Drs. Korthals (V.V.D.) weigert ministersportefeuille OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aantal Indonesische officieren op van stafchef aangehouden last HET WEER Minder koud, zonnig Sjepilov buit propagandakans in UNO ten volle uit Dulles zit zich in het belang der westerse eenheid te verbijten „Poging om regering omver te werpen" Nasution duldt hun spontane acties tegen corruptie niet Cats van Hamburg Het woord is aan De grote sprong F. Damiaans en Zn Overzeese Rijksdelen Gevolmachtigde ministers niet tegen handhaving van ministerie ra Leger veilde scheepslading Vorst in Italië en Finland Drs. Korthals: „Geen blindelingse stap in een kabinet" 7le JAARGANG No 78 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 iQ lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 231 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in New York) Behalve de Verenigde Staten en Joego slavië hebben thans alle leden van de Vei ligheidsraad stelling genomen in de kwes tie Suez. Gisteren vormden de redevoerin gen van de Russische minister van Buiten landse Zaken Sjepilov en zijn Belgische collega Spaak de hoogtepunten. Het Russi sche betoog demonstreerde, welk een pro pagandistisch voordcel de communisten uit het debat kunnen halen. De rede van Spaak vormde een waardig besluit. De Belgische staatsman veroordeelde het extreme Egyp tisch nationalisme en weigerde toch te er kennen dat de UNO niet in staat is een op lossing te vinden. Hij drong er op aan, dat de Veiligheidsraad andere middelen zou beproeven indien Egypte niet bereid zou zijn te onderhandelen op basis van de resultaten van de eerste conferentie van Londen, al achtte Spaak zelf deze grond slag redelijk. Het Westen is zich ervan bewust geweest, dat een zeker gevaar dreigde indien de Suez-kwestie voor de UNO zou worden gebracht. De Sovjet-Unie zou zich namelijk kunnen opwerpen als de voorvechter van voormalige koloniale en onderontwikkelde landen. Sjepilov heeft deze kansen angst wekkend goed uitgebuit. Wie er nog aan mocht twijfelen of de Sovjet-Unie er naar streeft zijn invloed in Azië en Afrika uit te breiden, behoefde na de rede van de begaafde en welsprekende Russische ver tegenwoordiger geen onzekerheid meer te Bij het Nationaal Luchtvaart-Lab ora torium aan de Sloterweg te Amster dam is een windtunnel in aanbouw voor de beproeving van vliegtuigmo dellen bij hoge snelheden. Deze mo dellen worden in de zo genoemde meetplaats van de tunnel opgehangen, waarna men lucht met de snelheid van hel geluid, 340 meter per seconde, door de tunnel laat stromen. Dit betekent een verplaatsing van ongeveer duizend kubieke meter lucht per seconde. Naar aanleiding van de verklaring van A.R.-zijde hebben de gevolmachtigde mi nisters van Suriname 'en de Nederlandse Antillen, de heren R. Pos en W. F. M. Lam- pe, hun mening gegeven omtrent de even tuele handhaving van het ministerie van Overzeese Rijksdelen. De gevolmachtigde ministers zijn van oordeel, dat de verantwoordelijkheid voor de koninkrijksaangelegenheden, welke Su riname en de Nederlandse Antillen betref fen, niet meer bij een Nederlandse minis ter kan berusten omdat de behartiging van deze aangelegenheden niet een zaak is al leen van Nederland, maar ook van de twee andere rijksdelen. Wat de behartiging van de interregiona le aangelegenheden van de zijde van Ne derland betreft, ligt de beoordeling of het Nederlandse belang medebrengt dat deze al dan niet aan een afzonderlijk ministerie worden toevertrouwd, bij de Nederlandse regering. De gevolmachtigde ministers hebben geen principieel bezwaar tegen handhaving van een ministerie van Over zeese Rijksdelen, indien het zou vaststaan dat de bewindsman, die met de leiding daarvan zou worden belast, hun standpunt ten aanzien van de koninkrijksaangelegen heden deelt. DJAKARTA (A.N.P.) Een woordvoer der van het Indonesische leger heeft ont huld, dat een aantal leger-officieren, „die hebben getracv de wettige regering te ver anderen of omver te werpen", op last van de chef-staf van het leger, generaal-ma- joor Nasution, zijn