Adenauer en Mollet worden het volledig eens over de Saar Nieuwe puzzel voor mr. Burger OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe stoot aan allerlei Europese activiteiten INSTERd HET WEER: Vrij warm Britse officier zorgde voor een uur vertraging De kabinetsformatie De koers: Houen zo c&' I Prinses geboren in België: Maria-Esmeralda Incident Ampullen met vergif op strand gevonden Leider der Britse liberale partij is afgetreden HILVERSUM 2t HAARLEMS ïééSééÉ V. V.D.-fractie laat haar leden vrij over invitatie van informateur zelfstandig te beslissen Verkeersongevallen Drie doden, zes zwaar- en vier lichtgewonden Sukarno zondag in Peking aangekomen Derde Suezconferentie in de Britse hoofdstad begonnen I! 71e JAARGANG No 71 MAANDAG 1 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 224 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (Reuter/AFP/DPA). Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en premier Mollet van Frankrijk hebben zaterdag bij hun besprekingen in Bonn volledige overeenstemming bereikt over de nog hangende kwesties inzake het Saargebied. In een communiqué verklaren Mollet en Adenauer, dat de be sprekingen in een zeer vriendschappelijke geest zijn gevoerd en dat gesproken is over alle kwesties die voor Frankrijk en West-Duitsland van belang zijn. Bij de bespreking van de internationale toestand is gebleken, dat Frankrijk en West- Duitsland eenzelfde standpunt ten aanzien van de ontwikkeling van de wereld politiek innemen. Inzake de Suezkwestie zijn beide landen het er over eens, dat coördinatie van de politiek der Europese landen meer dan ooit nodig is. De beide staatslieden verheugen zich erover, dat de Britse belangstelling voor de vereni ging van Europa toeneemt. Mollet en Adenauer zijn bereid gemeenschappelijke voorstellen te laten uitwerken voor ontwikkeling van de activiteit der Europese organen. In het bijzonder willen zij de mogelijkheid van een werkelijke wapen gemeenschap, volgens de Parijse akkoorden, laten bestuderen. Zij zullen ge zamenlijk streven naar spoedige totstandkoming van een Europese atoomgemeen schap (Euratom) en een gemeenschappelijke Europese markt. Om de produktie van atoomenergie in Europa te bespoedigen zullen zij op de vol gende conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken de benoeming van drie onafhankelijke personen voorstellen, die moeten bepalen hoeveel atoomenergie de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap zo spoedig mogelijk kun nen produceren. Als het werkelijk waar zal blijken dat in alle opzichten volledige overeenstem ming is bereikt over het Saarprobleem, dan behoort deze kwestie, die de eeuwi ge twistappel tussen Frankrijk en Duits land is genoemd, voor goed tot het verle den. Van Westduitse zijde wordt beweerd dat er in het geheel geen punten van ge schil tussen Frankrijk en Duitsland meer bestaan, aldus meldt onze correspondent uit Bonn. Over drie maanden op 1 ja nuari 1957 wordt het Saargebied staat kundig bij de Westduitse bondsrepubliek gevoegd als tiende bondsland. In 1960 zal de economische aaneensluiting tot stand komen. Vandaag beginnen besprekingen tussen Bonn en Saarbrücken, die hoofdza kelijk ten doel hebben technische vraag stukken op te lossen. Het nieuwe verdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland, dat meer dan 300 bladzijden beslaat, zal vol gende week door Adenauer en Mollet in ADVERTENTIE BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 48 A'DAM - TEL 717162 Dames sportpullovérs in kleuren (Van onze correspondent in Brussel) De grootmaarschalk van het Belgisch