Haarlemse raad besluit tot lening van drie miljoen Made Dit zou ook iets voor Uzijn!! N.Ph.O. opende haar seizoen met een Nederlands werk Populieren in tuin van Bakenesser- gracht aanleiding tot proces Geen „zonvrij"-debat Kort en bondig 9 De curveprijs In alle gemeenten moeilijkheden Bestuursraad van Humanitas André Liotard zal lezing houden Nutsspaarbank Haarlem Conflict Dierenbescherming Bestuursleden zwichtten niet voor oppositie Dr. Posthumus Meyjes sprak over „Samenwerking tussen en in bedrijven" Christelijke Blindenbond houdt contactavond in Haarlem-Noord Feest voor bejaarden in Haarlem-Oost MORGEN: lezers tegen Schaakclub Haarlem Nederlandse mijn op Borneo wordt genaast Tentoonstelling buiten gewoon lager onderwijs BLOEMENDAAL Uitbreidingsplan Noordlaan goedgekeurd J. Zeepvat verlaat vrijwillige brandweer Tweede ULO en duurder gas en water WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse gemeenteraad heeft dins dagmiddag een korte spoedeisende verga dering gehouden om te besluiten tot het aangaan van een geldlening van drie mil joen gulden tegen 4'A met een looptijd van ten hoogste dertig jaar. Er had een korte gedacht en wisseling «laats, waarbij de heer Mensink (Ar beid) 'vroeg of het geen zin had een zekere coördinatie in de tijdstippen van het uit schrijven der gemeentelijke leningen tot stand te brengen. Op het ogenblik komen immers vele grote gemeenten tegelijk op de geldmarkt, hetgeen het rentegamma na delig kan beïnvloeden. De heer Wen sing (C.H.U.) meende evenwel te moeten ontraden, daarbij de Bank van Nederlandse Gemeenten in te schakelen, dat zou de bereidheid der par ticuliere banken kunnen remmen. De heer Hennevelt (C.P.N.) ten slotte toonde zich beducht voor een huur- verhogende tendens der nieuwe leningen, hetgeen wethouder Bakker niet vreesde. De wethouder van Financiën wees erop, dat de totale leningsbehoefte der Neder landse gemeenten om de driehonderd mil joen per jaar schommelt, hetgeen veel minder is dan die van rijk of bedrijfsleven. Veel invloed op de geldmarkt hebben deze leningen dus niet en bovendien hebben de gemeenten weinig vrijheid in de keuze van het tijdstip, waarop zij haar leningen zullen uitschrijven. Dat wordt immers bepaald door het moment, dat de vlottende schuld geconsolideerd moet worden. Haarlem nadert die grens steeds vrij snel, omdat de gemeente niet meer dan TA miljoen aan vlottende schuld mag bezitten. Wie nog gehoopt mocht hebben op een ADVERTENTIE Over de moeilijkheden met de curveprijs in gemeenten boven 100.000 inwoners schrij ven B. en W van Haarlem in hun nota: „Het ingestelde onderzoek heeft aangetoond, dat vrijwel alle andere gemeenten met meer dan 100.000 inwoners eveneens te kampen hebben met moeilijkheden bij het realiseren van de bouw van woningwetwoningen als gevolg van de door het rijk gestelde zogenaamde curveprijs. In een aantal gemeenten is men er na het toepassen van bezuinigingen (ver soberingen) hetgeen in enkele gevallen van nadelige invloed was op het wooncom fort in geslaagd de gestelde prijs te be naderen en de plannen tot uitvoering te brengen. Ook komt het voor, dat goedkeu ring wordt verkregen voor plannen waarvan de prijs aanmerkelijk boven de curve uit gaat. Speciale vermelding verdient de om standigheid, dat van de drie grootste steden van het land die door hun rechtstreeks contact met het bureau grote steden van het departement in een voordelige positie ver keren slechts één gemeente weinig moei lijkheden ondervindt. Ook zijn belemme ringen uit de weg geruimd door het aan gaan van meerjarige contracten. Voor de daaronder vallende objecten zijn alleen voor het eerste plan onderhandelingen nodig. In slechts weinig gevallen hebben plannen geen doorgang kunnen vinden en was ver vanging dan wel algehele omwerking nodig. Eén gemeente kwam uit de impasse door een drietal