Bloemendaalse Reddingsbrigade was dit jaar weer paraat Mr. Proper vraagt interpellatie over „zonvrij- beleid Bejaarden-sociëteiten gisteren weer geopend E. Wolf v/h C. Bos PERMANENT WAVE v.a. f. 15.- Jaarlijks concert voor genodigden Jubileum op „Meer en Bosch Ernstig ongeluk bij de Haarlemse Waterleiding Drie leden van het dagelijks bestuur treden af Voorwerpen verdwenen uit antiekwinkel te Haarlem Bijkantoor Nutsspaarbank in Oud-Schoten R. C. Nieborg 25 jaar bij P.T.T. en Telefonia „Rijdend bijbelhuis" in Heemstede Concierge W. Broekman in het zilver Haerlemsche Musyckcamer in 18de eeuws costuum Jubileum Vereniging van Huisvrouwen N. Ph. O. Nieuwe vlieger voor Elsje Boting Ontspanning en gezelligheid Openbare leeszaal stelt boeken beschikbaar Burgerlijke Stand van Haarlem Autoboxen in Heemstede op inpandige terreinen Ook in Zandvoort „Eigen club Bouw garage voor het gasbedrijf Haarlems Jeugdtheater treedt op in Hillegom Ir. E. J. Wijers gehuldigd Scholier kreeg hersenschudding ANWB-insignes voor trouwe chauffeurs Instituut opent seizoen met Joodse kleinkunst DINSDAG 2 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De bijzondere vergadering van de Haar lemse gemeenteraad, welke vanmiddag wordt gehouden naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om een geldlening aan te gaan, is door het communistische raadslid mr. M. D. Proper aangegrepen om een interpellatie aan te vragen over het beleid van het college inzake het „zonvrij" op de Haarlemse lagere scholen. Wij her- jhneren eraan, dat wij in onze bladen van verleden week woensdag en zaterdag reeds aandacht aan deze kwestie hebben gewijd. Mr. Proper vat de aanleiding tot zijn vragen als volgt samen: „Mede op verzoek van de Centrale Ouderraad zou het college van burgemees ter en wethouders aanvankelijk hebben overwogen het onderwijzend personeel in de maanden september en oktober 1956 te vergunnen de leerlingen van het lager on derwijs dezer gemeente bij goed weer twee middagen per week vrij te geven. De di recteur van deGeneeskundige Dienst drong daarop aan. Na overleg met de rijksinspecteur van het lager onderwijs werd echter slechts toegestaan dat het personeel gedurende twee middagen per week met de leerlingen bij goed weer zou mogen wandelen om het tekort aan zon tijdens de vakantie enigszins in te halen. De mogelijkheid bestaat dat deze vrije middagen in minde ring van de herfstvakantie komen! Te vrezen valt dat deze regeling o.m. door gebrek aan vervoersmogelijkheid niet het beoogde effect zal sorteren. Dit is te meer te betreuren nu door het gepleegde overleg toch reeds de gunstigste dagen verloren zijn gegaan". Vervolgens stelt mr. Proper de volgende drie vragen aan B. en W.: Verdient de oorspronkelijk door uw col- Heen van arbeider af'gekneld Op het terrein van de Haarlemse Water leiding, aan de Zeeweg bij Overveen is maandagmiddag omstreeks één uur een ernstig ongeluk gebeurd. lege ontworpen regeling over het geven van „zon-vrij" aan de schooljeugd niet de voorkeur boven de thans ingevoerde rege ling? Kan door uw college de toezegging wor den gegeven dat de toegestane uren „zon vrij" niet van de herfstvakantie worden afgetrokken? Kan er bij het onderwijzend personeel op worden aangedrongen dat van de gege ven mogelijkheden inderdaad gebruik wordt gemaakt? Een aantal werklieden was bezig het. afladen van waterbuizen van met een ADVERTENTIE Salon de Coiffure PERMANENT WAVE vanaf 15.