hof heeft hedenochtend meegedeeld, dat de prinses Lilian, de echtgenote van koning Leopold, op zondagavond op het kasteel van Laken het leven heeft geschonken aan De prinses van Retie. een prinses, die Maria-Esmaralda zal wor den gedoopt. De prinses heet verder offi cieel: Adelaide, Lilian Anne, Léopoldine. Koning Leopold is thans vader van zes kinderen: drie kinderen uit het eerste huwe lijk met wijlen koningin Astrid, en drie kinderen uit zijn tweede huwelijk met Li lian, de dochter van de overleden gouver neur van West-Vlaanderen en die de titel draagt van prinses van België. Zaterdag bevond de prinses de Retie zich nog te Ciergnon, het koninklijk do mein in de Ardennen, waar de koninklijke familie van België het grootste deel van de vakantie hééft doorgebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Parijs worden ondertekend. Men hoopt dat de ratificatie in beide landen kan geschie den voor 1 januari. Dan kunnen alle wa ren tussen het Saargebied en West-Duits land vrij van rechten worden uitgewisseld. De kosten voor de aanleg van het Moe zelkanaal worden gezamenlijk door Frank rijk en West-Duitsland gedragen. Frank rijk was niet van plan afstand van het Saargebied te doen als de Moezel niet ge kanaliseerd zou worden. De Rijnland- Westfaalse elektriciteitsbedrijven hebben zich bereid verklaard ongeveer 240 miljoen mark voor het bouwen van krachtstations beschikbaar te stellen. Pas tegen 1960 zal de Westduitse mark in het Saargebied als enige geldswaarde worden ingevoerd. Franse francs zullen te gen de normale koers tegen marken kun nen worden ingewisseld. Het eerste gedeelte van de besprekingen tussen Adenauer en Mollet, waaraan ook de ministers van Buitenlandse Zaken Von Brentano en Pineau, en de staatssecretaris sen Hallstein en Faure deelnamen, werd in het paleis Schaumburg in Bonn gehouden. Later ging het gezelschap naar het slot Ernich in de buurt van Remagen aan de Rijn, de residentie van de Franse ambassa deur in West-Duitsland, waar de conferen tie op „Frans territorium" werd voortge zet. 's Morgens gebeurde op het vliegveld van Wahn, waar de Franse premier zou aankomen een onaangenaam incident. De tachtigjarige bondskanselier en zijn gezel schap moesten bijn» een uur in de regen wachten, omdat een Brits officier, die voor de regeling van het verkeer op deze vlieg- haven aansprakelijk is, weigerde toestem ming te geven aan de Franse vlieger om te landen. Een aantal Britse straaljagers, dat in de buurt van de Nederlandse grens oefenvluchten maakte had namelijk bevel gekregen op het vliegveld Wab landen. Mollet en Pineau bleven rondcirkelen tot alle jagers geland waren. Het conferentie programma liep in de war tot grote er gernis van dr. Adenauer. De besprekingen duurden tot elf uur 's avonds en het was bijna middernacht voordat Adenauer en Mollet die er beiden zeer vermoeid uit zagen de journalisten konden ontvan gen. Op een persconferentie in Bonn ver klaarde Mollet zaterdag: „Vandaag kun nen wij zeggen dat de kwestie van de Saai- achter ons ligt. Wij kunnen verder g"-n met de opbouw van Europa. Het Saarpro bleem belemmerde deze opbouw. De laat ste onopgeloste vraagstukken zijn nu tot een oplossing gebracht". „De gebeurtenis sen rond Suez hebben aangetoond, dat men de ontwikkeling van andere h-onnen van energie dan aardolie moet bevorderen. Wij moeten ook de nood zake! ij khe:van een gemeenschappelijke bewapening duidelijk doen uit' '-men". Adenauer, die hierna het woord voerde, zei: „De besprekingen vormen de afslui ting van de eerste fase van de Europese integratie. Ik geloof dat het bewustzijn