Motie van wantrouwen deed bestuur aftreden Milde vonnissen voor de drie hoofdverdachten in Poznan Zwaarste straf: viereneenhalf jaar wegens moord op politiekorporaal Muzikale show in het Concertgebouw Stormachtige vergadering K.A.B. Bennebroek 9 FAO-conferentie in Bandung begonnen Dekkingspercentage in Indonesië weer 20 Nenni ontkent toenadering tot de communisten Britse reservisten boos Mannen van tankregiment doen „kinderspelletjes" DR. DIRK COSTER OVERLEDEN Vestduits vakverbond tegen bewapening en kernwapens Willy Richter opvolger van Walter Freitag Rotterdamse tram uit rails; vier passagiers gewond Twee fitters door gas bedwelmd Bedrijfsongeval in Haarlem-noord „Babyartiest" oogstte succes Motoracrobaat op kermis maakte ernstige val MODESHOW SHOW- AANBIEDING soorten v.WIJK's wol voorradig VAN WIJK'S JAEGER 1.28 PER KNOT AALDKUNST Wpd .V „WOLLAMA" Onteigeningsplan voor westelijke randweg Bij Koninklijk besluit goedgekeurd De voedselvergiftiging in de Ripperdakazerne LISSE Het „Nut" opende winterprogramma HILLEGOM Succes voor DVO Volleybal in Bennebroek plNSDAG 9 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pOZNAN (Reuter/A.F.P.) De drie poolse jongemannen, die schuldig zijn be vonden aan het „op beestachtige wyze" vermoorden van een korporaal der Poolse vjjiigheidspolitie, zijn tot gevangenisstraf fe van vier tot viereneenhalf jaar veroor deeld. De moord geschiedde tijdens de vanordelijkheden, die 28 juni in de Poolse «tad Poznan (Posen) waren uitgebroken. Twee der verdachten kregen viereneenhalf jaar en de derde vier jaar gevangenisstraf. pe veroordeelden werden tevens gestraft voor andere misdrijven gedurende de wan ordelijkheden begaan. De ordeverstoringen hebben aan 53 personen het leven gekost. pr waren 200 gewonden. Iedereen in de zaal stond op, toen de vonnissen werden voorgelezen. Booglam pen gingen aan in de overvolle zaal en er heerste volledige stilte, die slechts werd onderbroken doop het zoemen van een filmcamera en het mompelen van tolken, die de vonnissen voor buitenlandse waar nemers en journalisten vertaalden. De rechter zei, dat de dri? mannen be hoorden tot elementen, die een arbeiders- demonstratie hadden uitgebuit voor hun eigen doelen, te weten het verwekken van ongeregeldheden en het aanvallen van mensen en het plunderen van gebouwen. Bij het vaststellen van het vonnis was alleen 'rekening gehouden met hetgeen tijdens het proces te berde was gebracht, piet met getuigenissen bij de ondervragin gen in het vooronderzoek. Het is bewezen dat de korporaal ook zou zijn overleden, indien de drie verdachten niet aan de mis handeling hadden meegedaan. De straf zou anders zijn uitgevallen, indien de verdach- ,en de enige aanvallers waren geweest. De veroordeelden kunnen nog in hoger beroep gaan bij het oppergerechtshof. De openbare aanklager heeft tegen de negen jonge Polen, die voor een ander hof terechtstaan, geen bepaalde straffen geëist. De negen mannen worden beschuldigd van wapendiefstal en aanvallen op het hoofd bureau van de veiligheidspolitie, waartegen de veiligheidspolitie zich wel moest ver dedigen, toen de aanvallers van 26 ver schillende punten het vuur openden, aldus de openbare aanklager. De aanval was begonnen nadat de beto gers geruchten gehoord hadden volgens welke de veiligheidspolitie op vrouwen en tinderen had geschoten, „alsof dat moge lijk geweest kon zijn". De openbare aan klager noemde de aanval een „tegen de regering gerichte actie" en „een toestand die voor iedere Pool pijnlijk was". Volgens twee vrouwelijke psychiaters is de 21-jarige Wierzbicki, geestelijk niet vol waardig, doch zich volledig bewust van zijn daden. Zij waren het eens met de verdedi gers, dat hij een type was dat zich door een menigte kon laten beïnvloeden. De rechter heeft bepaald, dat Jan