Overwinningen voor VVB en HFC, nederlaag van Schoten MERLIJN EN DE WONDERBESSEN „Kennemerland won Zilveren Molen" in zeer zware ploegentijdrit LANGE STERKE NAGELS fkpaHOUTEN STOPSEL van Oeta Bever Hillegom leed nederlaag tegen HPSV Derde nederlaag van Bloemendalers „Samenwerking met profs was uitstekend" „Over een jaar hopen wij de kinderschoenen al ontgroeid te zijn" Arsenal verpletterde Manchester City: 7-3 f VERVOLGVERHAAL^ Indoor Friedrich Bruegel Eerste winstpunt voor Kennemerlanders 4 DE TWEEDEKLASSERS Landy uitgeschakeld voor de Spelen? WFC—HBC JSV—HFC VVB De World Series Agenda voor Haarlem MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Schoten heeft weinig plezier beleefd van het reisje naar Hoorn, het verloor met tweenul. In de eerste helft had Schoten soms het beste van het spel, maar Pelser pingelde wat te veel. Van Maren miste een goede kans en Van Oosten had met schieten en individuele pogingen het geluk niet met zich. De Haarlemse defensie met spil Veen aan het hoofd was goed op dreef, maar na vijftien minuten moest doelman Kessens de bal uit zijn net halen, éénnul. Met deze stand kwam, ondanks loffelijke pogingen van Schoten-zijde om daarin verandering te brengen, de rust. Na de pauze trachtte Schoten het getij te doen keren en viel herhaaldelijk fel aan. Maar het geluk was niet met de Haarlem mers en toen na een half uur een buiten- speldoelpunt ontstond, was het pleit be slecht. Schoten geloofde het toen wel en nam met de tweenul achterstand kenne lijk genoegen. HBC heeft in Wormerveer een kostbaar punt op WFC weten te veroveren. In deze matige, maar wel spannende ontmoeting was WFC voor de rust in het algemeen sterker. Het veld was zwaar en enkele regenbuien, die onder de wedstrijd los barstten, maakten het er niet beter op. Na j een kwartier moest Willemsen in het doel van HBC een onhoudbaar schot doorlaten. Dank zij Willemsen, die in uitstekende vorm verkeerde, slaagde HBC erin een grotere achterstand te voorkomen. In de tweede helft was de daad groten deels aan HBC. Het ondernam steeds aan vallen en uit een daarvan lukte het Smit na twintig minuten de partijen op gelijke voet te brengen. De zwart-witten kregen daarna nog enkele goede kansen, maar het schot was zoek. En daar ook WFC de goede richting niet wist te vinden bleef de stand éénéén. In de strijd tegen JSV is HFC er in ge slaagd de volle winst op de ploeg uit Jut- phaas te behalen. Aanvoerder De Nijs, die drie doelpunten op zijn naam bracht, had in deze ontmoeting een belangrijk aandeel j in de overwinning. Voor doelman Van der j Lee was het verloop echter minder prettig. Na ruim twintig minuten spelen liep hij een verwonding op aan zijn hand. De bles sure was van die aard dat behandeling in een Utrechts ziekenhuis noodzakelijk bleek. Reeds in de vijfde minuut boekte HFC een achterstand toen Van Straten, alleen voor Van der Lee gekomen, scoorde (eenj nul). Het spel van de Haarlemse verdedi- gers liet alsnog te wensen over. Men was I de situatie op het spekgladde veld vaak niet meester. Na 22 minuten werd het tweenul door Hazendonk. Kort daarna viel Van der Lee uit. Van Zeeland nam zijn plaats in. Langzamerhand slaagde HFC er in zich te herstellen. De rust in de verdedi ging keerde terug en na 32 minuten zag De Nijs de bal uit een door hem genomen hoekschop via de vuist van de doelman in De derdeklassers Van de derdeklassers uit Haarlem en om geving kwam alleen Hillegom in het strijd perk. E.H.S.Kinheim vond namelijk geen doorgang en voor T.Y.B.B. alsmede voor Ripperda waren geen wedstrijden vastge steld. De Hillegomse club moest met twee in vallers de strijd aanbinden. Peetoom en v. d. Kamp ontbraken op het appèl, voor wie Philippo en v. d. Westen verdienstelijke