Bij polio-bestrijding is de EHBO-steun onmisbaar Panda en de Meestenvmaöiër m Fa. B. ENGELENBERG Chèque van 125.000 gulden voor hongerende mensheid De radio geeft dinsdag ERRES Ambulance-wagens met ademhalingsapparaturen prachtige hulpmiddelen Wereldnieuws Zeelt ió het zo J MAANDAG 1 OKTOBER 1956 Bijeenkomst van de Bond zonder Naam in het Krelagehuis VERFROLLEN G. Sluizer nam afscheid van de Wereldomroep Apparaat ter bestrijding aangroei op scheepshuid Examens Eerste jeugd onderneming Scholieren gaan gedurende een jaar drukkerij leiden Heeft U plannen voor een wringer? Erres wringers zijn verkrijgbaar in een grote en kleine uitvoering, prijs vanaf 65.35 „ORANJE KRUIS" BIJEEN Kort nieuws Octrooi aangevraagd op blindlandingssysteem Knollendammer probeerde poolformulier te vervalsen Arnold over de Duits- Nederlandse grenskwestie Kerkelijk Nieuws In het Haarlemse Krelagehuis waren zondagmiddag enige duizenden promotors en promotrices van de Bond zonder Naam bijeengekomen; deze keer uitsluitend uit de provincie Noordholland, welke samen komst het motto „D-dag" had meegekre gen in de betekenis van „Denk, durf en doe". Tot de eregasten van deze middag behoorden ook de afgevaardigden van ver scheidene bakkersorganisaties, die hun be langeloze medewerking hebben verleend tot het slagen van de Anti-honger-campag- na, welke door de Bond zonder naam was ondernomen. Het resultaat hiervan, een chèque ter waarde van honderdvijf entwintigduizend gulden, werd aan het begin van deze bijeenkomst door pater W. Loop overhandigd aan oud-minister mr. A. M. Joekes, voorzitter van het comité Uni cef Nederland. Al eerder was voor de K.R.O.-microfoon hetzelfde comité een chèque van vijfenzeventigduizend gulden aangeboden, zodat deze Anti-honger Cam pagne tot nu toe reeds een bedrag van twee ton heeft opgebracht, De rede van pater W. Loop, die bij het betreden van het podium met een langdurig applaus werd ontvangen, was dan ook ge heel aan deze actie gewijd. Hij noemde dit het meest inspiratieve idee van een propa ganda in naastenliefde, ten dienste van de dertienhonderd miljoen mensen die nog over de gehele wereld verspreid, aan de honger zijn overgeleverd. Vandaar ook dat spreker als zijn vaste overtuiging te kennen gaf, dat de wereld alleen verbeterd kan worden, wanneer de mensen met een jo viale liefde van elkaar gaan houden. Want de gehele evolutie,ten goede of ten kwade, hangt af van de betekenis welke aan dit begrip gegeven wordt. Mensen, die met alle consequenties van dien de medemens lief hebben, omdat God het zo heeft gecom mandeerd. En deze overtuiging dan over dragen op allen, die ons omringen. Daar naast meende pater Loop echter te moeten waarschuwen tegen een declassering van de naastenliefde tot een zoetelijke struc tuur; men dient immers ook de harde nuch terheid van deze tijd te verstaan, veroor zaakt door de toenemende rationalisatie van de maatschappij. In het vervolg van zijn betoog herinner de spreker aan de kaarsenactie „Mensen in nood", waardoor twintigduizend mensen uit de sloppen gehouden konden worden; hetgeen hij eveneens een stimulans noemde om hand in hand op de weg van naasten liefde voort te gaan. Vervolgens bood pater Loop mr. Joekes de reeds vermelde chèque onder langdurig applaus van de aanwezigen aan. Deze overdracht geschiedde mede na mens de elfduizend promotors en promo trices van de Bond zonder naam en uit een diepe genegenheid voor het werk van de Unicef over de gehele wereld. Mr. Joekes verklaarde op zijn beurt diep onder de indruk te zijn van pater Loops woorden en van dit waarlijk enorme ge schenk. Daarom zou spreker aan de D's van deze dag nog gaarne de betekenis van Dank willen toevoegen, omdat de Bond zonder naam de Unicef nu reeds voor de tweede keer zulk een goede dag bezorgde. Door deze vorstelijke gave kan ook het Wereld kinderfonds blijven voortgaan met het be strijden van honger en ziekten onder kin- ADVERTENT1E Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 OFFICIËLE VERKOOP SIKKEKS LAKKEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtba ken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de Vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Voor de plattelandsvrou wen. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld. Inter nationale technische hulp aan tot ontwik keling te brengen gebieden. Het fellowship- programma, door ds. H. A. H. Schouten. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Klarinetkwintet. 21.25 Gesprek naar aanleiding van de Nationale Reclasserings- dag. 22.00 Kamermuziek. 22.30 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveautés. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Militaire KapeL 11.30 Pianorecital 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade orkest 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Ba riton en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 „Ambassadeurs in buitengewone dienst". 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ritmische muziek. 19.45 „De plaats van Nederland in het huidige Europa", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Pianorecital. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen, radiojournaal en New York cal ling. 23.30-24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA N.T.S.: 20.00-23.15 Programma ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van de N.T.S BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12 30 Weerberichten. 12.38 Platen. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws 13.11 Platen. 14.00 Schoolradia. 15.45 Platen 16.00 Koersen. 16.02 Elektrisch orgelspel 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroeporkest. 21.30 Amuse mentsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.55-23.00 Nieuws. deren en moeders; waarvan er in het lo pende jaar reeeds veertig miljoen in negen tig verschillende landen geholpen konden worden. De heer Joekes besloot met namens de gehele Unicef zijn hartelijke dank voor dit geschenk uit te spreken, waaraan hij de verzekering toevoegde, dat het geld zal worden besteeed in de geest van de Bond zonder naam. De rest van deze middag was aan het amusement gewijd, waarvoor door een groepje bekende artiesten een programma .werd opgevoerd, dat de titel „Humor is troef" had meegekregen. „Nieuwe gebouwen en sterkere zenders zijn natuurlijk heel belangrijk, maar de za ken. die de omroep werkelijk mooi maken, liggen in een vlak van het geestelijke en van het hart: het gaat om het ware, het schone en vooral het goede". Met dit credo heeft de heer G. Sluizer, die onlangs werd benoemd tot secretaris-generaal van het Nederlands Instituut voor internationale en culturele betrekkingen zaterdagmiddag afscheid ge nomen van ziin geliefde Wereldomroep, die hij van de oprichting af zijn beste krachten heeft gegeven, en die hij meehielp groot ma ken. Om hem daarvoor te danken waren zeer velen onder wie leidende figuren uit om- roepkringen, de burgemeester van Hilversum en nagenoeg alle medewerkers van de We reldomroep naar het „Hof van Holland" in Hilversum gekomen, waar de scheidende programma-leider, wiens naam onafscheide lijk aan de werelduitzendingen blijft ver bonden, indrukwekkend uitgeleide werd ge daan. Talrijke sprekers, zoals de vice-voorzitter van de wereldomroep, oud-minster P. A. Kerstens, de directeur, de heer H. J. van den Broek, de heren G. H. de Haan en Olona namens de binnen- en buitenlandse mede werkers en de heer Gerard Hoek, namens de nationale programma-commissie, belichtten de werkkracht, het enthousiasme en het idealisme van de heer Sluizer en betuigden hem hun dank voor de prettige samenwer king. Vele geschenken, waaronder een schil derij van het personeel, zetten deze woorden kracht bij. Met de gebruikelijke vlagwisseling is aan de Lloydkade te Rotterdam het door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij ge bouwde m.s. „Maaslloyd" overgedragen aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Dit schip is 't eerste van een serie van zes schepen, die alle de naam van een met de letter M beginnende rivier zullen dragen, gevolgd door het woord lloyd. De „Maaslloyd" is uitgerust met een ultra-sonoor geluidsapparaat, een nieuwe vinding om aangroei op de scheepshuid te bestrijden. Dit wordt midscheeps aangebracht en bestaat uit een 200 watt zender, die een trilling met een frequentie van 16.500 herztrillingen die boven de menselijke ge hoorgrens liggen afgeeft op een aan de scheepswand gelaste projector. Het gevolg is, dat de scheepshuid in de lengterichting gaat trillen, waardoor het aangroeien van de scheepswand met voor het grootste deel levende organismen wordt tegengegaan. De trillingen hebben op minder ontwikkelde organismen, zo wezen proeven in het bui tenland uit, een afbrekende werking, vaak met dodelijke afloop. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Oogstgerei-benamingen (een taal geografisch onderzoek met veertien kaar ten)'' mej. A. H. van Vessem. geboren te Assen en thans wonende te Bennebroek. De promotie geschiedde cum laude. Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld „Frans Indo-China en de Japanse expansie-politiek 1939/1945", de heer E. Haas, geboren te Zwolle en thans wonende te Den Haag. Doc toraal examen rechten: mej. M. A. van Gel der, Dordrecht; mej. L. E. Elhorst, Aerden- hout; B. C. Carp, Dordrecht; C. J. Slager, Schoonhoven; G. J. van der Waals, Leiden. „ONZE LICHTE MUZIEK" BESTAAT TIEN JAAR. Morgen 30 september bestaat de stich ting „Onze lichte muziek" tien jaar. In het oprichtingsjaar 1946 maakte de Neder landse lichte muziek voor zestien percent deel uit van de nationale radioprogram ma's, in januari en februari van dit jaar was dat vijfendertig percent. Te Amsterdam is de eerste jeugdonder- neming in Nederland en in Europa opge richt, die tot doel heeft middelbare school jeugd meer inzicht te geven in het bedrijfs leven. Middelbare scholieren in de leeftijd van 15 tot 18 jaar zullen naar Ameri kaans voorbeeld een onderneming zij het in miniatuur oprichten, deze gedu rende één schooljaar exploiteren en daar na liquideren. De eerste jeugdonderneming werd in 1927 in Amerika opgericht. Dit schuchtere begin is nu gegroeid tot een organisatie, waarbij meer dan drieduizend jeugdonder- nemingen zijn aangesloten. De jonge men sen worden op deze wijze reeds vroegtijdig geconfronteerd met de praktijk van het bedrijfsleven, zodat zij na het verlaten der school met grote praktische kennis en er varing hun intrede kunnen doen in de maatschappij. Het bedrijfsleven zelf staat de jeugdige ondernemers met behoud van eigen verant woordelijkheid terzijde. De jeugdonderneming is in Nederland geïntroduceerd door de president-direc teur van n.v. G. H. Bührmann's Papier groothandel, de heer H. Weidema, die teza men met de heer M. C. van Trigt, direc teur van een Amsterdamse drukkerij, be sloot in het grafisch bedrijf het experiment te wagen. De eerste jeugdonderneming zal een drukkerij exploiteren. Onder auspiciën van de Federatie der Werkgeversorganisa- tiën in het Boekdrukkersbedrijf zal een tiental scholieren van de Christelijke HBS- A te Amsterdam en van de Amsterdamse Grafische School in de jeugdonderneming werkzaam zijn. ADVERTENTIE Let dan vooral op de kwaliteit want alléén een werkelijk' goede wringer garandeert U een zorgvuldige wasbehandeling. Bovendien is de kwaliteit bepalend voor de levensduur van een wringer. Koopt daarom bij Uw wasmachine of voor Uw wringerbok een Want Err0Swringers zijn: geheel van aluminium en daarom volkomen roestvrij. uiterst sterk van constructie en modern van vormgeving. En wat zeer belangrijk is: de ERRES wringer heeft nylon-gevoerde lagers, die daardoor practisch onverslijtbaar zijn. De ERRES wringers bieden nog zeer vele andere voordelen. Laat