Jhr. J. C. Mollerus geschilderd portret aangeboden bij zijn afscheid Uitgaan in Haarlem RGPSNT Vijftig jaar geleden LANGE STERKE NAGELS T1MSTM Strenge straffen geëist tegen personeel van IJmuidens kamp VERDELG „Zijn werk by Kamer van Koophandel gekenmerkt door toewijding, bekwaamheid en verve" Malversaties bij de marine „Leiding is op ergelijke wijze tekort geschoten" rHoe is het ontstaand VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 3 Proef,, vlucht" van draagvleugelboot Friese beschuit Veel orders op Fokkers „Friendship" Tweede automatische telexcentrale Oefening Rode Kruis Half jaar voor Velsense vertegenwoordiger Franse staatslening van 150 miljard voltekend Dit woord: NEERSLACHTIG rat en muis met v Uit Haarlems Dagblad van 28 september 1906 UIT DANKBAARHEID voor hetgeen Jhr. dr. J. C. Mollerus in zijn ambt van secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeen ten heeft gedaan heeft de voorzitter der kamer, de heer Ch. E. Visser, namens de leden een portret van de scheidende secretaris aangeboden. „Het is niet eenvoudig om van een man als jhr. Mollerus, wie niets menselijks vreemd is, een juist beeld te geven. Is het dan verwonderlijk, dat de kamer, die dit euvel blijkbaar heeft voorzien, er op prijs op heeft gesteld, het beeld in kleuren te doen maken en dan door een meester in die kunst, de portretschilder Georg Rueter", aldus merkte de heer Visser op by de aanbieding van het portret. Donderdagmiddag heeft jhr. dr. Mollerus in een openbare vergadering van de kamer afscheid genomen. Tevoren had de voor zitter de overleden leden de heren J. D. B. Olie (van 1938 af lid) en H. van Beek (van 1945 af lid) herdacht en hun verdiensten voor handel en nijverheid en voor de ka mer gememoreerd. De vergadering verleende jhr. dr. Mol lerus wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 oktober eervol ontslag en benoemde tot diens opvolger mr. A. G. de Blécourt, die van 1 mei j.l. reeds aan de Haarlemse ka mer verbonden is als adjunct-secretaris. Tot de gasten behoorden enkele familie leden van jhr. dr. Mollerus, verder burge meester mr. O. P. F. M. Cremers, de wet houders de heren D. J. A. Geluk (als voor zitter van Haarlems Bloei) en W. F. Happé (als voorzitter van de Stichting tot de ont wikkeling van de industrie te Haarlem), de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, voorzitter van het departement Haarlem van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de voorzitters van de bij de Middenstands centrale aangesloten middenstandsvereni gingen, mr. J. G. Witkampf uit Den Haag, voorzitter van de Vereniging van secretarissen van de Kamers van Koop handel, de heer P. W. Peereboom, voorzit ter van het comité „afscheid jhr. dr. Mol lerus", dat zich heeft gevormd om namens handel en nijverheid in het rayon Haarlem de secretaris te huldigen en de heer J. J. Swens, oud-voorzitter der kamer. In ztfn toespraak zeide de heer Visser dat de heer Mollerus afscheid neemt uit een betrekking, die deze gedurende vier endertig jaar toegewjjd, met bekwaamheid en met een zekere verve heeft vervuld. De figuur, die de heer Mollerus gewor den is in het rayon der kamer en ook daar buiten, zou een geheel andere zijn, indien zijn belangstelling zich uitsluitend had ge richt op de werkzaamheden der kamer. En de kamer is hem voor het karakter dat de heer Mollerus alleen aan die figuur heeft gegeven erkentelijk. Het ambt van secretaris ener kamer toch stelt aan de drager van dat ambt zeer bij zondere eisen, eisen van wetenschappelijke aard, die een waarborg geven, dat de on derscheidene problemen, waarmede de kamer te maken heeft, met kennis van zaken worden behandeld en eisen van re presentatieve aard, waaronder spreker niet alleen verstaat, dat de kamer daar, waar dat nodig is, op waardige wijze wordt ver tegenwoordigd, maar vooral, dat wordt be vorderd dat de kamer voor een ieder in de meest algemeene betekenis van dit woord gemakkelijk toegankelijk is. De heer Mollerus heeft aan deze eisen, die niet voor een ieder zo gemakkelijk te combine ren zijn, op