Gemeente Haarlem wil lighal van Rode Kruis aankopen Plannen van „Patrimonium": 192 en „Zorgvliet" 128 woningen Verwezenlijking uitbreidingsplan in de toekomst mogelijk Cremer" bestaat '75 jaar Woningbouw in Oud-Schoten Aankoop complex Holland-Nautic Gebouw geschikt voor jeugdwerk Kort en bondig Historie van driekwart eeuw amateurtoneel in Haarlem MAANDAG 8 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Vele landen houden tot 13 oktober Museumweek Variétéavond ten bate van kleuterhuis „Margriet" Politie vraagt getuigen Bouw industriehallen in de Waarderpolder „Heemstede West" speelde „De zon tegemoet" „De oosthoek" hield Achterhoekse cabaretavond Winkeldievegge aangehouden Katholiek IJmond-congres Centraal antenne-systeem bij Volkshuisvesting Marionettentheater van een zestienjarige Aankoop vakantiecentrum te Epe door Haarlem Examens Weekeindeconferentie van vrouwen in de WD Mr. Pitlo wint schietwedstrijd In de woensdag: te houden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad zal de woningbouw-nota van B. en W. aan de orde komen en verder enige voorstellen 0m voorschotten beschikbaar te stellen voor de bouw van woningen in Dolftwijk. Wü hebben reeds aangekondigd, dat B. en W. het noodzakelijk achten over te gaan tot instelling van een afzonderlijke dienst voor de volkshuisvesting. Het voorstel van B. en W. is thans verschenen en zal woensdag behandeld worden. Het verstrekken van voorschotten voor woningbouwverenigingen houdt verband met de bouw van huizen in Delftwijk (Oud-Schoten). De plannen daartoe be stonden reeds geruime tijd, maar ze kon den niet verwezenlijkt worden, omdat het niet mogelijk was tot de bouw over te gaan voor de bedragen, die men zich had voor gesteld. Voorgesteld wordt aan de woningbouw vereniging „Zorgvliet" voor de bouw van 128 arbeiderswoningen (32 benedenwonin gen en 96 boven- en étagewoningen), een dagwinkel, 18 garages en een kantoor op terreinen, gelegen in het uitbreidingsplan Delftwijk", een voorschot te verlenen 'van ten hoogste f 1.915.600. Dit plan komt met dat voor de bouw van 192 woningen c.a. voor de wondngbouwstichting „Patri monium" in de plaats van de plannen van architect Klein voor de bouw van 320 wo ningen, welke B. en W. volgens het sys teem „Rottinghuis" dachten te bouwen. Het college is er niet in geslaagd hiervoor een aanvaardbare prijs te verkrijgen. In de te bouwen woningen kunnen worden gehuisvest 48 gezinnen van vier personen, 64 gezinnen van zes personen en 16 gezin nen van tien personen. De totale bouwkos- te worden begroot op f 1.865.000. De huren zullen vermoedelijk voorlopig gemiddeld f 10.90 per week en per woning bedragen. Voor de garages is een huurprijs van f 6 per week aangehouden, voor de dagwinkel 15 en voor het kantoor f 10. Voor de aan koop en het aanbrengen van 182 gasgey- sers zal naar raming nodig zijn een be drag van f 26.600; voor afschrijving en on derhoud zullen de toekomstige bewoners een bedrag van f 0.60 per week boven de Unesco nam het initiatief Van vandaag tot zaterdag 13 oktober wordt in vele landen een museumweek gehouden. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de Unesco. In Haarlem hebben in dit verband geen bijzondere manifesta ties plaats. De directie van het. Frans Hals museum is niet in staat nog iets te organi seren, enerzijds doordat het voornemen tot het houden van een dergelijke week zeer kort geleden werd vernomen, anderzijds door het druk bezette programma. Het Stedelijk Museum in Amsterdam zal in deze week gratis voor het publiek toegan kelijk zijn. Het Centraal Museum der ge meente Utrecht heeft ter gelegenheid van de museumweek de afdeling „moderne kunst" opnieuw ingericht. Dinsdag zullen daar vier nieuwe zalen worden geopend. Het Dordrechts Museum laat de aandacht voor de museumweek samengaan met de herdenking van de tweehonderd jaar ge leden in Dordrecht geboren schilder Jacob van Strij. Een tentoonstelling van zijn werken en van werken van zijn broer Abraham, zal daar tot vijfentwintig no vember te bezichtigen zijn. Zaterdagavond is er een feestavond ge houden in het gebouw St. Bavo te Haarlem ten bate van het medische kleuterhuis „Margriet". Het kleuterhuis, dat aan alle eisen op het gebied van kleuterverpleging voldoet, werkt met een groot explotatie- tekort ondanks subsidies en bijdrage in de verpleegkosten. Dit jaar heeft men een grootscheepse actie op touw gezet, teneinde dit tekort enigszins te ondervangen. In juni is er een week achtereen een straat collecte gehouden in Haarlem. Het kinder circus „Lambertha" heeft onder leiding van de heer H. C. Hartman, de grote propagan dist van „Margriet", enige voorstellingen gegeven en vele muziekkorpsen hebben een rondgang gemaakt door Haarlems dreven. Het bestuur van het kleuterhuis had al deze medewerkers aan de actie op de feest avond uitgenodigd. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de kinderen van het on langs opgerichte „Haarlems Jeugdtheater", dat binnenkort voor de eerste maal zal op treden in „Treslong" te Hillegom. De heer Hartman opende de avond. In enkele woorden zette hij het belang van het kleuterhuis uiteen. „Door uw gift helpt u mede ook de kinderen van minvermogende ouders ter verpleging op te nemen. Juist zij hebben dit zo broodnodig", zo zei de heer Hartman. Mevrouw Brouwers dankte, namens het kleuterhuis. allen, die hun vrije tijd, geld en moeite hadden opgeofferd voor dit goede doel. Arie Hoogers, die dit jaar bij de collectes het meest had opgehaald, kreeg als dank een cadeautje. Ook de heer en mevrouw Hartman werden niet verge ten. Ook zij kregen een geschenk namens het kleuterhuis. Het gevarieerde variétéprogramma bracht stemming en jolijt. Vooral de vele kinderen gaven met hun voeten stampend en in hun handen klappend, luidruchtig blijk van hun enthousiasme. Een kront jongband, de Tirolerkapel, onder leiding van Willy van Baekel, een cabaretgezel schap, clowns en acrobaten stonden borg voor het welslagen van de avond. Een openbaring was het optreden van de zeven jarige José van den Berg, één van de jong ste medewerkstertjes van het Haarlems Jeugdtheater. In een grappig Tiroler jurkje gestoken, danste zij op uiterst natuurlijke wijze een balletsolo. Een aardige bijkom stigheid is, dat zij vroeger een patiëntje van het kleuterhuis is geweest. Een personenauto heeft zaterdagavond op de hoek van de Riviervismarkt en de Jans straat te Haarlem een negenenveertig-jarige fietser tijdens het inhalen aangereden. Met oen gebroken rechterheupbeen is hij in het Grote Gasthuis opgenomen.. De personenauto is na het ongeval door gereden. Getuigen van deze aanrijding wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie van het bureau Smedestraat. huurprijs verschuldigd zijn. Voor de tuin aanleg is f 25.000 nodig. De bijdrage van de bewoners zal f 0.40 per week moeten bedragen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan c!e woningstichting „Patrimonium" voor de bouw van 192 arbeiderswoningen (48 benedenwoningen en 144 boven- of etagewoningen) en 9 garages in „Delft wijk" een voorschot te verlenen van ten hoogste f 2.731.400. Ook dit plan komt in de plaats van de plannen van architect Klein voor de bouw van woningen volgens het systeem „Rottinghuis". De totale bouw kosten worden begroot op f 2.650.000. De huren zullen vermoedelijk voorlopig ge middeld f 11.10 per week en per woning bedragen. In de woningen kunnen worden gehuisvest 88 gezinnen van vier personen, 96 gezinnen van zes personen en 8 gezin nen van tien personen. Voor de garages is een huurprijs van f 6 per week aangehou den. Ook zullen gasgeysers worden ge plaatst en een plantsoen worden aange legd. Hierdoor zal de huur met f 0.60 en f 0.40 per week worden verhoogd. Op 18 mei van het vorig jaar besloot de gemeenteraad van Haarlem een krediet van f 304.900 beschikbaar te stellen voor de bouw van drie industriehallen, voorzien van twee voorbouwen, op een terrein aan de Nijverheidsweg in de Waarderpolder. Dit bedrag is niet meer toereikend en daarom stellen B. en W. voor het krediet met f 86.100 te verhogen. Ten behoeve van de bouw van een hal ten dienste van de dienst bescherming bevolking, eveneens te stichten op dit terrein, vragen B. en W een krediet van f 71.000. Voor de drie objecten komen twee ge gadigden in aanmerking, te weten de heer P. Kreeft te Haarlem en de vennootschap onder firma Airsol International Trading, gevestigd te Amsterdam. Eerstgenoemde heeft een metaalbewerkingsbedrijf en de andere firma beweegt zich onder meer op het gebied van vervaardiging van grammo foonplaten en geluidsinstallaties. B. en W. stellen de raad voor een overeenkomst aan te gaan met deze twee gegadigden voor ge bruik der hallen. De toneelvereniging „Heemstede-West" had ditmaal voor de opening van het sei zoen het ernstige genre uitverkoren boven een blijspel, welke keuze zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem resul teerde in de opvoering van „De zon tege moet" een toneelspel in drie bedrijven door