Fotografen uit 35 landen exposeren op „Fotokina" Vijftig jaar geleden Groepspsycholoog pleit voor drie verdachten in Poznan Suez-debat brengt westelijke eenheid in ernstig gevaar Drieduizend plaatjes kijken Openbare aanklager beweert dat twee verdachten over hun familie liegen 'Hoe is het ontstaand Strijd achter de schermen om Verenigde Staten tot actie te brengen UNESCO zonder woorden De beste amateurs Dieren in de natuur Jeugd en fotografie Tribuut aan pionier Magnum Foto's als helpers Produktie Fokker- Friendship in België en Nederland Anderhalf jaar gewapend verzet op Cyprus A Igerije Lacoste verwacht nog meer verzetsactiviteit Oostenrijk eet gebak want broodbakkerijen staken Dit woord: LINTWORM Duitse en Britse Afrika- veteranen hielden feest Geglazuurde dakpannen, een Oostenrijkse specialiteit Sjah van Perzië gaat les geven in lezen en schrijven De vogeltrek De vogels vertoonden zich niet Egyptische UNO delegatie in Amsterdam aangekomen „Wij willen weten wat onze klanten wenseny Nehroe vindt de Indiase communisten gevaarlijk Uit Haarlems Dagblad van 2 oktober 1906 DINSDAG 2 OKTOBER 1956 Twaalf grote fototentoonstellingen, tezamen bijna 3000 foto's omvattend, vor men de omlijsting van de Fotokinabeurs, die deze week in Keulen gehouden wordt. Amateurs en beroepsfotografen uit de gehele wereld tonen er hun beste opnamen, die met elkaar een indrukwekkend beeld geven van de eindeloze mo gelijkheden der fotografie als hobby, als uitdrukkingsmedium en als hulpmiddel voor de techniek en de wetenschap. „Eén foto zegt meer dan duizend woor den", luidt een versleten gemeenplaats, maar hoe juist typeert zij de betekenis van het „plaatje". In de „Ehrenhof" van de Fotokina toont de UNESCO een handvol foto's, die een overzicht geven van haar streven: door het verspreiden van kennis de welvaart te bevorderen en de volken tot elkaar te brengen. Om die doelstelling duidelijk te maken aan eenvoudige mensen, zou men vele bladzijden moeten volschrij ven. Hier, op de Fotokina, doet één foto dat werk. Een plaat van een primitief schoollokaal ergens in het binnenland van Columbia. Twee kinderen en een oude boer naast elkaar in de schoolbanken, broeder lijk worstelend met de geheimen van het alfabet. Daaronder vier woorden „Kennis kent geen grenzen". Daarmee is alles ge zegd, wat er te zeggen viel. De fotografie als hobby is vertegenwoor digd door 638 vergrotingen in zwart-wit en in kleuren, geselecteerd uit de beste foto's van een half miljoen amateurs uit alle werelddelen, leden van de Fédération In- tenationale de l'Art Photographique. Deze FIAP, overkoepelend orgaan- van liefheb berij-fotografenverenigingen uit 35 landen, heeft ook werk van negentien Nederlandse amateurs voor de Fotokina uitverkoren, waarvan er twee een zilveren medaille ver wierven, in dit selecte gezelschap een zeer hoge onderscheiding. Overigens zijn hier alle technieken vertegenwoordigd, van de goede oude romantische school tot aan de experimentelen der „totale fotografie". Walt Disney's cameramannen en een aan tal beroemde fotografen uit dertien landen exposeren een unieke collectie dierenop- namen in de vrije natuur, waarvan vele in kleuren. Hun jachtbuit bestond uit char gerende wilde dieren, vele unieke vogel foto's, meer levensgrote close-ups van grie zelige, mooie insecten en fascinerende on derwater-opnamen van het leven der vis sen. Aan jeugd en fotografie zijn drie expo sities gewijd. Een daarvan toont de zestig beste opnamen van de Amerikaanse „teen agers", de twee andere het bekroonde werk van de Duitse jeugd en van de nati onale wedstrijd „Fotografie en school". De jongste exposant is hele negen jaren oud! Honderdtwintig historische foto's van de pionier der persfotografie, dr. Erich Salo mon, vormen een eretribuut aan het werk van de Joodse Duitser, die het slachtoffer werd van de vervolgingswaanzin der nazi's. Salomon was een amateur, die in de der tiger jaren, hoe dat weet niemand, tot de grootste kopstukken van