De A.N.W.B. gaat het systeem der wegwijzers veranderen Panda en de Meester *maËiër Made TIMSTRA Aanduiding van doorgaande internationale en nationale verbindingswegen De radio geeft woensdag Wereldnieuws ZocU ió l\et zo J DINSDAG 2 OKTOBER 1956 2 Pierre Kemp verjaart Lekespel door V.G.J.V. Wijkverwarming te Delft Straaljager bij Oosterhout in het Wilhelminakanaal Advies over beperking der bestedingen Loonsverhogingen bij het wegvervoer Friese beschuit j eugdgevangenisstraffen voor jeugdige bandieten Dr. J. W. Marmelstein te. Heerlen overleden „Spoken" in Den Haag Thans een week geëist tegen Lou uit Muiderberg Kerkelijk Nieuws Welterusten K.. Natuurlijk beton Op een foto in ons blad van maandag heeft men kunnen zien dat in het wegwij- zersyst^em van de A.N.W.B. de eerste nieuwigheid is de aanduiding van E- en N-wegen. De aanduiding van een aantal wegen met de letter E is een uitvloeisel van het internationaal overleg over het aanwijzen van wegvakken in verschillende landen, die samen het intereuropese wegen net vormen. Er wordt hierbij gebruik ge maakt van bestaande verbindingen, die voorzover het de hoofdroutes betreft reeds het karakter van autosnelwegen hebben of dit in de toekomst zullen krijgen. Het betreft voor ons land de volgende routes: van E 9, de route Amsterdam Genua, het gedeelte AmsterdamUtrecht EindhovenMaastricht; van E 10, de route AmsterdamParijs, het gedeelte Amster damRotterdamBelgische grens; van E 36, de route LondenKeulen, het gedeel te Hoek van HollandRotterdamUtrecht ArnhemDuitse grens; van E3, de route LissabonStockholm, een verbinding via Valkenswaard en Venlo (moet nog aange legd worden); van E8, de route Londen Berlijn, het gedeelte Hoek van Holland Den HaagUtrechtApeldoornOlden- zaal; van E 35, de route AmsterdamHam burg, de verbinding via ZwolleGronin genWinschoten; van E 37, een verbinding UtrechtGorinchemBreda; van E 38, een verbinding BredaTilburgEindhoven van E 39, de route AntwerpenAken, de verbinding via SittardHeerlen en van E 72, de route OldenzaalBremen, het ge deelte OldenzaalDuitse grens. Deze wegen zullen door de rijkswater staat op de afstandspalen met oranje kop, volgens internationale overeenkomst wor den aangeduid door de witte letter E met het corresponderende nummer op een groen fond. Op deze afstandsbakens zal tevens de eerstvolgende belangrijke buitenlandse stad in groene letters worden aangegeven. Op de voorrichtingsborden en richtings borden van de A.N.W.B., die langs een E- weg staan, zal de letter E met nummering op een groen fond worden aangebracht. De wegwijzers krijgen een groen bordje met de nummering en de juiste richting aanduiding in wit aan de paal. Langs de routes, d'ie naar een E-weg voeren, zullen deze aanduidingen worden aangebracht door een groene letter E met nummer op een wit fond. Men weet dan, dat men door deze aanduiding te volgen een E-weg be reikt. Nationale wegen Voorts heeft de A.N.W.B. besloten een aantal belangrijke doorgaande routes, even eens van een nummer voorzien, op de weg wijzers, richting- en voorrichtingborden aan te duiden, waarbij dus voorlopig nog bij wijze van proef een systeem wordt gevolgd, dat ook in een aantal andere Euro pese landen in gebruik is. Voorlopig zijn hiervoor elf routes uitge kozen, die de letter N (nationale wegen) zullen krijgen met een nummer. Deze N-wegen passen in het systeem van doorgaande verbindingen, voor zoverre deze niet reeds in het E-wegennet zijn op genomen. De aanduiding van deze N-wegen zal op overeenkomstige wijze op de bewegwijze ring worden aangebracht als die van de E-wegen. Hiervoor is de kleur bruin ge kozen. Richting- en voorlichtingsborden langs de N-wegen krijgen letter en num mer in wit op een bruine achtergrond. De wegwijzers worden voorzien van een dien overeenkomstig bordje. Een andere wijziging in het systeem van bewegwijzering beoogt een oplossing te geven van het probleem bij het aangeven van twee routes naar eenzelfde plaats. Dit geldt bijvoorbeeld als zo'n plaats te berei ken is langs een autosnelweg en langs een secundaire toeristische route. De