AAMBEIEN J In twee kunsthandels en bij twee oude verenigingen Bereikbaarheid zee en strand zonder hinder van industrieën Eenmansstrijd tegen de misdaad Vijftig jaar geleden Van dag tot dag iw-m f' "Hoe is het ontstaan?^. Meer toegangswegen naar strand tussen Zeeweg en Zandvoort-zuid 'voor 'mooTel zachte handen f Die politiek Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Indonesiërs in Suriname weigeren Nederlanderschap Haagse Comedie speelt „Inherit the wind" Boete voor organisator van een voetbalpool 3 Tentoonstellingen in Amsterdam Commissie tot bevordering der toneelschrijfkunst Prof. De Gaay Fortman naar UNO-assemblee Aardverschuiving versperde kanaal Oefenmijnen spoelen op de Nederlandse kust aan Dit woord: BERUCHT ADVIES IN STREEKPLAN: Smokkelende boksers stonden terecht Uit Haarlems Dagblad van 9 oktober 1906 DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Bij alle interessante geluiden, die ge durende de thans nog steeds niet geëin digde kabinetscrisis uit de verwarringen omhoogklonken, is dat van A.R.-zijde (reeds eerder schuchter geuit door diver se groeperingen) wel zeer belangwekkend: het departement Overzeese Rijksdelen moet verdwijnen en daarmee komen we dus niet aan de honorering van onze eis tot twee A.R.-departementen". Natuurlijk. Aan een verdwijnend depar tement heeft niemand iets. Men geeft een kind tenslotte ook geen luchtballon met een gaatje. En bovendien: een mét-ver dwijnend departement van Overzeese Rijksdelen heeft evenmin zin, wanneer er geen overzeese rijksdelen meer zijn. Men geeft een kind tenslotte ook geen blokken doos zonder blokken erin. Zo ziet men, hoe zelfs de ingewikkeldste politieke problemen zonder enige moeite kunnen worden getrokken in de sfeer van de kinderkamer, met het resultaat dat zij dadelijk veel helderder worden. Trouwens, de hele kabinetscrisis heeft iets van de harrewarrende kinderkamer. Veertien stoelen en zestien kinderen. Wie krijgt een stoel? Wie krijgt er zelfs twee? Trekken en sleuren, huilen en dreigen, en tenslotte moeder die er twee stoelen bij zet. Nieuwe departementen creëren en verdwijnende aanhouden, maar dan ook zorgen dat er problemen zijn die deze de partementen kunnen bezighouden. Dus: problemen scheppen. Men geeft een kind tenslotte ook geen puzzel in handen, waarvan de oplossing aan de achterkant staat. Integendeel. Men geeft een kind puzzels op te lossen., die hem veroorloven trots bij moeder te komen om een complimentje in ontvangst te nemen voor zijn snuggerheid. Welaan dan. Straks zal de moeder of tewel het Nederlandse volk eer moe ten brengen aan hen, die de puzzels op gelost, de stoelen verdeeld en de vrede getekend hebben. Aan hen, die dan zoet met hun balonnetjes spelen en hun blok ken in goede rangorde leggen, en dat doen in de geheel verkeerde veronderstelling, dat geen van de andere kinderen ook maar het geringste heeft veroverd dat hem niet toekwam. Hoe interessant, die politiek, als men haar even in het eenvoudige ziet. ADVERTENTIE 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. De Surinaamse autoriteiten zijn begon nen met de bescheiden uit te reiken aan de Indonesiërs, die twee jaar geleden het Nederlanderschap hebben aangevraagd. Het ligt in de bedoeling elke zaterdag honderd Indonesiërs daartoe op te roepen. Het blad „Suriname" schrijft, dat ver scheidene Indonesiërs zaterdag weigerden de papieren in ontvangst te nemen. Op de vraag wat hen indertijd ertoe gedreven had de Nederlandse nationaliteit aan te vragen antwoordden zij, dat Soemita, voorzitter van de Indonesische organisatie Kaum Tani Persatuan Indonesia, hen toen had voorgehouden, dat zij met de Indone sische nationaliteit slechts het recht van begrafenissen en van het in de gevange nis terecht komen zouden hebben, terwijl de