In het Haarlemse woonwagenkamp heersen minder frisse toestanden Laatste bloemenpracht en trekvogels in bos en veld Sociale Raad heeft nodige verbeteringen voorgesteld Kilo's slanker BonKorets Kort en bondig Herfst in en om Haarlem Installatie mr. J. D. Vink als rechter te Haarlem Aardappelprijs bollen- bedrijf vastgesteld Woningbouwnota morgen niet in de raad Aandacht voor „Facetten" was uitzonderlijk Incassodienst kwam I80OOO maal voor gesloten deur Haarlemse K.A.B. opent winterprogramma Wethouder Happé spreekt over woningbouw-rapport Receptie van HPC Advocaat uit Overveen door hof vrijgesproken J. C.. D. van den Bussche vijftig jaar bij de belastingen Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarverslag Haarlemse brandweer Winterprogram „Psychical Research" Inademen. Adem vasthouden. Uitademen DINSDAG 9 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Haarlemse woonwagenkamp, gelegen achter de woonhaven in de Waarderpolder, verkeert in een toestand, die men bepaald niet meer fris kan noemen. Aan de rand van het kamp stapelt zich allerlei vuil op, vlak naast de wagens, waarin volwassenen en kinderen dagelijks moeten leven. De bewoners zijn uiteraard voor deze vuilopeenhoping verantwoordelijk; wel bezoekt de gemeentelijke reinigingsdienst geregeld het kamp, maar deze haalt alleen het vuil op, dat in de daarvoor bestemde werpplaats wordt gedeponeerd. De minder frisse toestanden zijn voor de Sociale Raad aan leiding geworden voorstellen ter verbetering aan B. en W. te doen. De bewoners echter schijnen de weg naar deze vuilstortplaats niet te kunnen vinden, of die weg schijnt naar de zin van de men sen te lang te zijn. Het vuil wordt dan ook vlak achter het woongedeelte gedeponeerd en niemand bekommert er zich om, hoe lang dit daar blijft liggen. Het gaat hier niet alleen om het dagelijkse huisvuil, maar ook de uitwerpselen van dieren en mensen komen niet in de daarvoor bestemde ruim ten terecht. Van de enkele w.c.'s, die de gemeente op het kampterrein heeft geplaatst, wordt weinig gebruik gemaakt. De deuren staan altijd open, omdat de sloten blijkbaar geen lang leven waren beschoren. De w.c.'s worden schoongehouden door de gemeen telijke reinigingsdienst, maar verder laat niemand zich er iets aan gelegen liggen. Nu wordt de netheid van dit kamp be paald niet bevorderd door de overige toe stand, waarin „Waarderveld" zoals B. en W. onlangs het kamp hebben gedoopt verkeert. Een vergelijking met andere woonwagenkampen in den lande maakt uit, dat het Haarlemse kamp bepaald een slech te uitzondering is. Het kamp vertoont ver scheidene gebreken, die uiteraard een alge- mene netheid van de bewoners niet bevor- i deren. Niet alleen de w.c.'s verkeren in een I minder gewenste toestand, ook de water- voorziening is beslist onvoldoende. Bij de wasplaats waar vier personen tegelijk de was kunnen doen staat een pomp en in het andere gedeelte van het kampterrein is een kraan. Thans ondervindt men hiermee nog geen narigheid, maar zodra het gaat vriezen, raakt de kraan bevroren. Het ge volg is, dat men de gehele dag de kraan laat lopen, om bevriezing tegen te gaan, waardoor op de grond echter een ijsepiegel ontstaat. Wil men het kamp in een betere toestand brengen, dan zal de watervoorzie ning, die thans hoogst onvoldoende is, die nen te worden uitgebreid. Het is tevens gewenst meer vuilnisstortplaatsen aan te leggen. De bestrating van het terrein en de ver lichting komen ook voor verbetering in aanmerking. Het terrein wordt verlicht door vier lantaarns, die echter bij onvol doende bescherming niet lang in tact blij ven. Het zal daarom noodzakelijk zijn, deze lantaarns een betere bescherming te geven, wil men deze tenminste voor vernieling vrijwaren. De Sociale Raad heeft ook het oog gericht