gelukkige wijze voldaan. Zonder in de wetenschap te vluchten met de kwalificatie „schrijftafelgeleerde" zou spreker de scheidende secretaris aller minst willen tooien heeft hij haar o.a. gediend door in 1932 te Wageningen te promoveren op een proefschrift „Officiële vertegenwoordiging van landbouw, nijver heid en handel", waarvoor de studie viel in een tijd, dat hij èn secretaris der kamer èn secretaris van de Nederlandse Tuin- bouwraad was. Dat is een prestatie, die rechtstreeks verband houdt met de grote werkkracht, die hem altijd heeft gesierd. En wat de representativiteit betreft, een ieder kent de heer Mollerus en de heer Mollerus kent iedereen en als spreker dit zo zegt, dan rijst als vanzelf de figuur op, die door zijn kennis van zaken en verhoudingen en door zijn gemakkelijke omgangsvormen is geworden tot een vraagbaak voor en een vertrouwensman van velen en speciaal van de middenstand. Dat dit voor de Kamer, wier werkzaamheden vaak zo nauw zijn verbonden met de problemen, die de mid denstand raken, van grote waarde is ge weest, behoeft nauwelijks betoog. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In ..Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -ƒ1.80 per flacon. maalcl broze napels sterk Op de Alkmaarderplas en het Noordhol- laoids Kanaal heeft de eerste Nederlandse draagvleugelboot „Witvis" proefgevaren. Misschien is het juister te zeggen dat het nieuwe vaartuig heeft proefgevlogen, want het scheert als een sierlijke vogel over het water. Het kan een snelheid van ruim 70 kilometer per uur bereiken. Het vaartuig heeft een waterverplaat sing van bijna 4 ton, een lengte van 10.75 meter en een breedte (met vleugels) van 3.64 meter. Het heeft een 8 cilinder 235 pk benzinemotor. Het verbruik is ongeveer 1 liter benzine op 3 kilometer bij een snel heid van 73 kilometer per uur. Een draagvleugelboot heeft de helft minder weerstand te overwinnen dan een normaal schip van dezelfde omvang. Het zijn in wezen diezelfde eigenschap pen van hoofd en hart aldus vervolgde de heer Visser welke hem als de directe chef van het personeel der Kamer deden slagen om in het bureau der Kamer onder zijn medewerkers een prettige sfeer te scheppen; hij bereikte dit door het schen ken van vertrouwen aan zijn medewerkers, door het kweken van een gepaste zelfstan digheid, door zijn belangstelling voor de persoonlijke omstandigheden van zijn medewerkers. Van de meer dan honderd jaar, dat de Kamer bestaat is de heer Mollerus ongeveer een derde van de tijd haar secretaris geweest en hij heeft daarin de grootste groei in de werkzaamheden van de kamer meegemaakt. De heer Mollerus heeft die groei beschreven in de gedenk boeken, die in 1927 bij het 75-jarig bestaan en in 1952 bij het 100-jarig bestaan der Kamer, van zijn hand zijn verschenen. Tenslotte betuigde de heer Visser namens de kamer zijn dank voor het vele werk, dat de heer Mollerus verricht heeft. Burgemeester mr. O. P. F. M. C r e m e r s sprekend namens het gemeentebestuur en de burgerij van Haarlem, merkte op, dat de samenwerking met de secretaris van de Kamer van Koophandel van bijzondere aard is geweest en daarom stelde hij het op prijs aanwezig te zijn nu jhr. Mollerus afscheid neemt van zijn zo belangrijke functie. Hij behoort immers tot de Haar lemmers, die men veel en gaarne ziet. Na dat de heer Visser de eigenschappen van de heer Mollerus zo juist en treffend heeft aangeduid, meende spreker daarover ver der te kunnen zwijgen. Wel wilde hij her inneren aan het contact tussen de kamer en de overheid, dat bestaat uit schriftelijke adviezen. Het gemeentebestuur bégreep uit die adviezen welk een belangrijke rol de secretaris daarbij vervulde. Voorts memoreerde spreker, dat de heer Mollerus opgewekt en inventief door het leven ging; dit bleek in de besturen van Haarlems Bloei en de stichting tot de ont wikkeling van de industrie, in de voetbal club H.F.C., in de Koninklijke Neder landse Biljartbond, die hij tweeëntwintig- tig jaar als voorzitter diende, in diverse besturen en in den lande, waar hij lezin gen houdt over