Vulcan-straalbommenwerper na recordvlucht verongelukt NAAIMACHINES Bunno op zoek naar Luilekkerland Londen tot overweegt toetreding Europese markt Agenda voor Haarlem Helle gloed op London Airport Eigenbelang zou de doorslag geven en bezwaren van Gemenebest ondervangen 4 Twee vliegtuigbouwers van faam overleden Corruptiezaak tegen Indonesische rechter VERVOLGVERHAAL ^door Friedrich Bruegel^ Twee man per schietstoel aan de dood ontsnapt joi Ballet vanmorgen in Londen aangekomen IJsland vraagt Washington troepen terug te trekken München houdt zich afzijdig van de recrutering Churchills roman bewerkt voor Amerikaanse T.V. Succesrijke uitvoering door USO in Zürich Stijgende spanning in en om Zuid-Tirol DINSDAG 2 OKTOBER 1956 LONDEN (United Press) Op London Airport is maandag: een straalbommen- werper van de Royal Air Force van het type Avro Vulcan bij de landing: veronge lukt en uit elkaar gesprongen. De Vulcan is een van de nieuwste typen bommen werpers en had juist een vlucht van Australië naar Engeland gemaakt. In het stationsgebouw stond een commissie van ontvangst gereed om de bemanning te hul digen. Ooggetuigen verhaalden, dat het vlieg tuig „veranderde in één vuurgloed" toen het tegen de grond sloeg. Twee inzittenden konden van hun schiet stoel gebruik maken en brachten er het leven af maar vier anderen kwamen om het leven. N De Vulcan landde op London Airport ondanks de zeer slechte weersomstandig heden en een zicht van slechts 500 meter, ten gevolge waarvan de twee Russische straalmachines, die des ochtends uit Mos kou kwamen, naar Manston waren gediri geerd. Toen de „Vulcan" in stromende regen boven het vliegveld verscheen, weerklonk een ontploffing en spoot een rookpluim uit het toestel. Het vliegtuig slingerde en stortte brandènd neer. Het laatste gedeelte van de vlucht, van Aden naar Londen, had de „Vulcan" zonder tussenlanding afge legd. Het lag in de bedoeling een nieuw record voor deze afstand, 6.500 km, te ves tigen. Het toestel had de afstand van Aden naar Londen afgelegd met een gemiddelde snel heid van 800 km per uur. De „Vulcan" had een recordvlucht naar Australië en terug gemaakt over een af stand van 40.000 km. De overlevenden zijn de eerste piloot en de chef van het com mando bommenwerpers, luitenant-generaal Sir Harry Broadhurst, die als tweede piloot fungeerde. De andere vier inzittenden kwa men in de vlammen om. De „Vulcan", het grootste toestel van deze aard in de wereld met deltavleugels, is uitgerust met vier straalmotoren. Van dit type, ontworpen met de bedoeling een licht, goedkoop toestel te bouwen dat su personische snelheden kan ontwikkelen, zijn reeds enkele exemplaren aan de Britse luchtmacht geleverd. Volgens verklaringen van ooggetuigen zijn er geen aanwijzingen, dat er iets niet in orde was met het toestel. Oorzaak De woordvoerder van de Hawker Sidde- ley-groep heeft nader meegedeeld, dat het vliegtuig buiten de omheining van het vliegveld de grond heeft geraakt. Op die plaats heeft men namelijk delen van het landingsgestel gevonden. Vermoedelijk is een der poten .van het landingsgestel door de harde aanraking met de grond afgerukt. Dat zou ook verklaren waarom het vlieg tuig met de rechtervleugelpunt naar bene den tegen de grond sloeg. De „Vulcan" is door de Avro-vliegtui- genfabriek ontworpen om op een hoogte van ongeveer achttienduizend meter te vliegen met een snelheid die iets min der is dan de snelheid van het geluid. Het eerste van twee prototypen maakte in 1952 zijn eerste vlucht en het eerste produktietoestel ging in februari 1955 de lucht in. Sindsdien is de aflevering van di type straalbommenwerper van de V-klas sen aan de R.A.F. voortgegaan. De „Vol deed zijn intrede bij die luchtmach can nadat de Vickers „V^lianf-straalbommen- werper