Nederlandse nationaliteit alle rechten zou verschaffen, ook het recht om naar In donesië terug te keren. Nu zij zien, dat dit niet waar is willen zij hun Indonesische nationaliteit terug, wat echter niet zo gemakkelijk zal gaan, aldus het blad. Op de vraag van het blad of zij bij een volgende verkiezing weer ter stembus zullen gaan, antwoordden zij zon der aarzeling ontkennend. Zij zouden zich niet meer laten „beetnemen". Bovendien interesseert het stemrecht hen niet, wat ze willen is naar Indonesië terug, aldus „Su riname". Grete Rikko, de schilderen die tot 17 oktober in Magdalene Sothmanns Kunst zaal te Amsterdam schilderijen en gouaches exposeert, is in Duitsland geboren. "Haar hevig expressionistische en naar abstractie neigende werk zou een typisch voorbeeld kunnen zijn van de hedendaagse mentali teit in de Duitse schilderkunst. Men zij voorzichtig. In Amerika doen schilders net zo wild. Grete Rikko vertrok reeds op jeugdige leeftijd naar Parijs, woonde ver volgens in Yoegoslavië, reisde in Spanje, Italië en de Balkan en vestigde zich ten slotte in New York City, in 1938 Ameri kaanse geworden. Na de oorlog heeft Gre te Rikko in Nederland gewerkt. Zij maakte een grote wandschildering in het Bouw centrum te Rotterdam. Haar hier eëxposeerde werk zegt weinig over eventuele wandschilderkunstige kwa liteiten, die zij ten toon zou kunnen sprei den. Men kan alleen zeggen dat het meren- deed daarvan als het ware ingelijst is in zich zelf, dat het gebeuren op haar schil derijen binnen de begrenzingen van het doek blijft, waarmee dit werk van opvat tingen van compositie getuigt, die wel overeen komen met die van de meeste ons bekende hedendaagse wandschilders hier te lande. Naar mijn mening is echter in Grete Rikko's werk toch te veel aan het toeval overgelaten. En ik kan ook zo moei lijk geloven in de genialiteit suggerende vegen van snel met paletmes of kwast neergezette verf. Heel wat minder pretentieus is het werk van Claire Bonebakker: gouaches, aquarel len en tekeningen, tot 18 oktober in San- tee Landweers Tuinhuis te zien. Claire Bonebakker lijkt me, gezien haar laatste tentoonstelling bij dezelfde kunsthandel, vooruit te zijn gegaan. Mij was haar werk in tekening of puur geaquarelleerd wel verantwoord genoeg gedaan wat betreft de techniek. Het vermocht me echter niet te boeien. Wanneer zij beide technieken verbindt, wordt haar werk puntiger, leven diger. Haar thans geëxposeerde reisschet sen noden tot een bezoek aan zuidelijk ge legen contreien aan de Middellandse Zee, maar overigens is ze evenzeer thuis op de Zeeuwse eilanden als op Mallorca. Vooral reisschetsen zal men ook ont moeten op de najaarstentoonstelling van Arti et Arhicitiae, waar (behalve de beeld houwers) de leden zich dienden te beper ken tot het inzenden van gouaches, aqua rellen, tekeningen en grafiek. Al meer heb ik geconstateerd dat dit soort exposities bij Arti door bescheidener bedoelingen meest al aangenamer waren om te zien dan an dere, waarop het olieverfschilderij domi neerde. Dit keer viel dat niet zo zeer op, vermoedelijk door een minder dan voor heen geslaagde wijze van ophangen, die toch altijd bepaald is door wat ingezonden werd. Toch trekt ook nu weer veel van goede kwaliteit de aandacht. „Arti" heeft weer een paar figuren tot zich weten te trekken en het zijn niet de minsten. In de eerste plaats is dat de beeldhouwer Henk van Leeuwen, die (ge lijk de hier al eerder en ook thans weer vertegenwoordigde Theresia van der Pant) een fijn portrettist blijkt te zijn en in een klein beeldje „Moeder en kind" bewijst ook tot meer monumentaal werk in staat te zijn. Henk Willemse kwam zijn collega, de schilder Hein Stork, naast wie hij meer exposeerd, nu ook vergezellen in Arti met royaal gedane tekeningen. Gelet op de kleur