Rotterdams luchthaven in gebruik genomen Achtste West-Nederland-Rit voor Pronk en Reijmes uit Arnhem Jaarlijkse herdenking van hen die hun leven gaven voor de vrijheid Provinciale commissie van advies voor bejaardenvraagstukken Bridge-competitie voor paren Défilé langs dodencel Joodse autorally MAANDAG 1 OKTOBER 1956 6 Koersen op Dnindigt Quintus Harvester te snel voor Padua Ook Dini Hobers mag naar de Olympische Spelen Dank zij sprong van 1.64 m Indeling zeventallen voor wintercompetitie Worms, Wagenaar en Geesink judokampioenen KNSM honderd jaar Eerste verpleeggebcyuw van academisch ziekenhuis te Nijmegen geopend Amsterdammer hielp vier inwoners van Bergen van de wal in de sloot Ook te Amsterdam voorstel tot uitkering-ineens aan gemeentepersoneel W. de Vries kampioen vijfde klasse libre De vogeltrek Flinke trek ondanks harde wind Vrijdgavond zijn bij hotel „Bouwes" in Zandvoort de deelnemers aan de achtste West-Nederland-Rit gestart. De twaalfuurs kaartleesrit, georganiseerd door de R.A.C.- West, bestond voor de A-klasse uit 'n tocht over een totale afstand van 480 km. die voor de B-klasse van 450 km. De eerste etappe circa 230 km lang, die met een ge middelde van 40 km per uur moest worden afgelegd was voor beide klassen gelijk. De lengte van het tweede traject bedroeg voor de A-klasse 250 km en voor de B-klasse 220 km. Met een gemiddelde van respectievelijk 40 en 36 km per uur moest dit deel worden gereden. Voor de A-klasse hadden 51 en voor de B-klasse 48 euipes ingeschreven. Het eerste traject leidde van Zandvoort via Aerdenhout, Noordwijk, Leiden, Wad- dinxveen naar Zoetermeer, waar een tijd— controle was ingelegd. En vervolgens over Gouda, Schoonhoven naar Vianen, waar de deelnemers een uur rust hadden. Het twee de gedeelte begon in Vianen en liep via Wijk bij Duurstede, Veenendaal met een omweg over Barneveld naar Laren. Het was droog, maar er stond een stevige wind toen lt.-kolonel J. M. Vermeys de eerste ploeg, A. J. van Splunder (Velsen) en L. B. Biesheuvel (Spaarndam) met Chevrolet de duisternis in stuurde. In het tweede gedeelte van de rit is zeer zeker de controle op de Donderberg bij Leersum een vermelding waard. Insiders v/aren het er over eens, dat zij al de jaren dat zij aan deze rit deelnamen, nog nooit zo'n controle hadden gezien. De wagens kwamen namelijk van een bospad en schenen dan met hun felle lichtbundels op een witgevend hek. Voor dit hek was wel degelijk een weg die zowel links als rechts afsloeg, maar doordat het licht de mogelijk heid tot perspectief geheel vervaagde, zag het er voor automobilisten naar uit, alsof de weg dood liep. En daar op de kaart de route linksaf boog, gooiden de bestuurders haastig het stuurwiel om en kropen de ta melijk steile Donderberg op. Het was een prachtig gezicht vier, vijf wagens achter elkaar tegen de berg te zien oprijden, ter wijl vijftien meter beneden hun de contro leurs stonden toe te zien. Natuurlijk be merkte de equipes dat die niet de goede weg was en dan moesten de kort achter elkaar komende wagens allen achteruit de berg af, waardoor hier en daar wel een schram of een kras werd opgelopen. Doordat ook het tweede gedeelte door vele rijders zonder straf punten werd afge legd, werden de geheime tijdcontroles, die De uitslagen van de rennen en draverijen gehouden op Duindigt luiden: Barcclona-prijs (2040 m): 1. Umberto 1-31.-; 2. Uranium 1.31.4; 3. Uiltje S 1.33.8. W. f 3.—. PI. f 1.40. f 1.40, f 2.60. Gek. f 6.10. Cov. f 4.40. Charlotte Aubrey-prijs (2100 m): 1. Unaniem 1.28.9; 2. Rève d'Or B 1.27.-; 3. True Spencer 1.28.-. W. f 2.50. PI. f 1.80, f 2.70, f 2.70. Gek. f 12.50. Cov. f 7.60. Emma Signal-prijs (2100 m): 1. Tarantella f 1.24.9; 2. Reyland 1.25.3; 3. Typhoon 1.26.3. W. f 6.60. PI. f 1.70, f 2.30, f 2.80. Gek. f 10.30. Cov. f 4.90. Flora-prys (2100 m): 1. Sita 1.24.7; 2. Queen Mary 1.25.