van de Europese eenheid zo sterk F, dat men h een oorlog tussen Europese vol ken voortaan niet meer kan voorstellen". Op. het strand te Bloemendaal zijn vier ampullen gevonden, bevattende een geel achtige substantie. Uit een onderzoek is gebleken, dat de inhoud zwaar vergif is. De hoofdinspecteur van politie te Bloemendaal verzoekt hun, die ampullen hebben gevon den of nog zullen vinden, zich tot de plaat selijke politie te wenden en het gevondene in te leveren. De Haarlemse politie kreeg zondag morgen bezoek van een Haarlemmer, die mededeelde dat zijn dochters tijdens een wandeling op het strand tussen Bloemen daal en Zandvoort twee aangespoelde am pullen hadden gevonden. De Haarlemmer leverde he'; gevondene bjj de politie in. De politiekorpsen van Zandvoort en Bloemen daal zijn op de hoogte gesteld van de vondst, waarna politie-beambten van beide gemeenten op onderzoek gingen. De Bloe^ mendaalse politie vond op het strand nog twee ampullen die aangespoeld waren en de Zandvoortse politie niets. De Bloemendaalse politie heeft contact opgenomen met een deskundige, die ver klaard heeft, dat de ampullen zwaar vergif bevatten. Daarom luidt het verzoek: ge vonden ampullen terstond bij de politie te bezorgen. LONDEN (AFP) De 72-jarige leider der Britse liberale partij, Clement Davies, is afgetreden en opgevolgd door het 46- jarige Lagerhuislid Y. .Grimond. Er zitten slechts zes liberalen in het La gerhuis. 1 r U S P H 0 i '3 H7 34 S C H 1 P H Het bericht, dat de informateur, mr. Burger, zaterdagochtend naar Soestdijk was geweest om de Koningin een tussentijds rapport uit te brengen, wekte aanvankelijk in politieke kringen in Den Haag enige ver rassing. Enkelen meenden uit dit bezoek te moeten afleiden, dat ook mr. Burger geen uitweg zag uit de moeilijkheden, waarin hij door de houding van de Anti-Revolutionai ren was geraakt en daarvan het staatshoofd in kennis wilde stellen. Er zou misschien enige grond voor deze veronderstelling zijn geweest, ware het niet, dat de V.V.D.- fractie om elf uur die ochtend in vergade ring bijeen zou komen. Het resultaat van dit liberaal beraad was voor de informateur van grote betekenis. Immerè, zou prof. Oud aan de heer Burger na afloop van deze vergadering hebben meegedeeld, dat de V.V.D. zich afzijdig zou houden, dan waren de moeilijkheden weliswaar niet opgelost, maar toch wel aanzienlijk verminderd. Vandaar dat zijn bezoek aan Soestdijk nooit kon inhouden een verzoek tot intrek king van de hem verstrekte opdracht. Dit onderhoud met de Koningin hield dan ook niets verontrustends in met betrekking tot de pogingen om langs informatieve weg tot de samenstelling van een kabinet te komen. Reeds zaterdag schreven wij zulks op De 15-jarige jongeman H. M. uit Leiden is, toen hij op zijn bromfiets pal voor de tram te Oegstgeest de weg overstak, door de tramwagen van de NoordZuid-Holland- sche Vervoermaatschappij aangereden. Twee uur later is hij in het ziekenhuis te Leiden overleden. De 76-jarige voetganger G. B. is, toen hij onvoorzichtig de Spaarndamnierstraat te Amsterdam overstak, door een motor rijwiel aangereden. De man werd met ern stige verwondingen naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. De 65-jarige bromfietser J. J. K. uit de Wingerdstraat te Den Haag is in de Hildebrandstraat met zijn linkerschouder tegen een passerende vrachtauto gebotst De bromfietser viel en werd gewond. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis Westeinde is hij overleden. Op de weg tussen Oude Pekela en Winschoten is een personenauto, bestuurd door de heer J. B., in botsing gekomen met een voor die auto, in dezekue richting rij dende, met een paard bespannen wagen. De heer B. werd zeer ernstig gewond. Hij is opgenomen in het R.K. ziekenhuis te Yvin- scnoten. evenals een van zijn twee mede inzittenden, de 15-jarige K. N. uit Heiliger- lee en de voerman van de wagen, J. B. uit Winschoten Op de rijksweg onder Oegstgeest is een gecompliceerd aantal autobotsingen ge beurd, waarbij acht auto's en een autobus jetrokken waren. De autobus moest voor twee op elkaar gereden auto's remmen, maar slipte en kwam dwars op de weg te staan. Op deze autobus is een auto gereden, waarin het echtpaar Van D. uit Amster dam en hun kindje zat. Dr. van D. moest zwaar gewond en mevrouw Van D. met een lichte hersenschudding in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden worden opge nomen. Het kind is met een onbetekenende verwonding in het ziekenhuis bij zijn ouders gebleven. Buiten deze genoemde wagens zijn nog vijf andere auto's bij de botsingen betrokken geraakt, waardoor op deze druk ke verkeersweg een enorm obstakel werd gevormd. Vlak voor de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is een verkeersongeval gebeurd, waarbij vier personen ernstig en één persoon licht gewond zijn geraakt. Een uit Breda komende «auto, bestuurd door de 22-jarige H. J G. uit Rijswijk, pas seerde met grote snelheid een net in de bocht rijdende auto, die met een snelheid van tachtig kilometer reed. De auto, die passeerde, slipte hierbij, draaide een slag om en botste tegen een uit de richting Rotterdam komende auto, bestuurd door P. van E. uit Werkendam. Van de vijf in zittenden van de auto uit Breda, die totaal vernield werd, werden vier personen ge wond. In het R.K. ziekenhuis te Dordrecht moesten worden opgenomen de bestuurder, de 29-jarige mej. J. J. M. Th. A. wonende in België en de 20-jarige mej. M. van de M uit Voorburg. De heer A. A. van G. u't Vlissingen kon met een ziekenauto naai huis worden vervoerd. Ook de heer P. van E. moest in het R.K. ziekenhuis worden opgenomen. grond van een gesprek met een gezagheb bende liberaal dat er van een dreigende breuk in V.V.D.-kringen geen sprake was. Wel bestond er verschil van inzicht. Maar ook dat schijnt te zijn opgelost, want prof. Oud heeft na afloop van de fractievergadering van de V.V.D. meege deeld, dat de fractie unaniem van oordeel is gebleven, dat de beslissing, of een door een formateur aangezochte V.V.D.'er in een kabinet zitting zal nemen, in handen van die aangezochte zelf moet blijven. Deze zal zelf in overweging moeten nemen of hel regeringsprogramma en de samenstelling van het kabinet voor hem als liberaal geen beletselen vormen om de invitatie te accep teren. Er kan uit deze summiere verklaring van de V.V.D.-voorzitter wel veel worden afge leid. Allereerst dit, dat de fractie als zoda nig geen enkele invloed zal uitoefenen op een figuur uit haar kring, die voor een ministerpost wordt uitgenodigd. Voorts kan men er de voorzichtige con clusie uit trekken, dat de V.V.D. zoals in een recent verleden meer dan eens werd beweerd niet bij voorbaat in de oppositie wil gaan. Mr. Burger-, die nu dus weet, wat de hou ding der liberalen is, zal er ongetwijfeld naar blijven streven een, V.V.D.'er in het kabinet op te nemen. Het overleg, dat hij daarover met dr. Drees heeft gehad, was voor hem een ruggesteun om zijn pogingen in die richting te blijven voortzetten. Of hij dan ook aan de eis van de Anti-Revolutio nairen: twee volwaardige ministerporte feuilles, zal kunnen voldoen? Bij het door mr. Burger opgestelde verdelingsschema is zulks een onmogelijkheid. Maar