zijn tijd wist door te dringen en hen fotografeerde, vaak zon der dat zij het bemerkten, bij hun geheim ste besprekingen. Zijn foto's van ministers, presidenten, diplomaten en miljonairs ge maakt met een gebrekkige apparatuur en bij „bestaand licht", vertonen een levendig heid, die nog nimmer overtroffen is. Een waardig pendant hiervan zijn de ruim 160 foto's, die het beroemste illustra- tie-fotografenverbond ter wereld, de Mag num-combinatie, ten toon stelt: enorme vergrotingen van slagveld-foto's en filmster ren, v-n de zelfkant der samenleving en van eminente geleerden, die een nieuwe era inleidden in de illustratieve wereldpers. De Amerikaanse landschapsfotograaf An sel Adams hij is tevens musicus, berg beklimmer, schrijver, uitgever en leraar exposeert 120 meesterlijke opnamen, waar van de groothoekpanorama's van Hawaii en Alaska opvallen. Twee andere tentoonstellingen zijn ge wijd aan de fotografie als helper van de techniek en van de geneeskunst. In de laat ste kan degene die van griezelen houdt, onder andere een aantal kleurenfoto's van een hersenoperatie en een „pantserhart" bewonderen. „Duitsland nu" en „Sterker dan woorden" zijn tenslotte twee shows, die respectievelijk de tegenwoordige stro mingen in de Duitse fotografie en tien jaar wederopbouw bij onze Oosterburen in beeld brengen. Dan is er nog een instruc tieve collectie van 170 platen „De weg tot succes" en een overzicht-in-foto's van zes tig jaar filmhistorie. Er is dus genoeg moois te zien daar in Keulen. Misschien wel iets te veel van het j Een Haagse technicus demonstreert 8 op de Fotokina een machine van eipenH 8 vinding, waarmee magnetische geluids- stroken op de filmband kunnen worden d aangebracht. f. 0 Deze constructie trekt sterk de aan- 8 dacht, en niet alleen van de smalfilm- fabrikanten, voor wie zij in de eerste 8 8 plaats bedoeld is, maar ook van de 8 g professionele normaalfilm-producenten, 8 g filmmaatschappijen en dergelijke. Met g d enkele grote buitenlandse ondernemin- 8 8 gen heeft de heer Peterson al contrac- g 8 ten afgesloten voor de levering van deze d 1 machines in een bioscoopfilm-versie, 8 8 omdat dit apparaat ongeveer de helft 8 goedkoper is dan de conventionele ap- x paraten voor het aanbrengen van mag- c d netische geluidsstroken. Zelfs 8 mm g 8 amateur-smalfilm kan met de Peterson- S i machine van een magnetische sound- d strook voorzien worden. o ooooooooooooocaxxxscooajcxxxxjoooooooooooGCOooOciooocooooc goede, want wie al deze 3300 fotografische topprestaties op zijn gemak wil bekijken, die heeft stellig dagen nodig en dat kan de gemiddelde amateur zich helaas niet ver oorloven. De technische nieuwtjes en de beste platen zal hij trouwens binnenkort toch wel in de foto- handel en in onze fototijdschriften te zien krijgen. De Fotokina duurt nog tot en met 7 ok tober. De Fokkerfabrieken en de SABCA, een Belgische vliegtuigfabriek, hebben een pro gramma opgesteld voor samenwerking ter zake van de ontwikkeling en produktie van het Fokkervliegtuig „Friendship". Vanaf het begin van dit jaar bestaat deze samen werking al, omdat de SABCA de studie en fabricage had ter hand genomen van ge reedschappen en samenbouwmallen. De ge reedschappen waren bestemd voor de serie- bouw van de Fokker Friendship. Thans overwegen de beide firma's de mogelijkheid tot uitbreiding van hun sa menwerking. Men heeft de produktie van vliegtuigdelen op het oog. De vei-wezen- 1 ijking van deze voornemens hangt echter af van bestellingen op „Friendship" vliegtuigen, die eventueel zouden worden geplaatst door de Belgische burgerlijke en militaire luchtmacht. NICOSIA (Reuter) Het gewapend verzet, waarmee de E.O.K.A. anderhalf jaar geleden begonnen is, heeft tot dusver aan 205 personen, onder wie 61 Britten, het leven gekost, terwijl er 799 personen ge wond werden. Ontploffing op Amerikaanse torpedobootjager NICE, (Reuter) Aan boord van een Amerikaanse torpedobootjager in de Mid dellandse Zee heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij één persoon is gedood en 12 gewond. Van drie van de acht zwaar gewonden is de toestand kritiek. De ontploffing had plaats in een stuk geschut tijdens een oefening op 65 mijl af stand van Villefranche. Een voorbeeld uit de belangwekkende ten toonstelling „Fotogra fie helpt de genees kunde" op de Foto kina. Deze vrouw heeft 'n ruggegraats- verkromming (skolio- se) die zij, terwijl de foto gemaakt werd, opheft door met haar linkerhand tegen de onderkant van de borstkas te drukken. Over deze normale foto is daarna een röntgenopname van de kromme wervel kolom gelegd. Uit het verschil tussen het röntgenbeeld en de normale foto kan de arts nu precies con stateren, hoe de df- wijking verloopt. ALGIERS (Un. Press) De Franse minister-resident in Algerije, Robert La coste, heeft er voor gewaarschuwd, dat de rebellen zullen proberen om deze maand hun terreur-overvallen op te voeren, als een tegenactie tegen de strengere Franse controle-maatregelen. Lacoste haalde sta tistieken aan om te laten zien, dat de aan vallen van de rebellen gestadig afgenomen waren. Daarna zei hij, dat „het er uit ziet, dat de rebellen, als gevolg van grote moeilijk heden in het open veld hun acties in okto ber zullen zien uit te breiden. De verant woordelijken van het Nationale Bevrij dingsfront van Algerije hebben in die zin hun orders gekregen en hen is gevraagd om gedurende de hele maand een klimaat van terreur te handhaven," aldus Lacoste. „Zij hebben ook het bevel gekregen om een barrière op te richten tussen de twe6 gemeenschappen, de Mohammedaanse en de Franse. Dat wordt allemaal gedaan om psychologische druk uit te oefenen. Zij oefenen die druk uit teneinde de openbare mening in het moederland diep ervan on der de indruk te brengen en om de inter nationale openbare mening te bederven", zei Lacoste. Kosten De Franse minister van Financiën, Paul Ramadier, heeft maandag volgens Reuter verklaard dat de opstand in Algerije Frankrijk naar verwachting in het komen de jaar 500.000.000 gulden méér zal kosten dan in het lopende belastingjaar. Dit jaar heeft de volksvertegenwoordi ging de militaire begroting, met het oog op de uitgaven voor de strijd in Algerije met 2.700.000.000 gulden verhoogd. Voor 1957 worden deze uitgaven, naar Ramadier mededeelde, op 3.200.000.000 gulden be groot. In Algerije zijn dit weekeinde zeven burgers gedood en 109 gewond door de activiteit van opstandelingen, zo meent Reuter. Alleen in de stad Algiers vielen zondag al 65 gewonden bij twee bomaan slagen op cafés. Maandagochtend is een gebouw van elf verdiepingen in allerijl ontruimd na de ontdekking van een tijdbom. De Fransen hebben hun waakzaamheid verscherpt. In Algiers zijn 95 percent van de Mo hammedaanse leerlingen van lagere scho len maandagochtend niet op school ver schenen. Het bevel tot deze schoolstaking is gegeven door het „Nationale Bevrijdings front". Bij troepenacties op maandag hebben volgens AFP tien opstandelingen het leven verloren. Er zijn acht gevangenen gemaakt en 46 verdachten aangehouden. In Algiers, Oran en Bougie zijn vier personen door aanslagen gedood. Ontvoeringen in Marokko Verscheidene personen zijn maandag uit Oujda in Marokko ontvoerd. Het zijn onder anderen een Franse inspecteur van politie, de vice-voorzitter van de Marokkaanse Kamer van Koophandel, en een Marok kaanse groothandelaar. Vossen en ratten POZNAN (Reuter) De groepspsycho loog prof. Chalasinki heeft maandag als getuige-deskundige voor een rechtbank te Poznan verklaard, dat opgekropte haat te gen de Poolse veiligheidspolitie een uitweg heeft gevonden in het doden van een po litieman tijdens de relletjes te Poznan op 28 juni. Door de stakingen, betogingen, de gevechten en het schieten met vuurwa pens was de menigte in zeer grote opwin ding geraakt- Daarop waren de haatgevoe lens jegens de veiligheidspolitie naar bo ven gekomen. Een dergelijke menigte kan een zeer grote invloed op het individu hebben, in het. bijzonder als het