-; 3. Rose Marie 1.23.4. W. f 4.50. PI. f 1.60, f 3.20, f 5.70. Gek. f 10.10. Cov. f 8.—. Grace Moore-prijs (2540 m): 1. Peter Spen cer 1.23.4; 2. Our Volann 1.23.4; 3. Our Bonni 1.24.8. W. f 9.70. PI. f 2.10, f 1.50, f 1.40. Gek. f 25.50. Cov. f 4.10. Volann-prijs (2000 m): 1. Quintus Harvester 1.23.1; 2. Padua 1.23.3; 3. O Nelly Zora 1.24.—. W. f 2.80. PI. f 1.40, f 3.50, f 1.70. Gek. f 14.90. Cov. f 15.70. Majano-prys (1800 m) eerste afdeling: 1. Chantenay 1.59.8; 2. Douce France; 3. Hi dalgo. W. f 2.60. PI. f 2.50, f 4.60. Gek. f 34.10. Cov. f 11.90. Tweede afdeling: 1. Rose des Vents 1-59.4; 2. Young Nicky; 3. Roddelaar. W. f 2.60. PI. f 1.70, f 2.30. Gek. f 5.50. Cov. f 4.40. Criterium-prys (1700 m): 1. Colony Boy 1.52.7; 2. Le Turbulent; 3. Comet. W. f 6.30. PI. f 1.10, f 1.10. Gek. f 1.80. Cov. f 4.80. Cesarewitch-prys (3600 m): 1. Sans Valeur 4.06.2; 2. Dream Star; 3. Sagita. W. f 2.10. PI. fl.30, f 2.30. Gek. f 8.30. Cov. f 4.10. Totale omzet: f 149.184. De eerste zitting van de parencompetitie in het district Kennemerland van de NBB heeft geen verrassingen gebracht. De sterkste paren in de diverse klassen hebben zich, bijna allen geklasseerd. In de hoofdklasse hebben alleen de kam pioenen van het vorige jaar, de heren FabelPolak, een minder goede start gehad, waardoor zij al direct een betrekkelijk grote achterstand hebben opgelopen. Er resten echter nog 5 zittingen. De uitslagen waren: Hoofdklasse: 1. Gebr. Kamoen 65 j.; 2. mr. Koch—Polak 641'j p.; 3. Groen—Zandbergen 63li p.; 4. LigthartZijlstra 62'/2 p.; 5. Tab- bersZwager 62V-i p.; 6. PrinsVos 58 p.; 7. Boeree—de Vries 5614 p.; 8. BakkerSpruit 5414 p.; 9. BosseMetz 53 p.; 10. Fabel Polak 53 p.; 11. GroenNathans 5214 p.; mevr. VeenDriessen 5114 p.; 13. mevr. De Kadt—heer Daniels 51 p.; 14. Klein—Toeset 5014 p.; 15. FelsHunter 4914 p.; 16. Cohen de Vries 4914 p.: 17. EijkingRaspoort 4714 p.; 18. Blom—Nijman 47 p.; 19. dames Cats —Guldemon 44'4 p.; 20. fam. Hafkenscheidt 4214 punt. Eerste klasse: 1. Faasevan Roon 5414 p.; Martin—Orth 51 p.; 3. mevr. Meirmans— heer Pasveer 4914 p.; 4. fam. J. Bakker 46 p.; 5. dames BoumanKieck 46 p.; 6. fam. Huis man 45 p.; 7. fam. Vader 43 p.; 8. dames Van HeesWafelaar 42 p.; SpruitWesterman 42 p.; 10a fam. v. Hensbergen 41 p.; 11. mevr. Viskil—P. Kamoen 4014 p.; 12. Braak—De Jong 38 p.; 13. dames BierierDaniels 36 p.; 14. v. d. BroekDijkhuizen 35*4 p.; 15. v. d. Dussenv. Odijk 32 p.; 16. mevr. Prinseer CohenTervaart 30 p. Tweede klasse: 1. ds. v. d. VlietSlegten- horst 58,75 pet.; 2. ds. Stevensde Vries 58.01 pet.; mej. v. d. Haardr. de Crauw >6,25 pet.; 4. ds. FabelPolak 55,55 pet.; 5. en 6. fam. Philippo en Kaptein—v. Leeuwen 50 pet.; 7. DirkseKluiskens 49,70 pet.; 8, 9. en 10. Van DorstenMotshagen, Koopman partner en fam. Teunissenv. Manen 48,61 pet.; 11. fam. De Jong 48,21 pet.; 12. fam. De Looper 47,92 pet.; 13. GloerichSmalbil 44,35 pet.; 14. fam. Heugens 43,15 pet.; 15. mevr. Kühnheer Haccou 32,36 pet. waren uitgezet voor de ex-aequo gevallen bijzonder belangrijk. Ofschoon na afloop van de West-Neder land-Rit er nog veel gepraat is over het voor en tegen van de verschillende contro les en de intekenkaarten, kan de R.A.C.- West toch terugzien op een geslaagde pres- tatierit. De uitslag luidde: Klasse A: 1. PronkReijmes (Arnhem) 0 strafpunten, tijdsverschil 10 sec.; 2. Hei- dendahlVan der Worm (Loosdrecht Breda) 0 strafpunten, 1 min. 30 sec.; 3. Van BeersJansen (Amsterdam), 0 strafpun ten, 1 min. 55'sec.; 4. Van DunQuant (DelftAmsterdam), 0 strafpunten, 4 min. 30 sec. Klasse B: 1. De JongWiedouw, 0 straf punten; 2. Eijkelboom-Van Wezel, 31 straf punten; 3. MolenaarVerschoor, 64 straf punten. Na de West-Nederland-Rit zien de voor lopige klassementen voor de K.N.A.C.