een niet voldoen aan dit uitdrukkelijk gestelde ver langen betekent niet alleen een weigering van de A.R., maar ook een „neen" van,, de K.V.P. Beide groeperingen heeft de infor mateur echter voor zijn brede-basis kabinet nodig. Men wacht nu maar weer af of mr. Bur ger een oplossing weet te vinden voor deze nieuwe puzzel. PEKING (Reuter/U.P.). President Sukar no van Indonesië is zondag in Peking aan gekomen. Hij woont vandaag de viering van de Chinese nationale feestdag bij. Op deze dag zal onder meer een reusachtige parade, waaraan een half miljoen mensen deelnemen, worden gehouden. Men ver wacht, dat meer dan 3000 buitenlanders deze parade zullen gadeslaan. De A.N.W.B. zal haar wegwijzers langs routes, die deel uitmaken van het Europese wegennet, van een speciale aanduiding voorzien, welke het vooral buitenlanders gemakkelijker zal maken de goede weg te vinden. Langs de hoofdroute Amsterdam-Hamburg, via Amersfoort, Zwolle en Groningen, zijn hier en daar de bordjes E 35 reeds aangebracht. LONDEN, Reuter/A.F.P.) De interna tionale conferentie voor de oprichting van een organisatie van gebruikers van het Suezkanaal is vanochtend om elf uur in het Lancaster House te Londen begonnen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sehvyn Lloyd, opende de bijeenkomst. Achttien landen, de V. S., Ethiopië, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Nederland, Italië, Turkije, Portugal, Noorwegen, Denemarken, Zwe den, West-Duitsland, Perzië, Pakistan, Spanje en Japan, nemen deel aan het over leg. Japan en Pakistan hebben medege deeld zich het recht voor te behouden nader te beslissen, of zij al dan niet tot de voorgestelde vereniging zullen toetreden. Prinses Beatrix heeft dit weekeinde deel genomen aan zeilwedstrijden, die op het Brasemermeer zijn gehouden. „Rode duivels" heette de boot, waarmee zij uitkwam in de Valkenklasse. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, maar ook opklarin gen. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. 2 oktober Zon op 6.44 uur, onder 18.17 uur. Maan op 4.32 uur, onder 17.08 uur. Maanstanden 4 oktober 5.24 uur: nieuwe maan 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19 02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 oktober Hoog water: 0.49 en 13.24 uur. Laag water: 8.53 en 21.15 uur. Dinsdag 2 oktober Hoog water: 1.49 en 14.15 uur. Laag water: 9.54 en 22.14 uur. morgen eveneens zal bevinden in het over gangsgebied tussen deze zeer vochtige lucht en iets drogere lucht, die boven de Noordzee wordt aangetroffen. De kans op enige regen blijft daarom bestaan. De temperatuur onder gaat waarschijnlijk weinig verandering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand Buitenland ij. si* E2S 2c el O c coccoooca oocx xxxx xjt x> jo; xxxx kx xj< <x kxxocccocccc WEINIG VERANDERING Tijdens het weekeinde is er boven het vasteland van Europa een krachtig gebied van hoge luchtdruk ontstaan, dat zijn cen trum thans in het zuidwesten van Rusland heeft. Tegelijkertijd verplaatste een depres sie zich langzaam van het zeegebied ten zui den van IJsland naar de Noorse kust. Nederland bevond zich dus in het over gangsgebied tussen depressie en hoge druk, een gebied, waarin zich enkele fronten op hielden. In het meest zuidelijke van deze fronten kwam zondag een kleine storing tot ontwik keling, die in de middag ons land naderde en vooral in het zuiden op tal van plaatsen regen en onweer bracht. In Volkel viel 25, op het vliegveld Ypenburg 23 en op het vlieg veld Zuid-Limburg 20 mm. Zeer vochtige lucht stroomde daarbij het land binnen. Het ziet er naar uit, dat Nederland zich Stockholm zwaar bew. zw 17 0 Oslo geheel bew. wzw 16 0 Kopenhagen zwaar bew. z 18 0 Aberdeen licht bew. wzw 15 0,2 Londen regen zzo 19 Amsterdam licht bew. zw 18 0,4 Luxemburg mist zzo 21 0 Parijs mist nno 25 6 Bordeaux mist ozo 27 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt nw 24 0 Berlijn regen z 19 3 Frankfort mist windst. 