NEUROTONIC Wederom voor geschiedkennis van Haarlems Stadhuis belangrijke vondst gedaan ZE VEN DA GEN HAARLEM V.C.J.C.„Zonder ophef het natuurlijke leven vieren" - ZENUWEN De macht van het kleine Streekplan Hypothese van gemeentesecretaris bevestigd: er stond een kerk achter het grafelijk slot Zorgenjeugd heeft het zo druk en er is geen geld Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Geen verandering in regeringspolitiek 11 niet verdovend maar genezend Tijdelijke wijziging buslijn 4 Feestavond „Nut en Genoegen" VERENIGDE Techniek in de Vleeshal Simavi-appèl Lambertha-orkest JEUGD V olksdansen Goud Drs. H. Peschar in Haarlem: Voorstel tot aankoop van Raamsingel 12 jeugdig, chic en modieus Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na de Zaanstreek en het IJmondgebied heeft nu ook Zuid-Kennemerland zijn. streekplan. Wij hebben deze week reeds de voornaamste bestanddelen ervan gepubli ceerd en zullen in de komende weken de afzonderlijke facetten ervan behandelen. Eén aspect, dat van het verkeer, hebben wij reeds voor de verschijning van het gehele werk meer dan eens uitvoerig be schreven. In het kort komt de betekenis van het streekplan hierop neer, dat het een evenwichtige ontwikkeling van Zuid- Kennemerland in de hand wil werken door reeds nu de omvang en de plaats aan te geven voor de zo uiteenlopende activiteiten cn behoeften van de bevolking in dit ge bied. Die taak is juist hier uitermate zwaar, omdat de verschillende elementen van de samenleving eikaars ontwikkeling in meerdere of mindere mate in de weg staan: men kan de bebouwing niet uitbrei den zonder de recreatiemogelijkheden te verstoren en die bebouwing is weer een gevolg van de industrialisatie, welke op haar beurt weer nodig is om een steeds toenemend aantal monden brood te ver schaffen. Toenemende bevolking heeft evenwel weer een sterkere behoefte aan ontspanning tot gevolg. Daar komt nog bij, dat dit gewest verdeeld is in een aantal gemeenten, die elk voor zich uiteraard de beste ontplooiingskansen nastreven, het geen ook wanneer men er niet direct op uit is elkander vliegen af te vangen niet altijd in het belang van de streek als geheel kan zijn. Er is dus, net als op drukke kruispunten, een verkeersagent nodig en het is de provincie die als zo danig optreedt. Provinciale Staten stellen het streekplan vast, dat onder supervisie en verantwoordelijkheid van Gedeputeer den is tot stand gekomen. Hier nu rijst een van de vaste vragen inzake regelingen welke van boven af worden gemaakt. In hoeverre hebben en houden de lagere organen van de gemeen schap hun invloed daarop? Uiteraard zijn daar voorzieningen voor getroffen. Het streekplan is, nog voor de publikatie, ter kennis gebracht van de be trokken colleges van B. en W., die hun opmerkingen hebben kunnen maken. Dat daar ook rekening mee wordt gehouden, bewijst het tamelijk spectaculaire succes dat Haarlem wist te boeken wij hebben het in augustus gemeld met zijn be zwaren tegen het aanvankelijk door de Waarderpolder aangegeven tracé van de toekomstige rijksweg IJmondZuid-Hol land. Nu krijgen gemeenteraden en parti culiere belanghebbenden gelegenheid hun bedenkingen te uiten, waarna na de vaststelling nog beroep op de Kroon mogelijk blijft. En men moet vooral niet vergeten, dat het streekplan tot stand is gekomen door een commissie, waarin de streek zelf in al haar geledingen in ruime mate was vertegenwoordigd. Toch menen wij, dat al deze staatsrech telijke waarboi'gen voor het tot stand komen van een streekplan, dat de belangen van de gehele bevolking in redelijke mate behartigt en bevordert, niet in de allereer ste plaats het dwingende karakter ervan verzachten. Veel meer is immers van be lang dat het streekplan op soepele wijze gehanteerd kan worden, dat het de moge lijkheid van afwijkingen open laat en de gemeentebesturen niet door een