A.N.W.B. zal er daarom binnenkort toe overgaan om alle blauwe voorrichtingsbor den langs autosnelwegen te voorzien van een dubbele bies. Deze dubbele omranding zal tevens worden aangebracht rondom de plaatsnamen op wegwijzers, voorrichting borden en richtingborden die langs andere wegen staan, die daarmee aangeven dat de dubbel omlijnde plaats via een autosnelweg te bereiken is. Groen: toerisme Voorts zullen de dubbele verwijzingen op de wegwijzers zodanig worden vermeld, dat ae weg die het meest geschikt is voor het doorgaande snelverkeer in zwarte letters wordt aangegeven, en de toeristisch be langrijke route met veel natuurschoon, in groene letters. De verwijzingen naar wegen, die voor gemotoriseerd verkeer verboden zijn, zal in rood worden gehandhaafd. Zoals gemeld is, zal de dichter en schilder Pierre Kemp op 1 december zeventig jaar worden. Voor deze gelegenheid is een ere- comité gevormd onder beschermheerschap van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het werkcomité organiseert een tentoonstelling van het schilderkunstig en litterair oeuvre van Pierre Kemp. Nu zal een tweede bundel poëzie van deze kunste naar het licht zien. Van Kemp verscheen reeds „Maastricht en ik". De tweede bundel is getiteld „Engelse verfdoos" en bevat zestig kleine gedichten, geïnspireerd op de zestig kleuren die zich in een verfdoos plegen te bevinden. „Engelse verfdoos" zal omstreeks Pierre Kemps verjaardag verschijnen, in een door Dick Elffers verzorgde uitgave. Verder bestaat het plan om de dichter op zijn ver jaardag een „Liber amicorum" aan te bie den, waarin litteraire en beeldende kunste naars in een geschreven of getekende bij drage van hun waardering zullen getuigen en waarin tevens de handtekeningen van allen, die op deze uitgave intekenden, ver zameld zullen worden. Secretaris en pen ningmeester van het ..Liber amicorum" is de heer H. J. M. F. Lodewick. ROLBEZETTING IN „DE KALKTUIN" Op vrijdag 5 oktober geeft het Rotterdams Toneel de eerste voorstelling van „De Kalk- tuin" (The chalk garden) van Enid Bagnold, in de Rotterdamse schouwburg. Aan dit stuk werken onder regie van Gerard Rekers mede: Caro van Eyck, Loudi Nijhoff (als gast), Ton van Duinhoven, Ann Hasekamp, Adolf Rijkens, Marianne Rector, Jetty van DijkRiecker, Eugenie van Nievelt en Trees van der Donck. Het décor is ontworpen door Henk de Vos. De vertaling is van Marie- Sophie Nathusius. De voorstelling wordt herhaald op zaterdag 6 en zondag 7 oktober. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Bij de aanvang van het nieuwe vereni gingsjaar heeft het onder de Hervormde kerk te Santpoort ressorterende jeugdwerk, dat de groepen Bosvolk, Vrije Vogels, .Tonge Kerk en het Vrijzinnig Christelijk Jongeren Verbond omvat, zaterdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Burge meester Enschedélaan in Santpoort een jeugdappèl gehouden, waarbij ook de be langstelling van ouders groot bleek te zijn. De heer A. P. F. Bijtelaar sprak als hoofd leider het gebruikelijke welkomstwoord, waarna met enig ceremonieel de intrede plaats had van de leden, die door hun leef tijd voor een oudere categorie in aanmer king komen. De heer Bijtelaar maakte van deze installatie gebruik nog even de gees telijke achtergrond van het jeugdwerk te Óesp reken. De opvoering van het lekespel in vier taferelen: „Wie zijn leven zal willen ver liezen", een vrije bewerking van een IJs- lands verhaal door R. Oostra, paste goed op deze avond. Het in eenvoudige dialogen geschreven spel verhaalt van de tweeling broeders I-Iedin en Wikingur en van de tegenstellingen in hun karakters. I-Iedin heeft een heersersnatuur en een uiterst materialistische inslag. Wikingur is zijn antipode, hij wil slechts zijn medemens ge lukkig maken. Wikingur blijft in de her innering van zijn dorpsgenoten voortleven als een gelovig en nobel mensenvriend, terwijl Hedin verbitterd en door ieder ge schuwd op zijn eenzame burcht gedoemd is tot een triest bestaan. De opvoering ken merkte zich door de grote ernst en toewij ding. Het jeugdappèl werd besloten met samenzang. Met enig officieel vertoon is te Delft de eerste wijkverwarming in bedrijf gesteld. Het betreft hier de verwarming van een nieuwe woonwijk van de woningbouw vereniging „Volkshuisvesting". De instal latie zal in de komende winter niet alleen de reeds in de nieuwe wijk gevestigde be woners van warmte voorzien, doch het tevens mogelijk maken, dat tijdens de vorst de bouw wordt voortgezet HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.05 Amusementsmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 Gods Dromers, hoorspel met muziek. 