Honden, poesen en andere dieren aan keuring onderworpen Bereden politie in Haarlem Tweede bevolkingsonderzoek op tuberculose van groot belang Meesterlijk recital voor altviool Sneven aan cle redactie 7 HAARLEMSE DIERENDAG K.A.B. publiceert haar winterprogramma Coöperatie „Haarlem" vierde feest Duizend gulden boete wegens roekeloos rijden Voorstellen van B. en W. aan gemeenteraad Haarlem „Bij de lectuur van Van Looy's Zebedeus" Autosprints op Zandvoorts circuit Programma „Weten en Werken" Bestuur toneelvereniging „Herman Heijermans" Burgerlijke Stand van Haarlem In Huis met de Sleutels Uitgebreid programma voor I.v.A.O. Wapenkunde ontstond tijdens riddertoernooien Laatste paal nieuwe kistenfabriek MAANDAG 8 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bezinningsbijeenkomsten en avonden met een luchtig karakter vullen groten deels het winterprogramma van de Katho lieke Arbeidersbeweging in de afdeling Haarlem. Het seizoen wordt zondag ge opend met de eerste van zeven toneelvoor stellingen in gebouw St. Bavo aan de Sme- destraat. „De spelers van St. Frans" zul len opvoeren: „Pa wiktma beschikt". Op zondag 4 november zal de afdeling een gedenk- en rouwdag houden, ter her denking van de ontvallen leden. De heer A. v. d. Veldt, districtsbestuurder, spreekt op 21 november over het onderwerp „Staan de leiders onzer beweging te ver van de leden af?", waarna op 2 december een groot Sinterklaasfeest voor de kinderen volgt. Als voorbereiding op het Kerstfeest houdt de afdeling op zondag 16 december een adventsviering. Nadat op vrijdag 28 december de begro ting is behandeld, spreekt de heer A. v. d. Veldt op 23 januari over: „Wat doet gij voor de K.A.B.?" Op woensdag 27 maart zal de jaarvergadering worden gehouden, waarna op 15 april een passie-uitvoering volgt. Het programma van de afdeling wordt besloten met de viering van het feest van de arbeid op 1 mei en een grote bedevaart naar Heiloo. In kring oost zal op donderdag 10 janua ri dr. ir. H. J. A. de Goey spreken over: ..Leef uw leven; gaat de robot ons over heersen". Op 14 maart spreekt in deze kring de aalmoezenier van de arbeid Ge- raets over: „De katholiek in het bedrijf; katholiek in merg en been". In kring west zal de diocesane voorzitter de heer Joh. Kortink op 15 maart de culturele vorming van de arbeiders behandelen. In de diver se kringen worden voorts enige contact- ei forumavonden, alsmede filmvertonin gen gehouden. 1Meteoor boven Nederland. Zaterdag avond is een meteoor boven Nederland waargenomen. De Leidse sterrenwacht meldt, °at deze zeer heldere meteoor omstreeks 1915 uur enige seconden lang zichtbaar is geweest. Maandag begint in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst aan de Nieuwe Gracht te Haarlem het bevol kingsonderzoek op tuberculose en voor de tweede keer binnen drie jaar wordt aan de Haarlemmers gevraagd medewerking te verlenen. Mogelijk vragen velen zich af, of het wel noodzakelijk is zich opnieuw naar het gebouw te begeven. Kort geleden nog is immers gebleken, dat men gezond was? Dr. O. H. Dijkstra, voorzitter van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose en lid van de commissie van voorbereiding van het bevolkingsonder zoek, deelde ons mede, dat het van groot belang is, dat alle Haarlemmers, die in de komende maanden een opi'oep zullen ont vangen, gevolg zullen geven aan het ver zoek, want jaarlijks moeten nog velen worden verpleegd. In de consultatiebureaus worden regelmatig ziekteverschijnselen ge constateerd en doktoren en medewerksters zijn druk in de weer om maatregelen te treffen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het aantal patiënten steeds minder wordt. Uit gegevens blijkt verder, dat het getal sterf gevallen aan tuberculose