gearresteerd. De woordvoerder, die niet bereid was het juiste aantal gearresteerde officieren mede te delen, zeide dat zij zijn gearresteerd op beschuldiging van „onregelmatigheden en wegens deelneming aan politieke activitei ten", welke hij omschreef als pogingen om de regering te wijzigen of omver te wer pen. De gearresteerde officieren zijn af komstig uit alle zeven militaire districten. Er zijn hoofdofficieren uit Bandung en Djakarta onder, aldus de woordvoerder. In augustus jongstleden gelastte de vroe gere commandant van West-Java, die zijn hoofdkwartier in Bandung had, de arresta tie van de minister van Buitenlandse Za ken-, Ruslan Abdulgani wegens corruptie, ADVERTENTIE Veulen lederen jassen fXXXXXYXOCCOOCO VERWACHTING, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van g dinsdagavond tot woensdagavond, op- 8 gemaakt om 11.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer. 8 Vannacht hier en daar mist. Morgen g overdag zonnige perioden. Zwakke tot jj matige wind uit noordelijke richtingen, g Ongeveer dezelfde temperaturen als g vandaag. i-j 10 oktober 8 Zon op 6.58 uur, onder 17.59 uur. Maan op 13.36 uür, onder 22.05 uur. g Maanstanden 8 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier o Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 9 oktober Hoog water: 6.46 en 19.03 uur. Laag water: 2.25 en 14.37 uur. Woensdag 10 oktober Hoog water: 7.26 en 19.43 uur. Laag water: 2.59 en 15.16 uur. Achter een zwak koufront dat komende nacht ons land zal passeren en dat plaat selijk nog wat lichte regen kan brengen, zal drogere lucht uit Scandinavië ons land binnenstromen. De regenkansen nemen na vannacht dan ook sterk af en er mogen zonnige perioden verwacht worden. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) AFNEMENDE BEWOLKING In de afgelopen nacht is minder koude en vochtiger lucht van de Britse eilanden en de Noordzee ons land binnengedrongen. Dit ging op de meeste plaatsen met wat regen of motregen gepaard. De koude lucht waarin ons land zich ongeveer vijf dagen achtereen bevonden had, werd verdreven en zodoende waren de minimumtemperatu ren belangrijk hoger dan gisteren. Intussen komen er nu belangrijke wijzi gingen in de algemene luchtdrukverde- lin-g. Een hogedrukgebied dat gisteren ten zuiden van Ierland lag trekt over de Britse eilanden naar zuid-Scandinavië. Het is te verwachten dat dit hogedrukgebied in de komende dagen de oceaandepressies op grote afstand van ons land zal houden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S eo i .2 e 2 80 Weerstoestand buitenland •o'-5 .2 o V E in 2 2 41 C sh 2 JJM c-2 Stockholm licht bew. nnw 9 0,1 Oslo zwaar bew. nno 10 0 Kopenhagen zwaar bew. nnw 10 6 Aberdeen mist windst. 15 1 Londen mist n 13 1 Amsterdam nevel zw 11 1 Luxemburg geheel bew. zw 10 0 Parijs nevel O 14 2 Bordeaux mist windst. 16 0 Grenoble zwaar bew. windst. 11 0 Nice half bew. nw 19 0 Berlijn regen wzw 10 2 Frankfort mist zw 10 0 München mist windst. 7 0,2 Zürich mist windst. Genève zwaar bew. windst. 10 0 Locamo onbewolkt O 16 0 Wenen licht bew. nw 11 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 9 0 Rome onbewolkt no 14 0,2 Ajaccio licht bew. ono 19 0 Mallorca motregen n 18 0,1 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder zwaar bew. n 11 4 Ypenburg zwaar bew. windst. 10 2 Vlissingen zwaar bew. zw 10 0,5 Eelde lichte regen w 9 1 De Bilt geheel bew. zw 10 0,5 Twente geheel bew. zw 9 2 Eindhoven geheel bew. zw 9 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 7 0,1 wat in het gehele land grote opschudding verwekte. Het Islamietische dagblad „Abadi" her inner'1" ar in een hoofdartikel aan, dat een groep jongelui had voorgesteld, dat een militaire junta de regering zou over nemen. De woordvoerder van het leger zeide, dat de gevoelens van de legerofficieren, die ontevreden zijn over de tegenwoor dige toestanden in Indonesië, begrijpelijk zijn, doch dat hun optreden, het actief deelnemen aan politieke activiteiten, niet gerechtvaardigd kan worden. In redevoeringen, die zij vorige week hebben gehouden ter gelegenheid