lurau 1 Panda en de Meester Enquête naar de medische verzorging van studenten Psychiatrische en tandheelkundige bijstand vergen bijzondere aandacht Radio geeft woensdag NAAIMACHINES Wereldnieuws Zoek ió het zo j 2 ^•HSCWf P;jN^ AspmiN*) Klerk van notariskantoor te Noordwiik in arrest Vele cliënten gedupeerd Meevallertje voor Bussum Beroepskapitein tot twee maanden veroordeeld Bejaarde vrouw te water geraakt en verdronken Bezoek van buitenlanders weer gestegen Mej. Beuker uit Treebeek snelste typiste Plan voor een tunnel in Haagse binnenstad Examens Mergelwinning in Geuldal schaadt het natuurschoon V rijdenkersvereniging „De Dageraad" honderd jaar Subsidie bij aankoop van geëxposeerde kunst Inbrekers maakten gebruik van ijs op gracht Amerikaanse onderzeeboot te Rotterdam aangekomen Het schone is verdwenen DINSDAG 9 OKTOBER 1956 De Algemene Studenten Vereniging Am sterdam „ASVA" heeft een voorlopig ver slag uitgegeven over de resultaten van een in februari en maart van dit jaar onder de aan de universiteit van Amsterdam in geschreven studenten gehouden medische enquête met het doel een inzicht te krijgen in de situatie op het gebied van de verze kering tegen ziektekosten en de huisart senhulp. Voor deze enquête werden 1544 studen ten geselecteerd. Van de aan hen gezonden formulieren werden er 1395 aan de en quêtecommissie geretourneerd. De formu lieren waren afkomstig van 1010 manne lijke en 385 vrouwelijke studenten, het geen in overeenstemming is met de ver deling van het totaal aantal mannelijke en vrouwelijke studenten aan de universiteit van Amsterdam. Het blijkt, gezien de resultaten van de enquête, dat over het algemeen voor de dekking tegen ziektekosten, dank zij de stichting S tuden ten -gezondheid szor g- anno - 1954, een bevredigende oplossing is gevon den. Onderzocht zou moeten worden, in hoeverre op soortgelijke wijze een rege ling tegen de kosten van de tandarts kan worden verkregen. Gezien de hoogte van de jaarlijkse kos ten voor tandheelkundige hulp ziet het er, aldus de enquêtecommissie, piet erg hoop vol voor een goedkope regeling uit. Door een groot aantal studenten is gewezen op de grote kosten van psychiatrische behan deling en opname daarvoor. Ook hier lig gen verzekeringstechnisch grote moeilijk heden. Het komt de commissie voor, dat de toestand op het gebied van huisartsen hulp niet ongunstig genoemd kan worden. Uit de in het verslag opgenomen tabel len blijkt onder meer dat de niet-verze- kerde studenten, die jonger dan dertig jaar zijn, slechts in veertien percent der geval len zelf alle ziektekosten moeten dragen. Op de vraag waarom studenten zich niet tegen ziektekosten hadden verzekerd, gaf vijfendertig percent op, dat de ouders ADVERTENTIE Is ook blijkens de jongste onder zoekingen het meest aangewezen middel bij reumatische pijnen. Het Bayerkruis op elk tablet garandeert U Snelle werking Absolute betrouwbaarheid Constante samenstelling Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk tt A BAYER het symbool van vertrouwen £r beiuat geen Aspirin']-zonder Biyerkrui. Gedeponeerd handelsmerk HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Militaire Kapel. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het portret van de Erflaatster, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen, en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op d. 13.20 Meisjes koor. 13.40 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelconcert. 18.05 Vo caal ensemble. 18.20 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Ds. A. Pos: De geestelijke revo lutie van de Aziatische volkeren. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale cau serie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filharmo nisch orkest en solist. 21.15 Nehalennia, de Godin van Domburg, causerie. 21.35 Metro- pole-orkest en klein koor. 22.05 Filmrubriek. 22.15 Instrumentaal trio en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 R.V.U.: Kalenderhervorming, door W. H. Rombouts. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Viool, piano, en cello. 13.00 Nieuws. 13.15 Tehtoonstellings- agenda. 13.18 Strijkorkest. 13.50 Medische kroniek. 1.400 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee. De Radio-Omroep in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Piano. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Na de slag, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door, causerie. 20.15 Alibi, hoorspel. 22.00 Ritmisch strijkorkest. 22.30 De nood zaak en de gevaren van kernenergie, cause rie. 22.45 Mezzo-sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (K.R.O., A.V.R.O.) 17.00—17.40 Voor de kinderen. 20.00—22.00 Je kunt het toch niet meenemen, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Mozartprogramma. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse lie deren. 20.00 Hoorspel. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Viool en piano. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. ziektekosten zouden dragen, tien percent vond de premie te hoog. Door vele studenten is gepleit voor een goedkope verzekering tegen tandartskos ten. Sommigen hebben vermeld uitsluitend wegens dé vergoeding van tandartskosten het ziekenfonds als verzekeringsmogelijk heid te prefereren. De Noordwykse recherche heeft een in woner van deze gemeente gearresteerd, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan on regelmatigheden by financiële transacties. Het betreft een 34-jarige klerk van een uitstekend bekend staand notaris-kantoor te Noordwyk. Ongeveer vier jaar was hy op dit kantoor wekrzaam. Reeds geruime tijd viel het op, dat de man ver boven zyn stand leefde. Hy schafte zich een auto aan, organiseerde feestjes en trachtte op de voorgrond te treden. Tegenover zijn om geving camoufleerde de notaris-klerk zyn levenswijze door goed-opgediste verhalen over zijn welgestelde familie. Thans zou echter gebleken zijn, dat hij schandelijk misbruik heeft gemaakt van de goede naam van het kantoor, waar hij in betrekking was en door allerlei handige manipulaties van cliënten geld in handen wist te krijgen. Hij zou cliënten bewogen hebben de aflossing van hypotheek betalingen aan hem ter hand te stellen. Dit geld droeg hij echter niet af, maar be steedde het voor zichzelf. Ook zou hij geprofiteerd hebben van zijn wetenschap omtrent de financiële positie van sommige cliënten van het notaris kantoor. Wanneer het hem bekend werd, dat mensen geld wilden beleggen, bracht hij hen er toe dit te steken in volgens hem meer winstgevende transacties, met het enkele doel dit geld zich te kunnen toe eigenen. Schuldbekentenissen, soms voorzien van stempels van het kantoor, moesten de schijn wekken, dat de zaak veilig was. Toen de klerk bemerkte, dat de schijn niet was vol te houden, nam hij het er nog eens extra van en ging met vakantie naar de Riviera. Zijn praktijken kwamen uit toen hij wegens ziekte niet op kantoor was. Iemand die hem geld ter betaling gegeven had, eiste dit terug, maar toen bleek het niet aanwezig te zijn. De notaris-klerk trachtte zich nog uit de moeilijkheden te redden, maar dit mislukte. De ene zaak na de andere kwam toen aan het licht. De notaris deed daarop aangifte bij de Noordwijkse politie. Verschillende cliënten van het no taris-kantoor zijn de Jupe geworden van de oplichterijen. Bovendien is het vrijwel zeker, dat hij zich ook gelden heeft toe geëigend van het comité, dat de Northgo- wandeltochten organiseert. Hij belastte zich met het doen van betalingen, maar deze blijken niet te zijn gedaan. De omvang van deze zaak staat nog geenszins vast. De gemeente Bussum heeft enige jaren ongenoegen gehad met de Staat der Neder landen over de kosten van voedselverstrek- lcing aan de bevolking in het oorlogsjaar 1945. De gemeente maakte een procedure aanhangig tegen de Staat en werd in het gelijk gesteld. De Staat werd veroordeeld de ten laste der gemeente gebleven kosten van de voedselverstrekking aan de bevolking, aan de gemeente