kleiner wordt en er in sanatoria bedden leeg staan, omdat de verpleegtijd aanmerkelijk korter is dan vroeger. Een belangrijk opsporingmiddel is het bevolkingsonderzoek, omdat dan alle daar voor in aanmerking komende Haarlem mers worden bereikt. Velen vermoeden niet, dat zij aan tuberculose lijden en bij' het onderzoek komt men op het spoor: Wordt de ziekte spoedig ontdekt, dan is de kans op genezing gunstig. Volgens dr. Dijkstra is het dus noodza kelijk mee te wei-ken aan het tweede on derzoek, dat de volgende week in Haarlem centrum begint en later in andere delen van de stad voortgezet zal worden. Een verschil van drie jaar voor het onderzoek is een aan te bevelen periode. Zou het verschil minder zijn dan drie jaar dan is de kans groot, dat de bevolking „moe" zal worden van het onderzoek. Over de resultaten van het onderzoek In het Concertgebouw te Haarlem is zaterdagavond tijdens een feestelijke bijeen komst van het personeel, afscheid genómen van de personeelsleden die in de loop van dit jaar met pensioen waren gegaan; boven dien is een zestal leden, ter gelegenheid van een jubileum bij de Coöperatie „Haarlem" U.A., gehuldigd. De heer P. J. van Gessel, voorzitter van de Coöperatie „Haarlem" U.A. opende de bij eenkomst en deelde mede dat deze avond speciaal bedoeld was om afscheid te nemen van de in 1956 vertrekkende personeelsleden en de jubilarissen te huldigen. Hij zeide, dat bijeenkomsten van het per soneel de saamhorigheid en kameraadschap vergroten. De heer Van Gessel richtte zich, tot de jubilarissen en memoreerde dat me juffrouw H. H. Hoomans indertijd was over gekomen van de coöperatie „De Eendracht". Haar verdiensten voor het coöperatieve werk waren echter dusdanig, dat op haar jubileumdag de burgemeester van Haarlem mejuffrouw Hoomans had overhandigd de zilveren médaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, met welke onderschei ding ook de coöperatie ..Haarlem" zeer ver heugd was. De heer Van Gessel wenste ook de heren Th. Oderkerk; L. J. de Vos; S. Doop; L. Jansen en S. P. Metten geluk, waarna de jubilarissen van het bestuur der coöperatie „Haarlem" U.A. een geschenk in envelop ontvingen. De heer Ruigrok van der Werven over handigde als voorzitter van de -personeels vereniging de jubilerende collega's een ge schenk in couvert. Beide sprekers namen afscheid van de scheidenden collega's en hoopten dat de ge pensioneerden nog lange tijd in goede ge zond heid van hun pensioen zullen genieten. Hierna werden vier jeugdige personeels leden op het podium geroepen. Zij waren in ondertrouw en zullen binnenkort in het huwelijksbootje stappen. Na dit officiële gedeelte volgde een pret tig samenzijn tot diep in de nacht, waarvoor de Anova Variété Revue „Lachparade" met de artiesten The Wico's en De Wama's; Willy Rex en Cas Rus met het wonderorgel, de clavioline zorgde. Een gezellig bal onder leiding van de heer Th. v. d. Moolen betekende het slot van deze feestelijke personeelsbijeenkomst van de coöperatie „Haarlem" U.A. Duizend grulden boete en een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar heeft zaterdag de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. W. K. baron van Dedem, geëist tegen een 58-jarige Haarlemse ver tegenwoordiger, de enige overlevende direct betrokkene bij een ernstig verkeersongeval op de driebaansweg Amsterdam-Haarlem op 26 april. In de tenlastelegging, waarop de officier zijn eis baseerde, werd gespro ken- over roekeloos rijden en onoordeel kundig remmen van de verdachte, waar door hij met zijn auto dwars op de weg was geraakt, in botsing was gekomen met een motorrijder en tenslotte was aangereden door een tweede personenauto. De motor rijder en een inzittende van de tweede auto waren om het