van de „legerdag", hadden hoge officieren ver klaard, dat ontevredenheid en teleurstel ling in Indonesië de overhand hebben. In Surabaja zeide kolonel Nazir, dat „de In donesische gemeenschap is geïnfecteerd met een chronische kwaal", en dat er geen verschil meer bestaat tussen goed en kwaad. Hij weet de oorzaak hiervan aan het feit, „dat onze leiders van de voor naamste doelstellingen zijn afgeweken". De iegerwoordvoerder deelde voorts me de, dat ook nog een order is uitgegaan tot arrestatie van militairen die betrokken zouden zijn in corruptiezaken. United Press meldt uit Djakarta, dat onlangs door het Indonesische leger op Noord-Celebes een Noorse vrachtboot, de „Susana Skow" is aangehouden, die verdacht werd van koprasmokkelarij. Kor te tijd later werd een comité gevormd uit legerofficieren en burgerautoriteiten. Dat comité heeft heel de lading van de Noorse boot, te weten: vijf Amerikaanse auto's, 12 Engelse auto's, acht tractoren, een stoomwals, drie ziekenauto's, 500 ton rijst en 225.000 yards textiel, toen geveild. De officier van Justitie hoorde er pas van toen alles achter de rug was. Het gevolg is dat de officier van Justitie zich het geval heeft aangetrokken, en een aantal functionarissen die in verband staan tot- dit geval, naar Djakarta ontboden heeft. Het openbaar ministerie zoekt in middels uit waar de zo spoedig geconfis- keerde lading vandaan gekomen is, en hoe alles in zijn werk is gegaan. En ook waar schijnlijk, waar de opbrengst van de vei ling heengegaan is. Dit werd heden in Djakarta medege deeld door de procureur-generaal Suprapto. Het A. N. P. bericht uit Djakarta dat vier provinciale autoriteiten uit Noord- Celebes en de Sangir-eilanden (tussen Ce lebes en de Philippijnen) op het hoofd parket in Djakarta zijn ondervraagd. Hun verhoor houdt verband met de illegale uit voer van 20.000 ton kopra. De berichten over deze grootscheepse smokkel, waarvan Bitung in Noord-Cele- bes het centrum was en waarbij het leger was betrokken, veroorzaakten enkele maanden geleden grote opschudding in Djakarta. Onder de ondervraagde autori teiten waren een resident en twee districts hoofden. ADVERTENTIE FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 165G6 DAMES KAPSALON LANOWAVE. speciaal voor slap haar SCHOONHEIDSSALON gezichtsmassage, manicure, pedicure, afdoende diathermische ontharing. GRATIS HUIDDIAGNOSE „DE INFORMATEUR HEEFT alsnog een poging ondernomen, een bevredigende Anti-Revolutionaire bezetting te bevorderen voor de ministeries van Economische Zaken en Overzeese Rijksdelen. Toen deze poging niet bij voorbaat kansloos leek, heeft hij er zich van vergewist, of gerekend kon worden op deelneming van V.V.D.- zijde aan het kabinet. Het bleek hem dat zekerheid daaromtrent niet kon worden gegeven. Toen hij met het oog op de zetelverdeling niettemin nu uitsluitsel ver langde, heeft de betrokken V.V.D.-kandidaat deelneming aan het kabinet geweigerd." koesteren. Niet alleen heeft hij Groot-Brit- tannië en Frankrijk, en in iets mindere mate de Verenigde Staten, aan de kaak ge steld als de machten, die zouden pogen opnieuw de koloniale overheersing in te stellen, doch tevens heeft hij er voor ge zorgd dat de Sovjet-Unie met de eer zou gaan strijken, indien de Veiligheidsraad een compromis zou bereiken, dat voor Egypte aanvaardbaar is. Indien de Veiligheidsraad met een op lossing voor de dag komt, die alle partijen zou bevredigen, dan zou zulks echter ook het resultaat zijn van het bewuste Ameri kaanse streven. Dulles zou dan weinig eer van zijn werk krijgen en Egypte zou zich niet erkentelijk voelen jegens de Verenigde Staten. Dulles moet immers tevens de fa cade van de westerse eenheid overeind houden. Sjepilov daarentegen behoeft geen middenweg te bewandelen en boekte een propagandistische zege, die het Westen voorlopig niet ongedaan kan maken. Voordat Sjepilov aan het woord kwam, had zijn Egyptische collega, dr. Fawzi vrij gematigd gesproken. Hij gaf de verzeke ring dat Egypte bereid is te onderhande len op voet van gelijkheid en veroordeelde het soort onderhandelingen