Geen ingrijpende ontwikkelingen in Zuid-Kennemerland 7 Panda en de Meester^rniaËier ^ocU ió het zo Mej. mr. A. E. Ribbius Peletier over streekplan De radio geeft vrijdag wat doet U op 17 oktober DONKER WEKKERS Wereldnieuws 2 Rapport-Havermans over 1950-1952 uitgebreid Felle brand te Maastricht in verf- en glashandel Raad Amsterdam aanvaardt uitbreidingsplan Schiphol Douanekantoor in Bellingwolde Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst Wereldspaardag voortaan op dertig oktober C. Bruynzeel sr. overleden, stichter van wereldbedrijf §Ëif Chemische fabriek Kampen moet produktie staken Kind ternauwernood uit boerderijbrand gered ONDER ZEE ON DER DAG 4 OKTOBER 1956 ZOALS WIJ WOENSDAG MELDDEN hebben thans Gedeputeerde Staten van Noordholland het derde streekplan in ontwerp gereed. Reeds zijn door Provinciale Staten de plannen van de Zaanstreek en IJmond-Noord goedgekeurd. Binnen negen maanden zal nu ook het derde plan betreffende Zuid-Kennemerland in behandeling komen. In Zuid-Kennemerland verwacht men geen vestiging van grote industrieën en derhalve geen ingrijpende ontwikkelingen. Uit het plan blijkt, aldus het lid van Gedeputeerde Staten mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier, dat deze streek er één is van grote veelzijdigheid. In het streekplan Zuid-Kennemerland wordt dan ook vooral de aandacht gericht op de belangen van natuur-, en landschapsbehoud, ontspanning en wonen. Het plan beoogt te waarborgen dat het bij uitstek fraaie Zuid-Kennemer land ongerept behouden blijft, ook al zal er nog een aanmerkelijk verdere ontwikke ling plaats hebben. Taak voor gemeenten „Veel wordt aan de gemeentebesturen overgelaten", aldus mejuffrouw Ribbius Peletier. Het streekplan geeft richtlijnen en mogelijkheden aan. De gemeenten heb ben in de eerste plaats te maken met de indeling der toekomstige stads- en dorps- gebieden, de daarin en daaromheen ge legen dagelijkse ontspanningsruimten, de bestemming van kleinere buitenplaatsen, bedrijfsruimten en al wat in die gebieden thuis hoort. Het plan geeft een aanwijzing in de rich ting van een zuinig ruimtegebruik voor deze doeleinden, maar daarnaast richtlijnen ten behoeve van het behoud van het open karakter van bestaande en uit te breiden villawijken. Ook zal aan de gemeenten worden overgelaten de regeling van wat in bossen en op grote buitenplaatsen als bijzondere bebouwing zal mogen worden toegelaten. Dat geldt ook voor de aanwij zing van terreinen van openbaar nut, als park of wandelbos, de nadere aanwijzing van grote complexéh sport- en speelter reinen, volkstuinen e.d. De zorg voor van meer dan lokaal be lang te achten fraaie landschappen wordt aan de gemeenten opgedragen. De uit werking van alle in het streekplan opge nomen hoofdstukken, ten aanzien van wat in het gemeentelijk belang nodig is, zal in gemeentelijke plannen worden geregeld. Mejuffrouw Ribbius Peletier hoopte, dat de gemeentebesturen kans zullen zien de mooie buitenplaatsen onbebouwd te laten. Industrie Het aantal en de omvang der in het plan aangewezen industrie-terreinen is beperkt, al heeft de oppervlakte een ruime reserve. De meeste nieuwe terreinen zijn ontworpen in de Waarderpolder ten noordoosten van Haarlem, een complex van kleinere om vang ten westen van IJmuiden. Voorts zullen kleinere terreinen dienen als opslag terreinen, welke niet dicht bij de stedelijke bebouwing dienen te liggen. Er is in het plan wel rekening gehouden met het stichten van een basis-industrie ten zuiden van het Noordzeekanaal nabij de zee, maar gehoopt wordt aldus me- Chemicaliënbestendige lakken I HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Parijse liedjes. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de '-rouw. 14.00 Platen. 14.30 Idem. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Reclassering een nieuwe levenskans. Klankbeeld van Jo van der Walle. Een uit zending in samenwerking met Radio Neder land Wereldomroep. 19.20 Regeringsuitzen ding: Emigratierubriek. Het emigratie praatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De ge wone man. 20.50 De springplank. 21.15 Alleen maar geroepen, hoorspel. 22.05 Viool en piano. 22.25 Orgelconcert. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viool en piano. 11.05 Platen. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en pla ten. 13 25 Theaterorkest. 13.50 Koersen. 14.00 Cello en piano. 14.30 Slauerhoff-hei-denking. 14.50 Herhaling fragmenten Dinsdagavond programma. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20' Lichte muziek. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Madri gaalkoor. 19 30 Een dienende kerk. causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.50 De Na tionale Reclasseringsdag. 20.09 Boekbespre king. 20.15 Twentse volksliedjes. 20.30 10 jaar Nederland—België Cultureel akkoord. 20.40 Het onderwijs nu, causerie. 21.00 Pla ten. 21.40 De vijf verbonden ringen, klank beeld. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Zorg om de mens. causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20 00—21 30 Fluffy neemt de leiding. TV- spel 21 3022 00 Televisiebezoek aan Neder- 'and. filmdocumentaire. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws 17 10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Causerie. 20.00 Orkestconcert. 21.00 Kunst- kaleidoscoop. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Platen 22.30 Folkloristisch programma. 22.55 —23.00 Nieuws. juffrouw Ribbius Peletier dat het duin terrein zal blijven ten behoeve van re creatie. De omgeving is als duingebied aangegeven en niet als industrieterrein. Woningen Een omvangrijke groei van het stedelijk gebied van Haarlem, met zijn krans van daarbij aansluitende woongebieden, is naar het zuidoosten te verwachten. Dat is het gebied van Schalkwijk. In het ontwerp heeft de streekplaneommissie zich niet uitgesproken over gemeentelijke grenzen, aldus mejuffrouw Ribbius Peletier. Wel meende zij, dat het noodzakelijk is Schalk wijk en omgeving aan te wijzen als een gebied, geschikt voor woningbouw. Duingebied Grote oppervlakten duingebied, bossen, buitenplaatsen en geestgronden kunnen ge spaard blijven. Men kan daar verkaveling en bebouwing vermijden. Het strand en duingebied zullen de voornaamste ruimten voor ééndaagse recreatie vormen; voor het duingebied houdt het plan enige bindende doch soepele aanwijzingen in om te waar borgen, dat de belangen van natuurbehoud, waterwinning, rustige en passieve recreatie en actieve en intensieve recreatie op de daarvoor het meest geëigende delen dei- duinen tot hun recht zullen komen. Mejuffrouw Ribbius Peletier herinnerde daarbij aan de plannen van Bloemendaal om een recreatiecentrum te stichten aan de kop van de Zeeweg. Het agrarisch gebied blijft in Haarlem- merllede, Spaarnwoude en Haarlemmer meer. Waardevolle gronden blijven ge- gespaard, in het bijzonder wat boilen- en tuinbouwlanden op de geestgronden be treft. Noordseekanaal Over het Noordzeekanaal kon de streek plancommissie zich niet definitief uitspre ken, omdat de definitieve plannen van de Rijkswaterstaat nog niet bekend zijn. Wel is rekening gehouden met de mogelijkheid tot verbreding van het kanaal in zuid waartse richting tussen de op te heffen spoorbrug en de in aanbouw zijnde tunnel. Er bestaan plannen in de verre