plannen van de woningwetsector ove- te brengen naar de premiesector. Een extra-moeilijkheid geldt voor de grote steden in het westen des lands, die bij prijs verhogingen steeds voorop gaan en daar door meer moeite hebben om van rijkswege toelaatbaar geachte prijzen te verkrijgen. Sterk wordt dan ook het bezwaar gevoeld, dat de aanpassing van de curveprijs aan ge wijzigde omstandigheden steeds met -er- traging gepaard gaat". aardig „zonvrij "-debat, kwam bedrogen uit. De door de heer Proper (C.P.N.) ge vraagde interpellatie men zie ons blad van. gisteren ging niet door, omdat loco- burgemeester Geluk voet bij stuk hield: de vragen hadden 48 uur voor de vergade ring ingediend moeten zijn. Wel trachtte de heer Proper hetgeen hij op het hart had te spuien in een ver klaring waarom hij de interpellatie juist nu wilde houden, maar de heer Geluk bleef onverbiddelijk: de fractievoorzitter van de C.P.N. zal tot de volgende week geduld moeten oefenen. „Er komt nog meer zon", zei mevrouw Scheltema filosofisch. Tijdens een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van „Humanitas", de vereniging voor maatschappelijk werk op humanis tische grondslag, welke dinsdagavond in de voorzaal van restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem is gehouden, is met algemene stemmen tot de installering van een bestuursraad besloten, welke voor lopig bfj wijze van proef gedurende een half jaar in functie zal zijn. In dit bestuurscollege hebben zitting de leden van het afdelingsbestuur alsmede de leden van de diverse sectiebesturen en com missies, in totaal circa vijftig personen. De voorzitter van het afdelingsbestuur van „Humanitas", de heer F. S. Noordhoff, zette in zijl. openingswoord het doel van de bestuursraad uiteen. Mén wil hiermede trachten het bezoeken van de vergaderinge te stimuleren maar vooral om het contact tussen de besturen levend te houden waar door er een beter begrip voor elkanders werk en opvattingen zal ontstaan. Uiter aard zal de tijd moeten leren of deze po ging om tot een nauwere samenwerking bin nen de organisatie te komen als geslaagd kan worden bestempeld en zal de eerstko mende ledenvergadering zich over het al dan niet voortbestaan van de bestuurs raad moeten uitspreken, aldus besloot de heer Noordhoff zijn inleiding. Nadat een lid van het Centraal Bureau van „Humanitas" in Amsterdam de be stuursraad bij de arbeid veel succes had toegewenst, gaf mejuffrouw M. van Keppel een uiteenzetting van de organisatie, de werkwijze en de plannen van de sectie Ge zinszorg in Haarlem. Deze sectie omvat op het ogenblik vijf gediplomeerde gezinsver zorgsters, drie gezinhelpsters en twintig gezinshulpen. Wekelijks wordt in circa dertig gezinnen de helpende hand geboden. Door de grote toevloed van aanvragen om bijstand heeft de sectie Gezinszorg drin gende behoefte aan uitbreiding van haar aantal gezinshulpen. Met een aantal voor beelden uit de praktijk illustreerde de spreekster hoe verschillend van aard dik wijls de moeilijkheden zijn waarmede de gezinsverzorgster geconfronteerd wordt. Tot slot deelde mejuffrouw Van Keppel mede, dat dit jaar op h~t werkprogram de kinderbescherming en de sociale voorzie ningen staan. In de plaats van mevrouw A. S. C. Strij- bos-Eijsvoogel, die een causerie zou houden over „Het gesprek'bijdé gezinsvoogdij" maar die door ziekte verhinderd was, hield de voorzitter van de afdeling Haarlem van het Humanistisch Verbond, de heer M. J. F Ehrbecker, tot besluit van de avond, een praatje over het gevangeniswezen in Ne derland. De ontdekking von „Terre Adélië Zaterdag 13 oktober zal André Liotard een lezing houden in hét Gymnasium te Haarlem, getiteld: „De ontdekking van „Terre Adélië". André Liotard was de lei der van de expeditie in 1947 naar dit deel van het zuidpoolgebied. Hem werd opge dragen een basis te vormen en weten schappelijke onderzoekingen te doen. Hij zal voor de Alliance Franqaise en het ge nootschap NederlandFrankrijk iets ver tellen over de levenswijze in de onmete lijke ijsvlakten en van de gevaren en moei lijkheden, waar de mannen mee te kampen hadden. Door middel van een geluidsfilm in kleuren zal André Liotard een toelich ting geven bij het gesprokene. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in de afgelopen maand f 1.908.052 en de terugbetalingen f 1.835.499, zodat het spaaroverschot f 72.553 beliep. Het totale spaartegoed steeg per ultimo september tot een bedrag van f 46.162.096. In september werden 933 nieuwe spaar ders ingeschreven, waardoor het aantal spaarders een totaal bereikte van 79.965. Per dezelfde datum waren 11543 spaarbusjes in omloop. Voorzitter „vrijwillig afgetreden De heren mr. W. Boers, E. D. des Bou- vrie en D. van der Grift delen ons mee, dat zij geenszins uit het bestuur van de vereniging tegen het mishandelen van die ren voor Haarlem en omstreken zijn ge treden ingevolge de eis van de opposanten. Reeds voor de algemene vergadering van 21 juni waren de genoemde heren tot het besluit gekomen om uit te treden, met het oog waarop ook in een aantal bestuurs- plaatsen over het statutaire minimum is voorzien. De betrokkenen, die elke ver antwoordelijkheid over het thans gevoerde beleid van de hand hebben gewezen, lieten zich reeds niet meer actief met de be stuurszaken in en zijn op 18 september dus reeds voor de aanvaarding van de eisen der opposanten door het overgeble ven bestuur ook formeel uit het bestuur getreden. (Wij tekenen hierbij aan, dat wij in ons blad van gisteren schreven, dat met dit aftreden „tegemoet gekomen was aan een der eisen van de oppositie". Ook bij een vrijwillig aftreden is dit uiteraard .het ge val. - Red.) Tijdens de luinchbijeenkomst van het departement van de Nederlandse maat schappij voor Nijverheid en Handel, welke in Brinkmann op de Grote Markt gehouden werd, heeft dr. P. Th. Posthumus Meyjes gesproken over het onderwerp „Samenwer king tussen en in bedrijven", waarbij hij uiteraard direct de Contactgroep Opvoering Produktiviteit inschakelde. Dr. Posthumus Meyjes wees er namelijk op, dat de ver hoging van de produktiviteit een noodzake lijke veiligheidsklep genoemd kan worden, welke kan dienen om de export op een be hoorlijk peil te houden. Spreker wees er op dat men het produk- tiviteitsbewustzijn van de Nederlandse ondernemers wilde stimuleren door behalve do landelijke produktiviteitsdagen ook pro vinciale nijverheidsdagen in te stellen, v/elke bestemd zijn voor de kleinere onder nemers. Er zijn daarbij locale discussiebij eenkomsten ontstaan, waarop de diverse ondernemers hun ervaringen kunnen uit wisselen, ook al werkt men in een verschil lende branche. Dr. Posthumus Meyjes legde voorts de nadruk op het feit, dat isolement op ach teruitgang wijst. Ook was hij van oordeel dat de samenwerking in het bedrijf niet on derschat mag worden. Het opvoeren van de produktiviteit is namelijk een zaak van de ondernemer, de staf en de werknemers tezamen, uit welke samenwerking zeer vruchtbare ideeën kunnen ontstaan. Spreker drukte daarbij zijn toehoorders op het hart niet alleen goed vóór, maar ook goed mét het personeel te zijn. Door ver standig en evenwichtig personeelsbeleid met behulp van een bekwame staf van medewerkers bereikt de ondernemer name lijk aanzienlijk meer dan met bemoeizucht en een niet-gefundeerd bevel. Bij de korte discussie, die op deze voor dracht volgde, werd duidelijk dat een der gelijk onderwerp.middep in 4e belangstel ling van de hedendaagse ondernemer staat. Op uitnodiging van de Nederlandse Chris telijke Blindenbond waren dinsdag velen in de Immanuelkerk in Haarlem-Noord bijeen gekomen, waar een contactavond is gehou den. Ds. J. van Dam, predikant bij de Bap- tiste gemeente te Haarlem, sprak