Will, van der Berg. Het gegeven hiervoor is door de auteur stellig niet onverdienste lijk bedacht, al heeft hij het dan soms vrij slordig uitgewerkt, waardoor hij meerma len van goedkope toneeleffecten gebruik heeft gemaakt. De intrige is overigens aardig gevonden. Frank Roodselaar een vlieger wordt ten gevolge van een ongeluk blind. Hij denkt, dat het een tijdelijke blindheid is en dat geeft hem de moed. Zijn broer is er echter met zijn meisje vandoor gegaan. Dit opper vlakkige wezentje is de oorzaak van menig conflict tussen beide broers. Tijdens een ruzie hoort Frank, dat hij ongeneeslijk blind is, een feit, dat zijn familie steeds voor hem verborgen heeft gehouden. Frank is door deze brute mededeling dermate ge broken dat hij nu definitief een einde aan zijn leven wil maken. Hij wordt daarin weerhouden door een toegewijde verpleeg ster. Onder regie van Theo Dammiaans wist „Heemstede-West" deze historie over het algemeen uitstekend te realiseren, al was het dan ook jammer dat de belangrijke rol van de broer aan een debutant moest wor den toevertrouwd. Alleen met toewijding kon een lastige scène als tussen hem en Frank niet worden gered. Jammer dat An- toon Jansen, als Frank, door hem te weinig tegenspel geboden werd, vooral om dat deze de rol van de zwaar getroffen vlieger rustig en met een overtuigende ze kerheid heeft uitgebeeld. Hij werd knapper terzijde gestaan door Jannet Foks als de toegewijde verpleegster. Verder geslaagde typeringen zagen wij van Lien Wijnstroom in een moederrol, de vrijpostige en toch hartelijke werkster van Annie Jeltema en de gedecideerde majoor-vlieger van Wim Gardien. Met Joke van der Veldt, Ans Vis ser en Piet Böhm in de kleinere rollen vormden zij een aardige bezetting. De Overijselse, Gelderse en Drentse ver eniging „De Oosthoek" te Haarlem hield zaterdag in restaurant „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan een originele Achterhoekse cabaretavond, welke te oordelen naar het applaus bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak is gevallen. In rijn openingswoord, waarbij hij in het bijzonder de aanwezige leden van zusterverenigingen uit Alkmaar en Amsterdam van harte welkom heette, bracht de voorzitter van „De Oosthoek", de heer G. Komduur, de aandacht op het feit. dat de vereniging volgend jaar november haar dertig-jarig bestaan zal vieren. De heer Komduur wekte de leden op reeds thans hun medewerking aan de voorbereiding van deze zesde lustrumviering toe te zeggen. De spreker zei verder de instandhouding van de streektaal zeer belangrijk te achten, van daar dat voor deze feestavond een cabaret gezelschap was uitgenodigd, dat zich hoofd zakelijk van het Twentse dialect zou be dienen. Nadat het programma met het zingen van het Twentse volkslied was geopend, zorgde het cabaretgezelschap „De Heikneuters" er voor dat de goede stemming er van het be gin tot het einde in bleef. Ernst en luim wisselden elkaar af, maar et, -Jan en Hen drik zorgden er wel voor dat de vrolijkheid in de ten tonele gevoerde schetsjes de bo ventoon behield. Een groot lachsucces was vooral het lied waarin Jan en Hendrik de balletaspiraties van Jet bezongen. Ook de door Jet gezongen Weense liedjes oogstten een verdiende bijval. Tot besluit van de avond was er een ge zellig bal waarbij de muziek werd verzorgd door „De Kruidnoten" onder leiding van de heer Grootegoed. Zaterdagmiddag heeft een dertigjarige vrouw getracht een jumper en twee pull overs te ontvreemden uit een confectiebedrijf te Haarlem. Zij werd op heterdaad betrapt en de politie heeft procesverbaal tegen haar opgemaakt. Dat ook in het katholieke volksdeel het belang van de IJmond-ontwikkeling wordt ingezien en dat men er zich intensief mee bezig wenst te houden, zowel in sociaal- economisch, sociologisch als louter geeste lijk pedagogisch opzicht is zaterdag weder om bewezen tijdens het IJmond-congres, dat bij wijze van ernstig beraad gehouden is in het missiehuis te Driehuis en waar niet alleen in een aantal voordrachten, maar ook in de discussies de problematiek meermalen tot in de kern werd geraakt. Al theoretiseerde menige inleider wat al te degelijk, de geboeid-luisterende aan wezigen, onder wie zich een gedeelte van de dag ook de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, de professoren Horsten, Fro- De gemeenteraad van Haarlem zal woensdag beslissen over het reeds aange kondigde voorstel van B. en W. om voor de gemeente aan te kopen voor de prijs van f 1.600.000 het