Eerste complex in Delftwijk door gelukkige bewoners betrokken Zandvoorts enige stoomwasserij sluit door personeelsgebrek Kort en bondig^) MAANDAG 1 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Opmerkelijk snelle bouw mede dank zij rationeel ontwerp van architect Herdenking eeuwfeest Rusthuis aan Jansstraat Fransen bezochten het CIOS te Overveen Vier voorstellingen door de Hoofdstad Operette Haarlemmer aangehouden bij Belgische grens Auto tegen boom op de Zeeweg Haarlem leent opnieuw tegen 4 1/4 Ged. Staten keurt aankoop nand Kennemerplein 3 goed Afscheidsreceptie van jhr. dr. J. C. Mollerus Feestavond coöp. „Haarlem" H. M. A. de Wijs veertig jaar werkzaam bij de P.T.T. Hoofd „Oranje Nassau" nam afscheid Schakers er is nog plaats voor u Jubileum Vondelschool met „Baron Kreefteneus" gevierd A. Reitsma gehuldigd LISSE Zeer geslaagde avond van „Het Jeugdhonk" te Lisse HILLEGOM Speeltuinverenigingen in actie Katholiek culturele kring Zondagsschool viert zilveren jubileum Bijna vijfhonderd gulden voor blinden Operette vereniging houdt bazar Contactavond G.J.M.V. Fitter M. Paap nam afscheid Zaken tegen „swingjongens" werden aangehouden BENNEBROEK Veel belangstelling voor de Tiroler Kapel Meisje te Vogelenzang door auto aangereden Pastoor Janssen Schmidt nam afscheid „Kracht en Vlugheid" gaf demonstratie Er komt schot in de woningbouw in i „Delftwijk", Haarlems laatste noordelijke stadsuitbreiding. Zaterdagmiddag zijn de sleutels van de eerste 24 van de 224 wo ningen, welke voor rekening van de Coöperatieve Woningbouwvereniging Volks huisvesting in dit nieuwe stadsdeel, gele gen tussen de Delft en de Rijksstraatweg ten noorden van de Jan Güzcnvaart, wor den gebouwd, aan de bewoners ter hand gesteld. Het betreft hier een complex wo ningen aan de Generaal Spoorlaan, be staande uit flats van drie en vier kamers. Er zullen in de komende maanden nog ze ven van deze woningblokken verrijzen, waarvan de laatste indien er zich ten minste geen abnormale vertragingen voor doen omstreeks april van het volgende jaar gereed zal komen. Met de bouw is in juni 1055 door de aannemersfirma J. J. Bergshoeff uit Al phen aan de Rijn begonnen. Men had ge hoopt, dat de eerste woningen in de maand juli van dit jaar betrokken hadden kun nen worden, maar vorst- en regenverlet haalden een fikse streep door deze streef datum. De complexen zijn gebouwd in drie en vier woonlagen, en hebben gemeen schappelijke Juinen. Nadat de voorzitter van Volkshuisvesting, de heer H. H. Booms, de nieuwe bewoners enige prakti sche wenken had gegeven en hen veel ge luk had toegewenst, was daar dan eindelijk het voor de betrokkenen langverbeide ogenblik aangebroken: de ontvangst van hun huissleutel en daarmede vaak het ein de van vele huisvestingproblemen. De heer Booms vertelde ons, dat men door omstandigheden van financiële aard voorlopig nog van enkele voorzieningen in de wpningen heeft moeten afzien. Zo is in de souterrains een ruimte gereserveerd voor een droogmachine en zal er te zijner tijd in de lavets in de douchecellen een wasmachine worden geplaatst. Ook de cen trale radio- en televisie-antennes op de da ken van de woningcomplexen konden om de hiervoren genoemde reden nog niet worden aangebracht. Het bestuuur van Volkshuisvesting heeft echter goede hoop, dat een en ander binnen afzienbare tijd zijn beslag zal krijgen. De huur van de woningen bedraagt f 12.20 per week voor de driekamerflat en f 12.70 per week voor de vierkamerflat. In deze bedragèn zijn o.a. begrepen de bijdrag in de onderhouds kosten van de gemeenschappelijke tuin, de huur van de geyser en de premie voor de glasverzekering. Maakt het door de ar chitect H. W. van Kempen ontworpen hui zenblok met zijn strakke lijnen en grote vensters reeds van buiten een rustige, pret tige indruk, deze indruk wordt bij het bin nentreden van de woningen nog versterkt. De deuren en