- kampioenschappen betrouwbaarheidsritten er als volgt uit: Bestuurders: 1. M. van Dun (Delft) 72 punten; 2. J. Heidendahl (Utrecht) 60 pun ten; 3. D. Reymes (Arnhem) 55 punten; 4. P. Jetten (Boxmeer) 49 punten; 5. J. van Nieuwenhuizen (Den Haag) 39 punten. Kaartlezers: 1. J. Quant (Amsterdam) 72 punten; 2. B. van der Hoorn (Tilburg) 60 punten; 3. F. Pronk (Arnhem) 55 punten; 4. A. Jetten (Boxmeer) 49 punten; 5. C. Verlaan (Den Haag) 39 punten. Dini Hobers heeft voldaan aan de eis, die haar door hef N.O.C. is gesteld, om als nog voor uitzending naar de Olympische Spelen in Melbourne in aanmerking te ko men. Haar laatste kans lag bij de interna tionale atletiekwedstrijden in Dresden,, waar zij tenminste 1,64 meter zou moeten springen. En Dini Hobers liet deze gele genheid niet voorbij gaan, want zij sprong precies 1-64 meter, een prestatie waarmede zij in dit internationale milieu de tweede plaats bezette, direct achter de wereldre cordhoudster Yolanda Balas, die 1.70 meter sprong. Op de derde plaats achter Dini volgde de Duitse Inge Kilian, eveneens met 1.64 meter. Puck van Duyne-Brouwer moest, even als bij de wedstrijden twee weken geleden in Engeland wederom met de derde plaat9 genoegen nemen op de 200 meter. Maar Puck, kon zich ook nu niet volledig geven, want volgens het advies van haar coaches in verband met de lichte dijbeenblessure, vermijdt zij nog steeds te grote inspanning waardoor de blessure ernstig kan worden en een goede conditie in Melbourne ge vaar loopt. Dat Puck van Duyne dit advies in acht heeft genomen, evenals zij de laatste we ken ook bij de nationale wedstrijden heeft gedaan (bij de uitgestelde Nederlandse kampioenschappen is zij immers niet ge start en ook in de recordpoging op de 4 x 100 meter estafette in Rotterdam liep zij niet mee), blijkt wel uit haar tijd van 25,7 sec. Winnares werd Christa Stubnick (Duitsland) in de mooie tijd van 23,8 en als tweede eindigde haar landgenote Gise- la Kohier met 24,5 sec. Zondag kon Puck van Duyne-Brouwer zich op de 100 meter niet eens voor de fi nale plaatsen. Als derde met 12,1 sec werd zij in de serie reeds uitgeschakeld. Van de twee kandidaten, die in Dresden de laatste proef moesten afleggen voor de Olympische ploeg, is Dini Hobers zoals ge zegd geslaagd met een sprong van 1,64 meter. Nel Zwier bleef echter beneden de eis van het N.O.C. Zij kwam niet verder dan 1,60 meter. Van de niet-Olympische kandidaten, de genen dus die niets te verliezen hadden, leverden Saat en Kuenen van het Neder landse ploegje nog de beste prestaties. Saat werd tweede in de finale van de 100 meter voor de b-deelnemers met 10,9 se conden achter de Duitser Schultz, die 10,8 sec. liet afdrukken. Ook in zijn serie had Saat een tijd van 10,9 sec. genoteerd. Een voor Nederland uitstekende presta tie werd voorts geleverd door Kuenen, die de 5000 meter liep in 14 min. 26 sec. Kue nen maakte hiermede de snelste tijd ooit door een Nederlander genoteerd na Slijk huis, die het nationale record op zijn naam heeft staan met 14 min. 14 sec., maar in dit internationale milieu leverde deze tijd van Kuenen niet meer dan de negende plaats op. De Sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft voor de cen trale wintercompetitie en voor de beker competitie de zeventallen uit kring Haarlem als volgt ingedeeld: Centrale wintercompetitie: dames afd. B: DZV, DWT, HZC, Netpnus (Amersfoort), De Robben. Pieren, afdeling A: De Dolfijn, DWR. GZC, Haarlem, HPC, HVGB, De Meeuwen, Nereus. Bekercompetitie: dames, afdeling B: DAW, Haarlem, HVGB, Nereus, De Water- ledie Afdeling C: GZC, HPC, HZPC, RPC, De Sleutelstad. Heren, afdeling B: DAW, De Kroosduikers, Neptunus (Zaandam), Vliegende Vissen, VZV. Afdeling C. DWT, HZPC 2, De Sleutel stad, Swift, ZIAN 2. Ruim 1800 toeschouwers hebben de judo- landenwedstrijd Nederland—West-Duitsland zaterdagavond in Eindhoven bijgewoond. De ontmoeting eindigde onbeslist: twee—twee. De uitslagen waren: lichtgewicht: De