Duitse foto-heerschappij nog steeds ongebroken Molïet moet zich weldra in de Assetnblée verantwoorden Monnikendammers trokken laatste tram hun stadje uit Tito en Kroesjtsjev spreken over meningsverschillen Poznan kost twee hoge Poolse functionarissen hun baan Fotokina 1956 bewijst: Ideaal der volautomatische camera weer een stap naderbij Ook partijleiders uit Hongarije en de Oekraine met vakantie op de Krim Beklaagden vertellen dat vervolging van vaders hen tot wanhoop bracht Steun van katholieken kan hij niet ontberen 7 Jonge verstekeling ontdekt Atoom proeven in Australië verschillend beoordeeld Denkendecamera Kleinbeeld: veelzijdiger Nieuwe projector Alle bakkers in Oostenrijk staken Alleen ziekenhuizen krijgen nog brood Nicaraguese president door zoon opgevolgd Heinrich von Brentano in ziekenhuis te Darmstadt ervereniging in Texas gerechtelijk vervolgd MAANDAG 1 OKTOBER 1956 (Van een redacteur) Meer dan dertig jaar lang is Duitsland vrijwel onbeperkt alleenheerser geweest op het terrein van de internationale foto-industrie, maar de laatste jaren begint er iets te veranderen. Voor het eerst doken serieuze rivalen op als Engeland, Amerika en Zwitserland, Tsjechoslowakije en Frankrijk. Zij slaagden er inderdaad in, een vinger in de pap te krijgen, maar ook niet meer dan dat. Toen kwam, voor twee jaar, Japan in het strijdperk. Het had wat befaamde Duitse camera's uit elkaar gepeuterd en nagemaakt, knap nagemaakt ook, tot op het laatste schroefje. Die imitaties, vervaardigd door goedkope werkkrachten, werden verkocht tegen prijzen die de helft lager waren dan het Duitse produkt. Zij vonden grif hun weg, naar de gewone man. Naar de man met de smalle beurs in Amerika, in Frankrijk, in Nederland. Men ziet ze nu overal en hun eigenaars zijn er geestdriftig over. Maar de Duitse industrie? Het Amerikaanse schip „Gateway City", dat zondag de Nieuwe Waterweg afvoer, heeft behalve de loods ook een jeugdige verstekeling op de zich op zee bevindende loodsboot afgezet. De jeugdige verstekeling was L. de G. uit Amsterdam, oud ongeveer 19 jaar. MELBOURNE, (United Press) De Britse deskundigen, die belast zijn met de Britse atoomproeven bij Maralinga in Zuid- Australië zijn „opgetogen" over de gege vens, die de ontploffing van donderdag heeft opgeleverd. Een nieuwe explosie kan „binnen enkele dagen" verwacht worden. De gegevens, aldus een woordvoerder van het hoofdkwartier van Six William Penney, de leider van de proefnemingen „zullen grote invloed hebben op de toekomstige plannen inzake militaire en burgerverde diging tegen een atoomaanval". Dr. Herbert Evatt heeft namens de Aus tralische Labour partij (oppositie) de eis gesteld, dat alle kernproeven worden ge staakt. „Indien deze proefneming zestien keer is uitgesteld wegens de weersgesteld heid, dan betekent dit, dat die weersge steldheid zo'n proefneming gevaarlijk kan maken voor mensen", aldus dr. Evatt. Zaterdag is in Keulen de Fotokina 1956 de grootste en belangrijkste film- en fotobeurs ter wereld geopend. Daar ex poseren dertien landen het puikje van hun fotografische voortbrengselen en alle op gespaarde primeurs. De Duitse industrie alleen toont er 280 verschillende camera modellen en uitvoeringen, van de simpelste boxjes tot de geraffineerdste studio-appa raten. Twintig nieuwe merken zijn er bij gekomen sinds de vorige foto-vakbeurs en alle fabrikanten beweren, dat zij nog nooit zulke omzetten gemaakt hebben. Niemand maakt zich dan ook zorgen over de con currentie van het buitenland, want de grote Duitse industrieën zoals Leitz, Zeiss en anderen, weten waar hun kracht ligt: in kwaliteit en in nog meer technische verfijning. Daarmee pareren zij iedere aanval, zelfs die van de Japanse imitatie kunstenaars. Zij steken kapitalen in nieu we ontwikkelingen, zonder zich zorgen te maken. De verkoopsstatistieken wijzen im mers uit, dat er op het ogenblik groter be langstelling is voor superieure kwaliteits