Hervormde Vrouwendienst komt in Bloemendaal bijeen voor mooi, gezond haar Voetballende jongens aanleiding tot burenruzie met fatale afloop De landbouw luidt de alarmklok Egypte heeft de economische blokkade ondervangen Eisen van het Landbouwschap zullen 350 miljoen per jaar vergen Veehouders vragen f 50 miljoen extra Vaart door het Suezkanaal vertraagd Forum over openstelling ambten voor de vrouw 11 De vogeltrek Zangers houden siësta Uitvoer van Nederland naar B.L.E.U. stijgende OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend en hoofdhuid fris en gezond houdt. OMDAT Brylcreem niet plakt, niet vettig is en daardoor smetteloze haarverzorging waarborgt. Russische waarnemers bij Amerikaanse verkiezingen Mosley trekt aanklacht tegen Adenauer in Slachtoffer wilde spelende jeugd verdrijven Ongeluk op Nederlandse sleepboot in Duitsland Kind door paard getrapt Kort nieuws pONDERDAG 4 OKTOBER 1956 Het agrarisch bedrijfsleven geeft een forse ruk aan de bel om duidelijk te zeggen het tekort komt", zei de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, toen hij woensdagmiddag in Den Haag de vergadering van het Landbouw schap opende. In deze vergadering werden nota's behandeld over het berekenen van de eigenaarslasten in de produktiekosten, over de waardering van de bedrijfsleiding, over de waardering van de handarbeid van de boer en diens gezinsleden en over fle beloning van de landarbeid in verhouding tot vergelijkbare arbeid. Deze nota's, flie zonder uitvoerige discussie door het bestuur van het Landbouwschap vrijwel ongewijzigd werden goedgekeurd, omvatten zodanige eisen, dat hieraan bij toe passing grote financiële consequenties, een bedrag van ongeveer 350 miljoen gulden per jaar, verbonden zijn. De herwaardering van de grond en de bedrijfsgebouwen gaat, aldus de heer Lou wes, met inachtneming van een zeker be drag voor grondrechten, gepaard met fi nanciële consequenties ten bedrage van ruim 200 miljoen gulden. Het is niet moge lijk om aan te geven, welke de financiële gevolgen zijn van de herwaardering van de handenarbeid van de boer en de mede werkende gezinsleden, daar hiervoor nog niet voldoende basisgegevens ter beschik king staan. De herwaardering van de be drijfsleiding kost ongeveer 60 miljoen gul den. Het verwezenlijken van de relatieve gelijkstelling van de beloning voor land arbeid met die voor gelijkwaardige arbeid in andere bedrijfstakken ten plattelande gaat gepaard met financiële consequenties een bedrage van ongeveer 90 miljoen gulden. Indien de voorstellen van het Land bouwschap door de regering ongewijzigd zullen worden overgenomen en de hieruit voortvloeiende kostenstijgingen niet wor den gecompenseerd door hogere opbrengst- prijzen van de produkten, zijn de finan ciële gevolgen voor het Landbouw-Egali- satiefonds tenminste 350 miljoen gulden. Hiervan kunnen in principe aan de consu ment worden doorberekend de financiële consequenties voor tarwe, suikerbieten en consumptiemelk, aangenomen, dat bij prijs stijging het verbruik niet daalt. Het gaat hier dan om een bedrag van ongeveer 120 miljoen gulden. Voor deze produkten be staan garantieprijzen. In dit geval rest ongeveer 230 miljoen gulden, welke ten laste zullen blijven van het Landbouw- Egalisatiefonds. Met nadruk zeide de heer Louwes, dat deze berekeningen zijn ge baseerd op cijfers van het Landbouw- Economisch Instituut. De Nederlandse veehouders eisen 50 mil joen gulden extra voor de in het melk- jaar november 1955november 1956 ge leverde melk. Deze produktie omvat onge veer 5 miljard kilogram melk, zodat de eis op 1 cent per kilogram neerkomt. Deze door de voorzitter van de hoofd