Recht van antwoord bepleit door Dr. Wiardi Beckmanstichting Boliviaanse refugié's klagen regime aan Bezwaren tegen in Hoofdvaart lozen rioolwater te Hoofddorp Kort en bondig J Zuiveringsinstallatie wordt in 1958 gebouwd Morgen sluit de f inschrijving Amsterdamse Beurs 9 Gatsonides naar de V.S. Serge Lifar verlaat Parijse Opera Nationale dahlia-drive Bloembollencultuur houdt cursussen Tegen uitwassen van vrijheid van drukpers Dader van moord te Zeist in krankzinnigengesticht Vonnis van zes maanden voor chauffeur die na aanrijding doorreed Cultuurprijs Eindhoven voor prof Wenckebach Verkoop fruitteeltbedrijf Hoofddorp Verbetering Nassaustraat in Hoofddorp Aanleg tuinen gemeente woningen te Nieuw-Vennep HILLEGOM Damclub Hillegom LISSE Accordeonmuziek in het Minerva Theater Chr. kleuterleidsters in Haarlem bijeen „Ludamus" speelde voor kath. militair tehuis Examens Mr. J. D. Vink benoemd tot rechter te Haarlem DINSDAG 2 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SALTA (United Press) Bolivia wordt door honger en onderdrukking geteisterd, aldus verklaarden de politieke vluchte lingen, die donderdag tijdens hun over brenging naar een concentratiekamp met een vliegtuig wisten uit te wijken naar Argentinië. De meesten der 47 vluchtelingen ver klaarden, dat zij dagenlang niets te eten hadden gehad. Zij vertellen, dat er in Bo livia in tal van streken een ware hongers nood heerst. In Oruro heeft zich volgens hen op 19 september een ernstig incident voorgedaan. Een groep van 100 gevangenen wist daar de bewaking der gevangenis te overmeesteren en zich te bevrijden. Nauwe lijks had zich het gerucht verbreid, dat de gevangenen de straat op gestroomd waren, of een menigte van circa 20.000 inwoners der stad verzamelde zich en sloot zich bij de ontvluchte gevangenen aan. De optocht werd een demonstratie tegen de regering, waarbij luide geprotesteerd werd tegen de uithongering der bevolking en corruptie in ambtenarenkringen. De meesten hunner waren in Santa Cruz gearresteerd, op de dag na de opstandige beweging in La Paz. In een telegram aan de Democratische kandidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, Adlai Stevenson, heeft Jose Gamarra, secretaris van de te Buenos Aires gevestigde afdeling van de Boli viaanse „Falanga"-oppositiepartij, Ameri ka beschuldigd van een deel der verant woordelijkheid voor het „bloedige, sinistere, pro-communistische despotisme", dat mo menteel heerst in Bolivia. Gamarra zond dit telegram in aansluiting op de aanval len, die Stevenson heeft gericht op de Amerikaanse buitenlandse politiek tijdens het republikeins bewind. „Het huidige Boliviaanse regiem", zo schreef Gamarra, „werd door Perón in het leven geroepen en heeft de vrijheid, de democratie en de rechten van de mens afgeschaft, aldus het land in anarchie en economische chaos stortend". „Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken De rechtbank te Utrecht heeft overeen komstig de eis van de officier, de 29-jari- ge fabrieksarbeider C. J. B. uit Zeist ontslagen van rechtsvervolging wegens de hem ten laste gelegde moord op de 22- jarige leerling-verpleegster Willy van Soest uit Zeist en gelast dat B. een jaar in een krankzinnigengesticht zal worden opgenomen en ter beschikking van de re gering wordt gesteld. De verpleegster is op de avond van 12 oktober 1955 door B. aangerand en daar na door urging om het leven gebracht. ^«OCOC<XOCOCCOCCOOCCCOCCOCCOC<XX>X)COOOCOOCOOCOCOCOGCOa Chrissemeujemorgen i honderdzeven ia ar 8 8 CCOOOCOOCKX>00(}X>COOCOOOOC©OOOOOOOCOOCÖC03COOOCOOCX>DOO<XX De rechtbank te Maastricht heeft de 53- jarige fabrieksarbeider P. J. H. M. uit Eijs- den veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met vijf jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid Hij had op 21 mei van dit jaar op de rijksweg GrondsveldEijsden de Ambon- nees Ruben Rahametwau aangereden en zijn weg vervolgd zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. De heer Raha metwau is enkele uren na het ongeluk in het ziekenhuis te Maastricht overleden. De eis was acht maanden hechtenis en vijf jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid. is te hulp gesneld met financiële en poli tieke hulp. De regering heeft die hulp aanvaard, alleen als een middel om