Recht Londen krijgt satellietsteden Diplomatie Boemitz; vrij Waterlander NAAIMACHINES 3 Verzoeken van verdediging in Poznan afgewezen Toynbee meent dat China zijn rechten herneemt Indonesische reacties op Nederlandse nota Nieuw-Guine apolitiek als grote oorzaak genoemd Beurswaarde aandelen steeg in september met 500 miljoen Belangstelling voor de Rembrandts blijft enorm Weekeinde van Nieuwe Koers en Woodbrookers Contact tussen Westduitse en Oostduitse partijen DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 Er is, althans volgens een dagblad correspondent in Canada, een discussie los gebroken tussen de buitenlandse ambassa des in Moskou over een zeer interessant onderwerp, namelijk de Russische „sex". Het blijkt deze ambassades namelijk op gevallen te zijn, dat in het Russische open bare leven, in theaters, litteratuur, pers, film en advertenties zo weinig aan deze sex" gedaan wordt. Men neemt een zekere preutsheid waar, rtien ziet geen bekoorlijke vrouwenfiguren in lichte gewaden afge beeld om bepaalde soorten koopwaar aan te prijzen en men wordt getroffen door een nagenoeg volledige afwezigheid van alles, wat op exploitatie van het vrouwelijk schoon ten bate van het bedrijfsleven zou kunnen lijken. En aangezien de buiten landse ambassades te Moskou dat een merkwaardig geval vinden en zij over het algemeen blijkbaar wel wat vrije tijd over hebben, zijn zij rapporten gaan samen stellen over dat verbazingwekkende ver schijnsel. Men kan zich afvragen of dit de bezig houd bij uitstek van diplomatieke missies kan worden genoemd, vooral van diploma tieke missies in een land, waarmede de verhoudingen tamelijk fragiel en kwets baar kunnen worden genoemd. De gedach ten gaan onwillekeurig naar een situatie in het dagelijks leven, die daarmee te ver gelijken zou zijn. Men kan zich voorstellen dat men een gast te logeren krijgt, die thuis gewend is de frivole litteratuur en de kleurige sex-appellerende tijdschriften bij dozijnen in te slaan en aan zijn kinderen te lezen te geven. De afwezigheid van deze geliefde lees- en kijkstof in het huis van zijn gastheer kan hem grotelijks verbazen. Doch wij zouden het niet aardig van hem vinden, als hij een ingezonden stuk naar de krant van zijn inwoning schreef, waar in hij de mening te kennen gaf dat al dat preutse gedoe bij ons thuis op niets dan huichelarij en hypocrisie gebaseerd is en dat wij, als hij het niet ziet, ongetwijfeld nare blaadjes lezen in een afgesloten ka mertje op zolder. De Britse, Canadese en Engelse ambas sades te Moskou zijn het er in hun rap porten namelijk over eens, dat die Russen lang niet zo preuts zijn als zij proberen te lijken en dat er ook wel eens dingen ge beuren die het daglicht niet mag aanschou wen. Die zit, zullen deze ambassades wel licht triomfantelijk zeggen. Dat kan zijn. Maar of dit alles iets met hun diplomatieke opdracht te maken heeft, valt te betwijfelen. Erg diplomatiek klinkt het hele verhaal tenminste niet. De vroegere groot-admiraal Doenitz is vrijgelaten na zijn straftijd tot de laatste minuut te hebben uitgezeten. Hij vormt, wat dit laatste betreft, een uitzondering op de regel en ongetwijfeld zal hij zichzelf als een pechvogel beschouwen, die nooit eens een meevallertje heeft. En inderdaad, de ex-admiraal is waar schijnlijk onder een wel zeer ongunstig gesternte geboren. Als hij een paar eeuwen vroeger ter wereld was gekomen, zou hij waarschijnlijk een geëerde Duitse Beste- vaer geworden zijn en op een landgoed aan de Rijn inplaats van in de Spandauer gevangenis zijn levensavond hebben kun nen zien vallen. Er zijn nog vele andere aanwijzingen, die deze man tot een wan- boffer stempelen. Niet alleen moet hij zijn leven lang gebukt gegaan zijn onder de toevalligheid dat zijn naam levendige her inneringen wekte aan een opperste onac- tiviteit, een zalig nietsdoen, doch tevens had hij het ongeluk de hoogste post in het Derde Rijk te beklimmen op een moment, toen het hele Derde