Luczak, die aan vankelijk met de negen anderen beschul digd was, afzonderlijk terecht zal staan, om dat zijn zaak niet nauw met die van de an deren verbonden is. Zaterdag is de zaak van een andere verdachte, Klimecki, opgeschort, omdat deze „te emotioneel" was. De chauffeur Jan Kulas, een van de acht resterende verdachten, beschuldigde de stu dent Pac-Pomarnacki, ervan, dat hij pro beert anderen de schuld te geven. Pac-Po- Lofrede van Sastroatnidjojo DJAKARTA (Un. Press) De regionale voedsel- en landbouwconferentie van 23 landen wordt vandaag in Bandung ge opend met redevoeringen van welkom door premier Ali Sastroamidjojo en vice-presi dent Mohammed Hatta. De voornaamste gedelegeerde van Indonesië, de minister van Landbouw Eni Karim heeft medege deeld, dat hij van plan is om aan de con- ierentie een voorstel voor te leggen,, ten gunste van de verlenging van de recrute- rings-periode van landbouw-deskundigen na afloop van de lopende jaar-termijn. Karim zei, dat vele onder-ontwikkelde landen wensen, dat de F.A.O.-deskundigen langer blijven dan een jaar. De Indonesische delegatie zal ook voor stellen te komen tot een uitwisseling van deskundigen met andere landen voor het bestuderen van methoden voor de ver betering van de standaarden en de ver hoging van de produktie van waren. Onder de vertegenwoordigde landen be vinden zich Birma, Cambodja, Ceylon, In dia, Japan, Korea, Laos, Nepal, Pakistan, de Philippijnen, Thailand. Malakka, Zuid- Vietnam, Afghanistan, Australië, Canada, Denemarken, Italië, Nederland, Nieuw- Zeeland, de Verenigde Staten en West- Duitsland. Premier Ali Sastroamidjojo prees de F. A.O. als „een van de meest nuttige en actieve instituten van de moderne tijd". In zijn rede ter opening van de regionale con 'erentie voor Azië en het Verre Oosten, ze bij dat binnen het gebied als geheel d landbouwproduktie nog niet evenredig i aan de groei der bevolking en dat het ge middelde aan calorieën en proteïne per dag zeer laag is. Hier is een gebied, dat door de natuur begiftigd is met tal van hulpbron nen en dat bewoond wordt door grote massa's arbeidzame mensen, „wier ongeluk bet was, dat zij door de loop der gebeur tenissen in vroegere tijden niet in staat waren een juist gebruik van de hulpbron nen te maken". De heer Ali Sastroamidjojo zei, dat het resultaat hiervan was, dat in de huidige overgangsperiode, nu de nationale econo mie vorm krijgt, de kloof tussen de levens standaard van Aziatische volken eri die in be zeer ontwikkelde gebieden steeds groter geworden is. Deze kloof moet nauwer wor den. De wereld heeft in de F.A.O. een in strument, dat in dit opzicht veel kan en boet, aldus de premier.* DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Financiën, Wibisono, heeft bekend gemaakt, dat de monetaire raad van de regering de beslissing van 12 juli, waarbij het wettelijk voorgeschreven per centage van de goud- en deviezendekking werd verlaagd "an 20 tot 15 pecent, heeft ingetrokken. Het percentage was zater dag 20,8. De monetaire raad besloot het minimum weer op 20 percent te stellen, zoals is vast gelegd in de Indonesische Bankwet. marnacki beklaagde zich er over, dat Kulas tegen hem en nog een verdachte dreigende taal had gebruikt, nadat zij verklaringen voor het gerechtshof hadden afgelegd. Toen de rechter hem hierover ondervroeg, zei Kulas: „Ja. Ik heb lef genoeg om dat toe te geven. Ik probeer niet, zoals hij, mij schoon te wassen en anderen de schuld te geven". Een andere beschuldigde gaf toe een gestolen handgranaat aan Kulas te hebben gegeven en hem gewezen te hebben hoe hij het projectiel moest gebruiken. Hij beschreef, hoe burgers zich meester hadden gemaakt van een legertank, waar mee zij naar het hoofdbureau waren ge reden. De openbare aanklager deelde mee, dat een onderzoek is ingesteld naar