HOE DE ZEEUWEN ZICH HET DELTAPLAN WENSEN HOOGTEZON Bob Kion koos Vijfhuizen als rustplaats na zijn tournee „Centrale weg hoofdvoorwaarde voor provinciale opbloei" DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 9 Ouderdomspensioen wordt gebonden aan loonindex Nieuwe politiechef in Amsterdam H. J. M AERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Bende van jeugdige dieven in Delft gearresteerd Draadkunstenaars terug uit Engeland Havens en industrie in Westerschelde-mond Tegenstrijdige belangen De sociologische kant Wat doet de jeugd? Vissers op het droge Binnenkort speciale show in het dorp Afwisselende loopbaan Circushuwelijk Veelzijdige activiteit tijdens Museumweek ROTTERDAM SCHOUWEN twtm 'JtERIKZEC Hd.BtVELAND WALCHEREN tN>fn ROOSENDAAL MIDDELBURG 2d BlfElAND OP ZOOM VLISSINGEN. Putto* ANTWERPEN PROVINCIALE PLANOLOGISCHE DIENST VOOR ZEELAND Werkgroep Öettazaken Zeeland SCHEMA STUDIEOBJECTEN Volgens artikel 9 van de Algemene Ouderdomswet zullen de pensioenbedragen de wijzigingen in de algemene welvaart volgen. De wet verwezenlijkt dit door de hoogte van deze bedragen te binden aan het verloop van. de wijzigingen in het ge middelde indexcijfer der uurlonen van vol wassen arbeiders. Thans is bij algemene maatregel van bestuur aangegeven wat hieronder wordt verstaan. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp is destijds verklaard, dat de regering met de Sociaal Economische Raad van oordeel is, dat het bedrag van het bo dempensioen aan de regelingslonen van volwassen arbeiders gebonden dient te worden. Voor de praktische toepassing is het gemiddelde indexcijfer der regelingslonen naar de stand op de laatste dag van elke maand in de sectoren nijverheid, transport en landbouw tezamen gekozen, aangezien dit het meest omvattende indexcijfer is dat ter beschikking staat. De minister van Sociale Zaken verklaart in de toelichting, zich er van bewust te zijn, dat, hoewel deze maatstaf momen teel voor het praktisch te voeren beleid de beste lijkt welke beschikbaar is, daar tegen toch bepaalde bezwaren kunnen worden ingebracht. Indien in de toekomst een. indexcijfer zou kunnen worden samen gesteld, dat geheel of ten dele aan deze bezwaren tegemoet zou kunnen komen, zou de regeling van de aanpassing dien overeenkomstig kunnen worden gewijzigd. Volgens artikel 27 van de wet zal ook 'het bedrag aan inkomen, waarover door de verzekerden ten hoogste premie kan zijn verschuldigd, de wijzigingen in het indexcijfer volgen. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Twijzel H. van Ommen, kand. te Baarn. Bedankt voor Orangeville (Ontario, Ca nada J. P. v. d. Stoel te Amsterdam-C. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Nijmegen P. Estié te Zaan dam. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Hoogezand (2de be roep) J. Ketelaar te Tweede Exloërmond. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Barger-Oosterveen (2e pred.pl.) (met standpl. Zwartemeer) D. A. Casemier, vic. te Zwartemeer. Bedankt voor Putten o. d. Vel., J. C. Stel wagen te Hillegersberg. Beroepen te Blija dr. M. de Jonge te Wedde (Gron.). Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Montfoort ds. S. Terpstra, te Fort William (Ontario) (Ca nada), met verlof hier te lande. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Ulrum D. v. Wilsum te Dedemsvaart. In samenwerking met de politie van 's-Gravenhage en Rijswijk heeft de recher che te Delft acht jongelieden uit Delft ge arresteerd, die zich schuldig hebben ge maakt aan tientallen diefstallen en inbra ken in Delft, 's-Gravenhage en Rijswijk. De knapen, allen omstreeks 20 jaar oud, zijn voor de officier van Justitie geleid. Enige van de gearresteerden zijn leerlingen van een middelbare school te Delft Zij hebben in hoofdzaak ingebroken in woningen waarvan de bewoners afwezig waren, voorts in het sportfondsenbad, de gemeentelijke bad- en zweminrichting, kantoren, café's, scholen enzovoort. Alleen in Delft a.1 pleegden zij tweeëntwintig in braken. Een inbraak aan de Rijswijkse weg te 's-Gravenhage, waar ze omtrent de toe stand in het gebouw en de plaats van de kas waren ingelicht door een lid van het personeel met wie zij in relatie stonden, werd hun noodlottig. Uit het verhoor is gebleken, dat zes jon gens de diefstallen pleegden en twee an deren, bij wie een meisje uit Rijswijk, zich aan heling schuldig hebben gemaakt. Het meisje kreeg van de jongelui geschen ken, waarbij een polshorloge van f 100. De buit aan geld is door de jongelui uitgegeven aan bioscoopbezoek, autoritjes en gokken op renbanen. De knapen hadden plannen tot overvallen met geweldpleging op win keliers. (Van een redacteur) ZEELAND IS ER niet helemaal gerust op, dat er bij de ontwikkeling der Delta-plannen wel voldoende rekening zal worden gehouden met zijn wensen en verlangens. Nu is dat „voldoende" een rekbaar begrip en de Zeeuwen beseffen natuurlijk heel goed, dat de nationale en internationale belangen die bij deze plannen op het spel staan, moeten prevaleren boven de provinciale. Maar aan de andere kant, zo redeneert men, schept de afsluiting der zeearmen een unieke gelegenheid om Zeeland voorgoed te verlossen uit het isolement dat dit stukje Nederland nu al sinds eeuwen stempelt tot een „achtergebleven gebied" en die gelegenheid wil men ten volle uitbuiten. Is er dan aanleiding voor de vrees dat dit niet gebeuren zal? Sommigen in Zeeland en dat zijn niet de eersten de besten! menen van wel. Zij wijzen erop dat de plannen ook nu zij zich door de indiening van het ontwerp Delta-wet duidelijker zijn gaan aftekenen, nog altijd een aantal vraagtekens bevatten, vraagtekens die vooral het „hoe" van de verkeerstechnische ontsluiting der eilanden betreffen. In beginsel zijn hiervoor drie mogelijkheden aanwezig, namelijk: 1) een kust weg over de westelijke afsluitdammen der zeegaten; 2) een weg langs de ooste lijke begrenzing van het Deltagebied, van Rotterdam door westelijk Noord- Brabant via Bergen op Zoom naar de Antwerpse agglomeratie (de zogenaamde „Zoomse weg") en 3) een weg dwars door het Deltagebied via secundaire dammen: de zogenaamde Centrale weg. Het ligt voor de hand dat de Centrale weg, onder andere vanwege de noodzaak tot net aanleggen van secundaire dammen, een duurdere oplossing zou zijn dan de twee andere mogelijkheden. Het ligt even zeer voor de hand, dat de Zeeuwen in de Brabantse weg helemaal geen, en in de kustweg maar nauwelijks brood zien. Al leen een directe verbinding met de econo mische centra van Holland en België zal, naar zij menen, de eilanden verkeerstech nisch, sociaal-economisch en cultureel ge heel kunnen ontsluiten en zulk een ver binding is alleen mogelijk via een centrale weg. Dat de aanleg daarvan te kostbaar zou zijn, bestrijden zij met de volgende argu menten: In een recent rapport zegt de Planologische Dienst in Zuid-Holland, dat de samendromming in de Randstad Hol land thans zulke vormen begint aan te nemen dat „dit hele gebied onbewoonbaar dreigt te worden". Het Deltagebied zal straks ruimte genoeg bieden om de Rand stad Plolland te ontlasten van deze bevol kingsdruk en tevens nieuwe industrieën kunnen opnemen. In Zeeland denkt men in dit