toekomst een tweede tunnel te bauwen op de plaats, waar thans de spoorbrug is, als het pont- verkeer hinderlijk mocht worden voor het scheepverkeer. Of de weg over de sluizen van IJmuiden behouden kan blijven is een vraag, waar op mejuffrouw Ribbius Peletier geen ant woord kon geven. De weg staat nog wel „illustratief" op het ontwerp-streekplan. Als toeristische weg naar de grote in dustrieën in IJmuiden heeft hij ook al zijn diensten bewezen. Het is nog niet zeker of de Rijkswaterstaat 'termen zal vinden de verbinding te behouden. Te Bellingwolde is een nieuw douane kantoor geopend door de Commissaris dei- Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Dfferhaus, die in een toespraak zei dat de grenzen weliswaar nog van grote betekenis zijn in staatsrechtelijke en eco nomische zin, maar dat ze toch in de ge- dachtenwereld van de mens steeds meer naar de achtergrond verschoven worden. Het verschillend taalgebruik aan beide kanten van de grens kan sor s wat hinder lijk zijn, maar, zo zei mr. Offerhaus, hier is dat geenszjns het geval, want wanneer er „plat" gesproken wordt, dan hebben we dezelfde taal. „Wij verheugen ons over de mogelijkheid, op een plaats waar dat vroe ger niet het geval was de grenzen te kun nen doorbreken", aldus de commissaris, die de opening van de grenspost bezegelde door een handdruk met de Regierungs- prasident uit Osnabrück. Binnenkort zal de jury voor de „Konin klijke subsidie voor vrije schilderkunst" voor de tiende maal na de oorlog wederom in de hoofdstad bijeenkomen om ingezon den werken van Nederlandse schilders te beoordelen. De beoordeling begint op 9 ok tober 1956. Prinses Wilhelmina heeft na de laatste oorlog deze prijs een nieuwe grondslag gegeven. Koningin Juliana heeft sinds 1948 met grote belangstelling het werk der jury gevolgd. Deze koninklijke aanmoedigingsprijzen gelden in de eerste plaats jonge Nederlandse schilderessen en schilders tot dertig jaar. De jury vertegen woordigt alle stromingen. Uit de „koninklijke subsidie", zijn de zo genaamde starttentoonstellingen in de provincie voortgekomen, waar onder auspi ciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werken van jonge schilders worden geëxposeerd. In aansluiting' p reeds eerder verstrekte aanvulling op de eerste publikatie van het rapport-Havermans inzake de sociale po sitie der beeldende kunstenaars in de jaren 19501952, heeft het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen thans nog enige nadere gegevens verstrekt over het inmiddels weer verder bijgewerkte rap port. In 1953 werden driehonderdvieren zestig kunstenaars in een steunregeling op genomen, waarvan tweehonderdtweeën negentig in de regeling sociale bijstand beeldende kunstenaars, dus in totaal iets n.inder dan in 1952. De uitkeringen be droegen acht percent meer dan in 1952. De cijfers over 1954 zijn nog niet compleet. Voorts wordt medegedeeld, dat sinds 1952 het aantal kunststuderenden een stijging laat zien, die hoofdzakelijk voor rekening komt van de Haagsche Academie, waar thans het aantal studerenden voor de vrije kunsten dat voor de gebonden kunsten overtreft. Ook de Rijksacademie voor beel dende kunsten in Amsterdam vermeldt een stijging van het aantal studenten. Voor de overige middelbare scholen voor kunst en kunstnijverheid blijft het percentage der studerenden in de vrije kunsten zich op het niveau bewegen van 19501951. In het hoofdstuk „Bedragen voor opleiding en steun" staat in het rapport onder meer: „Was dus in 1952 een bedrag gemoeid van bijna tweehonderdduizend gulden voor op drachten en aankopen, voor de jaren 1954 en 1955 voorzien we een niet te onder schatten stijging". Deze woorden werden geheel bewaarheid. Het budget van het ministerie bestemd voor opdrachten en aankopen steeg als volgt: 1953: vijfen zeventigduizend gulden, 1954: honderddui zend gulden, 1955: honderdvijftienduizend gulden. 