leven gekomen. De verdachte zelf had een zware hersen schudding opgelopen en herinnerde zich van het tragisch voorval niets meer. Verschillende getuige deskundigen be toogden met klem op grond van hun ana lyse van de wrakken van de auto van de vertegenwoordiger en de motor, dat motor en auto met elkaar in frontale botsing wa ren gekomen op het door de auto bereden rechter gedeelte van de weg. De verdediger meende op grond van deze verklaringen te moeten concluderen tot vrijspraak van zijn cliënt, omdat zij naar zijn inzicht dui delijk aantoonden dat van enige schuld van de verdachte geen sprake kon zijn. Juist door de botsing met de motor is de auto van de verdachte dwars op de weg geraakt, zo redeneerde de raadsman. Uit spraak op donderdag 18 oktober. Bij oversteken aangereden. Zaterdag avond is een zesenzeventigjarige man bij het oversteken van de Zijlweg.te Haarlem door een personenauto aangereden. Hij werd te gen het wegdek gesmakt en liep een gecom pliceerde linkerbeenbreuk op. In het Marine hospitaal te Overveen is hij ter verpleging opgenomen. van drie jaar geleden was dr Dijkstra bij zonder tevreden. Van de 116.000 opgeroe pen personen van veertien jaar en ouder verschenen er 80.000 of 68 percent. Een groot aantal deelde mee, dat het niet in de gelegenheid was te komen of dat het elders reeds aan een onderzoek had deel genomen. Drie percent bleef zonder op gaaf van redenen weg. Onder de niet opgekomenen waren klei ne zelfstandigen die vrezen dat, als ont dekt mocht worden dat zij ziek zijn, zij geruime tijd niet kunnen werken. Gehoopt wordt, dat zij zich deze keer niet aan het onderzoek zullen onttrekken. Ook voor herstellenden Dr. J. Stoffelsma, directeur van het Con sultatiebureau voor tuberculosebestrijding te Haarlem, deelde mee, dat het voor her stelden van de ziekte ook van belang is aan het onderzoek deel te nemen. Door de be handelingsmethoden van de laatste tijd is het kuren van minder lange duur dan vroeger. De kans op terugkeer der ziekte is vergroot. Als men niet meer onder con trole staat verdient het aanbeveling aan het onderzoek deel te nemen. Verminde ring van het aantal nieuwe gevallen en vermindering van opname in sanatoria mogen geen graadmeter zijn een oordeel te vormen over de toestand der tuber culose. Ook dr. Stoffelsma hoopt, dat de com missie van voorbereiding op de medewer king van de gehele bevolking kan rekenen, opdat het onderzoek een vlot verloop zal hebben. Voor de leden van de vereniging „Weten en Werken" in Haarlem is er weer een uitgebreid programma samengesteld dat op 11 oktober begint met de jaarvergade ring in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Voorts zijn er zoals gewoonlijk weer le zingen van talrijke bekende sprekers zoals de heren dr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollerus, J. B. Spruijt, dr. A. F. J. Por- tielje, K. R. Junius Ingerman, H. P. Baard, prof. M. A. Beek, H. J. Stuvel en mr. C. M. J. de Jongh. Voorts treden op met voor drachten mevrouw Rolien Numan en de heer Cor van Beek. Op 22 november wordt er in het con certgebouw te Haarlem ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de ver eniging een grote feestavond gehouden welke wordt aangeboden door het gemeen tebestuur van Haarlem. Op deze avond treden op organist Alb. de Klerk met als soliste Corry Bijster, sopraan. Tevens ver leent de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap medewerking. De feestelijkheden worden op 8 decem ber gesloten met een receptie van het be stuur in Brinkmann des middags van drie tot half vijf uur. In de ledenvergadering van de arbeiders toneelvereniging „Herman Heijermans" te Haarlem is het bestuur als volgt samen gesteld: voorzitter C. W. F. Pater, Van Wiek. Crommelinstraat 16; penningmeester G. Heerens, Spaansevaartstr. 