gebied vooral aan de industriegebieden in Zuid-Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen (no's 4 en 5 op bijgaand kaartje) die door hun diepe vaarwater zelfs voor grote zee schepen bereikbaar zijn en dus een ideale gelegenheid bieden voor de vestiging van handelsmaatschappijen, zware en lichte in dustrieën, rederijen, overslagbedrijven en wat dies meer zij. Het Westerscheldebek- ken zou op die manier zelfs een ernstige concurrent van Antwerpen kunnen worden mits er een goede, directe verbinding is: de centrale weg, aangevuld met een vaste oeververbinding over de Westerschelde, hetzij door een tunnel, hetzij door een brug of andere soort van overbrugging tussen Walcheren en Terneuzen. Op bijgaand kaartje (bij no. 2) ziet men hoe de provinciale besturen en planologen zich dit alles dromen. En toen men toch eenmaal begonnen was met het in kaart brengen van Zeelands hartewensen heeft men er meteen een aantal andere desiderata bij ingetekend; verdere inpoldering van het land van Saeftinge annex oeververbin ding met Brabant (13), en maximale land aanwinning in het oostelijke bekken van de Oosterschelde (18) en diverse secundaire voorzieningen en verbindingen. Wat er van al die verlangens verwezenlijkt kan wor den is een open vraag. Van geval tot geval immers moeten de diverse dikwijls strij dige belangen tegen elkaar afgewogen worden. Een maximale inpoldering bij voorbeeld kan betekenen dat er een te klein zoetwater-areaal in het Deltagebied overblijft, met als gevolg verzilting. Een vaste oeververbinding van Saeftinge naar de Brabantse wal komt in conflict met het geprojecteerde Hollands Diep-Antwerpen- kanaal. De aanleg van 'n centrale weg, hoe wenselijk ook voor de Zeeuwen, zou mis schien in westelijk Brabant weer kwaad bloed zetten. En dan spreken we nog maar niet eens over de technische en financiële uitvoerbaarheid van al die verlangens. Welk een verwarrende veelheid van pro blemen er in het algemeen aan de Delta plannen vastzit, is voor de gemiddelde leek haast onbegrijpelijk en voor de des kundigen een nachtmerrie. Achter de enorme waterstaatkundige vraagstukken die bestudeerd moeten worden, doemt een eigenlijk nog veel gecompliceerder en in ieder geval „ongrijpbaarder" vraagstuk op, dat der sociologische problematiek. De Zeeuwse bevolking, die in overgrote meer derheid altijd in afzondering van de rest van Nederland geleefd heeft, wordt nu ge confronteerd met mensen van totaal ver schillende mentaliteit en levensbeschou wing. Hoe zal zij reageren, eerst op 't con- wing. tact met de duizenden dijkwerkers, en later, op de ontmoeting met de stedelingen, de te importeren fabrieksarbeiders en de dagjesmensen, die over enkele jaren stel lig in grote aantallen in het Delta-ge bied verpozing zullen gaan zoeken? Dan rijst ook de vraag of de totstand koming van de verbindingen met de vaste wal niet averechts zullen uitwerken op de arbeidsmarkt in Zeeland. Lukt het, om straks diverse industrieën van elders aan te trekken dan zullen die hun arbeiders ten dele zelf moeten meebrengen, maar voor een groot deel toch ook uit de locale bevolking moeten recruteren, uit onge schoolde agrariërs en vissers, maar vooral uit de jongelui, die pas van school komen. Tot nu toe zijn die jonge werkkrachten en vooral de flinksten en begaafdsten on der hen echter bij voorkeur weggetrok ken van de eilanden om aan de vaste wal emplooi te zoeken. Zullen zij honkvaster blijken te zijn als straks de betere verbin dingen met Holland 'en België die vlucht uit Zeeland nog vergemakkelijken zullen? Nu reeds is het heel moeilijk, in