plaatsvervangers bleken. De Hillegommers gaven uitstekend partij en hadden een zo zware nederlaag waarlijk niet verdiend. Drie-twee zu voldoende zijn geweest. Voor rust nam de thuisclub de leiding en in de tweede helft werden nog twee doelpunten aan het totaal toegevoegd. De nieuwe der deklasser Lisse doet het goed. Het behaalde de tweede zege en bezet zowaar de bovenste plaats in deze zware afdeling. Lisse Roodenburg T.Y.B.B. V.V.S.B. Laakkwartier Ripperda De vierdeklassers Bij de vierdeklassers gaat het met Bloe- mendaal de verkeerde kant op. Gisteren werd reeds de derde nederlaag geboekt en dat betekent dus een zeer zwak begin. Nu is het resultaat van deze zondag, een drie één nederlaag tegen Waterloo, niet oneer vol, want deze club won nu voor de derde maal hetgeen op kracht wijst. Reeds in de eerste helft werd de grond slag gelegd voor de derde IJmuidense over winning door Post en Groot en met twee nul werd gedraaid. Na de thee vergrootte Groot de voorsprong en pas daarna kon Bloemendaal de eer redden. Een sprekende overwinning behaalde Onze Gezellen op A.G.S., welke laatste toch wel zwak schijnt te zijn. De Gezellen waren heer en meester en scoorden voor en na de rust drie doelpunten. N.A.S. kwam tegen Nautilus voor een te zware opgave, want de Halfwegse club verloor met drie-twee en schijnt toch wel iets van zijn kracht te hebben ingeboet. De wedstrijd Geel WitD.I.O. vond geen door gang, terwijl bij HalfwegA.S.V. het ter rein eveneens onbespeelbaar bleek. V.V.H. moest bij Swift op bezoek en verloor met stevige cijfers, namelijk drie-nul. In V/est II kwam T.H.B. niet aan bod en het ranglijstje in West I ziet er na de eerste resultaten als volgt uit: het net verdwijnen (tweeeen). Dezelfde speler boekte even later uit een pass van Moolenaar wederom succes. Onmiddellijk na de hervatting bracht de Haarlemse aanvoerder zijn ploeg aan de j leiding. Waarbij ook nu Moolenaar hem de bal'had toegespeeld. Een handsgeval van. Dekker kwam HFC na een kwartier op een 1 strafschop te staan. Ter Steeg schoot de bal onhoudbaar achter Van Zeeland, die zich intus-en een uitstekende plaatsver vanger voor Van der Lee had getoond. In de spannende strijd om de overwin ning was HFC de gelukkige ploeg. Met nog vier minuten spelen werd Moolenaar voor hét doel van JSV ten val gebracht. Uit de daarvoor toegekende strafschop scoorde Winter (drievier). De WB'ers zijn er in geslaagd het ge vreesde West Frisia een nederlaag toe te brengen, die ongetwijfeld groter dan vier- twee had kunnen zijn. De harde wind be ïnvloedde het spel ernstig omdat de bal steeds werd onderschept en het zuiver plaatsen belette. Toch was er in de eerste speelhelft, waarin de thuisclub tegen wind in speelde, nog wel aardig spel te zien met een technisch iets beter West Frisia. Toch had VVB na 24 minuten succes uit een hoekschop, waarbij Van der Linde scoorde (één-nul). De gasten kwamen nu flink opzetten en na een half uur schoot de rechtsbinnen fraai en laag in ((één één). De VVB-aanvallers kregen daarna prachtige kansen, doch Kooimans, v. d. Linde en Verswijveren hadden hun schut- terscapaciteiten thuis gelaten. Na de hervatting was de thuisclub, nu met wind mee, het sterkst aanvallend, zon der de verdediging te verwaarlozen. Pas na een kwartier scoorde Van der Linde (twee-één), waarna Both enkele keren op de VVB-doellijn redde. De thuisclub kreeg de meeste kansen, totdat in de striemende regen van het laatste kwartier Verswijve ren de bal langs de Enkhuizer doelman deed glijden (drie-één), dezelfde speler maakte met bijstand van Kooimans vier- één. Drie minuten voor het einde coorde de West Frisia middenvoor een buitenspel- doelpunt (vier-twee). Watergr.meer 4 6 Spartaan 3 5 Baarn 2 4 HFC 3 