- Grote Houtstraat 71rd. boven Hunkemöller-Lexis - Tel. 19157 Tiède Cap-waves enz. Haarlemse Dierenbescherming Tijdens de vergadering van de opposi tiegroepen van de Vereniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken .die maandagavond in café restaurant Brinkmann onrler leiding van de heer D. W. van Brouwershaven, op ver zoek van de heer Aug. Honing, die de vori ge bijeenkomsten ook steeds met vaste hand leidde (beide heren behoren tot geen enkele groep), is o.a. bekend gemaakt dat de bestuursleden mr. W. Boers, E. D. des Bouvrie en D. van der Grift als zodanig aftreden. Hiermede is wel aan één der voornaamste eisen van de oppositie tege moet gekomen. Na enige besprekingen van beide par tijen, waarbij de oppositie vertegenwoor digd werd door een comité uit de opposi tiegroepen gekozen tezamen met hun ad vocaten mrs. B. J. Lambers en H. J. Pot, heeft het thans nog zittende bestuur met vrachtauto De buizen rolden daartoe over mr_ R_ j_ Polak als raadsman verder nog een paar planken van de auto op de grond en werden in hun vaart met behulp van een 'staaldraad geremd. Terwijl een der buizen reeds op de grond lag stapte een achttienjarige arbeider uit Giessendam per ongeluk in een door de staaldraad gevormde lus. Vrijwel op het zelfde ogenblik begon de buis door de hel ling van het terrein weer te rollen, waar door de staaldraad strak werd getrokken. Het gevolg was, dat een der benen van de jonge man bijna geheel werd afgeklemd. In ernstige toestand is het slachtoffer naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. Waarde geschat op tweeduizend gulden In de afgelopen nacht is ingebroken in een antiekwinkel in de Spekstraat te Haarlem. Vermist wordt een groot aantal artikelen, waarvan de winkelwaarde op tweeduizend gulden wordt geschat. Een nachtwaker ontdekte om vier uur. dat de deur van de antiekwinkel geopend was en waarschuwde een agent van politie, die in de omgeving surveilleerde. Een on derzoek werd ingesteld en de eigenaar ge waarschuwd, die in een vertrek achter de winkel sliep. Het bleek, dat het slot van de winkeldeur geforceerd was en dat een groot aantal voorwerpen, zoals bloedkora len kettingen, zilveren beugeltasjes, kope ren kandelaars en voorwerpen van porse lein, verdwenen waren. Een nieuw bijkantoor van de Haarlemse Nutsspaarbank wordt op donderdag 4 ok tober „eopend. Het is gelegen aan de Tesselschadestraat 1 bij de Rijkstraatweg en de Eksterstraat in Oud-Schoten en werd ontworpen door de architect C. Brakel. Op 3 oktober zal de heer R. C. Nieborg, monteur I bij het telefoondistrict Haarlem en wonende Vondelweg 352 in Haarlem- Noord, de dag herdenken waarop hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. Na aanvankelijk als aspirant-vakman in de buitendienst en een jaar in de machi nekamer van het telefoondistrict werkzaam te zijn geweest, werd de heer Nieborg in 1951 als monteur op de afdeling Warmte, Lucht en Kracht (WLK) aangesteld. Tege- lijk met zijn zilveren dienstjubileum zal de ^ezer dagen hield de Bloemendaalse heer Nieborg het feit vieren, dat hij vijf Reddingsbrigade in hotel „Rozendaal te en twintig jaar lid is van de vokbalver-1 ^veen haar na^=gad= n zyn de volgende eisen van de oppositie inge willigd: De heer F. Heer kens Thijssen treedt eveneens uit het bestuur. Het royement van mevrouw A. Strebe-Langendonk en van de heer B. H. C. J. van Oosterhout benevens de andere zeven door het bestuur voorgestelde royementen zullen ongedaan worden gemaakt. -Er zal een herziening ko men op bepaalde punten van de statuten en het huishoudelijk reglement der ver eniging. De thans fungerende bestuursle den zullen op de eerstvolgende jaarver gadering in 1957 aftreden en zich even tueel herkiesbaar stellen. De wederzijds gemaakte kosten moeten door het bestuur worden vergoed. In de vergadering van maandagavond zijn tevens de drie leden gekozen die de commissie