zich zelf te handhaven." Inmiddels heeft de Boliviaanse regering aan honderd van haar politieke tegen standers een vrijgeleide toegestaan om het land te verlaten en in ballingschap in andere Zuid- en Midden-Amerikaanse lan den te gaan. De aanstaande ballingen hebben allen reeds hun toevlucht gezocht in de ambas sades van vreemde mogendheden in Bolivië. Tot de honderd toekomstige ballingen behoort ook de gehele leiding van de socia listische Falanga. PARIJS (UP) De leiding van de Pa rijse Opera heeft bekend gemaakt, dat de balletmeester Serge Lifar zijn ontslag ge nomen heeft. Naar verluidt is dit besluit genomen na een conflict met de artistieke leiding van de opera, die het contract van de grote danser slechts wilde verlengen, indien hij zijn positie als eerste danser wilde prijsgeven. Lifar kon er niet toe besluiten genoegen te nemen met de positie van alleen maar choreograaf en ballet- meester. Lifar is eenenvijftig jaar en sedert vijfentwintig jaar de leidende figuur in het Opera Ballet van Parijs. De jury voor de toekenning van de jaar lijkse cultuurprijs der gemeente Eindho ven heeft de prijs voor de beeldhouwkunst 1956 toegekend aan prof. L. O. Wenckebach in Noordwijkerhout voor het door hem vervaardigde standbeeld van dr. A. F. Philips, dat in Eindhoven zijn voorlopige plaats op het 18 Septemberplein heeft gekregen. In de trouwzaal van het stadhuis heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten maandag om 12 uur de prijs een bedrag van vijfentwintighonderd gul den aan prof. Wenckebach ter hand ge steld in aanwezigheid van het gehele col lege van B. en W. en de jury, waarin onze stadgenoot Mari Andriessen. BINNENLAND Onderscheiden. De thans in Oegstgeest wonende dr. D. de Visser Smits is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. De heer De Visser Smits heeft 37 jaren in het voormalige Nederlands-Indië gewoond en is daar ondermeer leraar in de biologie te Batavia en Semarang geweest. Bij de oud leerlingen, die hem kwamen gelukwensen was ook prof. dr. J. H. A. Logeman, de oud minister van Overzeese Gebiedsdelen. Bij de" geschenken,' dje werden aangeboden, was een zeer zeldzaam boek over planten en kruiden, dat de jarige al jaren getracht heeft te bemachtigen. Zes percent voor schoenmakers. De tus sen werkgevers- en werknemersorganisaties in het maatschoenmakers- en schoenherstel- lersbedrijf reeds bereikte overeenkomst in zake een loonsverhoging van 6 percent is door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd, evenals de uitbreiding van de vakantie met drie dagen en verhoging van de vakantietoeslag van 2 tot 4 percent. Th. H. Rietjens overleden. In het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde te 's Graven- hage, waar hij sinds kort was opgenomen, is overleden de heer Th. H. Rietjens, direc teur van de stenografische inrichitng van de Staten-Generaal. De heer Rietjens, die 53 jaar is geworden, is op 18 september 1919 als leerling-stenograaf op proef in dienst van de stenografische inrichting gekomen. Op 16 september 1947 werd hij benoemd tot onderdirecteur Op 1 januari 1955 werd hij benoemd tot directeur. Tijdelijk wethouder. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft mr. A. J. Dankel- man (VVD) benoemd tot tijdelijk wethou der van Openbare Werken wegens ziekte van de heer.D. W. Dettmeijer. Het tijdelijke wethouderschap van de heer Dankelman zal tenminste vier maanden duren. Salarisverhoging ambtenaren. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van 's Gravenhage zich verenigd met het voorstel van B. en W. tot toekenning van een zes percent salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel, met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1956. B. en W. werden gemachtigd dit personeel op een "door hen te bepalen tijdstip bij wijze van voorschot een uit kering ineens te verstrekken ter grootte van drie percent van de jaarbezoldiging op 1 juli 1956, waarmede in totaal een bedrag van f 1.800.000 gemoeid zal zijn. Spoorwegartsen. In Utrecht zal gedu rende vier dagen een internationaal congres van spoorwegmedici worden gehouden. De congressisten uit bijna dertig landen zullen zich op Nederlands initiatief bezig houden met de unificatie van de medische statistiek voor de spoorwegbedrijven. Clandestiene zender. De politie te En schede heeft de clandestiene zender „Post hoorn" in beslag genomen. es-verbaal werd opgemaakt tegen de 44-jarige fabrieks arbeider J. v. d. G. te Enschede. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld in beginsel te besluiten tot de oprichting van een rioolwaterzuiveringsinstallatie te Hoofd dorp en een krediet beschikbaar te stellen ten behoeve van het bestrijden van de kosten van voorbereidende werkzaamhe den, te verrichten door het Rijksinstituut vo0r de zuivering van afvalwater. Nu het rioleringsvraagstuk in Zwanen burg met de bouw van een zuiverings installatie nagenoeg is opgelost dient volgens B. en W. alle aandacht gericht te worden op het totstandbrengen van een soortgelijke installatie te Hoofddorp. De groei van de bebouwde kom van Hoofd dorp gaat uiteraard gepaard met de nood zaak om tijdig de vereiste maatregelen te treffen voor een goede en hygiënische af voer van faecaliën en afvalwater. Op het ogenblik vindt de lozing plaats in de Hoofdvaart, maar binnen afzienbare tijd zal dit bij het bestuur van de Haarlemmer meerpolder op onoverkomelijke moeilijk heden stuiten. Bij de dienst van Gemeentewerken zijn reeds plannen in voorbereiding voor de aanleg van een stamriolering in het zuide lijk en oostelijk quadrant van Hoofddorp, alsmede een geheel nieuw rioleringsplan met een stamriool door de J. C. Beetslaan voor het gebied, waarvoor onlangs door de gemeenteraad het uitbreidingsplan in on derdelen Hoofddorp-Noord in ontwerp is vastgesteld. Er dient' naar gestreefd te worden, dat in 1958 met de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie kan worden legonnen. Bij het bepalen van de plaats voor de e bouwen installatie moet allereerst wor den gelet op de heersende windrichting, welke variëert van nnw tot zzw. Ten einde de bewoners van Hoofddorp zo wei nig mogelijk hinder te doen ondervinden van eventueel verspreid wordende onwel riekende geuren, komt volgens B. en W. iet meest in aanmerking een plaats nabij de Hoofdvaart, noordoostelijk van de voor malige spoorbaan, op voldoende afstand van de toekomstige grens van de bebouw de kom. Voorts moet rekening worden ge- iouden met de uitbreidingsplannen van de uchthaven Schiphol. De meest geschikte plaats wordt ge vormd door een terrein, gelegen op onge veer zestig tot tachtig meter van de Hoofd- vaartweg-oostzijde en op ongeveer vijf- ïonderd meter ten noordoosten van de voormalige spoorbaan, met een oppervlak- e van ongeveer 1.28 ha, daaronder be- De Provinciale Staten van Noordholland comen op donderdag 11 oktober in open- jare vergadering bijeen, waarin de stem ming zal worden gehouden voor de ver- ciezing van de leden van de uitgebreide üerste Kamer der Staten-Generaal. Ook zullen aan de orde komen voorstel len van Gedeputeerde Staten tot het zen den van een adres aan de Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet op de ruimtelijke ordening en tot het verkopen van het provinciale fruitteeltbedrijf te Hoofddorp aan de gemeente Haarlemmer meer. De prijs bedraagt f 90.000. De ge meenteraad van Haarlemmermeer heeft reeds besloten tot aankoop over te gaan. Het bedrijf was bestemd als proefbe drijf van de Nederlandse Fruittelersorga nisatie te 's-Gravenhage. Overeengekomen was het bedrijf zes jaar te verpachten. De termijn is verstreken en het bestuur der Stichting Fruitteelt-demonstratiebedrijf heeft te kennen gegeven geen prijs te stel len op continuatie van de pachtverhouding. De reden hiervan is, dat de belangstelling van de fruittelers zeer gering is. Aan de zuidzijde van de Nassaustraat te Hoofddorp-noord is een tegelpad gelegen, dat op hetzelfde niveau ligt als de bestra ting en niet van de rijbaan van de straat is afgescheiden. Daar bovendien de straat breedte slechts drieënhalve meter is, komt het veelvuldig voor, dat motorvoertuigen en fietsers uitwijken en passeren over het tegeltrottoir, met alle daaraan verbonden gevaren voor spelende kinderen en voet gangers. Naar de mening van B. en W. van Haarlemmermeer is het noodzakelijk ten behoeve van de veiligheid in de Nassau straat, dat zo spoedig mogelijk wordt over gegaan-tot verbreding van de straat en het omhoog brengen en afsluiten met trottoir banden van het tegelpad. De kosten wor den