dat men tot dusverre met Egypte had willen voeren. Hij karakteriseerde de voorstellen, waar mede de commissie Menzies naar Cairo was gekomen als een ultimatum. Zowel Sjepilov als Fawzi betoogden dat de naas ting van de kanaalmaatschappij geen schending was van het verdrag van Kon- stantinopel dat alleen de vrije doorvaart waarborgt en deze wordt bestendigd. Spaak vocht deze stelling aan. Sjepilov beëindigde zijn rede met een aantal concrete voorstellen. Hij besprak de suggestie van India in Londen om een con sultatieve raad op te richten, die de be langen van de kanaalgebruikers zou be hartigen. Dat voorstel zou uitgewerkt moe ten worden door een speciale commissie van de Veiligheidsraad. In deze commissie zouden bijvoorbeeld vertegenwoordigd zijn: Egypte, Groot-Brittannië, India, Frankrijk, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en eventueel ook Joegoslavië en Perzië of In donesië en Zweden. De commissie zou haar taak binnen een vastgestelde tijd moeten beëindigen. Op de tribune bevonden zich kennelijk vrij veel mensen, die sympathiseerden met Egypte. Zowel na de rede van Fawzi als na die van Sjepilov weerklonk applaus, hoewel zulks officieel verboden is. In de middagzitting verklaarde de ver tegenwoordiger van Perzië dat de Rus sische suggesties zijn inziens overweging verdienen. Australië verklaarde te zullen stemmen vóór de Brits-Franse resolutie, Cuba verklaarde zich in beginsel voor stander van deze resolutie, China en Peru hielden zich op de vlakte. De belangrijkste rede 's middags was het betoog van Spaak, die Egypte het recht om de kanaalmaatschappij te nationali seren betwistte, daar Nasser op deze wijze de garantie voor de vrije doorvaart had weggenomen, die het verdrag van Kon- stantinopel beoogt. Spaak wilde eventueel toegeven dat het juridisch aspect discutabel is, maar Egypte had op een fatsoenlijke manier naar een oplossing kunnen streven bijvoorbeeld via het Internationale Ge rechtshof. Spaak adviseerde in geen geval te berusten in een onmacht van de Veilig heidsraad, doch naar een andere oplossing te streven. Hij gaf te kennen dat een ver drag onder oppertoezicht van de UNO wel licht een oplossing zou zijn. Hij hield Egyp te het voorbeeld van de Europese supra nationale samenwerking voor. Vanochtend spraken Dulles en zijn Joego slavische collega Popovitsj en vanmiddag zouden de informele besloten zittingen van de raad, waartoe Selwyn Lloyd zich op aandringen van Dulles bereid had ver klaard, beginnen. ROME (A.F.P./U.P.) Italië heeft te lijden van een koudegolf, die vergezeld gaat van onweersbuien, sneeuwval en ha gel. In de bergachtige gebieden van Noord en Midden-Italie is de temperatuur tot on der het vriespunt gedaald en er valt een dichte sneeuw. Zware onweersbuien heb ben voor honderden miljoenen lire schade veroorzaakt, vooral in het gebied van Meran (Zuid-Tirol) waar de schade op zestig miljoen lire wordt geschat. Twintig tot dertig percent van de fruitoogst wordt als verloren beschouwd. De wint -r nadert ook in Finland. In Ivalo daalde de temperatuur tot min der tien graden Celsius in de afgelopen nacht. Uit deze mededeling van de woordvoer der van de informateur kan men opmaken, dat mr. Burger gisteren nog streefde naar een kabinet op zeer brede basis, dus met medewerking ook van de V.V.D. Nu drs. Korthals (V.V.D.), die was aangezocht voor de portefeuille van Verkeer en Wa terstaat, daarvoor heeft bedankt, menen velen dat nu eenvoudig tot een resultaat kan worden gekomen door geen V.V.D.'er meer uit te nodigen. Dan kan alles bij het oude blijven. De bereidheid tot samenwer king in de oude kring van vier (P.v.d.A., K.V.P., A.R. en.C.H.U.) is thans wel aan wezig. Maar het is nog de vraag of mr. Burger deze weg van de minste weerstand verkiest. Gisteren hebben mr. Burger en prof. Romme ongeveer anderhalf uur met elkaar gesproken over de mogelijkheden om in zake de zetelverdeling een voor alle par tijen bevredigende oplossing te vinden. Een oplossing is misschien het departe ment van Verkeer en Waterstaat te split sen in twee aparte departementen, zoals dat ook de opzet was in de eerste formatie poging van prof. De Gaay Fortman. Indien dan de K.V.P. Verkeer krijgt en de P.v.d.A. Waterstaat, dan zouden beide partijen een halve zetel hebben opgeofferd om ruimte te maken voor de kleinere partijen. In dat geval zou bijvoorbeeld de P.v.d.A. de por tefeuille van Justitie, die zij thans beheert, kunnen afstaan aan de V.V.D. De K.V.P. zou aan de A.R. de zetel van Maatschappe lijk Werk kunnen afstaan. Voor de K.V.P. zou het principieel geen verschil maken of er op die zetel een K.V.P.