verdere betimmering zijn in de moderne functionele tinten geverfd. Een foto van het eerste blok van 24 ivoningen van het complex van „Volks huisvesting" in Delftwijk. Het Ener giebedrijf heeft aan de Generaal Spoor laan lantaarnpalen geplaatst van een type, dat in het algemeen wordt toe gepast in parkachtige stadswijken of dat gebruikt' wordt voor de verlichting z>an ventwegen, welke mede door het verschil in verlichting te onderscheiden zijn van de hoofdweg waar natrium- armaturen worden toegepast. In de Grote Kerk te. Haarlem waren zon dagavond velen bijeen gekomen voor <le herdenkingsdienst, gehouden ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van het aan de Jansstraat gevestigde rusthuis der Hervormde gemeente van Haarlem. Dr. G. Snijders hield een predikatie naar aanlei ding van Johannes 21 vers 18: „Wanneer gij oud geworden zijt, 7.0 zult gjj uw han den uitstrekken en een ander zal u gorden en brengen, waar gij niet wilt". De dienst begon met het zingen van Gezang 146, verzen 1, 2 en 3. Na het lezen van de geloofsbelijdenis werd gezongen Gezang 132, verzen 2, 3 en 4. Dr. Snijders las Psalm 100 en Philippenzen 4, verzen 1 tot 9. Medewerking verleenden de organist Piet van Egmond en de fluitist Guus Spaan, die werken van J. Quantz, Loeillct en G. P. Telemann ten gehore brachten. In zijn inleiding tot zijn predikatie her innerde dr. Snijders,aan de vergeelde „foto" van het leven in een diakoniehuis der vo rige eeuw, beschreven door I-Iildebrand in de Camera Obscura. Er wordt thans veel critiek uitgeoefend op de tijd van meer dan honderd jaar ge leden. Hoe zal men over een eeuw spreken over de stand van zaken van heden Mo gelijk zegt men, dat dit tijdsgewricht de periode was van grote woorden. Tot da den kwam men moeilijk: bejaarden ston den op lange wachtlijsten en plannen tot de bouw van huizen voor bejaarden wer den niet tot uitvoering gebracht. Als men de kerkelijke arbeid in het rust huis van een eeuw overziet dan mag men niet hoog opgeven over hetgeen bereikt is. Wel is er reden tot dankbaarheid. Ouder worden betekent minder worden. De mens strijdt er wel tegen, maar hij kan toch niet verhinderen, dat zijn krachten afnemen. Ouder worden houdt ook in dat men tijd heeft om zich voor te bereiden op cie eeuwigheid. Men leeft dichter bij de Heer. Men heeft meer tijd voor gebed dan an deren. Het resultaat moge zijn dat men de ogen richt op het leven na dit leven, de handen uitstrekt naar Jezus en de wegen volgt, die Hjj aangeeft. Na dankgebed werd nog gezongen Ge zang 135, verzen 1, 2 en 3: „Dankt, dankt nu allen God". In het kader van wederzijds bezoek van ambtenaren van het ministerie van onder wijs van Frankrijk en Nederland, bezocht zondagmorgen een groep vertegenwoordi gers van het Franse ministerie het CIOS te Overveen. De directeur van het instituut gaf een uiteenzetting over de opzet en werkwijze van het CIOS, welke aanleiding gaf tot het stellen van vele vragen. Onder meer werd de vraag gesteld, waarom dit instituut niet de beschikking had over een eigen sporthal en terreinen, omdat men zich op grond van eigen ervaring niet kon voorstellen dat bij een rijksinstelling een dergelijke accommodatie ontbreekt. De heer W. Dooijes antwoordde, dat de plannen voor het bouwén van een sport hal reeds lange tijd gereed liggen, maar dat, om hem nog onbekende redenen tot de bouw en aanleg hiervan nog steeds niet is overgegaan. Na deze inleiding en de daarop volgende discussie volgde een rondgang door het gebouw en over de terreinen, waarbij de directeur nadere uitleg gaf. Het bezoek werd afgesloten met een maaltijd, waarna de bezoekers naar Am sterdam vertrokken. Door de grote ramen komt een maximum aa.n daglicht. De vloeren zijn samengesteld uit holle baksteen, hetgeen een ruime mate aan isolering waai'borgt, zowel wat de tem peratuur als het geluid betreft. In de ka mers bevinden zich