Zeeland mensen te vinden voor leidende functies. Als daar ook nog een tekort aan middel baar en lager personeel bij zou komen, zou de economische ontsluiting van het Delta gebied wel bijzonder moeilijk worden. Van- fêsa tPitota êmrntn neoMwgon tetêlê Hf BÖ55 lil 111111 no»on f Ttf of KC&»' nocAtwogon) De viering van Leidens Ontzet begon woensdagmorgen weer met de traditio nele uitreiking van haring en brood door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. n •art '3 Bnjrjin no MtMtQ O rpWVffl t wSMftrv Ofrorrtr- m i dr BroboNto M US+Ó» - murwor&Krmt» MvT*** Dan is er riog de kwestie van de vissers van Veere en de oesterkwekers in lerseke die door de afsluiting der zeearmen hun broodwinning bedreigd zien. De oester teelt, die een kapitaalwaarde van onge veer f 100 miljoen heeft, kan wellicht nog jaren elders in Zeeland voortgezet worden. Men wil nu een proef nemen in het Veersegat om te zien of de oestercul ture daar mogelijk is. Daartoe zou het no dig zijn, een inlaat of sluis in de afsluit- dam te maken waardoor bij ieder tij zee water met vers plankton het voedsel voor de oesters kan binnenstromen. Di rect achter de dam zou een bezinkings- bassin van 100 hectare met een aansluitend kweekkanaal voor de schelpdieren moeten worden ingericht. Slaagt deze proef (waarmee enkele mil joenen guldens gemoeid zijn) naar wens, dan zou daarmee bewezen zijn, dat het economisch verantwoord is, de oestercul tuur in haar geheel te verplaatsen naar Grevelingen. Mislukt zij daarentegen, dan zal dit tweede, veel kostbaarder experi ment niet genomen worden. De aanleg van een sluis in het Veersegat zou bovendien de mogelijkheid openen, de visserij van dit stadje uit nog enkele jaren voort te zetten. Daarna kan er voor de vissers misschien emplooi gevonden worden in de toeristenindustrie die men in zijn omgeving in de toekomst hoopt te ves tigen. Tussen de Bevelanden en Walcheren worden namelijk op het ogenblik reeds grote platen zand ingedijkt, die voor de landbouw waardeloos zijn, maar die uiter mate geschikt lijken om tot een groot re creatiegebied met bossen en strand te wor den getransformeerd. Wat tenslotte de Schelde-Rijnverbinding betreft: als er een kanaal van Antwerpen naar het Hollands Diep moet komen, dan geven de Zeeuwen de voorkeur aan een verbinding door de Eendracht het oude plan van wijlen ir. Van Konijnenburg dat het meest in het belang van hun pro vincie is. Hetgeen niet zeggen wil dat ze er enthousiast over zijn. De Werkgroep Deltazaken Zeeland heeft in overleg met Gedeputeerde Staten een schema opgesteld voor verdere onderzoe kingen met betrekking tot al deze pro blemen. der Koninklijke Maréchaussée. Na in no vember 1951 te zijn bevorderd tot majoor werd hij in november 1954 als hoofd officier toegevoegd bij de Directoraten Materieel Landmacht en Luchtmacht. Op 1 november 1955 werd hij benoemd tot luitenant-kolonel en toegevoegd bij de staven van het directoraat Materieel Land macht en het basiscommando. De heer Van der Molen is ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en drager van het onderscheidingsteken voor eervolle, langdurige werkelijke dienst als officier. De nieuwe hoofdcommissaris van Amster dam is een liefhebber van sport. Vier keer deed hij aan de Vierdaagse mee, hij won twee keer de sportonderscheiding van het Nederlands Olympisch Comité en heeft als schermer vele prijzen gewonnen. Ook is hij een goed kaatser. De mededeling van zijn benoeming was een verrassing voor de heer Van der Molen, want hij had niet gesolliciteerd naar de functie van hoofdcommissaris. Studieobjecten