afdeling veehouderij van het Landbouw schap, de heer R. Visser, ter tafel gebrachte eis vond algemene weerklank in het be stuur van het Landbouwschap. Verklaard werd dat de ontwikkeling in de melkvee houderij in de afgelopen jaren in hoge mate zorgwekkend is. Het kostenpeil is sedert 1954 voortdurend gestegen, voornamelijk wat lonen en vee- voederprijzen betreft. De opbrengsten ble ven gelijk of liepen in de ongunstige jaren terug. De verdiensten van de boer in het boekjaar 19501951 waren reeds lager dan het gemiddelde van de periode 1948 1953. Zij waren in het seizoen 19541955 zelfs aanzienlijk lager. Het financiële weerstandsvermogen is daardoor in zodanige mate aangetast, dat enerzijds de grote risico's in de veehouderij als gevolg van zeer ongunstige weersom standigheden en anderzijds de noodzake lijke investeringen in het bedrijf niet of onvoldoende door de veehouders gedragen kunnen worden, zo werd medegedeeld. De hoofdafdeling veehouderij en het bestuur van het Landbouwschap zijn tot de con clusie gekomen, dat thans een tegemoet koming in de vorm van een uitkering in eens ten bedrage van 1 cent per kilogram melk op de totale in dit melkprijsjaar ge leverde hoeveelheid melk met kracht be pleit moet worden bij de regering, aan gezien de garantieprijzen niet toereikend waren om een bevredigend resultaat in de melkveehouderij te bereiken. De post aan de Zeeweg meldde vanmor gen geen trek van zangvogels. Er stond een harde westen wind terwijl het verder hel der weer was en licht bewolkt. Boven het duin lieten zich enige Vlaamse gaaien zien, er schijnt de laatste week lichte trek van gaaien te zijn. Aan de binnenduinrand ziet men meer gaaien dan normaal, zij trekken van bosje tot bosje vliegend naar het zui den. Deze wijze van trekken is weinig opvallend. Boven land wer den weinig trek kers gezien, maar boven zee vele. Regelmatig trok ken troepjes Jan van Genten langs. Het is een prach tig gezicht deze witte vogels vlak langs de kust te zien passeren. Verscheidene vlo gen boven de branding, zodat men hen prachtig kon bestuderen. Voor acht uur kwam er zelfs een troep van vijftien exem plaren langs, die na een half uur weer te rugkeerden. Tot negen uur telde men ze venenveertig Jan van Genten in zuidelijke richting en negentien weer terug naar het noorden. Er waren vandaag ook veel ja gers boven zee. Om half acht kwamen twee Middelste jagers*over de hoofden van de waarnemers zodat zij goed waren te zien. Er zijn vier soorten jagers en het is dikwijls vrij moeilijk te bepalen of men met een grote, een Middelste of een Kleine Jager te doen heeft. Later werden boven zee nog twee jagers en een Middel ste jager gezien. Drie grote sterns trokken langs de kust naar het zuiden en twee zil verplevieren stonden op het strand uit te rusten van hun vermoeiende tocht tegen de harde wind in. Invoer uit B.L.E.U.-landen echter nog sterker gestegen over de periode 1 september 1955-1 septem ber 1956 maakt melding van wat het ver slag noemt een verblijdende stijging in de uitvoer van Nederland naar de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie; in de pe riode van 1 januari 1956 tot 1 augustus be droeg deze stijging, vergeleken met dezelf de periode in 1955 tien percent. De invoer uit de BLEU steeg met twintig percent, waarmee, aldus het verslag, een nieuwe recordhoogte is bereikt. Nederland bleef de grootste afnemer van de BLEU met ruim twintig percent van de totale export. Het comité Benelux toont zich in zijn verslag echter minder tevreden over de mogelijkheden die voor het Nederlands be- roepsgoederenvervoer over de weg naar België bestaan. Hoewel de uitvoer van Ne