te ver ge dreven detaillering de handen bindt. En in dat opzicht nu kan men voor de redactie van het streekplan niets anders dan lof hebben. Zo zijn bijvoorbeeld de centra tezamen met de woongebieden in één be stemming voor „stads-, dorps- en ruime bebouwing" samengevat. Het streekplan laat het bepalen van de grootte en vorm der met woningen te bebouwen opper vlakte in het midden en laat de begrenzing en de omvang daarvan aan de gemeenten over. Ook aanduidingen van bebouwings hoogten en van één- en meergezinshuizen zijn achterwege gelaten en dat geldt even eens voor de daarbij noodzakelijke groen voorziening. Dit betreft natuurlijk maar een onderdeel, zij het een voornaam, van de vele zaken welke in het streekplan niet zozeer worden geregeld dan wel in een bepaalde richting gestuwd. Het is nu juist deze opvatting, welke een streekplan de flexibiliteit verschaft die ge- eigend is om bij de bewoners van dit ge west vertrouwen te wekken in de bedoelin gen van de ontwerpers. Wij spraken, ver gelijkenderwijs, dan ook van een verkeers agent en niet van een verkeerslicht. ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met bet zenuwpreparaat dezer tijden Vrijdag heeft op het Haarlemse Stadhuis een bespreking plaats gehad tussen de juist van een in Rusland gehouden groot archeologisch congres terug gekeerde directeur van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, dr. P. Glazema, de met de restauratie van het stadhuis belaste architect, de heer C. W. Royaards, het hoofd van de bouwkundige afdeling van Openbare Werken, ir. H. A. Ereuning, en de gemeentesecretaris, mr. H. E. Pfaff. Op deze stafbespreking is vastgesteld, dat de oudheidkundige vondsten welke in de laatste maanden bij de verbouwing en restauraties van het Haarlemse Stadhuis zijn gedaan niet alleen incidenteel uitermate belangwekkend zijn, maar ook in hun samenhang een belangrijke bijdrage vormen tot de steeds groeiende kennis van de ontwikkelingsgeschiedenis van het Haarlemse Stadhuis. Vooral nu men in de binnentuin alle aardlagen tot het witte zand (,,'t Sant") toe heeft afgegraven, heeft men daar een merkwaardige ontdekking gedaan: op het witte zand tekenden zich de zwarte cirkels af die op de vroegere aanwezigheid van zware palen duiden, tekenen van een bebouwing van voor 1200. Bij de bespreking heeft dr. Glazema zijn waardering uitgesproken voor de mate waarin het gemeentebestuur aan deze op zijn verzoek gedane opgravingen steun verleent. Hij bleek evenzeer geestdriftig over de omstandigheid, dat juist op een in omvang zo klein terrein als het Haarlemse Stad huis zoveel belangrijke vondsten konden worden aangetroffen. Er zijn op het ogenblik een paar dingen vast komen te staan. Daarvan verdient de meeste aandacht de bevestiging van de juistheid van een op 20 januari 1955 voor het eerst door mr. Phaff in een causerie ge noemde hypothese, dat achter het Stadhuis een tweebeukige kloosterkerk moet hebben gestaan. Bij de opgravingen voor de res tauratie van de refter aan de Pandpoort en bij de graafwerkzaamheden voor de ver bouwing van de personeelsafdeling zijn zware fundamenten gevonden, waarvan het nu wel zeker is, dat zij dienden voor een grote kloosterkerk, welke men op een middeleeuws schilderij van de Meester van Bellaart in beeld ziet gebracht. Bij de na speuringen naar de oudste geschiedenis van Haarlems Stadhuis wij hebben dat reeds in onze artikelen over dit onderwerp van 21 januari 1955 en 13 juli 1955 ver meld neemt dit schilderij een sleutel- stelling in. Het middenschip van deze kerk tekent zich nu in de grond onder het Haar lemse Stadhuis duidelijk af, terwijl de ge dachte veld wint, dat de zware fundamen ten welke in de refter werden gevonden bij een zijbeuk van de kerk behoorden. Er zijn echter- in de binnentuin bij de werkzaamheden voor de nieuwe personeels afdeling wederom zware