-minister of een A.R.-minister zit. De A.R. zou dan met prof. Zijlstra op Economische Zaken sterk vertegenwoordigd zijn in dé sociaal- economische sector. De K.V.P. zou dan echter geen rol meer spelen in deze sector. Maar K.V.P. en A.R. zijn in de zeventien formatieweken bondgenoten geworden. Aan de bondgenoten zou de K.V.P. dat offer moeten willen brengen. En het is een feit dat na het mislukken van de poging tot herstel van de rechtse coalitie de K.V.P. thans geen mislukking wil forceren. Er bestaat trouwens bij alle partijen thans wel het verlangen een einde te ma ken aan de formatie-moeilijkheden. Maar het is nog steeds moeilijk tot een redelijke verdeling van de zetels te geraken. De verdeling zou eenvoudiger zijn als de V.V.D. werd buitengesloten, maar dat wil de mr. Burger niet. Het wachten is nu of mr. Burger alsnog de steen der wijzen vindt. Jean de la Bruyère: Al onze ellende komt hieruit voort, dat wij niet alleen kunnen zijn. Naar aanleiding van het door de woord voerder van de informateur uitgegeven communiqué over deelneming van V.V.D.- zijde aan het kabinet wordt namens de heer Korthals, de desbetreffende V.V.D.-kandi daat, het volgende medegedeeld: Het communiqué van de woordvoerder van de informateur geeft aanleiding tot enkele opmerkingen. In een gesprek tussen de heren Burger en Korthals heeft de beer Korthals medegedeeld, dat hij voor het nemen van een beslissing niet alleen het programma, maar ook de samenstelling van het kabinet diende te kennen. Zonder deze gegevens achtte de heer Korthals het in een zo belangrijke aangelegenheid niet verantwoord een beslissing te nemen. Daar hem niet voldoende gegevens ter beschik king stonden en door de informateur ook niet ter beschikking werden gesteld, terwijl nochtans werd aangedrongen op een directe beslissing, zou het aanvaarden van een ministerpost zijn neergekomen op het blin delings stappen in een kabinet. De heer Korthals meent, dat zulks niet verant woord is. Fanny Blankers-Koen heeft haar laatste sprong gedaan. Het was een enorme sprong, want de atlete legde daarmee een afstand af, onvergelijkelijk veel groter dan de vijf meter en 36'/2 centimeter die er officieel bij werden geregistreerd. Het was Fanny's sprong uit de wereld van de wedstrijdsport naar de wereld van de „gewone mensen" die bij sportwedstrijden alleen als toe schouwers aanwezig zijn. Tussen die twee werelden ligt een afstand, niet van vijf meter-zoveel, maar van ontelbare mijlen, een afstand welhaast even groot als die welke in de schouwburgzaal de werelden vóór en achter het voetlicht van elkaar scheidt. Het zal voor mevrouw Blankers-Koen ongetwijfeld een moeilijk besluit zijn ge weest, die grote sprong te doen. Maar toch zou het ons niet verwonderen als zij er met heel wat minder hartzeer en verbitte ring toe is gekomen dan velen van haar voorgangers en voorgangsters die op een zeker punt in hun leven, na een langere of kortere reeks successen, voor dezelfde be slissing zijn komen te staan. Het moet haar gemakkelijker zijn gevallen dankzij haar opvatting van sport en sportiviteit, een opvatting die haar in ons land en niet ten onrechte tot een soort van nationale heldin heeft gemaakt. Dat zij zich meer dan twintig jaar lang in de wereld van de wedstrijdsport heeft kunnen handhaven, en nog wel op ver schillende zeer vooraanstaande plaatsen, dankt deze atlete namelijk niet uitsluitend aan het feit dat zij hard kon (en nog kan) lopen, hoog en ver kan springen, en in nog enige andere sporten uitblinkt. Zij dankt