al in dienst was genomen. De derde V-bommenwerper, de Handley Page „Vic tor" zal binnenkort in dienst worden ge steld. Op London Airport wachtten velen vergeefs in de regen LONDEN (U.P.) Met twee Russische straalvliegtuigen is het Bolsjoi Balie maandag even na 10 uur in Engeland aan gekomen. De beide vliegtuigen werden wegens het slechte weer van London Air- port doorgezonden naar het vliegveld van de Royal Air Force in Manston (Kent). Om 8 uur plaatselijke tijd zijn de machines in Moskou opgestegen. De landing in Manston verijdelde een feestelijke en omvangrijke ontvangstplech tigheid, die men op London Airport voor de Russische dansers had voorbereid. Nog voor het eerste toestel aan de grond gezet was waren de telefoonlijnen met het vlieg veld reeds onafgebroken bezet. Volgens London Airport zouden de Russen zelf ge- Sir Richard Fairey en William Boeing LONDEN (Reuter). Sir Richard Fairey, de stichter en president-commissaris van de ,Fairey"-vliegtuigfabriek, is zondag na een operatie op 69-jarige leeftijd te Londen over- eden. Hij heeft een leidende rol gespeeld in de groei van de Britse luchtvaart van de eerste vliegtuigen af tot de modernste superso nische toestellen toe. Met door zijn fabriek vervaardigde „Fairey Delta 2" werd voor het eerst het wereldsnelheidsrecord boven de duizend mijl (1.600 km) per uur gebracht. De Fairey-fabiek houdt zich ook bezig met de. constructie van geleide projectielen. In maart van dit jaar had Sir Richard een hart aanval gekregen als gevolg van een (mis- ukte) jacht op een dief, die uit zijn woning op Bermuda een handtas had gestolen.' Naar AFP uit Seattle meldt, overleed daar plotseling William Boeing, de stichter yan de pekende Amerikaanse Vliegtuigfabrieken van die naam op zijn jacht. Hij was 75 jaar. Boeing had zich verscheidene jaren ge leden geheel uit het zakenleven terugge trokken. WASHINGTON, (Reuter) De funge- rende IJsland minister van Buitenlandse Zaken Emil Jonsson, voert in Washington besprekingen over het IJslandse verzoek tot terugtrekking van de Amerikaanse troe pen van het eiland. De IJslandse regering is van mening, dat de Amerikaanse mili tairen daar kunnen worden gemist, aange zien de internationale toestand is verbeterd. De raad van de Noordatlantische verdrags organisatie acht een voortgezet verbiijf van de Amerikanen op IJsland evenwel nood zakelijk. Jonsson verklaarde bij zijn aankomst, dat IJsland wil blijven samenwerken met de NAVO. Hij is van plan vier dagen in Was hington te blijven. IJsland en de Sovjet- Unie hebben de vorige week een verdrag ondertekend ter verbetering van de handel tussen beide landen. De Sovjet-Unie zal olieprodukten, hout, ijzer, staal, graan, en auto's leveren. IJsland gefileerde vis en ge zouten en bevroren haringen. Pas thans is bekend geworden, dat reeds geruime tijd geleden een rechter in de Pengadilan Negeri (het Landgerecht), ver dacht van het aannemen van steekpen ningen, is gearresteerd. Het is een Indo nesiër van Chinese origine. Het feit van zijn arrestatie werd, naar wij menen, pas publiek door een mededeling van de zijde van het parket, dat hij op 11 oktober zal terecht staan. Deze bijzondere zaak zal gezien de campagne tegen de wijd en zijd verbreide corruptie, niet nalaten belang stelling te trekken. De details van de zaak zijn tot dusverre niet bekend geworden. Tik De geruchtmakende zaak tegen ir. Han Swie Ti'k zal deze week voorkomen. Hij wordt ervan beschuldigd een militair in functie te hebben beledigd en deze mili tair te hebben mishandeld. Het betreft hier het incident aan de Djalan Kenteng Raya, toen Ir. Han, na een verkeersopstopping, in gevecht raakte met de militaire arts Harjono. Deze delfde in dit gevecht het onderspit en moest met een hersenschud