11; secretaris A. Peper, Alb. Thijmstraat 13. Medio december opent deze vereniging haar toneelseizoen met het blijspel „When we are married" (toen wij trouwden) van J. B. Priestley, waarmee „Herman Heijermans" deelneemt aan het Haeghspel Kennemerland. Voor het komend seizoen is de beroepsregisseur Peter Brandsma ingeschakeld. HAARLEM, 6 oktober 1956 ONDERTROUWD: 6 okt., C. J. de Regt en F. J. van Loevezijn. GEHUWD: 6 okt., H. Sieraad en A. J. Maerten; T. Wienstra en M. H. Weber. BEVALLEN van een zoon: 5 okt., N. L. Antoniede Graaf. BEVALLEN van een dochter: 5 okt., J. B. Breij—Wempe; J. C. P. M. van Bruggevan den Broek; E. A. J. WisseSpruijt. OVERLEDEN: 4 okt., P. de JongeFlik- weert, 77 j., Spaarnwouderstraat; L. A. ScholtenUtermark, 73 j., Lorentzkade; 5 okt., C. van der Wilden, 49 j., Gasthuisvest. In het gastvrije Huis met de Sleutels aan de Bronsteeweg te Heemstede maakten wij zaterdagavond op een intiem huis concert kennis met een altist van buiten gewoon gehalte: de in Amerika gevestigde Oostenrijker Paul Doktor, een zoon van de destijds ook vermaarde altist van het Rosé- kwartet. Paul Doktor, die na een concert tournee in Europa over enkele dagen terugkeert naar de Verenigde Staten, doch eerst nog in Den Haag en in Parijs zal optreden, had zich laten bewegen een reci tal te geven in dit Heemsteedse asiel der muzen. Wie het concert bijgewoond heeft, zal er een onuitwisbare indruk van hebben meegedragen. Tezamen met de vaardige pianist Hans Bik voerde Paul Doktor een sonatenpro- gramma uit, dat voor driekwart uit be werkingen, namelijk van een vioolsonate van Locatelli, van Schuberts arpeggione- sonate en van een der sonates voor klari net van Brahms, bestond. Verder vergastte hij zijn auditorium op de Sonate voor alt viool van Darius Milhaud, zogezegd ge componeerd op onbekende motieven uit de achttiende eeuw. Wat ons van dit alles het meest getroffen heeft, is moeilijk te zeg gen, want voortdurend werden wij geboeid door het spel van deze rasmuzikant, door zijn rustig beheerste, bezielde en sonore toon, door zijn technisch raffinement en uiterst muzikaal toegepaste, briljante vir tuositeit. Uiteraard vertolkte Doktor de sonate van Locatelli in een getransponeerde zet ting en was er aan de sonate van Schubert ook behoorlijk gedokterd. De kans om dit werk te horen, gespeeld op het instrument waarvoor het gedacht is namelijk een cello-gitaar met zes snaren is vrij ge ring. Wij kennen het dan ook slechts in bewerking voor cello. In de adoptatie voor altviool komen sommige passages wel eens een octaaf hoger te liggen. Maar ik kan niet zeggen, dat het mij een ogenblik ge hinderd heeft, gefascineerd als ik werd door de overtuigende interpretatie van deze meester-altist en het boeiend tegen spel van de pianist Hans Bik. De charmante muziek van Milhaud be zorgde ons tevens een verrukkelijk kwar tiertje. Het publiek werd voor zijn geest driftige reactie beloond met twee Contra dansen van Beethoven, natuurlijk weer be werkingen, die Paul Doktor nog eens de gelegenheid schonken zijn meesterschap te manifesteren. Jos. de Klerk In de woensdag 10 oktober te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde komen: Opnieuw huren van grond met opstallen aan de Kleine Houtweg van de Stichting „Spaar en Hout" ten behoeve van Hout en Plantsoenen tegen een prijs van f 760 per jaar (thans f 600). Beschikbaarstelling krediet van f 10.730 voor het herstellen van de brandschade aan de koestal van het aan de gemeente be horend perceel ten zuiden van de Slaper dijk. Verlenen van voorschot van f 4.320 aan de r.k. Coöperatieve Woningbouwvereni ging „St. Jozef" voor het maken van twee rijwielbergplaatsen bij