de klacht van een der verdachten over mishandeling door leden der arbeidersmilitie. Een jongeman, die van medeplichtigheid in een andere zaak wordt verdacht, getuig de dat een lid der arbeidersmilitie hem had gewezen, hoe hij het geweer, waarvan hij zich meester had gemaakt, moest laden en ontladen. Hij zei ook dat nadat een schot werd gelost door een raam van een post der arbeidersmilitie, de daarin aanwezige militiemannen met de handen omhoog naar buiten kwamen om zich over te geven. Socialistische eenheid behoort tot onze politieke plichten ROME (Reuter/AFP). Pietro Nenni. de leider van de links socialistische partij in Italië, heeft in een open bi-ief aan zijn partijblad „Avanti" stelling genomen tegen de opvatting dat de nieuwe overeenkomst tussen zijn partij en de communisten in feite een nieuw akkoord tot eenheid van handelen zou zijn. Nenni beweert dat de gemengde en pei-manente organen van beide partijen zijn opgeheven en dat men alleen overeengekomen is in de toekomst besprekingen te laten voeren tussen de secretariaten der partijen. Nenni deelt mede, dat de socialistische eenheid er zal komen welk vei-zet zijn tegenstanders ook mogen bieden, want „zij behoort tot onze onaantastbax-e politieke plichten". Giuseppe Sai-agat, de Italiaanse vice- premier en partijleider der rechtse Italiaan se socialisten, heeft vex-klaard dat de com munisten zijn pogingen, om te komen tot. ééix verenigde Italiaanse socialistische par tij, saboteren. Hij beschuldigt Nenni er van te zijn gezwicht voor het communistisch gezinde gedeelte van zijn partij. In de afgelopen maanden is gepoogd de Saragat socialisten en de Nenni socialisten in één sociaaldemocratische partij samen te brengen. Nenni en de leider der Italiaan se communistische partij, Palmiro Togliatti hebben vorige week evenwel besloten nieu we betrekkingen tussen hun beide partijen te vestigen. Volgens de meeste politieke waarnemers kan dit besluit de genadeslag zijn voor het eenheidsstreven. LONDEN (United Press) Anthony Head, de Britse minister van Oorlog, deed maandag een beroep op de reservisten, die zyn opgeroepen met Jiet oog op de Suez- crisis, „door de zure appel heen te bytcn". De minister dankte tydens een televisie uitzending van de BBC de reservisten en hun families voor hun opoffering. Manschappen van het Royal Tank Regi ment in Tidworth, Hampshire, die ook zijn opgeroepen in vei-band met. de Suezcrisis, hebben zich erover beklaagd dat hun offi cieren „kinderspelletjes" bedenken om hen „zoet" te houden. De mannen zouden erop uitgestuurd zijn met de opdracht, een spin te vangen en die in een lucifersdoosje af te leveren. Andere opdrachten zouden luiden: zoek een witte eendenveei-, een paddestoel, een etiket van een bierfles, of: bewijs dat de rug van uw hand is gekust door een lid van de andei-e sekse. Verder moesten de mannen onder meer antwoorden op de volgende vragen: Welke soorten ijs verkoopt de plaatselijke winkel? Op welke leeftijd stierf John Scott, die op de plaatselijke begraafplaats ligt? Welke films draaien er in de bioscoop op donder dag, vrijdag en zatex-dag? Hoe heten de kinderen van het hoofd van het postkan toor? Wie zoi-gde voor de bloemen die op 16 september op het altaar van de kerk werden geplaatst? Manschappen van het Royal Medical Corps te Crookham in North Hampshire klaagden erover dat het voedsel dat zij krijgen voorgezet niet të eten is en dat de keuken „stikt van de kakkerlakken". Maandagmiddag is te Delft op negenenzestigjarige leeftijd overleden dr. Dirk Coster, oud-redacteur van het litteraire maandblad „De Stem", eredoctor van de Gemeentelijke Uni versiteit in Amsterdam en ereburger van Delft. De teraardebestelling zal vrijdag te Delft plaats hebben. HAMBURG (A.F.P./U.P.) Aan het einde van het congres van het Westduitse