4 DCG 3 4 TOG 2 3 AFC 3 2 JSV 3 2 Holland 2 1 HMS 2 1 WA 3 1 OWO 4 1 2A: WB DEM OSV Beverwijk WFC Zaandijk Zandvoort HBC Hollandia Kennemers Schoten West Frisia Amateurvoetbal bijeen 4—5 Hillègonx 4—3 3—4 Alphen 2—2 3—4 Voorburg 2—2 3—4 G.D.A. 3—2 2—3 H.P.S.V. 3—2 3—3 Wilhelmus 2—0 Het belangrijkste punt van bespreking van de vergadering van de sectie amateur voetbal van de KNVB, die zaterdagmiddag onder grote belangstelling in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehouden, was de ver hoging van de contributie. Fel werd er ge ageerd door de heer Van Houten tegen de afschrijvingen van kantooropstallen en de begrotingen der algemene onkosten. Toch was hij voorstander en zag hij het alge meen belang in van deze verhoging „maar dan niet eerder dan in 1957". Met algemene stemmen werd tenslotte deze contributie heffing aangenomen. Met 23 stemmen voor en 19 tegen werd bepaald dat de nieuwe contributie per 1 augustus 1957 zal moe ten ingaan. De openingsrede van voorzitter E. S. Wijdicks was kort en bevatte een paar prettige woorden aan het adres van de „profs" met wie de samenwerking uitste kend is geweest. De voorzitter memoreerde, dat de rust in de afdeling amateurs is te ruggekeerd. Hij vond het jammer dat voor zitter Valkema, die op medisch advies niet aanwezig was, van het sectiebestuur ging scheiden. Tijdens een uiteenzetting van de heer Schroder werd de vergadering verstoord door een harde klap. Eén der toehoorders was in slaap gesukkeld en viel met stoel en al op de grond De wereldrecordhouder op de mijl, de Australiër John Landy is tijdens de training in Melbourne in elkaar gezakt. De blessures aan de achillespees van beide voeten bleken nog niet genezen, want tijdens het lopen voelde hij een hevige pijn tot boven de enkel opkomen. „Het was voor mij onmogelijk om ook maar één ronde op volle snelheid te lopen", aldus Landy. „Dit zou het einde van mijn atletiekloopbaan kunnen betekenen, maar bij de pakken neerzitten doe ik in geen geval". Of Landy aan de Olympische Spelen deel zal kunnen nemen is twijfelachtig. Voorzitter betaald voetbal: Tegelijkertijd met het amateurvoetbal heeft het betaalde voetbal van de KNVB zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam zijn algemene jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de sectie betaald voetbal, de heer A. H. Martens: „Het betaalde voetbal wordt meer en meer geconsolideerd. Over een jaar hopen wij de kinderschoenen al geheel ontgroeid te zijn". De wijziging van de bondscontributie en de voorgestelde re glementswijzigingen en aanvullingen waren de enige punten van de voorlopige agenda van de bondsvergadering, die een langdu rige discussie deden ontstaan. De verga dering was het volkomen met de heer Martens eens, dat men bondsvoorzitter ir. Honster moet verzoeken nog een jaar aan te blijven opdat men rustig kan uitzien naar een andere geschikte kandidaat. En ook was men het er spoedig over eens dat de aftredende heer E. M. Joosten opnieuw kandidaat gesteld moet worden voor een plaats in het bondsbestuur. Besloten werd in het reglement betaald voetbal de bepaling op te nemen, dat per semi-profclub maximaal drie niet-Neder- landers kunnen uitkomen. Zij kunnen al leen in de maand juli als contractspeler worden aangetrokken. De buitenlanders, die vóór 1 december 1953 reeds in Neder landse clubs speelden of hier te lande woonachtig waren, worden niet als buiten lander beschouwd. Verzekering De heer J. W. A. van Daalen (VW) in formeerde of het mogelijk is, dat de bond een verzekering afsluit om aan verenigin gen, welke spelers afstaan voor trainingen en wedstrijden voor het Nederlands elftal, schadevergoeding uit te betalen indien de betrokken spelers bij deze gelegenheden