camera's dan voor goedkope toestellen - en bovendien zit er voor de Duitse industrieën een prestigekant aan deze zaak, de kant van „Bei uns ist doch alles besser". En wie als onbevooroordeeld kijker langs de stands op deze enorme fotobeurs wan delt, die moet, of hij het leuk vindt of niet, tot dezelfde slotsom komen. Alles wat hij aanschouwt, ziet er even „formschön" als solide uit en bijna iedere verbetering of nieuwigheid van belang draagt het ken merk „Made in Germany". Wat daarbij vooral opvalt, is het streven naar vereenvoudiging van het bedienings mechanisme der fototoestellen, het terug brengen van het aantal noodzakelijke handgrepen tot het uiterste minimum. Het ideaal is een camera, die alle fotografische problemen aan kan, maar die desondanks „door een kind bediend" kan worden. Zo'n apparaat is er nog niet, maar de laatste Duitse vinding, een toestel van het formaat zes-bij-zes, komt er toch heel dicht bij. Dit vernuftige geval heeft namelijk een ingebouwde foto-elektrische cel, die niet slechts het beschikbare licht meet, maar bovendien de gevonden lichtwaarde auto matisch instelt op het diafragma van de lens. Zonder nu te beamen dat „de wereld hierop gewacht heeft", zoals de fabrikant het uitdrukt, is dit toch wel een construc tie, die respect afdwingt èn negatief-mate riaal spaart, want foutieve belichtingen ziin op deze manier uitgesloten. Wie zo'n „denkend" fototoestel bezit, heeft werkelijk niets anders meer te doen dan te richten en af te drukken. Vele kleinbeeldcamera's zijn nu ook voorzien van verbeterde zoekers en af standsmeters, waarin men werkelijk com poneren kan. Het mooiste op dit gebied zijn de kleinbeeldreflextoestellen met pris mazoekers, die een niet-spiegelverkeerd en levensgroot zoekerbeeld te zien geven, maar die helaas nog steeds vrij prijzig zijn. Voor de eenogige 6/6 reflexcamera's toch al een stiefkindje zijn dergelijke prisma's nog steeds niet leverbaar: blijkbaar omdat ze voor deze soort toestellen te zwaar en te duur zouden worden. Wel is er een splinternieuwe 6/6 reflex, eveneens Duits fabrikaat, van het conventionele type, die behalve met een standaardlens van 8 cm, met tele-o'ojectieven tot 30 cm en zelfs met groothoeklenzen van 6 cm te leveren zijn. Steeds meer kleinbeeldtoestellen van middelbare prijsklasse worden ook uitge rust met verwisselbare voorlenzen, die het gebruik van tele- en groothoek-elementen mogelijk maken, waardoor zij even veel zijdig geworden zijn als de dure systeem camera's waarbij het hele objectief ver wisseld moet worden.. Sommige van die typen hebben zelfs nog een voorsprong op hun dure broeders, omdat zij geen aparte zoekers meer vereisen voor de diverse len zen, maar één vast-ingebouwd zoekertje hebben, waarin de beeldgrenzingen voor de diverse brandpunten al ingespiegeld zijn. De bekendste Duitse tweeogige reflex camera heeft thans ook een belichtings meter ingebouwd onder de lichtschacht, terwijl het toestel tevens wordt uitgerust met een automatische scherptediepte indi cator, die het vervelende puzzelen-met cijfertjes op de instelknop overbodig maakt. Voor het duurste type van dit fabrikaat komen tevens nieuwe f3,5 lenzen be schikbaar, nog beter en scherper dan de befaamde Xenaren en Tessaren: Jammer, dat voor deze toestellen nog steeds geen verwisselbare voorlenzen gemaakt worden voor tele- en groothoekopnamen: het bleek alweer een loos gerucht geweest te zijn. Een belangrijke nouveauté is, dat een der Duitse kleinbeeldcamera's nu een wis selmagazijn gekregen heeft, waarmee men in enkele seconden en bij vol daglicht! van de ene filmsoort op de andere kan overschakelen. Voor de tallozen, die in kleuren èn in zwart-wit fotograferen, is hiermee een wensdroom vervuld. Bij de accessoires zijn eveneens vele nieuwtjes. Slechts een paar daarvan kun nen we hier aanstippen: een foto-elektri sche belichtingsmeter, die volautomatisch de kleurtemperatuur meet èn het vereiste kleurfilter