zeer be perkte verstandelijke vermogens heeft. „De toestand zou geheel anders zijn, indien de ze jongelieden het initiatief tot de aanval hebben genomen. Het is daarom van be lang te weten of zij de aanval zijn begon nen of zich er alleen maar bij hebben aan gesloten", aldus prof. Chalasinski. Voor het doden van de politieman staan Fritjof Nansen, de bekende Poolreizi ger in gesprek met een journaliste. Dit is een van de vele foto's van dr. Erich Salomon, de pionier der moderne reportage-fotografie, die omstreeks 1930 alle groten der aarde vereeuwigde op een manier, die nu nog als voor beeld voor de moderne persfotograaf kan gelden. Aan dr. Salomons werk is een grote expositie op de Fotokina geioijd. drie jongemannen terecht: de twintigjarige Foltynowicz, de achttienjarige Zurek en de achttienjarige Sroka.De rechter zei, dat de jongelieden nadat zij met hun mishande lingen waren begonnen gehoord hadden, dat de politieman niet een vrouw en twee kinderen had gedood, zoals zij aanvanke lijk dachten. „Is het mogelijk dat nadien hun daden niet emotioneel, maar met overleg zijn uitgevoerd?" luidde zijn vraag. Volgens Chalasinski hangt dit geheel af van het individu en heeft dit niets te ma ken met de psychologie van de massa. Men verwacht in dit proces donderdag een uit spraak. De andere rechtbank, waarvoor negen jongemannen terecht staan op beschuldi ging van wapendiefstal en het aanvallen van het hoofdkwartier van de veiligheids politie, wees een verzoek van de verdedi ging om alle beklaagden, die zich naar aanleiding van de onlusten moeten verant woorden, tegelijk terecht te laten staan, van de hand. Er werd ook een verzoek van de openbare aanklager afgewezen. Deze had gevraagd de stukken over de arresta tie van de vader van de 22-jarige beklaag de Suwart drie jaar geleden, bij de stuk ken van dit proces op te nemen. De open bare aanklager zei dat Suwart had ge tracht de rechtbank door leugens te beïn vloeden, toen hij meedeelde, dat zijn vader een oude communist, indertijd, ten onrech te was gearresteerd en dat zijn moeder tengevolge hiervan krankzinnig was ge worden en zijn broer zelfmoord had ge pleegd. Volgens de aanklager had ook de twintigjarige Bieganski gelogen, toen hij zei dat zijn vader op valse gronden was aangehouden. De aanklager zei dat Su- warts moeder ten tijde van de arrestatie van haar man reeds krankzinnig was en dat de broer vijf jaar tevoren zelfmoord had gepleegd naar aanleiding van een ver houding tussen zijn verloofde en een an dere man. De uitspraak in dit proces wordt maandag verwacht. Onrust Jonge Poolse gevangenen zijn enkele dagen geleden te Pleszew, ongeveer tach tig kilometer ten zuidoosten van Poznan, in opstand gekomen, aldus wordt uit Poz nan gemeld. Een voetbalelftal van hun gesticht had buiten het gevangenisterrein een wedstrijd gespeeld met een elftal uit een andere strafinrichting. De spelers slaagden erin wodka te bemachtigen, waar mee zij naar de celwagen met medegevan genen gingen. De bewaarder die de wacht hield bij de wagen, werd overmeesterd, waarna de gevangenen op luidruchtige wijze door de stad trokken. Zij vernielden de ruiten van enkele winkels, waar men hun geen sterke drank wilde verkopen. Volgens de te Poznan ontvangen berich ten is de orde hersteld. WENEN. (Reuter). Ongeveer 15000 Oostenrijkse bakkersknechts zijn maandag in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan een eis tot loonsverhoging. Hierdoor was er in Wenen en in andere Oostenrijk se steden geen brood verkrijgbaar. Bij de banketbakkerijen werd echter niet ge staakt, zodat de mogelijkheid bestond het dagelijks brood door gebak, koek, tulband en dergelijke te vervangen. De bakkersknechts, die 18 september reeds een waarschuwingsstaking van 24 uur hebben gehouden, willen loonsverho ging, zonder dat dit gepaard gaat met een verhoging van de broodprijs. De patroons stellen, dat zij reeds een zeer kleine winst maken en dat elke loonsverhoging, die niet in de verkoopprijzen