VICTORIA-WATER REQUIEM VAN HINDEMITH Pauzeconcert Orgelbespeling Zingen op school Kort en bondig 13 MUZIEKWERK HAARLEM Biirgerlijke Stand van Haarlem Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf tien jaar PROGRAMMA VOOR f I NU EN MORGEN t l Vragen aan B. en W. over Kennemerplein 3 A. van Moock sprak voor districtsraad N.J.G. Humanistisch Verbond Nu eens iets anders dan Turf in je ransel" Venter aangereden en ter plaatse overleden Luchtvaartovereenkornst NederlandDuitsland A mateurtoneel D.I.U. met klucht „Politieke verhoudingen op drift geraakt" Nieuwe chef van C.S. te Amsterdam Scheepvaart VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het verlangen naar de dood om bevrijd te zijn van de last van het aardse leven is een psychisch verschijnsel, dat zich in de loop der tijden in allerlei varianten heeft geopenbaard. De tijdgeest der roman tiek werd er voor een belangrijk deel door getypeerd. Het was echter doorgaans een in wezen negatieve geestesgesteldheid. Het kwam neer op een vlucht naar het graf als einddoel, op een afwijzing van het leven en op het opgeven van elke poging om moeilijkheden in te schakelen in een persoonlijke levensgang. De romantische poëzie en het proza der negentiende eeuw zijn doortrokken van doodsverlangen en van een verstikkend pessimisme. Men zou echter verkeerd doen dit negativisme als een exclusieve mentaliteitsfactor van de mens uit de negentiende eeuw te zien. Want ook in onze dagen treedt het aan het licht, verrassend en ontstellend soms, zoals in het „Reuqiem" genoemd werk van Paul Hindemuth, dat tot titel draagt „Als Flieder jüngst mir im Garten blüht." Dit „Requiem" dat men beter een hymne aan de Dood zou kunnen noemen werd donderdag uitgevoerd op het con cert, dat ter gelegenheid van de muziek- week Haarlem 1956 in de gemeentelijke Concertzaal werd gegeven. Hindemith schreef het „Requiem" ter nagedachtenis van de gevallenen in de tweede wereldoor log. Tien jaar geleden werd het voor het eerst te New York uitgevoerd. De Duitse tekst van het werk is een vertaling, die Hindemith zelf van een gedicht van Walt Whitman: „Requiem for those we love" maakte, welk vers geschreven werd naar aanleiding van de Amerikaanse burger oorlog en de dood van president Lincoln. Een objectieve beschouwing van de mu ziek als klankverschijnsel zoals die ge geven wordt in de programmatoelichting doet ons Plindemith meer zien als de voortreffelijke beheerser van de contra punttechniek en van een opvallend door zichtige instrumentatie. En al Ls Hinde mith dan de muzikant bij uitstek, de wer king en de inhoud van de muziek gaan in dit requiem toch ver uit boven het abso luut muzikale element. Hindemith heeft zich zo intensief vereenzelvigd met de geest van de tekst, dat zijn muziek vrijwel voortdurend een verbijsterende expressi viteit heeft. De obsederende geladenheid is nauwelijks te dragen. Zij wordt ontstel lend bij de gedachte aan de verlammende, uitzichtloze levensinstelling, die hier ver heerlijkt wordt en die aanstuurt op een schijnbevrijding. En daarom moet dit „Requiem" afgewezen worden, ondanks de overweldigend grote muzikale verdien sten. De uitvoering, die uitstekend geleid werd door Marinus Voorberg, voldeed aan belangrijke eisen. De zangeres Annie Her mes slaagde er in haar voortreffelijke zangkunst en een voor het werk nood zakelijke gerichtheid dienstbaar te maken aan de vertolking, wat eveneens gezegd kan worden van de bas Herman Schey, die met de geladen voordracht van zijn aandeel in het werk een bewonderens waardige prestatie leverde. Het versterkte N.C.R.V.-vocaal ensemble, dat voor een gunstige klankverhouding met het orkest nog wel talrijker had kunnen zijn, ver vulde zijn moeilijke taak uitstekend. En het Noordhollands Philharmonisch Orkest, gestimuleerd door een nieuwe muzikale ervaring, liet weinig wensen onbevredigd. Verder verleende de organist Albert de Klerk medewerking. In deze zin kwam er dan toch een ge denkwaardig slot aan deze concertavond, die een indrukwekkende aanhef had ge kregen met de onvolprezen ouverture „Der Freischütz" van C. M. von Weber, door dirigent Toon Verhey met zorg voor een fraaie melodische ontwikkeling en doel treffende dynamiek tot uitvoering ge bracht. In aansluiting op deze ouverture volgde het monumentale Eerste Pianocon cert van Johannes Brahms, een tot klank geworden innerlijke worsteling, die soms eindeloos lijkt, maar die toch ook afgewis seld wordt door ogenblikken van rust- brengende, aangrijpende schoonheid. Geor ge van Renesse speelde de solopartij, prachtig beheerst en geladen met onstui mige en met tedere dichterlijke uitdruk kingskracht. Zijn stuwend spel verraste de begeleiding