op de toestand, waarin dit kamp verkeert. Men heeft een vergelijking getrokken met andere kampen (onder andere Leiden en Maastricht) en van zijn bevindingen rap port uitgebracht aan Burgemeester en Wet houders van Haarlem. In dit rapport wor den voorstellen gedaan, ten einde de no dige verbeteringen aan te brengen. Het zal van een goed toezicht afhangen, of deze verbeteringen ook werkelijk effect zullen sorteren. Over vele kampen is een kamp leider aangesteld, die tevens als onbezol digd gemeenteveldwachter fungeert. Bij het Haarlemse kamp echter ontbreekt een kampleider, zodat onvoldoende controle wordt uitgeoefend. Wel houdt de politie geregeld een oogje in het zeil, maar dit toe zicht is uiteraard onvoldoende om vernie lingen en dergelijke te voorkomen. Het woonwagenkamp fungeert tegen woordig ook al als verzamelplaats van enige woningnoodgevallen. Gemiddeld staan er twintig wagens in het kamp, maar die zijn niet alle van trekkers. Van oude autobussen is het onderstel verwijderd en enkele van deze bussen hebben permanent staanplaats op het terrein gekozen. In een oude bode auto slaapt een gezin van man, vrouw en vier kinderen op matrassen, die op de straatstenen moeten worden gelegd bij ge brek aan een vloer. Ook in andere busrestanten wonen mensen, die eigenlijk niet in het woonwagenkamp thuishoren, maar daar door de woningnood zijn verzeild geraakt. Bewoners van een wagen klaagden dat zij al zes jaar voor een woning staan ingeschreven, maar nog steeds geen uitzicht hierop hebben. „Wij willen hier wel weg", zei de vrouw, moeder van twee kinderen, „want de toestanden zijn niet om uit te houden. Dat hier niet naar gekeken wordt, snap je niet." Vanmorgen is als rechter in de Haarlem se rechtbank geïnstalleerd mr. J. D. Vink, tot voor kort substituut-griffier en rcchter- plaatsvervanger in de rechtbank te Almelo. Nadat mr. L. H. Feitsma als officier van Justitie met aanbieding van gelukwensen o'e installatie had gerequireerd en de grif fier, mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, de akte van beëdiging van de nieuwe rechter had voorgelezen, verklaarde de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A M. baron van Tuyll van Serooskerken mr. Vink geïnstalleerd. De president herinnerde aan de werk zaamheden van de nieuwe rechtervals sub stituut-griffier en als rechter-plaatsver- vanger te Almelo, waar zijn vertrek zeer betreurd wordt. Mede op grond hiervan zijn de verwachtingen voor de toekomst bijzonder gunstig. Mr. Van Tuyll van Serooskerken deelde mee, dat in het college van rechters te Haarlem een goede team geest heerst en dat de samenwerking pret tig is. Hij hoopte, dat mr. Vink bevrediging zal vinden in de wensen, die hij zich bij het solliciteren heeft voorgesteld. Ook in Haarlem en omgeving is een nijpend gebrek aan woongelegenheid. Spreker hoopte, dat mr. Vink spoedig onderdak zal vinden en zich dan geheel kan wijden aan zijn werk zaamheden. Namens de balie heette de deken, mr. F. van der Goot, mr. Vink welkom cn bood de beste wensen aan voor de toekomst. Kcn- nemerland is dichter bevolkt dan Almelo, waardoor het aantal justitiabelen groter is dan in het oosten van ons land. Dat houdt echter niet in, dat de criminaliteit in de omgeving van Haarlem groter is. Mr. Van der Goot sprak de wens uit, dat de samen werking op dezelrae aangename wijze zal zijn air met de voorganger van mr. Vink. In de raadkamer bestond gelegenheid kennis te maken met de nieuwe rechter. De organisaties van werkgevers en werk nemers in het bloembollenbedrijf hebben overeenkomstig het bepaalde in artikel 31 °n 32 van de collectieve arbeidsovereen- ;omst voor het bloembollenbedrijf de ver- oedingSprijs voor aardappelen vastgesteld. Jeze prijs bedraagt, indien de werkgever ".een