ding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dit incident was de indirecte aanleiding tot een anti-Chinese campagne, die onder andere resulteerde in de ontvoering van de waarnemend directeur van de land- drukkerij Lie Hok Thay en zijn aanhou ding wegens corruptie. In zijn „val" sleep te hij toen de directeur-generaal van de landsdrukkerij Piet de Queljoe mee. Diens arrestatie leidde weer tot de poging tot aanhouding van de minister van Buiten landse Zaken, Ruslan Abdulgani. De gemeenteraad van München in Beie ren, de op een na grootste stad van West- Duitsland, heeft besloten geen medewerking te verlenen aan het recruteren van dienst plichtigen voor de nieuwe strijdkrachten. Als reden wordt opgegeven, dat de bonds regering geen toereikende financiële voor zieningen heeft getroffen voor registratie en onderzoek van de in aanmerking ko mende jongemannen, aldus meldt de Britse liberale „Manchester Guardian". Volgens waarnemers zou echter aan dit besluit een vertragingstactiek van de socialisten, die de sterkste fractie in de gemeenteraad heb ben, ten grondslag liggen. Ook de raad van de Beierse stad Penz- berg heeft besloten zich zo weinig mogelijk met de herbewapening in te laten. Als de Bondsdag akkoord gaat met de diensttijd van twaalf maanden zijn West- Duitsland en Luxemburg de enige landen van de Noordatlantische Verdragsorgani satie met een dienstplicht van die duur. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië heb ben een diensttijd van twee jaar. Alle an dere N.A.V.O.-landen hebben een dienst tijd van 24 of 18 maanden, behalve Dene marken (16 maanden) en Canada, dat een leger van vrijwilligers heeft. HOLLYWOOD (UP) Het televisie programma van de Amerikaanse National Broadcasting Company zal op 31 oktober een toneelbewerking van de roman „Savro- la", die Sir Winston Churchill op drieën twintigjarige leeftijd geschreven heeft, uit zenden met Sarah Churchill, de dochter van Sir Winston, in de hoofdrol. „Savrola" is de geschiedenis van een denkbeeldige Europese dictator, wiens vrouw de partij kiest van een opstandige idealist, die zich tegen het regime verzet. Het is de enige roman, die Churchill schreef. Geslaagde vliegtuiglanding in Newyorkse straat Thomas Fitzpatric, een Amerikaanse boordwerktuigkundige die „zo graag zelf wilde vliegen", heeft het.bestaan om zon dagochtend vroeg met een tweepersoons vliegtuig een geslaagde landing uit te voe ren in een straat op Manhattan, een van de dichtstbevolkte wijken van New York. Fitzpatric verklaarde, dat hij motorstoring had gehad, maar de rechter voor wie hij zich moest verantwoorden, achtte het ge beurde eerder het gevolg van drankmis bruik. Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ZURICH (UP) Het Utrechts Stede lijk orkest onder Paul Hupperts heeft za terdagavond in de aula van de universiteit van Zürich voor een gehoor van duizend bezoekers met groot succes een concert gegeven. Na het Zwitserse en het Neder landse volkslied opende het orkest met het concert voor drie violen en orkest van Vivaldi, waarin leden van het orkest de solopartijen speelden. Béla Siki was de briljante solist in Béla Bartöks derde pianoconcert. Daarop speelde het orkest variaties van Benjamin Britten op een thema van Purcell. Het concert werd be sloten met de vierde symfonie van Beet hoven. Er was stormachtig applaus voor de Utrechtse musici. Het concert was ge organiseerd door de „Jeunesse musicale" in Zürich. BOLZANO (Reuter/AFP). De Ita liaanse politie heeft twee betogingen ver boden, die in het weekeinde te Bolzano in Zuid-Tirol (Alto Adige) gehouden zouden worden. De Zuidtiroolse volkspartij wilde een grote protestbijeenkomst houden, omdat naar haar oordeel het Italiaans-Oostenrijks akkoord over toekenning van een grote