Waal (N.)Schwiers (D.) 01 en Bonte (N.) Schieszleder (D.) 01. Middengewicht: Es- sink (N.)Alpers (D.) onbeslist en Becht (N.)Schoembert (D.) onbeslist. Zwaar gewicht: Doolewaard (N.)Steinbeck (D.) 10 en Geesink (N.)Thrader (D.) 10. Vooraf werden de wedstrijden om de Ne derlandse kampioenschappen gehouden. De uitslagen van de finale partijen in de diverse gewichtsklassen waren: lichtgewicht: Worms wint van De Waal. Middengewicht: Wage naar wint van Essink. Zwaargewicht: Gee sink wint van Peters. Ontvangst. B. en W. van Haarlem zullen donderdagmiddag om vijf uur ten stadhuize de leden van schoolbesturen en directeuren van middelbare technische scholen ontvan gen ter gelegenheid van de jaarlijkse ver gadering van de Vereniging van Middelbare Technische scholen in Haarlem op donderdag en vrijdag. Dersoneel bood bronzen monument aan Het cadeau dat het personeel en de gepen sioneerden der KNSM ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van deze stoom vaartmaatschappij aan het bestuur van hun rederij hebben aangeboden, een groot bron zen monument, is vanmorgen bij het etablis sement der KNSM aan de Surinamekade te A'dam, onthuld door de echtgenote van een der directeuren, mevr. J. H. KruyffHeitz, Het beeld stelt voor: Amphitrite, de godin der zee, gezeten op een uit de golven op rijzend zeepaard voorafgegaan door haar zoon Triton, die op een kinkhoorn blaast. Het is ontworpen door de Voorburgse beeld houwer Albert Termote en in brons gego ten door de firma J. E. Stöxen in Leiden. Het is geplaatst in een bassin waarin een aantal granieten zwerfstenen. In een daar van is een gedicht van A. Roland Holst gehakt. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de KNSM heeft de Koningin een aantal onderscheidingen verleend. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer ir. P. G. van Kuyk te Bentveld-Aerdenhout, hoofdinge nieur bij de jubilerende maatschappij. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd de heren J. J. J. Walter te Hilversum, hoofd van de afdeling tarieven; L. Stobbe te Amsterdam, oudste gezag voerder; W. Bruyn te Amsterdam, oudste hoofdwerktuigkundige en J. H. R. Beau- jon te Curasao, chef van de canvasafdeling van de KNSM. Op het landgoed „Heijendaal" te Nijmegen is het eerste verpleeggebouw van de me dische faculteit der r.k. Universiteit geopend. De eerste fase van de opbouw van de me dische faculteit is nu voltooid: een gebouw van dertig meter hoogte, met ruimte voor driehonderd bedden en verscholen tussen hoogopgaand geboomte. Het verpleeghuis heeft met technische installaties en medisch instrumentarium bijna f 10.000.000 gekost, en wanneer het gehele complex van pre-kli- nische en klinische gebouwen op het uitge strekte landgoed tegen het einde van 1956 gereed zal zijn, is er een bedrag van f 70.000.000 uitgegeven. Li de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto op het Frederiksplein te Amsterdam gekanteld, in brand gevlogen en totaal uitgebrand. Van de vijf inzitten den liep een 24-jarige inwoner van Bergen (N.H.) een schouderblessure op. Vier inwoners van Bergen waren zater dagavond laat in Amsterdam gestrand met een gehuurde auto. Er mankeerde iets aan de benzineleiding. Een onbekende Amster dammer bood aan hen naar een garage te brengen. Hij nam plaats achter het stuur, maar had bij twee garages geen succes. Op weg naar een derde garage in de buurt van het Amstelstation reed het gezelschap over het Frederiksplein en, naar de mening van de politie, met zulk een snelheid, dat de auto in een bocht kantelde en vrijwel on middellijk in brand vloog. Een agent bevond zich in de nabijheid en slaagde erin drie van de inzittenden, die beklemd waren geraakt, te bevrijden. De vierde Bergenaar was zelf uit de auto ge komen. Tijdens de reddingspogingen had niemand meer op de hulpvaardige Amster dammer gelet. Toen iedereen