12.10 Fluit en klave cimbel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Negro-spirituals. 12.53 of actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Idem. 14.55 Pianoduo. 15.35 Zuidafrikaanse zang en muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgelconcert. 18.05 Muzikale causerie. 18.20 Spectrum voor het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Pro blemen van onderling contact, door Dr. C. J. Schuurman. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muziek in aanbouw. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke liederen. 20.50 De beteke nis van Leidens Ontzet voor ons volksleven, causerie. 21.10 Muzikale luisterwedstrijd. 21.55 Platen. 22.05 De roerige wereld, repor tage. 22.15 Salonorkest. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.10 Metropole-orkest. (Inter mezzo: ritmische muziek). 12.00 Orgel en zang. 12.304 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.45 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.00 Idem. 17.15 Accordeonorkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending: De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel en Hammondorgel. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Lichte muziek. 19.15 Gebrek aan ruimte, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, causerie. 20.15 Verzoekprogramma voor de militairen. 22.40 Prinses Turandot, sprookje. 21.55 Weense muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.30—22.30 De Bedrieger, film. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws en causerie. 13.11 Mozart- programma. 14.00 Schoolradio. 16.02 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Voordracht. 17.45 Zangrecital. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroepkoor. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. Amerikaanse piloot gebruikte schietstoel Een Amerikaanse straaljager, afkomstig van de vliegbasis Soesterberg, is maandag middag neergestort in het Wihelminaka- naal ter hoogte van de Ambachtsschool in Oosterhout. Het toestel verdween geheel onder water. De piloot van de straaljager, luitenant-vlieger R. M. Mohammed uit Jamaica in de staat New York, redde zich door de schietstoel. Het vliegtuig maakte deel uit van een formatie van vier Super Sabres. Toen de piloot merkte, dat de besturing van de straaljager was gestoord, oordeelde hij het beter om het toestel bijtijds te verlaten. De vlieger heeft zich met de schietstoel in veiligheid kunnen stellen; hij belandde bij een in aanbouw zijnde fabriek. De ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben aan de Sociaal-Economische Raad een advies gevraagd over de noodzaak en mogelijkheid van een beperking der beste dingen en over een compensatie van de premie voor de algemene oudersdomsver- zekering. Uit de S.E.R. is de volgende commissie voor het uitbrengen van een ontwerp advies aan de raad samengesteld: T. J. Twijnstra, voorzitter; H. Oosterhuis, onder voorzitter; L. A. J. M. van Heijst, Th. S. J. Hooij, dr. G. van der Wal, ir. C. S. Knott- nerus, C. van den Heuvel, M. Ruppert, B. Roolvink, J. A. Middelhuis, F. G. van der Gun, dr. M. W. Holtrop, prof. dr. M. J. H. Smeets, prof. ar. G. M. Verrijn Stuart, ir. H. Vos en prof. dr. J. Horring. Als waar nemer heeft in de commissie zitting de directeur van het Centraal Planbureau, prof. dr. F. Polak. Verwacht wordt, dat de commissie over ongeveer twee maanden haar advies gereed zal hebben. Het College van Rijksbemiddelaars heeft medegedeeld, dat binnenkort een beschik king is te wachten over de