mag worden doorbe rekend, hen met verlies zou doen werken. Afgevaardigden der bakkerspatroons en van de vakbond 'van bakkersknechts zullen heden met kanselier Raab en minister van Binnenlandse Zaken Helmer beraadslagen. Iedereen begrijpt dit woord als: lint vormige (ingewands)worm, maar in we zen is lintworm een der betrekkelijk zeldzame woorden, waarvan de samen stellende delen elk hetzelfde begrip uit drukken. Een duidelijk voorbeeld daar van is het woord: brokstuk. Zowel lint als worm betekent oorspronkelijk: slang en een lintworm was oorspronkelijk de benaming van een mythologisch mon ster, de draak. Men sprak van Sint Joris die de lintworm versloeg. Merk waardig is dat men het woord ook ge bruikte om het dier aan te duiden dat wij als: los of: lynx kennen, maar dat men zich soms als een serpent of draak voorstelde. Van veel later dateert de ^huidige betekenis van het^woord^^ j DüSSELDORF (United Press). - Een sa luut van de nieuwe Westduitse „Bundes- wehr" aan de in de tweede wereldoorlog gevallen soldaten van Rommels Afrika- Korps besloot zondag de driedaagse reünie van de „Woestijnvossen", zoals de Duitse veteranen uit de Afrikaanse strijd genoemd plegen te worden. De plechtigheid werd wel enigszins ge stoord door het feit, dat in de nacht on bekenden op het voetstuk van het monu ment de woorden „Nie mehr krieg" ge schilderd hadden. De politie had gepoogd dit opschrift uit te wissen doch was er slechts in geslaagd, het woordje „nie" te verwijderen. Er is ook een voetbalwedstrijd tussen de „woestijnvossen" en de woestijnratten" (de Engelse Afrika-veteranen) gehouden, ge volgd door een Engels-Duitse massaver broedering in een van de grote bierlokalen van Dusseldorp. De ministerpresident van Nordrhein- Westfalen, Fritz Steinhoff, hield tijdens de plechtigheid een korte toespraak, waarin hij opmerkte, dat de veteranen zich kon den herinneren dat de oorlog in Afrika „op betrekkelijk faire en ridderlijke wijze gevoerd was". De in Hitler's opdracht ver moorde generaal Rommel wordt, zo zeide Steinhoff, „door het grootste deel der we reld beschouwd als het prototype van een eerlijke soldaat". Van onze correspondent in Wenen) Op het internationale congres voor ke ramiek, plateel en steenbakkerij in Wenen is een lans gebroken voor het gebruik van baksteen. Dat zou een revolutie betekenen in Oostenrijk, waar de stenen van binnen- en buitenmuren gewoonlijk bepleisterd worden. Ook vestigde men de aandacht op de mogelijkheid eentonige betonmuren te versieren met geglazuurde tegels of glas materiaal, dat het licht doorlaat. Men wees daarbij op een Oostenrijkse specialiteit, die waarschijnlijk te danken is aan de invloed van de Turkse architec tuur. De daken van de Stefansdom te Wenen en van een groot aantal kerken in Oostenrijk, zijn gedekt met geglazuurde pannen, hetgeen een schilderachtig effect oplevert. Het vernielde dak van de Stefans dom is hersteld volgens tekeningen uit 1831, toen het onder keizer Franz I werd vernieuwd. Het nieuwe dak van de geres taureerde dom vertoont de tekening van het oude keizerlijke wapen met de dubbele Oostenrijkse adelaar, met in het midden de initialen F I en het jaartal 1831. TEHERAN, AFP De Sjah van Perzië gaat 's avonds in een van de zalen van zijn paleis aan twintig onderdanen les geven in lezen en schrijven. De vorst, die op deze wijze wil voorgaan in de strijd tegen het analfabetisme, heeft op al zijn landgenoten die onderwijs hebben gevolgd, een beroep gedaan iedere dag een uur van hun vrije tijd beschikbaar te stellen voor het geven van dergelijke lessen. (Van onze correspondent in Washington) Vrijdag begint het debat in de Veilig heidsraad over de Suezkanaal-kwestie, waarbij de Sovjet-Unie nu eens niet als voornaamste tegenstanders de Verenigde Staten, maar Groot-Brittannië en Frank rijk tegenover zich vindt. Vrijwel alle be trokken landen zenden hun ministers van Buitenlandse Zaken naar New York, het geen de belangstelling van publiek en pers