en bouw van schilderijen, die ik el ders al van hem zag, kon hij wel eens een dominerende figuur worden in deze ver eniging. Ik geloof niet dat de graficus Lou Strik hier al eerder optrad. Zijn thans ge- exposeerde werk valt dodr kwaliteit en eigen kijk op de dingen direct op. Sommige van de oudere leden verrassen met aantrekkelijke zaken van een geaard heid of kwaliteit die ze weinig vertoonden tot nu. Prof. Willem van den Berg, A. I. G. Colnot met „In de duinen bij Overveen" en Theo Beerendonk met een „Zonnepit" in waterverf, behoren evenals Ferd. G. Erfmann met voor zijn doen pretentieloze naturalistische reisschetsen tot hen die hun De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor 1956 een rijks commissie ingesteld tot bevordering van de toneelschrijfkunst. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter dr. Vic tor E. van Vriesland, tot leden mevrouw E. van Lokhorst, de heren B. Albach, A. den Hertog, J. de Meester en tot secreta ris H. J. Michael. De commissie zal zich belasten met het uitbrengen van advies aan de minister over het verstrekken van opdrachten aan letterkundigen tot het schrijven van een toneelstuk, geschikt voor opvoering door het beroepstoneel of het amateurtoneel. inzending gelukkig kozen. Cees Bolding, Cor Dik, Th. Iieynes, Kees Heynsius, W. G. J. Kouwer Boomkens, D. Schutman, Jan Sluijters, Hein Stork en Jacoba Surie doen met hun aquarellen en gewassen te keningen niet onder voor mevr. J. Bauer- Stumpff, Jacob Kuijper, C. J. Maks, J. J. Royaards, Theo Swagemakers en mevr. B. Westendorp-Osieck, leden van de Hol landse Aquarellisten Kring. „Arti" sluit op 28 oktober en die dag is ook de laatste van de tentoonstelling, die door St. Lucas in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum wordt gehouden. Ver nieuwing was in deze toch ook al oude vereniging reeds eerder dan bij Arti te constateren. Ook dit jaar heeft men weer enige figuren weten aan te trekken. Eén van de belangrijkste is naar mijn smaak weer Kouwer Boomkens, die onder meer een in sterke kleur en spontaan, op dege lijke ondergrond steunend stilleven in stuurde. Een bijzonder talent blijkt ook Clementine van Lamsweerde, geen onbe kende voor onze lezers. Hoewel nog weinig zeker van haar zaak waardeer ik Carla Bruggeman om haar „Kerkhof" toch meer dan nog te veel anderen met hun slechte of vervelende prentjes. Plezierig, misschien niet vreemd aan Charles Eycks invloed, is het werk van Bert Jonkers. Jan Sluyters' werk en ook het even il lustratieve van zijn zoon vormen altijd goede momenten op zo'n tentoonstelling. Bijzonder is toch vooral het schilderijtje „Atelierbezoek" (van de schilderes Marie van Regteren Altena en de poppenmaker Harry van Tussenbroek) van de hand van mevr. B. Westendorp-Osieck, wellicht het beste schilderij van deze expositie. Altijd is het me weer een vreugde iets van de Haagse, zo helder schilderende impressio nist W. J. Dijk en van de verfijnde Willem Witjens te zien. Verrassend zijn een kin derportret van Jan Korthals, het ingetogen en naar abstractie neigend stilleven van Swagemakers 1 en een landschap van G. Westermann. Terecht won de beeldhouwer Jan Wol kers de Lucasmedaille, die hem voor zijn gehele inzending toegekend had kunnen worden. Theo Dobbelmann heeft in zijn paneel „Lucht, water, aarde" een hem zeer passende vorm van werken gevonden. Moge de gemiddelde kwaliteit van beide verenigingstentoonstellingen nog te laag liggen, men ziet zo toch een behoorlijk aantal respectabele werken. De Haagse Comedie zal zaterdagavond 13 oktober in de Koninklijke Schouwburg de première geven van „Inherit the wind", een spel in drie bedrijven door Jerome Lawrence en Robert E. Lee. Dit toneelstuk is geba seerd op een historische gebeurtenis: een proces, dat in juli 