vlek en een klein vaatje, voor de helft met olie gevuld. Toen de reddingboot langszij van de Russische boot lag sliepen de geredde be manningsleden van de „Gruno" en kon men ze niet te spreken krijgen. Het schip schijnt na de aanvaring direct gezonken te zijn, waarbij drie leden van de bemanning mede de diepte ingingen. Het zoeken werd door de mist, met een zicht van slechts honderd meter, zeer bemoeilijkt. De aanvaring is geschied tussen de licht boeien 14 en 15, 2J/2 mijl noordelijk van Ameland. Bij de lichtboeien lagen ver scheidene schepen wegens mist voor anker. Inspecteur Klein van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij, die toevallig op Ameland ver toefde, maakte de tocht van de reddingboot mee. Na de vliegramp in Eindhoven In Eindhoven zijn woensdag de twee slachtoffers van de vliegramp van zater dagmiddag begraven. In de stoet die het stoffelijk overschot van de heer J. Kort- ooms uit de Bergen op Zoomstraat naar de Theresiakerk begeleidde, bevond zich vrij wel het gehele personeel van de n.v. Bouw- beton te Best, waar de heer Kortooms werkzaam was. De uitvaartdienst werd voorts bijgewoond door een deputatie van squadron 313 uit Volkel onder leiding van de commandant, kapitein Holz. Ook kolonel Van Rest, de commandant van de vliegbasis Eindhoven, was aanwezig. Er waren tal van kransen, onder meer van de chef lucht machtstaf, van het squadron 313 uit Volkel en van commandant «n personeel der vlieg basis Eindhoven. Groot was ook de belangstelling bij de daarna volgende begrafenis van het stof felijk overschot van sergeant-vlieger A. de Jong. Begeleid door militairen van de vliegbasis Volkel reed de rouwauto, die van de vliegbasis Eindhoven was vertrokken, naar de Theresiakerk. Onderofficieren van de luchtmacht droegen de met de nationale driekleur gedekte kist de kerk binnen. De mis werd opgedragen door de aalmoezenier van de vliegbasis Volkel. Bij de begrafenis op het kerkhof heeft kolonel Berlijn, com mandant van de vliegbasis Volkel, nadat het vuurpeloton een salvo had gelost, een afscheidsgroet gebracht aan de omgekomen vlieger. Hij memoreerde dat sergeant De Jong na een afwezigheid uit de dienst van anderhalf jaar drie weken geleden op de vliegbasis Volkel was teruggekeerd. „Of schoon we wisten", aldus kolonel Berlijn, „dat bij 'n goed vlieger was hebben wij hem toch een grondige proef afgenomen. Hij heeft deze proef glansrijk doorstaan. Van zijn eerste solovlucht is hij helaas niet teruggekeerd. Technisch is dat heel gemak kelijk te verklaren, doch psychologisch is dat heel moeilijk te begrijpen. Laten wij afspreken", zo besloot de kolonel, „dat wij het verlies zullen dragen als dappere men sen". Nadat nog een collega namens de vliegers van Volkel een afscheidswoord had ge sproken heeft de vader van de veronge lukte bedankt voor de belangstelling. Er waren onder meer kransen van de chef luchtmachtstaf, van de basis Volkel en de basis Eindhoven, van squadron 313, van de onderofficieren van Volkel en van En gelse collega's van sergeant De Jong. LITTLE ROCK, (United Press) Ad- lai E. Stevenson, democratisch kandidaat voor het presidentschap van de V.S., heeft dinsdag verklaard het zeer belangrijk te vinden, dat de Amerikanen de uitspraak van het hooggerechtshof inzake de ophef fing van de rassenscheiding op scholen ac cepteren „als burgers die de wet gehoor zamen". De democratische presidentiële kandidaat gaf opnieuw een bevestiging van zijn stand punt, dat de uitspraak van het hoogge rechtshof inzake de rassenkwestie juist is. Hij hield een rede in Little Rock in de staat Arkansas als onderdeel van zijn ver kiezingscampagne. De beide daders van de moord bij Anjum, de 22 jarige Joh. D. en de 25-jarige Ale S., hebban woensdagavond een volledige bekentenis afgelegd. Aanleiding tot de gruwe lijke moord op de 40-jarige ongehuwde slikwerker Pieter Sjoerds Steegstra is een ingewikkelde rechtseaak, die Steegstra indertijd heeft doen ontstaan door aangifte van vermissing van honderd gulden na een bezoek aan de familie D. Mevrouw D. werd wegens verduistering veroordeeld. Beide ouders D. hebben destijds reeds gezegd over Steegstra: „De man moet dood" en het slachtoffer was van deee moordgevoelens op de hoogte. De avond, dat deze gevoelens in de daad werden omgezet, heeft hij nog aan Douma, die zijn lijk maandagavond vond, de vermoedens verteld. „Ik ben niet bang", zo had hij er echter aan toegevoegd. Johannes en Ale zochten Steegstra zater dagavond in Dokkum en vonden hem in een café. Steegstra bood hen een biertje aan „ter verbroedering", dat zij accepteer den. Zij verdwenen later en Steegstra ging alleen naar huis. Bij het kruispunt, dat het slachtoffer moest passeren, wachtte het tweetal hem op. Bij de eerste klap zakte het slachtoffer al in elkaar, maar daarna gaven zij hem een „nabehandeling" met hun vuisten en hun schoppen, zo zelfs dat de werktuigen braken. Steegstra gaf toen geen teken van leven meer. Anderhalve kilometer sleepten beide jongemannen het lichaam weg. In de buurt van de plaats, waar zij Steegstra wilden begraven, gooiden zij hem zo lang in de sloot om nieuwe schoppen van huis te ha len. Toen de moordenaars terugkeerden, was Steegstra overleden. Zij groeven het gat en begroeven de man. Zaterdagavond was het drama gebeurd en zondagmorgen waren de kleren van de daders reeds gewassen door de moeder van Johannes D. Toen de politie Andries D., zijn zoon en Ale S. kwam halen, zat de familie gezellig aan de borrel. Bij de vele verhoren, die volgden, bleven alle drie gearresteerden ontkennen, tot Jo hannes, die in Metslawier gevangen werd gehoudèn, gisteravond door de mand viel. Men reed daarna naar Dokkum, waar Ale zat. Beiden legden een volledige bekentenis af. De beide ouders D. kunnen vervolgd worden wegens aanzetten tot misdaad en het verzwijgen er van. Zij moeten volledig op de hoogte zijn geweest. D. heeft echter tot nu toe nog ontkend. Het onderzoek van dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom, heeft uitgewezen dat de doodsoorzaak in eerste instantie ver drinking was. Hieruit volgt dus dat Steeg stra nog niet was overleden, toen hij in de sloot werd gegooid. Juridisch zal dit echter weinig uitmaken. De beide daders worden naar Leeuwarden overgebracht. Johannes D. heeft na zij bekentenis weer voor het eerst voedsel tot zich genomen. KERKHOFDIEFSTALLEN De rechtbank te Groningen heeft de 26- jarige F. E. uit Stadskanaal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had veertien da gen geleden een jaar en twee maanden ge- eist wegens het plegen van een groot aan tal kerkhofdiefstallen. De verdachte ging, toen hij werkeloos was geworden, hande len in oude metalen en plunderde verschei dene kerkhoven om aan materiaal te komen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9