die op 26 september reeds groot was nog zal verhogen. De zwaarste strijd zal waarschijnlijk achter de schermen ge voerd worden tussen de Amerikaanse op vattingen aan de ene kant en de Brits- Franse inzichten anderzijds. Het is mogelijk, dat men door de accen ten te verschuiven de fagade van eenheid overeind zal houden, maar de meeste waarnemers vrezen dat de situatie ernsti ger kan worden. Vele Fransen en Britten zijn ontstemd over het feit, dat hun landen niet voldoende steun krijgen van Washing ton en die ontstemming zou gemakkelijk kunnen omslaan in verbittering. Men kan betogen, dat de Noordatlamtische gemeen schap door een politieke noodzaak bijeen gehouden wordt. Niettemin voorziet men in het debat over Suez een zware vuur proef voor de eenheid van het Westen. De Amerikanen maken zich nauwelijks druk over het geschil met Nasser. Het nieuws over de verkiezingscampagnes neemt zo veel ruimte in beslag, dat de Washington Post niet eens op de voorpagi na vermeldde, dat de Veiligheidsraad het geschil over Suez op de agenda had ge plaatst. Britten' ên Fransen, die Amerika kennen, zien. wel in, dat dit geen gunsti ge tijd is om de publieke opinie in de Ver- enige Staten warm te krijgen voor een conflict ver buiten de grenzen. Zij verwij ten echter de Amerikanen, die zich nog wel voor de buitenlandse politiek interesseren, dat zij onvoldoende begrip tonen voor het prestige-verlies in het Midden-Oosten en voor de gevaren van een Nasser, die zege viert met hulp van de communisten. Het ergert verscheidene Fransen en Britten dat men het geschil over het Suezkanaal in Washington' ten dele als een koloniale kwestie ziet. In koloniale geschillen staat Washington nu eenmaal ongaarne aan de zijde van de koloniale of oud-koloniale mogendheden. Hoewel het de Republikeinse regering uiterst ongelegen zou komen, indien er vlak voor de verkiezingen strijd ontbrand de over Suez, is dat niet de enige reden van Washingtons gematigdheid. De levens belangen van de Verenigde Staten zijn (of schijnen) niet zozeer in het geding als die van de grote Europese bondgenoten en het nationale prestige staat veel minder op het spel dan bijvoorbeeld het Britse. Toch vraagt men zich af, of de Amerikanen vol doende oog hebben voor het gevaar, dat de communisten vat krijgen op het Midden- Oosten en Noord-Afrika. Een communisti sche penetratie tot aan Dakar zou de mi litaire constellatie van de wereld ingrij pend wijzigen. Het ziet er naar uit, dat Groot-Brittan nië en Frankrijk zich in hoofdzaak tot de UNO hebben gewend om de oppositie in eigen land de mond te snoeren. Indien Eden en Mollet hun zin krijgen zou het ge- Terwijl de post aan de boulevard bij de Zeeweg zondag goede trek had was de trek over het middenduin minder. De post bij het Kennemerduinmeer meldde van half zeven tot kwart over acht honderdvijftig spreeuwen, honderd vinken, slechts enkele graspiepers, daarentegen twintig witte kwikstaarten, en twee gele kwikstaarten. Het Kennemerduinmeer is een prachtige plaats om verschillende watervogels en veldlopers waar te nemen, die daar tijdens hun trek een rustplaats vinden. Het geeft daardoor een goede indruk, welke vogels vooral bij nacht trekken, zo is er de laatste helft van september trek ge weest van onder andere bonte ple- viertjes, bonte strandlopers, zwar te ruiters, groen- pootruiters, snip, kemphaan, die al len voor een of meer dagen hun reis on derbraken bij het meertje. Zo is er ook trek geweest van diverse eenden. Wij no teerden wintertalingen, slopeenden, wit- oogeenden, kuifeenden en een smient. De wilde eenden komen 's avonds naar het meertje om er te slapen. Hedenmorgen meldde de post aan de boulevard in Bloe mend-aal geen trek. Er stond een krachtige west-zuidwesten wind, slechts tien spreeu wen en een graspieper vlogen laag langs. Ook boven zee vertoonden zich geen vo gels, zelfs geen meeuwen. drag van Egypte in een vrij scherpe reso lutie worden veroordeeld en internatio naal beheer van het kanaal