een in leidend woord, waarna het koor van de Nederlandse Christen Vrouwenbond op prachtige wijze enkele liederen ten gehore bracht. Het koor werd begeleid door mevr. Tot. De bondspropagandist, de heer R. van Wijk, gaf de bezoekers een inzicht van het werk van de Nederlandse Christelijke Blin denbond. Dat er voor blinden prachtig werk wordt verricht bleek uit de toelichting, maar tevens uit de film „Terug naar het licht", die een beeld bracht van het af richten van een geleidehond, de verzorging van blinde kinderen en de arbeid om blin den passend werk in de maatschappij te be zorgen. Na de pauze zong Richard Pape enkele liederen. Nadat de heer Van Wijk een slot woord had gesproken werd nog gezongen ,,'k Wil u o God mijn dank betalen". In de gemeenschappelijke tuin van het complexwoningen voor ouden van dagen aan de Zomerkade nabij de Oosterkerk in Haar lem-Oost wordt donderdagavond van half- acht af feest gevierd. Het draaiorgel „De arabier" zal spelen, en voor attracties zal worden gezorgd. De leiding berust bij me vrouw H. G. Hessen-Heek. Bejaarden uit I Haarlem zijn welkom op het feest. Bij slecht weer wordt het feest een week uitgesteld. ADVERTENTIE Onder leiding van Toon Verhey werd dinsdag het Haarlemse concertseizoen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest geopend. Het begon, zoals gebruikelijk, met het spelen van het Wilhelmus en daar na klonk als eerste programmanummer „Passacaille et Cortège" van Matthijs Ver meulen, fragmenten uit de toneelmuziek bij hel lustrumspel „De vliegende Hollan der" van mr. M. Nijhoff door Leidse stu denten in 1930 opgevoerd. Bij deze creatie is er van die muziek niet veel terecht ge7 komen: zij was op grammofoonplaten op genomen en de reproduktie verwaaide over de Kagerplassen, waar het lustrum spel werd opgevoerd. Intussen hebben deze beide fragmenten hun weg naar de concertpodiums gevon den als zelfstandig orkestwerk, tot de meest' gespeelde muziek van Vermeulen beho rend. Dit heeft de weerstand niet ontmoet die zijn vijf symfonieën ondervonden. Een variatiecyclus, die zich ontwikkelt boven het consequent herhaalde passacaglia- thema, dijt uit tot een „oneindige" melodie, die men met de tekst van Nijhoff zou moe ten kunnen volgen om haar emotionele be tekenis te begrijpen. De „optocht" is ken nelijk geconcipieerd en georchestreerd om in de openlucht te klinken en een weids effect te maken. Ook hier wordt het een langgerekte melodie, die echter losstaande van het gebeuren op het toneel, op den duur aan spankracht inboet. Het stuk werd vriendelijk ontvangen. Vervolgens hoorde men het Pianoconcert in e van Chopin, met Eloise Polk, een jeug dige Amerikaanse virtuoze, in de solopartij. De pianoconcerten van Chopin moet men nemen voor wat zij zijn. Zij staan afzijdig aan de evolutie van dit kunstgenre en slui ten zich eer aan bij de reactie op Mozart en Beethoven, die het begrip concert ontwik kelden tot een symfonisch geheel. Maar als deel van het levenswerk van het pianistisch genie C'hopin hebben zij een eigen gezicht, een eigen karakter en een eigen sfeer. De klaviervirtuoos kan er oppermachtig zijn kunstvaardigheid in uitleven en het orkest mag meedoen op voorwaarde dat het zich niet opdringt. En zo is het goed, want Cho pin's compositietechniek was een uitvloei sel van zijn eigen pianistische stijl en paste zich kwalijk aan bij een anderssoortig in strumentarium. En zo komt het dat de in terpreet alle kansen krijgt om zich te laten gelden. Eloise Polk wist daar, evenals maan dagavond op het extraconcert voor geno digden, rijkelijk van te profiteren met een verbluffende virtuositeit, machtige span kracht en poëtisch vermogen. Het leek mij zelfs dat zij de finale nu nog plastischer wist te realiseren. Het publiek reageerde terecht uitbundig op haar briljante pres tatie. Toon Verhey zorgde als besluit