Bussum uit te betalen. Naar het college van B. en W. thans aan de gemeenteraad mededeelt, heeft het tussen de partijen gevoerde overleg van de door de gemeente bij de Staat ingediende decla raties. geleid tot een uitkering aan de ge meente van 37.940.33 benevens een be drag van 8.536.59 wegens rente over de vordering der gemeente van de datum der dagvaarding af. De krijgsraad te velde west heeft de 35- jarige beroepskapitein J. W. de K. uit Bergen op Zoom veroordeeld tot twee maanden militaire detentie. Uit de behan deling bleek dat kapitein De K. een ser geant had verzocht een door hem gehuurde auto te betalen met gelden uit de kas van de dienst Welzijnszorg. Hij eiste een maand militaire detentie. De burger-verdediger van kapitein De K. was van oordeel dat hier niet gesproken kan worden van verduistering. Na raad kamer veroordeelde de krijgsraad de be klaagde tot twee maanden detentie in Nieuwersluis wegens het als militair op zettelijk toelaten dat een mindere een mis drijf pleegt. Uit de gracht te Oudewater is het stoffe lijk overschot opgehaald van de 70-jarige echtgenote van de heer C. van Achthoven. Toen de man zijn vrouw, die reeds om half zes het bed had verlaten niet in de woning aantrof, is hij met zijn in de omgeving wo nende dochter op onderzoek uitgegaan, waarna het lichaam achter het huis in de gracht werd gevonden. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. De vrouw was de laat ste tijd ziekelijk en leed veel pijn. Het was haar gewoonte geworden 's nachts het bed te verlaten. Zij is vermoedelijk door de duisternis misleid en te water geraakt. Het bezoek van buitenlanders aan de Nederlandse hotels neemt nog steeds in omvang toe. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het eerste halfjaar van 1956 in de hotels 1.128.000 overnachtingen van buitenlandse bezoekers geregistreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1955 nam het aantal overnachtingen toe met 110.000 of wel met rond 11 percent. Belangrijk was de toeneming van het bezoek van geallieerde militairen uit Duitsland (25.000), van het bezoek uit de Verenigde Staten (24.000), uit Engeland en Schotland (20.000) en uit Duitsland (20.000). Alleen het aantal bezoekers uit Zwitserland en uit Zweden was minder dan in het eerste halfjaar van 1955. Amsterdam trok weer een zeer belang rijk deel van de buitenlandse bezoekers. De hotels in deze stad registreerden 754.000 overnachtingen van buitenlanders, 39 percent van alle overnachtingen in ge heel Nederland. Voor 's-Gravenhage be droeg het aandeel 15 pereent en Rotterdam 11 percent. Mej. R. M. Beuker uit Treebeek bij Heerlen, werkzaam bij de staatsmijnen, heeft het Nederlands kampioenschap be haald in de nationale wedstrijd in machi- neschrijven, die vorige week in Den Haag is gehouden. Zij haalde netto 434 aansla gen per minuut, en won waarmee de wis selbeker en een kofferschrijfmachine. Het was de eerste keer dat het kampioenschap werd behaald op een elektrische schrijf machine. Mevrouw E. PolmanDessauvagie uit Den Haag, won met netto 431 aanslagen per minuut de accuratesseprijs, die bestemd is voor degene die het minste aantal fou ten had gemaakt. Van haar 13101 aansla gen bij de wedstrijd waren er slechts 17 fout. Mevrouw W. J. Birza-Zuidhoek uit Slochteren behaalde de derde prijs. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE - Friese beschuit iiVi'v. v B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad verzocht in beginsel te beslui ten tot de aanleg van een tunnel onder de Grote Marktstraat. De afrit naar de tunnel begint bij de St. Jacobstraat en volgt ver der de rijweg van de Bezemstraat. De tun nel komt onder het hierbij aansluitende ge deelte van de Voldersgracht en gaat ver volgens onder de Grote Marktstraat door naar het complex van de n.v. Vroom en Dreesmann. Deze tunnel zal uitsluitend voor rij verkeer dienen. Ten behoeve van het voetgangersverkeer is een afzonderlijke tunnel ontworpen. Volgens een globale schatting zullen de kosten van het werk twee miljoen gulden bedragen. De kosten van de ventilatie-installaties zijn hierbij niet meegerekend. In de toelichting zeggen B. en W. dat de aanleg voor dit tunnelcomplex in de eerste plaats noodzakelijk is uit een oog punt ven verkeersveiligheid. Maar ook de n.v. Vroom en Dreesmann zal ermee zijn gebaat. De n.v. is dan ook bereid 500.000 in de kosten bij te dragen. Ook de n.v. C. en A. Brenninkmeijer, die prijs stelt op een aansluiting van haar complex op de tunnel, is bereid 70.500 bij te dragen in de kosten. Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: G. J. M. Mannaerts, Tilburg; P. J. Bieckman, Utrecht; A. J. Kelder, Utrecht; P. J. Ver schoof, Hilversum. Semi-artsexamen: R. G. M. Biemans, Terneuzen; mej. A. G. W. W. Kappelle, Gorssel; S. Leenstra, Achterveld; G. H. Wienen, Utrecht; mej. II. E. Zoethout, Eindhoven. Artsexamen: M. A. W. Curfs, Heer (L.)W. J. W. Fraza, Utrecht; Th. J. Kindt, Hulst; mej. E. M. Manche, Hilver sum; P. Moret, Amersfoort; K. Regnery, Driebergen. Utrecht. De heer J. Terpstra uit Geleen is gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Meting der overgangswaarschijnlijkheden bij atoomlijnen in het zilverspectrum". De Limburgse Provinciale Waterstaat heeft bezwaar gemaakt tegen de verdere exploitatie van de mergelgroeve in Geul- hem, omdat het natuurschoon in dit ge bied hierdoor wordt aangetast. Deze mer gelwinning geschiedt ten behoeve van het Stikstofbindingsbedri.jf (SBB) te Geleen. De staatsmijnen hebben tegen het geop perde het bezwaar ingebracht, dat de stik stofvoorziening van Nederland in gevaar komt wanneer de groeve gesloten wordt- Het gaat er nu dus om wat in dat geval het zwaarste weegt; de belangen van de provinciale waterstaat ten aanzien van het natuurschoon of de bedrijfszekerheid van het SBB. Men is bezig een plan te ontwer pen, waarbij de mergelvoorziening door gang zal kunnen vinden, zonder ernstige aantasting van het natuurschoon. De be slissing in deze kwestie is binnenkort te verwachten. De mergel is een waardevol produkt voor de bereiding van kalkammonsalpeter, on ze voornaamste kunstmeststof. Dagelijks worden op het SBB gemiddeld 1000 ton mergel aangevoerd. De helft hiervan is af komstig uit de mergelgroeve in Geulhem, die in het Geuldal onzichtbaar achter een gordijn van groen verborgen ligt. Het hoofdbestuur van de honderd jaar bestaande vrijdenkersvereniging „De Dage raad", dat zaterdag in Amsterdam met zijn buitenlandse gasten door burgemeester d'Ailly op het stadhuis werd ontvangen, hield 's middags een receptie in het Victo- riahotel. Bij degenen, die het bestuur kwa men gelukwensen waren de voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, de voorganger van de vereniging „De Vrije Gemeente", dominee G. J. de Nie, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, de heer J. L. Griep, de voorzitter van de Vlaamse vrijdenkersvereniging, de heer L. Kerkhoven, de heer A. Henze namens het Deutsche Freidenker Verband, en de secretaresse van de Wereldunie van Vrij denkers, mej. Henriëtte Pardon uit Leuven. Het hoofdbestuur ontving van de afde ling Rotterdam (RMO) een voorzitters hamer ten geschenke. De receptiezaal was gesierd met talrijke bloemstukken. Des avonds woonde men een uitvoering bij van het toneelstuk „Een inspecteur vraagt belet" van J. B. Priestley in het cultureel centrum „Singer Foundation" te Laren. Met een herdenkingsbijeenkomst, zon dagmorgen in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden, is de viering van het 100-jarig bestaan besloten. In deze door muziek, de clamatie en dans opgeluisterde bijeenkomst hielden de heer K. ter Laan en de hoog leraren prof. dr. J. Presser en prof. dr. J. Rome in korte toespraken. De heer Ter Laan zei onder meer dat in de afgelopen 100 jaren werd bereikt, dat de vrijdenkers als gelijkgerechtigde burgers worden be schouwd. „Laten wij er voor zorgen, dat wij hen, die oprecht naar de kerk gaan, niet als minderwaardig gaan beschouwen". Prof. Presser