fundamenten aan getroffen, welke op het bestaan in het ver leden van een toren kunnen wijzen. De gedachte daaraan wordt alweer gewekt door het eerder genoemde schilderij van de Meester van Bellaart, waarop immers een toren te zien is aan de noordwestkant van het Stadhuis. Er bestaat toch nog wel een belangrijk geografisch verschil: de toren grenst bij de schilder onmiddellijk aan het Stadhuis, maakt daar eigenlijk deel van uit, terwijl de fundamenten thans meer naar het westen zijn gevonden, zodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat men hier "te doen heeft met de resten van een andere uitbouw. Intussen heeft het afgraven van grond tot op het witte zand een andere vondst aan het licht gebracht, welke in letterlijke zin een nog dieper graven in de Stadhuis historie toelaat. Men is puinsleuven gepas seerd van de oude kerk, men heeft ook een laag ontdekt', welke onmiskenbaar sporen van een grote brand verraadt en tenslotte is men op het witte zand gekomen, waarin zich de zwarte cirkels aftekenen van later met«aarde gevulde gaten. Het zijn de gaten waarin eens stevige palen hebben gestaan van een bebouwing welke voor de stich ting van het grafelijk jachtslot in 1245 daar moet zijn geweest. Men kan denken aan een vroegere houten kerk, maar veel waar schijnlijker is de hypothese van een hou ten grafelijk jachtslot als voorloper van de stenen ridderzaal. Een herinnering aan de grafelijke jacht partijen vormen de varkenskoppen welke nu bij dezelfde plaats zijn gevonden. Het is redelijk te veronderstellen, dat de graaf zijn nieuwe slot voor het oude heeft laten bouwen en dat hij het vrijkomende ter rein daarna met een breed gebaar aan de Dominicanen heeft geschonken. Dat is een mogelijkheid. De pas gevonden overblijfse- Wij geven hierbij nogmaals een repro ductie van het schilderij van de Mees ter van Bellaart, waarop men het Haarlemse Stadhuis herkent. Het pijltje door de toren wijst naar de klooster kerk, zolang beschouwd als een „schil derachtige" vrijheid, maar waarvan de authenticiteit thans door de laatste vondsten bij het graafwerk in het Stad- huiscomplex wel is komen vast te staan. De plaats van de toren, ook vaak als een geografische vergissing van de schilder gecritiseerd, wint eveneens meer en meer aan waarschijnlijkheid. len van het leven van zeven eeuwen gele den vormen in elk geval een niet te on derschatten bijdrage voor de geschiedenis van de huidige zetel van het Haarlemse stadsbestuur, geschiedenis welke op zoveel essentiële punten nog in nevelen is gehuld. IVeffens werk in Julianalaan Het rioleringswerk in de Julianalaan in Overveen blijkt zo'n belemmering te zijn voor het regelmatig onderhouden van de dienst op buslijn 4, dat de directie van de N.Z.H., heeft besloten met ingang van vandaag' een drastische verandering in de dienst te brengen voor de duur van de werkzaamheden- De bussen naar en van Overveen rijden zolang over de Zijl weg naar hotel Roozen- daal en gaan vandaar via de Bloemendaal- seweg naar het eind van de Julianalaan, rijden vervolgens een lus via Militairen- weg, Ter Hofstedeweg en Tetterodeweg naar de Bloemendaalseweg terug en ver volgens vandaar hun normale route naar het Ramplaankwartier. Om de bewoners van de Westindische en Zuidamerikaanse buurt te gerieven en die van het Stoop plein en omgeving, wordt in aansluiting op de gewijzigde route van lijn 4 tussen het einde van de Julianalaan en het Adriaan Stoopplein een pendeldienst on derhouden, zodat de stopplaatsen Stoop- plein en Vrijburglaan in elk geval wor den bediend- Het overstappunt vormt dus de hoek van Julianalaan en Bloemendaal- se straatweg. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" organiseert ter gelegenheid van haar vijfendertigjarig bestaan een feest avond. welke woensdag in het Minerva- theater gegeven wordt. Onder de titel „Blijf toch vrolijk in uw leven" wordt een show programma opgevoerd, waaraan onder an dere zullen medewerken het duo Jo Jo; Jan Strijker, accordeonvirtuoos; Ad. Engel, met tempo-manipulaties; The Xylophonians; „The Red Girl" en Tonny Leerink, confé rencier. MEN KAN ZE in een kolderachtige stemming in een vakantiekamp aantreffen, men kan ze neuriënd handnijverheid zien bedrijven op de zolder van het Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht en men kan ze ook met grote ernst en toewijding een lekespel zien opvoeren in de zondagmorgendienst van een der kerken van vrijzinnig- protestantse richting de VCJC'ers. Het is een zeer ruime aanduiding, want zij omvat de jeugd van acht tot ruimschoots 25, die in Haarlem evenals in andere steden in het Vrijzinnig Christelijk Jeugd Centrum verenigd is. Na een algemene reorganisatie, die in de afgelopen jaren is doorgevoerd, zijn in dit centrum nu vier afdelingen, die eerst veel losser van elkaar stonden, verenigd. Dat zijn, van onderaf te beginnen, het Bosvolk (van acht tot twaalf), de Vrije Vogels (van twaalf tot vijftien), de jeugdgemeenschap VCJC (van vijftien tot negentien) en de jongerenbond VCJB (van negentien tot een eind in de twintig). 1 Iet iverk in de twee jong ste leeftijdsgroepen bloeit zo zeer, dat er nu pas ook in H aarlem-Noord afdelingen van zijn opgericlït, die in het, gebouw van de Protestanten bond. in de Berkestraat bij el kaar komen. De hoofdleid ster van dit werk, Suze IIoo gendoorn (zie foto) verzet hierin een bewonderenswaar dig werk, waarvoor de ouders van dit Bosvolk en deze Vrije Vogels haar veel dank verschuldigd zijn. De jeugdgemeenschap en de jongerenbond zijn daaren tegen onderhevig aan het verschijnsel, dat al zoveel sectoren van de vrije jeugd- vorming heeft aangetast: een te gering animo en te weinig mogelijkheden dóór finan ciële zorgen. Wij hoorden de voorzitter van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdraad, de heer G. J. van den Berg, in Haarlem en om geving dit verschijnsel om schrijven met de woorden: „de wereld herneemt zijn rechten". Hij zei dit na een paar herin neringen te hebben opgehaald aan het begin van dit jeugd werk na de Eerste Wereld- orlog maar ook aan de bloei tijd tijdens de bezetting, toen er meer dan driehonderd actieve leden waren. In die bezet tingsjaren, toen veel jeugd werk door de bezetter de nek om was gedraaid, namen de kerken van vrijzinnig protes tantse richting het werk ge zamenlijk onder haar hoede en het ging door: in Haarlem heeft men nog dankbare her inneringen aan wijlen dr. J. W. B. Berkelbach van der Sprenkel, leraar geschiedenis aan het gemeentelijk gymna sium, die toen als hoofdleider een stuwende kracht in dit werk was. Ook in de eerste naoorlogse jaren bleef het werk bloeien „maar nu zitten xJOC<X)CCOC>COOCCOCOOOOCOOCCOCCOCOOCCCCXXO Burgemeester en wethouders hebben weliswaar nog niet geantwoord op de vragen van het raadslid Jac. van V e 1- s e n over het bewaren van de schoonheid op de Grote Markt, men kan moeilijk ont kennen dat zij zelf niet alles doen om hun behuizing tot voorbeeld te laten zijn voor de buren. Van een korte af wezigheid van de burgemees ter hebben zij gebruik ge maakt om de natuurstenen ornamenten van de Zijlstraat vleugel ook aan de kant van de Grote Markt te laten schoonmaken. Haarlems eer ste burger heeft geen last van dat geklop en gehamer gehad in zijn kamer, het daar bene den zetelende Haarlems Bloei des te meer. De witte natuur steen werd in de Franse tijd met een vele millimeters dikke laag verf bedekt, waai-door de natuursteen wel tegen ver wering werd beschermd, maar ook het uiterlijk geweld aan gedaan. Nu komen de fraaie geschrijnde hardstenen randen weer te voorschijn. Juist die ribbeltjes maken, dat de steenhouwers uiterst voorzich tig te werk moeten gaan om de fijne geledingen niet kapot te maken. Voor de plekken