1925 werd gevoerd in het plaatsje Dayton (Tennessee) en dat in de Amerikaanse geschiedenis bekend is geble ven als het „Apenproces". Het werd name lijk aan het rollen gebracht doordat een onderwijzer tijdens een les zijn leerlingen het een en ander had verteld over de evolu tieleer van Darwin. Dit was in strijd met de wetten van de staat Tennessee. Het parle ment van deze staat bestond destijds name lijk voor het grootste deel uit zogenaamde fundamentalisten, een religieuze beweging in de Verenigde Staten, die zich vooral na de eerste wereldoorlog met kracht op de be strijding van het liberalisme toelegde, in de eerste plaats in de kerken en de theologie, maar ook in het onderwijs en de politiek. Curatoren van de Vrije Universiteit hebben aan prof. mr. W. F. de Gaay Fort man verlof verleend in het najaar te New York de elfde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties als vertegenwoordi ger van Nederland bij te wonen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft on6 meegedeeld, dat dé samenstelling van de Nederlandse delegatie nog niet de finitief vaststaat. Het kanaal van Corinthe, tussen het Griekse vasteland en de Peloponesus, dat op 28 september door een aardverschuiving verspred raakte, is maandag weer voor de scheepvaart geopend. In de Noordzee en Het Kanaal wordt op het ogenblik een internationale marine- oefening gehouden waaraan Nederlandse mijnenvegers deelnemen. Als gevolg van de jongste stormen spoelen op de Neder landse kust bij deze oefening gebruikte oefenmijnen aan. Hoewel deze mijnen bij ontploffing geen schade toebrengen aan overvarende sche pen en er met duidelijke letters het woord „dummy" op staat, dienen zij voor even tuele vinders te worden beschouwd als ge vaarlijk. De marinestaf adviseert dan ook dringend gevonden mijnen onmiddellijk aan de naa9tbijzijnde politiepost of de com mandant van de mijnendienet der Konink lijke Marine te Den Helder op te geven. Een ploeg deskundigen zal dan de aange troffen mijnen onschadelijk maken. Het Middelnederlandse werkwoord beruchten, afgeleid van het zelfstandig naamwoord ruchte: het roepen, het ge rucht, de faam, betekende: iemand een slechte roep bezorgen, iemand beschul digen, iemand belasteren. De eigenlijke betekenis van berucht is dus: beschul digd, verdacht. Daaruit is die van sleeht- bekend voortgekomen. Men gebruikt het van personen, maar ook van zaken en spreekt bijvoorbeeld van de beruchte windhandel. Maar berucht heeft niet altijd een ongunstige betekenis. Dat blijkt uit woorden als ruchtbaar en roemruchtig. En in een oud geschied kundig werk wordt Stavoren genoemd: ene stad berucht door sterkte en leger- transen. Dan is berucht dus vrijwel het zelfde als beroemd. De streekplancommissie, die het streek plan Zuid-Kennemerland samenstelde, heeft ook aandacht besteed aan het vraag stuk van het vestigen van bedrijven en be roepen, die aan ontspanningsgebieden zijn gebonden. Zij is van mening, dat getracht moet worden meer toegangswegen te ma ken naar het strand tussen de Zeeweg en het zuidelijk deel van Zandvoort en dat er gestreefd moet worden naar beperking van het industrieterrein te Zandvoort, dat in het plan geen afzonderlijke bestemming heeft, maar begrepen is in de bestemming van dorpsbebouwing. De uitwerking van deze gedachte is echter aan de gemeente lijke plannen overgelaten. In Zuid-Kennemerland is voor dergelijke bedrijven in het bijzonder het badplaatsen wezen van belang. De badplaatsen van deze streek met haar groot en sterk groeiend inwonertal en met Amsterdam op slechts 20 tot 30 km afstand (op de duur bij totstandkoming van de westelijke uit breidingen dier stad zelfs nog minder) heb ben een belangrijke recreatieve functie te vervullen ten aanzien van de inwoners van de streek, van Amsterdam