Rijk in duigen viel. Dat beklimmen heeft hem trouwens nog een paar jaar gevangenisstraf extra ge kost, ofschoon hij er geen enkel profijt van heeft gehad. En dan - iedere hoop op gratie en bekorting van die ellenlange tien jaren in Spandau heeft hem niets gebaat. Tot de laatste" minuut, meneer Doenitz, en geen seconde minder! Maar nu is hij vrij en kan hij erover denken, iets te herbeginnen. Memoires schrijven is een onschuldige bezigheid en dat plan heeft hij dan ook al geopenbaard. Hij heeft bij het verlaten zijner gevange nis tot journalisten verklaard: „Ik zeg niets, in het geheel niets". Onmiddellijk daarna heeft hij echter een persconferen tie gehouden en dat duidt erop, dat hij zich in die tien jaren toch blijkbaar nog niet voldoende heeft leren beheersen. Wij zouden hem in dit verband een goed advies willen geven, opdat hij in zijn ver der leven zo min mogelijk last van zijn slechte gesternte hebben zal. Wij zouden hem willen raden: Heer Doenitz, doe niets, totaal niets. Maar hou dat dan ook vol. Gespannen toestand in de stad POZNAN (Reuter) Een der beide ge rechtshoven in Poznan heeft het verzoek van de verdediging om leden van de dele gatie van de plaatselijke Zispo-locomotief- fabriek als getuigen te'horen, afgewezen. Volgens de rechter hebben de negen be klaagden geen contact gehad met de dele gatie. De staking en relletjes in Poznan braken uit na de terugkeer van de delega tie uit Warschau, waar zij onderhandelin gen had gevoerd over de grieven van de arbeiders der Zispo-fabriek. De rechter ging evenmin in op een voorstel van de verdediging met het hof een bezoek te brengen aan de plaats bij het hoofdbureau van de veiligheidspolitie, waar de onlusten van 28 juni hun hoogtepunt bereikten. Een getuige a charge verklaarde dat de menigte voor het hoofdbureau van de vei ligheidspolitie „Weg met de Russen" had geroepen. Een andere getuige zei dat hij tijdens de reletjes een jongen van dertien jaarh ad gezien die een bord droeg met het opschrift „Wij willen brood". Een oudere broer van een der beklaag den verklaarde dat zijn broer in geestelijk opzicht ten achter was gebleven en tijdens en na de oorlog in zeer moeilijke .omstan digheden was grootgebracht Hij zei dat het gezin, bestaande uit vier personen, huisde in een woning van dertien vierkante meter oppervlak. Volens United Press is de toestand in Poznan gespannen en heeft men het ge voel dat nieuwe demonstraties zullen uit breken als de eerste vonnissen worden uit gesproken. De arbeiders van vele fabrie ken zouden opnieuw de straat op willen gaan. Vooral onder de jongere arbeiders heerst deze stemming Morgen begint een derde proces tegen tien verdachten, die ervan beschuldigd worden dat zij gevangenen uit de macht der veiligheidspolitie hebben bevrijd. ADVERTENTIE Ook in het buitenland kent men de pro blemen van de steeds maar groeiende ste den binnen een klein gebied. Met name Engeland worstelt met dit vraagstuk. Wo nen er in Nederland binnen het gebied van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht vier miljoen mensen, binnen het gebied van groot-Londen wonen er 8.5 miljoen. En het gebied van Londen is nog kleiner dan van de randstad Holland. Men moet voor de toenemende bevolking van Londen ruimte en werkgelegenheid vinden. Steeds meer bedrijven en in dustrieën vestigen zich in Londen. Het ge volg is dat het toenemende aantal winkels, bedrijven en kantoren meer ruimte opeist en de bevolking uit de stad wordt „verdre ven". Iedere dag heerst in Londen een klei ne volksverhuizing van een miljoen men sen die naar of van hun werk reizen. Dit geeft een extra belasting op het toch al drukke verkeer in de city. Om voldoende „lucht" te krijgen zou Londen zich eigen lijk uit moeten kunnen breiden als een Deze plannen kregen hun beslag in de olievlek.. Dit is onmogelijk. Londen is reeds een monsterstad en een blijvende uitbreiding van de stad is economisch ongewenst. Men zocht naar andere wegen om de