het complex van vijftig woningen voor bejaarden nabij de Bisschop Callierstraat. Onbewoonbaarverklaring van Witte He renstraat 8; opheffing onbewoonbaarver klaring van Kampervest 45; verlening ont ruimingstermijn met twaalf maanden van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Lange Annastraat 12e, Lange Marga- rethastraat 12, Witte Herensingel 39 ben. en bov., Nieuwe Landje 6, Drossestraat 17 en Drappenierstraat. Beschikbaarstelling van f 4.000 ten be hoeve van het aanleggen van een sproei- leiding op de terreinen, ingebruik bij de voetbalvereniging „Schoten". Vaststellen van gemeenschappelijke re geling (Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer, Beverwijk, Heemstede, Bloemendaal, Hille- gom, Zandvoort, Heemskerk, Haarlemmer - liede en Spaarnwoude en Bennebroek) voor de Volkskredietbank van Haarlem en om liggende gemeenten. Vaststelling uitbreidingsplan in onder delen „omgeving Stephensonstraat en Munterslaan", ter voorziening in de be hoefte aan vestigingsmogelijkheden voor kleine niet hinderlijke bedrijven en afwij zend te beschikken op drie bezwaarschrif ten tegen het plan. Dit uitbreidingsplan hebben wij enige tijd geleden reeds gepu bliceerd. Uitbrengen van pré-advies op het ver zoek van de Stichting tot bevordering van het r.k. nijverheidsonderwijs voor Haarlem en omstreken tot het noodzakelijk ver klaren van de oprichting en instandhou ding van de opleidingen voor automon teurs, elektriciens, fijnmetaalbewerkers en metselaars aan de i k. lagere technische school. Verhogen van de bijdrage aan de n.v. KEMA te Arnhem. Lezing door prof. P. Minderaa Vrijdagavond heeft voor de stichting „Het Huis Van Looy" in de zaal van het museum „Het Huis Van Looy" in Haar lem, prof. dr. P. Minderaa, hoogleraar aan de Leidse universiteit, een lezing gehouden, getiteld „Bij de lectuur van Van Looy's Zebedeus". Deze titel geeft al de voorzich tigheid aan, die prof. Minderaa bij een be spreking van Van Looy's meest wonder lijke litteraire nalatenschap heeft betracht. Het boek, waarin Zebedeus een droomfi guur is, die tracht te komen tot een smet teloos zieleleven en daarbij gedwongen wordt tot een zelfonderzoek, dat hem de grauwe realiteit scherp voor ogen stelt, is voor ieder, die het probeert te lezen en be grijpen minder door het thema dan door de wijze van behandeling één grote chaoti sche onduidelijkheid, waarin soms moeilijk maar meestal in het geheel geen lijn is te ontdekken. Van Looy begon er aan om streeks 1894. In 1910 verscheen de eerste druk, in 1925 de tweede met de nieuwe en de nieuwste bijlage. Het bestaat uit vier delen, waarvan de eerste twee delen respectievelijk zijn getiteld „Feesten num mer vier" en „Feesten nummer acht" en de twee laatste delen „Het vervolg op de wonderlijke avonturen van Zebedeus" werden genoemd. De tussenpozen in het af werken van ieder deel (1896, 1901, 1902 en 1909) was volgens prof. Minderaa het gevolg van het feit, dat Van Looy zelf niet precies en onmiddellijk heeft geweten wat hij met de droomfiguur aanmoest, maar dat het hem een ware behoefte was deze te scheppen, omdat hij er het middel in zag te spelen met zijn fantasie en er tevens mee kon reageren op de ontwikkeling van de litteraire en de beeldende kunst, die hem verontrustte, op de gang van zaken in de beweging van De Nieuwe Gids, op de decadentie, op de overgang van realisme en impressionisme naar mysticisme en sym boliek en er in zijn afkeur van de moderne wereld, de techniek, vorm kon geven. De omvangrijke bedoelingen, die Van Looy met zijn droomfiguur had, brachten de dui delijkheid in het gedrang. Het boek werd een aaneenschakeling van schetsen, ideeën, satires, rake critiek en vormloze fantasie. Niemand moet dan ook trachten, aldus