van dit openingsconcert voor een beheerste vertol king van de Symphonie van César Franck. JOS. DE KLERK Voor GEHUWDE DAMES, bestaat de mogelijkheid om van maandag tot en met vrijdag in de avonduren van 18.30 uur tot 21.30 uur op onze moderne en gezellige ateliers te werk te worden gesteld Wij kunnen ook gehuwde dames plaatsen voor halve dagen van 7.45 u. tot 12 00 u., of van 12.15 u. tot 17.00 uur. Aantrekkelijke loonregeling. In bepaalde gevallen komt dit loon niet in aanmerking voor inkomstenbelasting-aftrek. Wij geven u gaarne alle gewenste inlichtingen op onze Personeels afdeling, Zijlweg 138 Haarlem, van 9—12 u. en van 2—5 u. 's Maandagsavonds van 79 uur KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. ZIJLWEG 158-144 HAARLEM Vanmorgen werden voor de Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. H. J. Fervverda de pleidooien gehouden in de civiele zaak tussen L. van Ling en J. P. Kraakman waarbij een tweetal in 1949 ge plante en thans hoog opgeschoten populie ren de inzet vormden. Mr. M. D. Proper, optredend voor de eisende partij (de heer L. van Ling) had namelijk de heer Kraakman (voor wie mr. G. J. H. de Leeuw optrad) gedagvaard aangezien deze als bewoner van het per ceel Bakenessergracht 33 binnen een af stand van twintig palmen van de scheids linie tussen de erven van Bakenessergracht 33 en Bakenessergracht 29 een aantal hoogopschietende bomen zou hebben ge plant op zijn erf. De heer Van Ling heeft de heer Kraakman op grond van artikel 714 van het Burgerlijk Wetboek reeds ge sommeerd deze bomen uit te roeien aan welke vordering de heer Kraakman niet heeft voldaan. De heer Proper vroeg daar om de gedaagde partij te veroordelen de bomen te rooien met vaststelling van een dwangsom van tien gulden per dag door de gedaagde te voldoen voor elke dag dat hij daarmee in gebreke mocht blijven. Mr. Proper wees er daarbij op dat de partij-Van Ling het uitroeien van. de bo- men, welke hem licht en lucht benemen, mag vorderen krachtens artikel 714 van het Burgerlijk, Wetboek aangezien, aldus pleiter, vast staat dat bij ontstentenis van een plaatselijke verordening of een vast en erkend gebruik een afstand van twintig palmen (twee meter) van de scheidslinie der naburige erven voor hoogopschietende bomen voorgeschreven wordt. De partij-Kraakman beroept zich daar- >pccocoooooococcoocoocx>coooccoccocococcocxx>coocoooocococx Ook gisteren en vanochtend kwa men er nog inschrijvingen bij ons binnen voor de schaakwedstrijd van onze lezers tegen de Schaakclub ":j Haarlem. Ook zij krijgen morgen avond in gebouw Zang en Vriend schap aan de Jansstraat in Haarlem nog een plaats achter een van de borden. De inschrijving is nu ge sloten. Morgen tussen kwart voor acht en acht uur worden alle deelnemers verwacht in gebouw Zang en Vriend schap. ■/zcooccooz>xoooxoccoo::o3xcco3xoxox>oxc'yxoxox>:cc< (Shows, snufjes en alles wat verdei ln hel domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Een exquise mode-collectie heeft Lan- cel Couture dinsdagmiddag in café- restaurant „Dreefzicht" getoond. De nieuwe najaars- en wintermode wordt vooral ge kenmerkt door mooi materiaal en daaraan heeft het op deze show allerminst ontbro ken. De getoonde modellen waren veelal geïnspireerd op de ontwerpen van de Fran se, Italiaanse en vooral ook de Weense cou turiers. Behalve enige bijzonder mooie bontjas sen zagen wij deze middag natuurlijk ook enige kameelharen mantels, in de naturel kleur, maar ook grijs en zelfs zwart ge verfd. De japonnen met veel draperie en verhoogde bustelijn hebben een zeer vrou welijke charme. Er is heel wat te zien: een jurkje met Schots ruitmotief met een aangeknipte stola en van achteren doorge- knoopt; een kasha flanel pakje; een Ween se jumper onder een groen pakje van een heel aparte kleur; een tweed jas met een prachtige kraag van vossenbont; een