verbond van vakverenigingen (DGB) te Hamburg, is Willy Richter, die tot nu toe deel uitmaakte van het hoofdbestuur, tot voorzitter gekozen. De 56-jarige Richter, die sinds 1949 lid van de Bondsdag voor de sociaal-democratische partij is, volgt Wal ter Freitag op, die om gezondheidsredenen is afgetreden. De leiders van de zes miljoen leden van het DGB hebben stopzetting van de West duitse herbewapening geëist en alle groe pen steun beloofd die tegen dienstplicht fcn herbewapening in een verdeeld Duitsland strijden. De vertegenwoordigers van de Deutsche Gewerkschafts Bund eisten verder Veiligheidsmaatregelen die moeten waar borgen dat alle reactionaire en nationalis tische elementen de herbewapening niet voor politieke en militaristische doelen kunnen gebruiken; het verhinderen van de groei van een staat binnen een staat door een werkelijk democratische en parlemen taire controle op de Bundeswehr en maat regelen tegen het oprichten van militair gezinde jeugdbewegingen. Er werd ook een resolutie aangenomen waarin aange drongen werd op het stopzetten van de pro duktie en van het testen van kernwapens. Dirk Coster, naar een in 1935 door Otto B. de Kat geschilderd portret. Dr. Dirk Coster verwierf zich vooral be kendheid door zijn eerste bundel „Margi nalia" (1919, tiende druk 1948) en zijn veelomsti'eden bloemlezing „Nieuwe Gelui den". Vpor zijn vei-zameld proza werd hem in 1926 de Van der Hoogt parijs toegekend. Met Jüst Iiavelaar heeft hij in 1921 „De Stem" opgericht, welk litterair tijdschrift, waarin gestreefd werd naar een synthese van estetiek en ondogmatische etiek, tot 1942 is blijven bestaan. In 1953 werd hem de Marianne Philipsprijs toegekend. Het hierbij afgebeelde portret werd ge schilderd door prof. Otto de Kat in 1935, kort nadat Dirk Coster uit Bennebroek, waar hij geruime tijd heeft gewoond, was teruggekeerd naar zijn geboortehuis in Delft, waar hij thans is overleden. Dirk Coster was ereburger van Delft. In november 1954 belegde de sociëteit Teisterbant een huldiging'savond ter ge legenheid van de erepromotie van Dirk Coster tot doctor in de letteren en wijsbe geerte aan de gemeente-universiteit van Amsterdam. Bij de erepromotie verant woordde prof. N. A. Donkersloot de hulde van de wetenschp aan deze litterator met de wborden: „Dirk Coster heeft door zijn werk zeer veel bijgedragen tot verdieping en verrijking van het beste, dat Nederland bezit in zijn litteratuur". Bij de huldiging in Teisterbant sprak de promotor: „Er is geen ontkomen aan Dirk Coster als pole mist en ik zou dan ook nog wel eens een ander gesprek willen hebben met hem dan op het niveau van promotor en „het heel erg eens zijn"." Dr. Dirk Coster heeft toen alle hulde slechts aanvaard als „zijnde voor mijn. vroegere ^elf".' Hij benadrukte de vernieu wing van zijn persoon en sprak als wens uit nog eenmaal een thema te mogen schrijven, dat samenvat, wat „het leven ons geschonken heeft". Ontroerd las hij toen een fragment voor uit zijn laatste toen nog niet voltooide roman „Het dag boek van de heer Van Putten". Hij heeft zijn laatste thema niet mogen schrijven, maar hopelijk zal uit zijn laatste werk, vol tooid of onvoltooid, blijken wat de inhoud was van het thema, dat hij zo bezield ver langde te schrijven. Toen lijn drie (wagen en aanhangwa gen) te Rotterdam maandagavond van de Gi-oene Zoom de Lange Geer op wilde draaien, liep de tram opeens uit de rails en ramde een wachthuisje, dat geheel werd vernield. Een meisje, dat stond te wachten zag nog juist kans tijdig weg te spi'ingen. Vier passagiers werden gewond, maar er bestaat voor hen geen levensge vaar. Zij werden door de GGD naar een ziekenhuis vervoerd. Een hunner liep een wervelfractuur op. Na het wachthuisje vex'nield te hebben reed de motorwagen de berm van de sin gel van de Lange