mate van zelfbestuur aan de Duitstalige bevolking in de provincie Bolzano niet na gekomen is. De Neo-fascistische Italiaanse sociale beweging (MSI) maakte daarop plannen bekend voor een tegendemonstra- tie. Beide betogingen werden verboden om relletjes te voorkomen. Uit andere delen van Italië werden politieversterkingen naar Bolzano gezonden om de orde te be waren. In de laatste maanden is de span ning tussen de Italianen en de Duitstalige bevolking toegenomen. Zaterdag werden in de bergen rondom Bolzano en Bressanone vuren ontstoken om te protesteren tegen het verbod van de bijeenkomst van de volkspartij. Er werd een bom geworpen naar een kazerne van het Italiaanse leger nabij Bolzano, waar door ernstige schade werd aangericht. De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat er principiële meningsverschillen tussen Oostenrijk en Italië schijnen» te zijn over Zuid-Tirol. Italië heeft veel gedaan tot uitvoering van het akkoord over zelfbe stuur van de Duitstalige bevolking. Het is hoog tijd, dat er iets gedaan wordt aan de meningsverschillen tussen Italië en Oosten rijk. Raab zei, dat de Oostenrijkse regering gelooft dat een overeenkomst, waarbij de rechten van Zuid-Tirol worden gewaar borgd, kan worden bereikt. EINDE LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Financiën, Harold MacMillan, en de Britse minister van Handel, Peter Thor- neycroft, hebben vorige week te Wash ington na de jaarvergadering van de in stellingen van Bretton Woods (Wereld bank en Internationaal Monetair Fonds) uiteengezet, waarom het voor de landen van het Britse gemenebest van belang is het Britse voornemen tot deelneming aan het plan tot instelling van een vrije han delszone in West-Europa te steunen. Vol gens Reuters financiële redacteur kan er in dit stadium geen sprake van zijn, dat de landen van het Gemenebest zelf deel nemen aan een Europese gemeenschappe lijke markt. Sedert juli, toen het plan voor het eerst werd geopperd, hebben de ge beurtenissen zich echter zo snel voltrok ken, dat nu bijna alles mogelijk schijnt. De Britse ministers moesten bij de lan den van het Gemenebest de vrees wegne men, dat Britse deelneming aan een vrije handelszone hun een gedeelte van de Brit se markt zou kosten, doordat het stelsel van voorkeursrechten, dat voor de handel tussen de landen van het Gemenebest geldt, in waarde zal verminderen. Zij voerden aan, dat tegenover iedere achter- dj De Partij wilde echter, dat deze kwestie zo gauw mogelijk opgehelderd werd. Hij zou eens zien, hoe Kubka verder reageerde. Je hebt de zaak veel te ingewikkeld gemaakt, Kubka. Er zijn drie punten; ten eerste de spionagezaak. Deze zal achter gesloten deuren behandeld worden. Wij hebben de medewerking van militaire experts, ter wijl een tweede en zorgvuldiger huiszoeking in Jablons- ky's flat en in de woningen van de andere aangeklaag den ongetwijfeld nog wel meer compromitterende be wijsstukken zal opleveren. Precies hetzelfde geldt voor het tweede punt, het verspreiden van pamfletten. Voor beide punten geldt verder, wat je zélf reeds als vast- "Rr»lcir»i vnnmnrdpn staand hebt aangenomen, namelijk dat de betrokkenen -DUlaJUl Dclliei vijamiig jegens ons gezind zijn Ilc begrijp je scrupules dan ook niet, nu we te. maken hebben met beruchte verraders. Tijdens een oorlog laat je de vijand toch niet het eerste schot lossen? En wij voeren momenteel een oorlog! Pavel zweeg even en keek Kubka recht in de ogen. Uit de blik van de laatste-bleek duidelijk, dat hij het niet met hem eens was. Tenslotte dan nog een derde punt. Je hebt de ver trouwelijke rapporten gelezen, waarin gesteld werd dat Horak en Rybar onze vriend Semal vermoord hebben. Er bestaat daaraan geen enkele twijfel en het is jouw taak van Horak een bekentenis