geblesseerd raken en de verenigingen in komsten derven, bijvoorbeeld doordat er minder publiek naar de wedstrijden van de club komt kijken. De heer Martens ant woordde hem, dat een dergelijke verzeke ring moeilijk af te sluiten is, maar dat deze mogelijkheid van verzekeren bestudeerd wordt. SUBT. Voor de negende maal sedert haar oprichting is de club Subt (Sport Unie Brion Trappers) kampioen van Curasao ge worden. In het elftal komen verscheidene spelers uit van de ploeg van de Nederlandse Antillen. Voetbal in Engeland De kampioen van tie Engelse league, Manchester United, heeft het zaterdag zon der vier van zijn beste spelers moeten stel len wegens de interlandwedstrijd Ierland- Engeland. Maar een van de vervangers heeft er wel in het bijzonder voor gezorgd, dat een en ander niet op een teleurstelling uitliep. Bobby Charlton, een nieuweling in het league-voetbal, was een van de beste spelers van het veld in de wedstrijd tegen Charlton Athletic. Bobby Charlton droeg met twee doelpunten by in de vier-twee zege, welke de United behaalde. De club uit Manchester heeft nu 25 wedstrijden achtereen gewonnen en in deze competitie heeft het team zijn plaats aan de kop van de ranglijst weer verstevigd. Overigens bezorgde Charlton Athletic, dat onder aan de ranglijst staat, de kam pioenen eerst een stevige schrik door de score te openen en ook verder een behoor lijke partij voetbal te vertonen. Maar tegen het technisch uitstekende en afgemeten spel van de United waren de gasten toch niet opgewassen. Manchester United heeft nu de leiding met drie punten voorsprong. De naaste concurrent tot dusver, Leeds United, leed een verrassende nederlaag te gen Cardiff City. Tottenham Hotspur, dat de Londense rivaal Chelsea met vier-twee versloeg, heeft nu de tweede plaats over genomen. De Spurs speelden een schitte rende wedstrijd, hetgeen goeddeels was te danken aan linksbinnen Stokes, die in de eerste veertien minuten van de eerste speelhelft al een „hattrick" had voltooid. Topscorer van zaterdag was evenwel Cliff Holton van Arsenal, die de geblesseerde aanvalsleider van de Londenaren Groves verving en vier doelpunten op zijn naam bracht. Arsenal won met zeven-drie van bekerhouder Manchester City. George Eastham maakte een fraai lea gue-debuut door tweemaal te scoren en zo zijn club Newcastle United, te helpen aan een gelijkspel tegen Luton Town. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse league, luidden: Eerste divisie: Arsenal-Manchester City 7-3; Birmingham City-Bolton Wanderers 0-0; Burnley-Blackpool 2-2; Cardiff City- Leeds United 4-1'; Chelsea-Tottenham Hotspur 2-4; Manchester United-Charlton Athletic 4-2; Newcastle United-Luton Town 2-2; Portsmouth-Aston Villa 5-1; Preston North End-Everton 0-0; Sheffield Wednesd'ay-Sunderland 3-2; West Brom- wich Albion-Wolverhampton Wanderers Tweede divisie: Bristol Rovers-Sheffield United 3-1; Bury-Fulham 0-1; Doncaster Rovers-Lincoln City 3-1; Grimsby Town- Swansea Town 5-0; Huddersfield Town- Nottingham Forest 1-0; Leicester City- Barnsley 5-2; Leyton Orient-West Ham United 1-2; Liverpool-Blackburn Rovers 2-3; Middlesborough-Port Vale 3-1; Notts County-Bristol City 1-1; Stoke City- Rotherham United 6-0. In de derde wedstrijd van de „World Series" hebben de New York Yankees met vijf twee gewonnen van de Brooklyn Dodgers. Hierdoor is de voorsprong van de Dodgers in de serie van zeven honkbalwed strijden teruggelopen tot tweeeen. De New York Yankees hebben de vierde wedstrijd met 62 van de Brooklyn Dodgers gewonnen. De stand is thans gelijk: 2—2. Het jaarlijkse „Zilveren Molen"-toernooi van de Zaanse wielervereniging D.T.S., een ploegen-tydrit voor clubs, die ditmaal door een stormachtige wind en dikke re genbuien