U zich eens voorlichten door Uw handelaar of vraag eens een folder bij R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Electrische Huishoudelijke Toestellen. R.S. Stokvis Zonen N.V. IN HET STATENHUIS te Beverwijk heeft de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken een bijzondere drukbezochte jaar vergadering gehouden, waar prof. dr. P. R. Michaël als voorzitter zaterdag velen welkom mocht heten, die zich met het werk van de bond bezig houden, of er direct mee in contact staan. De praeses reikte aan het begin van de vergadering het erelidmaatschap uit aan dr. J. A. Molhuyzen. Ir. F. W. E. Spies de bedrijfsdirecteur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken legde verband tussen het grote bedrijf en de bijeenkomst van deze dag: in een zo grote industrie komen nu eenmaal altijd ongelukken voor. Vandaar het belang voor de Hoogovens van deze jaarvergadering en de bond zelf. Prof. Michaël gaf de ongevallendienst van Hoogovens het compliment, dat deze aan de allerhoogste eisen voldoet. Christen Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond zal donderdag 4 oktober haar maandelijkse vergadering houden in het Hervormde Jeugdhuis, Schoterweg 83. De heer D. de Bree, propagandist van het Simavi-kantoor, zal een film over Simavi en enkele andere films vertonen. Bij acclamatie werd het zittende bestuur herkozen en daar de rondvraag weinig op leverde, buiten een suggestie om het Ne derlandse bussenpark in te schakelen bij rampen en het snelle vervoer van vele ge wonden, kon prof. Michaël zijn beschou wing houden over de eerste hulp bij adem halingsstoornissen bij poliomyelitispatiën- ten, waarmee men in het Haagse gemeente ziekenhuis veel ervaring heeft opgedaan. Hij zette eerst een wijdverbreid misver stand recht omtrent de haard van de kin derverlamming, die in het centrale zenuw stelsel, de hersenen of het ruggemerg en dus' niet in de spieren woekert. Maar de besmettingsvoorplanting is nog een vol ledig raadsel, al kan het virus wel kunst matig worden verwekt en ingebracht bij apen. Elk individu besmet Het Haagse ziekenhuis heeft een speciale polio-afdeling, waar geen bijzondere maat regelen genomen worden om de smetstof binnen te houden, want men is het er wel over eens, dat wellicht elk individu besmet is met dit virus, maar dat het mobiliseren ervan zuiver een kwestie van weerstand is. Wanneer de ademhalings- en slikspieren verlamd raken, ontstaat de ernstigste toe stand, waar de EHBO direct nodig is, wil er geen fatale afloop van komen. Er is maar een oplossing mogelijk, onmiddellijke overbrenging naar een speciale afdeling van het ziekenhuis, omdat kunstmatige ademhaling in zulke gevallen niet meer helpt. Een luchtpijpsnede kan redding brengen, opdat er zuurstof kon worden binnengebracht. „Er wordt voor hen geademd" Inmiddels heeft het Haagse ziekenhuis aan de Zuidwal plaats voor twintig polio patiënten, die dan op deze wijze worden behandeld „er wordt in deze afdeling voor hen geademd" aldus prof. Michaël, die de enorme zorgen voor deze patiënten ge detailleerd beschreef, zodat er zestig man personeel aanwezig moet zijn. Er is inmid dels een ambulance-auto met: volledige ademhalingsapparatuur en luchtpijpsnede toerusting aangeschaft, die zo snel moge lijk met politie voorop naar patiënten kan komen. Niettemin blijft de therapie, als gevolg van de onberekenbaarheid dezer ziekte, moeilijk. De EHBO kan echter op dit vlak voor zo snel en veilig mogelijk vervoer per speciale auto en met een ge specialiseerde staf zorgen en is dus in deze strijd tegen de kinderverlamming onmis baar. Nieuwe Nederlandse vinding Twee KLM-technici hebben een blind landingssysteem ontwikkeld, dat door het Nationale Luchtvaartlaboratorium veelbe lovend wordt genoemd. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van een akoestische hoogtemeter waarin een geluidbron met zeer hoge frequentie en speciaal daarvoor geconstrueerde microfoon. Het geluidsig naal dat een frequentie heeft van ongeveer tienduizend herz en dat ongeveer tweemaal per seconde in zeer korte stoten elektro nisch wordt opgewekt voert men toe aan een ionofoon, een massaloze luidspreker die het signaal zonder vertraging hoorbaar maakt. De apparatuur wordt gebruikt op ge ringe hoogten, lager dan honderd meter. Het signaal wordt naar de grond gezonden en het teruggekaatste geluid wordt in het vliegtuig opgevangen met behulp van spe ciale apparaten. De tijd die het signaal no dig heeft om heen en terug te gaan kan worden gemeten en als hoogte aanwij zing worden geregistreerd. Het doorlopend meten van de afstand tussen het vliegtuig en het punt waar het vliegtuig de landingsbaan raakt, houdt eveneens het meten van de grondsnelheid in. De vlieger kan in de stuurhut de hoogte van het vliegtuig en de tot het landings- punt af te leggen afstand aflezen. De twee uitvinders en de KLM hebben in alle landen octrooi aangevraagd. De KLM heeft gelden beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van de apparatuur De dertigjarige C. S. uit Knollendam heeft een poging gedaan de voetbalpool van de Amsterdamse club D.W.S. voor een bedrag van 8700 gulden op te lichten. Bij de controle door D.W.S. kwam de zaak aan het licht en werd aangifte bij de re cherche gedaan, die de Knollendammer arresteerde. Tegenover de politie heeft hij bekend. S. had voor de pool v:;n de afgelopen week twee formulieren bij een winkelier gehaald. Daarvan vulde hij er een in. De formulieren bestaan uit twee delen, een er van gaat naar de D.W.S.-poolcommissie en de andere helft voorzien van een zegel behoudt de inzender als regu. Toen de uitslag van de pool bekend was vulde S. zijn tweede formulier in, voorzag dit van het zegel van zijn eerste regu-for- mulier en ging" met deze uitslag naar D.W.S. Daar was het origineel behorende bij deze uitslag niet te vinden. Het formu lier werd nog eens uiterst nauwkeurig on derzocht en toen kwam onder het zegel een stukje van het oude formulier te voor schijn, waardoor duidelijk werd, dat hier oplichting in het spel was. Karl Arnold, voormalig premier van Noordrijn-Westfalen, dringt in de „Rhei- nische Post" aan op het beginnen van on derhandelingen over de Duits-Nederlandse grenskwestie zodra een nieuw Nederlands kabinet gevormd zal zijn. Hij spreekt zich uit voor verdergaande initiatieven in deze kwestie, ook van Duitse zijde. Hij schrijft er persoonlijk van overtuigd te zijn, dat er ook „aan de regerende top van het naburige koninkrijk" meermalen over gedacht is de kwestie Elten-Zelfkant- Wyler aan te pakken. Met het verdrag met België en het Europese plan van dr. Ade nauer is nu een nieuw begin gemaakt, dat er toe noopt ook met Den Haag tot een behoorlijk compromis te komen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baambrugge (toez.) B. K. W. Dijkstra te Heusden. Aangenomen naar Vlaardingen (vac. W. Glashouwer) J. Bouterse te Midwolda (Gr.;. Geref. Kerken onderh. art, 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (als miss. pred. voor W.-Borneo) A. G. Ver steeg te Arum. te Zwolle (3de pred.pl.) C. G. Bos te Emmeloord (N.O.P.). Afwijking. Vrijdag is in noordelijk New South Wales, een dichtbevolkt gebied, regen geregistreerd met een hoog radio actief gehalte. Tezelfdertijd volgden de weerdeskundigen een „op hol geslagen" atoomwolk. Deze, afkomstig van de proefexplosie die donderdag bij Mara- linga heeft plaats gehad, heeft zich niet gestoord aan de koers die de deskundi- voor haar hadden uitgezet. Royaal. In antwoord op beschuldigingen dat in koninklijke kringen te royaal met geld wordt omgesprongen, heeft de Griekse regering beloofd nieuwe wetten in te dienen die het hof beperkingen zullen opleggen. Deze belofte werd ge daan na weken van verhitte verwijten en tegenbeschuldigingen, waarbij zowel hofadviseurs als koning Paul en ko ningin Frederika zelf