prof. Minderaa. in dit werk een roman te zien. Dat heeft Van Looy er zeker niet mee bedoeld. Alle stukjes die men niet an ders dan los van elkaar kan zien moet men los van elkaar willen zien en men moet niet proberen een interpretatie te vinden waar deze niet onmiddellijk voor de hand ligt. Er is maar één element, dat het boek bijeen houdt, namelijk het vrije spel van de scheppende fantasie, Van Looy's behoefte te spelen met de tijd in volledige ongebon denheid. Prof. Minderaa gaf na uitvoerig en zeer voorzichtig de vele vragen, dieVan Looy's Zebedeus opwerpen en de mogelijke antwoorden daarop te hebben toegelicht, nogmaals uitdrukkelijk de waarschuwing, dat bij het lezen van dit werk slechts de allergrootste bescheidenheid past. Bazar voor hervormde gemeente wijk I Morgenavond om zeven uur zal ds. Waar denburg in het wijkgebouw aan de Ge dempte Oude Gracht 104 de jaarlijkse bazar van de Hervormde gemeente wijk I openen. De bazar is woensdagmiddag en -avond tot elf uur geopend. De bejaardenzorg en het jeugdwerk kampen met financiële tekorten en het zal van de opbrengst van deze bazar afhangen, of de financiële balans weer in evenwicht kan worden gebracht. Trouwens: de onderhoudskosten van het wijkgebouw drukken ook zwaar en het is dringend nodig dat de verfkwast wordt gehanteerd. Vandaag was men in het wijkgebouw druk bezig met het oprichten van de kramen, waar dinsdagavond fraaie en praktische handwerken, kunstvoorwerpen, platen en boeken verkocht zullen worden. In een andere kraam, zullen huishoudelijke artike len en comestibles worden verkocht. Een aantrekkelijke kraam is natuurlijk die, waar appelbeignets en oliebollen te koop worden aangeboden. Talrijke spelen voor jong en oud zijn op de bazar te vinden. De prijzen van de grote verloting zijn te bezichtigen; bijna duizend loten zijn reeds geplaatst en woensdagmorgen om tien uur zal de trek king plaats vinden. Rad van avontuur, post kantoor en theetuin completeren de attrac ties. Geslaagd Aan de Academie voor voortgezet econo misch onderwijs werd na het afleggen van het eindexamen aan de volgende heren het getuigschrift uitgereikt: A. W. P. Arends; H. M. B. J. v. Baaren; M. M. P. Cornelissen; F. P. Corver; N. L. Coté; M. A. Ebbers; E. R. Flinzner; G. J. Hardesmeets; A. de Komng; A. M. Leising; J. Lohmann; R. Paesie; A. G. Poelgeest; J. W. de Roo; J. Schneiders; C. F. v. Swaaningen. Met 4 kandidaten wordt het examen voort gezet, tei-wijl 3 kandidaten, die door ziekte of bijzondere omstandigheden het examen niet konden afleggen, alsnog in de gelegen heid worden gesteld dit te doen. De Cransbergprijs voor het beste resultaat werd uitgereikt aan de heer C. F. v. Swaa ningen. (Verkort weergegeven) Ten tweede male, in deze rubriek, moet het mij van het hart, dat er van overheids wege nog steeds niets gedaan wordt tegen de verkeersonveiligheid; met name bij de oversteekplaats op het Houtplein in Haar lem. En dit niettegenstaande het streven van de onlangs opgerichte Vereniging ter bescherming van Voetgangers. Nog steeds zijn er geen stoplichten op deze oversteek plaats, zodat de levens van de voetgangers hier wel in het bijzonder, in de waagschaal worden gesteld. Dr. L. COENEN, zenuwarts (Wat betreft het aanbrengen van lichten bij oversteekplaatsen heeft de hoofdcom missaris van politie reeds een voorstel ge daan aan B. en W. Effectief werken van de oversteekplaatsen hangt uiteraard af van de gewenste wettelijke regeling. Ook de verkeerspolitie acht de oversteekplaats op het Houtplein zeer gevaarlijk, daar overstekende voetgangers door de stil staande bussen dikwijls geen zicht op het verkeer hebben. Overwogen wordt dan ook nog om de verkeersgeleider naar de brug door te trekken, zodat het oversteken