aangeeft, twee nieuwe hulsloze flitslampjes een van Nederlands fabri kaat met een dubbel zo hoge lichtop brengst als het bestaande type, en een bui tengewoon handige „bildumwandler", die het mogelijk maakt, een negatief in door zicht als positief te beoordelen. Het ldeu- renmateriaal is verrijkt met een color- negatieffilm, die een even grote snelheid heeft als een normale zwart-witfilm. Bo vendien kan men van de negatieven wat in Europa nog niet eerder mogelijk was ook diapositieven laten maken. In de cinematografische afdeling van de Fotokina is het voornaamste nieuws de Philips Todd AO-bioscoopprojector, door het Eindhovense bedrijf vervaardigd in opdracht voor de American Optical Com pany. Dit systeem werkt niet met de nor male 35 mm kinefilm, maar met een film band van 70 millimeter breedte, hetgeen uiteraard een zeer belangrijke winst aan scherpte en „definitie" oplevert. Het beeld wordt gefotografeerd met super-groothoek lenzen (tot 128°!) en geprojecteerd op een sterk gebogen scherm door een projector en vanuit een normale projectiecabine. Door het omringend effect van het beeld en de stereo-geluidsprojectie (van zes ge luidskanalen) krijgt de toeschouwer, ster- De gelukkige bezitters van een klein- beeld-reflex-camera kunnen op de Fotokina hun hart ophalen bij de aan blik van talloze nieuwe lenzen met automatische diafragma's, die op het moment van de opname „vanzelf" de gewenste lensopening instellen. Zelfs kanonnen van telelenzen kunnen te genwoordig met dit comfortabele snufje worden uitgerust, zoals deze demonstratie laat zien. ker dan bij enig ander breedbeeldsysteem, het gevoel van „in de handeling te zijn opgenomen". Het effect is, zoals wij aan den lijve ondervonden tijdens een demon stratie ter Fotokina, verbijsterend. De Todd-AO-projector, die hier voor het eerst in Europa getoond werd is bovendien geschikt voor alle normaalfilmprojectie. In een volgend artikel zullen wij aan dacht besteden aan de belangrijke foto tentoonstellingen die deze vakbeurs om ringen. Het zijn er niet minder dan twaalf met een totaal aantal foto's van meer dan 3000. En wat voor foto's! LONDEN (Reuter) President Tito munistische partij, luitenant-generaal Ran- van Joegoslavië heeft zondag in de omgo- kovitsj, een van de Joegoslavische vice- ving van Jalta van gedachten gewisseld met premier Boelganin, partij-secretaris Kroesjtsjev en de secretaris-generaal van de Hongaarse (communistische) arbeiders partij, Erne Geroe, die op de Krim zijn vakantie doorbrengt, aldus radio-Moskou. Later dineerden zij samen in „een vriende lijke en oprechte sfeer". Eerst had Tito Kroesjtsjev bezocht in diens villa in Jalta, waar zich ook de Hon gaarse partijleider bevond. De drie man nen ontmoetten tijdens een wandeling in de bergen met Tito's vrouw en mevrouw Kroesjtsjev, Boelganin, die ook met va kantie in de Krim was aangekomen. Zater dag hadden Tito en Kroesjtsjev een bespre king aan boord van de kruiser „Admiraal Natsjimov", in de baai van Sebastobol. Aan de besprekingen hebben, volgens radio Moskou, ook partijsecretaris me vrouw Ekaterina Foertseva, de echtgenote van de Russische ambassadeur te Belgrado, Ivan Serov, de voorzitter van de staatscom missie voor de staatsveiligheid, Alexei Ki- ritsjenko, secretaris van de Oekrainse com- WARSCHAU (Reuter/A.F.P.) De Poolse onderminister voor de machiqe- industrie, Roman Fidelski, en de onder staatssecretaris bij het ministerie van Bui tenlandse Handel, Edward Demidovski zijn van hun functies ontheven. Zij waren in dertijd verantwoordelijk voor de onderhan delingen met de arbeiders van de grote locomotievenfabriek te Poznan over betere arbeidsvoorwaarden. Deze arbeiders hiel den, ten einde hun eisen kracht bij te zet ten, op 28 juni een protestmars, die leidde tot de onlusten welke aan 53 personen het leven kostten. Op de derde dag van het proces te Poznan heeft de voorzitter van de rechtbank de laatste tien getuigen