Scherpe Brits-Franse resolutie bij Veiligheidsraad ingediend Besloten zittingen zullen aan stemming voorafgaan HET WEER: Koud, soms zonnig De informateur sprak met twee A.R.-voormannen President Tito van de Krim in Joegoslavië teruggekeerd Dulles doktert aan nieuw compromis Vier communistische delegaties uit Europa vragen belet in Belgrado Prof. Donner weigert portefeuille van Overzeese Rijksdelen Het woord is aan Suez in de UNO 2 j Teddy gevoerde Windjackets Salarisverhoging hogere ambtenaren Kabinet gaat ermee akkoord Scherpe critiek ra Kritieke onrust Eden opgenomen in een ziekenhuis Wegens verkoudheid, die met koorts gepaard gaat Trof. dr. Zijlstra A.R. willen geen slaven worden van de brede basis-politiek 71e JAARGANG No 76 ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 30 1 e JAARGANG No 229 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT "B TT T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 8 I j I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 111 "B i i 11 1^^^ 1 Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. B I 81! 1 J I Jj I J 8 1 8 i S M J 11 8 J fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Q) P Jy J"J T E H A. A. JA. L t lVI S C5 H E C* U R A. IM T Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in New York) Onder overweldigende belangstelling en bijzondere voorzorgmaatregelen is gistermiddag in de Veiligheidsraad te New York de behandeling begonnen van liet dispuut rond het Suezkanaal. De grote vraag is of de UNO in staat zal zijn een resultaat te bereiken, waarbij de wereld gebaat is. Op de eerste dag trad Egypte nog niet in het strijdperk. Aller aandacht was gevestigd op de tegenstelling in net westerse kamp tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brittannië en Frankrijk aan de andere kant. De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Pineau, hebben een resolutie ingediend waarin Egypte wordt voorgesteld onderhande lingen te openen op basis van de eerste Londense conferentie. Men legt president Nasser opnieuw de voorstellen voor waarmede de commissie-Menzies geen succes gehad heeft. Deze resolutie acht Egypte zonder meer onaanvaard baar en zal stellig op een Russisch veto stranden. Verscheidene waarnemers hebben de indruk dat in Londen en Parijs een dergelijk resultaat inderdaad wordt beoogd om andere druk op Egypte te kunnen uitoefenen. Zij, die nog wel hoop hebben dat de Veiligheidsraad iets zal kunnen uitrichten, pogen een stemming over zulk een scherpe resolutie te voorkomen en de kwestie binnen de UNO te houden. Uiterlijk is de eenheid van het Westen bewaard en zawel Dulles als Selwyn Lloyd kan, althans een weekeinde lang, voldaan zijn over wat hij heeft bereikt. De beide ministers zijn tot het volgende compro mis gekomen: Dulles verklaarde zich be reid steun toe te zeggen aan de ietwat verzachte Brits-Franse resolutie, doch dan moest Selwyn Lloj'd beloven de resolutie niet in stemming te brengen dan nadat de Veiligheidsraad een of meer niet-publieke bijeenkomsten zou hebben gehouden. Het is iets nieuws in de geschiedenis van de Veiligheidsraad dat de belangrijkste mi nisters van Buitenlandse Zaken in een be sloten vergadering confereren over dit ernstige probleem. Kennelijk is de opzet van deze Ameri kaanse manoeuvre in besloten kring zover te vorderen in de richting van een compro mis dat de Brits-Franse resolutie later niet ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 717162 Het demissionaire kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan een salarisverhoging voor hogere ambtenaren van de rang van referendaris af. Het kabinet onthield zijn goedkeuring aan het voorstel deze verho ging ook te laten gelden voor ambtenaren in de rangen van hoofdcommies en hoofd commies A. Een wetsontwerp zal spoedig bij de Twee de Kamer worden ingediend. Van regeringszijde zijn nog geen mede delingen gedaan over het percentage van de verhoging, maar algemeen verwacht men dat dit tussen de 8 en 15 percent zal liggen. meer ter sprake zal behoeven te komen. Wil deze Amerikaanse taktiek slagen dan is de medewerking van Egypte nood zakelijk. Het feit dat Washington eventueel