1956: tweehonderdvijfentwintig duizend gulden. Daarnaast kwamen be langrijke bedragen ter beschikking door de percentageregeling. Deze houdt in dat op bouwsommen een bepaald percentage mag worden gelegd voor uiterlijke versiering. Deze stegen van 1951 tot 1956 van bijna dertigduizend tot bijna zeshonderdvijfen dertigduizend gulden. Ook op provinciaal en gemeentelijk ter rein was vooruitgang te melden. Een aan tal gemeenten brachten, ofwel incidenteel, ofwel duurzaam, een post op de begroting voor aankopen en opdrachten. Andere ge meenten verhoogden bestaande posten. Het bestuur van de Stichting Spaarpro- paganda, opgericht door de Nederlandse Spaarbankbond, heeft besloten aan alle leden van deze bond aan te bevelen de wereldspaardag in plaats van op 31 oktober voortaan op 30 oktober te vieren of op 29 oktober indien deze dag een zondag is. Voorts heeft hij - aanbevolen de wereld- spaarweek te vieren gedurende de laatste zeven dagen van oktober, met speciaal accent op de dertigste oktober. In 1924 werd in Milaan een internationaal spaarbankcongres gehouden, dat zijn slot zitting hield op 31 oktober. Dit werd aan leiding om de 31ste oktober tot wereld spaardag uit te roepen. Tegen deze datum bestonden echter bezwaren in de noorde lijke landen, omdat deze samenviel met een gedenkdag van geheel andere aard. Gaandeweg is men in de Scandinavische landen en Duitsland van deze datum af geweken. Nederland heeft nu besloten zich bij deze landen aan te sluiten en de dertig ste oktober „wereldspaardag" te houden. In Voorburg is overleden de 81-jarige heer C. Bruynzeel sr., stichter van het Bruynzeel concern, dat behalve in Zaan dam ook bedrijven heeft in Hamburg, Suri name, Borneo en Stellenbosch in Zuid- Ai' rika. De heer Bruynzeel, die zelf nooit in Zaandam heeft gewoond, werd te Rotter dam geboren. Hij begon zijn werkzaam heden in zijn woonplaats met de stoom- timmerfabriek „De Arend", waarin hij de gemoderniseerde produktie ter hand nam van deuren, kozijnen, parketvloeren en ramen. Nadat in 1920 een brand het bedrijf vrijwel geheel had verwoest, vestigde de heer Bruynzeel een deurenfabriek te Zaan dam op een terrein, genaamd Oud-Saen- den. Na het in bedrijf nemen van de deu renfabriek volgde een schaverij, een vloe- renfabriek, een keukenfabriek, een pot- lodenfabriek en een fineerfabriek. De heer Bruynzeel stond reeds vroeg bekend als een vooruitstrevend man, wiens bedrijf tot de eerste behoorde, die de achturige werk dag invoerde, alsmede de vrije zaterdag middag en vakantiedagen. Vanaf 1908 woonde de heer Bruynzeel in Voorburg. Nadat hij als directeur was af getreden, droeg hij het directeurschap over aan zijn twee zoons, de heren W. en C. Bruynzeel. Zelf bleef hij echter zijn zake lijke belangen in het concern behouden. De crematie zal zaterdag om kwart over twaalf in Driehuis-Westerveld geschieden. pin De directie van de Chemische Fabriek te Kampen heeft haar personeel medege deeld, dat de produktie per 1 december zal worden gestaakt. Met ingang van diezelfde datum is, behoudens enkele uitzonderin gen, het personeel ontslag aangezegd. De reeds jaren heersende internationale prijzenoorlog in deze bedrijfstak is oorzaak van de stopzetting der produktie. Een on derzoek naar de mogelijkheid van rationa lisatie heeft uitgewezen, dat ook dan een lonende exploitatie zeer moeilijk zou zijn. De chemische fabriek is. een van de oudste bedrijven in