bijzonder zwaar was, is bij de amateurs op fraaie wijze gewonpen door het team van de B.R.C. „Kennemerland" uit Beverwijk. Het waren de renners Gel dermans, De Ruiter en De Nijs, die voor hun club de „Zilveren Molen" veroverden. Zij legden het 96 kilometer lange parcours af in de tijd van 2 uur 25 min. en 44 sec. De drie andere renners van de ploeg De Droog, Bosscher en Jong hadden hun op winst beluste makkers al in de eerste ron de van zestien kilometer moeten laten gaan. Het tempo lag voor hen te hoog. In de wedstrijd voor nieuwelingen waarvoor negentien ploegen aan de start verschenen zegevierde de ploeg van „Ulysses" uit Amsterdam. Aanvankelijk zag het er in deze race naar uit dat de jongeren van het Haarlemse „De Kam pioen" die de „Zilveren Ragetlimolen" moesten verdedigen hun prestatie van vorig jaar zouden herhalen. Zij legden de eerste van de vier te rijden ronden af in de snelste tijd (23 min. en 13 sec.) en ble ken daarmee 27 seconden sneller dan hun naaste concurrent „Ulysses". En toen de Haarlemmers in de volgende ronde hun voorsprong tot 41 sec. opvoer den, scheen niets een hernieuwde zege nog in de weg te staan. Maar in de tweede helft deed zich het gemis van Koger en Rutte, die in de eerste ronde met lekke banden waren achtergebleven, wel heel ernstig ge voelen. „Ulysses" kwam gevaarlijk opzet ten. Doordat in de laatste ronde ook Kott- man nog uit de Haarlemse ploeg verdween, konden de Amsterdammers Kuyt, Balvert, Zutt en Van Smirren hun achterstand nog omzetten in een voorsprong, die aan de fi nish een halve minuut bedroeg. „De Kam pioen" eindigde met Visser, Van der Aar en Straver op de overigens eervolle twee- pe plaats, terwijl Bruin, Bosman en Hen driks van „Kennemerland" als goede vijf de finishten. Van de vijftien amateurploegen moest „De Spartaan" uit Den Haag als eerste de strijd (6 ronden) aanbinden tegen de tijd en' de weersomstandigheden. Daarna volg den om de minuut de andere clubs. Dat de strijd door de ongunstige weersgesteldheid bijzonder zwaar was, blijkt wel uit het feit dat alleen de ploegen van „De Ade laar" en „De Germaan" ongeschonden de eerste ronde doorkwamen. Het Leidse Swift" dat in deze ronde de leiding veroverde, was reeds twee man kwijt en het op 18 sec. volgende „Kenne merland" moest het toen al zonder De Droog, Bosscher-en Jong stellen. Maar ook „Ulysses", „Le Champion" en „De Kam pioen" waarvan Van Sfeyn, Van der Aar en Van der Eykhof waren afgevallen waren gehalveerd. In de tweede ronde kwamen de „Kenne- merland"-renners goed op dreef en ver drongen zij „Swift" van de leiding. Gelei delijk voerde het prima rijdende Be- verwijkse trio: De Nijs, Geldermans en De Ruiter zijn voorsprong op en deze bereik te aan het slot van de vierde ronde zijn hoogtepunt: 1 min. 12 sec. Toen verzwak ten zij en moesten enig terrein prijsgeven aan de oprukkende teams van „Olympia", „Feycnoord" en „Alcmaria Victrix". Maar ook hun naaste concurrent „Swift" kreeg toen een zware terugslag en werd bij het ingaan van de laatste ronde nog bij na door „Kennemerland" dat twee mi nuten later was vertrokken ingelopen. Voor deze schande wilden de gebroeders Van Wetten en Plasmeyer gespaard blij ven en zij voerden he't tempo in die laat ste ronde nog zo hoog op, dat zij „Kenne merland" waarvan De Ruiter met een fatale inzinking worstelde nog ernstig bedreigden. Met zestien seconden verchil bleven Geldermans, De Nijs en De Ruiter uiteindelijk de meerderen. Een verdiende beloning voor de drie Beverwij kers, die van begin tot eind gezamenlijk voor dit succes hebben gestreden. Voordat deze beslissing tot stand kwam, waren er in het deelnemende veld al rake klappen gevallen. De ploegen van „Ulys ses", „Apollo", „Le Champion" en ,j)e Kampioen", waar Koper het tempo van aanvoerder Steenvoorden en Flens Koek niet meer kon bijhouden, waren er zo ernstig aan toe dat zij in de derde ronde tot opgeven werden gedwongen. Ook D.T.S., „De Volharding" en „De Spar taan" werden een ronde later door verlies aan manschappen tot de afmars gedwon gen. Slechts acht clubs reden deze zware wedstrijd uit. Nieuwelingen: 1. „Ulysses", Amsterdam, de 64 kilometer in 1 uur 34 min. en 57 sec.; 2. „De Kampioen", Haarlem, in 1.35.27.. 