ook in het verdere gedeelte gemakkelijker wordt. Het gehele systeem van de ver keerslichten is trouwens bij de politie in studie: volgend jaar zullen bij de Hout- brug lichten worden aangebracht >n daar na zal het systeem worden gr ^rni- seerd en vermoedelijk uitgebreid. - Red De uitslag van de zondag gehouden auto sprints op het circuit van Zandvoort luidt als volgt: Klasse 1 tot en met 1100 cc.: 1. Van der Woerd op DKW (45 pnt.); 2. Van Zalinge op DKW (42 pnt.). Klasse 2 1100 tot en met 1500 cc.: 1. Bootz op VW (52 pnt.); 2. Vader op VW (46 pnt.). Klasse 3 1500 cc. en hoger: 1. Van Zyll op Opel Kapitan (49 pnt.); 2. Mozes op Opel Kapitan (47 pnt.); 3. Jonkers op Chevrolet (38 pnt.). Sportklasse: 1. Beckering op Porsche (49 pnt.); 2. Poll op Porsche (48 pnt.). Deze behendigheidswedstrijden die twee maal per jaar door het district Haarlem van de RAC West gehouden worden, trekken altijd veel belangstelling bij de sportrijders. Ruim 45 deelnemers kwamen op de baan. Uit het maandbericht van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem blijkt dat er weer een aantal interessante lezingen op het programma staan. Op tien oktober spreekt de heer K. J. Junius In german over het negervraagstuk (Brink mann). Op 18 oktober volgt er in het Roxy Theater een vertoning van de film „De On- genaakbaren". Op 23 oktober spreekt de heer ir. F. B. Carbasis Weber, expert van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO, over zijn jongste ervaringen in India (gebouw van de vrijzinnig hervormden, Ja- cobsstraat). Voor Haarlem-Noord is er op 25 oktober een lezing van de heer dr. A. Melchior over de Congo (kapel Sionskerk). Op 3 november volgt er in Cultura een contactavond waaraan medewerking ver leend zal worden door het muziekgezel schap „De Gong" en de toneelgroep „De Spiegel". Tenslotte besluit Kees Hana op 7 november de serie lezingen, voor zover deze althans in dit maandbericht zijn op genomen met een voordracht over de Cóte d'Azur (Brinkmann). Overigens staan er behalve deze avonden nog enkele excursies op het programma zo als het familieweekeinde op Banjaert in Wijk aan Zee (23 oktober) en een reisje naar Volendam om de Sint Maartenoptocht te bekijken (11 november). Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging heeft de heer A. R. Kleyn, heraldicus te Zeist, een dezer dagen een lezing gehouden over „Ont staan, zin en wezen van het Nederlands familiewapen". De inleider schetste hoe de heraldiek of wapenkunde is ontstaan in de vroege middeleeuwen ten tijde van de rid dertoernooien en de ridderveldslagen. Men bracht op het schild herkenningstekens aan, omdat men anders niet wist met welke rid der men te doen had, indien deze met geslo ten vizier te paard zat. De oudste wapens zijn het eenvoudigst: ze bestaan uit een enkel teken, zoals een of meer verticale of hori zontale balken. Veel in wapens afgebeelde figuren zijn oude symbolen en gebruiksvoor werpen, waarvan men thans de benamingen en het gebruik niet meer kent. Spr. vertelde allerlei bijzonderheden over het ontstaan en de betekenis van familiewapens van oud- Hollandse geslachten, waarbij bleek, dat zich ook in de heraldiek verschillende stijlen hebben ontwikkeld. De inleider bezit een collectie van 76.000 Nederlandse familie wapens, die zich nog steeds uitbreidt. Aan de hand van meegebracht illustratiemate riaal vertelde de spreker nog vele bijzonder heden over de diverse wapens. In de Waarderpolder, waar het industrie terrein der gemeente Haarlem ligt, wordt hard gewerkt aan het bouwen van in dustrieën. Dezer dagen is de grondslag ge legd voor de kisten- en emballagefabriek „Haarlem" aan de Nijverheidsweg. Vorige week zaterdag werd de eerste paal geslagen en vrijdagimddag de laatste van