Kampen. Gassen van brandende verf bedwelmden blussers Vanmorgen omstreeks zes uur heeft een felle uitslaande brand gewoed in het ma gazijn van de verfhandel De JongTel- mans aan de Muntstraat te Maastricht. De brandweren van Maastricht, Heerlen en Aken bestreden het vuur. Enige brand weerlieden raakten bedwelmd door gas sen, veroorzaakt door het verbranden van verfstoffen. Het magazijn brandde geheel uit. De brand is uitgebroken op de eerste verdieping van het magazijn en sloeg toen over op de verf- en glashandel. De gehele voorraad cellulose ën synthetische lakken ging verloren. De vlammen laaiden onge veer tien meter hoog op. De schade wordt geraamd op ongeveer 100.000. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Een der brand weerlieden werd door een steekvlam ge troffen en moest ter plaatse medisch wor den behandeld. Het verkeer in de binnen stad werd omgelegd. De boerderij van de heer H. W. aan de Bosrand te Alspeet is geheel in vlammen opgegaan. De familie, die de brand niet had opgemerkt, werd gewaarschuwd door een thuiskomende zoon. Een der kinderen, die op de zolderkamer sliep, kon ternau wernood worden gered. Omdat de brand vermoedelijk door een lek in de schoorsteen is ontstaan, stond het bovenhuis al in lichter laaie toen de familie werd gewaarschuwd; was de brand een paar uur later ontstaan, dan had dit waar schijnlijk fatale gevolgen gehad voor de op de zolder slapende kinderen. Een ge deelte van de inboedel kon in veiligheid worden gebracht. Tenuitvoerlegging kost 180 iniljoen De gemeenteraad van Amsterdam heeft een „uitbreidingsplan-in-hoofdzaak" voor de luchthaven Schiphol vastgesteld. Rond om het centrale verkeersareaal van de luchthaven is een stelsel van tweemaal twee banen ontworpen, aldus het plan. Deze vier banen liggen geheel vrij van elkaar en maken, twee aan twee gebruikt, gelijktij dige en van elkaar onafhankelijke starts en landingen in vier verschillende richtingen mogelijk. Met de tenuitvoerlegging van het plan is naar schatting een bedrag van 180 miljoen gulden gemoeid. In aansluiting op de vaststelling van het plan-in-hoofdzaak be sloot de Amsterdamse raad een bedrag van zes miljoen te voteren voor het aanleggen van een nieuwe baan, die een onderdeel vormt van de beginwerkzaamheden voor de tenuitvoerlegging van het plan-in- hoofdzaak. zijn reeds weer de vroege ochtenduren. Moeilijker wordt het dan, op tijd wakker te worden. Vermijdt toch al de risico's die daaraan verbonden zijn Wij verkopen prachtige voor weinig geld. Geen lawaaimakers, die u hartklop pingen bezorgen bij het ontwaken, maar wekkers, die u zachtjes uit de slaap halen en van lieverlede harder gaan ratelen, om u helemaal wakker te maken. Vriendschap. Italië en Libië hebben, een verdrag gesloten dat alle problemen voortvloeiende uit het feit dat Libië in 1951 onafhankelijk is geworden na 30 jaar door Italië te zijn bestuuii, regelt, Binnenkort zal nog een vriendschaps verdrag worden getekend, dat bepalin gen over de handel, de scheepvaart en de culturele betrekkingen zal bevatten. Hervat. De Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij C.S.A. heeft de dienst Praag-Brussel die in 1954 was gestaakt, hervat. Deze week wordt er ook een dienst tussen Praag en Zürich geopend en in de loop van deze maand komt een geregelde dienst tussen Praag en Moskou tot stand. Bevrijding. President Sukarno van Indo nesië heeft woensdag' te Peking ver klaard, dat zowel Taiwan (Formosa) als „West-Irian" (West-Nieuw-Guinea) zal worden „bevrijd", aldus heeft het persbureau „Nieuw China" gemeld. President Sukarno sprak tot een me nigte van 30.000 personen in het sta dion van Peking. Asiel. Twintig Joegoslaven, die in twee schepen de Adriatische Zee waren overgestoken, hebben in Italië politiek asiel gevraagd. Bekrachtigd. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft de doodvonnissen bekrachtigd van kolonel Hoeh Tai Joeng en een sergeant van het leger, die door een krijgsraad waren veroor deeld wegens het organiseren van de moord op luitenant-generaal Kim Tsjan Jong, hoofd van de contraspionage dienst van het leger. Zij niet. Volgens Westduitse regeringskrin gen zullen de bepalingen van de dienst plichtwetgeving voorlopig niet op de Saarlanders van toepassing zijn. Inwo ners van het Saargebied, die dit wen sen, zullen wel vrijwillig dienst kun nen nemen. Sneeuw. De eerste sneeuw van dit seizoen is in de afgelopen nacht in Noord- Schotland gevallen. Het verkeer werd echter niet belemmerd. Opnieuw. De stoffelijke resten van de vroegere Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken Laszlo Rajk zullen opnieuw plechtig worden bijgezet, al dus is hier gisteren uit betrouwbare bron vernomen. Rajk werd in 1949 te rechtgesteld op beschuldiging van sa menzwering met maarschalk Tito van Joegoslavië. Instorting. Dertig tot veertig arbeiders 'zijn woensdag bedolven door het instorten van een in aanbouw zijnd gebouw te Jackson in de Amerikaanse staat Michi gan. Volgens de .eerste berichten kwa men tien van de mannen om het leven. Slechts één van de hoeken van het ge bouw is blijven staan. Poging. Een globemaster transport-vlieg tuig' van de Amerikaanse luchtvaart dook woensdag uit de mist naar bene den met reeds een motor in brand en stortte neer bij een poging om een buiklanding te maken, waardoor drie leden van de bemanning gedood wer den en de zeven anderen gewond. De overblijfselen lagen over een lengte van 200 meter verspreid. Haken. De Westduitse regering wenst een verbod om oorlogsonderscheidingen uit de Tweede Wereldoorlog tc dragen, waarop een hakenkruis voorkomt. In het bijzonder ijzeren kruisen mogen wel gedragen worden, wanneer het ha kenkruis vervangen wordt door een tak eikenloof. Na 1945 hadden de geal lieerden het dragen van oorlogsonder scheidingen geheel verboden. Hoogste. „Soviet News" bericht dat Rus land bezig is aan de bouw van de hoog ste televisiezendmast ter wereld, wel ke opgericht wordt in Moskou. De mast krijgt een hoogte van ongeveer 600 me ter. De televisiemast in Oklahama City in Amerika van 570 meter was totnutoe de hoogste. Verbrand. Drieëntwintig personen zijn le vend verbrand, doordat de autobus, waarin zij zaten, te Moeltan in West- Pakistan kantelde en in brand raakte. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Verwarring. Karl Kölsch in Keulen, die in mest doet, placht op de vrachtwagens waarmee hij zijn waar vervoert en in zijn advertenties zijn telefoonnummer te vermelden. Dit nummer 4711 maakt ook deel uit van het handelsmerk van een bekende Duitse parfum fabriek. Op verzoek van de fabriek heeft een Keul se rechter nu bepaald, dat de mest- koopman de cijfers niet mag gebruiken om reclame voor zijn artikel te maken. 22. Het beviel Panda en Jolliepop hele- maal niet, dat zij door de bedaagde Magiër Plutanus naar de gevangenis waren ge- teleporteerd! Terwijl Panda uit alle macht op de deur begon te timmeren, om de aan dacht der bewakers te trekken, sprak Jol liepop de oude heer met begrijpelijke ver ontwaardiging toe. „Dit is een vreselijke, beschamende toestand!", riep hij uit „Nog H. PéTILLON. ADVERTENTIE ADVERTENTIE mm ADVERTENTIE De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telef. 