scheepswerf- en machine fabriekscomplex „Holland-Nautic" aan de Spaamdamseweg. B. en W. delen de raad mee, dat onder handelingen met het makelaarskantoor oorheen R. Zwolsman n.v. te 's-Graven- ger en de deken Hosman bevonden terwij) j lge> ertoe geleid hebben dat-de gemeente m des middags ook de president-directeur van Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz blijk gaf van zijn belangstelling, hebben in de door wrochte inleidingen de groeiende tegen stellingen kunnen beluisteren tussen stede lijke concentratie in een industriegebied en de geestelijke behoeften. Dat de gedach te in katholieke kring als credo wordt aanvaard, dat de produktie geen doel is, maar dat de geestelijke en sociale aspecten zwaarder wegen, was een der positieve tekenen aan de wand tijdens dit congres. In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een krediet van 19.500 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een antenne-systeem ten behoeve van het complex van 224 wonin gen van „Volkshuisvesting" in Delftwijk in I-Iaarlem-Noord. Over het systeem schre ven wij dezer dagen naar aanleiding van het in gebruik nemen van de eerste wonin gen. Het ligt in de bedoeling op alle acht blokken een antenne te bouwen. De acht antennes zijn bestemd voor alle bewoners der 224 woningen. Een mastbos van (tele visie) antennes op de daken, dat voort durend dichter zal worden, biedt uiteraard een zeer onaantrekkelijke aanblik. Boven dien wordt vernieling van daken, bij toe passing van het gedachte systeem, voor komen. De leidingen worden gelegd met in iedere woning een wandcontactdoos voor radio-aansluiting. De kosten worden ge raamd op 19.500. Wordt er bovendien in elke woning een wandcontactdoos voor televisie-aansluiting aangebracht, dan zullen de kosten 22.500 bedragen. De voorkeur van B. en W. gaat echter uit naar de uitvoering van 19.500. Als een huurder van een woning een tele visietoestel aanschaft, kan hij voor een gering bedrag een wandcontactdoos krijgen. Ofschoon het „leven" van de marionet zich gewoonlijk steeds in een miniatuurwereld pleegt af te spelen, is deze omschrijving wel in het bijzonder van toepassing op het ma rionettentheater „La Condola", waarvan wij zondagmiddag een voorstelling hebben bij gewoond in het troephuis „Kortenaer" aan de Haviksweg. in de omgeving van het sta tion Heemstede—Aerdenhout. Dit theater is namelijk geheel vervaardigd door de zestien- jarige Jacques Vernout, wiens hobby ont- stond nadat hij van de kunstschilder Jaap Wiegersma eens een marionet ten geschenke had ontvangen. Hij bouwde daarop een theater met behulp van een schilderijlijst- waarna hij vervolgens de decors, verlichting en diverse requisieten vervaardigde. Het resultaat getuigt stellig van enige smaak en gevoel voor deze kunstvorm, hoewel dit alles uiteraard nog op een enigszins primitieve wijze tot uitdrukking wordt gebracht. Maar dit betekent tevens de grote charme van de vertoning, die met humor en een jongens achtige vrijmoedigheid geschiedt. Verrassend was het gebruik van een mi crofoon in een gebouwtje, met een totaal oppervlakte van slechts enkele vierkante meters. Het publiek heeft er echter weinig hinder van ondervonden, want het apparaat weigerde de gehele middag dienst! De voor stelling begon met het optreden van een marionetten-pianist, die op een eveneens door Jacques Vernout vervaardigde minia tuur-vleugel een via de versterker ten ge hore gebrachte compositie van C-hopin met grappige gebaartjes begeleidde. Een tweetal filmstrips „De kroning van koningin Elisa beth" en „De opgravingen bij I'ompeji en Herculaneum" sloten daarop het gedeelte voor de pauze af. Daarna volgde het hoofd nummer: de vertoning van „De heksen van Holland", een marionettenspel door de jeug dige ondernemer van het theater geschreven. Niemand zal van uw verslaggever verlangen dat hij deze voorstelling aan een critische beschouwing onderwerpt. De auteur en ma rionettenspeler is immers nog op een leef tijd, die hem voor een dergelijke beoordeling een soort vrijgeleide geeft. Het zij dan vol doende vast te stellen, dat vooral de vol wassen toeschouwer aan een dergelijke op voering een plezierige ervaring beleeft. Niet alleen door de bravoure waarmee de stem men van de koning, zijn vrouw de burge meester van Haarlem en de heks worden geïmiteerd, maar ook door de hele „knusse" sfeer die deze voorstelling kenmerkt. Waar naast zich dan een zeker gevoel van bewon dering opdringt voor de goede smaak en handigheid, waarmee