de vijfen zeventig. De echtgenote van de directeur was uit Wormerveer overgekomen, om de slothande- ling van het slaan van de laatste paal te verrichten. Vuurwerk kwam er bij te pas. De plechtigheid geschiedde tijdens een he vige regenbui. Verwacht wordt dat de bouw van de fabriek in het voorjaar gereed zal zijn. Ge durende vijfentwintig jaar is het bedrijf gevestigd aan de Harmenjansweg, waar vroeger een scheepswerf was. Het gebouw voldoet niet meer aan de eisen en daarom wordt een nieuwe fabriek gebouwd in de Waarderpolder. Het werk wordt uitgevoerd door Van der Velde's Betonbouw te Haarlem. Het was of de Haarlemse dieren zater dagmiddag ter gelegenheid van dierendag op de Dreef een grote openluchtmeeting hielden. Voor drie uur liepen al honden van diverse rassen onder begeleiding van de jeugdige bazen te flaneren, uitgedost in hun beste vacht. Later werd het gezel schap nette honden nog uitgebreid met allerlei poesen, die uiteraard op veilige af stand van de honden bleven. Want al werd dan dierendag gevierd: de liefde van de dieren onderling ging niet zo ver, dat honden en katten zich aan een totale ver broedering te buiten gingen. Er zijn nu eenmaal grenzen in de verhouding hond- kat. Het bleef niet bij honden en poesen, want geleidelijk kwamen kinderen aan dragen met konijnen, marmotjes en vogel tjes. De dieren waren daar op de Dreef op uitnodiging van het nieuwe bestuur van de vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, dat hen op de verzorging zou keuren. Maar voor de honden, poesen, marmot jes, konijntjes enzovoort aan een beoorde ling werden onderworpen, werd een grote optocht gehouden, die om twee uur bij het Ripperdapark van start ging. Voorafge gaan door kabouters en welpen en een luid-schetterend harmonie-orkest van „Crescendo", trok een praalwagen door de stad, waarop de dierenvriend par excel lence, St. Franciscus, was gezeten. St. Frans werd omringd door als vervaarlijke dieren vermomde kinderen, welke dieren echter in een goedmoedige bui bleken te zijn. De stoet werd besloten met een groep ruiters van een Aalsmeerse ruitervereni- ging. Via Nieuwe Gracht en Wilhelminastraat werd naar de Dreef gereden, waar vele kinderen stonden te popelen om hun dieren te laten beoordelen op de verzorging. Voor dat de jury officieel aan het keuren toog, ging Sint Frans tussen zijn broeders en zusters-dieren rond. De honden, poesen, marmotjes, konijnen enzovoort defileerden langs de jury. Aan de keuring zijn prijzen verbonden, die zaterdagmiddag om drie uur in het dierenasyl aan de Ridderstraat 11 zullen worden uitgereikt. Voor ongeveer veertig honden zullen prijzen en een diplo ma beschikbaar worden gesteld. De regen zorgde nu en dan voor een douche, wat de jraaiheid van de diverse huidjes niet be paald bevorderde. Ook de leden van „Cres cendo" hadden hinder van de regen en toen zij op hun terugtocht in de Grote Houstraat door een bui werden overvallen, marcheerde men en bloc een modemagazijn binnen. Voordat de jury de dieren bekeek, hadden sommige jeugdige bazen moeite orde onder hen te houden. Na 2l/t jaar training verschijnen thans vrij geregeld de mannen van de bereden politie in Haarlem op straat. Verleden week zondag stapten zij bij het EDO- terrein rond en gisteren waren zij aanwezig bij het „Haarlem"-stadion om voor en na de wedstrijd regelend op te treden. Het publiek luisterde gedwee naar de aanwijzigingen van de ruiters en velen zullen zich niet gerealiseerd hebben dat Haarlem pas sinds kort over een bereden brigade beschikt. Overigens rijden deze ordebewakers nog steeds op gehuurde paarden rond9 hetgeen uiteraard de verstandhouding tussen mens en dier niet ten goede kan komen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11