20049 nooit heb ik, als vooraanstaande bediende, mij in de gevangenis bevonden! Ik kan deze schande niet dragen. Wat zal de bui tenwereld hier van zeggen?" „Uiterlings- zegsels", meende Plutanus. „Voor de in- nerling is het hier echter intens, want hij kan zich hier indenken!" Onderwijl had het geklop van Panda de aandacht getrok ken van een der bewakers, die nu naar de cel-deur kwam stappen, terwijl hij een krachtig „Koest!" liet horen. „Laat ons er uit!", riep Panda. „Wij horen hier niet!" „Dat zeggen ze allemaal!", antwoordde de cipier. „Ja - maarwij zijn hier door een vergissing gekomen!" „Dat zeggen ze óók allemaal!", schertste de bewaker, terwijl hij zich voldaan verwijderde. GEOLOGEN en oceanografen beschouw den tot voor kort de bodem van de diepzee als een enorme platte vlakte. Wel wisten zij van het bestaan van de Atlantische Rug en van een aantal zeer diepe troggen, zo als die bij Japan en de Philippijnen, maar die werden als onderbrekingen beschouwd van de weinig reliëf vertonende bodem. lijk het langste gebergte ter aarde, waar van de centrale kam - van de zeebodem gemeten - 1700 tot 3500 m hoog is, met hoge toppen die 9000 m boven de zeebodem uitkomen. Deze Atlantische Rug is met inbegrip van het laaggebergte, waarin het in het westen overgaat, ongeveer tweemaal zo breed als het Andesgebergte en kan We mogen hiervan niemand een verwijt dus in alle opzichten een vergelijking met maken, want tegen de tijd dat de moderne echo-peiling tot ontwikkeling kwam, waren in alle zeeën ter wereld in totaal slechts 15.000 lodingen ver richt, dat komt neer op één dieploding per 15.000 vierkante km. Dat is een veel te gering aantal om zelfs maar een opper vlakkige indruk te krijgen van het sterk geaccidenteerde karakter van de zeebodem. Het Zweedse expeditieschip Albatros, dat in de zomer van 1947 voor diepzee- onderzoek uitvoer, heeft de legende aan gaande de vlakke zeebodem direct al ver stoord bij het oversteken van de Atlanti sche Oceaan in de richting van het Pana makanaal Slechts bij uitzondering wezen de dieptemeters enkele kilometers achter een een vlak gedeelte aan en inplaats daar van bleek de zeebodem trapsgewijze af te dalen, met treden van 800 m tot enkele kilometers breedte. Ongeveer een eeuw geleden is midden in de Atlantische Oceaan de Atlantische Rug ontdekt, die in de buurt van IJsland begint en over een lengte van 16.000 km voorbij de evenaar naar het zuiden loopt, waar hij op ongeveer 50° Z.Br. met een scherpe hoek naar het oosten afbuigt en onder de punt van Zuid-Afrika naar de Indische Oceaan loopt. Dit is waarscliijn- bovenzeese maatstaven glans rijk doorstaan. De onderzeese gebergten en ravijnen zouden - indien de duisternis ze niet voor ons ver borgen hield - waarschijnlijk tot de schilderachtigste en in- drukwekkendste landschappen ter aarde gerekend worden. Evenals de canyons (door rivieren in het land uitgesneden) zijn ook de ravijnen van de diepzee uitgesneden in een diepe v- vorm, zodat de wanden steil naar het smalle dal afdalen. Hun vorm en ligging doen een verband vermoeden met bestaan de rivieren op aarde, maar de thans be schikbare gegevens laten nog geen oordeel toe. zodat het ontstaan der onderzeese ravijnen voorlopig nog een geheim is. De glooiinaen, waarmee de vastelanden naar de zeebodem afdalen, zullen niet min der indrukwekkend zijn. Vanaf de zeebo dem oezien. zijn dit de wallen die de diep zeebekkens omsluiten. Dit zijn de hoogste en langste hellingen ter wereld, met een gemiddelde hoogte van 4.000 m, maar op sommige plaatsen halen zij wel 10.000 m! Nxt we ons ter plaatse hebben georiën teerd, kunnen we wel eens zien, hoe een vxilkanisch eiland ontstaat. Daarover morgen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2