verplaatsbare kasten, zodat een ieder naar zijn eigen smaak de beschikbare ruimte kan indelen. In de hui zen zijn reeds de contactdozen voor radio- en televisie ontvangst via de centrale an tenne aangebracht, zodat men straks door eenvoudig een stekker in de contactdoos te steken van een prima ontvangst verze- zekercl kan zijn. De keukens zijn op moder ne wijze ingericht. In de souterrains ten slotte bevinden zich ruime boxen, voor iedere bewoner één en een gemeenschappe lijke ruimte waarin mettertijd een droog machine het te drogen hangen van de ge- zinswas in of buiten het gebouw overbo dig zal maken. Het tempo van de houw is voor een be langrijk deel in gunstige zin beïnvloed kun- nen worden door de uiterste rationele op zet van de architect, die zijn ontwerp sa menstelde uit zoveel mogelijk voor herha ling vatbare elementen. De officiële ingebruikneming van de acht woningcomplexen zal plaats vinden wan neer het laatste blok voor bewoning ge reed is. Bij die gelegenheid zal een kunst werk worden onthuld. De Hoofdstad Operette heeft een nieuw werk op haar repertoire genomen: „Die lustige Witwe" van Frans Leïjar, waarvan op vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 okto ber te Haarlem in de Stadsschouwburg in totaal vier tentoonstellingen zullen wonden gegeven. De landelijke première is begin september te Hilversum gegeven. „Die lustige Witwe" is door Victor Leon en Leo Stein een halve eeuw geleden ge schreven. In de hoofdrollen treden op: Fritz Stci- ner, Otto Aurich, Leo Cordes-Dermota Rosy Parrish en Leo Cordes - Dermota in „Die Lustige Witwe".. (eerste tenor van de Weense Volksopera) als gast, Mizzi van der Lans, Jan Hander- son, Herman Valsner, Rosy Parrish en Walter Fein. De muzikale leiding berust bij Wilhelm Rettich, die lange tijd in Haarlem heeft ge woond en sinds kort aan de Hoofdstad Operette is verbonden. Otto Aurich had de regie. De kostuums zijn ontworpen dooi' mevrouw Reiss-Kromes te Wenen en Tom Manders ontwierp de décors. Op verzoek van de Haarlemse politie heeft de Koninklijke Marechaussee te Put ter. (Belgische grens) een achtendertig- j jarige Haarlemmer aangehouden, verdacht van diefstal van een bedrag van 105. Een Haarlemse dame had op 23 september aan gifte gedaan van het bedrag. Verdacht werd een kostganger, de achtendertigjarige Haarlemmer, die onverwacht vertrokken was. De aangehoudene is naar Haarlem overgebracht en ingesloten. In de nacht van zaterdag op zondag om streeks twaalf uur is een. auto, waarin twee dames en twee heren zaten, die een bezoek aan Zandvoort hadden gebracht, op de Zee weg te Overveen tegen een boom gereden De auto was door onbekende oorzaak gaan slingeren en aan de linkerkant van de weg tegen een boom tot stilstand gekomen. Toen de politie op de plaats van het ongeval ar riveerde trof zjj een der dames bij de be schadigde auto aan. Een van de manlijke inzittenden was naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haar lem gegaan, om wonden te laten hechten. Tegen de bestuurder, een Bloemendaler, is proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen wordt morgen, dins dagavond 2 oktober, een spoedeisende ver gadering van de Haarlemse gemeenteraad gehouden. Aan de orde komt het aangaan van een geldlening, waarover in de afgelopen week onderhandelingen zijn gevoerd. Op verzoek van de geldgeefster kan het bedrag van de lening nog niet worden genoemd. Wel staat hetvast, dat, evenals met de in augustus afgesloten lening van vijf miljoen gulden het geval was, dat het rentepercentage weer 4yA zal bedragen. Het is "aanneme lijk, dat de wethouder van Financiën deze plotselinge kans wil gebruiken om de kas- positie van de gemeente te verzekeren en daardoor minder afhankelijk te zijn van het rijk. Tenzij immers het rentegamma wordt doorbroken is het op het ogenblik moeilijk geldleningen af te sluiten. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het op 18 juli 1956 genomen be sluit van de gemeenteraad van Haarlem om f 55.644,uit te trekken voor het treffen van voorzieningen en het aanschaf fen van meubilair in het vroegere kleuter- huis „Margriet" aan het Kennemerplein 3 in Haarlem goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling dit gebouw waarover wij reeds diverse keren schreven geschikt te maken voor het onderbren gen van de gemeentelijke inspectie van het lager onderwijs en de economische ad viseur, alsmede van de taakanalist. In het gebouw van de Kamer van Koop handel aan het Nassauplein te Haarlem heeft jhr. dr. J. C. Mollerus een receptie gehouden ter gelegenheid van zijn afscheid als secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en omlig gende gemeenten. Velen werkzaam in han del, nijverheid en industrie -waren bijeen gekomen om jhr. Mollerus dank te zeggen voor de prettige samenwerking in de loop der jaren ondervonden. Er waren afge vaardigden van het departement van Eco nomische Zaken, gemeentebesturen en commissies en ook van besturen van bon den en verenigingen, waaraan jhr. Mollerus zijn krachten, heeft gegeven of nog zijn krachten geeft. Van verschillende kanten werden jhr. Mollerus geschenken aangeboden, onder andere van zijn collega's uit de provincie Noordholland. Zaterdag 6 oktober wordt in de gemeen telijke concertzaal te Haarlem een feeste lijke personeelsbijeenkomst gehouden van de coöperatie „Haarlem u.a. Er wordt me dewerking verleend door Willy Rex, The Wilco's, Charles, Cas Ras, Matla en De Wama's. Na afloop volgt er een bal onder leiding van de heer Th. van der Molen op de muziek van „The Midnight Kiddies". Tijdens deze feestavond worden de vol gende werknemers (stens) gehuldigd: mej. H. M. Hoomans en de heer Th. Oderkerk (beiden veertig jaar) en de heren L. J. de Vos, S. Doop, L. Jansen en S. P. Met ten (allen 25 jaar). Bovendien nemen de heren C. van 't Ende, C. G. van Es, Th. Oderkerk en J. G. van Looy, afscheid. Woensdag 3 oktober hoopt de heer H. M. A. de Wijs, besteller I, wonende Hoof man straat 16 te Haarlem, dc dag te herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. De jubilaris die zijn loop baan in het bedrijf begon als hulpbes-teller aan het oude Postkantoor in de Zijlstraat, ontving zijn aanstelling als besteller in april 1920. Na enige jaren dienst te heb ben gedaan als kantoorknecht op het ar chief van het postkantoor, volgde zijn be noeming tot besteller eerste klasse en in deze rang verricht hij de laatste jaren zijn werkzaamheden op de afdeling kwitanties. De jubilaris zal het jubileum in huise lijke .kring vieren. De heer F. H. Geursen, gedurende tien jaar hoofd van het instituut Oranje Nassau te Haarlem, is als onderwijzer aangesteld op de Professor van der Leeuwschool u.l.o. in Amsterdam. Zaterdag heeft hij afscheid genomen van zijn leerlingen, die enige toneelstukjes opvoerden en liedjes ten ge hore brachten. Vervolgens boden de kin deren hem een modern boekenrek aan. Vrijdagavond 5 oktober wordt een ouder bijeenkomst gehouden in „De Leeuwerik", waarop ook voor oud-leerlingen gelegen heid zal bestaan afscheid van de heer Geur sen te nemen. Er zijn al heel wat inschrijvingen h binnen voor de massale schaakont- 8 moeting tussen de lezers van onze krant en de Schaakclub Haarlem, i; Maar er kunnen nog veel meer lief- hebbers een plaatsje krijgen op don- derdagavond 4 oktober aanstaande in 8 gebouw Zang en Vriendschap aan de Jansstraat in Haarlem, waar de wed- 8 strijd wordt gespeeld. Men weetJiet,' i iedereen kan meedoen: jong en oud., zwakke huisschakers, clubspelers en geroutineerden. Het enige dat men te 8 doen heeft is het schrijven van een 8 brief of briefkaart'aan: Sportredacteur Haarlems Dagblad/O. II. C., Grote Houtstraat 93 in Haarlem met de ver melding „schaakontmoeting' en ver der of men huisschaker of competitie- i