betoogde: „Wij moeten kie zen: één wereld of geen wereld. In die ene wereld zal de vrijdenker zich pas werke lijk kunnen ontplooien". Prof. Romein zei dat in onze eeuw de afval van het geloof een omvang heeft aangenomen als nimmer te voren. Toch doet zich het omgekeerde proces, dat men tot een of ander geloof toetreedt, eveneens voor. De kerk en elke vorm van geestelijk leven staan aan grote gevaren bloot: de industrialisering, de ver betering der levensomstandigheden en de vermechanisering, aldus prof. Romein. In de namiddag heeft het bestuur een krans gelegd bij het standbeeld van Domela Nieuwenhuis in de hoofdstad. In het Stedelijk Museum in Alkmaar wordt thans een tentoonstelling gehouden van schilderijen en grafiek, waarop de be zoekers bij aankoop subsidie krijgen, va riërend van twintig gulden tot ruim vier honderd gulden. Bij het stadsfeest ter ge legenheid van het zevenhonderdjarig be staan in 1954 nam Alkmaar het initiatief hiertoe. Andere steden hebben inmiddels dit voorbeeld nagevolgd. De tentoonstel ling omvat werken van Edgar Fernhout, Henri ten Holt en Betty Hubers uit Bergen (N.H.), Otto B. de Kat en Jan Wiegers uit Amsterdam en W. Oepts uit Cogolin (Frankrijk) en ter herinnering aan John Radecker enkele plastieken en tekeningen van deze kunstenaar. 26. Nadat Joris een geruime tijd met de op oneerlijke wijze geleende bestelwagen had gereden, besloot hy dat hij nu op ge noegzame afstand van de gevangenis was gekomen en hij bracht het voertuig dus tot stilstand. „Thans is de tijd aangebro ken voor een openhartig gesprek mom pelde hij in zichzelf, terwijl hij uitstapte. Maar Panda was intussen óók al aan het uitstappen, want die wilde - in tegenstel ling tot Jolliepop - de bestuurder van de wagen maar liever niet ontmoeten en wil de onopgemerkt maken, dat hij wegkwam. Wie schetst dan ook zijn verbazing, toen plotseling een vriendelijke, maar strenge stem zei: „Vanwaar die haast, ventje? Wil- det gij stïllekens verdwijnen zonder uw oude vriend de dank geheten te hebben, die hem toekomt, nu hij u bevrijd heeft uit de klauwen der justitie? Foei nu toch! Ingratia iuventute, riepen reeds mijn klas sieke leermeesters uit„D-d-d-dat is Joris...", zei Panda geschokt. „O - dus ge wilt me toch nog herkennensprak Joris op verdrietige toon. „Wel, ventje - zie uw oud-onderwijzer dan eens oprecht in de ogen en vertel, waarom gij in de gevangenis gesloten waart! Moest ge nu werkelijk zo diep zinken, zodra gij niet onder mijn bezielende leiding stond?" Inbraken te Amsterdam berecht Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich urenlang bezig gehouden met een zaak tegen vier verdachten, die op de een of an dere manier betrokken zijn bij de inbraken, die in februari van dit jaar gepleegd zijn in winkels aan de Weteringschans te Amster dam. De inbrekers hadden zich toegang tot de winkels verschaft, nadat zij over het ijs van de dichtgevroren Lijnbaansgracht de achterzijde van de percelen hadden be reikt. De verdachten hebben zich twee aan twee gegroepeerd. De 29-jarige G. M. en de 33-jarige I. A. S. bekennen goederen af komstig van de diefstal te hebben geheeld, maar schuiven de diefstal op de aanstaan de zwagers Aart M. en Herman M., die op hun beurt beweren slechts helers te zijn. Door de rechtbank waren de zwagers M. elk wegens de diefstal veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, eiste nu tegen elk van hen een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek, „om hun straf meer in over eenstemming te brengen met die van I. A. S.", tegen wie hij bevestiging van het recht- bankvonnis van een jaar en zes maanden met aftrek vroeg. Ook tegen G. M. vroeg mr. De Muinck Keizer bevestiging van het rechtbankvonnis van een jaar met aftrek. De verdedigers pleitten clementie. Het gerechtshof zal op 22 oktober arrest wijzen. De Amerikaanse onderzeeboot „Becuna", die tot 12 oktober een niet-officieel bezoek aan Rotterdam brengt, is maandag afge meerd in de Parkhaven te Rotterdam. Het schip, dat 