los te krijgen, hetzij op de krachtdadige manier, hetzij op een andere manier. Het interesseert me niet, hoe de moordenaars gekleed waren. Stel je je soms voor om je in de vraag te ver diepen, of Horak dan wel Rybar geschoten heeft en wil je soms onderzoeken, zo beiden hebben gevuurd, wie van hen het dodelijke schot heeft gelost? Je hebt een neiging voor zuiver formele en legale overwegingen, Kubka! Dit keer belemmert je dat echter bij de uitvoe ring van je plicht en het instellen van een onderzoek, waarmede je door het ministerie van de Partij belast bent. vraagd hebben naar elders gedirigeerd te Pavel, die zijn opwinding niet had kunnen onderdruk- m t-nnl kerij bad scherper gesproken dan hij van plan was ge worden toen het weer en het zicht op Lon don Airport zo slecht bleken te zijn. Intus sen wachtte op London Airport een plech tig gezelschap van theater-grootheden en journalisten tevergeefs in de stromende regen. weest. Kubka begon rustig te antwoorden op een toon, welke deed vermoeden dat hij zijn verontschuldigingen wilde aanbieden, zodat Pavel in den beginne meende, dat hij iets geleerd had. Maar het antwoord bleek uiteindelijk geen verontschuldiging in te houden, noch nam Kubka iets terug van wat hij gezegd had. Ik heb niets meer toe te voegen aan de kwestie van de spionage en de pamfletten. Ik heb u reeds ver teld, hoe ik over deze zaken denk. Als u er prijs op stelt, dat wij verder gaan met het onderzoek, zullen wij dat natuurlijk doen. Met betrekking tot het derde punt, de moord op Semal, wil ik echter nog wel graag iets op merken. Het is overduidelijk, hoe door een toevallige samenloop van omstandigheden de moord mogelijk werd gemaakt. Op het kritieke uur was de wacht op no. 11 niet aanwezig, zodat de moordenaars ongezien konden binnendringen. Maar desondanks was de leiding van no. 11 in staat de namen van de moordenaars te rappor teren! In één van uw rapporten werd gemeld, dat Horak en Rybar de gewoonte hadden zich nagenoeg iedere dag omstreeks een bepaald uur in de buurt van de misdaad op te houden, klaarblijkelijk om na te gaan op welk uur Semal gewoonlijk zijn bureau verliet. En juist op dat uur, waarop dus geen van beiden thuis verwacht konden worden, omdat zij in de buurt van no. 11 waren, stuurde u mensen naar hun woning om hen te arresteren. Dat is toch wel een heel merkwaardige samenloop van om standigheden! Kubka zweeg enkele seconden om Svec gelegenheid te geven te antwoorden. Daar Svec echter niets zei, ging Kubka verder. Is het niet mogelijk, dat Organisatie no. 5 hulp heeft ontvangen van iemand op no. 11? Pavel zei wederom niets; hij glimlachte slechts. Kubka kreeg de indruk, dat hij werd uitgelachen. Hij haalde eens diep adem en boog zich in zijn stoel naar voren. U stond destijds direct onder Semal en er werd toen gefluisterd, dat u beiden niet goed met elkaar kon opschieten. Er werd echter nog meer gesproken over Semals positie op het hoofdkwartier van de Partij. Men giste er naar of hij nu wel of niet goed stond aangeschre ven. Een buitengewone samenloop van omstandigheden is er nu de oorzaak van, dat de moord op Semal zo'n eenvoudige zaak is geworden. Kubka ging er weer op zijn gemak bijzitten. Hij keek uit het raam alsof wat in het vertrek gebeurde nauwe lijks meer zijn aandacht had. Pavel vroeg zich af, of Kubka soms gek was geworden. Zou hij hem ter plaatse moeten arresteren? Nee, hij zou deze zaak beter rustig en zonder opzien te baren afhan delen. Nadat hij enkele seconden met zijn vulpotlood had ge speeld, antwoordde hij. Je zult moeten begrijpen, kameraad, dat degene, die opdracht voor een onderzoek heeft gekregen, ver antwoordelijk is voor de resultaten er van Maar het is even duidelijk, onderbrak Kubka hem, dat er iets te onderzoeken