in de zaak tegen drie personen, die ervan worden verdacht een korporaal van de Poolse veiligheidsdienst te hebben vermoord, gewaarschuwd dat zij geen medeleven met of haat tegen de be klaagden mogen tonen. De rechter bepaalde dat de minuten van het vroegere verhoor van twee hunner niet in het rechtbankver slag zal worden opgenomen als gevolg van een mededeling van de openbare aankla ger over misbruik van macht door de po litie bij het verhoor. In het andere proces tegen tien anderen, die onder meer worden beschuldigd van het aanvallen en beschieten van het hoofd bureau der veiligheidspolitie te Poznan en van de gevangenis, verklaarde een 22- jarige beklaagde dat het, op valse grond ge vangen zetten van zijn vader, een veteraan onder de Poolse communisten, zijn moeder krankzinnig had gemaakt, een broer tot zelfmoord had gedreven en hemzelf, uit armoede, tot stelen had gebracht. Hij ont kende actief aan de onlusten te hebben deelgenomen. Hij zei te hebben bekend uit vrees voor mishandeling. Zijn 67-jarige vader, die in mei 1954 bij een amnestie is vrijgelaten en nu op de publieke tribune zat, werd, toen hij na de verklaring van zijn zoon de rechtbank ver liet, omringd door Poolse en buitenlandse verslaggevers. Hij vertelde nog niet te zijn gerehabiliteerd. Hij werkt als nachtwaker. Zijn vrouw is in een krankzinnigengesticht gestorven. De twintigjarige arbeider Janus Bie- ganski verklaarde na zijn arrestatie door de ringen van de Poolse gezant te 's-Graven- hage", geen officieel antwoord heeft gekre gen op een verzoek om vier vooraanstaande juristen als waarnemers tot het proces toe te laten. Als een der mogelijke deelnemers was de Leidse hoogleraar prof. mr. J. M. van Bemmelen genoemd. Professor Jablonski, een vooraanstaande Poolse advocaat en lid van het parlement beeft er bij de regering op aangedrongen de processen op te schorten en eerst leden van de veiligheidspolitie, die gevangenen hebben mishandeld, te vervolgen. Twee processen gaan vandaag hun vierde dag in en er begint een nieuw proces tegen twee andere beklaagden. (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse vakbond heeft alle ar beiders, die in bakkerijen werkzaam zijn, opgeroepen van heden af te staken totdat er bevredigende toezeggingen zijn gedaan inzake loonsverhoging. Men heeft echter voorzorgsmaatregelen getroffen waardoor ziekenhuizen, kindertehuizen en tehuizen voor ouden van dagen van het nodige worden voorzien. Verder is er nergens brood te verkrijgen. Om de stabiliteit van lonen en prijzen niet in gevaar te brengen hebben de bak kerspatroons zich indertijd met een kleine prijsverlaging voor brood akkoord ver klaard, op voorwaarde dat de produktie- kosten niet zouden stijgen. Volgens een verklaring van de vakbond is deze voor waarde niet vervuld. De lonen en prijzen zijn in het algemeen sterk gestegen, doch niet voor de bakkers. Op grond daarvan heeft hun organisatie reeds in mei op een verhoging van de broodprijs aangedrongen om daardoor de zo nodige loonsverhogingen te kunnen dek ken, speciaal die voor de nachtploegen want Oostenrijk is nog altijd een land van het verse kadetje. Daar de door de regering ingestelde commissie geen bevredigende oplossing heeft aangeboden, is men tot staking overgegaan. De regering staat nu voor twee mogelijkheden: zij kan öf de subsidie voor het brood, die reeds groot is, nog meer verhogen, doch daarop schijnt het budget niet berekend te zijn, öf zij kan de broodprijzen radikaal verhogen, wat vooral op de lagere inkomens ongunstig zal werken en waardoor er een grote ver schuiving in het loon- en prijssysteem zal optreden. De staking wil een einde maken aan het traineren van de onderhandelingen. Zij verloopt ordelijk en consequent daar de broodfabrikage grotendeels in handen is van de grote bedrijven met georgani seerd personeel. Onder deze druk zal de regering op een of andere manier wel moeten toegeven. MANAGUA, (Reuter) Luis