van bijstand zullen vormen, na melijk de heren Aug.' Honing en B. H. C. J. van Ootserhout ,gn .mevrouw A. Strebe- Langendonk. De namen var. deze drie nieuwbenoem de commissieleden zullen thans aan het nu nog fungerende bestuur worden voorge legd. In tegenwoordigheid van leden van het bestuur van de afdeling Heemstede van het Nederlands Bijbelgenootschap en van een aantal medewerksters, heeft de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, maandagmiddag voor het raad huis der gemeente, bij de start van de in de week van 1 tot 5 oktober met het „Rij dend bijbelhuis" in Heemstede te houden bijbelcolportage het woord gevoerd. De burgemeester merkte op, dat voor demonstraties, die vaak hol en leeg zijn en waarvoor alleen een passieve instelling wordt gevraagd grote publieke belangstel ling bestaat. Zodra het om hogere waarden en een positieve houding gaat is de inte resse veelal zoek. Hij verheugde er zich daarom over, dat het Nederlands Bijbel genootschap een groep van dames bereid heeft gevonden om in Heemstede aan de bijbelcolportage deel te nemen, ten einde daardoor bij de inwoners der gemeente aandacht te vragen voor de bijbel, het boek van diepe waarheid en grote kracht. Na het uitspreken van zijn beste wensen voor het welslagen van de actie, begon de bijbelauto, voorzien van een luidspreker, haar tocht door Heemstede. Hartelijke huldiging op huishoudschool In een ongedwongen sfeer is maandag morgen de concierge van de protestants- christelijke Nijverheidsschool aan de Tet terodestraat in Haarlem, de heer W. Broek man, in het zonnetje gezet wegens zijn zil veren jubileum. Het ontbrak niet aan toe spraken, bloemen en geschenken. Aller eerst was het de adjunct-directrice, mejuf frouw J. de Geus, die het woord voerde na mens de leerlingen, waarna een der leer lingen zelf, mejuf frouw A. Starke, de 'of zong van de altijd •blijmoedige hulpvaar digheid van de heer Broekman. Deze woorden gingen van jen cadeau vergezeld. Vervolgens werd de 'ubilaris gefêteerd in de intieme kring van leraressen en bestuur, waarbij de directrice, mejuffrouw G. Ha genbeek, namens de leraressen een cadeau onder couvert aanbood. De voorzitster, me vrouw A. Schröder-Blokhuis, roemde in zonderheid de trouw van de heer Broek man aan zijn taak, welke woorden even eens vergezeld gingen van een geschenk onder couvert en een mand met fruit. Er waren natuurlijk ook bloemen voor me vrouw Broekman. De vrolijke noot werd tenslotte gevormd door een geestig speech- je van mejuffrouw Gregory, die de jubila ris een levensgroot „kruis van verdienste" omhing. Gezelschap bestaat in februari tien jaar Op maandag 12 november en maandag 18 maart zal de „Haerlemsche Musyckca mer" concerteren in het Krelagehuis. Over eenkomstig het streven van het kamer muziekgezelschap zullen op beide avonden solisten optreden, die aan het begin van hun loopbaan staan. Voor het eerste con cert is de door het Nederlands Jeugdorkest naar Spanje afgevaardigde fagottist Joost Westerveld aangezocht en voor het tweede concert zal zo mogelijk de coloratuur sopraan Rita Schildmeijer soliste zijn. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het gezelschap wordt op zaterdag 16 februari in de Haarlemse Vleeshal vermoe delijk een uitvoering gegeven van Vivaldi's „Le quattro stagioni" (De vier jaargetijden) Als solist voor dit concert werd uitgenodigd de jeugdige violist Jean Louis Stuuröp. De „Haerlemsche Musyckcamer" zal dan in achttiende eeuws costuum zijn gestoken. Op 22 oktober is het, veertig jaar gele den. dat de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Verenising van Huisvrouwen werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan worden op donderdag 8 november twee ju- hil'eumvoorstéllingen gegeven. Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap zal hét blij spel „Moederdag" van André Birabeau ten tonele brengen. Van maandag 12 tof en met woensdag 14 november zal in de Vleeshal een ten toonstelling van handwerk worden gehou den. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, zal de expositie openen en mevrouw B. Vermaat-Onderwater een in leiding houden. Tot besluit volgt op don derdag 15 november een maaltijd in De Vleeshal. Maandagavond had in de Haarlemse Concertzaal het jaarlijks extra-concert plaats, waarvoor het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest aan het begin van het seizoen de autoriteiten uit stad en pro vincie pleegt uit te nodigen. Dit maakte dat het orkest optrad voor een volle zaal met gedeputeerden, burgemeesters, wet houders, raadsleden en ambtenaren met hun familieleden. Toon Verhey had deze avond de muzi kale leiding. Bij de opening met het Wil helmus bleek hij direct met een nobele, evenwichtige orkestklank zijn suggestief overwicht te manifesteren. Deze geladen heid openbaarde zich verder in de „Frei- schütz"-ouverture van Weber, ondanks het feit, dat er wegens ziekte enige invallers bij de blazers meewerkten. Daarna hoorde men het Piano-concert in e van Chopin, met de Amerikaanse pianiste Eloise Polk in de solopartij. Zoals men weet is de orkestbegeleiding van Chopin's concerten een bijkomstig iets zonder essentieel belang voor de ontwik keling van de compositie. Deze omstandig heid is echter een gunstige factor om de briljante pianistiek van deze werken in het volle licht te doen uitkomen. En we kunnen zeggen dat de jeugdige Ameri kaanse pianiste er met succes een dank baar gebruik van maakte. Daar Eloise Polk met hetzelfde werk deze avond optreedt op het eerste openbahe concert van het sei zoen, zullen wij ons voor ditkeer in onze beoordeling beperken tot de mededeling aan het publiek van deze dinsdagavond, dat het een zeer belangrijke prestatie te verwachten heeft met dit programmanum mer. Hetzelfde geldt ook voor de Symfonie van César Franck, waarvan Verhey op dit extra-concert een zeer verzorgde uitvoe ring leidde, die deze nobele compositie in al haar heerlijkheid liet schitteren. Het publiek reageerde geestdriftig op de pres taties van soliste, dirigent en orkest. JOS. DE KLERK. Op zondag 23 september was Els Boting wonende aan de Glipperweg in Heemstede aan het vliegeren op het staand van Zand- voort toen plotseling een sportvliegtuigje dat reclame vloog voor een bekend je- nevermerk tegen het touw van de vlieger aanvloog waardoor deze kilometers ver in zee stortte. Els liet het er niet bij want zij zond het volgende briefje aan de directie van de jeneverfirma: „Mijne Heren, zondag was ik aan het vliegeren met een nieuwe dure vlieger van 1 meter 25. Toen kwam er een vliegtuig aan met de reclame van üw firma. Die vloog mijn vlieger kapot. De vlieger was kapot, heel ver in de zee gevallen. Krijg ik nu een nieuwe vlieger? Met vriendelijke groeten, Els Boting". Daar konden de heren het dus mee doen. Overigens hebben de heren het niet op zich laten zitten, want maandagavond ver schenen plotseling de heer Greweldingen van de jeneverfirma en de heer Van Weg berg, de piloot van het sportvliegtuigje die het verlies veroorzaakt had, in huize Bo ting aan de Glipperweg en zij overhandig den een prachtige nieuwe vlieger, uiter aard tot groot genoegen van Elsje, die zich bijzonder dankbaar toonde en de veront schuldigingen van de beide heren vriende lijk lachend accepteerde. Cabaret. Op zaterdag 6 oktober om acht uur zal „De Oosthoek" het komende seizoen openen met een cabaretavond in „Dreef- zicht" te Haarlem. 