dat bovendien, en misschien wel in beslis sende mate, daaraan dat zij voor miljoenen mensen een symbool is geworden van sportiviteit en niet van sport alleen. Sport is een woord dat gruwelijk wordt misbruikt. Het wordt namelijk, behalve op prijzenswaardige fysieke prestaties die die naam tenvolle verdienen, ook meer en meer toegepast op allerlei (soms openlijk of verkapt commerciële) vertoningen, waar bij de sportgeest ver te zoeken is. Sport zo vertelt ons het Groot Nederlands "Woor denboek is „ontspanning, inzonderheid in de open lucht, die vaardigheid en kracht vordert en bevordert." Maar vooral dat b e vorderen is langzamerhand lelijk in de verdrukking gekomen. Voor al te veel zo genaamde sportvrienden komt het er hele maal niet meer op aan of een bepaalde prestatie nog wel de lichaamskracht en de gezondheid bevordert, als de wedstrijd hèn maar in „ademloze spanning" brengt en als er vooral, vooral maar een of ander record bij wordt gebroken. Wat er nog meer bij wordt gebroken armen of benen, ere woorden of carrières wordt maar al te vaak van minder belang geacht. Het begrip sportiviteit is meer zichzelf gebleven. Sportiviteit is de geest van eer lijkheid en „fair play", van vriendschappe lijke samenwerking bij metingen van kracht en vaardigheid in een sfeer van lichamelijke inspanning en geestelijke ont spanning. Natuurlijk wordt sport ook heden ten dage nog vaak in die geest bedreven, en zeker in het meer intieme kader van plaatselijke of landelijke clubs en competities. Maar als het gaat om „wereld"-records en „wereld"-kampioen- schappen (vooral wanneer bij de wedstrij den daarvoor het spectaculaire element sterk op de voorgrond treedt) wordt bij sommige deelnemers de zucht naar over winning wel eens dermate een obsessie, dat er van de sportiviteit weinig overblijft. Allerlei sport-instanties, het Olympisch Comité niet uitgesloten, zouden daarvan trieste staaltjes kunnen vertellen. De echte geest van sportiviteit nu is het, die Fanny Blankers-Koen groot heeft ge maakt en haar de kracht, d.w.z. de inner lijke kracht, heeft gegeven om ruim twin tig jaar in de voorste gelederen mee te doen, terwijl andere „sportfenomenen", wie het in wezen alleen om dat éne mo ment van glorie, om het breken van dat éne record te doen is geweest, na korte tijd zijn uitgespeeld. Want hoewel Fanny nooit ontkend heeft dat zij, zoals elk normaal sportbeoefenaar, ernaar streefde haar wed strijden te winnen en de hoogste eer te be halen die er te behalen was, dat streven is haar nooit tot obsessie geworden. Het ging haar om het spel, meer dan om de knik kers; om de spanning van de strijd, meer dan om de roes van de overwinning. Fanny Blankers-Koen heeft, volgens haar eigen woorden, „blijheid en vreugde" in haar beoefening van de atletiek gevonden. Als het breken van records, het behalen van kampioenschappen haar enig doel zou zijn geweest, zou dat niet tot blijheid maar tot uitputting hebben geleid. Zij zou een robot-van-de-sport zijn geworden, terwijl zij nu haar persoonlijkheid als vrouw, als moeder, als echtgenote heeft kunnen be houden. Gedurende al de jaren van haar sport activiteit is mevr. Blankers-Koen een expo- nente geweest van de gedachte, uitgespro ken door de geestelijke vader van de mo derne Olympische Spelen, Pierre de Cou- bertin: „Het belangrijkste in de Olympische Spelen is niet, te zegevieren, maar deel te nemen. Het wezenlijke in het leven is niet, te overwinnen, maar eerlijk te strijden." Er is alle reden om ons die gedachte te blijven herinneren, ook nu Fanny de grote sprong uit de wereld van de wedstrijd deelnemers naar de wereld van de toe schouwers heeft gemaakt. Er is dubbel reden voor, nu weldra de Spelen in Mel bourne beginnen en wij uit de verte het werk van de Nederlandse ploeg daar zullen volgen. Er is trouwens ook buiten de sport reden te over om ons de tweede helft van De Coubertin's uitspraak in te prenten. Simon Koster ADVERTENTIE Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 HET ADRES als u gaat VERHUIZEN.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1