geraamd op 14.000. B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Voor het doen aanleggen van gemeen schappelijke voor- en zijtuinen voor de in aanbouw zijnde zestien gemeentewoningen aan de Johannis Bogaardstraat te Nieuw- Vennep vragen B. en W. van Haarlemmer meer aan de gemeenteraad een krediet van 1700 beschikbaar te stellen; de jaarlijkse onderhoudskosten worden op 500 ge raamd. De nieuwe woningen zullen een wijk vormen met reeds bestaande huizen. Om het karakter van de nieuwe wijk te hand haven en haar tevens een fraai esthetisch aanzien te geven, zijn de n.v. Landbouw werktuigen- en machinefabriek H. Vissers en de overige eigenaren onderling overegn gekomen, de voor- en zijtuinen der wonin gen gemeenschappelijk te doen aanleggen en te onderhouden. De n.v. Vissers heeft de gemeente verzocht, ook voor de gemeente woningen gemeenschappelijke voor- en zij tuinen te maken, volgens een ontwerp, dat de gemeentelijke dienst voor plantsoenen in samenwerking met de n.v. zal samen stellen. Indien het plan verwezenlijkt wordt zullen de huren van de gemeentewoningen, welke geraamd zijn op 6,75 per week, met 0,75 per week moeten worden verhoogd. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd 147 vette varkens. Notering in centen per kilogram levend gewicht: lichte 186—190, slagersvarkens 190—202, zeu gen 175—182. De handel is vrij goed. Enkele prima zwaardere boven de notering. grepen ruimte voor een toegangsweg, enkele dienstwoningen enzovoort. Installatie te Zwanenburg Voorts stellen B. en W. de gemeente raad voor te besluiten tot het doen aan leggen van het ontbrekende gedeelte van het stamriool tussen de Verlengde Wilgen laan en de zuiveringsinstallatie te Zwanen burg, waarvoor een krediet van f 67.500, nodig is. Aangelegd moet worden een stamriool ter lengte van 540 meter, te weten 207 meter riool 50/75 en 336 meter 60/90 cm. Deze aanleg kon tot nu toe niet plaats vinden, omdat de grond nog geen gemeente-eigendom is. Wel heeft de ge meenteraad een onteigeningsprocedure aanhangig gemaakt, maar de vereiste ko ninklijke goedkeuring is nog niet ver kregen. Intussen hebben B. en W. ook toe passing gevraagd van de Belemmerings- wet Privaatrecht. Bij Koninklijk Besluit van 15 november 1955 is reeds het open baar belang van de aanleg van de rio lering erkend, zodat thans op korte ter mijn de beschikking over de grond kan worden verkregen om het werk uit te voeren. Onderhandelingen, welke na het Koninklijk Besluit wederom zijn gevoerd met de gemachtigde van de eigenaresse van de grond, hebben generlei resultaat opgeleverd. Zondag werd in de grote concertzaal van „Treslong" te Hillegom de Nationale Dahlia bridgedrive gehouden. Het succes was weer zeer groot; 300 spelers(sters) uit alle delen van het land hadden ingeschreven. Er werd in 19 lijnen met grote animo gespeeld. De uitslag was als volgt: Tafel A: 1. De KadtDaniels; 2. Veek Manshande; tafel B: 1. Klop—Verheyden: 2. Ankers—van Brakel; tafel C: 1. Gebrs. Riike; 2. Kapteijn—de Winter; tafel D: 1. fam. Brouwer; 2. IttersonG. Kramer; tafel E. 1. DusaultTrimbach; 2. fam. Van der Mid den; tafel F: 1. fam. Van Hensbergen: 2. Van ManenImeddes; tafel G: 1. DanielsBie- ler; 2. MonsterTesink: tafel H: 1. De Groot Warnaar; 2. KoekBakker; tafle J: 1. LensenBuiskool; 2. BukkertMeijer; tafel K: 1. BurggraafDusault; 2. Hartland—Ree- selman; tafel L: 1. fam. van der Toren; 2. MuscherJansen; tafel M: 1. Muschter Muschter; 2. fam. Van Manen: tafel N: 1. OcenaschBijleveld; 2. fam. Bakkenhoven; tafel O: 1. v. d. BroekNoteboom; 2. Ron- deltap—de Regt; tafel P: 1. De Mos en part ner; 2. HoppezakMerendonk; tafel R: 1. HoltHausselt; 2. fam. Brouwer; tafel S: 1. Trouselot—Egelie; 2. Van Lierop—van Maris; tafel T: 1. Botter en partner; 2. heren Koopman; tafel U: 1. fam. De Leeuw; 2. Van der Vliet en partner. Alle deelnemers ontvingen een bos dahlia's. De damclub Hillegom zal het dit jaar zwaar krijgen, als zij zich tenminste zal wil len handhaven in de eerste klas van het district Kennemerland. I:i een halve com petitie speelt Hillegom tegen de volgende clubs: Beverwijk, IJmuiden, Haarlem OKS, Sportief. VKB, 't Oosten en HDC 2. Woens dag wordt begonnen,.pigt een uitwedstrijd tegen OKS. In de stf ffö %tn het persoonlijk kampioenschap voor