derland naar de BLEU van 435 miljoen gulden in 1948 tot bijna 1.5 miljard in 1955 is gestegen, zijn deze mogelijkheden sinds 1946 niet uitgebreid. Hierdoor zijn toestan den ontstaan, aldus het verslag, die ernstige critiek uitlokken. ADVERTENTIE brylcreem li* pS HL Op de werf van Verschure Co. te Amsterdam is gisteren onder grote belang stelling een nieuwe aanwinst voor het Beverwijk.se aannemings- en bagger bedrijf Van Hattum en Blankevoort te water gelaten. De „Beverwijk II" meet 50.02 meter bij een van 10.04 meter. De tewaterlating werd onder meer bijgewoond door burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming - maakt droog haar weer vitaal. Beecham NederlandN.V. - Jacq. Mot N.V„ Amsterdam, WASHINGTON (Reuter/AFP) De Sov jet-Unie heeft een Amerikaanse uitnodi ging waarnemers voor het volgen van de verkiezingscampagne naar de Verenigde Staten te zenden, aanvaard. De Russische regering heeft op haar beurt twee of drie Amerikanen uitgenodigd de aanstaande verkiezingen voor het Russische parlement in 1958 bij te wonen. Op de Amerikaanse uitnodigingen aan Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije en Roemenië is nog geen ant woord ontvangen. CAIRO (Reuter/AFP) De Egypti sche minister van Financiën heeft mede gedeeld, dat Egypte er in is geslaagd de economische blokkademaatregelen van en kele Westerse landen ongedaan te maken. Egypte heeft bilaterale overeenkomsten ge sloten met andere landen, waardoor Egyp te kan betalen in andere valuta dan ster ling en dollar. De goudreserves zijn voor enige jaren voldoende.,, Er zijn andere de viezen dan sterling en dollar verworven en er is een lening van vijftien miljoen dollar ontvangen van het Internationale Monetaire Fonds. Volgens de minister is de algemene economische situatie bevredi- BONN (Un. Press) Sir Oswald Mosley, de vroegere Engelse fascistenleider, heeft zijn aanklacht wegens smaad tegen de Westduitse bondskanselier Adenauer inge trokken. Die aanklacht had Mosley destijds inge diend, nadat de pers bericht had, dat Adenauer in een persconferentie Mosley in verband gebracht had met de groep van Naumann, de voormalige nazi's die in 1953 door de Engelse bezettingsmacht in Duits land waren gearresteerd, later overgegeven aan de Westduitse autoriteiten en tenslotte wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Nadat de advocaat van de bondskanse lier een stenografisch verslag van de be wuste persconferentie had getoond, waarin omtrent Mosley niets voorkwam, heeft Sir Oswald de aanklacht ingetrokken. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar heeft na een urenlange zitting de officier van Justitie by de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 25-jarige, niet gedetineer de, machinst J. H. uit Bussum, die op woensdagavond 17 april omstreeks zeven uur in de Floralialaan te Bussum zün 32-jarige overbuurman B. Damhuis voor de ogen van diens moeder met een grote houten knuppel, waarin platgeslagen spykers zaten, zoveel harde slagen op het hoofd toebracht, dat het slachtoffer enkele uren later overleed. De gehele rel speelde zich in enkele minuten, misschien zelfs nog minder af, en vele bewoners van de straat, onder wie een aantal jongens die er voetbalden, waren er getuige van. Een tiental van hen werd vandaag door de rechtbank als ge tuigen gehoord. Op 20 oktober wordt in de Stads schouwburg te Amsterdam deze door de beeldhouwer L. H. Sondaar ver vaardigde bronzen buste van de toneel speler Eduard Verkade onthuld, Uit de getuigenverklaringen en die van de verdachte kwam wel vast te staan, dat het slachtoffer zich al jarenlang opwond over jongens die voetbalden in een steegje tussen twee huizen in, aan de overkant van de straat. Enkele getuigen verklaarden of wel gezien te hebben dat de heer Damhuis kinderen sloeg of achterna zat, ofwel dat zij zelf geslagen waren. Op de fatale dag wilde de verdachte het voor de kinderen opnemen en toen zijn overbuurman het huis uitkwam met een zaag in de hand, greep hij de houten knup pel en ging eveneens de straat op. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij het slachtoffer de zaag uit de hand werd ge slagen, nadat de verdachte daarvan een snee in zijn pink had opgelopen. „Ik werd wild „Ik werd toen zo wild", zei de verdachte, „dat ik er op los begon te slaan". Een zij ner buurvrouwen vertelde, dat het slacht offer op de grond viel en dat de verdachte hem toen, de knuppel hanterende als een houthakker zijn bijl, een geweldig harde slag op het hoofd gaf. Tot twee keer toe probeerde de man op de grond zich op te richten, maar dan diende de verdachte hem opnieuw een mep toe. Geen doodslag De officier was van mening, dat de ver dachte weliswaar in de bres had willen springen voor de kinderen, maar dat hij zich had opgeworpen als eigen rechter. Er was hem geen doodslag ten laste gelegd, omdat niemand gelooft, dat hij met opzet zijn overbuurman heeft willen doden. Zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende, achtte de officier echter onom stotelijk bewezen. Hiervoor eiste hij an derhalf jaar. Noodiveer De raadsman meende, dat de Bussumse politie te kort is geschoten, omdat zij nim mer een vervolging tegen het slachtoffer heeft ingesteld voor diens hardhandig op treden tegen de kinderen. Herhaaldelijk hadden ouders of huurlieden over zijn op treden klachten ingediend. De pleiter meende, dat de verdachte een beroep mag doen op noodweer en vroeg ontslag van rechtsvervolging voor hem. De rechtbank zal op 17 oktober uitspraak doen. Op de Rijn bij Emmerik is de ketel van de Nederlandse sleepboot „Syla" ontploft. Door ontsnappende stoom is de 19-jarige stoker B. Renzen uit 's-Hertogenbosch ge doog. De „Syla" had twee aken op sleep touw. De ontploffing was op kilometers af stand te horen. Schip besteld in Italië. Phs. van Om meren n.v. heeft bij een scheepsbouwwerf te Pietra Ligure in Italië een vrachtschip van 16.000 brt. besteld. Dit is het derde schip, dat Phs. van Ommeren bij deze werf laat bouwen. gend. Egypte verwacht in de toekomst meer katoen en rijst te kunnen uitvoeren. De Sovjet-Unie heeft een tweede con tract voor de levering van 200.000 ton tarwe aan Egypte gesloten. De minister zou van de Canadese handelsattaché heb ben vernomen, dat Canada nooit zal toe laten, dat politieke overwegingen invloed hebben op de handelsbetrekkingen. Cana da zou bereid zijn zonder beperking alle goederen te leveren waaraan Egypte be hoefte mocht hebben. In de konvooidiensten door het Suezka naal is tengevolge van enige scheepvaart incidenten een vertraging van enkele uren ontstaan. Volgens scheepvaartdeskun digen te Port Said is dit oponthoud te wijten aan een viertal incidenten. Maan dag kreeg het Britse tankschip Scotstoun een motorstoring, dinsdag raakte het Brit se vaartuig Hendrik aan de grond, woens dag gebeurde hetzelfde met de Paname se vrachtboot Archon Michael. De Noorse tankboot Eli Knudsen kreeg gisteren in het kanaal averij aan de machine. Deze reeks ongevallen vormde de oorzaak van een keten van vertragingen in de vaart door het kanaal. In sommige kringen werd gezegd, dat dergelijke voorvallen veelvuldig onder het bestuur van de oude kanaalmaatschappij voorkwamen. Men verwacht, dat het ver keer binnen enkele dagen weer normaal zal zijn. Met nadruk werd verklaard, dat