moet zijn Pavel veegde met een ongeduldig gebaar de woorden van Kubka terzijde. Je mening over de spionage- en propagandazaken toont duidelijk aan, dat je niet begrijpt waar het om gaat. En wat je hebt gezegd over punt drie is zó afwij kend van de leer, dat het mij voorkomt dat je totaal ongeschikt bent om dit aspect van de aanklacht te behan delen. Ik geloof dan ook dat het 't beste is, als je zelf zou voorstellen om iemand anders met deze kwestie te be lasten. Kubka antwoordde niet. Jij moet me van die zaak ontheffen, dacht hij. Ik weiger om je het gemakkelijk te maken door af te treden. Pavel rommelde wat in de papieren op zijn bureau en zei toen met zachte stem: Kubka, de belangen van de Partij kunnen het noodzakelijk maken maat regelen te nemen tegen een medelid, voor wie men de vriendelijkste gevoelens koestert en voor wie men res pect gevoelt. Maar omdat dit iets pijnlijks is, is het ge bruikelijk om eerst een waarschuwing te laten horen, zodat de betrokkene nog gelegenheid heeft zijn stand punt te herzien. Kubka antwoordde niet. Pavel vervolgde: Je draagt alle dossiers, die onder je berusting zijn, over aan dr. Formanek. Daarna ga je rechtstreeks naar huis en blijft daar, totdat je van mij verder orders ontvangt. Pavel stond op als om aan te geven, dat het onder houd geëindigd was. Hij begeleidde Kubka zwijgend naar de deur. Toen hij hem uitliet, maakte hij een lichte formele buiging, en zei: Ik bedank u voor uw bezoek, commissaris. Goedenavond, antwoordde Kubka. uitgang van de positie der Gemenebest- landen op de Britse markt waarschijnlijk een verbetering van de positie op de Euro pese markt zal staan. In feite betekent Britse deelneming aan een gemeenschap pelijke markt van de Europese landen „dat de voorkeursrechten der Gemene- bestlanden voortaan ook voor de levering aan Europese landen zullen gelden, daar de goederen uit het Gemenebest, die onder het stelsel der voorkeursrechten in Groot- Brittannië worden ingevoerd, vrij van verdere rechten naar Europa kunnen wor den doorgevoerd. Voorts wezen de ministers er op, dat de voorkeursrechten in het Gemenebest hoofdzakelijk betrekking hebben op agra rische produkten, die wellicht in het ge heel niet onder de gemeenschappelijke markt zullen vallen. In ieder geval zullen zij het laatst in een gemeenschappelijke markt worden opgenomen, daar alle be trokken landen sterke politieke en sociale redenen hebben om de bescherming van hun landbouw te handhaven. In het ergste geval zal de schade voor de Gemenebest- landen dus niet groot zijn. Alleen Austra lië hecht nog.grote waarde aan de voor keursrechten voor de Britse markt. De meeste andere landen van het Gemene best stellen er niet veel belang meer in. De gemeenschappelijke markt zal boven dien slechts langzaam tot stand komen. De tarieven zullen geleidelijk worden ver laagd. Waarschijnlijk zal het tien jaar du ren, alvorens de douanetarieven voor be paalde produkten geheel zullen zijn opge heven. De Gemenebestlanden zullen ruim schoots de tijd hebben zieh aan de nieu we toestand' aan te passen. Groot-Brittannië zal op een gemeen schappelijke Europese markt, die in be langrijkheid alleen door de Amerikaanse markt zou worden geëvenaard, grote mo gelijkheden hebben, onder meer voor het scheppen van meer kapitaal, dat zou kun nen worden gebruikt voor de economische ontwikkeling van het Gemenebest. Reuters financiële redacteur vestigt er de aandacht op, dat Groot-Brittannië zich niet heeft verbonden deel te nemen aan een gemeenschappelijke markt van, Euro pese landen. Het heeft zich alleen verbon den toetreding te overwegen. Er valt ech ter een zeer sterke stroming ten gunste van toetreding waar te nemen. In de loop van dit jaar hebben invloedrijke Britse ministers en een