23 0,3 München half bew. windst. 22 0 Zürich mist windst. 22 0,2 Genève mist windst. 22 0 Wenen licht bew. windst. 23 0 Locarno nevel windst. 25 0 Innsbruck mist nno 24 0 Rome onbewolkt ozo 28 0 Ajaccio onbewolkt ono 24 0 Mallorca licht bew. n 28 0 Weerstoestand binnenland Den Helder licht bew. wzw 14 0 Ypenburg licht bew. wzw 13 23 Vlissingen licht bew. zzw 13 8 Eelde dichte mist zzw 10 1 De Bilt licht bew. zw 13 2 Twente zwaar bew zw 15 3 Eindhoven onbewolkt zw 13 9 Vlv. Z.-Limb licht bew. zzw 14 20 (De temperatuur ts van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) De mantel van wijlen Robert Peereboom het hoofdredacteurschap van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant rust van heden af op andere schouders. Bij het aanvaarden daarvan gaan de gedachten onwillekeurig terug naar de geschiedenis van deze dagblad-combinatie, waarvan de twee leden elk voor zich zulk een belang rijke rol hebben gespeeld in de ontwikke ling van de Nederlandse journalistiek. Toen Abraham Casteleyn in januari 1656 had besloten een „courante" te gaan uit geven, voegde hij aan de bekendmaking daarvan toe dat hij tot dit plan was ge komen „om geen slaaf van een ander te blijven". Voordien had Casteleyn namelijk regelmatig nieuws verschaft aan de Am sterdamse courantier Jan van Hilten, maar toen deze was overleden kwam in Caste leyn de wens naar een eigen bedrijf op. Het was dus vóór alles de drang tot onafhan kelijkheid, die geleid heeft tot de oprich ting van dat eerste Haarlemse nieuwsblad. Waarom Casteleyn zijn bedrijf in Haar lem vestigde, en niet in de stad waar zijn vroegere principaal had gewoond, kunnen wij slechts gissen. Hij zal het vermoedelijk hebben gedaan omdat Haarlem toen reeds een belangrijk commercieel en kultureel centrum was, waar bovendien de drukkunst vanouds in hoog aanzien stond. Misschien heeft Casteleyn ook wel overwogen dat Haarlem nog datzelfde jaar door middel van een voor die tijd hoogst moderne nieu we verkeersweg - de Leidse trekvaart - zou worden verbonden met de zuidelijker ge legen steden en streken. In elk geval is het zeker, dat hij niet de bedoeling had, een „plaatselijk blaadje" te stichten, want hij noemde zijn uitgave in het begin de „Weeckelijcke Courante van Europa". Het zou wat ver gezocht zijn om daaruit te concluderen dat hij „Europees georiënteerd" was in de zin welke die uitdrukking thans heeft, maar stellig had Casteleyn dus, behalve zijn ge zonde onafhankelijkheidszin, een ruime intellectuele horizon die niet beperkt bleef tot de grenzen van het vaderland. Tijdens een unieke courantenhistorie van drie eeuwen zijn deze opvattingen van Abraham Casteleyn bij zijn opvolgers blij ven voortleven. Zijn schepping ook al veranderde zij enige malen van naam en ook al werd zij tenslotte met het gelijkge zinde Haarlems Dagblad tot één uitgave verenigd behield door alle metamorfoses heen die méér dan plaatselijke en waar nodig ook meer dan nationale oriëntering en die fiere onafhankelijkheidszin, die de 17de-eeuwse courantier hadden bezield. Toen Robert Peereboom in mei van dit jaar overleed, was hij gedurende een hoofdredacteurschap van dertig jaren de verdediger van deze principes geweest. Hoewel zijn hart aan Haarlem hing en