soms, maar overigens kon gewaagd worden van een tot voldoening stemmende eenheid van de solist met het orkest. Het 'weede pauzeconcert, dat tijdens de Haarlemse muziekweek in de Vleeshal tot stand kwam, werd gegeven door de vio list Chris van der Glas, gesecondeerd door zijn echtgenote, de pianiste Pie van der Glas-Boosman. Op het eerste pauzeconcert werd heel oude muziek ten gehore gebracht. Nu wer den de toehoorders, die in verheugend grote getale aanwezig waren, geplaatst voor muziek, die het produkt was van een verdere evolutie. De middeleeuwse contra- puntiek had haar hoogste ontplooiing in de werken van Johann Sebastiaan Bach beleefd. De monodische stijl (de éénstem mige, begeleide melodie) streefde de con- trapuntiek voorbij. Een nieuwe stijl vorm de zich in het midden van de achttiende eeuw. Deze zou leiden tot het ontstaan van de meesterwerken de:~ klassieke periode. Uit dit tijdperk speelden Chris en Pie van der Glas de Sonate in C (K.V. 296) van W. A. Mozart, levensblije muziek met lichtgevoelige accenten, zonder de „Griibe- lei" van zovele hevig romantische werken uit later jaren. Die uitvoering werd een mooi, verkwikkend begin van het concert. Chris van der Glas speelde zijn partij met fraaie, bezielde toon en met een voor dracht, die de muziek meer deed zijn dan alleen maar een uiterlijke, prettige genie ting van het oor. Pie van der Glas gaf aan haar pianosnel eenzelfde karakter. Als tweede werk werd de Sonate in d opus 108 van Johannes Brahms ten geho- HAARLEM, 27 september 1956 ONDERTROUWD: 26 sept., G. Kalverdijk m J. van der Wal; 27 sept., J. Burger en P. 3. Loogman. GEHUWD: 27 sept., A. J. Behage en J. C. •Tonk; J. Spoel e-< M. van Maanen; M. M. van Dijke en G. J. C. Heiliegers; B. Vermeeren on G. de Wolde; F. Dieleman en M. van der Wiel; K. Walkeuter en J. N. Haak. BEVALLEN van een zoon: 26 sept., M. J. CroijmansJansen: A. J. PiersTeeuwen; E. van der MijePeereboom. BEVALLEN van een dochter: 26 sept., A. de HeerTaconis; H. van Reenende Vries. OVERLEDEN: 25 sept., E. Kohlschein— Zweiphennig, 56 j., Gruttostraat. re gebracht. Hiermede kwam de romantiek in haar opperste vorm. Brahms uitte zijn bewogen ziel in deze sonate zonder te rughoudendheid. Een smeking om geluk, een klagen over de onmogelijkheid van de vervulling van zijn vurige verlangens spreekt uit de muziek. Maar ook een kop pig verzet tegen ondergang en een robuust volhouden van het leven, ondanks de rampzaligheden, die soms wel eens door Brahms begeerd lijken. Chris en Pie van der Glas waren zeer gelukkig in hun spel. Vooral het eerste deel heeft mij getroffen. Allereerst door de muzikale zegging en verder door de hechte bouw die zij wisten te verkrijgen. Het succes van het sympa thieke echtpaar was groot. Warm applaus en veel bloemen getuigden van een ver diende waardering. De gebruikelijke gemeentelijke orgelbe speling in de Grote Kerk te Haarlem op donderdagmiddag werd dit keer ingescha keld in de reeks muzikale gebeurtenissen die ter gelegenheid van de Haarlemse Mu ziekweek plaats hebben. Piet Kee had een uitnemend, in alle opzichten belangwek kend programma daarvoor samengesteld met werken uit de negentiende en twin tigste eeuw. Echte orgelmuziek bewerkt haar eigen stijl, die der polyfonie. En daarom kan men voor deze orgelmuziek vrijwel steeds een belangwekkend niveau verwachten, althans wanneer niet een dorre formalistische techniek de ware muziekgeest op de vlucht gejaagd heeft. Dit was met de werken, die Piet Kee donderdagmiddag speelde zeker niet het geval. Zelfs niet met de machtige Introduc tie en Passacaglia in d van Max Reger, die zich door onvergelijkelijk knappe contra- puntische beheersing wel eens tot bedach te gewrongenheden in zijn muziek liet ver leiden. Maar dit werk bleek een indruk wekkende schoonheid en structuur te heb ben en de uitvoering gaf de verrukking der innerlijke bevrijding. Een prachtig con trast werd hierna het koraalvoorspel „Schmiiche dich, o liebe Seele" van Joh. Brahms, met milde klank en doorzichtig geregistreerd. Hoewel het volgende „O Gott, du frommer Gott" van Brahms uit stekend werd gespeeld, kon de indruk van het eerste koraalvoorspel niet geëvenaard worden. De verering voor Bach is een begrijpe lijke houding van tal van componisten en andere toonkunstenaars. Schumann bracht zijn hulde door fuga's over de naam Bach te componeren, waarvan Piet Kee er een speelde, ingetogen en sober. Hendrik An- driessens voortreffelijk geslaagde Sonata da chiesa met haar schone thema en prach tige variaties werd daarna zeer beheerst in klank gezet met een rijke afwisseling van timbres, die ik mij voor de laatste va riaties wat minder agressief denk. Een koraal voorspel van