uit de bran dende auto was gehaald, bleek de bestuur der de vlucht te hebben genomen. Er is nog naar hem gezocht, maar hij was in geen velden of wegen meer te bekennen. Ook de gemeenteraad van Amsterdam heeft van burgemeester en wethouders het voorstel ontvangen om aan de ambtenaren in dienst der gemeente, op wie het ambte narenreglement van toepassing is, over het tweede halfjaar 1956 een uitkering-ineens toe te kennen. B. en W. achten het gewenst de bezol diging van het personeel met zes percent te verhogen, doch zijn, met het centraal orgaan inzake gemeenschappelijke behan deling van gemeentelijke personeelsaange legenheden van oordeel, dat als datum van ingang dezer verhoging niet 1 september 1956 doch 1 juli 1956 dient te worden be paald. ADVERTENTIE De sirenes van de Bescherming Bevol king klonken vanmorgen over Rotterdam als een signaal van voldoening over het feit dat de grootste havenstad van het con tinent weer in het bezit is van een eigen luchthaven. Honderden Rotterdammers hebben de officiële ingebruikneming bijgewoond. Al vroeg streken vliegtuigen neer op de be tonnen landingsbaan. Uit Engeland arri veerde een groot aantal autoriteiten ter bijwoning van de feestelijke opening en ook tal van Nederlandse genodigden kwa men uit de lucht. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, was op het vliegveld Ypen- burg opgestegen in het door kolonel Oyens bestuurde zweefvliegtuig, dat door een mo torvliegtuig door de lucht naar Rotterdam werd gesleept. De burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walisum, sprak ter inleiding van de openingsplechtigheid een welkomst woord tot de bijna driehonderd vertegen woordigers en deputaties van rijles-, pro vinciale- en gemeentelijke instanties, van particuliere bedrijven en instellingen, van lucht- en scheepvaart, handel en industrie, zowel uit binnen- als buitenland, alsmede van diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van tal van Europese landen. Een speciaal woord richtte de burge meester tot de Commissaris der Koningin, tot mr. F. J. Kranenburg, de staatssecreta ris van Oorlog, tot de heer I. A. Aler, pre- „Naar de mate van onze krachten moetep wij bijdragen om te voorkomen, wat u al len is overkomen", zei zaterdagmiddag mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, tijdens de reünie van nabestaan den van oud-gevangenen en van oud-ge vangenen uit het „Oranjehotel", welke in het Kurhaus te Scheveningen werd gehou den. Op deze dag van herdenking enkele uren tevoren was in de strafgevangenis t.e Scheveningen de stille gang voorbij de dodencel 601 gehouden wilde mr. jonk man zich bepalen tot de vraag: „Wat staat ons te doen; hoe moeten wij ons de vrij heid waardig tonen?". Deze vraag beantwoordend zei mr. Jonk man, dat in de eerste plaats moet worden gezorgd, dat het eigen huis op orde is. Voor internationale vrede, veiligheid en welvaart is nodig internationale samenwerking, ge baseerd op internationale rechtsorde. De woningnood en de verhouding tot Indonesië kunnen niet gebracht worden onder een welgeslaagde herrijzenis. Er is alle aan leiding om mede te bidden, dat het Huls van Oranje ongeschokt moge voortgaan Nederland te dienen. Op grond van de buitenlandse verhou dingen gedurende de laatste jaren moest mr. Jonkman echter constateren dat de wereld van vandaag weer veraf is van hetgeen men tegen het einde van de tweede wereldoorlog had gehoopt. Alleen de ont wikkeling van de internationale rechtsorde, welke volstrekt noodzakelijk en onont beerlijk is, kan tot een verandering ten goede leiden, zo zei hij. Tenslotte vroeg mr. Jonkman zich af wat er gedaan kan wor den om, mocht Nederland onverhoopt nog eens bezet worden, om het verzet beter- voorbereid te doen zijn. Het verzet dient veilig te worden gesteld. In dit opzicht noemde hij enkele artikelen van de Wet op het Oorlogsstrafrecht. Hij hoopte dat hef Openbaar Ministerie de teksten zou weten te vinden om het verzet zo goed mogelijk te beveiligen. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemees ter van Utrecht, speelde pianomuziek. Voorts werd de film van het studenten- verzet „Zes Jaren" vertoond. Me vrouw E. Glastra van Loon-Boon. vertolk ster van een der hoofdrollen, heeft vooraf een en ander medesredeeld over de totstand koming van deze film. Bij het défilé langs dodencel 601 van het „Oranjehotel", hebben zeer velen bloemen De vierde Joodse Autorally, de zogeheten Elfsjoelentocht 1956, georganiseerd door de Joodse Ontspanningsvereniging Haarlem, is zondag in westelijk Kennemerland gehouden. Er namen honderdvijfenveertig wagens uit alle delen van Nederland aan deel. De eerste prijs werd gewonnen door de equipe Van Praag-Gosschalk uit IJmuiden, tweede werd de equipe Herz uit Haarlem, derde de equipe Fortuin uit Alkmaar-, vierde de equipe Benninga uit Scheveningen, vijfde de equipe Hart uit Santpoort, zesde de equipe Brilleman uit Amsterdam, zevende de equipe Van Dam uit Amersfoort en achtste de equipe Steinberg uit Santpoort. De wisselbeker voor de klassementsproef ging naar de equipe Rijxman uit Amsterdam, de damesprijs was voor mevrouw Mogrobi uit Amsterdam. Na afloop werd een diner gehouden in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem waaraan vele vooraanstaande figuren uit het Joodse leven deelnamne. Het Vreugde der Wetfeest werd met een gezellig bal, dat tot een uur duurde, besloten. W. de Vries is zondag kampioen geworden in de finalestrijd om het kampioenschap vijfde klasse libre van het district Haarlem van de KNBB. De eindstand luidde: De Vries 7 337 248 1,35 10 Tielen 7 331 298 1,11 10 Van de Belt 7 322 236 1,36 8 Van Balen 7 327 273 1,19 8 Nieuwenhuis 7 329 234 1,39 7 Giebels 7 322 280 1,11 6 Vrolijk 7 253 224 1,12 4 Van Schaik7 279 263 1,12 3 Bij het défilé langs dodencel 601 in de strafgevangenis te Scheveningen werd Prinses Wilhelmina vertegenwoordigd door haar particulier secretaresse, mej. J. C. M. M. Geldens. Achter haar prof. mr. R. P. Cleveringa, voorzitter van de stichting „Oranjehotel". voor de cel gelegd en aan de voet van het monument aqn de buitenmuur van de ge vangenis. Op de binnenplaats heeft de voorzitter van de stichting „Oranjehotel", prof. mr. R. P. Cleveringa, een rede gehouden. Hij las telegrammen voor van Koningin Juli ana, van Prins Bernhard en van Prinses Beatrix. Koningin Juliana zei in haar telegram: „Hoewel de tijd wonden heelt doet het toch goed op een herinneringsdag als deze een ogenblik te verwijlen met de nabe staanden van de gevallen verzetsstrijders en oud-gevangenen van het Oranjehotel. In gedachten vertoef ik heden dan ook met u allen bij hen die op deze plaats eens hun zware strijd streden". Prins Bernhard liet zijn particulier secre taris aan alle aanwezigen zijn beste wensen overbrengen. „Zijne Koninklijke Hoogheid deelt uw gevoelens van eerbiedige herinne ring aan degenen die hun leven voor de vrijheid van. het vaderland gaven", aldus het telegram. „In diepe eerbied herdenk ik met u allen de vele goede Nederlanders die met inzet van hun leven de vrijheid als hoogste goed hebben bewaard", aldus Prinses Beatrix in haar telegram. Prof. Cleveringa herdacht ds. Gerrit Bos en sprak voorts over de moed, de waardig heid en de getrouwheid van degenen, die hun leven hebben gegeven en die hij wilde blijven herdenken in oprechte bewondering. Hij besloot zijn rede met het aanhalen van de woorden van Anthonie Donker, die ge schreven staan bij liet kleine poortje in de muur van de gevangenis: „Gedenk hun laatste gang door deze lage poort. Zij heb ben hun leven voor vrijheid en rechten ge geven. Zet hun strijd voort". Zoals ds. Bos dit ook steeds heeft ge daan besloot prof. Cleveringa de plechtig heid met het uitspreken van het „Onze Vader". Terwijl de Haagse Politiemuziekvereni- ging hierna het Wilhelmus speelde werd de Nederlandse vlag, die tot dan toe halfstok had gehangen, in top gehesen. Daarna begon de stille gang langs de dodencel. Het dagelijks bestuur van de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk heeft besloten een commissie van advies in te stellen voor de bejaardenvraagstukken. De toenemende mate waarin zich de pro blemen ook in de provincie manifesteren heeft er toe geleid de commissie samen te stellen. De installatie is bepaald op donder dagmiddag 4 oktober in een der kamers van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem. De heer J. J. G. Boot uit Hilver sum zal als voorzitter der stichting de com missie installeren. De taak van de commissie van advies voor bejaardenvraagstukken is het bestuur der stichting van advies te dienen in alle zaken, die verband houden met bejaarden vraagstukken in Noordholland. Onder ad viezen wordt ook begrepen het doen van zodanige aanbevelingen, die mede het be leid van het dagelijks bestuur der stichting met betrekking tot de oplossing der be jaardenproblemen kunnen helpen bepalen. Voorts wordt verwacht, dat de commissie aandacht zal schenken aan het samenstel len van een overzicht van de situatie der bejaarden in de provincie, aan het vast stellen van de meest dringende voorzie ningen in de provincie en aan het bepalen van de rangorde der voorzieningen ten be hoeve van het door onverheids- en particu liere instanties ter zake te voeren beleid. Voorzitter der commissie is prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije universi teit te Amsterdam; als leden treden op de heren: drs. J. A. Bakker, burgemeester van Andijk; W. C. Bakker, wethouder te Haar lem; dr D Brouwer, geriater Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Amsterdam; dr H. P. Cloeck, secretaris Sociale Raad te Amsterdam; B. Fels, hoofd Provinciaal Bu reau Noordholland van het Ministerie van Maatschappelijk Werk; dr. A. P. N. de Groot, inspecteur Volksgezondheid te Haarlem; prof. dr. L. v. d. Horst, voorzitter van de Hei-vormde Stichting voor Maat schappelijk Werk; zr. W. M. E. de Klerk, directrice van het Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen, Schotersingel, Haarlem; C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk; ir. F. Ottevangers, hoofdingenieur-direc teur Wederopbouw en Volkshuisvesting in Noordholland; dr. W. Ploegsma, genees heer-directeur van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort en P. Waardenburg, voor zitter van de afdeling Noordholland van de Vereniging van Leiders van Openbare Diensten. Als secretarissen treden op: drs. J. J. Spelberg, voor sociologische aspecten en de heer C. J. van Wijk, voor technisch- organisatorische problemen. sident-directeur van cle K.L.M. en tot ge neraal Baretta, chef van de Luchtmacht staf. Mr. Van Walsum zei dat bij een haven van. de omvang en de betekenis als de Rot terdamse, ook mogelijkheden op het ge bied van de luchtvaart behoren. Van het totale zeescheepvaartverkeer van ons land komt 80 percent voor rekening van Rotterdam. Het vliegveld Rotterdam wil geen doublure van Schiphol worden. Rot terdam streeft niet naar een aandeel in het intercontinentaal luchtverkeer. Het vraagt slechts de bescheiden plaats die het nodig heeft om de belangen van de haven te kunnen dienen. „Wij menen te mogen vragen", zo be sloot mr. Van Walsum, „dat men ons in staat stelt de mogelijkheden te gebruiken die het vliegveld biedt. Onlangs is de in druk gewekt dat men de ontwikkeling van de Rotterdamse luchthaven ongemotiveer de belemmeringen in de weg wilde leggen. Ik weiger te geloven, dat dit de bedoeling is geweest. Ik zie de beperking van het gewicht van de te gebruiken vliegtuigen veeleer als een middel om het gebruik van zwaardere vliegtuigen onder controle te houden