en omgeving en van een nog groter gebied. Getracht moet dus worden, aldus de toe lichting op het streekplan, deze badplaat sen in de. eerste plaats met het oog op de vervulling van deze functie zo goed moge lijk uit te rusten voor een druk ééndagsbe- zoek. Daarnaast is het zaak tevens te zor gen, dat Zandvoort zijn aantrekkelijkheid voor meerdaagsbezoek, ook van vreemde lingen, zoveel mogelijk behoudt of zelfs vergroot, terwijl voor IJmuiden behalve een betere accommodatie voor ééndagsbe- zoek ook bevordering van meerdaagsbezoek kan worden overwogen. Voor Bloemendaal aan zee is alleen gedacht aan accommoda tie voor ééndagsbezoek. In de toekomst zal een strook van ten minste 6 a 12 km strand druk bezocht wor den bij ééndagsbezoek. Daar de kust van IJmuiden tot enkele kilometers bezuiden Zandvoort ongeveer zestien kilometer lang is, zal hoe men het toekomstige strandbezoek ook raamt en hoe men het zich ook in verschillende dichtheden over de kust verdeeld denkt die beschikbare strandlengte voor de toekomstige bevolking op drukke dagen juist genoeg groot zijn. Van groot belang is dan ook het in het wederopbouwplan van Zandvoort neerge- ADVERTENTIE Ik had hem na enig zoeken gevonden aan de bar van een bistro, waar hij zijn ontbijt staande nuttigde. Hij beet gretig in een verse croissant en spoelde het smakelijke brood weg met een afgrijse lijk slechte kop koffie. „Er moest wat aan gedaan worden", verklaarde Pierre met de beslistheid van een man, die weet, dat het wel zijn van de mensheid van hem afhangt. „Er is een tijd geweest, dat je geen krant kon inkijken of je las over een beroving van een taxi chauffeur. Je werd gewoon huiverig 's avonds een vrachtje op te nemen. En de heren waren niet zachtzinnig. Als je niet dadelijk je porte feuille omkeerde, sloegen ze je domweg neer. Enfin, dat weet u net zo goed als ik." Het was me inderdaad niet verborgen gebleven, want ook ik las mijn kranten. En .ik was razend nieuwsgierig om te zien op welke in- genieuse manier Pierre zijn tegenmaatregelen had ge nomen. Ik had er wel iets van gehoord: in 1954 was zijn inzending op de jaar lijkse Parijse Tentoonstelling van Uitvindingen de meest besprokene geweest. Ik wierp discreet een paar honderdfrankstukken op het zink. Pierre boog welwillend en ging me voor door de zij uitgang van het café. De wonderwagen stond er zon der enig vertoon aan het trottoir. Zo op het eerste oog was er niets bijzonders aan te zien. De uitvinder raadde mijn gedachten: „Er is niets opvallends aan natuurlijk niet. De mensen houden er nu eenmaal niet van in een raar toegetakelde auto rond te rijden. Maar kijk." Hij opende het achterpor tier en wees. Mijn oog viel op iets, wat er als een luid sprekertje uitzag, naast een flink formaat schijnwerper. Beide voorwerpen waren aan de bovenkant van de afschei ding tussen chauffeur en pas sagiers aangebracht. Pierre gleed op zijn zit plaats. „Mocht ik ooit last krijgen, dan hoef ik alleen maar dit knopje op het stuurwiel in te drukken." Hij drukte. De grauwe ochtend werd ogenblikkelijk verhel derd door de krachtige licht bundel van de schijnwerper, die de achterbank volledig in het zonnetje zette. Tege lijkertijd produceerde de luidspreker een dusdanig oorverscheurend jankgeluid, dat alle langslapers van het hele quartier naar mijn stel lige overtuiging in panische angst uit hun bedden zou den springen. „Voila", zei Pierre. Er lag een rustige zekerheid in de wijze, waarop hij het woordje met uitgespreide handen on derstreepte. „Zet nu maar af", verzocht ik en ik keek met een gevoel van onbehagen om me heen. Er waren al heel wat deuren geopend en ramen opgescho ven. De bistro stroomde leeg en enige jongetjes renden op gewonden in onze richting. Hij drukte nogmaals en het normale rumoer van het