betrokken waren. Geslagen. Een soldaat van het nieuwe Duitse leger moest zondag in een hos pitaal worden opgenomen omdat hij door zes burgers bewusteloos was ge slagen. Volgens de politie zat hij bier in een restaurant te drinken toen hij door jongelui werd aangevallen. Hij kreeg een schedelfractuur. In de afgelopen weken zijn al meer dan 30 leden van het Westduitse leger door burgers aan gevallen. Bord. Vóór het bezoek van prinses Mar garet aan Mauritius is volgens Londense kranten een timmerman in een buiten wijk van Port Louis door de autori teiten eindeloos verzocht zijn reclame bord aan de weg te verwijderen, maar hij heeft slechts willen toezeggen er bij nadering van de stoet een zak over te hangen. De man heet Townsend. Gesneuvelden. Een Franse landarbeider heeft zondag in de buurt van Kamerijk de skeletten van vier Duitse soldaten gevonden, die in 1917 gesneuveld zijn. Jubileum. Generaal Franco heeft te Sala manca (Noord-Spanje) een bijeenkomst van 20.000 falangisten ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van zijn benoe ming tot staatshoofd bijgewoond. Jlij werd in 1936 door een militaire junta lot staatshoofd en opperbevelhebber van de nationalistische strijdkrachten gekozen. Staking. Meer dan 100.000 arbeiders in Japanse staalfabrieken zijn zaterdag in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. Het is de grootste staking die de Japanse staalindustrie ooit getroffen heeft. Zij kost de industrie meer dan tien miljoen gulden per dag. Erkenning. Rechter William O. Douglas, van het Amerikaanse oppergerechtshof heeft in een televisie-interview ver klaard dat Amerika communistisch China moet erkennen, om een politieke overeenkomst te kunnen bereiken met het communistisch regiem. „Een derge lijke overeenkomst zou langdurige en moeilijke onderhandelingen kunnen vragen," aldus Douglas. Verkeersvliegtuig. De Engelse Hawker Siddeley Group die zich de laatste jaren uitsluitend heeft bezig gehouden met de produktie van militaire vliegtuigen, gaat nu ook verkeersvliegtuigen bou wen. Zij heeft een vliegtuig ontworpen voor de middelgrote afstanden, dat zo wel voor passagiers- als voor vracht vervoer kan worden gebruikt. Het kan 66 passagiers vervoeren. Ontkomen. De 47 Boliviaanse vluchtelin gen, die met een vliegtuig naar Argen tinië ontkomen zijn, zullen politiek asiel verkrijgen in Argentinië, mits zij zich daar vestigen, aldus het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. De bemanning van het toestel, die in de lucht overmeesterd werd, mag met de machine naar Bolivia terug. Verdronken. Zestien vrouwen en kinderen zijn verdronken doordat de zeilboot, waarin zij naar een eiland onder de Zuidkoreaanse kust zouden worden ge bracht, omsloeg. In de boot zaten 25 vrouwen en kinderen, die van plan waren zeewier te gaan verzamelen. Brand. In de buitenwijken van Milwaukee is een tot woonhuis omgebouwde schuur tot de grond afgebrand, terwijl zich in de woning zes kinderen bevonden. Alle zes kwamen om het leven. De ouders waren bij vrienden op bezoek, toen zij het hoorden. Geografie. Een 35-jarige Russische vrouw, die zaterdag aan boord van het toeris tenschip „Pobeda" in Stockholm was aangekomen, heeft asiel gevraagd. Zij is doctor in de geografie en de politieke economie. ADVERTENTIE FISCALE EN ECONOMISCHE PERIODIEKEN AMSTERDAM Ook in de boekhandel 19. De plotselinge aankomst van Panda, i nus luisterde met belangstelling naar de Plutanus en Jolliepop verwektk wel enige opgewonden kreten, die alom weerklonken opschudding op het terras van Café-Res taurant „Zeestrand". Enkele dappere be zoekers stelden zich verdekt op onder de tafels maar de meesten zochten elders een goed heenkomen. Jolliepop merkte dan ook terecht op: Het komt mij voor. dat de omstanders, verontrust zijn over de wijze, waarop wij dit terras betreden heb- 22.11 Platen I ben, als ik zo vrij mag zijn dit onder uw I aandacht te brengen!" De bejaarde