diverse onderwerpen. Na mens het gemeentebestuur en de burgerij sprak de burgemeester woorden van dank en bood de beste wensen aan voor de toekomst. Jhr. dr. Mollerus haalde in zijn toe spraak, waarin hij de sprekers en de kamer dank bracht, herinneringen op uit zijn ambtélijke loopbaan. Met vier voorzitters (de heren E. H. Krelage, G. J. Droste, J. J. Swens en Ch. E. Visser) werkte hij samen. Hulde en dank bracht hij ook aan de on dervoorzitter de heer H. J. M. Klein Schip horst. Spreker hoopte zijn krachten nog te kunnen geven aan Haarlems Bloei en de Stichting tot ontwikkeling van de industrie en na 1 oktober trekt hij weer het land in om voordrachten te houden. Na afloop verenigden de genodigden en de leden der kamer zich aan een maaltijd in restaurant Brinkmann. Er zijn vele en hartelijke toespraken ge houden, o.a. door de heer P. W. Peereboom, als voorzitter van het comité „Afscheid jhr. dr. J. C. Mollerus". Namens handel en nij verheid uit het rayon der kamer bood spre ker de scheidende secretaris, een geschenk in enveloppe aan, met verzoek daaraan naar eigen inzicht een bestemming te ge ven. Bij het geschenk was een album ge voegd, bevattende de namen van hen die een bijdrage hadden verleend. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft de heer Ch. E. Visser aan de scheidende secretaris van deze kamer, jhr. dr. J. C. Mollerus, diens door Georg Rueter geschilderd portret aan geboden. De heren Mollerus en Visser bekijken het geschenk. ADVERTENTIE FABRIEKEN ÏE IEEUWARDEN De Canadese luchtvaartmaatschappij „Quebec Air" heeft twee Fokkers „Friend ship" besteld en bovendien optie genomen op nog twee toestellen. Daarmee is het totaal van het aantal bestelde „Friend ships", samen met het totaal der genomen opties op 101 machines gekomen. In de Verenigde Staten zijn de Fair- child vliegtuigfabrieken bezig met het bouwen van de F 27 in licentie. Bij deze fabriek zijn reeds opdrachten voor 31 machines geplaatst en opties genomen voor 29. In Nederland hebben de Fokkerfabrie ken tot dusverre 26 opdrachten en 15 op ties. Het eerste prototype van de F 27 kwam in november van het vorig jaar ge reed. Het toestel heeft thans reeds ruim 200 vlieguren gemaakt. Een tweede „Friendship" nadert thans de voltooiing; de bouw van een derde en vierde vordert gestadig. Verwacht wordt dat er in 1956 vijf voor aflevering gereed zullen komen. In 1959 hoopt men er 48 te kunnen ver vaardgen en daarna 72 per jaar. Verwacht wordt dat de Fairchildfabrieken dan tien toestellen per maand kunnen leveren. De directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, heeft in het hoofd postkantoor te Rotterdam de tweede auto matische centrale voor telexverkeer in ons land in werking gesteld. De eerste automa tische telexcentrale is in Amsterdam in 1954 in bedrijf gesteld. Binnen enkele we ken zal 80 percent van de telex-abonnees op deze automatische centrales zijn aange sloten. De verwachting is, dat in het voor jaar van 1957 ook de automatische telex centrale in Den Haag gereed zal komen. Hierop zullen dan de nog resterende telex abonnees wo!rden aangesloten. De centrale te Amsterdam heeft een ca paciteit van 1000 nummers, die in Rotter dam is thans gereed tot 800 nummers. In Den Haag zullen voorlopig 600 nummers kunnen worden aangesloten. Het aantal telexabonnees bedraagt thans 1650. Totaal zijn in ons land bij particulieren 2600 ver- reschrijvers geplaatst. De op een automatische centrale in Ne derland aangesloten abonnee kan langs ge heel automatische weg zijn verbindingen niet alleen in het binnenland tot stand brengen, maar-ook in België, Denemarken, West-Duitsland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Gehoopt wordt in de loop van 1957 de automatisering met Frankrijk tot stand te kunnen brengen. Zeventig percent van het telexverkeer is internationaal ver keer. Zestig percent van de abonnees woont in~ Amsterdam en Rotterdam. Het Nederlandse Rode Kruis zal op zater dagmiddag 13 oktober, circa half drie een uitgebreide oefening houden op het terrein in de Haarlemmerhout tussen