nog geen enkel schip bij een van de ingan gen van het kanaal heeft behoeven te wachten. Joenis, de uitvoerende directeur van de Egyptische kanaalmaatschappij, heeft ver klaard, dat acht Russische loodsen thans „op zeer bevredigende wijze" in het ka naal werken. Hij verwacht, dat de vijf tien Russische loodsen vóór het weekeinde allen in het kanaal werkzaam zullen zijn. Hij zei, meer dan tweeduizend sollicita ties uit de gehele wereld, uitgezonderd uit Groot-Brittannië en Frankrijk, te hebben ontvangen. Er zijn bij elkaar nu tien Ame rikaanse loodsen in opleiding. Twintig Westduitse kanaalloodsen hebben na ken nisneming van het verslag van twee col lega's die een week in Egypte zijn ge weest, de arbeidsvoorwaarden en de sala riëring niet gunstig bevonden. Joenis verklaarde, dat op het ogenblik geen nieuwe loodsen in dienst worden ge nomen omdat er voldoende zijn om het kanaal goed te laten functioneren. De laat ste buitenlandse loodsen worden op 15 ok tober venvacht. Het 2-jarig dochtertje Helena van de veehouder R. v. d. Boer te Boyl (Fries land), dat in het land speelde, kreeg van een paard zo'n trap, dat het vrijwel op slag werd gedood. Amsterdams gemeentepersoneel krijgt uitkering-ineens Aan de ambtenaren in dienst van de ge meente Amsterdam zal over het tweede halfjaar van 1956 een uitkering ineens van zes percent worden gegeven. Hiertoe heeft de Amsterdamse gemeenteraad besloten. Voor de derde keer zullen leden van de Hervormde Vrouwendienst uit de classis Haarlem der Hervormde Kerk bijeenkomen om zich te bezinnen op vragen, die samen hangen met het lid-zijn van de kerk. Het eerste jaar was Haarlem gastvrouw in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht en mevrouw Stelma-Loosjes sprak over de conferentie te Evanston van de Wereldraad der Kerken, die zij had bijgewoond. Het vorig jaar ontving Heemstede in het Jeugd huis aan de Herenweg en besprak jkvr. C. M. van Asch van Wijck „De samenwerking van man en vrouw op kerkelijk terrein". Thans brengt Bloemendaal zalen in gereed heid. Donderdagmiddag 11 oktober wordt in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een vrouwensamenkomst gehouden en des avonds zijn er in Maranatha een maaltijd en de werkvergadering der zestien II.V.D. commissies uit de classis. De Generale Synode der Hervormde Kerk heeft in haar decembervergadering voorlopig het besluit genomen de ambten nog niet voor de vrouw open te stellen, maar aanbevolen deze zaak in studie te brengen in de kerkelijke kring, opdat in de komende Synodevergadering definitief een neslissing genomen kan worden. Het ligt dus voor de hand ook voor de vrouw de vragen en uitzichten hiermee samenhan gend in het middelpunt te stellen. Aller- wege gebeurt dit dan ook, o.a. door het hoofdbestuursbesluit van de Hervormde Vrouwengroepen C.J.V.F. om op alle leid- stersdagen in oktober als studieonderwerp „de vrouw in het ambt" tc nemen. Ruim 1000 leidsters behandelen dit dan weer in haar groepen, die meer dan 20.000 leden tellen. Forum De classicale commissie der Hervormde Vrouwen Dienst besloot in de vorm van een forumgesprek deze zaak te behandelen. Maar niet als pro en contra, maar positief weergevend op welke wijze de vrouw in het ambt dient. Zij moest daartoe leentje buur spelen bij de andere protestantse kerkgenootschappen en de Indische kerk, maar vond grote bereidheid tot medewer king. In Bloemendaal spreken mejuffrouw dr. J. W. Herfst, Remonstrants predikante te Haarlem, mejuffrouw ds. E. Visser van Bandoeng, met verlof in Holland, mevrouw M. Hoog-Warnaars, onderlinge in de Doops gezinde Gemeente te Haarlem en mevrouw Van Zwieten de Blom die 15 jaar