grotestadsverkeer leek wel dadig stil. „Mocht ik toch nog moei lijkheden krijgen je kunt nooit weten", betoogde de uitvinder voor een aanzien lijk groter gehoor, „dan heb ik een kleinigheid in petto". Hij grabbelde in het dash boardkastje. Zijn hand kwam eruit met het vreemdste wa pen, dat ik ooit heb gezien. Het was een wapen, dat leed geen twijfel. Een ferme knuppel, aan de ene kant eindigend in een bol met punten, aan de andere kant voorzien van een gummi bal. Een kruising tussen een klein model goedendag en een flit spuit. „Ook eigen patent", zei Pierre bescheiden. „Ik kan er, als het moet, een flinke mep mee uitdelen, dat wilt u zeker wel op mijn woord geloven. Maar bovendien ziet u dit buisje?" Langs de knuppel liep een dun pijpje, dat aan de bal verbonden was. „Als ik erop druk pht! Witte peper!"' Ik deinsde eerbiedig ach teruit, omdat ik nagenoeg in zijn schootsveld stond. Het wolkje prikkelstof dreef op de wind weg en hechtte zich aan een lantaarnpaal. „En intussen" hij begon er hoe langer hoe meer schik in te krijgen „intussen brult de sirene en schijnt dat licht. Nou, dat moet het al gek lopen, als er niet een stuk of wat agenten onder weg zijn." Pierre Vitry stapte uit en ging de bistro binnen. Ik be greep wat van mij verwacht werd en bestelde twee glazen rode wijn. Een minuut later nog één; niet voor mij. Nadenkend speelde Pierre met zijn lege glas. Hij volgde met het voetje het ingewik keld patroon van de vlekken op de toonbank en zei na een tijdje, terwijl hij zijn hoofd snel ophief: „Toch ben ik nog niet hele maal content. Ik ben al we ken aan 't prutsen om ge daan te krijgen, dat ik door middel van een tweede knopje een stalen gordijn achter me kan laten zakken. Maar dat is niet eenvoudig, monsieur. Dat eist een heel mechaniek." Ik knikte begrijpend en tastte in mijn zak om af te rekenen. Pierre keek vrien delijk toe en toen ik hem de hand reikte, boog hij zich even vertrouwelijk naar me over. „En als dat luik er is", zei hij zacht, „dan heb ik nog een wens: een derde knopje". Na een korte effectpauze, waarin hij me met samen geknepen oogspleetjes aan keek, voegde hij eraan toe: „Voor een klein, handig ver borgen fototoestelletje, mon sieur. Dat moest de politie me dan maar eens cadeau doen." J. K. legde streven om de boulevard meer in te richten voor de verschaffing van recreatie en aldus de „strand"- breedte te vergroten. Verbetering van de verbindingswegen en paden, zowel verkeerstechnisch als land schappelijk en vermeerdering van hun aan tal zijn daarvoor van primair belang. Met een en ander is in het streekplan rekening gehouden. Gestreefd is naar on derscheid tussen meer en minder drukke delen van het strand door geëigende be stemmingen Van het aangrenzende duin gebied. Naar het drukste deel van het strand tus sen het eindpunt van de Zeeweg en het zuidelijke einde van Zandvoort is het aan tal toegangswegen en paden groter gedacht, terwijl er in de gemeentelijke plannen nog meer mogelijk zijn. Langs de zuidrand van IJmuiden zijn een verkeersweg, een fiets pad en een spoorlijn naar het brede strand bezuiden de pieren ontworpen. Tussen dit punt en de Zeeweg, alsook bezuiden Zand voort door duinen der Amsterdamse wa terleiding, zijn echter slechts enkele paden naar de zee gedacht, zodat daar, behalve wellicht op een enkele warme zomerse zon dag, nog een zekere mate van stilte en rust zal kunnen blijven heersen. Wat de voorzieningen van het vreemde lingenverkeer betreft, wordt in de toelich ting opgemerkt, dat dit aan de gemeen schappelijke plannen kan worden overge laten. Op één belangrijk middel om een bad plaats aantrekkelijk te maken of te houden wijst het streekplan ook en wel wat betreft de bereikbaarheid van zee, strand en dui nen, zonder hinder van industrieën en