Fonteinlaan- Dreef-Hazepaterslaan-Wagenweg en Span jaardslaan. De Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. N. Smits, behandelde donder dagmorgen de zaken tegen acht marine mannen, zeven IJmuidcnaren en een Hil- legommer, die terecht stonden omdat zij ervan verdacht werden in de jaren 1953, '54 en '55 aanzienlijke hoeveelheden mate rialen uit het marinekamp in IJmuiden gestolen te hebben. Tegen de commandant, enkele bewakers en een aantal opkopers werden straffen geëist variërend van drie jaar tot vijftig gulden boete, waarbij zo wel de officier van Justitie als enkele verdedigers er de nadruk op legden dat aan de leiding van dit kamp wel het een en ander ontbrak. Als eerste stond de dertigjarige deta chementscommandant van het bewakings korps van het kamp terecht, de vlot toe gaf wringijzers, snij-ijzers, rubberleidin gen, een koperen handpomp, hoeveel heden lood, koper en zink, deuren, bal ken, een schrijftafel, grondkabels en der gelijke materialen uit het kamp ontvreemd te hebben. De verdachte zou, aldus zijn eigen ver klaring, bovendien diverse keren als uit kijk gefungeerd hebben. Hij was met al deze malversaties echter slechts een be drag van ongeveer vijfhonderd gulden rijker geworden, welk geld hij besteedde aan de afbetaling van een bromfiets en aan het kopen van Sint Nicolaascadeau- tjes. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende dat de commandant door zijn roof- en hebzucht schromelijk misbruik had gemaakt van het in hem ge stelde vertrouwen door in ergerlijke mate te verduisteren, te helen en te knoeien. Tenslotte waren de goederen, aldus de officier van Justitie, zelfs met vracht wagens tegelijk uit het kamp gesleept. Weliswaar gaf spreker toe dat men bij de leiding van dit kamp in Amsterdam op jammerlijke wijze tekortgeschoten was bij het toezicht, maar toch was hij van mening dat zulks de verdachte in geen enkel geval vrij pleitte en daarom eiste hü een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. Roggeveen, meen de dat de verdachte op juridische gronden niet veroordeeld kon worden wegens ver duistering, maar wel wegens omkoping. Vervolgens ging pleiter de persoonlijke omstandigheden van de verdachte na, die na een uitstekende staat van dienst als militair in Indonesië een korte periode als bewaker van een kamp in Spaarndam werd aangesteld. In 1953 werd de ver dachte echter bevorderd tot commandant van het bewakingskorps in IJmuiden, waar hij echter aldus pleiter, door zijn collega's werd „doodverklaard", omdat hij de jongste was. Mr. Roggeveen zag overigens geen heil in een langdurige gevangenisstraf en vroeg daarom een voorwaardelijke straf, zodat zijn cliënt, die reeds negen maanden zonder werk loopt en nog steeds wacht op ontslag bij de marine, een herscholing kan ontvangen. „Kwade genius" Als tweede verdachte stond een 38-jarige bewaker terecht, die eveneens allerlei goederen uit het kamp verkocht had. De verdediger van deze verdachte had aller lei getuigen opgeroepen, die stuk voor stuk verklaarde dat aan 't toezicht, de orde, het gezag en discipline in het kamp wel het een en ander ontbrak. De officier van Justitie zag deze ver dachte echter toch als het „kwade genius" en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar. De verdediger, mr. J. W. Crefeld, meen de dat pas na de komst van de nieuwe commandant de toestanden in het IJmui- dense kamp zodanig waren geworden dat iedereen maar roofde en stal. Ook de lei ding in Amsterdam was corrupt, waar door het voor de „kleine" bewakers uiter mate moeilijk werd niet mee af te glijden. Bovendien meende mr. Crefeld dat het niet juist was wanneer een bewaker tot twee jaar veroordeeld zou worden wan neer de hoofdinspecteurs er met een half jaar of een geldboete afkwamen. Een ex-kok van het IJmuidense kamp, die een paar zakken met oud-ijzer had versjouwd en daarvoor 25,had ge kregen, waarvoor hij een kist bier had gekocht, hoorde wegens heling honderd gulden boete tegen zich eisen. „Poel van verderf" Een elektromonteur, die een schrijftafel, een handpomp en grondkabel als geschenk had aangenomen was, aldus de officier van Justitie, in de „poel van verderf" mee ondergegaan. Tegen hem werden vier maanden geëist. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, vroeg voor zijn cliënt een voorwaardelijke straf, zodat deze zijn werk kon voortzet ten. De zaak tegen een koopman uit IJmuiden, die het aangeboden metaal had opgekocht, was aanmerkelijk minder een voudig. Weliswaar eiste de officier van Justitie mede met het oog op het feit dat ADVERTENTIE deze verdachte reeds drie maal wegens heling was veroordeeld een gevangenis straf voor de tijd van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, maar de verdediger, mr. B. W. Stomps, bracht in het midden dat de verdachte eerst op vol komen legale wijze voor 7500,aan oude materialen had gekocht, waarna hij vervolgens met de commandant een koop had gesloten over een kleinere partij oud- ijzer, die echter van zijn eigen reeds ge kochte partij was afgestolen. Mr. Stomps vroeg daarom terugwijzing van de zaak naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek, waarmee de officier van Justitie zich akkoord ver klaarde. Tegen een IJmuidense garagehouder die eenmaal voor een tientje enig ijzer had vervoerd, werd honderd gulden boete ge- eist. Een timmerman die een elektromotor en een partij hout had gekocht, hoorde wegens opzetheling drie maanden gevan- gensstraf tegen zich eisen, hoewel hij, zo als hij verklaarde, ervan overtuigd was dat hij volkomen te goeder trouw was ge weest. Een 59-jarige opkoper uit Hillegom stond terecht, omdat hij een doos snij- ijzers had gekocht van het personeel van het kamp om deze mensen „een plezier" te doen. Tegen hem werd vijftig gulden geëist, waarmee de verdediger, mr. J. C. de Vroom, zich kon verenigen. In al deze zaken zal de rechtbank, die zich vrijwel de gehele morgen aan de behandeling ervan gewijd had, uitspraak doen op 11 oktober. Een 45-jarge vertegenwoordiger uit Velsen, die twee weken geleden terecht stond, omdat hij een aantal horloges en een bedrag aan geld verduisterd zou heb ben, werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had een jaar met aftrek geëist. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse staatslening voor Algerije, waarvoor de inschrijving op 10 september werd opengesteld, is drie weken voor de officiële vervaldatum al voltekend. De 150 miljard franc, die de regering nodig had, zijn gestort en omdat de lening voor de toekomst hoge eisen zou kunnen stellen aan de schatkist, heeft minister Ramadier besloten de vervaldatum tot 3 oktober te vervroegen. Bij het bijvoeglijk naamwoord neer slachtig hoort natuurlijk het zelfstandig naamwoord ne(d)erslacht: het neer slaan. Neerslachtig is dus letterlijk: naar beneden geslagen, in een benedenwaart se richting gebracht. Vandaar gaat het woord betekenen: nederig, ootmoedig. Vondel spreekt van priesters, die neer slachtig nederknielen. Elders leest men dat de mens zich neerslachtig moet ge dragen naar Gods bestier. Uit deze be tekenis is die van: moedeloos, zonder opgewektheid, somber voortgevloeid. Dus is het precies hetzelfde als: terneer geslagen, waarmee neerslachtig natuur lijk zeer nauw verwant is. Het middelnederlands kende het werkwoord: hem nederslaan in de zin van: zich klein gevoelen. TONEEL EN DANS Vrijdag 28 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Op de bijeenkomst ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Diaconiehuis der Nederlands Hervormde Gemeente tre den op de voordrachtskunstenaars Geor gette Hagedoorn en de pianist Pierre Ver- donck. Zaterdag 29 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De voordrachtkunstenares Charlotte Kohier geeft een solo-voorstelling van „Het bal" van Irene Nemirovski. Zondag 30 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „In de laatste minuut" van de auteurs Ralph Berkey en Henry Denker onder regie van Richard Flink. De voornaamste rollen worden gespeeld door Richard Flink. Ro bert de Vries, Frans van der Lingen en Bernhard Droog. Maandag 1 oktober, Minervatheater, 20.15 uur: IT