belangrijk gedeelte van de pers erkend, dat indien Groot-Brittan nië niet zou deelnemen aan een gemeen schappelijke markt zijn handel ertistig ge vaar zou lopen en West-Duitsland in de gelegenheid zou worden gesteld de Euro pese markt te veroveren. Deelneming zou Groot-Brittannië grote mogelijkheden bieden, mits het zijn .prijzen concurrerend kan maken en houden met die van Duits land. DE CLOWN GROCK NAM AFSCHEID MILAAN (U. P.) De befaamde clown Grock, die vrijdag bij een auto-ongeluk ge wond werd, verscheen zaterdagavond in Milaan voor de televisie om afscheid van zij-i bewonderaars te nemen. „Ik heb voor het laatst make-up gedragen", zei de zeven tig-jarige Grock wiens werkelijke naam Adrian Wetak is. „Ik ben oud, ik wil rustig gaan leven en het publiek een mooie herin nering nalaten aan dit personage". Gehoor zaam aan de traditie van het toneel, dat de voorstelling móet doorgaan, werkte Grock zijn televisie-nummer af ondanks de wond aan een knie, die hij bij het ongeluk van vrijdag heeft gekregen. DINSDAG 2 OKTOBER Frans Hals: „Tralies van bamboe", 13 jaar, en 8 uur. Studio: „Les carnets du major Thompson", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De levensroman van Jo- hann Strauss", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Comanche", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tobor de geweldenaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mr. drs. Th. Regout „Afrikaans avontuur", 8.15 u. Stadsschouw burg: „Lucifer", 8 uur. Concertgebouw: Concret N. Ph. O. Brinkmann: Vergadering „Humanitas", 8 uur. WOENSDAG 3 OKTOBER Frans Hals: „Tralies van bamboe", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Human Desire", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the click", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „De levensroman van Jo- hann Strauss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Comanche", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tobor de geweldenaar", 14 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. Minerva: „Rear Window", 18 jaar, 8.15 uur. Concert gebouw: Marinierskapel, 8 uur. Renaissance zaal: I.V.A.D. „Joodse kleinkunstavond", 8 uur. Brinkmann: Nederlandse genealogische vereniging, 8 uur. Stadsbibliotheek: Leden vergadering Volksuniversiteit, 8.30 uur. Dikke rookwolken stijgen op uit het wrak van de Engelse Avro „Vulcan" straalbommenwerper, die maandag na een recordvlucht naar Australië in het zicht van de haven verbrandde, ver moedelijk doordat het toestel door het slechte zicht reeds even buiten de landingsbaan de grond had geraakt. Vier inzittenden kwamen om het leven en twee konden nog tijdig van hun schietstoelen gebruik maken. (Van onze correspondent in Djakarta) ADVERTENTIE Te Cassino in Italiëwaar in de tweede toereldoorlog duizenden mannen het leven verlorenis een monument ont huld ter ere van de gevallenen. De plechtigheid werd verricht door veld maarschalk graaf Alexander. Op de marmeren pilaren links en rechts van het middenterrein staan de namen van de vermiste soldaten uit de slag om Monte Cassino. „Wel, wel!", lachte baas Malba. „Weggelopen uit Luilekkerland, zeg je? Vond je 't er dan niet leuk?" „Boe, nee hoor!", zei Bunno, en trok 'n lelijk gezicht. .„Niks gedaan, die luie boel... Ik werk liever!" Baas Malba lachte, dat de ruiten schudden. „Dat wist ik wel", zei hij vrolijk. „Maar ik wilde, dat je 't zelf zou ondervinden. Brood, dat je zelf met wérken hebt verdiend, smaakt veel beter dan taart, waarbij je je verveelt!" Bunno knikte. Hij was blij, weer thuis te zijn. En voortaan ging hij fluitend en te vreden naar zijn werk, en hij verlangde nooit meer naar Luilekkerland! M f y MÊÈ DE SAMENZWEERDERS -\ (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6