in- dustrieverkeer. Voor IJmuiden met zijn belangrijke bedrijfsfunctie is een duide lijke scheiding tussen de industriewegen en recreatiewegen met gebruikmaking van de geaccidenteerdheid van het duinterrein van groot belang. De kantonrechter te Heerlen, mr. F. van der Kroon, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voorzitter van de nationale vereniging „Charitas", M. G. Hendrik te Heerlen. Deze had een voetbalpool geor ganiseerd waarvan de opbrengst ten goede kwam aan sociale, culturele en charitatieve verenigingen. Hij werd veroordeeld tot f 25 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. De eis was f 75 subsidair 25 dagen. De rechter er kende in zijn vonnis, dat verdachte uit ide alisme heeft gehandeld. Ten einde de be slotenheid van de vereniging te waarbor gen, was in de statuten bepaald dat het lidmaatschap der vereniging beperkt was en ballotage van leden noodzakelijk. Niet iedereen zou dus aan de voetbalpool kun nen meedoen. In de praktijk was het echter anders ge lopen. Agenten stelden in strijd met de hun gegeven instructies iedereen de formulie ren ter hand en ook waren winkeliers bij de verspreiding ingeschakeld. Van een be slotenheid van de vereniging en ballotage van de leden was geen sprake. De kanton rechter liet de vraag onbeantwoord of een veroordeling ook mogelijk was geweest, indien de „Charitas"-pool zich wél aan de statuten en reglementen had gehouden. In een persconferentie heeft de heer M. G. Hendrik medegedeeld, de uitgifte van de pool voort te zetten, maar zich strikt aan statuten en bepalingen te houden. In ver band daarmede zal een commissie van be heer worden gevormd, die zal beslissen aan welke charitatieve, sociale of culturele ver enigingen geld zal worden afgedragen. Al les zal worden gedaan om de beslotenheid van de vereniging te waarborgen, zo werd verklaard. Tevens is de heer Hendrik voor nemens, zich in verbinding met de KNVB te stellen. Negen Joegoslavische boksers staan in Belgrado terecht wegens het smokkelen van radiotoestellen, aanstekers, schrijfma chines, rekenmachines etc., die zij van wedstrijden in West-Duitsland meebrach ten en in Joegoslavië op de zwarte markt verkochten. Een hunner verdiende daar mee zoveel dat hij een villa liet bouwen. In het jaar 1903 hebben de beide Ka mers besloten een onderzeesche boot te laten bouwen door de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Men heeft er sindsdien weinig over vernomen, doch thans heeft de minister van Marine op de begrooting voor 1906 een aanvullend cre- diet gevraagd van f437.000. Daarvan is f430.000 noodig voor den afbouw van het onderzeesche vaartuig. De overige f7000 meent de minister noodig te hebben voor de opleiding van de bemanning, welke uit acht vrijwilligers zal bestaan. Zij krijgen een toelage van f200 per jaar en boven* dien f 1 voor elk uur, dat zij in de boot onder water zullen doorbrengen. *n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Bob Buys Op Schiphol kon men maandag kennis maken met de nieuwe Convair Metro- politain van Swiss-Air. Het toestel is uitgerust met de modernste radar- apparatuur. Het heeft in verband daar mee een plastic neus. Er heerste bij aankomst van de Convair een gezellige drukte op de luchthaven, waarvan de foto ook een indruk geeft. J ZWITSALINE gelee Laten ze het nou maar eens proberen', zei Pierre Vi try voldaan. Zijn intelligente ogen schitterden achter zijn donkergerande bril, terwijl hij met een breed gebaar op zijn taxi wees. Een beroemde taxi. Heel Parijs en een groot deel van Frankrijk weet sinds enkele jaren, dat monsieur Vitry, taxi-chauffeur en uitvinder, een afdoend antwoord heeft gegeven aan de duistere elementen, die een bedreiging vormen voor zijn beroep.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5