aardappelen verstrekt, f8.10 per hl. Als de werknemer zelf voor de aanschaf fing van zijn vroege aardappelen heeft moeten zorgen, is de vergoedingsprijs f 8.50 per hl. Bij de dicht op elkaar geplaatste woon wagens stapelen de oude materialen en het vuilnis zich op, waardoor minder hygiënische toestanden ontstaan. Behandeling uitgesteld tot 17 oktober Naar wij vernemen zal de behandeling van de door B. en W. van Haarlem opge stelde nota over de toestand van de wo ningbouw worden uitgesteld tot een spe ciale op woensdagmiddag 17 oktober te houden gemeenteraadsvergadering. Aanvankelijk zou de woningbouwnota morgenavond, woensdag 10 oktober, aan de orde komen, maar het seniorenconvent van de Haarlemse raad heeft gisteren het College opmerkzaam gemaakt op de over laden agenda van de gewone raadsverga dering n.iet minder dan 41 punten, waar onder verscheidene belangrijke voorstel len en de interpellatie-Proper over het „zonvrij" welke doet verwachten, dat de raadsvergadering langer dan de middag zal duren, hetgeen tot gevolg zou heb ben dat aan de woningbouwnota niet die aandacht besteed zou kunnen worden als wel gewenst is. Expositie trok tweeduizend belangstellenden Voor de tentoonstelling „Facetten dei- hedendaagse kunst", die gedurende een maand in de Haarlemse Vishal werd ge houden en zondag werd gesloten, is de be langstelling groot geweest. Er werdén tweeduizend bezoekers geteld. De organi satoren, prof. Otto B. de Kat en de heren J. Chapon en H. Wiesman zijn met dit resultaat zeer tevreden. Het grootste deel der bezoekers werd gevormd door Haar lemmers en belangstellenden uit de om geving. Buitenlanders zijn er betrekkelijk weinig geweest, daar het seizoen voor toe risten eigenlijk al voorbij was toen de ex positie werd geopend. Over het algemeen is er voor de geëxposeerde werken veel aandacht getoond. De bezoekers bleven ge middeld een half uur. Dit is uitzonderlijk in vergelijking met de belangstelling, die gewoonlijk voor moderne kunst op exposi ties bestaat. In deze voormalige vrachtauto van een bodedienst slapen 's nachts man, vrouw en vier kinderen op matrassen, die op de koude straatstenen worden uitgespreid. In het kamp huizen ver scheidene bewoners, die hier door de woningnood verzeild zijn geraakt. In het jaarverslag van de gemeentelijke incasso-, stortings en ophaaldienst te Haar lem over 1955 wordt gewag gemaakt van de moderniseringen, die in het kantoor van de dienst zijn doorgevoerd. Door de ver bouwing heeft het kantoor een aantrekke lijker karakter gekregen. In het verslagjaar werd de automati sering van de administratie verder door gevoerd. Dank zij de medewerking van het publiek werkt het systeem om bij ue verbruikers van gas cn elektriciteit die bij de meteropneming ilict worden thuisge- troffen een kaart in de bus te werpen, waarop men zelf de meterstanden kan no teren zeer bevredigend. In 1955 werden 18.000 van deze kaarten uitgereikt, waar van ongeveer zeventig percent werd terug ontvangen. Het aantal winkeliers, dat bij de door verkoop van muntpenningen was ingescha keld, bedroeg 239. De aan deze groep uit betaalde provisie beliep een bedrag van f 8.091,18. In verband met de verhoging van de ga.sprijs werd een vernieuwing van de muntpenningen doorgevoerd. Per 31 december waren in omloop: 796.378 gaspenningen van zestien cent, 275.205 nieuwe penningen van twintig cent en 134.868 guldens-penningen van f 1.40. Op genomen werden in totaal per drie maan den 71.980 meters. Het aantal opnemingen in het verslagjaar bedroeg 287.920. De af deling mechanische administratie leverde ongeveer 222.500 kwitanties, nota's en girn- biljetten voor automatische afschrijving af ten behoeve van gas- en stroomverbruikers Aan verbruikers, die niet op tijd hadden betaald, werden 47.544 