Ween se japon met een fluwelen kraag in een con trasterende tint; swaggers met knoopslui- ting en een zeer gekleed kamgaren flanel ensemble voor iets zwaardere figuren. Na de pauze kwamen de geklede pakjes, de cocklailjaponnen en de avondtoiletten aan de beurt en ook hier weer toonde Lan- cel Couture over een opvallend goed vak manschap te beschikken. Zwart is bij de Weense en Italiaanse couturiers weer de modekleur; deze kleur staat ook altijd bij zonder gedistingeerd. Wij zagen er enige zeer geslaagde voorbeelden van. Beeldig was bijvoorbeeld een jeugdig jurkje van wol met zijde alpacca met een wit piqué garnering. Hoogst gekleed was een mantel voor de grotere maat, gegarneerd met flu weel en soutache en gevoerd met goud- lamé, die ieders bewondering afdwong. Daaronder werd een kamgaren namiddag japon gedragen met een garnering van sa tijn. Zeer mooi was ook een zwart avond toilet met handgeschilderde bloemmotie ven. Gedurende tweeëneenhalf uur hebben de bezoeksters vreugde beleefd aan deze uiterst verzorgde, stijlvolle show met allu re. Steeds waren ook bij de getoonde mo dellen de juiste accessoires gekozen. entegen op het bestaan van een plaatselij ke verordenirg die een andere afstand, na melijk dertig centimeter, zou toestaan sub sidiair op een in Haarlem geldend vast en erkend gebruik. Bij de invoering van het Burgerlijk Wet boek zou namelijk nog een Keur uit het jaar 1708 gegolden hebben die binnen de stadssingels een afstand van drie palmen als minimum afstand voor de bomen voor schrijft en buiten de stadssingels voor een iepen- of olmenhaag een afstand van drie voeten- van de heining. Mr. Proper was echter van oordeel dat niet kan komen vast te staan hoe de ge meentelijke verordening in 1838, toen het Burgelijk Wetboek werd ingesteld, luidde, maar de Rijkswetgever kan al dus pleiter nooit hebben bedoeld een eventueel in 1838 bestaand hebbende plaatselijke verordening te bevriezen en onveranderlijk vast te leggen. Bovendien bestaat er, aldus pleiter, in Haarlem geen vast en erkend gebruik het geen blijkt uit een verklaring van de di recteur van ds dienst van Hout en Plant soenen terwijl bovendien ook de directeur van Bouw- en Woningtoezicht een derge lijk gebruik niet bekend is. Uiteraard persisteerde mr. Proper bij zijn eis. Mr. G. J. H. de Leeuw was van oordeel dat het in 1838 vastgestelde wel zeker ge handhaafd moet blijven waarbij hij ver wees naar een vonnis van het gerechtshof te Amsterdam waar men een groep des kundigen had benoemd om na te gaan of een of ander gebruik inderdaad vast en erkend was. Pleiter stelde de rechtbank voor om ook in dit geval een dergelijke commissie van deskundigen te benoemen waarbij hij zei- de er van overtuigd te zijn dat in Haar lem het.gebrpik zodanig was dat-raet«d© rqisschien bestaande verordening geen re kening meer gehouden kón worden, aan gezien bijvoorbeeld ook in de tuin van het paleis van Justitie de bomen minder dan twintig palmen van de scheidslinie van de erven verwijderd staan. Na de duplieken bepaalde de president de uitspraak op 13 november. Een in Nederlands bezit zijnde kolenmijn in Oost-Borneo zal door de Indonesische regering worden genationaliseerd. De eige naar van de mijn is de Koninklijke Neder landse Paketvaart Maatschappij (K.P.M.) en volgens berichten, die te Djakarta wer den ontvangen is de eigenaar van plan zes miljoen rupiahs compensatie te vragen. De Nederlandse bedrijfsleiding heeft be sloten om maandag het werk in de mijn stop te zetten. De mijn heeft het afgelopen jaar, volgens welingelichte kringen, 100.000 ton steenkool opgebracht. Officiële opening De tentoonstelling op het gebied van het buitengewoon lager onderwijs, welke van 22 oktober tot en met 3 november wordt gehouden in de Vleeshal aan de Grote Markt te Haarlem, zal op maandag 22 oktober om tien uur in de Ridderzaal