waar men niet bij kan, wordt loog gebruikt. Intussen laat mr. H. E. Op 11, 12 en 13 oktober wordt in de Vleeshal een keur- collectie van gereedschappen en machines voor hout- er. metaalbewerking gearrangeerd door de Ijzerhandel Walco van de Kruisweg 5254. Daarbij zal ook een afdeling technisch speelgoed worden ingericht. Phaff zijn spiedend oog gaan over het interieur van het stadhuis. Wie de ridderzaal goed bekijkt, zal opmerken, dat de koperen kronen nu vijf tot tien centimeter hoger han gen en dat de logge pendels van weleer door een slanker model zijn vervangen. Effect: de ridderzaal lijkt er ruimer door, hetgeen het algemene aspect ten goede komt. Het zijn juist de kleinigheden welke voor de esthetiek van kardinaal belang zijn. Maar dat beseft men niet altijd. De volgende week wordt in Haarlem de jaarlijkse Simavi- collecte gehouden, waarvan de bestemming met name de dringend nodige uitbreiding van een melaatseninrichting te Miei op Nieuw Guinea geldt, waaraan zeer grote behoefte bestaat. Dat is overigens maar een aspect van deze „medische hulp aan tropenland", want daarbij komt ook de zeer krachtige bestrijding van de grote kindersterfte. Zowel voor de Iijstcollecte als voor de straatcollecte ontbreekt het nog aan collectanten. Het Si- mavikantoor, Spruitenbosch- straat 6 wacht op hulp. Men kan dit prachtige werk overi gens niet alleen deze week, maar het hele jaar door steu nen: giro 128487. De leiding van het kinder circus Lambertha heeft het plan opgevat om een eigen mu ziekkorps je op te richten, om dat tot nu toe steeds gebruik OOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOKXXXXX1COOOOOOOOOO we met die vreemde paradox, dat we in dit land alsmaar bezig zijn de werktijd te ver korten, maar ondertussen de werktijd van talloze jongeren tegelijkertijd sterk verlengen door steeds zwaardere eisen aan deze toekomstige beroeps beoefenaren te stellen", aldus de heer Van den Berg. „En als ze dan eens vrij zijn, dan heeft de wereld die zoveel van hen vraagt hun óók genoeg te bieden, waarbij zij zich in ieder geval niet hoeven in te spannen". Dat is de rem op het werk van de ouderen in de V.C.J.C. MEN HEEFT op het werk van vóór de oorlog,dit voor, dat er een veel grotere coör dinatie tot stand gebracht is. Vroeger bestonden naast el kaar de Vrijzinnig Christelijk Studentenbond, de Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond, de Vrijzinnig Christelijke Jeugd gemeenschap, en een parallel werkende beweging op het platteland, „De reizende kerk", zodat men ziet, dat de zaak in elk geval is vereenvoudigd. Maar in die verenigingen be stond toch ook weer een gro tere samenbinding door een groot idealisme, dat zich tame lijk onafhankelijk van de ver schillende kerkelijke richtin gen, die erin vertegenwoor digd waren, ontwikkelde en zijn vormen vond in een diep doorleefd pacifisme en een grote drang naar maatschap pelijke rechtvaardigheid. Het was een idealisme dat tot uiting kwam in gezamenlijk uitgesproken kampformules, waarin bijvoorbeeld gezegd werd: „wij willen een nieuwe wereld bouwen met allen die van goeden wille zijn". Het kampwerk vierde hoogtij, lang voordat andere kerkelijke jeugdbewegingen eraan be gonnen. De geestelijke hoofd leider van het werk in Haar lem, dr. P. N. Kruijswijk, gaf het verschil met vroeger bij de V.C.J.C.