stad „lucht" te geven en gelijktijdig haar groei te remmen.' New Towns-wet die naast plannen voor andere steden, voorziet in de stichting van acht nieuwe plaatsen rondom Londen in een kring van dertig kilometer. Deze af stand is voldoende om een duidelijke af scheiding met Londen te bewaren en niet te groot voor de economische bedrijvigheid. Bij de bouw van deze nieuwe steden wordt gebruik gemaakt van bestaande dor pen. Rond de kern van de oude plaats bouwt men nieuwe steden waardoor de oorspronkelijke dorpen van tienduizend inwoners zuilen groeien tot steden van zes tigduizend inwoners. Een van de nieuwe steden is Crawley, dat een buurtindeling van vijfduizend inwoners verkrijgt voor zien van winkelcentra. Iedere nieuwe stad krijgt een comité dat voor de uitvoering van de bouwplannen zorg draagt. De be nodigde gelden worden door de regering verstrekt tegen een terugbetaling in zestig jaar. In de acht nieuwe steden, die rond 1965 gereed zullen zijn, zal een deel van de Londense bedrijven en industrieën worden gevestigd. Een deel van Londen gaat ver huizen. De bedrijven die er in de nieuwe steden komen moeten zeer solide zijn daar xjx&vGebied van de steden DE OPPERVLAKTE VAN LONDEN OP WEST NEDERLAND GELEGD. I Z.-HOLLAND BEI LONDEN de huren van de woningen in de steden hoog zullen zijn. Desondanks blijkt de be langstelling voor vestiging groot. TOKIO, (United Press) De Britse hi storicus Arnold J. Toynbee, die in Japan een studie gaat maken, heeft te Tokio ver klaard, dat hij in de toekomst een vreed zaam samenbestaan verwacht, in weerwil van de spanningen en crises die de wereld van vandaag beheersen. Hij zei in de na bije toekomst geen grote oorlog te voor zien. Toynbee verklaarde dat China, „zijn rechten herneemt". „Het communisme", zo zei professor Toynbee, „is wreed en 'barbaars", maar zijn waarde voor China is het feit dat dit land door het communisme sneller een techni sche ontwikkeling heeft doorgemaakt dan met democratische middelen mogelijk zou zijn geweest. Toynbee is van mening dat het huidige Russisch-Chinese blok van tijdelijke aard is, en dat Rusland zich naar het Westen zal wenden naarmate de Chinese macht zich verder uitbreidt. DJAKARTA, (ANP) De Indonesische minister van Financiën mr. Jusuf Wibisono heeft naar aanleiding van de brief van de Nederlandse regering aan de secretaris generaal van de UNO over de opzegging van de schulden door Indonesië verklaard, dat de opheffing van de R.T.C.-overeen- komsten een gevolg was van de Neder landse weigering tijdens de conferentie van Genève om de status van Nieuw-Guinea te bespreken. De schulden aan Nederland waren een onderdeel van de R.T.C.-over- eenkomsten, zeide hij. Het parlementslid prof. Yamin verklaar de, dat Nederland thans blijkbaar tracht de aandacht van de wereld op de schulden kwestie te vestigen. Deze kwestie is slechts een onderdeel van de R.T.C.-akkoorden, die Indonesië aan het begin van dit jaar heeft opgezegd, aldus Yamin. Hij voegde hier aan toe, dat de schulden aan Indonesië waren opgelegd door de Ne derlanders en niet konden worden be-- schouwd als schulden in de eigenlijke be tekenis van het woord. „Indien Nederland goede betrekkingen met Indonesië wenst te onderhouden, moet het zijn intransigente houding wijzigen en „West-Irian" aan In donesië teruggeven", aldus prof. Yamin. De koerswaarde van alle gewone aan delen ter beurze van Amsterdam is in sep tember volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gestegen van f 16.571 miljoen tot f17.068 miljoen. De nominale waarde van deze aandelen bleef onveranderd op f4.641 miljoen. De stijging is vrijwel uit sluitend het gevolg geweest van een betere stemming voor de internationale concerns. De nominale waarde hiervan bleef onver anderd op f 2.093 miljoen, doch de reële waarde vermeerderde van f 11.627 miljoen tot f 12.095 miljoen. De wijzigingen in de overige rubrieken zijn niet groot geweest. De Indonesische aandelen vertoonden een