Noordholland heeft Van Horick zijn eerste partij remise gespeeld tegen J. Veltman. Zaterdag vindt het tweede treffen plaats in Amsterdam tegen H. Havick. Maandagavond zijn te Lisse de cursussen begonnen van de Tuinbouw-wintercursus te Llsse, uitgaande van de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Het aantal cursisten is dit jaar zeer groot. Er zyn vier cursussen in gesteld, n.l. een cursus eerste jaar met 25 cursisten, een cursus tweede jaar met 22 cursisten, een speciale cursus voor hyacin tencultuur met 25 deelnemers en een nieuwe cursus bedrijfseconomie met 18 leerlingen. De voorzitter van de afdeling Lisse van de Vereniging voor Bloembollencultuur, de heer W. Roos, die een inleidend woord bij de aanvang van de cursus sprak, richtte zich in het bijzonder tot de jonge vakge noten. Het is voor iedere jongeman niet mogelijk om de rijkstuinbouwwinterschool te volgen. Daarom is het zo goed en mooi, dat hier een kans geboden wordt voor allen, die toch hun best willen doen om de nodige vakkennis te verkrijgen. Deze cur sus kost begrijpelijk veel geld, maar door de subsidie van rijk en gemeente Lisse is het mogelijk deze cursus te houden. Het bestuur van Bloembollencultuur is er in geslaagd leerkrachten aan te trekken. Als docenten zullen optreden de heren Braak- hekke. tevens leider van de cursus, Vro- mans. Van der Bent. Van Woerden, Geh- rels en Van Tilburg. De heren Braakhekke en Van der Bent zullen de cursus eerste leerjaar voor hun rekening nemen, de heren Vromans en Van Woerden het tweede leer jaar, de heer Geherels leidt de speciale hyacintencursus, terwijl de cursus be drijfseconomie wordt verzorgd door de heer Van Tilburg. De nieuwe cursus in de bedrijfseconomie noemde de heer Roos een belangrijke aanwinst voor de vakgenoten, daar in deze tijd iedereen het nodige van een economisch beleid behoort te weten. Een woord van welkom richtte de heer Roos tot de leden van de raad van toezicht, de heren Hageman en Vos. De heer Braakhekke, leider van de cur sussen, dankte de heer Roos voor diens goede woorden en het bestuur van de af deling Lisse van Bloembollencultuur voor de medewerking. Hij was verheugd over het feit dat de cursussen weer kunnen beginnen en uitgebreid zijn met die voor bedrijfseconomie. De Haarlemse Klavar Accordeon Club geeft woensdagavond in het Minerva The ater een concert waarbij men tevens zal worden voorgelicht omtrent de techniek van het accordeon. Het ligt in de bedoe ling van de H.K.A.C. in Heemstede een cursus te houden voor accordeonspel op dezelfde manier als in Haarlem reeds jaren wordt gedaan. Dit gebeurt op veelvuldig verzoek van Heemsteedse accordeonmu ziekliefhebbers. De cursus duurt drie maan den waarna men een certificaat ontvangt. 0 8 Morgen, woensdag, is al weer de f, laatste dag van de termijn van in- 3 8 teur Haarlems Dagblad/OHC, Grote p Houtstraat 93 in Haarlem met de ver- 3 3 melding „schaakontmoeting" en ver- 8 8 der of men huisschaker of competitie- p 3 speler is. Degenen die reeds inschre- 8 8 ven ontvangen geen nader bericht i meer. Voor iedereen geldt: tussen 3 8 kwart voor acht en acht uur in ge- i 8 bouw Zang en Vriendschap. p ^XCCOCOCOCOCOOOCX»OCOOOOOOOOC)OOOOOC>OCOOCXXXX>OOOOOOOOCOa Negenhonderd kleuterleidsters uit alle delen van het land waren naar Haarlem ge komen om de tweeënvijftigste' algemene vergadering bij te wonen van de Vereni ging van onderwijzeressen bij het Christe lijk Kleuteronderwijs. Besloten is de naam te wijzigen in Vereniging van leidsters bij het Christelijk Kleuteronderwijs, omdat de term leidster wettelijk is vastgesteld. Namens de afdeling Haarlem van de ver eniging begroette mejuffrouw S. Hogenbirk de gasten. De presidente, mejuffrouw B Mellema, merkte in haar openingsrede op, dat het te betreuren is, dat de definitieve salarisregeling nog niet bekend is gemaakt. Over het onderwerp „De wereld van de kleuter als speehvereld" hield drs. J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam, een lezing. Hij merkte o.a. op, dat de jeugd altijd zelf gelegenheid zoekt om te spelen, maar dat gebeurt dikwijls op gevaarlijke plaatsen Voor de kleuterleidsters is er daarom een task weggelegd; zij dienen de kinderen te leiden en hen te plaatsen in omgevingen, waar het verantwoord is te