-jongeren duidelijk aan met de opmerking, dat het onderling gesprek „aarzelen den en onzekerder" is. Het gesprek is overigens maar een facet van het werk, waarin ook volksdans, zang, spel en lekespel, sociodrama, lezingen, handenarbeid en films de aan dacht vragen. Er is overigens nog een andere moeilijkheid dan de beperkte deelneming: dat zijn de financiën. De ontplooiing die het werk in en na de Tweede Wereldoorlog beleef de, was een reden tot speciale voorzieningen: het pand Ge dempte Oude Gracht 47 werd van de gemeente gehuurd en grondig opgeknapt en er werd voor de leiding iemand aan gesteld, die er een gesalariëer- de dagtaak aan had. Dat was ook met name nodig voor de jongste groepen, waarvoor de animo uiteraard gestimu leerd door de ouders alleen maar groter is geworden. Dat salaris is inmiddels door de geldzorgen geworden tot iets dat men slechts met aarzeling nog een honorarium kan noe men en de huidige situatie hoorden we aldus omschrijven: „als we de honoraria betalen dan kunnen we de huur voor november niet meer opbren gen". En men wond er al evenmin doekjes om dat een donateursactie, waarvoor veel jongelui zich enthousiast heb ben ingezet nauwelijks meer heeft opgebracht dan zij kostte. HET GAAT om de middelen om de periode tot 1958 te overbruggen, wanneer eindelijk de eerste rijkssubsidie komt binnenvloeien. „Het is jammer dat er bij tal van mensen zo weinig begrip bestaat voor de behoeften van het jeugdwerk. Onze ervaring heeft geleerd dat er in dat opzicht veel meer meeleven bestaal bij de oudere generatie: het is wonderlijk zoveel als bejaarden relatief bijdragen", zo zei men ons. Dat de gelederen bij de oudere groepen van de V.C.J.C. wat gedund zijn en dat het gesprek aarzalender en minder geladen is dan weleer, is uiteraard zeker nog geen aan wijzing voor het gehalte van de jeugdgemeenschap en de jongerenbond. De geestelijk hoofdleider vertelde ons dat het hem van het begin af was opgevallen, dat hier geen sprake was van een intellec tualistisch groepje .maar van een nogal heterogeen stel jongelui met uiteenlopende opleidingen (van lagere school tot M.T.S. en H.B.S. toe). HET ACCENT ligt dan ook zeker niet op de kennis. „Men zou onze pretentie kunnen omschrijven met de woorden ontmoeting, ontspanning en ontwikkeling", zei dr. Kruijs wijk, „we beginnen niet met een godsdienstige formule, zoals men dat vaak bü ker kelijke verenigingen ziet. Wij willen alléén maar het gewone, natuurlijke leven met elkaar vieren, daar gaan we van uit. En in deze omgang hopen we ook de waarden van het Evan gelie, die wij als de diepste zien, intenser te beleven". moest worden gemaakt van grammofoonplaten als muzi kale omlijsting bij de voorstel lingen. Voor kinderen, die een instrument bezitten en het kunnen bespelen bestaat de mogelijkheid om opgenomen te worden in het kindercircus. Zij, die hier iets voor voelen kunnen zich opgeven bij me vrouw G. van der Gracht, Leidsestraat 65 te Haarlem. De Haarlemse Volksdansfe- deratie nodigt de Haarlemmers ten dans in de Tuinzaal van het Concertgebouw van zon dagmiddag half drie tot zon dagavond negen uur. De lei ding is in handen van Henk van dg Wateren. Een groep uit Leiden, „Oud Poelgeest", zal bij deze gelegenheid een aan tal Joegoslavische dansen de monstreren. Op 10 oktober wordt in de Dahliastraat 15 te Haarlem het gouden huwelijksfeest ge vierd van Fransiscus van Ol- denmark (geboren 25 juli 1885) en Jacoba van Broek huizen (geboren 24 mei 1885). „Wanneer één feit na al hét politieke „touwtrekken" over de kabinetsformatie vaststaat, dan is het wel de zekerheid dat er geen drastische wijziging zal komen in de tot nu toe gevolgde regeringspolitiek. Gelet op de huidige politieke verhoudingen moet het nauwelijks mogelijk worden ge acht een regering te vormen, waarin óf de Partij van de Arbeid óf de Katholieke Volks Partij als deelgenoot ontbreekt." Tot deze conclusie kwam het Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A. drs. H. Peschar, in zijn toespraak, die hij vrijdagavond in het Ne derlands Hervormd Jeugdhuis aan de Scho- terweg in Haarlem-Noord voor de leden van de afdeling V van de federatie van de Partij van de Arbeid hield. Nadat de bijeenkomst door de afdelings voorzitter, de heer M. J. Goedee jr, was geopend, zei de heer Peschar ter inleiding, dat het hem, na al hetgeen reeds over de pogingen om tot een nieuw kabinet te komen