van het stadhuis officieel worden geopend. Het partieel uitbreidingsplan aan de Noordlaan te Bloemendaal, betreffende 24 woningwetwoningen, waarvoor in de laat ste raadsvergadering enkele kredieten zijn verleend, is dezer dagen door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. Aan de heer J. Zeepvat, wonende in Zandvoort, is door het gemeentebestuur van Bloemendaal eervol ontslag verleend als onder-commandant van de Vrijwillige brandweer in het rayon Overveen. BALDADIGHEID Bij de r.k. kerk in Bloemendaal hebben dinsdagavond om negen uur zes jongens tussen de twaalf en vijftien jaar een oudere heer en dame lastig gevallen en uitge scholden. De politie is erin geslaagd de knapen vast te grijpen en ze naar het politie bureau te Overveen over te brengen, waar zij een ernstige reprimande kregen. HOND DOODGEREDEN Op de Oosterduinweg te Aerdenhout is een airdale terrier doodgereden. De eige naar van de hond is in de De Waal Male rij tlaan woonachtig. De bestuurder van de auto is tot nu toe onbekend. HET ONGELUK TE VOGELENZANG De vierjarige Elly Hulsebosch, die zater dagmiddag op de Vogelenzangseweg te Aerdenhout door een vrachtauto werd overreden en thans in het Marine Hospi taal te Overveen wordt verpleegd, maakt het naar omstandigheden vrij goed. BINNENLAND „Collega schepsel". De directeur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren de heer G. Nieuwenhuy- sen, heeft zojuist het derde deel laten ver schijnen van zijn serie „Collega-Schepsel". Het doel van deze uitgave is ook weer om tot een betere verhouding van mens en dier te geraken en om de beginselen van dieren bescherming meer ingang te doen vinden. Genoemde uitgave werd ingeleid door ds. Okke Jager, gereformeerd predikant te Almelo. Nieuw Nederlands fregat. Te Venetië is het fregat „Lynx", dat in Italië in op dracht van het „Off shore procurement pro gramme" van de Verenigde Staten is ge bouwd, aan de Nederlandse Koninklijke Marine overgedragen. Het fregat staat nu onder bevel van de luitenant-ter-zee eerste klasse A. J. J. Benist. Het schip is op 31 juli te water gelaten door de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Italië, mevr. Ci. T. Boon-Mees. Spaar de reegeiten. De „Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" heeft minister S. L. Mansholt verzocht te be vorderen dat reegeiten alleen maar in de periode van 2 tot 10 januari mogen worden geschoten. De vereniging wijst er op, dat in een latere periode reegeiten meestal drach tig zijn en dat men herhaaldelijk heeft ge constateerd dat neergeschoten reegeiten vaak twee of drie vrijwel voldragen jongen dragen. Prinses Beatrix erelid. Prinses Beatrix heeft het erelidmaatschap aanvaard van de vereniging „Nederlands fabrikaat". Dit is meegedeeld bij het begin van een persexcur sie dezer vereniging langs textielfabrieken in Overijsel en Gelderland. Liftenbesluit. Dinsdag is bij algemene maatregel van bestuur op grond van de wet op gevaarlijke werktuigen, het Liftenberluit in werking getreden. Dit besluit bevat vei ligheidsvoorschriften voor elektrische goe deren en personenliften, uitgezonderd pater- nosterliften, scheepsliflen, ondergrondse mijnliften en bouwliften, etalage-, orkest en toneelliften. Voortaan moeten de liften jaarlijks worden gekeurd. Van iedere lift moet een liftboek worden aangehouden met bepaalde gegevens over de lift. Reeds be staande liften moeten voor 1 november wor den aangegeven bij het districtshoofd der arbeidsinspectie. Chrissemeuje" 107 jaar. Eij de schrifte lijke gelukwensen, die Chrissemeuje op haar honderdzevende verjaardag ontving was ook een briefkaart uit Utrecht, die de volgende getypte boodschap bevatte: „Mevrouw, uit de Nederlandse dagbladen, reserveerde ik twee knipsels voor u, betreffende uw 107de verjaardag. Deze knipsels doe ik u per om gaande toekomen, indien u f 1 aan mij over maakt per giro, postwissel of bank". Sympathiek gebaar. Veertig dames en heren uit het Gemeentelijk verzorgings huis voor ouden van dagen te Amsterdam en vijftien andere bejaarden hebben, dank zij de sympathieke geste van een grote ex peditiefirma uit de hoofdstad, een negen- daagse vakantie gratis genoten op een land goed te Epe, waar het vakantiehuis der fir ma staat. Veevoer. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft 500 ton magere melk poeder uit de regeringsvoorraden verkocht 'aan Nederland, waar het gebruikt zal wor den als voer voor vee en pluimvee. Niet ontplofte vliegtuigbom. Bij graaf werkzaamheden te Rotterdam aan het Leu- vesluiscomplex bemerkte de 23-jarige drag- lipema.chinist Boom,„dat er in .de. grijper van zijn machine een onontplofte vliegtuigbom naar boven kwam^ Naar schatting, woog het projectiel 250 kilo. De staart van een halve meter lengte bevond zich toen nog in de grond. De werkzaamheden werden onmid dellijk gestaakt en het terrein werd door de politie afgezet. De mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht zal de bom on schadelijk maken. Razzia 1944 Putten. Ter nagedachtenis aan de ongeveer zeshonderd inwoners van Putten, die in 1944-1945 in Duitse kampen zijn omgekomen, is dinsdagavond een her denkingsplechtigheid gehouden bij het mo nument in Putten. Vele honderden belang stellenden woonden deze plechtigheid bij. Voor militairen. Kerstpostpakketten, be stemd voor militairen die in Nederlands Nieuw-Guinea of op schepen in de Nieuw- guinese wateren dienst doen, kunnen per zeepost worden verstuurd aan het m.s. „Ja para", dat in de tweede helft van oktober uit Nederland vertrekt. Deze pakketten die nen uiterlijk 20 oktober ter post te zijn be zorgd. HAARLEM EN OMGEVING Benoeming. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid is de heer J. J. van Vliet, hoofdcom mies in vaste dienst bij het Gewestelijk Ar beidsbureau te Amsterdam, te rekenen van 1 augustus 1956, benoemd tot hoofdcommies a in vaste dienst bij het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Haarlem. Inbraak. Maandag is er ingebroken in een huis aan de P. C. Hooftkade te Heem stede. De daders zijn via de erker aan de voorzijde binnengedrongen. Uit de linnen kast hebben zij tweehonderd gulden meege nomen. Ten val. Dinsdagavond om kwart over negen verloor een vijftienjarige bromfietser in c' Amsterdamstraat te Haarlem de macht over zijn stuur en viel. Met een hersenschud ding is hij in het Grote Gasthuis opgenomen. Voetpaden. De dienst van Pub)' ':e Werken te Bloemendaal is thans bezig met het bestraten van de voetpaden in het plan Bovenweg. Ampullen. Naar wij vernemen zouden dergelijke ampullen als op het Bloemen- daalse strand gevonden zijn, weer enige examplaren in IJmuiden en Zandvoort zijn aangetroffen. Raad Veisen Met verbruffend gemak zijn zowel de verhoging van de Velsense gas- als van de watertarieven gisteravond door de raad van zijn zegel voorzien: geen enkele stem verhief zich tegen deze door alle afge vaardigden als nodig erkende herziening van de prijzen. Een tweede belangrijk punt, dat even min wrijving opleverde het geluid van één der P.v.d.A.-raadsleden daargelaten was de omstreden bouw van een tweede ULO in IJmuiden, waartoe de raad na een langdurig, maar goeddeels B. en W. vol gend gesprek, besloot. Waarmee het tegen- rapport van het hoofd der Willem de Zwijger-ULO, die het niet eens is met een tweede school, maar de bestaande uitge breid wil zien, terzijde werd geschoven en men zich refereerde aan het rapport van het Nederlands Economisch Instituut over deze materie. Tussen neus en lippen liet wethouder De Boer (Arbeid) doorschemeren, dat Velsen zeer binnenkort de gevaarlijke rub berslangen aan de gascomforen gaat ver bieden. Het bedrijf wordt gemoderniseerd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7