loonsverhoging voor het boroepsgoederenvervoer over de weg, welke drie percent zal bedragen. Door de ondernemers zal doorberekening worden gevraagd. Ten aanzien van het personenvervoer door lijndienstondernemingen is eveneens overeenstemming bereikt. Deze loonsver hoging zal zes percent bedragen, behoudens de mogelijkheid van dispensatie tot drie percent wegens eventuele doorberekening. Over de overige sectoren van het be roepsvervoer over de weg worden de be sprekingen voortgezet. ADVERTENTIE FABRIEKEN TE LEEUWARDEN De 19-jarige stratenmaker J. H. W., voortvluchtig uit een jongensinstituut te Amersfoort en zijn 22-jarige broer, M. G. E. W., schilder zonder vaste woonplaats, zijn door de rechtbank te Maastricht con form de eis tot anderhalf jaar verblijf in een jeugdgevangenis veroordeeld wegens diefstal met inbraak, gepleegd in twee win kels te Maastricht. Hierbij hadden zij geld, kostbaarheden en levensmiddelen gestolen. De oudste van de twee verdachten had bovendien nog terecht gestaan wegens diefstal van eén auto te Stembert in Bel gië en van geld uit een garage te Verviers. De rechtbank heeft de 20-jarige W. M. uit Utrecht, verblijvende in de psychia trische inrichting „De Dreef" te Wapen veld, overeenkomstig de eis veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar jeugdgevangenisstraf. De jongeman had verscheidene diefstal len gepleegd, onder andere f 500 en sie raden uit een hotel te Maastricht, en van f 70 en een scheerapparaat uit een restau rant te Scheveningen in april van dit jaar. Bij dit laatste delict was hem ook geweld pleging ten laste gelegd, want hij had een man in het restaurant onder bedreiging met een licht pistool op een stoel vast gebonden. In de ouderdom van 74 jaar is in het ziekenhuis te Heerlen overleden dr. J. W. Marmelstein, oud-leraar in de Franse taai en letterkunde aan de Christelijke HBS in de Moreelsestraat in Amsterdam en direc teur van de Theodorus Beza-school te Paron (Sens in Frankrijk). Dr. Marmelstein, die met vakantie te Heerlen vertoefde, was tot 1908 werkzaam bij het lager onderwijs. In 1910 trad hij op als leraar aan de Christelijke HBS te Am sterdam, welke functie hij vervuld heeft tot aan zijn pensioen in juni 1949. Daar na is hij opgetreden als leider van de Hol landse school in Paron. Van zijn hand zijn verschillende boeken op het gebied van de Franse taal- en letterkunde verschenen onder andere: „Figuren uit de Franse let terkunde" en „Frankrijk's moderne letter kunde". Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal woensdagmid dag om 3 uur geschieden op de algemene begraafplaats te Bloemendaal. De Haagse Comedie heeft in het herden kingsjaar van de Noorse schrijver Henrik Ibsen (1828-1906) het ook in ons land zo dik wijls gespeelde drama „Spoken" op het repertoire genomen. Zaterdag werd onder regie van Joris Diels de eerste voorstelling gegeven in een geheel gevulde Koninklijke Schouwburg. Fie Carelsen, die deze rol al vaker heeft vervuld, kon men als mevrouw Alving be wonderen, Luc Lutz speelde de zoon, Max Croiset was dominee Manders en Myra Ward Regina. „Hier is niet de mens, hier is God aan wezig, die zegt dat Hij gekomen is" ver klaarde de 58-jarige vroegere viskoopman L. V. uit Muiderberg voor het gerechtshof te Amsterdam, waar hij zich moest ver antwoorden wegens het niet als getuige verschijnen voor de rechter-commissaris, nadat hij per dagvaarding daartoe was op geroepen. De verdachte, die zich „de weer gekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" noemt, was op 25 juni door de rechtbank in Amsterdam wegens zijn weigering als getuige te verschijnen bij verstek tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De rechter-commissaris had hem willen horen in een zaak tegen twee zijner volge lingen, een echtpaar uit Weesp, waarvan het jongste kind gestorven was aan een ernstige longontsteking zonder dat de ouders de hulp van een medicus hadden ingeroepen. Als volgelingen van Lou hiel den zij zich aan diens leer, dat men bij ziekte in hem moet geloven en geen dokter moet roepen. De verdachte, die in beroep