door de radio en in de pers is ge zegd, toch wei voor een juiste oriëntering nuttig leek het verloop van de gebeurte nissen nog eens op de voet te volgen. Als de bron van de moeilijkheden noemde spreker de uitslag van de verkiezingen van 13 juni jongstleden, toen de Partij van de Arbeid op een niet te miskennen wijze niet alleen als de partij met het grootste aantal Kamerzetels maar tevens als de grootste politieke partij van ons land uit de bus kwam. Voor niemand, ook niet voor de tegenstanders, kwam het dan ook als een verrassing toen dr. Drees de opdracht kreeg een nieuwe regering te vormen. Het 'stre ven van de heer Drees was er reeds van de aanvang op gericht tot de vorming van een vijf partijen-kabinet te komen. Merkwaar dig noemde de heer Peschar het, dat thans, na ruim drie maanden onderhandelen, dui delijk vaststaat dat, wanneer er een nieuw kabinet zal komen, dit er toch weer een zal zijn waarin dezelfde partijen vertegen woordigd zullen zijn. Uitvoerig stond spre ker stil bij de punten, welke bij de ver schillende besprekingen over de opstelling van het nieuwe regeringsprogram tot nu toe onoverkomelijke hindernissen zijn ge bleken. Met uitzondering van de kwestie van de bezitsvorming betrof het hier, vol gens de spreker, voornamelijk een strijd over formuleringen. Onder meer bleek er zelfs verschil van mening tussen dr. Drees en prof. Romme te bestaan over wat onder „overwegen" moest worden verstaan. Sprekende over de pogingen van mr. Burger zei de heer Peschar, dat deze in formateur aanvankelijk een ruime kans van slagen leek te hebben, maar dat ook deze hoop om eindelijk uit de impasse te geraken sterk verflauwd is door het, naar sprekers mening, niet redelijke standpunt van de anti-revolutionairen om op twee volwaardige ministerzetels recht te willen laten gelden. Niettemin heeft spreker de indruk, dat bij de A.R. wel de bereidheid aanwezig is om de niet als volwaardig be schouwde portefeuille van Overzeese Ge biedsdelen te aanvaarden, indien daarvoor een geschikte persoon zou kunnen worden gevonden, waarmede dan eindelijk het nieuwe kabinet na vier vergeefse pogingen feit zou zijn. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld tot aankoop van perceel Raamsingel 12 tegen een prijs van f 45.000. Wegens de toenemende werkzaam heden bestaat bij de verschillende gemeente lijke diensten en bedrijven een voortdurend tekort aan kantoorruimte. Daarin kan voor een deel worden voorzien door aankoop van het perceel aan de Raamsingel. B. en W. den ken daarbij in het bijzonder aan de dienst voor sociale zaken, die dringend behoefte heeft aan meer ruimte. Plannen om daarin te voorzien door uitbreiding met een nieuw ge deelte zullen waarschijnlijk niet spoedig de goedkeuring van het rijk kunnen verwerven. ADVERTENTIE kwal. lila 20 den. f4.50 kwal. rood 30 den. f4.90 kwal. groen 15 den. f5.25 kwal. blauw 60 den. f5.25 *Tl'J i'/iTh de bevallige kous, die voldoening blijft schenken! AGENI: L Y. d. NAP. AMSTERDAM, TE1.795060 HAARLEM, 5 oktober 1956 ONDERTROUWD: 5 okt., L. J. Thoclen en M. P. Bulters. GEHUWD: 5 okt., M. G. Suman en M. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 3 okt., G. van der HeijdenPolman; 4 okt., Th. M. van SchieLips; 5 okt., M. J. van der Linden Horeman; A. C. KaartHorsten; N. van So merenRote. BEVALLEN van een dochter: 2 okt., W. M. Garritsenvan den Eijkhof; 4 okt., E. A. KoorenEcaubert; C. P. den Nijsvan Rossum; I. M. BeringenSnel; P. van der MeulenRuiten: A. M. RöhnerBravenboer; 5 okt., K. C. M. van OverbeekeDanger- mond; M. C. W. SernéLips; G. M. Witte- manGilein. OVERLEDEN: 3 okt., N. W. A. Smulders, 68 j., Rijksstraatweg; Th. J. J. Demmers, 70 j., Jan Gijzenkade; E. C. L. Maarse, 4 d., Kamperlaan; 4 okt., Th. Nieuwenhuizen, 80 j., Hagestraat; A. Krab, 86 j., Koninginne weg.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11