lichte stijging in koerswaarde, namelijk van f 892 miljoen tot f911 miljoen. Binnen vijfenveertig dagen na de ope ning van de tentoonstelling van Rem brandts schilderijen en etsen in het mu seum Boymans in Rotterdam heeft men daar reeds honderdvijfentwintigduizend bezoekers geteld. Nog steeds blijft deze overweldigende belangstelling voortduren. Hoewel het eigenlijke vakantieseizoen voorbij is, stromen dagelijks nog ongeveer drieduizend bezoekers naar deze herden kingstentoonstelling. Meer dan de helft van hen zijn buitenlanders. Vooral het bezoek van de Belgen is de laatste weken aanzien lijk, maar ook dat uit de andere, Europese landen en uit Amerika is opvallend hoog. achter het IJzeren Gordijn. Dit kaartje geeft een overzicht van de reis van prinses Margaret naar Oost-Afrika. Tot maandag vertoefde zij op het eiland Mauritius, dat in de zeventiende eeuw geruime tijd aan loopstation was voor de Nederlandse Oost-Indië-vaarders en zijn naam ont leent aan stadhouder prins Maurits. Op 20 en 21 oktober wordt in Bentveld een weekeindecursus gehouden van de Ar beiders Gemeeenschap der Woodbrookers in samenwerking met de jongeren organisatie van de P. v. d. A. „Nieuwe Koers". De lei ding berust bij mej. ds. W. H. Buijs en Henk Voorwinde. Tijdens dit weekeinde zal drs. J. M. den Uyl spreken over het socialistisch maat schappijbeeld. Voorts is er 'n forumgesprek van jongeren onder leiding van Henk Voor winde. Tenslotte behandelt ds. L. H. Rui tenberg het onderwerp „Het socialistisch ideaal in handen van politici". Als men zich zet tot het verhalen van een anekdote uit de hedendaagse levensprak tijk moge men bedenken dat levende mensen langere tenen hebben dan dode. Dit kan een enigszins profane vergelijking heten, doch zij wil slechts zeggen dat het heilzamer is, voorbeelden aan te halen uit het verleden en mensen ten tonele te voeren die in de nevelen der vergane decennia tevreden en onkwetsbaar slui meren, dan de praktijk en de personen van vandaag in het schrille licht der belangstel ling te slepen. Wanneer men toestanden in de politiek, de rechtspraak, de religie of in welk gebied des levens anno 1956 over de hekel zou willen halen, zou men moeilijk het kwetsen althans zich gekwetst voelen kunnen vermijden van per sonen, die anno 1956 tot de levende inventaris van dat gebied behoren. Doch waarom zou men dat risico lopen? Wanneer men terugduikt in de eeuwen en zich door de wateren van het verleden terugworstelt naar voorbije maatschappijen, treft men daar materiaal te over. Goede, frivole, serieuze, slechte, ge zellige, corrupte, eerlijke, hart verwarmende en stekelige mensen zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven. Mistoestanden van allerlei aard eveneens, want zij zitten aan de mensen en niet aan de jaartellingen vast. Welnu. Een anekdote voor vandaag kan met overweldi gende.rijkdom wv„ handelbaar materiaal geput worden uit alle eeuwen en samenlevingen die er ooit geweest zijn. En daarom gaan wij vandaag ge zellig terug naar oeroude tijden om eens te bezien hoe mensen, die reeds lang voor eeuwig onkwetsbaar zijn ge worden, tewerk gingen in om standigheden, die reeds lang voor eeuwig zijn vergaan. En iedere samenhang met het heden wil uitdrukkelijk als afwezig worden beschouwd. In het oude, thans vergeten Bagdad 'van de 1000-en-l- nacht-dagen kon het gebeu ren, dat op een gevaarlijke stratenkruising twee kamelen door onachtzaamheid van hun bestuurders in botsing kwa men, waardoor veelal grote materiële schade en soms per soonlijk letsel ontstond. Er werd véél te hard gereden. Doch bovenal stond vast, dat vele kameelrijders zich niet ontzagen, onder invloed van alcoholhoudende dranken hun rijdier te bestijgen en dan maar raak te rijden. De plaat selijke kadi, die met grote be zorgdheid de steeds stijgende lijn van ongevallen beschouw de, werd op zekere dag des duivels. Hij besloot paal en perk te stellen aan het onver antwoordelijk gedoe en ging over