99 Deze familiefoto werd gemaakt ter gelegen heid van de huldiging van mejuffrouw Lize de Wit, die reeds veertig jaar op de naaikamer van „Meer en Bosch" werkt. Links ziet men de jubilaresse en rechts haar tweelingzuster en „spiegelbeeld",, die ook gedurende vele jaren op de naaika mer werkt. De trotse vader kijkt, in het midden, glunderend toe. Zandvoorts oudste inwoner, P. Bakkenhoven, die in maart vijfennegentig jaar wordt, verdiept in een „klaverjasprobleem"De burgemeester van Zandvoort, mr. II. M. van Fenema, toont zich een deskundig adviseur. eniging „Telefonia", welke vereniging hem onlangs tot erelid benoemde. In speeltuin kringen geniet de heer Nieborg bekendheid door zijn functie als bestuurslid van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" uit Oud-Schoten. HAARLEM, 1 oktober 1956 ONDERTROUWD: 1 okt.. H. van Heeren en M. E. van Boekhoven; W. Hortensius en C. M. Keijzer. GEHUWD: 1 okt., O. L. Kwant en A. r. Willemsen. BEVALLEN van een zoon: 28 sept., C. W. van der Eemvan Rossum; 29 sept., W. SpitsbaartVerkooij; A. P. M. de Groot Ouddeken; E. M. Èlichvan der Valk; 30 sept., A. M. Tullenaar—van der Vaart; F. E. BaarsBeukers, 2 z.; A. E. van BragtTim- mers; 1 okt., J. E. HeblijHeijnsdijk. BEVALLEN van een dochter: 28 sept., J. HoogerboordSpoor; 29 sept., M. Hemelrijk —Varenhorst; J. Avisvan de Velde; C. Prinsen—Klaassen; H. W. M. Maarse— Springintveld; A. OuwensMoes; J. H. van den Bel—Letter; 30 sept., M. Th. A. van Looijvan Eek. OVERLEDEN: 27 sept.. J. Steur, 62 j., Soutmanstraat; 28 sept., A. M. Teijgeler— Verweij, 79 j„ Leidsevaart; K. van Heezik Slappendel, 80 j., Kenaupark; E. Sikkema Klukhuhn, 55 j„ Teylerstraat; 29 sept., A. v. Zanten, 62 j„ Hazepaterslaan; M. J. Huijg —Droog, 69 j., Bakkerstraat; 30 sept., P. A. Bakker—Kuipers, "50 j., Jan Gijzenkade. verslag over de zomeractiviteiten kon de secretaris van de technische commissie ge tuigen, dat ondanks het bij uitstek slechte weer de strandwachters zich bewonderens waardig van hun taak hadden gekweten. Op de regenachtigste zondagen waren er nog zestien strandwachters naar het strand gekomen en overtroffen daarbij de bezoe kers'nog in aantal! In de loop van de maand kwam een houten vlet, die de ge meente aan de brigade ter beschikking had gesteld, op het strand. De opleiding tot vlet- roeier werd met kracht ter hand genomen. Bovendien werd nog de tijdelijke beschik king verkregen over een plastic vlot uit gerust met een buitenboordmotor. De bruikbaarheid van deze .vaartuigen werd tijdens een oefening terdege op de proef gesteld. Een zwarte bladzijde in het ver slag was het verdrinken van een Amster damse; alle pogingen om het stoffelijk overschot te bergen mislukten. Na het sluiten van het officiële strand- seizoen moest gedurende twee zondagen nog hard gewerkt worden. Gedurende deze slechte zomer werden ongeveer evenveel personen door de EHBO-ploegen geholpen als het vorige jaar. Voor een belangrijk deel valt dit te verklaren door het feit, dat op de hoofdpost nu doorlopend hulp kon worden verleend en omdat één van de EHBO-commandanten in een tenthuisje naast de post mocht staan met toestem ming van de gemeente Bloemendaal. Dit jaar werden er tweehonderd tweeën tachtig personen door de reddingsbrigade geholpen. De meeste slachtoffers kwamen uit Haarlem en uit Amsterdam. Op voorstel van het bestuur werden de dames M. Bakker en A. Kat toegelaten als jeugdlid en de heer H. A. Hoeben als lid. Uitgebreid winterprogramma Het komende winterseizoen van de Bloe mendaalse Reddings Brigade geeft weer volop gelegenheid aan Bloemendalers en