speler is. ODCOOCOCOCOOCOCODCOOOCCCGODCO De Haarlemse Stadsschouwburg was za terdagmiddag gevuld met een feestelijk ge stemd en overwegend jeugdig publiek. Aan leiding hiertoe was het jubileum, dat docen ten en leerlingen van de Vondelschool vier den: het zilveren bestaansfeest van de school, dat met de opvoering van Piet Mossingkofs „Baron Kreefteneus" vol jolige luister werd herdacht. Er is aan de opvoering alle zorg besteed. De jeugdige acteurs en actrices stonden overigens niet voor een première, want nog onlangs gaven zij in het Bloemen- daalse Openluchttheater de eerste voorstel ling van het alleraardigste stuk. Alleen wa ren er ditmaal een koortje en een dansgroep aan toegevoegd. De regie was in handen van mevrouw Van Kampen-v. d. Brink, de dans jes waren door mevrouw Venema ingestu deerd. Voor de muziek zorgde de heer Pape. Het werd een zeer genoegelijke vertoning, waarover terecht na afloop de heer J. A. C. Bleeker, directeur der school, zijn voldoe ning uitsprak, dank brengend aan allen, die haar tot stand brachten. De heer A. Reitsma, besteller I bij de PTT te Haarlem, is vanmorgen in zijn wo ning gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De heer W. J. Steen- mers adjunct-directeur van het post/district Haarlem, bood de gelukwensen aan na mens het staatsbedrijf en overhandigde een gratificatie. De heer B. J. Korsman, chef van de afdeling geldartikelen op het Post kantoor, herinnerde aan de samenwerking op de afdeling en bood een vulpen aan. De heer G. J. Haazer overhandigde namens de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) een doos siga retten en de heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, een pendule. Me vrouw Reitsma ontving bloemen. De oud ste zoon van de jubilaris bracht dank voor de aan zijn vader gebrachte hulde. Onder hen die gelukwensen aanboden, was ook de oud-directeur van het postkantoor, de heer F. Smit. Zaterdagavond werd in het gerestaureerde „Rehoboth" te Lisse de eerste jeugdhonk avond gehouden en als er ooit sprake is ge weest van een uitstekende start, dan was dat nu het geval. Men bood de honderden be langstellenden een vrolijk, speels program ma. Onder meer traden op het Jahojo-t-!o, enkele jeugdgroepen van de gymnastiekver eniging DOK en een balletgroepje van de balletschool Wych. Na de pauze was het de beurt aan de toneelgroep WIK, die „De sportman" van Joh. Blaasse opvoerde. L. Apon vertolkte een meesterlijke „Joris". Rie v. d. Linden slaagde er volkomen in een aanvaardbare „Bertha" uit te beelden. Nel Buurman was als „Els" uitstekend en dat kan ook gezegd worden van Lieke We vers, die de rol van „Locs" vertolkte. Hans Dol als de Amerikaanse sportman, bleek voor deze rol geknipt. Henk Möhlman was als „Oom Lou" zeer goed. Van Arie Gort en R. Pauw, respectievelijk als de „verloof de van Bertha" en „zoon Ko", gaat WIK stellig ook nog meer plezier beleven. Voor de regie zorgde mevrouw R. de Jonge—de Groot. „Het Jeugdhonk", dat in Lisse de naam heeft de enige vereniging te zijn, die de avonden precies op tijd laat beginnen, week ook dit keer niet van deze regel af. Klokslag acht uur stapte de heer B. Vijf huizen op het podium voor zijn openings toespraak. Binnenkort wordt er in Hillegom een grote inzamelingsactie voor de drie gezamenlijke speeltuinverenigingen gehouden. In verband met het zeer drukke verkeer, is het werk dat door de speeltuinverenigin gen wordt verricht van groot belang. De besturen van de speeltuinverenigingen willen de kinderen een middag bieden van spel en jolijt. De besturen hebben contact opgenomen met het kindercircus Lamberta uit Haarlem. Gedurende drie vrije midda gen, zal dit gezelschap voor de Hillegomse jeugd in de grote zaal van Treslong optre den. De kinderen zullen gratis toegang hebben. Het aantal deelnemers aan de katholieke culturele kring is nu zo groot geworden, dat de avonden, die men