Piet Kee zelf over „Hoe zal ik U ontvangen" klonk wat stroef door een nadrukkelijke metrische ontwikkeling. Maar door de polyfoon ont stane harmonieën werd het werk intéres sant, wat ook over de improvisatieachtige Ciaconna van de organist gezegd kan wor den. Het concert werd besloten met een partita over het koraal „Nun komm' der Heiden Heiland" van Hugo Distier, in welk werk de persoonlijke inventie en de uit stekende cantus-firmus-techniek een be lang rijk element geworden zijn. Het tweede muziekpedagogische uur in de Haarlemse Muziekweek was gewijd aan het onderwerp „Het zingen op de lagere school". Het zingen in klassikaal verband is een moeilijke aangelegenheid. De hete rogene samenstelling van een schoolklas en de daarmee samenhangende verschil lende gerichtheden voor muziek, maken de zaak zeker niet eenvoudiger. Van de leer krachten wordt inzicht en tact vereist. Het is op deze tweede pedagogische middag in de aula van het Stedelijk Gymnasium wel gebleken hoe de muzikale activiteit van een klas schoolkinderen beïnvloed kan worden door de persoonlijke geaardheid van onderwijzeres of onderwijzer. Een vaste richtlijn is hierbij niet te geven. Alles hangt af van de wijze waarop de leer krachten te werk gaan. Mejuffrouw J. N. Pieterson, die was ge komen met de tweede klas van de Rijks leerschool, heeft wel bewezen, dat zij er slag van heeft jongens en meisjes aan het zingen te krijgen en en passant nog iets aan muzikale vorming te doen bovendien. Wim ter Burg, adjunct-directeur van het Gehrelsinstituut te Amsterdam, werkte met de voor hem vreemde zesde klas van de Floraschool, waarvan de leerlingen zich nochtans heel gewillig toonden om hem te volgen op het gebied van de beginselen van de Volksmuziekschool. Door talrijke demonstraties zijn die in onze stad en haar omgeving bekend geworden. Ik wil daarom volstaan met de mededeling, dat de ver richtingen met aandacht gevolgd werden door een groot gezelschap belangstellenden. P. ZWAANSWIJK Wegens zijn grote verdiensten voor de vakopleiding van bouwarbeiders in het al gemeen is de 64-jarige heer C. Brilman, de ir. J. J. v. d. Walprijs toegekend, de gouden legpenning en een geldbedrag. Het is de eerste maal dat deze prijs wordt uit gereikt. Mevrouw v. d. Wal overhandigde hem. De prijs in ingesteld door de jubilerende Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en de stichting Fonds ten behoeve van de Oplei ding in het Bouwbedrijf. De heer Brilman heeft jarenlang reeds een leidende functie in de opleiding. Hij is de man die een leer plan voor het leerlingenstelsel heeft ont worpen. Voordat de stichting door ir. v. d. Wal werkelijkheid werd had hij al het idee voor een perfectie van het vakonderwijs, in een soort voortgezette opleiding. Tijdens de bijeenkomst van de stichting in Hilversum ter viering van het 10-jarig bestaan hielden jhr. mr. W. Laman Trip, voorzitter, en de heer J. Dura Dzn., voor zitter van de raad van bestuur Bouwbedrijf, een rede. Vijf Ir. v. d. Wal-legpenningen werden nog uitgereikt aan verschillende mede werkers van de stichting. Ook de huidige voorzitter kreeg deze onderscheiding. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xxxxxxxxxooxxxxxcccocctxxxcxxxxxxxxxjcccocccccccccco: xocoocmoccccaxxxxxxxxxjcccoocccccxiccccccccccocoocoooco MUZIEKWEEK 8 o ■VRIJDAG %12.30-13.15 uur: Pauzeconcert in de Z iVleeshal door Sas Bunge. De pianist pspeelt van Albeniz „Evocation", „El g 8Puerto" en „Triana" uit „Iberia", van 8 Z.Maurice Ravel „Jeux d'eau", „Le Gibet" Z. §en „Alborado del gracioso" en van Béla g QBartólc Vijftien Hongaarse boerendan- 8 Zsen. x ZATERDAG %19.15-20.15 u.: Het Kennemer Kopersex- 5 let geeft met medewerking van stads- 8 8beiaardier Arie Peters een concert op Z 8de Grote Markt van hedendaagse koper den beiaardmuziek. Het programma ver- Xmeldt xverken van Wp.genaar, Boedijn, ZOtten, Van Hoof, Gitson, Van Marken, 8 Badings, Leen 't Hart, Arie Peters en gbewerkingen van Sas Bunge. Z20.15 uur: Het Haags Blaaskwintet ^speelt in de Vleeshal Nederlandse en 8 Franse werken voor blazers. Het pro- - gramma bevat werken van Badings, ZGeraedts, Pijper, Ibert, Milhaud en pFrangaix. xxo3ocooo3coooooorxx>occcoccocccocoo Naar aanleiding van onze publicaties op 19 en 22 september heeft de heer De Land meter (C.H.U.), lid van de gemeenteraad van Haarlem de volgende schriftelijke vra gen aan het college van B. en W. gesteld. Kunnen B. en W. mededelen: 1. welke de redenen zijn, dat het bij raadsbesluit van 16 juni 1954 aange kochte perceel Kennemerplein no. 3 nog steeds geen bestemming heeft ge kregen? 