toneelgezelschap Johan Kaart speelt „De vier Mullers" met Johan Kaart en Johan Boskamp. Dinsdag 2 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Lucifer" van Vondel. Regie door Johan de Meester. Spelers zijn Johan Schmitz, Henk Rigters, Johan Fiolet, Loes Hensen en Sigrid Koetse en vele anderen. Décors van Eppo Doeve. Vrijdag 5 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette speelt „Die lustige Witwe" van Frans Léhar met medewer king van onder anderen Fritz Steiner, Otto Aurich en Mizzi van der Lans. MUZIEK Vrijdag 28 september. Minervatheater, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft voor de Heemsteedse Kunst kring onder leiding van Marinus Adam en met solistische medewerking van gitarist Nicolas Alfonso een uitvoering van „Con- cierto d'Aranjuez" voor gitaar en orkest van Jaoquin Rodrigo „Pastorale d'Eté" van Athur Honegger en „Ma mère 1' Oye" van Maurice Ravel. Vrijdag 28 september, Grote Kerk, 11.30 12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma vermeldt onder meer werken van Wagenaar, Pleyel en Locatelli. Maandag speelt Arie Peters van 15.3016.30 uur. Zaterdag 29 september, Grote Markt, 19.15 20.15 uur: Hedendaagse koper- en beiaard- muziek door het Kennemer Kopersextet met medewerking van de stadsbeiaardier Arie Peters. Het programma vermeldt werken van Johan Wagenaar, Gerard Boe- dijn, Ludwig Otten, Jef van Hoof, Paul Gilson, Arie Peters, Bob van Marken, Leen 't Hart, Henk Badings en bewerkin gen van Sas Bunge. Het Kennemer Koper sextet bestaat uit T. H. Bosvelt. B. van Dijk en T. Vleeschhouwer, trompet en P. Wouda, T. Schaap en A. M. Michels, trombone. Zaterdag 29 september, Vleeshal, 20.15 uur: Nederlandse en Franse werken voor bla zers door het Haags blaaskwintet. Het pro gramma vermeldt werken van Badings, Geraedts, Pijper, Ibert, Milhaud en Frangaix. Het Haags Blaaskwintet bestaat uit Jan Prins, fluit, Jaap Stotijn, hobo, Jolle Huckriede, clarinet, Louis Stotijp, fagot en Piet Schijf, hoorn. Zondag 30 september, Linnarushof, 1517 uur: Concert door de Tiroler kapel „De Alpenjagers" en de boerenkapel „De Hooi schelf". Maandag 1 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Toon Ver- hey met solistische medewerking van de Amerikaanse pianiste Eloise Polk een uit voering van het Eerste Pianoconcert van Chopin, de ouverture „Der Freischütz" van Weber en de Symfonie in d van César Franck. Dinsdag 2 oktober, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Toon Ver- hey een uitvoering van Passacaglia en Cortège van Matthijs Vermeulen, de Sym fonie in d. van César Franck en het piano concert in e moll van Chopin. In het laatste concert is Eloise Polk eveneens soliste. De heer Paul Chr. van Westering zal een inleiding houden. Aanvang half acht. Alle komende dinsdag- en vrijdag- - avondconcerten zullen door een inleiding van de heer Van Westering worden vooraf gegaan. Woensdag 3 oktober, Concertgebouw, 20 uur: De „Marinierskapel" geeft onder leiding van de majoor der mariniers, Gijsbert Nieuwland, een concert ten bate van het Marine Sanatorium Fonds. Donderdag 4 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermuziek door de sopraan Han- neke van Bork en de pianiste Erna de Bruijn. Het programma bevat werken van John Eccles, John Weldon, William Croft, Schumann, Brahms, Debussy, Jac. Hen driks en Moussorgski. Vrydag 5 oktober, Minervatheater, 20.15 uur: De pianist Sas Bunge geeft voor de Heemsteedse Kunstkring een recital. Het programma bevat werken van Escher, Debussy, Bartók en Ravel. DIVERSEN Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de film „Tranen over Johan nesburg". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Het grote avontuur". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de film „De levensroman van Richard Tauber". Vrydag 28 september, O.R.G.-centrum, Wes- terlioutpark la, 20.35 uur: Dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichoven zal spreken over „Lot en toeval". Deze voordracht is be deeld voor jongeren. Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur' nachtvoor stelling van de film „Vlucht in de nacht" met James Mason. Zondagochtend 11 uur vertoning van de operettefilm „Rose Marie". Zaterdag 29 september, Stadsschouwburg, 14.30 uur: Leerlingen van de Vondelschool in Aerden'nout geven een voorstelling van „Baron Kreefteneus". Zaterdag 29 september, „De Leeuwerik", 20 uur: De toneelvereniging „Vondel" speelt „Jong zijn we maar eenmaal" van Chr. van Bommel-Kouw en Henk Bakker. Zondag 30 september: Leden van de Haar lemse Kunstgemeenschap kunnen per bus een excursie maken naar Hoorn, waar het Hoorns Marionettentheater van Richard Heuckeroth een voorstelling geeft op mu ziek van „l'Heure espagnole" van Ravel en „Peter en de Wolf" van Prokovjef. Maandag 1 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. C. van Niftrik spreekt over „Cultuur en christelijk geloof" voor de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken. Maandag 1 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Ten behoeve van het r.k. Militair Te huis wordt een feestavond gegeven waarop de r.k. toneelgroep „Ludamus" een op voering zal geven van het blijspel „De kunst om te leven". Woensdag 3 oktober, gebouw Ned. Ilerv. Gem., 20 uur: Het tweede-kamerlid J. de Kadt spreekt voor het N.V.V. over de spanningen in het Midden-Oosten. Donderdag 4 oktober, Brinkmann, 20 uur: Mr. J. H. van Wijk houdt voor de Ko ninklijke natuurhistorische vereniging een lezing met projectie van kleurendia's over Corsica. Donderdag 4 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Kennemer Kunstkring" speelt „Wie zonder zonde is". Vrijdag 5 oktober, „Het huis van Looy", 20 uur: Prof. dr. P. Minderaa spreekt over „Bij de lectuur van Van Looy's Zebedeus". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30— 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Van 1 oktober af van 1016 uur dagelijks en zondags van 1316 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien per sonen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vryburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.3017 uur. Huis Van Looy: Zevende jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Dagelijks van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. Tot 7 oktober geopend. Vishal: Schilderijen, gouaches, tekeningen beeldhouwwerk van Karei Appel, Willy Baumester, Corneille, Maurice .Estève, Henri Moore, Vieira Da Silva, Joseph Zaritsky, Lynn Chadwick, Marin, Ger- maine, Richier, Zadkine en anderen. Tot 1 oktober dagelijks geopend van 1017 uur. ADVERTENTIE In den Amsterdamschen Gemeenteraad is men van 's morgens tot 's avonds zeer laat bezig geweest met het bespreken van het voorstel, bij verordening een slui tingstijd voor de winkels vast te stellen. Er was heel wat oppositie tegen dit voornemen. Ook de Kamer van Koophan del had er tegen geageerd en bij een enquête onder de winkeliers had men niet minder dan 1800 tegenstanders ge noteerd. Tegenstanders waren er ook onder de raadsleden. In hun beschouwingen be toogden zij, dat het onrechtvaardig zou de zijn, de winkeliers te batten des avonds te werken, terwijl zoo vele ande ren dat wel mogen doen; dat Amsterdam een doode stad voor vreemdelingen zou worden, indien de winkels des avonds en des Zondags gesloten zouden zijn, en dat een dergelijke gedwongen sluiting een onrechtvaardige beknotting van de per soonlijke vrijheid zou zijn. Men noemde het gevaarlijk, den winkelier te gaan „beschermen" tegen zijn eigen belangen, waardoor hij onder curatele van de Overheid gesteld zoude worden. De voorstanders merkten op, dat men ook aan het winkelpersoneel moet den ken dat nooit eens een avond of een Zon dag vrij heeft. Beperking van de arbeids duur, zoo betoogde men, is een uitvloeisel van de moderne wetgeving. De onge hoord lange werktijden in het winkel bedrijf mogen volgens moderne opvat tingen niet langer als iets heel gewoons worden beschouwd. Daar voor- en tegenstanders laat in den avond nog niet waren uitgepraat, zal er nog een vergadering over deze quaestie gehouden worden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5