aanmaningen uit gereikt en 235 meters voor gas, elektrici teit en water werden afgesloten. De opge haalde gelden maakten een bedrag van f 1.800.322,65 uit en de gemiddelde maand- ontvangst bedroeg f 350.026,88. Per maand werd gemiddeld f 496.756,19 gestort. De Haarlemse afdeling van de Katholie ke Arbeidersbeweging heeft zondagavond in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat het winterprogramma geopend met een eerste van zeven toneelavonden voor de leden. De toneelvereniging „De spelers van St. Frans" voerde het luchtige blijspel „Pa wikt. ma beschikt" op, geschreven door Sophie Kerr in een Nederlandse be werking van K. Termolen. De regie was in handen van de heer John Kraay. De tonelisten slaagden er in, de zaak te vermaken. Vooral de kribbige pa met zijn humeurige buien veroorzaakte steeds veel vrolijkheid. Maandagavond werd het programma herhaald en ook vanavond, donderdag, vrijdag, zondag en maandag zullen de leden van de K.A.B. zich met het gezellige stuk kunnen vermaken. In het gebouw van de speeltuinvereni ging „Oosterkwartier" aan de Zomervaart wordt op vrijdag 19 oktober een verga dering gehouden van het wijkcomité Haarlem-Oost. De heer W. F. Happé, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, zal, zoals wij reeds meldden, een inleiding houden over het rapport van B. en W. in- zake de woningbouw. De jubileumfeesten ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Heemsteed- se zwem- en poloclub „H.P.C." werden voortgezet met een receptie in hotel „Boe- kenroode" aan de Zandvoortselaan in Heemstede, waarbij de grote belangstelling het overtuigende bewijs heeft opgeleverd voor de reputatie, die de jubilerende ver eniging in de Nederlandse zwemsport ge niet. Het is een schier ononderbroken rij geweest van afgevaardigden eri officials van talloze verenigingen en organisaties, die het bestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden; welke hartelijke toespraken dikwijls van bloemen en geschenken wer den vergezeld. Voor aP-deze felicitaties vond de voorzitter van H.P.C.de heer C. A. Schipper steeds een toepasselijk dank woord. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard; die als be schermheer van de vereniging eveneens achter de bestuurstafel plaats genomen had, verklaarde dat de gemeente Heemstede het werk van H.P.C. altijd bij zonder heeft gewaardeerd. De burge meester betreurde het verder dat de wens van de voorzitter nog niet in vervulling kon gaan voor wat betreft het nieuwe Heemsteedse zwembad. Toch was spreker ten opzichte hiervan bijzonder hoopvol ge stemd, omdat de plannen inmiddels een vastere vorm hebben aangenomen. Vandaar dat de burgemeester meende te mogen voorspellen, dat het vijfenveertigjarig be staan van H.P.C. in het nieuwe zwembad zou kunnen worden gevoerd. Namens de zwemclub „Haarlem" sprak verder de heer Th. Hölsken, die wees op de gezonde rivaliteit tussen beide verenigin gen en het van H.P.C. voor anderen benij denswaardige bezit van een trotse oude garde, die H.P.C. waarlijk groot heeft ge maakt. De heer G. Voogd, die op deze receptie de vereniging „D.W.R." en de kring Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond vertegenwoordigde, wees in zijn toe spraak op de voorbeeldige samenwerking in de kring. Vervolgens sprak de heer Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B., die H.P.C. de gouden K.N.Z.B.