was gegaan tegen het rechtbankvonnis, verklaarde voor het gerechtshof, „dat men God niet kan dagvaarden", toen de president hem vroeg waarom hij geweigerd had als getuige te verschijnen. „Voor de rechtbank kon ik daarom op een dagvaarding niet verschij nen. Maar nu ben ik eiser van het hoger beroep", aldus de verdachte. Op een vraag van de president hoe hij aan de kost kwam, zei de verdachte (die had opgegeven geen beroep te hebben): „Dat is een manna, dat verborgen is". De procureur-generaal vorderde een week gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. M. Pronk, vroeg zich af of hier niet gesproken kan worden van ontoerekenbaarheid, als de overtuiging van zijn cliënt zover afwijkt van de nor male normen. Het gerechtshof zal op 15 oktober uit spraak doen. 20. Slechts korte tijd konden Plutanus, Panda en Jolliepop rustig op het tafeltje van Café „Zeestrand" blijven zitten, te midden van de door Plutanus langs magi sche weg bestelde citroenen. Toen had namelijk de kelner (een zekere Johan Zoolganger) zijn eerste verbijstering over wonnen - en nu kreeg beroepstrots weer de overhand bij deze voortreffc- ■>■>«'<•- man. Hij snelde dus naar het zwaai vela- den tafeltje toe, onder het slaken van de kreet: „Het is niet toegestaan hier meege brachte consumpties te nuttigen!" Zijn voorbeeld gaf ook de verdreven café-be zoekers weer moed, zodat het op de tafel gezeten drietal nu al spoedig omringd was door eejji menigte, die blijkbaar niet wel willend' gestemd was. „Onbehoorlijk om zomaar op tafels te springen!", riep er een - en een andere heer kreet: „Het was trou wens mijn tafel! Ik had hier juist een ijsje besteld!" Temidden van dit rumoer richtte de bejaarde Plutanus zich plotseling hoog op. Hij spreidde zijn mantel om Panda en Jolliepop heen en sprak met sombere stem: „De uiterlijkheid is hier uitzinnig! Ik houd mij niet langer in! Ik wil hier uit! Komt, vrienden - ivij ontvlieden dit ge raas ik zal ons teleporteren naar de rustigste plek der uiterlijke wereld!" En voor de ogen van de verbaasde café-be zoekers loste het drietal zich plotseling weer op in de lucht (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het betekende een aanzienlijke verbe tering dat er maandagavond voor de mo deshow van de confectiehandel C. A BRENNINKMEIJER een plankier was ge legd., dat bovendien zeer smaakvol met bloemen was versierd, zodat de zeer tal rijke bezoekers een veel beter overzicht konden krijgen wat dit modemagazijn zijn klanten op het gebied van de nieuwe na- jaars- en wintermode te bieden heeft. C A heeft er bij deze show naar ge streefd in één groep van mannequins zes verschillende types samen te brengen, na melijk een grotere maat, een jong meisje, drie mannequins met maat 40 van ver schillend genre en tenslotte een heren- mannequin. De firma C A Brennink- meijer heeft zich dit najaar tot taak ge steld een collectie voor de Nederlandse vrouw te brengen, die met toepassing van de allernieuwste modedetails is aangepast aan het figuur, de smaak en het praktische inzicht van de Nederlandse vrouw. De collectie mantels, waaronder enkele zeer mooie bontmantels van kostbaar ma teriaal als persianer, zeehond en Feh-buik, maar desalniettemin tegen redelijke prij zen, en ook de japonnen, rokken, deux-'en trois-pièces, suède-jasjes, blouses, wind jacks, pullovers en niet te vergeten enige zeer gedistingeerde cocktail japonnen en avondtoiletten, getuigden bijna zonder uit zondering van goede smaak, perfecte coupe, vakmanschap en distinctie en droegen bil lijke prijzen. Opvallend mooi waren bij voorbeeld een mantel met cape-kraag of pellerine, zeer modieus in dit seizoen van Christian Dior: enige swaggers ditmaal met knopensluiting; een mohair-jas in Picasso bleu; een auto-coat voor heren in antracietgrijs. Ook zagen wij zeer smaak volle regenkleding, zowel voor dames als voor heren. Dat beige ook thans 'weer evenals paars tot de modekleuren behoort, kwam tot uiting in een. mooie mantel van die kleur met een imitatie zeehond-kraag. De nieuwe lijn van Parijs heet de mag neet! ijn. Dit model gemaakt naar Dior heeft een rok a la Hollandaise. De Volen- damse kleding heeft deze modekoning na melijk geïnspireerd bij het creëren van de nieuwe herfstmode. Wij zagen er twee aar dige voorbeelden van, een gegarneerd met zwart fluweel, de andere met lila suède. Bij enige japonnen bleek dat de a-sym metrische lijn in dit seizoen ook weer op geld doet. Een extra woord van lof voor lady-speaker mevrouw Huf, die in haar conférence ook de komische noot wist te brengen. Deze aantrekkelijke show loopt tot en met vrijdag 5 oktober in de Haarlemse Vleeshal. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam (Westerkerkgem.) mej. L. J. C. Boersma, vic. te Almen-Harfsen; id. tot voorg. van de Ver. van Vrijz. Herv. te Arnhem mej. H. J. Dorlas, vic. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Middelburg (vac. E. Sneller) W. Dijckmeester te Etten (Geld.). Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Rockanje P. J. Lambooij, em. pred. en hulppred. te Enu- matil. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar IJsselmonde-Bolnes- Slikkerveer J. Meilof te Niezijl, die be dankte voor Heemse. Belangstelling. Twee negers, die ter dood veroordeeld waren omdat zij een blanke vrouw hadden aangerand, zijn te Rai- ford in Florida terechtgesteld. Onge veer vijftig personen, onder wie de aangerande, woonden de terechtstelling door middel van de elektrische stoel bij. Verloofd. De oudste zoon van de graaf van Parijs, de 23-jarige prins Henri, heeft zich in het slot Altshausen aan de Donau verloofd met de 22-jarige Maria Therese, hertogin van Württemberg. De op één na oudste dochter van de graaf, de 22-jarige prinses Helène, heeft zich verloofd met graaf Evrard de Limbourg- Stirum, een jonge Belgische aristocraat. De 48-jarige graaf van Parijs heeft nog negen kinderen. Ongeluk. Twee Zwitsers zijn om het leven gekomen, doordat de motorfiets waarop zij reden nabij Mels, in het kanton St. Gallen, uit een bocht vloog en een pijp met een middellijn van ruim een meter binnenreed, die langs de weg lag. Overtroffen. Volgens prof. Schulman van de universiteit van Arizona zijn drie pijnbomen die op grote hoogte in het rotsgebergte in Californië groeien, vier duizend jaar oud. Vroeger meende men dat de reuzen-sequoia met drieduizend jaar de oudste boom was. Kinderverlamming. In de ziekenhuizen van Krefeld in West-Duitsland bevin den zich 130 personen, die kinderver lamming hebben. In de afgelopen weken zijn zes personen aan de ziekte over leden. Minder. Het personeel in de Westduitse olie-industrie, krijgt voortaan twee dagen per maand, zo mogelijk zaterdags vrij. De gemiddelde arbeidstijd vermin dert daardoor tot 45,8 uur per week. Melkmeisje. Mevrouw Mary Ann Med- forth uit Woodlands in Engeland, die twee maal weduwe en 84 jaar oud is, krijgt melktanden. Haar „echte" tanden is zij reeds 35 jaar kwijt. Onkruid. De regering van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen heeft persbe richten tegengesproken dat zij het vroegere concentratiekamp Belsen als gedenkteken laat verwaarlozen. De re gering zegt dat zij er een kwart miljoen mark aan heeft besteed sedert zij de verantwoordelijkheid in 1950 overnam. De regering ontkent ook dat aan het Westduitse leger het onderhoud is op gedragen. Wel heeft een eenheid van de bundeswehr, die nabij Belsen ge stationeerd is, vrijwillig onkruid gewied. Tokio. Het vijfhonderdjarig bestaan van de stad Tokio is gisteren feestelijk ge vierd. Twee maal in deze eeuw werd Tokio verwoest. Op 1 september 1923 werd de stad geteisterd door een aard beving, gevolgd door een brand. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de stad getroffen door de geallieerde bombar dementen. Een half miljoen inwoners kwam om het leven. Tokio heeft thans meer dan acht miljoen inwoners. Nog eens. De UNO-commissie die In 1955 de eerste internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoom energie in Genève organiseerde, heeft de secretaris-generaal van de UNO voor gesteld in september 1958 een tweede atoomconferentie te organiseren. Zij zal, evenals de eerste, twee weken duren,'-en een algemeen technisch karakter dra gen. Gebrek. Vólgens té Wenen ontvangen be richten heeft Hongarije een zeer slechte oogst gehad. In sommige delen van het land is gebrek aan vlees, vetten en brood. Door gebrek aan vloeibare brandstof ligt in vele gebieden het werk op het land stil. Volgens radio-Boeda- pest zal steenkool uit Joegoslavië -wor den gebruikt voor de gasproduktie. Spionage. De Finse autoriteiten hebben twee nieuwe gevallen van spionage bekend gemaakt. De 49-jarige timmer man, Emil Naukkarinen, heeft bekend inlichtingen te hebben verstrekt aan een vreemde mogendheid. De 31-jarige Matti Harmonen wordt verdacht van „geheime contacten" met agenten van een buitenlandse staat. De laatste jaren zijn al verscheidene personen ge arresteerd in de buurt van de oostelijke grens van Finland op soortgelijke be schuldigingen. Voor het merendeel waren het boeren en houthakkers. ADVERTENTIE Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Toga] verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. r~ WE HEBBEN al eens verteld, dat het trotse woord van keizer Augustus: „Ik heb Rome gevonden als een stad van steen en ik heb haar achtergelaten als een stad van marmer" slechts in schijn waarheid be vatte, maar in de kern onjuist was. De geraamten'van de grote gebouwen in Rome bestonden in de oudheid immers uit beton, waartegen marmeren platen waren ge plakt, om de aanblik te ver fraaien. In werkelijkheid kan dan ook niet van een marme ren stad gesproken worden, maar is de term betonstad eerder op haar plaats. We halen het vervaardigen van beton in de oudheid even in de herinnering naar boven, om aan te tonen, dat hiervoor geen schei kundige kennis vereist was. Want van scheikunde kon in die tijd zeker niet wor den gesproken. In dit opzicht zouden we zelfs nog een stapje verder kunnen gaan, door er aan te herinneren, dat ook som mige dieren met cement werken, zoals bijvoorbeeld de melselbijen, die van cement broedcellen metselen. Met andere woorden, wanneer de om standigheden daarvoor gunstig zijn, kan het cement in de vrije natuur gemakke lijk naar voren treden. Dat dit geen voor barige conclusie is, bewijzen de conglome raten, dat zijn afzettingsgesteenten die uit rolstenen bestaan en onderling aaneenge- kit zijn, aldus een natuurlijk beton vor mend. Het bindmiddel is hier - net als bij ons beton - het calciumcarbonaat, of kool zure kalk, al dan niet gemengd met grotere of kleinere hoeveelheden kwarts. Het spreekt vanzelf, dat in dit natuur lijke beton allerlei uiteenlopende combi- """N naties kunnen voorkomen. Zo kunnen con glomeraten voorkomen die veel bindmiddel en weinig rolstenen bevatten, maar ook het omgekeerde kan het geval zijn. Boven dien kunnen de rolstenen in het conglome raat van zeer uiteenlopende soorten zijn, zoals kalksteen, graniet of gneis, maar de rolstenen zouden ook van één en dezelfde soort kunnen zijn. Kortom, alle mogelijke varianten kunnen zich in dit natuurlijke beton voordoen, want de natuur is er nu een maal niet op uit iets specifieks te vervaardigen, dat moet voldoen aan bepaalde for mules aangaande druk- en trekkrachten, gelijk aanne mers behoren te doen. Dit natuurlijke beton komt hier en daar in geweldige hoeveelheden voor, bijvoor beeld in de Zwitserse Voor-Alpen. Ja, er bestaan zelfs hele gebergtendie voor een groot gedeelte uit dit natuurlijke beton zijn opgetrokken, zoals de aan velen be kende Rigi, in schoolboekjes altijd in één adem genoemd met de Pilatus. Toch is Zwitserland niet het enige ge bied, waar het natuurlijke beton wordt aangetroffen. In Hertfordshire, in Enge land, kan men een vuursteen-beton vin den, en de Montserrat bij Barcelona staat er eveneens om bekend, dat hij voor een belangrijk deel uit beton bestaat. Waarbij het wel overbodig zal zijn, te zeggen, dat deze gebergten niet op de ons bekende wijze in vormen gegoten zijn. Maar nu iets anders, weet u dat sinds 1949 Engeland een kolonie als „vermist" heeft opgegeven? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. 1

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2