2. hoe groot het bedrag van de schade is welke door vernieling aan dat pand is toegebracht; b. hoe groot het rentever lies is dat de gemeente sedert de aan koop heeft geleden wegens het uitblij ven van een bestemming? 3. of niet eerder beveiligingsmaatregelen hadden kunnen worden genomen om vernieling te voorkomen vooral toen was aan te nemen dat op een spoedige wederingebruikneming geen uitzicht bestond? 4. welke bestemming zij zich voorstellen aan dit gebouw (ruïne) te geven en of daaromtrent binnenkort voorstellen zijn te verwachten. ADVERTENTIE Dfc MEEST GEVRAAGDE NATütRJLIJK BRONWATER TAFELDRANK De districtsraad Haarlem van de Neder landse -Jeugd Gemeenschap hield donder dagavond in „Het Stoofke" in de Stoofsteeg te Haarlem een vergadering welke onder leiding stond van de voorzitter van de districtsraad, de heer W. Veenstra, die na de opening een kort overzicht gaf van het vele werk dat de raad sinds de oorlog als overkoepelend lichaam heeft verzet. Dr. G. de Vos besprak vervolgens de moeilijkheden welke voor zes groepen uit de jeugdbeweging zijn ontstaan omdat zij hun gebouw op het Klein Heiligland kwijt raakten en vervolgens gaf de ambtenaar voor Jeugdzaken, verbonden aan de afde ling voor Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Haarlem, de heer A. van Moock, een situatieschouw van het Plaarlemse jeugdwerk. De heer Van Moock, die voorts adjunct-secretaris van de Haarlemse Raad voor de Jeugd is. was van mening dat al het jeugdwerk niet goed te verrichten is zonder dat de overheid zich er mee be moeit. Voorts besorak de heer Van Moock het doel en streven 'van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, waarin drie secties zijn opgenomen, de sectie vrije jeugdvor- ming. de sectie speeltuinen en de sectie sooïale jeugdzorg. Daarbij stuit men uiteraard op diverse problemen waarvan de huisvesting wel het meet dringendp vraagstuk is. Voorts zal er in de vergadering van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, die volgende week gehouden wordt. Waarschijnlijk een voor stel in behandeling komen om een com missie te benoemen die zich bezig zal hou den met de subsidiëring.' Ook de leiders vorming N een niet te onderschatten vraag stuk en bovendien zal men het volgend iaar de vraag moeten bestuderen op welke wiize men de kinderen in Haarlem in de va Van tie kan bezighouden. Tenslotte deelde de heer Van Moock mee dat het in de bedoeling ligt van de Haarlemse Raad voor de Jeugd om zich in het komend voorjaar aan de burgerij te oresenteren door middel van een goed verzorgde en verantwoorde bijeenkomst. Uit het vervolg van de vergadering bleek overigens dat ook de districtsraad van de N.TG niet stil zit. want er werd besloten dat ook in het komend winterseizoen een reeks filmvoorstellingen en een toneel- vo^rstelüng gehouden zullen worden. Bij de bestuursverkiezing werd het be stuur van de districtsraad als volgt samen gesteld: W. Veenstra. voorzitter; mej. A. Augustinus. secretaresse: B. Schraa, pen ningmeester en mr. J. N. Meyzing en dr. G. de Vos, leden. Inmiddels was het al pratend echter reeds zo laat geworden dat men het beter achtte het agendapunt ,.Het winterwerk" op een anarte bijeenkomst op 19 oktober te bespreken. Dr. van Praag becritiseerde subsidiëring bijbelonderzvijs op openbare scholen In ons verslag over het Humanistisch Verbond deelden wij ten onrechte mede, dat Dr. J. P. van Praag zou hebben be weerd, dat door toedoen van protestan ten godsdienstonderwijs op openbare scho len als „verplicht" vak wordt gesteld. Wel wees Dr. Var. Praag er op, dat in meer dere plaatsen, waaronder ook Haarlem, door protestanten geijverd wordt om met overheidssubsidie te geraken tot „onder wijs in bijbelkennis" als facultatief leer vak. Spreker ziet daarin een poging, om via de openbare school het buitenkerkelijk volksdeel te kerstenen. Na de pauze werd een muzikaal programma aangeboden, dat op hoog peil stond. De bariton Hans van der Leeuw zong met zijn fraaie stem een serie minder bekende liederen van Schu mann, Schubert en andere componisten, daarbij op kunstzinnige wijze begeleid door Miep van Luin, die men tevens kon bewonderen in een tweetal piano-soli van Haydn en Brahms. Omdat men naast het bekende „Turf in je ransel" de beschikking wil hebben over een nieuwe defileermars is enige tijd ge leden op initiatief van het regiment „Men- no van Coehoorn" in Maastricht een be sloten prijsvraag uitgeschreven, waarbij aan een aantal componisten werd verzocht een nieuwe mars te schrijven. Een rijks commissie als jury heeft onlangs een door de Hilversumse componist en dirigent van de Nederlandse Radio Unie, Hugo de Groot, geschreven mars met de prijs bekroond. De nieuwe defileermars is inmiddels ge orkestreerd voor harmonie en fanfare. Bin nenkort zal de