I Ctntr*mol eter a-Se**J» 3 on ««ow »r>*r»avn f» 1NmmVe W/v Sc*** m MAtnrgfèma tin—tier* ft c*rm f Cm-rom <093 daar dat de plannenmakers moeten trach ten Zeeland in ieder opzicht aantrekke lijker te maken als woonprovincie en ook die taak stelt de provinciale en locale overheden voor talloze problemen. Bq Koninklijk Besluit van 2 oktober is met ingang van 1 november 1956 benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeente politie te Amsterdam de heer H. J. van der Molen te 's-Gravenhage. De heer Van der Molen is luitenant-kolonel bij de Ko ninklijke Maréchaussée. De heer Van der Molen is op 4 juni 1911 geboren te Bellingwolde. Hij kreeg een militaire opleiding op de Koninklijke Mili taire Academie en kwam in augustus 1934 bij het zevende regiment infanterie te Harderwijk. Na in begin 1938 te zijn over gegaan naar het Korps Politietroepen werd hij in augustus van dat jaar benoemd tot eerste luitenant. In de meidagen van 1940 was hij eerste luitenant bij de zesde com pagnie politietroepen te Amsterdam, be last met de beveiliging van het vliegveld Schiphol. Op 15 juli 1940 werd hij op non activiteit gesteld en daarna verbleef hij tot 15 mei 1945 in krijgsgevangenschap in Duitsland en Polen. Na zijn terugkeer uit krijgsgevangen schap was hij tot 1 juli 1946 districtscom mandant der Koninklijke Maréchaussée te Groningen. Op 1 mei 1947 werd hij be noemd tot kapitein. In oktober 1948 werd hij door de toenmalige commandant van het wapen der Koninklijke Maréchaussée belast met de functie van hoofd van het Bureau Criminele Onderzoeken bij de staf „Dit hier", zegt de heer Bob Kion en hij gebaart met een brede armzwaai in de richting waar de weilanden zich uitstrekken van de Ringvaart bij Vijfhuizen tot aan de stadsgrens van Haarlem, „deze ruimte en deze rust moeten we hebben na een druk seizoen". Het echtpaar Kion is, met zijn dochter Karin, die ook optreedt en zijn medewerker Fritz, juist van een drukke tournee in Engeland naar Nederland terug gekeerd. Er werden aan de overkant van Het Kanaal shows gegeven voor de- tele visie, in verschillende steden. Ook hebben zij een voorstelling gegeven voor prinses Margaret. Na een overbezet programma, met tienduizenden toeschouwers, heeft de heer Kion zijn vaderland enzijn geboortedorp weer opgezocht. Want eens heeft aan de Zwarteweg in Vijfhuizen zijn wieg gestaan. En thans heeft hij dit dorp ver kozen als plaats om te rusten en te trainen voor de volgende serie voorstellingen. De heer Kion is een gezellige verteller en het verhaal, hoe hij uit zijn geboor teplaats Vijfhuizen tenslotte op een voor staande post in de „show-business" be lande, is een spannende levensbeschrijving. Het begin is eigen lijk min of meer traditioneel voor mensen, die iets bij zonders hebben be reikt, wantpa was er tegen. De Kions waren naar Haarlem verhuisd, toen Bob erover be gon te denken, wat hij nu precies zou willen worden. Van jongsaf kende hij maar één verlangen: het circus. Dit ver langen beheerste z'n hele leven. Bij zijn vriendjes imiteerde hij afgekeken cir cuskunsten. Zodra er een circus in de straten van Haar lem was verschenen was hij present om de behulpzame hand te bieden bij het opzetten en inrich ten en stelde hij zich beschikbaar voor het doen van boodschappen. Toen hij, op tienjarige leeftijd, eens zoek was, kon de politie hem pas na ander halve dag zoeken bij zijn ongeruste ouders afleveren. Hij werd gevonden onder het zeil van een circustent, waar hij in slaap was ge vallen. Na een harde, veeleisende loopbaan heeft Bob Kion eindelijk zijn doel bereikt. Zijn naam heeft