het dia kenambt in de Indische kerk vervulde, met elkaar over: „Op welke, wijze vervult de vrouw het kerkelijk ambt". Zij gaan daarbij uit van haar opdracht neergelegd in het formulier van bevestiging of wat daarmee gelijk te stellen is, bespreken a. het persoonlijk werk (soorten bezoek, spreekuur, enz., b. het organisatorische werk (leiden van vergaderingen, cursus sen, enz.), c. de combinatie van a en b in jeugdwerk, gemeentedagen, wijksamen- komsten, vormingscentra, enz. Vervolgens wordt een eventuele werk verdeling tussen mannelijke en vrouwelijke ambtsdragers naar ieders aard besproken en of dit werk voldoening en vreugde geeft. Ook zal worden nagegaan of de Generale Synode door het instellen van de „bedie ning" in de nieuwe Kerkorde misschien al heeft willen voorzien in een leemte tussen ambt en gemeentelid. In de „bediening" kunnen ook vrouwen worden geplaatst zo als bijv. de kerkelijk maatschappelijke werksters en jeugdleidsters. Volgende week donderdag zijn dus vele hervormde vrouwen uit alle gemeenten der classis welkom. Na de thee gaat men in ge spreksgroepen uiteen, zodat ieder in kleine kring eigen mening kan uiten, waarbij voor deskundige leiding wordt gezorgd. Hiervoor zijn gevraagd mej. ds. J. Stegeman uit In donesië, de provinciaal maatschappelijk werksters der Hervormde Kerk mej. A. Bos voor Noordholland en mej. E. Oskam voor Zuid-Holland, uit de classicale H.V.D.- commissie mevr. J. van Nispen-Van Wely en mevr. J. van Boven-Meyer, verder me vrouw ds. Meilink uit Badhoevedorp en mevrouw A. C. Simmermans uit Castricum. Het resultaat der gespreksgroepen wordt in een kort verslag in de grote vergadering teruggebracht en zo nodig verder bespro ken. Tot besluit van de middagvergadering wordt de nieuwste film gedraaid van de huishoudelijke en gezinsvoorlichting n.l. „Moeders Handen", waarna mevrouw A. Schreuder-Blokhuis een slotwoord spreekt. Na een korte pauze met wandeling verza melen zich de commissieleden der plaatse lijke H.V.D. kerkeraadscommissies aan een maaltijd in het gebouw Maranatha, waar mevrouw H. Huibregtse-Meyerink de lei ding heeft. Vervolgens vertellen de com missies om de beurt over de aanpak van het H.V.D.-werk in eigen gemeente, de mo gelijkheden en de ervaringen. Hier is uit wisseling van ervaring en plannen, advies en bemoediging op zijn plaats. Verschillen de gasten uit gemeenten waar de kerke- raad nog geen H.V.D. commissie instelde, hopen daar ook aanwezig te zijn. De avond zal gewijd worden aan een be spreking over de „Eeredienst". Deze zomer is op een conferentie der Presbyteriaanse en Lutherse kerken te Bremen dit als hoofdonderwerp behandeld. De meningen liepen zeer uiteen tussen de Schotse en Ne derlandse afgevaardigden enerzijds, de Duitse en Scandinavische afgevaardigden anderzijds. In verschillende landen is hier over een enquête gehouden om de mensen en meningen aangaande eredienst, litur gie, enz., te peilen. Jkvr. C. M. van Asch van Wijk, die in Bremen dit onderwerp in leidde, zal dit 11 oktober ook te Bloemen daal doen. Mevrouw dr. Fokkema zal tenslotte de liturgische sluiting van deze derde classi cale Hervormde Vrouwen Dienstdag ver zorgen. ADVERTENTIE Geopende- n.3o en i4 muur. Dinsd.tot nu Miniatuur Walcheren. De tentoonstel ling „Miniatuur Walcheren" van de stich ting „Nieuw Walcheren", heeft in de afge lopen zomer 195.000 bezoekers getrokken. Dit is 2000 meer dan vorig jaar. Van de bezoe kers kwam zeventig percent uit het buiten land, hoofdzakelijk uit België, Frankrijk en Engeland. In principe is reeds besloten „Miniatuur Walcheren" ook in 1957 open. te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13