inspecteur voor de infante rie, generaal-majoor Lentz, tijdens een militaire plechtigheid de prijs officieel aan de componist uitreiken. Vanmorgen om half tien is op de Rijks weg bij de Havelter Sluis te Havelte een verkeersongeval gebeurd, dat het leven kostte aan de 54-jarige gehuwde petro- leumventer J. S. uit Havelte. S. was bezig petroleum te tappen uit zijn venterswagen waarvan het paard aan een boom langs dp weg was vastgebonden. Uit de richting Uffelte naderde een per sonenauto, bestuurd door de heer O. uit Assen, terwijl tegelijkertijd een venters- auto, bestuurd door de bakkersbediende Van V. tussen de bomen door de Rijksweg opreed in de richting Uffelte. S. die aan de verkeerszijde van de weg stond, werd door de uitwijkende personenauto aange reden en op slag gedood. De politie was onmiddellijk ter plaatse en stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. In het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is vanochtend de luchtvaart overeenkomst tussen Nederland en de Bondsrepubliek ondertekend. Voor Neder land tekenden de ministers Beven en Luns en voor Duitsland de Duitse ambassadeur in Nederland, dr. H. Miihlenfeld. De overeenkomst geeft Duitsland het recht, van plaatsen in de Bondsrenbliek uit via tussenlandingsplaatsen in Neder land te vlieeen naar noor^west-Eurona en noord.-ce.ntra.al Amerika. Nederland houdt voor de burgerluchtvaart het recht, van nlaatsën in Nederland uit via tusspnlan- dingsDlaatsen in de B on der ppu bliek te vlie gen naar midden-, zuid- en zuidoost- Europa. het nabije- midden- en verre Oos ten. centraal Amerika, Afrika en Scandi navië. De Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" is donderdag avond van start gegaan met een onvervals te klucht van Amerikaanse huize: „Voor schrift van de dokter". Dat voorsclmft stelt een wat verwaterde vrijster op nog aangename leeftijd in staat haar rem mingen te laten varen en alles te doen, waarin zij zin heeft. Ze ontmaskert haar neef, wanneer hij frauduleuze acties onder neemt in de zaak, waarvan zij de grootste aandeelhoudster is, ze is borg voor zijn secretaresse, die vals beschuldigd van dief stal, op instigatie van de neef werd ge- aiTesteerd, ze verovert het hart van de be drijfsleider der zaak, kortom ze zet de boel danig op stelten. Dat de affaire een duide lijk geforceerd karakter draagt en niet ver afstaat van de Grand Guignol zal de lezers uit deze opsomming wel duidelijk zijn. Wanneer men het er met spelen evenwel niet te dik oplegt is er nog een naar ver houding redelijk resultaat mee te bereiken. Ik geef Koos Toornend de eer na, dat hij dat heeft begrepen. Hij hield de touwtjes aardig strak. Maar lag het ook aan hem dat D.I.U. een wat magerder effect boekte dan men op grond van de regie-opvatting mocht verwachten? Het tempo schoot na melijk erbarmelijk tekort. De tekstvastheid speelde de acteurs parten en er werd lelijk getrokken. Zoiets is de dood aan de kunst, zelfs al is de kunst mallotigheid. Te meer valt dit te betreuren, omdat de typeringen lang niet van verdiensten waren verstoken. Na een wat gerekt begin kwam Gé Kip- Ram aardig op dreef als de ongeremde dame. Haar spelexpressie is beperkt en dat maakte dat haar partner mevrouw Nel Beukman-Blauw haar eigenlijk overtrof met haar precieuse typering van een ge maltraiteerde zenuwlijdster, waarin men alleen te veel wit zag vallen. Een voortref felijke portie humor diende Ali Mars-van Westerhoven op met een huishoudster, die er niet om liegt, een heerlijke vrouw zou Bomans zeggen. Ad Antonis had wel het aanschijn van de filmacteur Edward Robin son, maar bleef tam in zijn uitbeelding van de intrigerende neef. Zijn „dochter" werd door Gerda Luttik zo onuitstaanbaar mo gelijk op de been gehouden. De dames Jan- sen-Meyer en v. Dam-Eldenbroek zorgden dat er twee overdreven oude jongejuffrou wen op de planken kwamen, To van Arum en Piet Antonisse speelden een jong span, Henk Kuypers en Leen Ruifrok twee dwaze dienaren der wetenschap en politie. Het meest onderscheidde zich Koos Toornend als de bedrijfsleider. Hij deed het wel erg kalm aan, maar zijn geestige verschijning was onweerstaanbaar. Een noot voor de regie: let eens op de uitspraak. De Haarlemse accenten misstaan een secretaresse en een advocaat. En let ook op de vrijheid, die jonge mensen zich gaan veroorloven als zij zich routinier voe len. Een misplaatste vrijheid, wanneer zij doen of het toneel van hen is en zich met zelfoverschatting gaan bewegen in stede van met beschaafde zwier. P. W. Franse BINNENLAND J. Bakker overleden. Te Menaldum is in de ouderdom van 83 jaar overleden de heer J. Bakker, die van 1918 tot 1945 lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk His torische Unie is geweest. Verscheidene bro chures op politiek en sociaal-economisch gebied zijn verschenen van zijn hand. Hij was medewerker aan het Chr. Historische blad „De Nederlander" en redacteur van het maandblad van de Vereniging van Kerk voogdijen in de Ned. Hervormde Kerk. De heer Bakker was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Overwegwachter sliep. De Zwolse poli tierechter heeft de 27-jarige overwegwachter J. B. uit Putten veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van f 75 omdat hij op 28 maart tijdens zijn dienst in Ermelo in slaap was gevallen Hij schrok wakker toen een trein voorbij den derde. Een chauffeur van een bestelauto kon door krachtig remmen een ongeluk voor komen. Ruim voltekend. De uitgifte van f 20 miljoen 2Vi percent premieobligaties 1956 van de gemeente Amsterdam (derde lening) is ruim voltekend, zodat een reductie op de inschrijvingen zal geschieden. Ook in Utrecht. De Utrechtse gemeente raad heeft besloten tot salarisverhoging van het gemeentepersoneel met 6 pet., met terug werkende kracht tot 1 juli. Hoogleraren. Tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd, om onderwijs te geven in de Iraanse taal- en letterkunde, prof. dr. D. J. Kohlbrugge, thans reeds met het geven van dit onderwijs belast. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd, om onderwijs te geven in het Hebreeuws, de Hebreeuwse oudheidkunde en het Babylo- nisch-Assyrisch, dr. A. R. Hulst, reeds met het geven van dit onderwijs belast. HAARLEM EN OMGEVING Feestavond VARA. Zondag 25 november zal de afdeling Haarlem van de VARA een feestavond houden in het Concertgebouw te Haarlem. Het gezelschap Cees de Lange zal een programma brengen getiteld: Hallóó- Goej'ndaag. Kaartverkoop vanaf zaterdag 29 september op de navolgende adressen: G. van Aemstelstraat 15, Oosterstraat 4, Marsstraat 20, Eikenstraat 28, Dr. Leydsstraat 101, Stu- verstraat 16, J. van Zurenstraat 4, Kleine Houtweg 47 rood, Graafschapstraat 67 en Kruisstraat 17. N.C.R.V.-zangavond. Op woensdag oktober om acht uur wordt in de Grote Kerk te Haarlem een N.C.R.V.-zangavond gehou den als opname voor de „Zondagavondzang die op 21 oktober wordt uitgezonden. Geen spreekuur. De wethouder van volkshuisvesting en volksgezondheid te Bloe- mendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is dins dagavond verhinderd spreekuur te houden. De heer A. R. Kleyn zal op woensdag drie oktober voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse genealogische vereniging een lezing houden in restaurant Brinkmann te Haarlem, over het onderwerp: ..Ontstaan, zin en wezen van het Nederlands familiewapen Ir. S'. A. Posthumus: Inleiding voor twee Haarlemse afdelingen van de P.v.d.A. „De formatietragedie schijnt op een eind te lopen, maar de ervaring heeft geleerd dat we niet te optimistisch moeten zijn" Dit 'zei ir. S. A. Tosthumus. lid van de. Tweede Kamer der Staten-Generaal en secretaris van de Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, op een gemeenschap pelijke bijeenkomst van de afdelingen Haarlem I en II van de P.v.d.A., die don derdagavond in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelminastraat werd gehouden. Ir Posthumus zei, dat de formatiecrisis voor alles gezien moet worden als een symp toom, dat de Nederlandse politieke struc tuur op drift is geraakt. „We beleven mo menteel een politieke ontwikkeling van groter betekenis, dan we thans wellicht kunnen vermoeden", aldus de inleider. In een zeer gedetailleerde uiteenzetting schetste ir. Posthumus de politieke gang van zaken van het ogenblik af, dat de Partij van de Arbeid als sterkste politieke partij uit de verkiezingen te voorschijn was getreden. De inleider bepaalde zich niet al leen tot de feiten, maar tekende op bevat telijke wijze de achtergronden daarvan. Spreker noemde het een feit, dat het schijnbaar vastgevroren vaderlandse poli tieke systeem in beweging is gekomen. In de topleiding van de P.v.d.A. had men ver wacht, dat de KVP als de grootste partij uit de strijd zou komen, gezien het opgaan van de KNP in de katholieke volkspartij. Toen de Partij van de Arbeid echter voor het eerst in de parlementaire geschiedenis de grootste partij werd, verwachtte men in de leiding van deze partij wel, dat de forma tie zeer moeilijk zou worden, omdat de verliezende partijen het succes van de P. v. d. A. zouden willen compenseren. Daar komt bij, dat het in ons land een soort kinderlijke politieke traditie is de eerste formateur bij voorbaat alle kans van sla gen te ontnemen. Spreker schetste hoe dr. Drees bij zijn formatie een vijfpartijen-parlement wilde samenstellen. Na een lange