tot een strengere straf maat voor degenen, die hem als verkeersdelinquenten wer den voorgeleid. Dit alles zou zeer geschikt zijn geweest om het rechtsge voel der Bagdaders te bevre digen, doch allengs vernam men het gefluisterde gerucht, dat het met die ogenschijnlijk zo streng toegepaste recht vaardigheid niet gans en goed in de haak was. De kadi zei men kon hevig tekeer gaan tegen de dronken zondaars van de weg. Zijn voorraad scheldwoorden voor deze boosdoeners was onuitputtelijk zei men. Hij sloeg met de vuist op de groene tafel zei men en bulderde tegen de verdachten op een wijze, die deze schul digen de moed ontnam om iets in het midden te brengen. Maar zei men het was eigenaardig dat deze manier van optreden door de kadi slechts gebezigd werd tegen hen, die kennelijk tot de on bemiddelde massa van Bagdad behoorden. Als er een hoogge plaatst persoon zei men in benevelde toestand met zijn kameel de veiligheid van de lagergeplaatsten in gevaar had gebracht en deswege voor de kadi verscheen, putte deze zich zei men uit in vriendelijkheden en liet de gerechtsdienaren zelfs de echte Perzische loper uitleg gen, om de hoge verdachte het schrijden aangenamer te ma ken zei men Dat was waar of niet een naar geval, zeer geschikt om de prettige verhoudingen in de Bagdadse gemeenschap bitter te verstoren. De plaatselijke pers in Bag dad vond er een gerede aan leiding in, de praktijken van de kadi aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen om, zo nodig, publikaties te doen; hetzij om de kadi te kapitte len, hetzij om hem te zuive ren van onverdiende blaam. Deze pers nam breeduit plaats op de tribune en volgde met arendsoog en hèzenoorde gedingen. Zij nam waar hoe morsige, haveloze verkeers delinquenten bevend voor de kadi verschenen en met don derende verwijten werden ontvangen. Hoe zij ineen krompen onder de zweepsla gen der scherpe woorden en rilden bij de vuistslagen op tafel. Hun verdedigers spra ken bleek en stamelend hun pleidooi. En de uitspraak luidde on veranderlijk als een onweer: vijfentwintig gulden boet.e en een jaar niet rijden. Opge marcheerd, nietswaardige! Een deftig heer in rood en goudbrokaat schreed waardig over de dikke loper het kadi gebouw binnen, legde zijn tulband in handen van de buigende rijksveldwachter en nam plaats op de verdachten- bank. De beschuldiging luidde, evenals bij voorgaande niets- waardigen: rijdend onder in vloed ongeval veroorzaakt. Doch de kadi streek zijn aan gezicht glad en las de tenlas telegging met de stem van een engel. Hij boog telkens diep in de richting van de verdachte, wanneer deze in het document werd genoemd en legde het paperas met een glimlach ter zijde. Geen gebulder, geen scheldwoorden, geen vuist op tafel. Kijk, kijk, dacht de pers. Daar heb je het nu. De kadi verleende minzaam gehoor aan de hooghartige opmerkin- gén van de delinquent, en knikte instemmend bij ieder woord van verweer. Zo, zo, dacht de pers. Het is dus waar. En terwijl de gerechtsdie naren koelte toewuifden aan de verdachte ofschoon hij zeer comfortabel gezeten was en de rijksveldwachters hem fruit en geconfijte vruch ten presenteerden, stond de kadi op, glimlachte veront schuldigend naar de deftige boosdoener en zei: Ik, nietswaardige, veroor deel u, hooggeëerde heer, met alle betuigingen van spijt en onderdanigheid die mogelijk zijn, tot de volkomen onbe langrijke boete van vijfentwin tighonderd gulden en de klei nigheid van ..twintig jaar niet rijden, op straffe van lijfs dwang. Zou het u kunnen be hagen, hooggeëerde heer, deze onwaardige ruimte te ver laten? Kijk, kijk, dacht de pers onder het naar huis gaan. Gaat dat zo. Het gerucht zal moeten worden rechtgezet. En de pers peinsde de ganse avond en de ganse maand. Want Bagdad had enkel een maandblad. i J.L. IK WIL één waterlander plengen voor de Waterlander, die voorgoed zijn rammelen de, slingerende leven gaat beëindigen: de tram tussen Amsterdam-over-het-IJ en Volendam, die