hoe wel hij de belangen van stad en streek nooit uit het oog verloor, was zijn geeste lijke horizon een veel wijdere. Hij bezag de dingen tegen hun nationale of inter nationale en, nog liever, tegen hun alge meen menselijke achtergrond. Ook heeft hij het blad, dat hij leidde, doordrenkt van een waarlijk Europese geest, waardoor de gebeurtenissen van de dag, waar dat even mogelijk was, werden gezien in het brede verband van de continentale geschiedenis van onze tijd. En niet alleen dit. Ook het beginsel van onafhankelijkheid en onpartijdig heid, in de allereerste plaats op poli tiek gebied, heeft Robert Peereboom met de grootst mogelijke nauwgezetheid ge handhaafd. Dat de stelregel „geen slaaf van een ander" ook wilde zeggen „geen binding aan enige partij of groepering" heeft hem voortdurend duidelijk voor ogen gestaan; daardoor verkreeg het blad een onaantastbare onafhankelijke positie te midden van de politieke meningsstrijd. De geestelijke erfenis, die deze journa list van ongewoon formaat bij zijn veel te vroeg heengaan heeft achtergelaten, is er danook een van grote waarde en bij zondere betekenis in en voor de Neder landse dagbladwereld. Dat de taak van een nieuwe hoofdredacteur, deze kostbare jour nalistieke nalatenschap intact te houden en verder vrucht te laten dragen, juist om die traditie van hoge journalistieke be ginselen een ernstige verantwoordelijkheid jegens verleden, heden en toekomst mee brengt, wordt hiermee grif erkend. Die verantwoordelijkheid is des te groter omdat de tijd, waarin wij leven, menigeen voorkomt als louter een gruwelijke opeen hoping van onoplosbare problemen. Het gamma daarvan loopt van zulke levens-, gevaarlijke internationale vraagstukken als de machtsstrijd tussen de Westelijke en de Communistische wereld en de onrust in Afrika en het Nabije Oosten tot zulke meer nabije en alledaagse maar daarom toch ook niet te onderschatten vraagstukken als dat van de woningnood in ons land en dat van de politieke verdeeldheid die de tegenwoordige kabinetscrisis ons zo schrij nend doet voelen. Ten aanzien van geen dezer problemen kan een dagblad, dat zich bewust is van zijn meningvormende taak, zich veroorloven géén positie te kiezen. Onpartijdigheid mag nu eenmaal niet wor den verward met of verwaterd tot enghartige neutraliteit die vaak in wezen niets anders dan houdingloosheid is. On partijdigheid, die op waarachtige onaf hankelijkheid is gebaseerd, behoeft zich niet angstvallig te onthouden van critiek, waar en wanneer kritiek van node is. De traditionele onpartijdigheid van Haar lems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant heeft dan ook nooit iets te maken gehad met hou dingloosheid en zal dat ook in de toekomst niet hebben. Onder hun nieuwe hoofd redactie zullen deze bladen standvastig de koers voortzetten die zij in het verleden steeds zijn gevaren, een koers die inhoudt: strenge maatstaven van objectiviteit en be trouwbaarheid in de berichtgeving, een volstrekt onafhankelijk oordeel in de re dactionele commentaren, en nooit ofte nimmer „slaaf van een ander" op politiek, economisch of welk ander gebied ook. Vier maanden geleden heeft de voorzitter van de Nederlandse Journalisten-Kring de toen pas overleden Robert Peereboom her dacht als „de man die in deze stad heeft aangetoond tot welke hoogte men de taak van de journalist in de samenleving kan opvoeren" Met alle bescheidenheid die ons past, maar ook met alle moed die ervoor vereist wordt, zullen wij ernaar streven dit lichtende voorbeeld te volgen. SIMON KOSTER

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1