bereid is de Brits-Franse resolutie te steu nen, kan voor Egypte een aansporing te meer zijn om een tegemoetkomende hou ding aan te nemen. Men heeft in New York de indruk dat Egypte de zaak niet langer op haren en snaren wil stellen. Dulles en zijn Belgische collega Spaak hebben afzonderlijk een onderhoud gehad met hun Egyptische ambtgenoot dr. Fawzi en dit gesprek is vrij bevredigend verlopen. Dulles hoopt dat zijn opzet zal slagen, maar Groot-Brittan nië en Frankrijk, die er mee ingenomen zijn dat de Verenigde Staten hebben toe gezegd hun resolutie te steunen, zullen niet zonder meer hun poging die resolutie in stemming te brengen, opgeven. Gistermiddag hebben Selwyn Lloyd en Pineau in uitvoerige betogen het stand punt hunner regeringen uiteengezet. In vele opzichten waren die redevoeringen gelijk van strekking, doch de toon van de rede van Pineau was aanmerkelijk scher per dan die van Lloyd. Algemeen werd ver ondersteld dat de publieke opinie in Frank rijk met niet minder genoegen zou nemen. Ongetwijfeld zal Egypte protesteren tegen sommige felle uitlatingen van Pineau, maar dr. Fawzi betoonde zich niet zo vechtlustig dat hij onmiddellijk in verzet kwam toen Pineau Nasser een dictator noemde. Na de redevoeringen van de vertegenwoordigers der voornaamste landen in de loop van de volgende weeek worden de zittingen ge heim en zal moeten blijken of de Veilig heidsraad een bevredigende internationale garantie kan ontwerpen die zowel voor Egypte als voor de voornaamste gebruikers van het kantaal aanvaardbaar zal zijn. India heeft wel geen zetel in de veilig heidsraad, maar achter de schermen zou Krisjna Menon, die thans nog in Cairo overleg pleegt, een bemiddelaarsrol kun nen spelen. Of de vereniging van kanaalgebruikers zich tot een doelmatige organisatie zal ontwikkelen, hangt voornamelijk af van wat er in de Veiligheidsraad gebeurt, zo bericht onze correspondent uit Londen. Het conservatieve Lagerhuislid Leather, die van Canadese oorsprong is, heeft gister avond in een rede scherpe critiek op Wash- xxxxxxrxxxo <x «xxmrtYrxxxorxxivi-r.. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Koud weer met op de meeste plaatsen enkele buien, afgewisseld door perio den van zonneschijn. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Langs de kust af en toe krachtige, elders matige tot zwakke wind tussen noordwest en noord. 7 oktober Zon op 6.53 uur, onder 18.06 uur. Maan op 10 56 uur, onder 19.33 uur. 8 oktober Zon op 6.55 uur, onder 18.04 uur. Maan op 11.58 uur. onder 20.18 uur. Maanstanden 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoor en laag water in IJmuiden Zaterdag 6 oktober Hoog water: 4.40 en 17.03 uur. Laag water: 0.31 en 12.45 uur. Zondag 7 oktober Hoog water: 5.22 en 17 42 uur. ccoooaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx*x<xxodccoccccccccc KOUDE NACHT De weerstoestand boven Europa veran dert maar weinig. Tussen een opvullende depressie boven Scandinavië en een hoge- drukgebied ten westen van de Britse eilan den, wordt met noordelijke winden nog voortdurend koude polaire lucht naar onze streken getransporteerd. Bij opklaringen daalde de temperatuur vannacht in ons land plaatselijk tot om het vriespunt. Ook de komende nacht zal de temperatuur weer aanzienlijk dalen waarbij hier en daar mist ontstaat. De buiigheid vertoont DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ een tendens tot afneming. Tussen IJsland en Groenland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die echter geen grote activiteit vertoont. VVEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 00 s O oo - P cn c Weerstoestand buitenland sz x p E SE O fll -> cu z;S -Stockholm mist windst. 11 1 Oslo onbewolkt wzw 9 0 Kopenhagen nevel wnw 10 3 Aberdeen regenbui nw 10 11 Londen onbewolkt nnw 12 0 Amsterdam half bew. w 12 15 Luxemburg zwaar bew. w 9 5 Parijs zwaar bew w 13 2 Bordeaux regenbui wnw 15 7 Grenoble regen winds. 16 20 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn zwaar bew zw 12 3 Frankfort licht bew. nw 9 1 München regen wzw 14. 5 Zürich regenbui wzw 14 10 Genève regen zo 12 14 Locarno licht bew. no 18 3 Wenen regen wnw 13 30 Innsbruck regen ono 13 8 Rome licht bew. windst. 