79 koppen telt en onder com mando staat van luitenant-ter-zee eerste klasseklasse W. L. Webb, werd verwel komd door de Amerikaanse marine-atta ché in ons land, James C. Shaw. Luitenant Webb heeft de gebruikelijke bezoeken op zijn programma staan, te weten aan de garnizoenscommandant, de burgemeester de Amerikaanse consul-generaal en de commandant Maritieme Middelen Rotter dam. De „Becuna", die in mei 1944 in de vaart kwam, in de Stille Oceaan geopereerd heeft en vijf vijandelijke schepen tot zinken heeft gebracht, heeft nu enige maanden deel uit gemaakt van de zesde Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee. ADVERTENTIE Genezen. De Britse premier, Sir Anthony Eden, die het weekeinde, als gevolg van een zware verkoudheid, in een Londens ziekenhuis heeft moeten doorbrengen, is maandag genezen naar zijn ambtswo ning teruggekeerd in gezelschap van Lady Eden. Hij poseerde blootshoofds in de motregen voor de fotografen. Samenwerking. Een protocol over weten schappelijke en technische samenwer king tussen Joegoslavië en de Sovjet- Unie is te Belgrado getekend. Er zullen onder meer technische gegevens over de vervaardiging van verschillende ma chines worden uitgewisseld. Parys-Peking. Volgende week zal een ge regelde lijndienst Parijs-Praag-Moskou- Peking geopend worden. Het traject Parijs-Praag wordt gevlogen door de „Air France" en de Tsjechoslowaakse „Aerolinie", op het traject Praag- Moskou-Novosibirsk zullen Russische straalvliegtuigen van het type TU-104 vliegen (eerst tweemaal, later zesmaal per week) en het laatste deel van de verbinding, Novosibirsk-Peking zal voorlopig gevlogen worden met Rus sische vliegtuigen van het type IL-14, in afwachting van uitbreiding van het vliegveld van Peking. Reislustig. President Koewatli van Syrië zal eind oktober een officieel bezoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie brengen. Daarna zal hij India, Pakistan, Argentinië en Brazilië bezoeken. Nieuw. Radio-Moskou meldt, dat een Mos- kouse fabriek de eerste scooter heeft vervaardigd, een tweetakt met een maximumsnelheid van 90 kilometer. Ook in verscheidene andere fabrieken wordt de produktie van dit voor de Sovjet-Unie nieuwe vervoermiddel ter hand genomen. Er zal ook een halftons transporlscooter worden gemaakt. Nuttig. De zigeuners in de Sovjet-Unie mogen niet meer rondtrekken, zoals zij dat van oudsher gewend zijn. Zij moeten „sociaal nuttig werk" gaan verrichten, aldus een decreet van het Russische parlement. Zigeuners, die zich niet aan het decreet storen, lopen gevaar vijf jaar in verbeteringsgestichten te moeten doorbrengen. Volgens de bekendmaking van de Opperste Sovjet heeft een meer derheid van de zigeuners zich al geves tigd. Gunstig. Volgens het te Rio de Janeiro verschijnende blad „Diario Da Noie" heeft de Amerikaanse regering Brazilië voorgesteld, op twee Braziliaanse eilan den installaties voor het lanceren van geleide projectielen te bouwen. Het gaat om de eilanden Trinidad en Fernando Do Noronha in de Atlantische Oceaan. Volgens het blad zou het Amerikaanse voorstel in Braziliaanse diplomatieke kringen gunstig zijn ontvangen. Bezoek. Volgens radio Peking zal premier Mohammed Ali van Pakistan zich deze maand naar China begeven. Hij is door premier Tsjoe En Lai van China uitge nodigd voor het bezoek, dat van 18 tot 29 oktober zal duren. Wens. President Sukarno van Indonesië die een reis door de Chinese volks republiek maakt, heeft op de marine basis te Lushnun in het gastenboek de wens geschreven tot snelle uitbreiding van de Chinese marine. Overleg. Deskundigen uit Westeuropese landen, de Sovjet-Unie en de Oosteuro- pese landen zijn te Genève bijeenge komen om voorbereidingen te treffen voor een uitgebreid overleg over de handel tussen Oost- en West-Europa, dat maandag zal beginnen tijdens de vijfde bijeenkomst van de commissie voor de ontwikkeling van de handel van de economische commissie voor Europa. Tijdens deze bijeenkomst zal men, naar verwachting, in bijzonder heden