-medaille kwam overhan digen. Verdere sprekers waren onder andere de heer H. Hessels, voorzitter van de Heem steedse Reddingsbrigade; de heer A. Exalto, die namens „Nereus" uit Zaandam een be ker kwam aanbieden; de heer T. Balk, die als vader van het enige vrouwelijke be stuurslid een polobal heeft overhandigd en de heer Anthonie, namens de Amsterdamse Zwernclub 1870. Op deze receptie werd het gemeentebe stuur van Heemstede vertegenwoordigd door wethouder mr. O. H. van Wijk en de gemeentesecretaris, de heer T. M. Schel ling. Na afloop van deze receptie verenigden bestuur en reünisten zich aan het feest diner, dat eveneens in hotel „Boekenroode was aangericht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van morgen een advocaat uit Overveen vrij gesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke belediging van een firmant van een Utrechtse darmen- en slachtproduk- tenhandel te Utrecht. De advocaat had namens een van zijn cliënten uit Zand- voort aan het Utrechtse bedrijf een brief gezonden, waarin vermeld stond: „boven dien had u willens en wetens mijn cliënt met deze leveringen bedrogen". De Haar lemse rechtbank had de advocaat ver oordeeld tot een geldboete van f 150 en veertien dagen geleden had de procureur- generaal bij het gerechtsof te Amsterdam bevestiging van het vonnis geëist. De ad vocaat verklaarde in beroep te zijn gegaan, omdat hij meende niet de opzet van be ledigen te hebben gehad. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, had vrijspraak gepleit en vandaag heeft het gerechtshof de Overvener vrij gesproken. De heer J. C. D. van den Bussche, Kijk duinstraat 42 in Haarlem, hoofdcontroleur (A) van 's rijks belastingen, herdacht op maandag 8 oktober het feit, dat hij vijftig jaar geleden zijn intrede bij de belasting administratie deed. In het gebouw van de inspectie der invoerrechten en accijnzen aan de Zomerluststraat werd hij onder grote belangstelling gehuldigd. Sprekers waren de heren C. D. Fetter, hoofd van de inspectie, J. Schellinger, directeur van 's Rijks belastingen in Amsterdam, J. Gros, chef de bureau aan de inspectie, F. Drie- sens, ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen J. Brouwer, hoofdverificateur en R. Fruitema, hoofdcontroleur. Alle spre kers haalden ambtelijke en persoonlijke herinneringen op en roemden de bijzondere kwaliteiten, zowel de ambtelijke als de persoonlijke, van de jubilaris. Ook werden de grote veranderingen welke in die vijftig jaren in het dienstvak der belastingen zijn gekomen, belicht, wat de jubilaris in zijn dankwoord aanleiding gaf tot het aanhalen van enige, thans anecdotisch aandoende, ervaringen uit de oude tijd. Behalve een gratificatie van het ministerie van Finan ciën, werden de jubilaris een elektrisch scheerapparaat, een vierkleurenpotlood en planten en bloemen aangeboden, en voorts mocht hij zeer vele gelukwensen in ont vangst nemen, waaronder een telegrafische gelukwens van de staatssecretaris van Fi nanciën. ONTVANGST OP HUIS TEN BOSCH De Koningin heeft hedenmorgen op Huis ten Bosch een uit negentien personen bestaande delegatie ontvangen van het congres voor internationaal privaatrecht, dat in Den Haag wordt gehouden. De de legatie bestond uit hoogleraren van uni versiteiten in diverse landen. HAARLEM, 8 oktober 119.56 ONDERTROUWD: 8 okt„ J. T. M. Wou denberg en A. M. Christiaans; K. van Dijk en A. van Randen. BEVALLEN van een zoon: 5 okt., R. J. van Cuilenburgvan der Meer; 7 okt., A. E. Looij'enQuelle; J. HessenBijster; H. E. van VlietKan; 8 okt., J. M. Zwaanswijk Schreuder; H. FranseFijlstra. BEVALLEN van een dochter: 6 okt., J. M. A. HendriksSchijven; 7 okt., B. A. W. Klijnvan Hees; M. BosseWeijling: A. KroonUmans; 8 okt., A. M. van der Steen Syeijen. OVERLEDEN: 5 okt., E. Vrijdag, 85 j., Voorhoutstraat; 6 okt., W. A. Koelemeijer, 78 j., Zijlweg; C. F. J. Wempe, 75 j., Laurier straat; J. Leijervan Heilsbergen, 77 j., Crayenesterlaan; 7 okt., A. E. Hciloo. 