spelen. Ds. G. van Veldhuizen, hervormd predi kant te Rotterdam, hield een inleiding over „Voor kleuter geen plaats". Spreker schetste de moeilijkheden waaronder de tegenwoordige jeugd wordt opgevoed. Er is gebrek aan ruimte in woningen en de radio veroorzaakt dikwijls veel lawaai. Om de kleuters in rechte banen te leiden achtte spreker de school van groot belang. In de zijzalen van het Concertgebouw was een tentoonstelling op het gebied van materiaal voor het kleuteronderwijs - in gericht, waarvoor grote belangstelling be stond. Kleuterconsultatiebureau ingericht te Aerdenhout In Aerdenhout heeft de Wijkverpleging Aerdenhout (afdeling van de Noordhol landse vereniging „Het Witte Kruis") een bureau voor kleuterconsultatie opgericht. Reeds bestaat het bureau voor zuigelingen- consultatie. Woensdag 10 oktober wordt de eerste zitting gehouden van het kleuter bureau en verder om de veertien dagen. Op de andere woensdagen is er spreekuur van het zuigelingenbureau. De bureaus staan onder leiding van mevrouw H. G. Huibregtse-Meijerink. Reeds voor de oorlog heeft de manier, waarop sommige kranten en tijdschriften zich te buiten gaan aan leugenachtige campagnes tegen personen en instellingen, ernstige bezorgdheid gewekt. Moest de persvrijheid zover gaan dat geen maatre gelen tegen dit misbruik mochten worden genomen? Was met name een verschij ningsverbod ongewenst, aldus de inleiding tot een dezer dagen door de dr. Wiardi Beckmanstichting uitgegeven rapport. De wijze waarop in de jaren na de oor log de verdachtmaking der politieke tegen standers wederom met leugenachtige be weringen en valse voorstellingen van za ken werd bedreven, gaf de vraag opnieuw enige actualiteit. De staatscommissie tot herziening van de grondwet, in 1950 inge steld, viel over de vraag van de wense lijkheid van een verschijningsverbod uit een in twee vrijwel even sterke groepen. In het rapport Vrijheid van Drukpers, dat de Wiardi Beckmanstichting heeft doen verschijnen, worden de bezwaren te gen de mogelijkheid van zo'n verbod geheel onderschreven. Artikel 7 van de grondwet behoeft geen aanvulling. Maar dat betekent niet, dat er geen en kele mogelijkheid zou zijn om het misbruik dat van de persvrijheid wordt gemaakt be ter tegen te gaan dan de huidige bepalin gen in ons Wetboek van Strafrecht toe laten. Elke gedachte aan censuur wijst het rapport van de hand. Maar versterking van de repressie acht het mogelijk. En wel op twee wijzen. Vooreerst door een wettelijke regeling van het zogenaamde droit de réponse. Ver volgens door de voor een publikatie ver antwoordelijke redacteur strafbaar te stellen, wanneer de schrijver niet bekend of niet te vatten is. De bestaande bepalin gen regelen slechts de bijzondere aanspra kelijkheid van uitgever en drukker. Ten slotte door het invoeren van een publiek rechtelijke tuchtrechtspraak voor de jour nalisten en de uitgevers -van dagbladen. Het rapport heeft ter concretisering van de gedachte een ontwerp van wet op het recht van antwoord geformuleerd. In na volging van de in Denemarken bestaande regeling is gekozen voor een procedure die geheel is ingesteld op het spoedige ver krijgen van een beslissing. De beslissing of een krant verplicht is een antwoord op te nemen zal genomen worden door een op te richten „Raad voor het recht op ant- Ten bate van het katholiek militair te huis, „De Burcht" trad maandagavond in de stadsschouwburg de R.K. Toneelgroep „Ludamus" aan met het blijspel van H. F. Maltby en Fredi Wynne „De kunst om te leven". Ongeveer een jaar geleden ver zorgde „Ludamus" al eens een opvoering van dit stuk, welke voorstelling in ons blad een uitvoerige bespreking niet is ont houden. Enige veranderingen in de rol bezetting en het feit, dat een reprise met zoveel tussenruimte het aanschijn der din gen niet ongemoeid laat, vormen de motie ven voor deze tweede zij het summiere nabeschouwing. Min of meer onverwacht zagen de spelers zich thans gesteld tegen over het critisch oog van de recensent en deze, op zijn beurt, kon waarnemen of er nu wezenlijke verschillen waren in beide voorstellingen. De omstandigheid dat regisseur Lószló J. Bubenik zelf de rol van de vrolijke vrij gezel Basil Saville op zich had genomen ter vervanging van een der werkende leden van de