Somoza, de 34-jarige zoon van de zaterdag over leden president van Nicaragua, Anastasio Somoza, is zaterdagavond op een gemeen schappelijke zitting van het congres en de senaat te Managua gekozen tot opvolger van zijn vader voor de rest van diens zes jarige ambtstermijn, die op 1 mei 1957 af loopt. Luis, die voorzitter van de Senaat is, had samen met zijn 32-jarige broer, Anan- stasio, zijn vader deze week reeds vervan gen. Zoals gemeld werd de president zater dag te Leon bij Managua ernstig gewond bij een revolveraanslag. presidenten en Djuro Pucar-Stari, de voor zitter van de Bosnische volksvergadering, deelgenomen. De perschef van de Joegoslavische re gering heeft in Belgrado bekend gemaakt, dat er meningsverschillen waren gerezen tussen Tito en Kroesjtsjev tijdens hun be sprekingen in Joegoslavië. Dit was de eer ste officiële commentaar van Joegosla vische zijde over Tito's besprekingen met de Russische leiders. Tot dusver was alleen gezegd, dat Tito en Kroesjtsjev „voor en- kene dagen rust" naar de Zwarte Zee waren vertrokken. Volgens de perschef, Draskovitsj bestaat er evenwel over een groot aantal vraag stukken van internationale politiek en we derzijdse betrekkingen een grote mate van overeenstemming. „Dat alles is normaal", aldus Drasko vitsj, „evenals het normaal is pogingen te doen om deze kwesties openlijk en recht streeks te bespreken". Hij zei dat het over de betrekkingen tussen de beide staten en de beide partijen gaat. In gewoonlijk welingelichte kring gelooft men, dat het om de toekomstige ontwikke ling van het communisme, vooral in Oost- Europa, gaat. Tito zou de andere commu nistische partijen tot een liberale gedrags lijn willen bewegen. De Russen zouden terug willen keren tot het Stalinisme. Draskovitsj zei te geloven, dat de Rus sische partij de andere communistische lan den heeft ingelicht. De inhoud van die boodschap zei hij niet te kennen. Volgens buitenlandse berichten zou de Sovjet-Unie in die circulaire hebben gead viseerd het voorbeeld van Joegoslavië niet te volgen. Een delegatie van de communistische partij in Italië gaat binnenkort naar Joe goslavië voor een bezoek van tien dagen. Mysterie In Amerikaanse diplomatieke kringen noemt men de reis van Tito naar de Sov jet-Unie „een der grootste mysteries van het huidige internationale leven". Over het algemeen gelooft men in Washington, dat Kroesjtsjev Tito's steun nodig heeft bij zijn strijd tegen machtige Stalinistische ele menten in het Kremlin. Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat minister Dulles de Joegoslavische regering een boodschap heeft gezonden over de Amerikaanse eco nomische hulp. De woordvoerder sprak be richten tegen, volgens welke deze boodschap een waarschuwing zou zijn, dat de Ameri kaanse hulp in gevaar zou komen door de toenadering van Joegoslavië tot de Sovjet- Unie. Dulles' boodschap was een ant woord op een Joegoslavische vraag naar de mogelijkheid van Amerikaanse hulp om een ernstig tarwe tekort in Joegoslavië te bestrijden. Dulles heeft geantwoord, dat hij de kwestie bestuderen zou. Hij wees er echter tevens op, dat op verzoek van het Amerikaanse congres een studie wordt ge maakt van de toekomstige Amerikaanse hulp aan Joegoslavië. President Eisenho wer zal tegen 16 oktober een besluit ten aanzien van het hulpprogram voor Joego slavië nemen. (Van onze correspondent in Parijs) Morgen komt, voor het eerst sedert de vakantie, de Franse Nationale Vergadering weer bijeen en dan zitten de dagen zonder directe binnenlands-politieke zorgen er voor de regering weer op. De regering-Mol- let zal verantwoording worden gevraagd voor de wijze, waarop ze de afgelopen maanden de nationale belangen in binnen- en buitenland behartigd heeft en op het lijstje prijken naast de Suez-kwestie, waar over zeker harde noten gekraakt zullen moeten worden, Algerije, de staatsbegro ting en de sociale problemen, die ten nauw ste samenhangen met de gespannen