georganiseerd had, doorgang kunnen vinden. Op het programma staan onder andere 'n toneelvoorstelling van het beroepstoneelgezelschap Studio, getiteld: „De indringster" en een lezing over de vrij metselarij te houden door de heer J. Domi- nicus, leraar aan het r.k. lyceum te Alkmaar. In de vastentijd zal het passiespel „Barab- bas" van Par Lagerkvist worden opgevoerd. De data zullen nog nader worden bekend gemaakt. Gisteren herdacht de zondagsschoolver eniging Patrimonium te Hillegom haar vijf entwintigjarig bestaan. De school draagt geen kerkelijk stempel; hervormden en ge reformeerden werken in deze samen. De enige overgeblevene uit het bestuur van vijf entwintig jaar geleden is de heer W. Visser, de huidige penningmeester. Öok hij viert dus zijn zilveren jubileum. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om dit feit in alle stilte te vieren. BINNENLAND Expositie „Pulchri Studio". Het schil derkundig genootschap „Pulchri Studio" in Den Haag houdt zijn najaarstentoonstelling van werken van leden met als gast de Bel gische schilder Rik Slabbinck van 7 tot 27 oktober. HAARLEM EN OMGEVING Bromfietser maakte val. Zondagavond omstreeks half twaalf is een bromfietser, komende van de Duinlustweg op de hoek van de Ramplaan te Overveen, tegen het trottoir gereden en gevallen. Met een hoofd wonde is de bromfietser in het Marine Hos pitaal opgenomen. Looddiefstal. Zaterdagochtend is in het Bloemendaalse bos een zestienjarige jonge man uit Haarlem aangehouden, die ui' een woning te Bloemendaal een partij lood had gestolen. Het lood werd in beslag genomen en de jongeman is in het politiebureau te Overveen ingesloten. Afscheid. De heer J. Gelijns, die, zoals gemeld is, benoemd is tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hoorn en vandaag zijn werkzaamheden heeft begon nen, heeft zaterdagochtend afscheid genomen van zijn leerlingen nadat hij een dag te vo ren door autoriteiten en ouders was ge huldigd. Botsing. Zondagmorgen omstreeks kwart voor twaalf kwamen twee auto's bij het kruispunt SchulpwegTollenslaan te Aerdenhout met elkaar in botsing. Een van de inzittenden werd aan zijn hoofd en knie gewond. De eerste Zandvoortse stoomwasserij „Hollandia", gelegen aan de Pakveldstraat, zal op 13 oktober haar poorten sluiten. Het voltallige personeel, thans nog zestien personen bedragend is tegen deze datum ontslag aangezegd. Naar wij van de eigenaar, de heer J. H. G. Weenink vernamen, is het sluiten van zijn bedrijf in hoofdzaak te wijten aan een steeds toenemend personeelsgebrek. De wasserij werd 36 jaar geleden ge bouwd, toen Zandvoort voor het meren deel nog weiland was. Sindsdien breidde het bedrijf zich gestadig uit en het was serij-complex heeft nu een grote omvang. De hoge fabrieksschoorsteen de enige in het dorp beheerst het beeld van de omgeving. Er was een tijd, dat men er met ruim zestig man personeel werkte en het bedrijf voorzag in een grote behoefte omdat de hotels en pensions in eigen ge meente terecht konden. Het bedrijf maakte een bewogen geschiedenis door. In de be zettingstijd werd het gevorderd door de bezetter en diende het in de eerste plaats als „weermachtswasserij". Doch na de oor log kreeg men in steeds toenemende mate te kampen met personeelsgebrek. Men had hierbij nog een extra handicap, doordat in Zandvoort weinig of geen wasserij-perso neel was te krijgen, behalve dan de kern ploeg, waarmede men bleef doorwerken, doch de randgemeenten, waar vele wasse rijen gevestigd zijn, zogen veel arbeids krachten weg. Daardoor werd het de laatste tijd bijna onmogelijk om te kunnen doorwerken en toen onlangs de grote stoomketel werd af gekeurd, bleek vervanging door een nieuwe ketel zeer grote kosten te zullen mee brengen. Toen bovendien de zoon van de eigenaar te kennen gaf onder deze moei lijke omstandigheden er niets voor te voe len het bedrijf van zijn nu 70 jaar oud zijnde