Overveners, maar ook aan Haarlemmers en Santpoorters, om zich te trainen in het hulpverlenen aan mensen-in-nood. Het zwemmend redden'begint op zondag 7 oktober in Stoop's Bad, om 12 uur. Hier wordt praktisch geoefend voor de oplei ding ter verkrijging van een diploma zwemmend redden, uitgegeven door de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen. Ook voor de jeugd van tien jaar en ouder! De benodigde theorie wordt gegeven op vrijdagavond in de Bornwaterschooi, Ign. Bispincklaan te Bloemendaal. Aansluitend hieraan zal de brigadearts, dokter C. Een hoorn, de cursus ter verkrijging van het Eenheidsdiploma voor EHBÖ geven. De cursus zwemmend redden zal zijn be kroning vinden in het examen, dat op 23 december gehouden wordt. Om tegemoet te komen aan de wens van velen, om precies te weten wat een be paalde cursus zal gaan kosten, zijn cursus- kaarten ingesteld. Op deze kaart worden alle kosten vermeld. Evenals voor de twee jarige EHBO-cursus zijn voorgeschreven boekwerken bij de prijs begrepen. Voor hen die de zwemkunst niet machtig zijn biedt de B.R.B. gelegenheid om onder gediplomeerde leiding gedurende de win termaanden het zweirunen te leren. Achter Lanchhorstlaan en Pieter de Hooghstraat In de vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad van 26 januari van dit jaar werd nogal breedvoerig gedebatteerd over de vraag of de bouw van autoboxen op in pandige terreinen al of niet moest worden toegestaan. Naar aanleiding van een daartoe strek kend verzoek van een Heemsteeds garage bedrijf hadden B. en W. afwijzend beschikt, maar de meerderheid van de gemeenteraad dacht er anders over. Als consequentie daarvan heeft het College voor een tweetal inpandige terreinen thans een herziening van het uitbreidingsplan aanhangig ge maakt. Het gaat om het terrein thans tennisbanen ingesloten door Pieter de Hooghstraat, Paulus Potterlaan en Jan van Goyenstraat en om een terrein thans boomgaard tussen Lanckhorstlaan, Van de Spiegellaan, Koediefslaan en Crayenes- tersingel. In het eerste geval wordt de bouw van ongeveer twintig boxen mogelijk gemaakt ter weerszijden van een parkeerplaats, welke van de Pieter de Hooghstraat af be reikbaar is. Op het open terrein van de Pieter de Hooghstraat zal tevens een dub bel woonhuis worden gebouwd. De boxen achter de Lanckhorstlaan wor den- in één gestrekte rij gebouwd langs een in- en uitrijweg naar de Lanckhorstlaan. De boomgaard blijft gedeeltelijk behouden. De grootste goothoogte van de boxen mag 3y, meter bedragen, de maximale diepte zes meter. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat hier complete stallings- en garagebedrijven worden uitgeoefend. Het gaat slechts om de individuele verhuur per box. Maandagmiddag heeft de U.V.V. haar sociëteiten voor bejaarden in Haarlem en Heemstede weer opengesteld. De ouden van dagen kunnen nu weer naar hartelust schaken, kaarten en sjoelbakken. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen in het Prove niershuis. De mannen, voor het merendeel gepensioneerd, legden een kaartje en haalden onder gezellige kout herinneringen aan vroeger op. In een apart hoekje zaten de vrouwen te breien en te haken. Vaak breien zij iets voor de U.V.V. Zij krijgen dan het materiaal gratis en staan het brei- of haakwerkje aan de instelling af. Deze artikelen worden verkocht en de opbrengst komt geheel ten goede aan het werk voor de bejaarden. Zo heeft dit werk een twee ledig doel: het verschaft de vrouwen ont spanning en het komt de kas van de U.V.V. ten goede, die het weer kan besteden voor ontspanningsavonden. Het merendeel van deze oude mensen woont vaak in bij verre familie, die niet genoeg aandacht