22 0. Ajaccio licht bew. ono 21 0 Mallorca half bew. ono 25 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder hagelbui n 10 5 Ypenburg half bew. windst. 8 9 Vlissingen regenbui n 9 9 Eelde half bew. w 5 5 De Bilt mist wnw 6 19 Twente licht bew. zw 4 14 Eindhoven regenbui windst. 7 21 Vlv. Z.-Limb. lichte regen wnw 7 4 ington uitgeoefend, die waarschijnlijk de stemming in Britse regeringskringen weer spiegelt. Wat Stalin nooit bereikt heeft het Brits-Amerikaanse bondgenootschap te doen wankelen is thans gebeurd. Drie jaar geleden werd Nasser op een kritiek ogenblik in de Egyptische geschiedenis met Amerikaanse invloed aan de macht ge bracht. Dulles' haalde de Britse regering, in het belang van de Brits-Amerikaanse eenheid er toe over de Assoean-dam te fi nancieren. Dulles heeft zonder waarschu wing of overleg, de tegenwoordige crisis veroorzaakt door het Assoean-plan plotse ling te laten vallen. Het was ook Dulles, die belette dat -het -kanaalgebruikersplan een kans kreeg werkelijk iets te gaan be tekenen. Een nieuwe factor is de onrust onder de 20.000 Britse reservisten die wegens de Suez-crisis onder de wapenen zijn geroe pen. Zij protesteren er'tegen, dat zij hun tijd in legerkampen verknoeien. Er zijn 14.000 reservisten in Groot-Brittannië en Duitsland en 6000 in het Midden-Oosten. De regering heeft besloten aan hun grie ven tegemoet te komen door degenen, die in Europa gestationeerd zijn massaal een week verlof te geven. De reservisten zijn reeds langer onder de wapenen dan voor genomen was. De regering is in een moei lijk parket, omdat zij haar diplomatieke positie tegenover Nasser niet wil verzwak ken door toegeeflijk te zijn tegenover de reservisten. LONDEN (A.F.P./Reuter) De Britse premier, Sir Anthony Eden, is wegens een met koorts gepaard gaande verkoudheid in een ziekenhuis opgenomen, aldus is heden vanwege zijn ambtswoning te Londen mee gedeeld. Volgens de mededeling bevindt Lady Eden zich in hetzelfde ziekenhuis, waar zij voor klachten over haar gebit is opgeno men. Eden is vrijdag tijdens het bezoek aan zijn echtgenote plotseling ziek geworden. Men raadde hem toen aan in het ziekenhuis te blijven. De koorts neemt af en Eden hoopt dan ook binnen een dag of twee weer aan het werk te kunnen gaan. Sir Anthony Eden I BELGRADO (Reuter/A.F.P./U.P.) President Tito van Joegoslavië is vrijdag, een dag later dan men verwachtte, in Bel grado teruggekeerd van een verblijf van een week in de Sovjet-Unie, waar hij ge heime besprekingen heeft gevoerd met de Russische leiders op de Krim. In welinge- TOT LAAT IN DE AVOND heeft gisteren informateur Burger zijn overleg achter de schermen met partijgenoten en politici van andere groeperingen voortgezet. Men zou uit deze hardnekkige pogingen de voorzichtige conclusie kunnen trekken, dat hij toch nog een mogelijkheid blijft zien uit de impasse te geraken. Hij heeft een „voorlopig" gesprek gehad met prof. Zijlstra en dr. Bruins Slot, die nu als fractie voorzitter van de A.R.-partij optreedt. Over de resultaten daarvan is niets bekend geworden. Dit oveideg zou nog niet zijn -afgesloten, omdat van beide zijden prijs gesteld wordt op een nader beraad in eigen kring. Aangenomen moet worden, dat de A.R. zal blijven weigeren de portefeuille van Overzeese Rijksdelen te accepteren. Ook prof. Donner, die voor deze post was gepolst, heeft de uitnodiging van de hand gewezen. Het „ministerschap zonder portefeuille" waarvoor mr. Burger mede op advies van dr. Drees wel voelt, zou nu een punt van overweging uitmaken. Ten aan zien van een oplossing in deze richting stond men in A.R.-kringen gisteravond niet bij voorbaat afwijzend. Wat de andere partijen daarvan denken en met name de V.V.D. moet nog worden afgewacht. Omdat mr. Burger zelf geen woord over de stand van zaken loslaat, blijft het ver der gissen. Alleen enkele fractievoorzitters zijn op de hoogte van de laatste ontwikke lingen. Maar ook zij zwijgen, zelfs tegen over hun geestverwanten. Een gevolg daar van is, dat er in parlementaire kring een vrij onbehaaglijke stemming heerst. In V.V.D.