Pluta- en stelde zich vervolgens weer op zijn hoofd op, om een betere kijk te krijgen op het zenuwachtige rennen der verjaagde café-bezoekers. „Uiterlijk maakt deze uiterlingen-plék een uiterst uitbundige in druk", sprak hij bezorgd Wat is het doel van deze instelling?" „Wel - ehdit is een café", zei Panda, „en dat is een plaats waar men iets kan gebruikenen wat men hier gebruikt zijn verversingen" vulde Jolliepop aan. Aha - ik zie in!", knikte Plutanus. (Hij knikte werkelijk hoewel hij op zijn hoofd stond. Lang niet iedereen zou hem dat na kunnen doen). „Maar dan wens ik geen uitzondering te vormen! Laten wij óók een verversing ne men En op datzelfde ogenblik deed hij, met zijn magische vermogens, een groot aantal van die zure citroenen verschijnen, die voor hem blijkbaar de enige verver singen vj&ren EIGENLIJK zijn de meeste processen, die zich om ons heen afspelen, veel inge wikkelder dan zij ons toeschijnen. Daar staat als gelukkige omstandigheid iveer tegenover, dat geen sterveling zich daar van rekenschap geeft, waardoor het leven niet dl te vermoeiend wordt. Stelt u zich eens voor, dat u bij aankoop van een paar schoenen diende te beseffen, welke chemi sche en natuurkundige proces sen zich in de dierenhuid vol trokken hebben, eer er een dragelijk stuk leer uit gesne den kon worden! Of dat u bij elke pas behoorde te weten aan welke mechanische krach ten uw lichaam onderworpen is! Ook al zouden we in staat zijn ons van al dergelijke dingen reken schap te geven - wat uiteraard onmogelijk is - dan zou het toch hoogst onverstandig zijn ons hieraan over te leveren, want er zou geen tijd overblijven om werkelijk te leven. Niemand kan het ons dan ook kivalijk nemen, dat we voor de meeste verschijn selen om ons heen weinig aandacht heb ben, en - indien ons eens iets merkwaar digs opvalt - we daarvoor een gemakke lijke verklaring zoeken, die ons voor al te diepzinnige overpeinzingen behoedt. Wilt u een voorbeeld? Vraag dan eens aan een willekeurige leek, waarom mortel, of cement hard wordt. In de meerderheid der gevallen, zal hij u vertellen dat dit komt door het droogproces, waaraan de natte ementmassa in de buitenlucht onderhe vig is. De gedachtenassociatie is hier duidelijk We kennen het uitgedroogde brood, dat hard wordt, en allerlei andere stoffen, die een zekere hardheid vertonen zodra het daarin aanwezige water er uit getrokken is. Daarom zal het met de mortel ook wel zo zijn. f Waarom cement hard wordt Vragen we vervolgens, hoe het dan komt, dat bepaalde soorten cement ook onder water verharden, dan ontstaat uiteraard een vraagteken, want door het verhar dingsproces met uitdroging gelijk te stel len, is een bijkans onoplosbaar probleem ontstaan ter verklaring van het harden van cement onder water. Nu weet een ieder, dat het voornaamste bestanddeel van metselwerk gevormd wordt door de kalk, die als ongebluste kalk uit de kalkbranderijen komt, maar door toevoe ging van water in gebluste kalk overgaat. Deze geblus te kalk is het eigenlijke bindmiddel in metselkalk, ce ment, beton of wat u verder ook wilt hebben. En het harden van deze kalk is niet afhankelijk van een uitdrogingspro ces, maar van een verbinding met de kool zuur uit de lucht, waardoor de harde kool zure kalk ontstaat en water vrij komt. De vermenging met zand ter verkrijging van metselspecie, heeft tot doel de toetreding van (koolzuurhoudende) lucht mogelijk ie maken. (Voorts belet, zand het inkrimpen van de massa, en vormen zich voor een deel silicaten met het zand, maar dat doet momenteel weinig terzake). Door de verbinding met koolzuur uit de lucht komt per kg kalk bijna 1/4 deel aan water vrij. Dit ter verklaring, waarom een pas gebouwd huis in het begin zo ver schrikkelijk vochtig is M..ar genoeg hierover, want we moeten eens spreken over hele bergen die voor het grootste deel uit natuurlijk beton be staan. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2