gestaan in de programma boekjes van Renz, Sarassani en Hagenbeek. stelt als trainingsterrein. Bovendien bevat deze show de première voor Nederland wat betreft het optreden van Karin, de dochter van het echtpaar Kion. Wegens haar jeug dige leeftijd was het haar in het verleden niet mogelijk om in ons land op te treden, zodat men in Vijfhuizen voorhet eerst haar verrichtingen kan bewonderen. Bij één van zijn trainingen leerde hij een Zweedse circusartieste kennen: Irmgard Kora. Enige tijd werkten zij samen. Toen gingen hun wegen weer uiteen. Later ont moetten zij elkaar opnieuw. Irmgard was reeds een befaamde artieste, die met suc ces was opgetreden in Oostenrijk, Polen, Duitsland, Zweden en Tsjechoslowakije. Na hun huwelijk besloten zij samen hun artistenloopbaan voort te zetten. Aan hun veelbelovende carrière dreigde in 1943 een einde te komen. De heer Kion werd toen gearresteerd wegens illegaal werk en naar een Duits concentratiekamp gevoerd. Hij wist echter te ontsnappen en dook onder bij het circus Sarassani. Na de oorlog zocht zijn vrouw hem in Duitsland op. Met een show voor de Rus sische bezettingstroepen begonnen zij een nieuw loopbaan. Vandaar ging het naar Frankrijk; een tournee door Afrika en Egypte volgde. Dit jaar stond Engeland op het programma en andere tochten en voor stellingen worden reeds voorbereid. Om zijn mede-dorpelingen in staat te stellen kennis te maken met zijn werk, heeft de heer Kion het plan opgevat om op zaterdagmiddag 13 oktober een open bare voorstelling te geven in Vijfhuizen. Op het sportterrein van D.S.O. aan de Spieringerweg zal hij het programma af werken, waarmede hij deze zomer in Enge land zoveel succes oogstte. De heer Kion biedt dit programma gra tis aan. De opbrengst komt geheel ten goede aan de Stichting tot bestrijding van de kinderverlamming en aan het Bouw fonds van D.S.O. uit erkentelijkheid voor het feit, dat deze sportvereniging haar speelveld aan het gezelschap beschikbaar Van 8 tot 13 oktober Tijdens de Museumweek, die in Neder land van 8 tot 13 oktober zal worden ge houden, zullen in de musea van Alkmaar, Arnhem, Deventer, Enschedé, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Sittard, Sluis en Utrecht speciale tentoonstellingen, rondleidingen en lezingen worden gehouden. In Deven ter zal onder meer een opstelwedstrijd worden gehouden onder de leerlingen van de hoogste klassen van alle lagere en mid delbare scholen met een museum als on derwerp. In het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie in Leiden zal in die week de nieuwe afdeling „Geschiedenis van het leven op aarde" worden geopend. Tevens zal in het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden een nieuwe zaal voor het Egyptische handwerk worden opengesteld. Een speciaal getekende affiche is door het Spoorwegmuseum ontworpen. In de rege ringsuitzending over Hilversum 1 zal op vrijdag 12 oktober van 19.10 tot 19.20 uur een radio-prijsvraag worden uitgezonden onder de titel: Welk museum bezochten zij? Met medewerking van de Rijksvoor lichtingsdienst is voorts een serie film strips betreffende de wordingsgeschiede nis, het werk en de betekenis van de Ne derlandse rijks- en andere musea vervaar digd. Deze strips zijn bestemd voor verto ning voor verenigingen, volksuniversitei ten, instellingen van culturele aard en scholen. Tenslotte kan nog worden ver meld, dat de organisatie van de Museum week in de provincies Limburg, Utrecht en Zeeland aanleiding heeft gegeven tot het vervaardigen van een gewestelijke museumfolder.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9