toneelgroep, beïnvloedde de voorstelling wel. Bubenik leverde een bij zonder welkom personaadje af, dat een sfeer van gezelligheid en ironie op de planken bracht, een spits, levendig, maar toch o zo gauw door Amors pijl te treffen heerschap, wat men noemt fris van de lever gespeeld. Els Klvn, als tweede nieuwe gezicht in de voorstelling, boekte een ver diend succes met haar onweerstaanbare charme als de jeugdige oma, een pseudo- oma, zoals men later kreeg onthuld. Zij moet nog wat meer de tijd nemen voor de dramatische expressie van haar rol, ze speelde haar scènes nog niet genoeg uit, maar ze legde de accenten al heel komisch, ze trof de toon goed. Dat kan men trou wens ook van het gezelschap in zijn geheel beweren: de sfeer was èr, maar de tekst zat niet zo vast als wenselijk was. Dat is het nadeel van een reprise: men weet het en men weet het niet meer. De spanning van het onbekende, de c.onfrontatie met het stuk en de reacties van' de zaal zweven in de ruimte der herinnering en zijn moei lijk weer op vaste grond neer te zetten. Dat de regisseur zelf meespeelde was in dit ge val zeker een nadeel. Daar leed de mise-en- scène onder. Het oog op de voorstelling was niet overal scherp controlerend meer aanwezig. Gelukkig bleek „Ludamus" geroutineerd genoeg om zich door de moeilijkheden heen te kunnen slaan en de zaal mee te krijgen. De groep is aanzienlijk vooruit gegaan. Met haar andere katholieke zustervereni gingen als „Thym" en „Genesins" is zij over de inzinking van zo'n twee seizoenen geleden royaal heen. Men mag er zijn eisen weer aan stellen en zelfs opschroeven. Dat leerde de voorstelling van maandagavond ondubbelzinnig. P. W. FRANSE. Utrecht. Doctoraal examen rechten: mej. M. A. P. van de Veere, Huis ter Heide; J. Th. Kapelle, Hilversum: Kandidaatsexamen klassieke letteren: W. Rosenga. Utrecht. Semi-artsexamen: F. B. Bronkhorst. Utrecht; S. Hiemstra, Utrecht; G. L. Kalsbeek, Utrecht; H. J. A. van Lith, Wychen; P. Chr. M. Mól, Etten-Leur: R. van Silfhout, Vee- neiidaal;A. W.A, Ulijh., Den Bps.ch: ,Aj#Sv examen: F. Brummer. Utrecht; Ft: E.'Hen- nevald, Utrecht: F. C. J. van Neer, Maas: tricht; mej. G. van Schuppen, Lunteren; I. E. Vas, Utrecht; C. G. Vernooy. Utrecht. Delft. Technische Hogeschool. Kandidaats examen voor werktuigkundig ingenieur: W. T. J. van Dillen, Nijmegen; Soewandi Was- podo, Delft. Ingenieursexamen voor bouw kundig ingenieur: H. P. M. Elemans, Rave- stein; T. W. C. Hekker, Delft; J. C. H. M. Knaap, Helmond; H. P. Kuijpers, Delft; J. J. van Leeuwen, Rijswijk (Z.H.); G. A. van der Paardt, 's Gravenhage. Amsterdam. Gemeente Universiteit: Doc toraal examen rechten: F. W. van Rams- horst. Amsterdam. Doctoraal examen econo mie: H. L. Koopman, Amsterdam; A. J. v. d. Bosch, Alkmaar. woord". Getracht is de uitoefening van dit recht zodanig aan voorwaarden te verbin den. dat de pers niet in haar onbevangen heid wordt belemmerd. Wie een beslissing van de Raad voor het recht op antwoord inroept, verspeelt geen enkele van de mogelijkheden, die het bur gerlijk recht en het strafrecht hem bieden om tegen een publikatie, waardoor hij on rechtmatig zijn belang of zijn eer en goede naam aangetast acht, op te komen. In het rapport wordt de verwachting uit gesproken, dat de aanwezigheid van de Raad een grotere zorgvuldigheid bij de pers zal stimuleren. De positie van de bur ger tegenover het moderne dagblad met zijn invloed op de opinie van vele lezers zal door de voorgestelde regeling enigs zins worden versterkt. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.47 91 3 Nedl. 1962/64 92,s/ie 92la/i« A. K. U 248 247 Calvé Delft 34 614 346 Van Gelder Zonen 217 218 K. N. Hoogovens 329 328 Nederl. Ford 400 400 N. Kabelfabriek 325 325 gew.Philips Gloeil. 282 285 pref.Philips Gloeil. 170% 170% Unilever 402% 400 Wilton Fijenoord 327 327 Dordtsche Petrol. 