-kringen raakt men geprikkeld over de moeizame pogingen, welke de in formateur in het werk stelt om met de A.R. tot een akkoord te komen. Dit zou de reden zijn geweest dat men van liberale zijde ook maar eens een visje voor het ver krijgen van een tweede zetel heeft uit gegooid. Men kan aannemen, dat twee „zware" ministersposten voor de A.R. de animo voor deelneming bij de V.V.D. zal doen dalen. De opdracht aan mr. Burger laat de mogelijkheid toe, dat hij ook de weg kan banen voor een formateur, om een kabi net samen te stellen, waarin alleen P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U. vertegenwoordigd is. Aan die mogelijkheid wordt al gedacht, nu de vasthoudendheid bij de A.R. zo groot blijft en de K.V.P. haar houding tot deelneming afhankelijk heeft gesteld van de bereidheid der Anti-Revolutionairen. Dit zou dan een oplossing worden, die de P.v.d.A. niet blij zal stemmen, maar het zou in ieder geval een oplossing kunnen zijn. Het is niet te zeggen of de C.H.U. in zo'n kabinet vertegenwoordigd zou willen zijn. Maar wie in deze christelijke groepering zijn oor goed te luisteren legt, zal kunnen vernemen, dat velen in de partij van de heer Tilanus de eisen an de A.R. wel wat buitensporig vinden. Die opvatting zou wel eens doorslaggevend kunnen zijn voor de C.H., om tezamen met P.v.d.A. en V.V.D. (die zeker niet onwelwillend staat tegen over een regering van een zodanige samen stelling) het roer van het schip van staat in handen te nemen. Maar, zoals al gezegd is, de heer Burger hoopt altijd nog op een akkoord met de A.R. en zet zijn pogingen in die richting voort. Op de A.R.-toogdag, die in Leeuwarden is gehouden, heeft de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het woord gevoerd over de kabinetsvorming. „Wij zijn niet bereid slaven te worden van de brede basis-politiek. Wij willen wel vol waardige partners zijn", zo zei hij. Als oorzaken van de voor de A.R. teleur stellende verkiezingsuitslag noemde prof. Zijlstra de toenemende onkerkelijkheid, de aantrekkingskracht van de persoon van dr. Drees en de moeilijke problemen tus sen praktijk en beginsel in de doorbraak. De heren D. W. Berghuis uit Kampen en prof. dr. G. U. Zuidema uit Utrecht hebben een aantal vragen beantwoord, die over de kabinetsformatie gesteld werden. De partij als zodanig is niet bij de formatie betrokken, zei de heer Berghuis. „Wij laten onze mensen vrij, doch volgen het verloop natuurlijk met grote belangstelling. Het is voor ons geen principiële zaak, maar een zaak van beleid." Het terugbrengen van de christelijke combinatie in het kabinet tot twee zetels achtte hij niet in verhouding tot. de verkiezingsuitslag. lichte Russische kring te Moskou ver luidt, dat er geen communiqué over de be sprekingen te Jalta zal worden uitgegeven. President Vorosjilov van de Sovjet-Unie zal deze maand een staatsiebezoek aan Joe goslavië brengen, zo wordt van doorgaans welingelichte zijde te Belgrado vernomen. Het bezoek, dat meer van ceremoniële dan van politieke betekenis zou zijn, zal een antwoord vormen op het officiële bezoek dat maarschalk Tito in juni aan de Sovjet- Unie heeft gebracht. Wat Tito en de Russische'partijsecretaris Kroesjtsjev informeel de afgelopen twee weken hebben besproken eerst in Joe goslavië en daarna in Zuid-Rusland zal waarschijnlijk nooit volledig bekend wor den. Wat het resultaat van het overleg ook moge zijn, de Joegoslaven hebben afspra ken met andere communistische partijen gemaakt voor besprekingen, die beschouwd worden als de volgende fase in hun pogin gen om op internationale schaal invloed te winnen voor het „Titoïsme". Italië Vrijdag is een delegatie van de Italiaanse communistische partij onder leiding van de plaatsvervangende secretaris-generaal Lui- gi Longo in Joegoslavië aangekomen voor overleg met het centrale comité van Tito's partij. De Italianen willen het Joegoslavi sche stelsel bestuderen om te zien, wat zij er van kunnen overnemen. Roemenië In de loop van de maand wordt een af vaardiging van de Roemeense communis tische partij verwacht, wellicht geleid door partijsecretaris Gheorghi Gheorghioe-Dej. Polen Uit Polen zijn berichten ontvangen, die er op duiden, dat het Titoïsme daar al veld