de diverse benodigd heden voor de toneelaankleding door Jacques Vernout werden vervaardigd. Tenslotte zij nog even gewezen op een vergissing in onze weekagenda, waarin staat vermeld dat het theater „La Condola" hedenavond nog een voorstelling geeft. Deze heeft namelijk reeds zondagavond plaats gevonden. de gelegenheid is de terreinen met opstallen en water van de „Holland-Nautic" aan te ko pen. Hierbij is niet begrepen een kantoor en fabriekshal; deze zijn aan de PTT ver huurd. In de koop is wel begrepen een ter rein met een portiershuisje. Dit terrein is bedoeld om als uitweg te dienen zowel voor het door de gemeente aan te kopen com plex als voor de aan de PTT verhuurde gebouwen. B. en IV. vragen de raad krediet van 210.000 Het voorstel van B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad over de aankoop van een vakantiecentrum in de gemeente Epe op de Veluwe, waarover wij een dezer da gen schreven, vermeldt, dat het centrum „Tongeren" met inventaris en het aan grenzende bos te koop is voor f 135.000. De oppervlakte is 3.33.10 ha. Verder zullen bedragen van f 60.000 voor het treffen van voorzieningen en van f 15.000 voor aan vulling van de inventaris nodig zijn. Als gevolg van de toegenomen vraag naar vakantieverblijven van de zijde van particuliere bedrijven, overheids- en semi- overheidsinstellingen ondervinden de cen trale commissie kindervakantiezorg en de jeugdorganisaties, aangesloten bij de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, de laatste jaren grote moeilijkheden bij het zoeken naar passende kampgelegenheid. Dikwijls moeten de instellingen de kampen een jaar tevoren weer inhuren om zekerheid te hebben, dat het volgend jaar over onder dak voor de diverse groepen kan worden beschikt. Hieraan zijn echter - aldus mer ken B. en W. op - grote bezwaren verbon den, onder meer omdat op dat ogenblik meestal nog niets bekend is over de groot te en samenstelling van de groep en over de omvang van de van overheidswege te verstrekken subsidie en de bijdragen van particulieren. De onderwijsinstellingen ondervinden dezelfde moeilijkheden bij het zoeken naar geschikte mogelijkheden voor het houden van conferenties, het beleggen van con tactbijeenkomsten met groepen van ouders en onderwijzend personeel en het organi seren van meerdaagse schoolreizen en schoohverkweken. Vooral de schoolwerk- weken nemen meer en meer een vaste plaats in op het schoolprogramma. Op grond van de ontwikkeling van het sociaal-toerisme is. volgens B. en W„ de verwachting gewettigd, dat binnen enkele jaren nagenoeg alle beschikbare kampge legenheid in handen zal zijn van particu lieren, bedrijven, verenigingen en over heidsinstellingen. Het aan te kopen pand. dat oorspronke lijk is gebouwd als vakantietehuis voor een christelijke jeugdorganisatie liikt. aldus B. en W„ voor het beoogde doel bijzonder ge schikt en kan, indien van stapelhedden gebruik wordt gemaakt, ruimte bieden aan tachtig personen. Amsterdam. Gemeente Universiteit: Doc toraal examen geneeskunde: mej. A. C. Ger ritsen, E. Stegwee, A. de Haak. J. M. Jan broers. Th. M. Nieuwenhuis. H. J. Funke. B. J. Hellebrekers. F. H. J. M. Harbers, mej. M. E. H. Otto, H. A. Deur, J. Blok. G. O. L. ter Borg. J. H. Ba.vens. J. van der Zee, A. L. Bloch. mej. L. Koets, J. M. van Nouhuys, mej. J. Klomp (met lof), E. Desser. A. M. Smit, Oe Po Giok. mevr. H. Hellendoorn Smit, H. R. Kormos. T. E. W. Feitkamp, C. C. Delprat. Oei Tiang Lian. A. Jansens. L. Bienfait, W. J. van Duivenboden, A. M. J. Moers, C. J. M. Vlootman, mej. N. Boon. mej. N. Loeber, R. J. M. Croughs, allen te Amsterdam; mej. J. E. Straatman, Hilver sum; A. C. Stutterheim, Haarlem; J. Lam mes, Alkmaar; D. van Aalten. Zaandam. Nijmegen. Doctoraal examen sociale we tenschappen: J. Folkers, Heer (L.); A. H. M. Struik, Nijmegen. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, geti teld „Magnetic properties of cobalt in Co304 and other oxides", de heer P. Cossee, geboren en wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Groningen. Tot arts bevorderd: mevr. G. KopsteinOudeman, Groningen; E. W. Melchior. Maassluis. Kandidaatsexamen ge neeskunde 2 b: mej. Y. C. M. van der Hoorn, Groningen; H. Gerrmann. Groningen; H. ril. Lindemann, Oude Pekela; H. F. Pasma, Bolsward. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld ten behoeve van het Haarlemse jeugdwerk van liet Neder landse Rode Kruis voor de som van f 7500 aan te kopen de lighal met dienstgebouw aan het Houtmanpad 22 en kredieten van f 33.000 en f 9350 beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen en voor inrichting en meubilering. De lighal van het Rode Kruis is enkele maanden geleden gesloten en de gemeente Haarlem is in de gelegenheid gesteld het gebouw te kopen. Het gebouw verkeert dringend behoefte aan een zogenaamd ka dervormingscentrum, een lokaliteit waarin de verschillende jeugdorganisaties hun vormings-, kader- of leidersbijeenkomsten en vergaderingen kunnen houden. Om het gebouw aan zijn nieuwe bestem ming te laten beantwoorden zullen enige voorzieningen en verbouwingen nodig zijn. De bestaande lighal zal door een tussen wand met dubbele deur in tweeën worden verdeeld en de open zijde aan de zuidoost kant van de lighal worden afgesloten door een glaswand met twee dubbele glasdeu ren. In de twee te vormen ruimten zullen nieuwe vloeren moeten worden aange bracht. Tevens zullen voorzieningen nodig zijn voor toiletten, garderobe en een rij wielbergplaats. De verdieping van het oorspronkelijke woongedeelte zal als be- constructief nog in goede staat. Daarmee waarderswoning worden ingericht. Het rekening houdend en gelet op de omstan digheid, dat het gebouw op gemeentegrond is gelegen, achten B. en W. de vx-aagprijs van f7500 redelijk. Bij aankoop komt de gemeente in het bezit van een gebouw dat, mede door zijn gunstige ligging, bij uitstek geschikt is om ter beschikking te worden gesteld van het Haarlemse jeugdwerk, aldus delen B. en W. aan de raad mee. Er bestaat namelijk huidige eetzaaltje op de begane grond zal worden bestemd voor kleinere bijeenkom sten. De bestaande keukenruimte en de centrale verwarrfiing in het w onhuisge- deelte behoeven enige voorziening. De kosten voor bouwkundige voorzienin gen zullen naar x-aming f 33.000 bedragen en met de inrichting en meubilering zal een bedrag van naar schatting f 9350 zijn gemoeid. Het bezit van het complex is voor de gemeente van belang wegens de verwezen lijking van het voor het gebied geldende uitbreidingsplan. De aan het complex gren zende woonwijk heeft grote behoefte aan groenvoorziening. Een andere niet minder belangrijke fac tor vormt volgens B. en W. de bestaande brug in de Spaamdamseweg. Deze brug is veel te smal en verouderd; in de toekomst zal zij in betekenis toenemen als de noord-zuid vex-binding langs de Spaam damseweg van belang is als verkeersader. Bij aankoop van het complex zal de ge meente tevens de eigendom verwerven van de andere helft van het water langs de Paul Krugerkade. Hierdoor zal ook de brug over dat water kunnen worden verwijderd. De gemeente is tevens in de gelegenheid om van „Holland Nautic" over te nemen de nog twee jaar lopende optie tot aankoop voor f 12.000 van een perceel aan de Spaamdamseweg. Mocht aankoop van dit perceel te zijner tijd niet nodig blijken, dan behoeft van dit optierecht geen ge bruik te worden gemaakt. Het complex is in verschillende*gedeelten verhuurd. De verkoopster heeft alle lopen de huren inmiddels opgezegd. In afwach ting van de realisering van de plannen met betrekking tot het onderhavige complex zal de gemeente in de gelegenheid zijn terrei nen en opstallen in gebruik te laten bij, of eventueel in gebruik te geven aan in dustriële ondernemingen, welke daarvoor in aanmerking komen. Tenslotte delen B. en W. mee, dat de gemeente, gelet op de ligging van het com plex, groot belang heeft bij de verwerving daai-van en dit in aanmerking nemende achten zij de gevraagde prijs verantwoord. De oppervlakte is ongeveer 60.000 vierk. m. BINNENLAND Afscheid prof. Jan Smit. Voor een vol ledig bezette zaal heeft prof. dr. Jan Smit zaterdagmiddag afscheid genomen als hoog leraar in de microbiologie aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Professor Smit gaf een openbaar afscheidscollege over de strijd van de mens met de ziekteverwekken de microben in de loop der eeuwen. Deze strijis thans in een zodanig stadiur re- komen. aldus de scheidende hoogleraai\ dat verwachtingen van een tijd zonder gevaar van ziekteverwekkende bacteriën in de toekomst allerminst misplaatst mogen wor den geacht. Reeds bezit Nederland 'en tbc- vrije veestapel. Veiligheid wegverkeer. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Watei-staat is aan jhr. Th. Röell, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van de vaste commissie veiligheid wegverkeer. In zijn plaats is benoemd de heer K. J. Schum- melketel, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeei-. Dodelijke val. Bij het optakelen van een kist naar de vierde verdieping van een wol- Ier '-•ffenfabriek in de Goirkestraat te Til burg is de 16-jarige J. P. F. Brands, wo nende Ringbaan-Oost te Tilburg naar beneden gestort. Hij trachtte de kist te grij pen, toen deze weer naar beneden schoot. Met zeer ernstige verwondingen werd de jongeman naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij inmiddels aan zijn kwetsuren is bezweken. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagavond werd een negentienjai'igc motorrijder uit Hillegom op het kruispunt ZandvoortsewegTeding van Berkhoutlaan in Aerdenhout aangereden door een ach teropkomende personenauto. De bestuurder van de auto had te laat opgemerkt, dat de motorrijder linksaf sloeg. De motorrijder, die op de weg werd geslingerd, werd voor controle naar het Marinehospitaal in Over- veen overgebracht. Na onderzoek werd de jongeman, die vermoedelijk inwendige kneu zingen had opgelopen, naar huis vervoei'd. Beide voertuigen werden beschadigd. 99 EEN DER BESTE Haarlemse amateurtoneelverenigingen, de Letterlievende Ver eniging J. J. Cremer" viert in liet seizoen 1956—'57 een jubileum, dat een belangrijk aantal decennia der toneelspeelkunst omspant. Op 2 april 1957 zal het namelijk vijfenzeventig jaar geleden zijn, dat „Cremer" werd opgericht. „Onder het beoefenen van toneelkunst eenige winteravonden in gezellige kring door te brengen", zo luidde de doelstelling van de stichters der vereniging, die dan ook de daarbij passende naam „Onder ons" aan hun taneelclub verbonden. Uit dat „Onder ons" is „Cremer" ontstaan. Want de leden der vereniging die al spoedig in de timmermanswinkel van C. H. van Looy tezamen met C. J. van Gasteren en W. F. Heyligers het drieman schap van oprichters vormend hun eerste repetities hielden, vonden de naam „Onder ons" toch niet een waardige betiteling hunner verder strekkende aspiraties. Zij verkregen van de nabestaanden van de toen nog populaire schrijver Jacob Jan Cremer toestemming om zijn naam aan de vereniging te verbinden. Zo werd „Onder ons" herdoopt in „J, J. Cremer". De naam werd een begrip. De schrijver Cremer is voor de Haarlemmers geleidelijk helemaal schuil gegaan achter de vereniging, want wie thans Cremerzegt. denkt in Haarlem aan amateurtoneel van een door gaans voortreffelijke kwaliteit. OF DIE KWALITEIT er altij-d is geweest, wijzen de archiefstukken niet afdoende uit. Dat is trouwens ook een aangelegenheid, die niet gemakkelijk valt te onderzoeken: er is een groot verschil tussen het toneel van nu en voor de oorlog, tussen de speel stijl van thans en die van zovele jaren ge leden. Onbetwistbaar is het amateurtoneel vooruit gegaan, maar wat hetzelfde moet zijn gebleven is de animo, waarmede men de toneelspeelkunst heeft beoefend. De animo verlegde het accent van de gezel ligheid in „Onder ons" naar het „beoefenen der toneelkunst" in J. J. Cremer. Reeds vijfenzeventig jaar geleden wilde men met alle krachten en middelen, die ter beschik king stonden, zo goed mogelijk toneel spelen. Bij het tienjarig bestaan van Cre mer werd in het seizoen 18911892 al een internationale toneelwedstrijd geox-gani- seerd. Jaren lang werd dat ieder lustrum herhaald. Dat getuigt van evenveel onder nemingszin als geloof in eigen klasse. „Cremer" deed van meet af aan van zich spreken. Wanneer men er de dagbladrecen sies op naslaat, lees men heel wat prijzende en lovende critieken. De oud-toneelrecen sent J. B. Schuil, die 112 opvoeringen van Cx-emer heeft „verslagen", van 19101942, is de eerste om van zijn bewondering voor de vei'eniging te getuigen, dankbaar memo rerend, dat „Cremer" twee stukken van zijn hand in april 1904 ten doop hield. Dat is trouwens geen zeldzaamheid geweest bij de letterlievende vereniging het ten doop houden van toneelstukken, die schrijvers van naam aan „Cremer" toevertrouwden. Justus van Maurik, Willem Schuurman, J. B. Schuil, jhr. Van Riemsdijk, dr. G. Nolst Trénitc zagen zo hun werk in première gaan. Henk Bakker, de huidige regisseur der vereniging, ook al een zeer produktief auteur, heeft vooral met zijn bewei-kingen van de Camera, Sara Burgerhart en Ferdi nand Huyck veel succes geoogst. Hij kon ze bij en met „Cremer" in px-achtige mon teringen realiseren. De prijzenkast van „Cremer" bevat on derscheidingen, die de bloei der vei-eniging op niet mis te verstane wijze symboliseren. Het repertoii-e legt ook al getuigenis af van het niveau waarop de vereniging zich be woog. En onder de regisseurs heeft men „gekende