72 j., Nauwe Geldeloozepad; C. H. Bottide Gooijer, 84 j., van Olststraat. Uit het jaarverslag over 1955 van de brandweer van de gemeente Haarlem blijkt dat het aantal alarmeringen het vorig jaar een totaal van 363 bereikte tegen 415 in 1954. Van deze alarmeringen waren er 207 voor brand in de gemeente, 2 voor brand en hulp verlening buiten de gemeente, 83 voor brandgerucht, loos en vals alarm en 71 voor bijzondere hulpverleningen. Het grootste aantal alarmeringen op een dag bedroeg 13. Van 1 januari tot en met 31 december 1955 hadden de volgende branden plaats: 56 schoorsteenbrand 110 kleine binnenbran den, 1 grote binnenbrand, 6 kleine uitslaande branden, 1 grote uitslaande brand, 17 buiten- branden, 1 scheepsbrand en 15 auto- en motorbranden. De oorzaken van de diverse branden lopen uiteraard sterk uiteen hoewel ook in het verslagjaar de vuile schoorstenen de meeste branden veroorzaakten. Het verslag geeft voorts nog een opsom ming van de grootste branden in 1955, van de personeelsbezetting en van het gevarieerd werk van de brandweerlieden. Bovendien kwamen in de loop van het jaar 1955 in de seinzaal 1334 berichten van ongevallen binnen. In al deze gevallen wer den een of meer leden van de ongevallen- dienst uitgezonden en werd zo nodig een dokter of een ziekenwagen naar de plaats van het ongeval gedirigeerd. De afdeling Haarlem van de Studiever eniging voor Psychical Research begint haar winterprogramma op dinsdag 18 ok tober met een lezing door dr. ir. J. M. J. Kooy over „Het probleem van hersenen en bewustzijn in de parapsychologie". Voorts zijn de volgende spreekbeurten vastge steld: de heer J. G. van Bussenbach over zijn studiereis naar Amerika (19 novem ber), prof. dr. C. M. van Os over parapsy chologie en metafysica (18 december), de heren G. Zorab (17 januari) en W. J. Gor ter (12 februari), wier onderwerpen nog vastgesteld zullen worden' en dr. Berthold Stokvis over wondergenezingen (18 april). ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Neerlandiapryzen. De voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond heeft twee Neerlandiaprijzen uitgereikt, namelijk aan de voorzitter van het Nederlands Ver bond der vereniging „Pro Juventute", mr. B. Kist, kinderrechter te Amsterdam, een bedrag van f4000 en aan de presidente van de Vereniging Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam, mevrouw J. B. Ch. Sjollema's Jacob een bedrag van f2000. Expositie. De tentoonstelling „Wie was Rembrandt", die in Schiedam gehouden zal worden, wordt op donderdag 11 oktober, 's avonds om acht uur in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam officieel ge opend. Warenwet en verpakking. Het Neder landse verpakkingscentrum van het Neder lands Instituut voor Efficiency heeft dezer dagen de werkgroep „Warenwet en Verpak king" opgericht. Voorzitter hiervan is ir. T. van Hiele, directeur van het Instiuut voor Bewaring en Verwerking van Tuinbouw- produkten. De werkgroep, die nauw samen werkt met prof. dr. J. F. Reith, secretaris van de adviescommissie voor de warenwet, zal een studie maken van de mogelijke in vloeden van verpakkingsmaterialen op ver pakte artikelen, een en ander mede met het oog op de warenwet. Studente in vliegtuigbouw. Aan de Technische Hogeschool te Delft is voor de eerste maal een vrouwelijke student in de afdeling der vliegtuigbouwkunde ingeschre ven. Het is de zestienjarige Koo Siu Ling. Zij werd in Malang geboren en volgde in Djakarta de HBS. Mej. Koo Siu Ling is nog nooit eerder in Nederland geweest. Haar vader heeft aan de vroegere Handelshoge school te Rotterdam gestudeerd- Tilburg heeft bouwraad. De minister van Wederopbouw en Huisvesting heeft op 10 december 1955 een landelijke bouwraad in het leven geroepen ter stimulering van de woningbouw. Naar analogie van deze na tionale raad heeft Tilburg als eerste ge meente in den lande een stedelijke bouwraad ingesteld, die door burgemeester mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst is geïn stalleerd. HAARLEM EN OMGEVING Verloren grenzen. De „Open Deur"- commissie van de Hervormde Kerk houdt heden in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een filmavond. Vertoond zal worden de Amerikaanse film „Verloren grenzen", handelend over een van de aspec ten van het rassenvraagstuk in Amerika. Mysteriespel. De toneelgroep van de Kajotters (Katholieke arbeidersjeugd) zal woensdagavond in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten een opvoe ring geven van „Als de klok waarschuwt", een vrolijk mysteriespel in drie bedrijven. Geen spreekuur. Mr. J. C. C. W. Hijs- zeler,' wethouder van volkshuisvesitng te Bloemendaal, is vanavond verhinderd spreekuur te houden. Op girorekening 292328 van het bouwfonds van de Sionskerk in Oud-Schoten is een gift van duizend gulden gestort. Zomer 1956 is stil en haast ongemerkt in de herfst overgegaan, al hebben de mooie dagen, die de tweede helft van sep tember schonk het idee gegeven.dat de zo mer toen pas écht kwam. Nog flonkeren de tuinen in de najaars zon met een bloemenpracht van herfst- asters in velerlei tinten paars en blauw, met gele zonnebloemen en dahlia's iq een bonte kleurenschakering. Maar dit alles kan na een enkele flinke nachtvorst ver anderen in een fletse, groene massa, waar van de kleurige fleur van weleer nauwe lijks meer is te herkennen. Allerwegen ziet men reeds de echte herfst- verschijnselen: de hulst draagt weer de rood-groene kerstboomtakjes; de lijsterbes torst een vracht van zware, vuurrode kra- lentrossen In de vlierstruiken doen de spreeuwen zich kwetterend te goed aan de bessenrijkdom en voorzichtige merels en lijsters vinden een rijkelijk gedekte tafel in de meidoorns. Ieder kardinaalsmuts- boompje is een levend najaarsboeket van vergelend lover en rode vruchtjes, en op de bloemenmarkt te Haarlem zijn weer de voor elke herfst traditionele stekelige bes- senranken van de duindoorn te koop. Evenals het plantenrijk nu vol verrassin gen is, biedt ook het vogelrijk dit jaarge tijde steeds iets nieuws. De zwaluwen zijn naar het zuiden vertrokken, waar zij in de warme streken blijven tot het komende rijk van koning winter in ons land weer zal hebben afgedaan. Verleden week waren ze nog in grote getale om de bomen van de volkstuintjes bij de Schipholweg op de in- sectenjacht. Maar iedere dag werd hun aantal kleiner. Dezelfde trek, die de zwaluwen naar het warme zuiden dreef, brengt ook de gasten uit oostelijke landen, die vaak neerstrijken op plaatsen waar niemand ze verwacht. Zo vertoeven in de polders ten zuiden van Haarlem af en toe groepjes tapuiten, welke vogels op de heide thuis horen, waar zij bij voorkeur nestelen in verlaten konijnen holen. Soms ziet men op een morgen in eens talloze leeuweriken, die daar voedsel zoeken tijdens een trekpauze, of in de lucht tierelieren alsof het een ochtend in mei is. De volgende dag zijn zij weer verdwenen. Een paar putters met helrode koppen was neergestreken in een eenzame wilg, mid den in het vlakke weiland, op een plaats waar men ze nooit ziet. Op het grasland krioelt het van de kieviten, die broederlijk voedsel zoeken met de goudplevieren, die hier sedert enkele weken zijn. De graanvelden van de Haarlemmermeer, die door de slechte zomer dit jaar lang als goudgele blokken onder de polderhemel la gen, zijn nu leeg. Zij wachten zwart en braak op het zaad voor de nieuwe oogst. Dit betekent dat de mussen, die soms met troepen van honderden vogels daar de kost maar voor het oprapen hadden, weer naar de omgeving van de woningen der mensen zijn getrokken. In de herfstbossen zwerven de vlaamse gaaien geleidelijk aan zuidwaarts. Tussen hun schorre kreten klinkt het geluid van de kleine zangertjes. Op een zonnige mid dag was verleden week de lucht bij het