ver houding, die nu weer tussen de prijzen en de lonen is opgetreden. Terstond zullen deze verschillende vraag stukken overigens niet ter sprake komen, want nauwelijks herenigd nemen de heren afgevaardigden al weer afscheid van el kaar tot omstreeks half oktober in verband politie te zijn mishandeld. Hij zei dat zijn met het congres van de radicale partij dat vader, een vroegere officier van politie, ten onrechte is gearresteerd. Bij zijn eerste verhoor waren hem bekentenissen afge dwongen. De „internationale commissie van juris ten", waarvan het secretariaat te 's-Gra- venhage is gevestigd, heeft een beroep op de Poolse regering gedaan, volledige open baarheid te betrachten bij het proces te Poznan. Men zegt het te betreuren, dat de secretaris-generaal van de commissie, Nor man S. Marsh, „niettegenstaande verzeke- van 11 tot 14 oktober in Lyon zal wox-den gehouden. Het belooft daar in Lyon een levendig treffen te zullen worden want de tegenstanders van oud-premier Pierre Men- dès-France, die het afgelopen jaar een in grijpende reorganisatie van de partij heeft doorgevoerd, zijn al een tegenoffensief be gonnen met het doel de leiding opnieuw in handen te krijgen. Intussen is het niet uitgesloten, dat ex- deze week ook in het palais Boui-bon al slag zal worden geleverd met als inzet de presidentszetel van de Nationale Vei-gade- ring, die het vorige zittingsjaar door de socialist André le Troquer wei'd bezet. De voorzitter van de Kamer komt in rangoi-de hem in die ambities zal willen steunen. De president der republiek en ook uit politiek oogpunt is zijn positie lang niet van be lang ontbloot. De voorganger van Le Tro quer, de katholiek Pieive Schneiter, heeft al verschillende beleefdheidsbezoeken af gelegd, die er op schijnen te wijzen, dat hij deze voorname plaats wel weer am- biëert. Maar het is allenninst zeker of zijn partij hem in die ambitie zal willen steunen. De katholieken van de M.R.P. hebben zich dit jaar erg veel moeite gegeven om bij de socialisten in het gevlei te komen in de hoop zo hun ietwat gecompromitteerd ver leden te doen vergeten toen zij een ver bond op leven en dood met de conserva tieven en andere rechtse partijen hadden gesloten. Wanneer de katholieken hun par tijgenoot Schneiter nu in de steek zouden laten, teneinde het voorzitterschap van de kamer beschikbaar te laten, dan mag Mol- let daarbij de hoop koesteren dat hij ook in de naaste toekomst wel op hun trouw kan rekenen en het is zelfs niet uitgesloten, dat de M.R.P. daarvoor nog eens met een of meer portefeuilles in het huidige kabi net zou worden beloond. In elk geval zal men zich uit de houding van de vex-schil- lende partijen en groepen voor de keuze van een kamerpresident en de samenstel ling der commissies al een voorlopige in druk kunnen vormen van de krachtsver houdingen, waardoor de Franse politiek de komende maanden zal worden beheerst. Voor het moment schijnt de regei'ing-Mol- let echter nog geen ernstige gevai-en te zul len lopen. DARMSTADT (Reuter) De West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, is zondag te Darmstadt in een ziekenhuis opgenomen voor behandeling van een zenuwontsteking in het been. De behandelende geneesheren noemen het geval niet ernstig. De minister heeft zaterdag nog deelgenomen aan de Frans-Duitse besprekingen, die werden geleid door minister-president Mollet en bondskanselier Adenauer. Von Brentano zal ongeveer veertien dagen in een zie kenhuis moeten blijven. TYLER (United Press) De procureur- generaal van Texas heeft langs gerechte lijke weg een poging gedaan om de „Natio nal association for the advancement of co loured peoupe", de vereniging ter bevor dering van de belangen van kleurlingen, in de staat Texas op non-actief te stellen. Hij heeft de vereniging een proces aangedaan, en eist dat zij haar werkzaamheden in Texas staken zal. Men wil bewijzen dat de vereniging een student in de rechten enke le duizenden