aan „opa" of „oma" kunnen besteden. Vooral op latere leeftijd wordt de behoefte aan ge zelligheid erg gevoeld. Daarom bezoeken zij elke middag trouw de sociëteiten, die voor h'en een bron van gezelligheid en ontspanning vormen. Of het nu regent, hagelt of sneeuwt, deze bejaarden zullen beslist geen enkele middag overslaan. De U.V.V. doet dan ook haar uiterste best om het hun naar de zin le maken. In Haarlem- Noord houdt men ook van deze middagen. Dat de bejaarden het op prijs stellen, dat dit werk voor hen wordt gedaan blijkt wel uit het feit, dat één van de heren ter ge legenheid van. de opening voor het bestuur bloemen had meegebracht. In de loop der jaren is uit deze dagelijkse ouderenbijeen- komsten ook nog een huwelijk voortge komen, waaruit blijkt, dat de Haarlemse bejaarden der dagen nog niet zat zijn. De openbare leeszaal heeft dit jaar boeken beschikbaar gesteld voor de ouderen. Elke week kunnen zij, kosteloos, een aantal boeken te leen krijgen. Men wil namelijk een statistiek samenstellen van wat de ouderen lezen, dus waar hun belangstel ling naar uit gaat. De belangstelling die er maandagmiddag bestond voor de officiële opening van de Zandvoortse sociëteit voor bejaarden, bleek van de zijde der ouderen zó groot, dat deze opening niet in de sociëteits-zaal kon plaats hebben, zodat in allerijl op het laat ste moment naar de grote zaal in restau rant „Zomerlust" moest worden verhuisd. En ook deze zaal kon maar nauwelijks-alle belangstellenden bevatten. Er heerste een sfeer van enthousiasme en intimiteit. De j bejaarden gingen in groepjes bij elkaar zitten en zouden liefst aanstonds begonnen I zijn met kaarten, sjoelen, dammen, scha- i ken en lezen; hetgeen echter niet eerder kon geschieden, voordat de burgemeester de „soos" officieel had geopend. Het en thousiasme, waarmede door de Zandvoort se ouderen deze „soos" werd begroet was enorm. Onder de genodigden bevonden zich het voltallig college van burgemeester en wet houders, vele raadsleden, hoofden van tak ken van dienst, de beide predikanten der Hervormde kerk, de contactcommissie „culturele belangen" en verscheidene leden van de Zandvoortse commissie „Ouden van dagen". De directeur van sociale zaken, de heer B. F. Bersma, verwelkomde de aanwezigen en sprak er zijn grote vreugde over uit, dat zovelen van hun belangstelling blijk had den gegeven. Spreker memoreerde onder andere, dat hij het gemeentebestuur drie jaar geleden had voorgesteld om tot de oprichting van een bejaardensociëteit over te gaan. Immers het is de plicht van de gemeenschap om degenen die vijfenzestig jaar en langer de gemeenschap hebben gediend, een prettige oude dag te bezorgen. Er werd toendertijd een enquête ingesteld, geleid door ds. J. van der Unze. Uit het resultaat ervan bleek, dat het grootste ge deelte van de bejaarden veel voelde voor een dergelijk initiatief. Spreker bracht ook dank aan de heer Ten raadhuize van Zandvoort is maandag middag aanbesteed het bouwen van een garage voor het gemeente gasbedrijf aan de Tolweg. De begroting was door de dienst van Publieke Werken vastgesteld op f 24.180.—. Drie aannemers schreven in en wel als volgt: C. Meijers te Haarlem f 25.891. D. van Schaik te Amsterdam f 26.975. en H. F Betke te Haarlem f 27.500. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Zandvoort werd voor de Rijkspostspaarbank gedurende de maand september ingelegd een bedrag van f 112.993 en uitbetaald f 99.782. P. Waterdrinker, de eigenaar van restau rant „Zomerlust" die spontaan voor dit doel zijn zalen beschikbaar stelde. Mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort, verheugde zich, dat hij de sociëteit officieel mocht openen. De burge meester noemde het een typisch verschijn sel van deze tijd, dat men voornamelijk veel belang stelt in de ouderen en in de jeugd. „Ik ben blij dat er in Zandvoort een „eigen club" is voor de bejaarden, waar zij in een prettige sfeer hun laatste levens dagen kunnen slijten", zo zei mr. Van Fenema. In de loop van de middag kon worden medegedeeld, dat één der bejaarden spon taan honderd gulden had geschonken als eerste bijdrage voor de aankoop van een televisie-toestel) Het onlangs opgerichte Haarlems Jeugd theater is uitgenodigd om op de woensda gen 10, 17 en 24 oktober enige middag voorstellingen te geven in de grote zaal van Treslong te Hillegom. Deze voorstel lingen zal men in samenwerking met de speeltuinverenigingen aan de gehele Hil- legomse jeugd aanbieden. Als gaste zal medewerken de tienjarige pianiste Shyrley Zwerus die binnenkort voor het televisie-scherm zal verschijnen. Ter gelegenheid van zijn jubileum bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam is ir. E. J. Wijers, s.i., wonende te Bloemendaal, maandag middag tijdens een zeer druk bezochte receptie op de werf op hartelijke wijze gehuldigd. Driehonderd personen hebben de jubilaris gelukgewenst en zeventien sprekers het woord gevoerd. In de directiekamer werd de jubilaris in intieme kring gehuldigd en ontving hij een televisietoestel. Tal van directeuren van rederijen en scheepsbouwmaatschap pijen voerden het woord. Bloemen en ge schenken zijn aangeboden. Een zestienjarige jongen, die maandag morgen om kwart over acht op weg was naar school, is op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord van zijn fiets gevallen en met een hersenschudding naar het zieken huis Sint Joannes de Deo overgebracht. Het slot dat aan de voorvork zat, zakte en raakte tussen de spaken, waardoor het voorwiel geblokkeerd raakte. De afdeling Noordholland van de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N. W.B. heeft in Amsterdam de jaarlijkse ver gadering gehouden. De heer P. F. Zimmer man, voorzitter van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. reikte de traditie getrouw, bij deze gelegenheid weer een aantal chauf feursinsignes met bijbehorende diploma's uit. Deze onderscheiding „Trouwe Dienst" verleent de bond aan chauffeurs, die ge durende 12i/z of 25 jaar onafgebroken in dienst zijn geweest van firma's, instanties of particulieren. Het insigne voor vijfentwintig jaar trou we dienst werd uitgereikt aan de heren P. M. van der Sman in dienst bij N.V. Auto busonderneming Maarse en Kroon, Aals meer, E. A. van Belle bij N.V. Maarse en Kroon, Aalsmeer, N. J. van Beelen bij Openbare Werken te Hillegom, J. Vinke bij c.v. Selectiebedrijf C. J. de Lugt in Den Burg, Texel. Het winterprogramma voor dit seizoen van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeling Haarlem, begint op woens dag 3 oktober in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum met een Joods kleinkunstprogramma. Rolien Numan brengt met de pianist en zanger Hans Krieg en diens dochter Mirjam Joodse ernst en humor. DR. VAN DER SLEEN ZEVENTIG JAAR Op donderdag 4 oktober is het feest in de Flevolaan te Naarden. waar de beken de wereldreiziger en natuuronderzoeker dr. W. C. N. van der Sleen zich na jaren lange zwerftochten over driekwart van onze bekende en onbekende aarde heeft gevestigd in het Bosch van Bredius. Dr. van der Sleen zwierf van de Himalaya tot Cap Comorin, van Finland tot Kaap de Goede Hoop en van de Canadese IJszee tot bezuiden Chili. In zijn voordrachten en boeken vertelde hij emigranten en thuis blijvers van vele vreemde landen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11