3, „Olympia", Amsterdam, in 1.37.13; 4. „De Gazelle", Amstex-dam, in 1.37.49; 5. „Ken nemerland", Bevei-wijk, in 1.33.16. Amateurs: 1. „Kennemerland", Bever wijk, de 96 kilometer in 2 uur 25 min. en 44 sec.; 2. „Swift", Leiden, in 2.26.00; 3, „Olympia", Amsterdam, in 2.26.19; 4. „Feyenoord", Rotterdam, in 2.27.31; 5. „Alcmai-ia Victrix", Alkmaar, in 2.28.30; 6. „Adelaar", Hilversum, in 2.32.32; 7. „Rotterdamse Leeuw", Rotterdam, in 2.32.41; 8. „De Germaan", Amsterdam in 2.35.34. 'Aaterdagvoetbal Nautilus 3—6 N.A.S. 3—2 Waterloo 3—6 Swift 3—2 Geel Wit 2—4 A.S.V. 1—1 Onze Gezellen 3—4 V.V.H. 3—1 D.I.O. 1—2 A.G.S. 3—0 Halfweg 2—2 Bloemendaal 3—0 Het betekent, dat met de grootste nauwgezetheid de Franse litteratuur uit verschillende perioden na gegaan moet worden niet alleen de louter litteraire boeken, maar ook de technische en studieboeken. Josef wil zijn boek zó schrijven, dat het niet alleen van belang is voor de specialisten, maar ook voor een ieder, die het wil lezen. Juist ae laatste maanden heeft hij grote vor deringen gemaakt. Tussen zijn papieren zult u stapels uittreksels, citaten en aantekeningen vinden, die het materiaal moeten vormen voor zijn boek, evenals een volledig concept voor het eerste hoofdstuk. Pas verleden week is hij daar mee klaar gekomen, nadat hij er drie maanden aan gezwoegd had. Volgens u zou hij dus geen tijd hebben gehad om pamfletten samen te stellen. Maar volgens onze inlich tingen heeft hij dat wel gedaan! Ik vraag mij af, wat zijn voornaamste motief hiervoor was. Is hij soms ge kant tegen nationalisaties of geleide economie? Josef en ik spraken vaak over litteratuur, maar nau welijks over politieke kwesties, en ik weet niets af van pamfletten. Wèl weet ik, dat hij zich met hart en ziel aan zijn studie wijdde en dat hij weinig tijd had voor iets anders. Ik heb er dan ook geen idee van, of hij wel bepaalde meningen had over nationalisaties en geleide economie. Misschien Helena zweeg plotseling. Ze moest Formanek niet te veel vertellen. Ah, misschienKameraad Jablonska, is hij soms niet geheel en al tevreden met de manier, waarop Het enige, wat ik van de universiteit weet, is dat er oe laatste tijd op de faculteitsvergaderingen geen ern stige problemen meer besproken werden, omdat daar steeds leugenachtige rapporten over werden opgemaakt. Ze aarzelde even en verbeterde zichzelf toen: Leu genachtig is eigenlijk niet het goede woord. Laten w< zeggen overdreven, niet geheel juiste Heeft uw broer zich ooit over het nieuwe leven oj: de universiteit uitgesproken? Natuurlijk, kameraad Formanek, heb ik er even veel over nagedacht als u, of Josef nu vóór of tégen de regering zou zijn, of hij schuldig geacht moet wor den of niet. Als ik u vertel, wat volgens mij mijn broer bewogen heeft, dan is dat mijn mening en niet de op vatting van mijn broer. Ik ben zijn zuster. Als ik mij ten gunste van hem uitspreek, zal er niet veel aandacht aan mijn woorden worden gehecht, maar als ik hem in een kwaad daglicht zou stellen, zou men zeggen: Zelfs zijn eigen zuster zegt.... De universiteit is in dit ver- band slechts van ondergeschikt belang. Wat belangrijk is en gevaarlijk, is dat hij er van wordt verdacht voor de Fransen gespioneerd te hebben. Maar dat is iets onmo