Brouwerskolkje in Overveen vol van de fijne pinkelgeluidjes der mezen, afgewis seld door het „getik" van de roodborstjes en de vlugge waarschuwingsroep van de merels, die in elke, door de gevallen blade ren ritselende windvlaag onraad meenden to horen. De sloten en plassen, die in de vroege morgenuren liggen weggedoken onder een kil kleed van ijle nevelflarden, verliezen nu hun rietomlijsting. Het rietsnijden houdt veelal gelijke tred met de aardappel oogst, omdat de lange, stevige stengels en halmen worden gebruikt als afdekmate riaal voor de wintervoorraad. Het dieren leven in de rietkraag, dat daar van het prille voorjaar af onzichtbaar was, staat opeens in het volle daglicht. De meerkoet met zijn witte bles op de kop en zijn kleine neef, het waterhoentje met het rode voor hoofd, zijn hierdoor de eerste dagen uit hun doen, nu de vaartzoom, die ze eens bescherming bood, vlak en kaal is. Zij zoe ken de eenzame poldersloten op of verdwij nen naar de vaarten waar nog riet is. Zo voltrekt zich geleidelijk het voorspel van de komende winter, dat is voltooid als straks de wintergasten bij uitnemendheid, de bonte kraaien, in hun sombere veren- pak over het kale land zullen stappen. „Onder Ons" speelt „Een schip vaart uit" De toneelvereniging „Onder Ons" te Heemstede-Bennebroek heeft onder regie van de heer S. Salomons in studie: „Een schip vaart uit", toneelspel in drie bedrijven door Chr. van der Heuvel. De eerste orde ring wordt zaterdag 27 oktober gegeven in zaal „Oud Berg en Dal" te Bennebroek; de tweede volgt zaterdag 3 november in het wijkgebouw „De Princehof" aan de Glip. Beide voorstellingen zullen met een bal be sloten worden. „Inademen. Adem. vasthouden. Uitade men. U bent klaar". Deze commando's klonken maandag weer in het gebouw van de G.G.D. te Haarlem, waar voor de tweede maal sinds de oorlog een bevolkingsonder zoek op tuberculose wordt gehouden. Om half txoee kwamen de eerste mensen binnen. Na het inleveren van hun oproep kaart gingen zij de kleedhokjes binnen, waar zij zich gedeeltelijk van hun kleding ontdeden. Aarzelend stelden zij zich op achter de doorlichtingsapparaten, waar de medische helpsters de patiënten op des kundige wijze hielpenen op hun ge mak stelden. Het centraal bureau van keuring in Den Haag stuurt elk jaar een aantal groepen technisch bedieningspersoneel met de daarvoor bestemde apparatuur op „tour nee" en dit betekent voor hen weer een seizoen van hard werken. Dit is voor hen echter geen bezwaar, want zij weten dat zij door dit werk meehelpen de gezond heidstoestand van ons land te bevorderen en op peil te houden. De apparatuur is zeer duur. De mensen, die doorgelicht moeten worden kunnen dan ook een bedrag van ongeveer anderhalve gulden storten als vrijwillige bijdrage in de bestrijding der schrikbarend hoge kos ten. Deze bijdrage is echter niet verplicht gesteld, omdat er nog zoveel mensen zijn, die zelfs dit kleine bedrag onmogelijk kunnen missen. Het is immers in het be lang van de volksgezondheid, dat iedereen wordt doorgelicht! Voor de bestrijding van deze zo gevrees de ziekte zou het eigenlijk noodzakelijk zijn, om elk jaar een dergelijk onderzoek te houden. Het gebrek aan apparatuur en bedieningspersoneel maakt dit helaas on mogelijk. Er zal ditmaal niet uitsluitend aandacht worden besteed aan voorkomende ver schijnselen van tuberculose, ook zal wor den gelet op eventueel symptomen van long-, hart- en vaatziekten. Verschijnselen van longkanker zullen ook worden bestu deerd omdat men vooral in de laatste drie jaar vorderingen op dit gebied heeft ge maakt. De G.G.D. van Haarlem verwacht, dat de bevolking het grote belang van dit onderzoek zal inzien en in grote getale ter keuring zal verschijnen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11