voorbereiding kwam de K.V.P. uiteindelijk met enige principiële verlangens naar voren, waar door dr. Drees' pogingen mislukten. Deze formateur, aldus spreker, heeft zich van het eerste begin van de formatie afzijdig gehouden van politieke touwtrekkerij. Na dr. Drees ontving professor Rommè een formatieopdracht, maar deze kwam met een „sinterklaasprogram", zoals de inleider het noemde, te voorschijn, zuiver gebaseerd op de KVP-wensen. Als een deus ex machina trad professor Lieftinck op het politieke strijdtoneel. Zijn komst zou bij belastingbetalers enige schrik hebben bezorgd, want spreker had iemand horen zesgen: „Lieftinck is nog niet in het land, of ik krijg meteen vier aanslagbiljet ten". Ook deze formateur slaagde niet en toen was het woord aan professor De Gaay Fortman, uit de anti-revolutionaire kringen. Ir. Posthumus noemde dit een zeer goede keuze, temeer, omdat deze pro fessor in kringen van de Partij van de Ar beid stond aangeschreven als een vooruit strevend mens. Het mislukken van zijn pogingen zal wel voor een groot gedeelte te wijten zijn aan zijn onervarenheid in het praktische politieke spel. Nu werkt mr. Burger, de fractievoorzitter van de P.v.d.A., aan de formatie van een kabinet en het is opmer kelijk, zei ir. Posthumus tenslotte, dat deze voorheen bij de andere partijen wel als „bokkige" fractieleider werd uitge maakt, doch thans een aanzienlijk gunsti ger onthaal krijgt. De hoofdstationschef van het Centraal Station te Amsterdam, de heer E. C. J. de Jongh, wordt met ingang van 1 oktober overgeplaatst naar de staf van de inspectie beheerder voor het vervoer der N.S. te Amsterdam. Met ingang van dezelfde da tum is tot hoofdstationschef van het C.S. benoemd de heer J. de Leur, thans adjunct- hoofdstationschef op dit station. Angolakust, 26 v. Freetown n. Dakar Alnati, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi, 27 te Rio de Janeiro. Alkaid, 27 te Buenos Aires. Aludra. 27 v. Chittagong n. Rangoon. Alwaki, 23 te Mtwara. Amerskerk, 28 te Hongkong. Amstelpark, 27 te Fremantle v. Bombay. Amstelkade, 27 te Marseille v. New York. Arendsdijk, 27 te Cristobal. Aalsum, 27 nog op de rede van Basrah. Amsteldijk, 27 te Bremen v. Londen. Arkeldijk, 27 v. Charleston n. Norfolk. Abbedijk, 26 750 m. n.o. Bermudas n. N. Orleans. Amstelland, 26 120 m. z.z.w. Ouessant n. A'dam. Amstelslot, 26 480 m. o. Belle Isle n. Montreal. Astrid Naess, 26 320 m. n.o. Aden n. Gothenburg. Ampenan. 26 340 m. z.o. Halifax n. Alexandrië Abi, 27 te Rio de Janeiro v. Santos. Algenib, pass. 26 Vlissingen n. Las Palmas. Alphacca. 26 te Newport News. Adonis, 27 v. Amsterdam n. West-Indië. Amor, 28 te Dordrecht. Annenkerk. 27 te Genua. Averdijk, 28 te Brownsville. Boskoop, 26 v. Manta n. Cristobal. Bennekom, 26 v. Rotterdam n. San Juan. Blijdendijk, 27 te Rotterdam. Bintang, 27 v. Genua n. Port Said. Blitar, 27 v. Tj. Priok n. Singapore. Barumun, 28 te Sorong verw. v. Fakfak. Borneo, 27 te Makassar. Blommersdijk, 26 te New York verw. Bali, 27 v. Napels n. Genua. Bussum, 27 60 m. n. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Boissevain. 30 te Belawan verw. Britsum, pass. 27 Wight n. Key West. Banka, 28 v. Singapore n. Priok. Cottica, 26 v. Madeira n. Pllymouth. Callisto, 27 te Rotterdam. Crania, 26 v. Pta. Cardon n. Stanlow. Caltex Rotterdam. 27 v. Sidon n. Rotterdam. Castor. 26 v. St. Vincent n. St. Lucia. Cradle of Liberty, pass. 26 Aden n. Suez. Camerounkust, 27 v. Lagos n. Freetown. Camitia, 27 v. Balboa n. Brisbane. Congokust. 23 te Amsterdam. Ceronia, 27 te Buenos Aires. Drente. 29 te Singapore verw. Dorestad, 26 340 m. z. Sharksbaai n. Colombo. Daphnis, 27 te Maracaibo. Doris, pass. 26 Crooked eil. n. Philadelphia. Duivedijk, 26 te Londen. Enggano, 27 te Amsterdam. Esso Rotterdam, 26 v. Suez n. Rastanura. Eendracht, 27 te Stratoni v. Tel Aviv. Elizabeth B, 27 1550 m. o.z.o. Osaka n. Osaka. Ena, 27 v. Pta. Cardon n. Babia. Eos, pass. 27 Finisterre n. Tunis. Etrema, 28 v. Rotetrdam n. Gothenburg. Esso Den Haag, pass. 28 Aden n. Antwerpen. Friesland SSM, 26 v. Leith n. Gdansk. Gabonkust, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Gaasterland, pass. 27 Kaapverd. eil. n. Recife. Ganymedes, 27 te Puerto Armuellas v. Balboa. Graveland, 27 bij Kp. Finisterre n. Amsterdam. Gaasterkerk, 28 te Amsterdam. Guineekust, 27 te Rotterdam. Hera, 27 v. Ciudad Trujillo n. Carupano. Hydra. 26 v. Puerto Ordaz n. Morrisville. Hilversum, 26 v. Teneriffe n. Mena. Hoogkerk, 27 bij Kp. Guardafui verw. Hermes, 27 te Hamburg v. Bremen. Helicon, 28 te Rotterdam verw. Hector, 28 te Rotterdam. Hestia, 28 v. Rotterdam n. Bremen. Iberia, 27 v. Rotterdam n. Onton. Jagersfontein, 26 v. Las Palmas n. Kaapstad. Japara KPM. pass. 26 Noordpunt Madagascar. Java, pass. 27 Str. Banka n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenbarnev., 27 v. Kaapst. n. L. Palmas. Katelysia, 27 te Piraeus. Keizerswaard, 26 1100 m. z.w. Fayal n. R'dam. Koratia. 