gelijks! Hij heeft belangstelling voor de Franse littera tuur en voor de Franse wetenschap, zeker. Hij heeft evenals wij allemaal onder München geleden en hij staat sceptisch tegenover de Franse politiek en hij spreekt ex- zelfs sarcastisch over. Verder wordt zijn naam verbon den met de moord op Semal. Als u hem maar beter had gekend! Het is geen toeval, dat hij belangstelling heeft voor Tolstoi. Hij is altijd tegen geweld gekant geweest; hij heeft altijd gemeend, dat geweld slechts tot geweld kon leiden. Zoudt u soms even openhartig willen zijn tegenover mij, als ik dat tegenover u ben geweest? Heeft u getuigen, die de aanklacht kunnen bevestigen? Het lijkt me beter, niet als een kat rond de hete brei te dansen. U heeft gelijk. Ik heb tot nu toe openhax-tig met u gesproken, maar ik zal er nog iets aan toevoegen, dat ik misschien beter voor mij zou kunnen houden. Ja, we beschikken over getuigen. Zowel voor zijn inlichtin gendienst ten dienste van de Fransen als met betrekking tot de moord op Semal, waarmede hij te maken heeft gehad. We wensen deze getuigen echter niet met de aan geklaagden te confronteren. Hij pauzeerde even en keek haar toen recht in de ogen om wat hij verder zou zeggen extra nadruk te ver- .enen. We beschikken ook over documenten over zijn sa menwerking met de Fransen. Dat is iets nieuws, merkte Kosek snel op. Dat s een nieuwe factor, die de situatie verandert. Heeft •Jablonsky zich over deze documenten uitgelaten? Jablonsky wei-d vanmiddag en vanavond onder vraagd, maar hij beweerde dat hij die documenten niet hei-kende, alhoewel ze tussen zijn papieren op zijn flat werden gevonden. Wij hebben zoveel aantekeningen in beslag genomen, dat we pas vanmiddag deze documen ten tegenkwamen. In verband met dit overweldigende documentaire bewijsmatei-iaal staat er maar één weg voor Jablonsky open, en dat is bekennen. Een bekentenis zou ons ontslaan van het naar voren brengen van ge- ^compromitterende papieren, vonnis uitgesproken zou kunnen woi-den. Helena bleef zwijgen, maar ze dacht na over wat Formanek zo juist had gezegd: Hij zou toch niet ver wachten, dat zij Josef zou vragen om maar te bekennen? Kosek antwoordde voor haar, alsof hij wist wat in haar gedachten omging. Alleen Josef zélf zal kunnen besluiten of hij moge lijkerwijs een bekentenis kan afleggen. Ik, als zijn advo caat, kan hem pas van advies dienen, als ik mij op de hoogte heb gesteld van de betreffende documenten en compromiterende papieren. Formanek glimlachte. Het spijt mij, dat ik het zo moet zeggen, maar een dergelijke procedure is nogal ouderwets. Tegenwoordig staan de openbax-e aanklager en de vex-dediger niet meer als vijanden tegenover elkaar. Ze werken samen. Indien in een politieke zaak het Openbaar Ministerie zegtr We beschikken over getuigen, maar redenen van Staat weer houden ons er van hun namen te noemen, dan moet de verdediging de betrokken getuigenverklaringen als juist aanmerken, want hij kan niet, zonder een politiek mis drijf te begaan, in twijfel trekken, dat de Staat en de Partij niet de waarheid naar voren zouden brengen. En dit geldt des te sterker voor de aangeklaagde, die zijn toestand alleen maar zou vei-ergeren door te ontkennen, waarvoor hij door de Staat is beschuldigd. Ik geloof daar om, dr. Kosek, dat u er beter aan zoudt doen door de aangeklaagde te adviseren om te bekennen, zonder zulke formaliteiten als het bestuderen van de documenten. Kosek wreef met zijn hand over zijn voorhoofd, alsof hij iets weg wilde vegen. Ik ben niet van plan om over juridische theorieën of methoden van ondervraging te gaan discussiëren, maar ik kan in géén geval Josef een advies geven, voor dat ik met hem heb gesproken en zijn kant van de ge schiedenis heb