door van geval tot geval een wij ziging van de vergunning- noodzakelijk te maken. Mocht ik mij daarin vergissen, dan ben ik er van overtuigd, dat ook hier de redelijkheid zal winnen". Rechtstreekse lijnen De hoofddirecteur van Gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema, betoogde in een uit voerige rede dat men het belang van Rot terdam en daarmee dat van Nederland kan dienen door rechtstreekse luchtlijnen naar andere landen, zowel voor passagiers als voor vracht. „De toekomst zal leren welke ontwikke ling ons te dien opzichte te wachten staat. Waarop wij vooral hopen is zeker op een Nederlands aandeel in dit luchttransport, dat in den beginne uitsluitend door bui tenlandse maatschappijen zal worden op genomen. Het potentieel in een gebied van de Randstad Holland, dat rond twee mil joen inwoners omvat met een enorme agra rische, industriële, verkeers- en diploma tieke en bestuurlijke concentratie, mag uit de lucht niet alleen door buitenlandse on» nernemingen worden bediend". Ir. Tille ma voegde aan deze uitspraak echter on middellijk tce, dat „ieder hier welkom is, zonder enige uitzondering". Nadat vrijdag en zaterdag door de harde wind de trek heeft stilgestaan, was er tegen de verwachting in zondag een goede trek. In het weer was dan ook een flinke verbetering opgetreden. De zwakke zuid oosten wind draaide in de loop van de morgen door het zuiden naar het zuid westen. In tegenstelling tot vorige week zondag begonnen de vogels pas om zeven uur langs te komen. 1-Iet aantal spreeuwen was nu matig, tot tien uur een totaal aan tal van dertienhonderdvijftig. De graspie pers trokken voor hun doen in zeer grote aantallen door. In drie uur werden er twaalfhonderd geteld. De vinken hebben vandaag voor het eerst onze kust bereikt, waarnemers in Holstein aan de Oostzee kust meldden vorige week zondag de eerste vinken. Voor de vlucht van Holstein naar hier hebben zij blijkbaar de hele vorige week nodig gehad. Pas om acht uur kwamen de eerste troepjes langs, hetgeen er op zou kunnen duiden, dat in de duinstreek van Kennemerland nog geen vinken op doortrek aanwezig waren, zodat de eersten op grote afstand van onze post gestart zijn. De waarnemers noteerden tot twaalf uur ongeveer duizend vinken. Het aantal witte kwikstaarten was gering. Verder werden op de post gezien een aantal kraaien, huis mussen, ringmussen, pimpel- en koolmezen, drie boerenzwaluwen en twee blauwe rei gers. Enige leden van de vogelwerkgroep, die op post gegaan v/aren op de loodsboot, meldden een zwakke trek naar het zuiden van verschillende zeevogels laag over het water. Onder andere zes Jan van Genten, twee dwergmeeuwen, tien grote en vele zwarte zee-eenden, enkele sterns en verder werden er twee grote jagers in actie gezien. Deze roofmeeuwen joegen achter storm- meeuwen aan om hen het voedsel afhandig te maken. Om de boot doken enkele zee koeten, die soms meer dan een volle mi nuut onder water bleven.Vananorgen meld de de post op de boulevard bij de Zeeweg een trage trek. Het was zeer helder weer met matige west-zuid-westen wind. Pas om tien voor zeven trokken de eerste piepers langs, daarna vele. Tot kwart over acht vlogen er honderdzesenveertig graspiepers langs, vijfennegentig spreeuwen in vijf troepen en enkele witte kwikstaarten, waarvan er enige in noordelijke richting vlogen. Er passeerden negenentwintig vin ken en verscheidene troepjes die moeilijk te determineren waren. Evenals gisteren waren de vinken zeer zwijgzaam, hetgeen het bepalen van de soort bemoeilijkt, om dat er ook huismussen, ringmussen en kneutjes trekken en het geluid een belang rijk determinatiepunt is. Na acht uur kwa men dertien pimpelmezen langs in twee troepjes. Vlak boven de branding vlogen vier Jan van Genten, die zelfs met 'het blote oog prachtig te zien waren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10