vader te gaan voortzetten, doch plannen beraamt, om binnenkort te gaan emigreren, werd dit voor vader en zoon, die thans beiden het bedrijf nog uitoefenen, aanleiding om tot opheffing en verkoop van de wasserij te besluiten. Wat er met het grote pand binnenkort zal gaan gebeuren, staat nog niet vast. De inventaris zal eerst worden verkocht, daar na het pand. De heer Weenink vertelde ons van vele industrieën reeds aantrekke lijke aanbiedingen te hebben ontvangen. Dit mag geen wonder heten, want het pand bezit een grote bedrijfsruimte met enkele ruime zalen, waarin nu de wasserij en de strijkafdeling" zijn ondergebracht. Van ver schillende zijden werd ook reeds opge merkt, dat het pand een unieke gelegen- De collecte, die zaterdag in Zandvoort heeft plaats gehad voor de blindenvereniging „De fakkels bijeen" heeft vierhonderdachten zestig gulden opgebracht. De organisatoren betuigen hun hartelijke dank aan allen, die aan dit verheugend resultaat hebben mede gewerkt, inzonderheid de collectanten en collectrices. heid zou bieden om te dienen als brand weerkazerne. Tot nu toe echter heeft de gemeente nog geen interesse getoond. In elk geval staat vast, dat het ver dwijnen van stoomwasserij Hollandia voor vele neringdoenden en particulieren in Zandvoort een ernstige handicap betekent, vooral voor de hotels en pension, die nu weer op andere gemeenten zullen zijn aan gewezen, want Zandvoort bezit nog wel enkele kleinere particuliere wasserijen, doch deze zullen onmogelijk in staat blij ken te zijn, het verdwijnen van wasserij „Hollandia" te kunnen opvangen zodat men op bedrijven elders aangewezen zal zijn. De Zandvoortse operettevereniging houdt in het Patronaatsgebouw te Zandvoort op vrijdag en zaterdag aanstaande een bazar ter versteviging van de kas. Naast talrijke attracties, de 'er werden geboden zowel voor de jeugd als voor de ouderen, valt als leuke bijzonderheid te vermelden, dat de medewerkenden aan deze bazar zullen ge kleed gaan in costuums van operettes, wel ke door de vereniging tot nu toe werden opgevoerd. Het winterprogramma werd thans defini tief vastgesteld. Op 10, 12 en 13 december zal in theater Monopole de opvoering van „Die lustige Witwe" plaats vinden. Op 12, 19 en 26 januari wordt eveneens in dit theater de jaarlijkse feestavond gehouden, in april wordt het winterprogramma besloten met een opvoering van de operette „Duizend en een nacht" van Joh. Strauss. De jongensclub van de Christelijke jon geman nen vereniging te Zandvoort begint haar wintercampagne op 2 oktober met een contactavond. De ouders kunnen op deze avond kennis maken met de jeugdleiders. De heer Bol, één der oprichters van de jongensclub zal dan tevens afscheid nemen. Deze contactavond wordt gehouden in de nieuwe consistorie der Hervormde kerk te Zandvoort. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft de fitter M. Paap zaterdagmorgen in het bureau van de ge meentebedrijven te Zandvoort afscheid ge nomen van de directie en het voltallige per soneel. De heer Paap werd hierbij toegesproken door de directeur der bedrijven, de heer A. A. Cense, die de werklust en kennis van de heer Paap aan allen ten voorbeeld stelde en memoreerde, dat de heer Paap sinds 1926 in het bedrijf werkzaam was. De heer en mevrouw Paap werden een gaskachel aan geboden. Het woord werd vervolgens nog gevoerd door de heer F. de Jong, namens de afde ling Zandvoort van de Algemene Neder landse bond van ambtenaren, die de heer Paap een zilveren horlogeketting en diens echtgenote een plant schonk. De Haarlemse kantonrechter, mr, F. J. Gerritsen, heeft vanmorgen de twee op 24 september uitgestelde zaken behandeld te gen twee Haarlemse jongens die zich tij dens de relletjes tussen Zandvoortse en Haarlemse „swingjongens" misdragen zou den hebben. Beide zaken werden voor onbepaalde tijfl aangehouden omdat men het nuttig oordeelde van de verdachten