voorstellen van de Sovjet-Unie voor het instellen van een multilateraal betalingsstelsel voor Oost- en West- Europa bespreken. Export. Russische geleerden bestuderen de mogelijkheid specimina van aards leven, zowel dierlijk als plantaardig, over te brengen naar andere planeten, aldus een mededeling van professor A. G. Karpenko, de wetenschappelijk secreta ris van de commissie voor de coördi natie van uitvoering en bestudering van kosmische vluchten Dertig vooraan staande geleerden zullen op een speciale conferentie te Moskou een vijfjarig studieprogramma uitwerken over de levensvoox-waarden op de planeten, in het bijzonder op Mars en Venus. „HET SCHONE is verdwenen en keert niet terug", klaagde W. H. Hudson. Hij had hierbij de vogels van de Argentijnse pama's op het oog, welke prachtige dieren als verweer tegen de opdringende mense lijke beschaving de wijk hadden genomen en zich niet meer op de oorspronkelijke broedplaatsen vertoonden. Met nóg meer recht zou deze klacht echter kunnen gelden voor de talloze sprookjesachtige eilanden in de oceanen, die totaal van karakter ver- ander den nadat de mens er de voet had gezet. We behoeven hier niet direct te denken aan de moedwillige en redeloze moordpartijen die de mens hier en daar onder de makke en vredelievende inheemse dieren heeft aangericht (hoewel die op zichzelf weerzinwekkend genoeg zijn), want ook de toevallige metgezellen van zeelui en ontdekkingsreizigers hebben een stevig handje meegeholpen. Toen St. Helena pas was ontdekt, groei den op het eiland prachtige bossen van gombomen, eboniet en brazilhout. Maar dt Portugezen voerden er omstreeks 1513 geiten in. Dat lijkt op zichzelf een onschul dige daad, waarvan ruim 40 jaar later echter de rampzalige gevolgen aan het licht kwamen. Want toen hadden de geiten zich in zó sterke mate voortgeplant, dat ze in kudden van anderhalve kilometer lengte over het eiland zwierven, alle zaad plantjes opaten en de jonge bomen ver trapten. Toegegeven, dat de mensen een aardig aandeel hadden in de verwoesting van het landschap door hakken en afbranden, maar de duizenden geiten hebben alle nieuwe aangroei onmogelijk gemaakt, zodat het eiland in het begin van de 19de eeuw vol gens de bioloog Alfred Wallace niets an ders was dan een rotsige woestenij, waar de oorspronkelijke flora zich alleen nog op de meest ontoegankelijke bergtoppen "A en kraterranden kon handhaven. Wellicht is het overbodig hierover een bioloog te raadplegen, want als we ons niet vergis sen, had ook Napoleon er een boekje over kunnen, opendoen. St. Helena is helaas slechts één van de vele voorbeelden. De hellingen van Trini dad zijn momenteel bedekt door een spook- bos, bestaande uit dode bomen, dank zij het feit, dat de sterrenkundige Halley om streeks 1700 daar geiten aan land bracht. Lord Howe, een eiland ten oosten van Australië was in 1918 een prachtig vogel oord, maar na 2 jaar heer ste er de rust van de dood, door de ratten die bij een schipbreuk naar land waren gezwommen en alle vogels hadden uitgemoord. Het prachtige bosreservaat van Honouliuli is doorwoekerd met duizenden ha pamakanl, een stekelige kruipende vegetatie, destijds door kapitein Makee ingevoerd en ondanks moderne bestrijdingsmiddelen niet meer binnen de perken te houden. Op Tristan da Cunha werden vrijwel alle unieke land vogels die daar in de loop van duizenden laren eenzaamheid tot ontwikkeling ge komen waren, door varkens en ratten uit geroeid. De dwergkwartels van het eiland Laysan stierven in 1924 uit, nadat door de invoer van konijnen van het eiland een zandwoestijn was gemaakt. Enkele van deze kioartels die tevoren naar Midway waren overgebracht, werden in twee jaar tijds uitgeroeid, toen in 1943 schepen en landingsvaartuigen ratten aan land brach ten. En zo kunnen we doorgaan. Maar dat doen we niet. want we wilden u vertellen, dat in tegenstelling met de algemene opvatting, rijst in Indonesië geen inheems produkt is. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2