worden be pleit. Het Russische veto waar men in dat geval op rekent, zou dan aantonen, dat men in de UNO niets kon bereiken en Mollet en Eden zouden vrijer staan in ver dere actie tegen Nasser.Een dergelijke gang van zaken vergroot volgens vele Ameri kanen echter de kans op een verscherping van het conflict. Officieel zal men zo lang mogelijk de indruk van eenheid proberen te handhaven, maar achter de schermen zullen de gematigden in de Veiligheids raad (de Verenigde Staten, Perzië en Pern), Groot-Brittannië en Frankrijk po gen te weerhouden van zulk een resolutie. Anderzijds zullen de Britten en de Fran sen proberen te verhinderen, dat enig lid van de Veiligheidsraad met een gematigde resolutie voor de dag komt. Men hoort plannen een commissie te benoemen, die een compromis met beide partijen moet bespreken, men hoort over aanbevelingen onder UNO-auspiciën opnieuw met Nasser te gaan onderhandelen enzovoorts. India is op het ogenblik wel geen lid van de Vei ligheidsraad, doch Indiase diplomaten kun nen in dat geval informeel bemiddelend optreden. Voor de eenheid van het Westen is deze situatie vrij gevaarlijk en de afloop van de strijd valt niet te voorspellen. Zeker is dat de belangrijkste zaken behandeld zul len worden in de hotelkamers van de di plomaten. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken dr. Fawzi en president Nassers voor naamste politieke adviseur, luitenant-kolo nel Ali Sabri, zijn per auto uit Brussel, via Den Haag in Amsterdam aangekomen. Zij zijn op weg naar New York, waar zij met een tiental andere delegatieleden de ver gadering van de Veiligheidsraad over het Suezkanaal, die vrijdag begint, zullen bij wonen. In het Amstelhotel was dr. Fawzi spaar zaam met zijn commentaar. „Verwacht u werkelijk, dat ik hier zal vertellen, welke argumenten ik in New York ter tafel zal brengen?" vroeg hij lachend. De Egyptische delegatie vertrekt vanavond van Schiphol naar New York. De nieuwe Egyptische directeur van de Suezkanaalmaatschappij, Bahgat, is gister avond op Schiphol aangekomen. Hij zal in Den Haag besprekingen voeren. Bahgat maakt geen deel uit van de Egyptische de legatie. Hij zal in de Verenigde Staten besprekingen voeren over technische ver beteringen aan het kanaal met olie- en scheepvaartmaatschappijen. „Wij willen weten wat onze klanten wensen" zo zei hij. Volgens Bahgat zijn er in het Suezkanaal weinig of geen moeilijkheden met de door vaart. Dagelijks worden er bijna veertig schepen verwerkt. „De capaciteit van het kanaal moet echter verhoogd worden, en de plannen daartoe zal ik bespreken met allerlei Amerikanen die daar belang bij hebben." Hij ontkende dat hij tevens zou uitkijken naar financiële hulp voor het uit voeren van deze technische verbeteringen. „Dat wordt door Egypte zelf betaald", zei hij. Dr. Bahgat zal op zijn Amerikaanse reis een ontwikkelingsprogramma van 200 mil joen gulden voor het Suezkanaal bespreken met Amerikaanse ondernemingen, aldus verluidt in Port Said. De 53 miljoen gulden, die Egypte onlangs uit het Internationale Monetaire Fonds heeft teruggetrokken, zou gebruikt worden als voorschot voor onder nemingen, waarvan de offertes zijn aan genomen. BOMBAY (A.F.P.) „De Indiase com munisten en hun politiek vormen een ge vaar voor ons land", aldus heeft premier Nehroe van India op een bijeenkomst van de Congres (regerings) partij verklaard. Nehroe beschuldigde de communisten er voorts van gebruik te maken van de taai- geschillen, om te pogen de Congrespartij te desorganiseren. Tminister van Oorlog, de heer Staal, heeft gedaan wat'zijn voorgangers blijkbaar niet hebben aangedurfd en H. M. de Koningin machtiging gevraagd, de betrekking van „plaatselijk commandant" op te heffen. Reeds jarenlang werd ge fluisterd dat hoogere militaire autoriteiten deze functie enkel en alleen in stand hielden om vriendjes aan een hoofd officiersbaantje en het daaraan verbon den pensioen te helpen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5