dollars had betaald een to taal van 11.500 dollars werd genoemd en daarenboven nog 22.000 dollars had uit gegeven, uitsluitend met het doel deze stu dent ingeschreven te krijgen. Deze laatste som was door de vereniging uitgegeven aan juridische kwesties. Zatei-dagavond is te Stonemountain, nabij Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, een grote vergadering gehouden waar 3500 met capes bedekte leden van de Ku Klux Klan tegen een achtergrond van drie bran dende kruisen bijeen waren gekomen, zo meldt United Press. Op deze grootste bij eenkomst na de Tweede Wereldoorlog verklaai-de de „grote tovenaar" van de Klan, E. Edwards, uit Atlanta, dat de „nieuwe" Ku Klux Klan in zijn gevecht tegen de integratie van de kleurlingen „binnen de rechtvaax-dige wetten" zal blij ven. Edwards hij was een van de weini gen die zich lieten herkennen zei voorts dat de nieuwe Ku Klux Klan niets gemeen heeft met de beruchte oude en niet de be doeling heeft weer een eigen leger op de been te brengen. Met feestelijke muziek van het Monni kendammer fanfarekorps „Olympia", de romantische gloed van flambouwen, gedra gen door rumoerige jeugd, en een pro gramma vol hartelijke weemoed van het comité „De laatste rit", is zaterdagavond afscheid genomen van de tram, die sinds 1888 door het Waterlandse polderlandschap de dienst tussen Amsterdam en Volendam heeft onderhouden. Het is er chaotisch feestelijk toegegaan in Monnikendam, waar het officiële ge deelte in hotel „Stuttenburgh" is gehouden. Helaas was bij het kiezen van deze plaats niet op zulk een grote toeloop van af scheidnemers gerekend. Het wax-en nu de dagelijkse zwoegers van de maatschappij, zoals conducteur J. Scholten in zijn dank woord zei, die van het gesprokene niets hebben verstaan, omdat zij in de bijzaal moesten zitten. Niettemin is het in die bijzaal zeer feestelijk toegegaan. Aan het slot van de bijeenkomst sprak de heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H., die zei te hopen dat de Naco de zelfde welwillendheid mocht ondervinden, die zijn maatschappij altijd had ontmoet. Toen was het de beurt aan Monnikendam zelf om het afscheid te beleven. Nu, dat is gebeurd. Duizenden waren op de been en de tram, behangen met een rouwkrans, bestuurd door wagenvoerder Klaver, deed er heel lang over om Monnikendam te verlaten. Dat zat hem ook wel een beetje in de bepaald te stei-ke mannen van Mon nikendam, die de laatste tram om even na half elf het stadje poogden uit te trekken. Het touw brak echter om de paar meter en Zo druk was het zaterdagavond in Monnikendam toen de sterkste mannen van het stadje de officiële laatste tram op de fluitsignalen van directeur Jurrissen poogden weg te trekken. moest dan onder gejuich weer aangeknoopt worden, waar de cameramannen van Poly goon en de Nederlandse Televisiestichting een dankbaar object aan hadden. De heer Jurrissen kon op het geleende conducteurs fluitje blazen wat hij wilde, de tram wen ste zich op zijn laatste tocht niet te over werken. Er waren langs de gehele route veel politie-agenten op de been omdat men baldadigheden vreesde. Bij Amsterdam- Nooi-d werd een wagen met menie be werkt en tussen Broek-:n-Waterland en Monnikendam vex-sperden hopen hooi de rails. Die waren overigens vlugger weggewerkt dan de melkbus waartegen de werkelijke laatste tram in het holst van de nacht botste. Het pex-soneel heeft de baanschuiver van de motorwagen moeten afzagen om de rit doorgang te kunnen laten vinden. In tussen zullen wagenbestuurders en con ducteurs het gedaver van de door de Mon- nikendamse kinderen op de rails gelegde klappertjes wel vergeten zijn, maar ver zilverde asbakjes en theelepeltjes met de speeltoren van Monnikendanx, hun door het comité „De laatste rit" aangeboden, zullen de herinnering aan de Waterlandse tram- tijd levendig houden, ook wanneer de bloemen voor hun dames verwelkt zullen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11