wint. Leden van een Poolse parlementaire delegatie, die onlangs Joegoslavië heeft be zocht, zouden bij hun terugkeer verschei dene aspecten van het Tito's stelsel, zoals de democratisering en de decentralisatie in het economische leven, hebben geprezen. De Poolse pers wijdt opvallend veel aan dacht aan Joegoslavië. Frankrijk Volgens het Parijse partijloze blad „Fran- ce-Soir", zal binnenkort ook een delegatie van de Franse communistische partij naar Belgrado gaan om de banden met Tito's beweging te versterken. Hongarije Op vijftien oktober komt een afvaardi ging van de Hongaarse communistische partij onder leiding van partijsecretaris Ernoc Geroe naar Joegoslavië. Ook premier Hegedues zal deel uit maken van de missie. Ook de Hongaren zullen te Belgrado over leg plegen met vertegenwoordigers van het centrale comité van de Joegoslavische partij. Daarna zullen zij verscheidene andere steden in Joegoslavië bezoeken. Te Belgrado is ook bekend gemaakt, dat de regeringen van Joegoslavië en Hongarije hebben besloten hun gezantschappen tot ambassades te verheffen. Volgens communistische kringen hebben de besprekingen aan de Zwarte Zee een zege opgeleverd voor Tito's theorie van politieke onafhankelijkheid voor de com munistische satellieten van Rusland. Die overwinning is blijkbaar niet behaald op Rusland, maar tezamen met Rusland op de laatste sporen van het Stalinisme in Oost-Europa. De ontwikkeling ten opzichte van Hon garije betekent volgens Joegoslavische communisten de opheffing van een ander Stalinistisch bolwerk, dat „op ernstige wijze het doordringen van Tito's politieke denkbeelden in de satelliet-anden verhin derde." Politieke waarnemers in Moskou zien de besprekingen van Jalta als een succes voor nauwere betrekkingen tussen alle communistische partijen volgens Kroesj- tsjev's idee, dat alle landen langs een eigen weg het socialisme moeten zien te bereiken. Die weg is ook de weg van Tito, en al zou Rusland willen, dat Tito nauwer zou samenwerken op buitenlands politiek ge bied, in zijn binnenlandse politiek, wil het hem geheel vrij laten. Een Franse autofabriek heeft een auto model ontworpen dat door een gas turbine-motor wordt aangedreven en na succesvolle snelheidsproeven op de zoutvlakten van de Amerikaanse staat Utah op de Parijse autotentoonstelling is te zien. De foto toont de experimen tele wagen, die de naam „Etoile Filante" - „Schietende Ster" - draagt, op een van de stands in de expositiehal te Parijs. George D. Prentice: Als een jongeman van een meisje zegt dat zij geen hart heeft, kan men er van opaan dat zij het zijne heeft. Er zullen waarschijnlijk maar heel wei nig mensen zijn, die zich enige illusies maken omtrent het resultaat van het debat over Suez in de Veiligheidsraad, dat giste ren is begonnen. De Veiligheidsraad heeft tot dusver weinig éclatante successen op zijn naam kunnen zetten en deze keer is er al bijzonder weinig reden om een der gelijke afloop te verwachten. Tengevolge van de ontwikkelingen der laatste maanden is Egypte vrijwel geheel en al in het Russische kamp terecht geko men. Om Egypte nog sterker aan zich te binden zal de Sovjet-Unie dan ook stellig niet aarzelen om een veto uit te spreken over elke resolutie van de Raad die voor Egypte ook maar enigszins onaangenaam zou kunnen zijn. Evenzeer kan men er op rekenen dat een eventuele poging, hetzij van de Sovjet-Unie of van Joegoslavië, om Egypte de helpende hand te reiken, door de Westelijke mogendheden zal worden ge blokkeerd. En zelfs als dat niet het geval was, zelfs als de Raad zich wonder-boven-won- der zonder veto zou uitspreken ten gunste van voortgezet internationaal beheer van het Suez-kanaal, welk resultaat zou men daarvan kunnen verwachten? Vermoede lijk geen ander dan dat wat bereikt werd door de herhaalde aanmaning van de Vei ligheidsraad aan Egypte om de schepen van Israel ongehinderd het Suezkanaal te laten passeren: het resultaat dat de Egyp tische regering zich er niets, maar danook helemaal niets, van aantrekt. President Nasser zal in die houding nog wel versterkt worden door het feit dat de Londense conferentie, die de werkwijze van de vereniging van kanaalgebruikers