namen" zoals in het grijs ver leden G. J. van Gasteren, H. H. Groote wortman, Jan Wensma sr., H. Th. Coppiers, J. W. L. Brossaard, Jan van Dommelen, en voor een recent verleden Kees Crom- bouw, A. Schinkel, Willem Hunsche. Nog altijd fungeert een Cremer als bescherm heer. Het is thans de in de V.S. vei-blijven- de heer H. T. Cremer. Ere-vooi'zitter is jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk. HET NIJVERE BESTUUR der vereniging onder pi-esidium van mr. J. A. P. C. ten Bokkel heeft voor het jubileumseizoen een programma opgesteld, dat recht doet we dervaren aan de betekenis van „Cremer" voor het Nedex-landse amateurtoneel, ."en aantal gastvoorstellingen ontbx-eekt daax-bij niet. Zo kan men zelf de status van „Cre mer" met andere vooraanstaande verengin gen vergelijken. De gastvoorstellingen gel den tegelijk voor het Landjuweel, waarin „Cremer" zelf meedingt in februari 1957. Het seizoen wordt op 18 oktober geopend door „Mutua Amicitia" te Rotterdam, dat in de Haarlemse schouwburg onder regie van Richard Flink „Zijn zoons" komt op voeren van Arthur Miller. Met „Een fees telijke dag" door Andrew Rosenthal ver schijnt „Cremer" zelf op 27 november. De „Haarlemse Toneel Club" en „Litteris Sacrum" uit Leiden zullen respectievelijk op 16 januari 1957 en eind maart van dat worden voortgezel. jaar optreden. De slotvoorstelling neemt de jubilerende vereniging half mei 1957 voor haar i-ekening. EEN FEESTVIERING DERHALVE, die op de eerste plaats een toneelfeest wil zijn. Dat lag voor wie de letterlievende vereni ging kent, in de lijn der verwachtingen Met een verleden, dat haar voor de toe komst sterkt, treedt ze jong en veerkrach tig voor het voetlicht. En in het licht der publiciteit, dat wij over haar deden schij nen. ons welbewust, dat zij het ten volle verdient. Zaterdag 6 en zondag 7 oktober hebben de leden van de organisatie vrouwen in de VVD te Oosterbeek hun jaarlijkse zeer druk be zochte najaarsconferentie gehouden. Zaterdagmiddag hield het tweede kamer lid, mr. H. F. van Leeuwen, een lezing over lonen en prijzen. Zaterdagavond gaf me vrouw mr. J M. StoffelsVan Haaften, even eens lid van de Tweede Kamer, een uiteen zetting over de wet tot opheffing van dc handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. De avond werd besloten met een causerie over indrukken uit emigratiegebie- den door mevrouw dr. M. Hartgerink—Koo- mans te Groningen. Tijdens de zondagochtendvergadering werd door de presidente, mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, lid van de gemeente raad van Haarlem, en door het iid van de Tweede Kamer, mevrouw A FortanierDe Wit, een groot aantal vragen beantwoord. Zondagmiddag werd de vergadering beslo ten met een voordracht over het onderwerp „De belastingen en de vrouw" loor de heer M. A. Wisselink te Heemstede, belastingcon sulent en privaat docent le Amsterdam. Hedenmorgen werden onder grote belang stelling, ook van de zijde der autoriteiten, de nationale schietwedstrijden op de schiet banen aan de Zeeweg te Overveen ingezet. De loco-burgemeester van Bloemendaal. mr. J. C. C. W. Hijszeler. verrichtte de officiële opening. Hoofdinspecteur L. David son. voorzitter van de politiesportvereniging te Haarlem heette allen welkom en dankte de besturen van dc politiesportclub Bloe mendaal en de politiesportvereniging te Haarlem en Zandvoort. die deze wedstrijden hebben georganiseerd. Onder de aanwezigen bevonden zich mr. dr R. W. H. Pitlo substituut-officier van justitie, luit.-kolonel F. van der Mey. gar nizoenscommandant van Haarlem, majoor A. W. J. Hoogfeld en tal van korpschefs. In het bijzonder roemde de heer Davidson dc medewerking van overste Van der Me; en de goede verstandhouding tussen garnizoen en politie. Mr. J. C. C. W. Hijszeler noemde deze politiewedstrijden. waaraan rijks- en gemeentepolitie benevens de koninklijke marechaussee deelnemen, een belangwek kend gebeuren. De heer J. Niewold, voorzit ter van de Nederlandse Politiestvrtbond, sprak de wens uit. dat deze wedstrijden voor de organiserende afdeling tot goede resul- aten zullen leiden. Mr. Hijszeler loste het eerste schot na- turlijk in de roos en de diverse autoritei ten toonden ook hun Nchietvaardigheid. Eerste prijswinnaar werd mr. dr. R. W. H. Pitlo met zesentwintig punter. De hoofd commissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne, kreeg de poedelpi-ijs. De wed strijden zullen tot en met zaterdag 13 oktober

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7