26 160 m. z.o. Tristandacunha n. Perz. G. Kota Baroe, pass. 26 Azoren n. Houston. Kinderdijk, 27 te New York v. Bremen. Kota Agoeng. 27 te Rotterdam verw. Karimata, 27 te Penang v. Port Swettenham. Kaimana, 27 te Benkulen. Kalinga. 28 te Thameshaven. 30 te R'dam verw. Kota Agoeng, 27 te Rotterdam. Kara, 28 v. Sydney n. Balikpapan. Krebsia, 28 te Le Havre. Kylix. 27 v. Curasao n. Isle of Grain. Leopoldskerk, 26 te Amsterdam. Leto, 26 v. Rotterdam n. Montreal. Liberty Bell. pass. 27 Lissabon n. Port Said. Limburg. 28 te Penang. Lutterkerk, pass. 27 Str. Messina n. Marseille. Lissekerk, 28 te Hamburg v. Antwerpen. Luna, 27 80 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Leuvekerk, pass. 27 Kp. Vincent n. Rotterdam. Linge, 27 v. Delfzijl n. Toppila. Maashaven, 26 v. Santos n. Las Palmas. Marisa, 27 te Tripolis. Maas, 27 te Bremen. Malvina, 30 te Yokohama verw. Metula, 27 te Abadan. Moordrecht, 27 v. Abadan n. Kwinana. Marpessa, 28 te Las Palmas verw. Meres N. 26 v. Montevideo n. Asuncion. Maetsuycker, 27 270 m. n.n.w. Fremantle naar Singapore. Meerkerk, 28 v. Port Said n. Rotterdam. Mapia, 27 v. Norfolk n. Rotterdam. Meliskerk, 28 te Genua. Maasland, 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Nigerstroom, 27 te Amsterdam. Nestor, 27 te La Guaira v. New Orleans. Ondina, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Osiris, 26 v. Trinidad n. Puerto Ordaz. Oranjefontein, 27 te East-London v, Durban. Oranjestad, 27 v. Amsterdam n. Dover. Oranje, 28 te Southampton. Pendrecht, 26 v. Port Said n. Nynashamn. Poelau Laut. 26 v. Cowes n. Kopenhagen. Prins Willem IV, 26 te Cleveland. Prins Willem George Frederik, 26 te Antwerpen. Purfina Nederland, 26 v. Port Said n. Portland. Prins wlllem George Frederik. 27 te Antwerpen. Peperkust, 27 270 m. n.n.o. Kp. Blanc n. Dakar. P. G. Thulin, pass. 26 Str. Cabot n. Philadelphia. Polyphemus, 27 v. Djibouti n. Suez. Prins Maurits, 27 v. Cleveland n. Detroit. Prins Casimir, 27 te Detroit v. Milwaukee. Prins Willem II, 29 te Le Havre verw. Parkhaven, 27 v. Santos n. Buenos Aires. Rottl, 27 te Bahrein. Rotula, 27 te Stanlow. Rempang, 29 te Fremantle. Reyniersz. 27 te Tj. Priok v. Surabaja. Rijndam, 26 980 m. o.n.o. Kp. Race n. New York. Riouw, 28 te Port Said. Sibajak. 28 te Kaapstad verw. Stad Arnhem, 26 v Melilla n. Rotterdam. Schelpwijk. 26 te Rotterdam. Soestdijk, 26 te Baltimore. Stad Schiedam, 27 v. Bona n. Rotterdam. Sinabang, 27 250 m. n n.o. Sydney n. Hollandia. Stad Maassluis, 27 te Immingham. Slamat, 26 480 m. n.w. Walvisbaai n. Durban. St. Amsterdam, 26 540 m. o. Belle Isle n. Wabana Sunetta, 27 t.h.v. Muscat Verw. n. Abadan. Scherpendrecht, 27 te Aruba. Statue of Liberty, pass. 26 eil. Masira n Suez. Stad Dordrecht, 27 te Melilla. Straat Cook, 27 v. Londen n. Port Said. Siberoet. 27 te Surabaja v. Semarang. Stanv. Talangakar, 27 te S'baja v. Sungeigerong. Stentor, 27 in Waterweg n. Rotterdam. Salatiga. 28 te Colombo. Sarpedon. 27 te Rotterdam. Samarinda. 27 v. Mombasa n. Kaapstad. Sibajak, 28 te Kaapstd. Stad Amsterdam, 28 te Wabana. Stad Schiedam, 27 v. Bona n. Rotterdam. Straat Soenda. 27 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. I'iba, 27 te Rotterdam. Tomini, 26 v. Rotterdam n Houston. Tarakan, 27 v Surabaja n Singapore. Ternate, 28 te Bintang. Thelidomus. 27 v. Aruba n. Le Havre. Trajanus, 26 te Antwerpen v. Hamburg. Themisto, 26 400 m. n.o. Kp. Race n. Rotterdam. Tankhaven II, te Telokanson n. Pt. Swettenham. Telamon, 26 v. Hamburg n. Bremen. Tjibantjet. pass. 27 Kp. Varella n. Ti Priok. Tjisadane, 28 v. Santos n. Kaapstad. Teucer, pass. 28 Sabang n. Penang. Theobaldius, 28 v. Rotterdam n. Fao. Trajanus, 28 te Amsterdam. Van Cloon, 27 te Priok v. Singapore. Van Noort, 20 te Tientsin. Waterman, 25 300 m. z. Halifax n. Rotterdam Willem Barendsz, pass. 27 Malta n. Le Havre. Woensdrecht, 28 te Fao. Wonogiri, 28 te Basrah. Will. Ruys, 28 te Colombo verw v. Diego Garcia Westland, 27 bij Fern. Noronha verw. n. L. Palm. Willemstad, 27 v. Porto Cabello n. La Guaira. Waterland, 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. W. Alton Jones. 28 te Mena A1 Ahmadi. IJssel, 27 te Beirouth v. Alexandrië. Zuiderzee. 25 600 m. o z.o. Socotra n. Aden Zijpenberg, 27 te Melilla. Zeeland KRL, 29 te Biak verw. rr v. ,n„ SLEEPVAART Humber. 26 120 m. n.w. Gibraltar n Tivat Noordzee, 26 100 m. z. westp. Kreta n. Haiphong.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15