moest regelen, gisteren ufteen is gegaan zonder haar taak te hebben voltooid. De ambassadeurs zijn het met elkaar eens ge worden over de statuten én over het be nodigde werkkapitaal voor de eerste drie maanden, maar omtrent de plaats van vestiging, de benoeming van een admini strateur en het systeem van de inning van de tolgelden kon men het niet eens wor den, ondanks de in Londen sterk gevoelde noodzaak om vóór het begin van de zit ting van de Veiligheidsraad een demon stratie van solidariteit, althans op tech nisch gebied, te geven. Solidariteit op het zuiver politieke vlak, vooral waar het de Westelijke Grote Drie betreft, is nog heel wat moeilijker te be reiken, zoals door het gestuntel van Dul les op (en na) zijn jongste persconferen tie ontstellend duidelijk is geworden. De buitenlandse politiek, die het State De partment op het ogenblik bedrijft, is voor namelijk bestemd voor binnenlandse con sumptie, zoals dat zo kort voor Ameri kaanse Presidentsverkiezingen nu eenmaal gebruikelijk is. Maar het is nog de vraag of deze voortdurende aarzeling om op in ternationaal gebied een intransigente en rechtlijnige politiek te volgen, de Repu blikeinse partij wel zoveel voordeel zal brengen als zij hoopt, terwijl het wèl zeker is dat de Westelijke wereld in zijn geheel er slechts nadeel van kan ondervinden. Het enige lichtpuntje bij dit alles is, dat Nasser door deze gehele ontwikkeling zo overmoedig is geworden dat zijn eigen Ara bische vrienden ervan geschrokken schij nen te zijn. Misschien zijn zij wel tot na denken gestemd door een recent artikel in een semi-officieel Egyptisch tijdschrift, waaruit bleek dat de regering Nasser al een gedetailleerd program heeft opgesteld voor Egypte's verovering van het leider schap van het Afrikaanse continent en voor de uitbanning van „vreemde invloe den" van dat continent. De Arabische bondgenoten, zwak en on der-ontwikkeld als ze zijn, zullen liever niet willen, dat hun Egyptische vriend dankzij hun hulp zo machtig wordt dat die vriendschap hun wel eens hun eigen zelfstandigheid zou kunnen kosten. Boven dien zouden zij ongaarne worden meege sleurd in oen koude oorlog, met de kans dat hun olie-export daarbij het kind van de rekening wordt. Dit alles heeft geleid tot de vrij gereserveerde houding, welke de Arabische landen ten opzichte van het conflict om het Suez-kanaal hebben aan genomen, een houding die weliswaar tot kernachtige propaganda-redevoeringen heeft geleid maar waarbij van daadwerke lijke en praktische steun aan Egypte vrij wel niets is gebleken. In deze situatie zou Nasser, naar het heet, wel bereid zijn tot het aanvaarden van een compromis, volgens hetwelk het kanaal Egyptisch bezit zou blijven maar technische en financiële kwesties zouden worden geregeld door de Egyptische rege ring in samenwerking met een internatio nale adviesraad. Engeland en Frankrijk blijven echter voorlopig bij hun eis van internationaal beheer, dat niet mag worden verzwakt tot internationaal advies, en zij houden hun stok achter de deur voor het geval dat de Veiligheidsraad er niet in slaagt, Nasser te dwingen tot onderhan delingen op die basis. Onder al deze weinig bemoedigende om standigheden opent de zitting van de Vei ligheidsraad weinig uitzicht op een op lossing waarbij, volgens de voorschriften van het Handvest der Verenigde Naties „de internationale vrede, veiligheid en gerechtigheid niet in gevaar wor den gebracht". (Bij vorige beslissingen van de Raad is het laatstgenoemde element wel eens aan de twee voorafgaande opgeof ferd Niettemin eist het Handvest en eist bovenal de gehele menselijke samenleving dat de ^aad met de grootst mogelijke vasthoudendheid probeert een dusdanige oplossing ot stand te brengen. Slaagt hij daar niet in, dan zal hierdoor de noodzaak van re-organisatie van de UNO tot een lichaam dat, althans op enige scherp afge bakende gebieden, niet alleen bovennatio nale bevoegdheden maar ook praktische mogelijkheden tot gezags-uitoefening zou bezitten, opnieuw zijn aangetoond. Maar helaas zal zulk een re-oi-ganisatie nog wel vele jaren een vrome wens blijven. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1