gehoord. De beslissing, of de verdediger toegang kan krijgen tot de verdachte, berust niet bij mij. Dat moet de minis ter bepalen. Het zaterdagvoetbal is praktisch in het water gevallen. Pluvius veroorzaakte deze keer de eerste grote stagnatie en vele ter reinen bleken de geweldige regenval niet te kunnen weerstaan. Intussen heeft deze zaterdag toch het eerste winstpunt opge leverd voor Kennemerland, dat bij SSVU op bezoek was en het zowaar tot een ge lijkspel wist te brengen. Het heeft er wel gespannen en toen SSVU tien minuten voor het einde de leiding nam vreesden we reeds de vijfde nederlaag. Maar ruim een minuut voor het einde kon Wulfraat de gelijkmaker scoren, zodat met één-één ge ëindigd werd. Huizen behaalde de vierde overwinning, maar kx-eeg het eerste doel punt tegen (5-1 tegen NDSM). SIZO kwam eveneens in het strijdperk en stond binnen een kwartier tegen CJVV met nul-twee achter. Daarna miste Klin kenberg een strafschop, zodat met onver anderde stand werd gedraaid. Kort na de pauze scoorde Been het eerste tegenpunt en na een kwartier maakte Van Nieuw- poort gelijk Bij deze twee-twee stand is het gebleven. De stand is thans: Huizen 4-8 SJVV 5-5 IJsselmeerv. 4-8 KMVZ 4-3 SIZO 5-7 Zuidvogels 3-2 OSO 4-6 SSVU 4-5 Spakenburg 4-5 SNL 3-2 NDSM 5-2 Kennemerland 5-1 AMVJ 4-0 In de vierde klasse werd slechts één wedsti'ijd gespeeld. Zandvoortmeeuwen trok naar IJmuiden en vex-loor daar met drie-twee. Door J. de Graaf namen de Zandvoorters de leiding, maar Blinkhol deed de rust met één-één ingaan. Na de rust wisten Roozen en v. d. Steen IJmui den een drie-één voorsprong te bezorgen, doch de eindstand wend tenslotte drie- twee door een doelpunt van A. Paap. MAANDAG 8 OKTOBER Frans Hals: „The bottom of the bottle", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A kiss before dying", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen kameraden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Don Camillo contra Peppone", alle leeft., 8.15 uur. Con certgebouw: Feestavond firma Hogenbijl, S uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 3.30 uur. Stadsschouwburg: „Dolle Toon", 8 uur. Frans Halsmuseum: „Cultuur en Christelijk geloof", lezing volksuniversi teit, 8 uur. Begijnhofkapel: „Groot nieuws in de avond", 8 uur. Zang en Vriendschap: Vragenavend van „de Grotere Wereld", 8 u. DINSDAG 9 OKTOBER Frans Hals: „The bottom of the bottle", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lid<>: „Rock around the clock", 14 ja-r, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A kiss before dying", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen kameraden". 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De witte non", 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Dolle Toon", 8 uur. 1-1. O, wat was dat oude vrouwtje dankbaar, dat haar arme man in veiligheid was. Samen met Merlijn hielp ze de man, die nog erg ontdaan was, naar hun huisje ie lopen, dat even verder tussen de bomen stond. Toen ze daar binnen waren, legde ze haar handen op Merlijn's schouders, met tranen in de ogen en bedankte hem voor zijn hulp. „Ochzei Merlijn. „Dat is toch nietsik kan gelukkig zwemmen, dus kon ifc uw man helpen! Ik ben blij dat ik net in de buurt was!" 9-]0 ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft ini i „Woman and Beauty": VWtKtn/ ..Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland- 1.80 per flacon. NiMe naakt brose nagels sterk ADVERTENTIE VOOR DUIZEHD EH ÉÉH DOELEINDEN DE SAMENZWEERDERS j wij de wetenschap leiden? Maar hij kon toch zijn mening in de faculteit naar voren brengen, wat veel effectiever geweest zou zijn dan het schrijven van illegale pamfletten (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6