nu door twee autobussen vervangen gaat worden. Zij heeft mij vele malen, vele jaren gediend. Zij was een vreugde om hotse-botsend te berijden, doch voornamelijk was zij mij dierbaar omdat haar wezen zo paste bij het groen-groen knolle-knolle-land, waardoor zij reed en om de plaatsen waarheen zij mij placht te brengen. Nee niet Volendam, waar ik éénmaal in mijn leven geweest ben maar die beelden van steden: Edam en Monnikendam, die, wat mij betreft, tot het dierbaarste van Holland behoren. Altijd als ik gasten uit den vreemde had, liet ik die alléén, per auto of toeristenbus naar Volendam reizen, maar ik nodigde hen uit met mij en dat trammetje naar Edam te gaan. Wij stapten dan tweemaal onderweg uit vóór we met een volgende, rammelende Waterlander verder gingen: eerst voor een wandeling door het wonder baarlijke dorp Broek-in-Waterland en ver volgens voor een kleine ontdekkingstocht door het deftige, stille en steedse Monni kendam. Edam was dan het verrassende sluitstuk van het reisje, dat voor elke vreemdeling die ik ken een toppunt van fraaie Hollandsheid was en voor mij zelf altijd weer een vreugde. Het is maar een sprongetje van voor het Amsterdamse Centraal Station met een bootje naar de overzijde van het IJ, waar dan dat trammetje op u stond te wachten! Toen reed 't voor het laatst. U kunt voortaan met bussen in die drie plaatsen komen. Broek en die twee kleine, fijne stadjes met hun machten van. kerken, hun stadhuizen en torens en carillons blijven dan even bekoorlijk als zij zijn, maar die tram gaf een accent van ouderwetsheid en voormaligheid aan het charmante tochtje, dat de stemming waarin ge ervoor moet verkeren net op peil en op de goede graad van hartewarmte bracht. Dat is nu voorbij en één waterlander voor de oude, dode Waterlander is vol doende. Geen sentimentalisten, wij; Gij en ik zitten reeds tot aan de nek in de ruimte vaart en reisjes naar de maan-maan-maan. Broek met al zijn schone en stille water; Monnikendam en Edam met hun stille straten, hoge torens en klare klokken heb ben daar maar weinig mee te maken. Dat is 't 'm juist. U moet er, als u. in Amsterdam bent dan maar met de bus toch eens naartoe, vóór u naar de maan gaat. ELIAS ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BERLIJN (DPA-UP) Hans Loch, de voorzitter van de Oostduitse liberaal- democratische partij, heeft in Oost-Berlijn bevestigd dat er contact is gelegd tussen zijn partij en de Westduitse vrije democra ten (liberalen). Loch verklaarde dat de gedachtenwisseling door de partijbesturen voortgezet moet worden. Vertegenwoordigers van de Westduitse partij, die zich bereid verklaarden op pro vinciaal niveau met vertegenwoordigers van de Oostduitse partij van gedachten te wisselen, stellen zich van gesprekken aan- de-top echter niets voor. De Westduitse christendemocratische parlementsleden staan afwijzend tegenover het contact, omdat volgens hen ook de lagere functionarissen van de politieke partijen in Oost-Duitsland vertegenwoor digers van het communistische regime zijn. De Westduitse sociaal-democratische partij ziet daarentegen'in dergelijke gesprekken een mogelijkheid de eenheid van de poli tieke organisaties in Oost-Duitsland te doorbreken en de democratisering van het leven in Oost-Duitsland te bevorderen. Ook de Westduitse VluchtelingenpartiJ heeft zich uitgesproken voor het deelnemen van Westduitse politici aan bijeenkomsten in Oost-Duitsland. Volgens de partij is de tijd gekomen een einde te maken aan de „politiek van afzijdigheid" ten aanzien var kwesties die geheel Duitsland raken. In het belang van alle Westduitse oppositie partijen zou gemeenschappelijk optreden gewenst zijn. Het bestuur van het algemene Westduit se vakverbond D.G.B. (Deutsche Gewerk- schaftsbund) heeft het voorstel tot recht streekse relaties met de vakorganisaties in Oost-Duitsland van de hand gewezen op advies van de voorzitter, Freitag.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5