810 806 Konkl. Petroleum 799% 794 A'dam Rubber 77% 76% Holl. Amer. Lijn. 197% 196 N. Scheepv. Unie 173% 172% Phs. van Ommeren 338 338 H. V. A 100% 100% Verg. Deli Mijen 108% 109 Amsterd. Bank 239% 239% Ned. Handel Mij 188 188 Rotterd. Bank 209 209 Twentsche Bank. 216 216 Anaconda Copper 8C% 79% Bethlehem Steel 162% 162 U. S. Steel 64% General Motors 46 92% 89% 38% 37 De Nederlands-Amerikaanse ploeg Maus Gatsonides-Stewart Blodgett zal met een Triumph deelnemen aan de vierde Great American Mountain Rally, die van 2125 november in het oostelijk deel van de Ver enigde Staten wordt verreden. Voorts zal Gatsonides nog een aantal lezingen met lichtbeelden en filmvoorstellingen geven aan autosportclubs, de Nederlandse club en an dere belangstellenden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Haarlem (vacature mr. J. A. Bletz) mr. J. D. Vink, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Almelo. Mr. Vink, die in 1915 te Delft is geboren, is na zijn studie in de rechten werkzaam geweest als prijzen- en tuchtrechter en kantonrechter-plaatsvervanger te Middel burg. In 1951 werd hij benoemd tot substi tuut-griffier bij de rechtbank te Almelo. Mr. Vink heeft in enkele colleges te Al melo zitting; hij is ouderling bij de her vormde gemeente aldaar, voorzitter van het weeshuis en bestuurslid van de Protestants Christelijke lagere school. Verlengd. De tentoonstelling „Facetten der hedendaagse kunst" in de Haarlemse Vishal is verlengd tot en met zondag 7 oktober. Ooievaartje. Voor het dezer dagen ge houden examen voor de kraamaantekening slaagden de volgende verpleegsters van het St. Elisabethsgasthuis: F. M. Ader, M. W. van Dijk, J. M. Gomperts, W. Groot, M. G. Hart, E. E. Henkes, W. Lieffijn, Th. E. Woort- man, H. L. F. G. du Buy en A. C. Zeeman. Theosofie. De Theosofische Vereniging (Nassauplein 8 te Haarlem) opent vrijdag avond 5 oktober haar winterseisoen met een openbare voordracht van de heer W. C. Bur ger over: „Theosofie, een dynamische we reldbeschouwing". De cursus over de grond begrippen der theosofie door de heer J. v. d. Schoot begint op donderdag 18 oktober 20 uur. De Leste Akte. Het Frysk selskip „Gys- bert Japicx" te Haarlem geeft op donderdag 4 oktober in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem een opvoering van „De léste Akte" een toneelstuk in drie be drijven van Abe Brouwer. Surséance van betaling. Nadat de Haar lemse rechtbank in inei j.l. voorlopige sur séance van betaling had verleend aan de n.v. Erven H. de Jong, cacao- en chocolade fabriek te Wormerveer, heeft zij vandaag definitieve surséance van betaling verleend gedurende anderhalfjaar. Tot curatoren zijn benoemd mr. A. Bruch te Haarlem en mr. D. Schut jr. te Amsterdam. Heden, 2 oktober, viert Nederlands 8 oudste inwoonster, de in de buurtschap H'ótterhoek (gemeente Eiber gen bij dè'ö Duitse, grens) wonende weduwe Chris- tina Karnebeek-Backs, beter bekend als g 8 „Chrissemeuje" haar 107e verjaardag, c 8 „Chrissemeuje", die het Nederlandse? j? leeftijdrecord reeds enkele maanden 8 8 op haar naam heeft staan, is nog steeds q 8 bijzonder kras voor haar uitzonderlijke 8 hoge leeftijd. Sinds vorig jaar is alleen j- 8 haar gehoor er wat op achteruit gegaan. 8 Werken doet zij bijna niet meer, ynaar zij leest nog dagelijks de krant en maakt 8 bij mooi weer een wandelingetje in de 8 tuin. Haar geest is nog steeds helder en als zij op haar geliefde plaatsje voor het raam zit is er weinig, dat aan haar 8 pientere ogen ontgaat. c Dat ..Chrissemeuje" echter wel wat opziet tegen de drukte op haar verjaar- 8 dag, kan men zich wel voorstellen; vorig jaar immers werd het aantal be- 8 zoekers op ongeveer tweeduizend ge- schat. Maar ook nu zijn er weer maat- 8 regelen getroffen dat de jarige, die bij f een achterneef in huis is, niet te veel last ondervindt van de bezoekers. Er 8 zullen zo weinig mogelijk mensen in de g woning worden toegelaten. r Prov. Staten Noordholland 1 schrijving voor de schaakwedstrijd j van onze lezers tegen de Schaakclub g Haarlem, die donderdagavond, aan- 8 8 staande gespeeld wordt in gebouw jjj Zang en Vriendschap aan de Jans- f, straat in Haarlem. Men weet het, alle 8 8 abonnes die maar iets van schaken 3 8 afweten kunnen meedoen. Dat wil 8 3 zeggen, zwakke huisschakers, club- 8 spelers en geroutineerden, ongeacht 8 leeftijdVoor iedere speler is een 8 P tegenstander van Schaakclub Haar- 6 8 lem van ongeveer gelijke kracht. Wil men nog meedoen aan de strijd, die p p donderdagavond om acht uur pre- P cies begint, dan zal men zo spoedig p 8 mogelijk een brief of briefkaart die- 8 nen te versturen aan: Sportredac- Amateurtoneel 91l/ü 65% 46%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7