een reclassc- ringsrapport té laten samenstellen. Ondanks lichte regen is het optreden van de Tiroler Kapel, zondag op de Linnaeushof, een succes geworden. De kapel speelde voor een zo groot publiek, dat niet eens allen in het theehuis een plaats konden vinden. Er werd lustig meegezongen. Zondag aanstaande komt de Tiroler Kapel weer een concert ge ven op de Linnaeushof, dan in de grote kas die tweemaal zoveel publiek kan bevatten. In Vogelenzang ter hoogte van Vogelen- zangseweg 198 is zaterdagmiddag om onge veer twaalf uur een ernstig ongeluk gebeurd. Toen een vrachtauto, rijdende in de rich ting noord-zuid Vogelenzang naderde, stak het vierjarige meisje Elly Rozenbos, dat tezamen met een jongetje aan de kant van de weg had gestaan, de weg over. Het voor wiel van de wagen reed over het meisje. Zeer ernstig gewond, o.a. met een beenbreuk en een schedelbasisfractuur werd het meisje naar het Marine Hospitaal te Overveen over gebracht. Zondag is afscheid genomen van de heer L. J. M. Janssen Schmidt, aan wie emeri taat is verleend als pastoor der r.-k. kerk van Bermebroek. Des morgens droeg de pastoor een hoog mis op in de kerk en hield een afscheids- predikatie, waarin hij allen dank bracht voor de trouw en de volgzaamheid, welke aan hem als priester waren betoond. Des middags volgde in het versierde R.-K. Verenigingsgebouw een receptie. Aanwezig waren de burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren met zijn echtgenote, oud-burge meester mr. K. J. G. baron van Harden- broek van Bergambacht met zijn echtge note, wethouder de heer C. Elgersma, de artsen P. v. Aals en G. Manschot, ds. C. Klapwijk, gereformeerd predikant, een de putatie van de hervormde gemeente te Bennebroek, tal van geestelijken, onder wie oud-kapelaans en vertegenwoordigers van de plaatselijke katholieke organisaties en instellingen. Namens de parochie werd pastoor Jans sen Schmidt een radiotoestel aangeboden; van andere zijde werd hem een gras machine geoffreerd om het gazon van zijn nieuwe woning goed bij te houden. Verder ontving hij geschenken in enveloppe en rookgerei. Ds. C. Klapwijk prees de schei dende priester voor de wijze waarop hij de belangen van zijn parochie en parochianen had behartigd en er zoveel toe had bijge dragen, dat calvinisten en papisten in goede vriendschap naast elkander konden leven. De heer Kwaadgras, ouderling van de Her vormde gemeente, bracht de dank over van ds. H. S. J. Kalf, die verhinderd was aan wezig te zijn. Des avonds kwamen velen op een fees telijke bijeenkomst bijeen, waarbij bleek, dat niet het afscheid maar wel" de dank baarheid het motief was om deze avond een vrolijk karakter te geven. Medewer king verleenden o.a. de R.-K. Gymnastiek vereniging J. B. S. en de R.-K. toneelver eniging „Bennebroek". De vroegere kape laan, de heer J. Loerakker, droeg een ge dicht voor. Zaterdagmiddag is op het terrein achter de Hervormde Kerk, dat het gemeentebe stuur ter beschikking had gesteld, de eerste demonstratie gegeven van de in maart op gerichte gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid". De burgemeester van Benne broek, de heer D. van der Hoop van Sloch teren. sprak als beschermheer woorden an welkom, in het bijzonder tot de -usterver- eniging „N.A.S." uit Nieuw-Vennep die haar medewerking verleende en tot het bestuur van de plaatselijke zustervereniging „J«"gd beoefent sport" waarmede een zeer g ede verhouding bestaat. Hij merkte op, dat de vereniging reeds bijna 200 leden telt. Het is om „Kracht en Vlugheid" te steunen door donateur te worden. Daarom was hij zeer verheugd over de grote belangstelling. Daarna werden onder leiding van de heer G. J. Wiethaar oefeningen gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. De voorzitter der vereniging, de heer L. Siersma, sprak tot besluit woorden van dank.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7