Geer op, maar de vaart weixi gestuit door de bijwagen, zodat de tram tot stilstand kwam. Twee gasfitters van liet Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem zijn vanmorgen omstreeks tien uur tijdens het werken aan een gasleiding in een woning aan de Flo- resstraat in Haarlem-Noord door de gas- stroom bedwelmd geraakt, zodat zij naar liet ziekenhuis Joannes de Deo moesten worden overgebracht voor verpleging en observatie. Beide mannen, een 24-jarige en een 63- jarige, waren bezig een oude gasleiding door een nieuwe te vervangen. Het koppe len van de nieuwe leiding aan de toevoer buis wilde echter niet vlotten, zodat de jongste fitter, die met zijn gezicht vlak bo ven de geopende toevoerleiding stond, on wel werd en buiten kennis geraakte. Na dat zijn oudere collega vooi-zorgsmaatre- gelen had genomen om erger te voorkomen, spoedde hij zich naar het nabijzijnde fili aal van het G.E.B. aan de, Delistraat de voormalige gasfabriek van de gemeente Schoten waar hij de hulp van twee vak genoten inriep, die erin slaagden de onwel gewoi-den fitter met behulp van een zuur stofapparaat bij te brengen en de leidin gen in orde te brengen. De fitter werd daarop met een ziekenauto naar het zieken huis Joannes de Deo gebracht. Gedurende die tijd keerde de oude fitter naar de Deli straat terug, omdat hij zich niet px-ettig voelde. Zijn toestand werd snel minder goed en een keer in het kantoor aan de Delistraat getaakte ook hij daar buiten kennis. Ook hij moest met behulp van het zuurstofapparaat weer tot bewustzijn wor den gebracht en naar het ziekenhuis Joan nes de Deo vervoerd. Zijn toestand is ern stiger dan die van zijn jongere collega. Nader vernamen wij, dat het ongeval wel licht geweten moet worden aan het feit., dat de beide arbeiders nog niet ontbeten zouden hebben, terwijl ook de afwezigheid van wind een dergeiijke bedwelming be vordert. Men zei ons, dat de fitters met een lege maag minder weerstand hebben tegen eventuele stei-ke gaslucht, terwijl als regel de invloed daarvan ook door wind wordt gecompenseerd. Maandagavond heeft de firma Hogen- bijl in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem een muziekshow aangeboden. De populairste artisten in het lichte genre muziek hebben hun beste beentje voor gezet en een tot de laatste rijen gevulde zaal heeft met volle teugen genoten van het programma. Op deze avond werd duidelijk gedemon streerd, dat er ook onder de Nederlandse artisten op het gebied van amusements muziek enigen zijn, die boven de middel maat uitsteken. Toby Rix zette met zijn kolder en mi miek de zaal op stelten en toonde zich een meester op vrijwel alle instrumenten. Het grootste succes oogstte hij met zijn Malle vent", die nog sté.eds bij Rosa komt, Op, een' wonderlijk insti-ument bestond hij het om een volledig orkest na te bootsen. De „three Jacksons" toonden zich virtuozen met hun a^cox-deons. Ook Maria Zamora verscheen weer op de planken. Een open baring was het optreden van het jongste Nederlandse duo, „De butterflies", dat met verbazingwekkend gemak een aantal lied jes „bracht". Van hun optreden is laatst een plaat gemaakt, die tot een van de meest verkochte platen van Nederland be hoort. Binnenkort komt er weer een plaat van hen uit, die onder andere zal bestaan uit een kolderpai-odie op een bekend jazz nummer. De twaalfjarige „babyartiest" vertelde ons, dat zij op een feestavond waren ontdekt. „En toen hebben zij een plaat van ons gemaakt", zo zei de kleine artiest in de dop. Als zij in de toekomst succes blijven houden zullen zij. zich aan sluiten bij een beroepsgezelschap. „Voor lopig blijven zij nog op school", aldus de verstandige vader van het tweetal. Maandagavond om elf uur is in de motor- •steilwand op de Alkmaarse kermis een van de motoracrobaten, de 30-jarige P. O. uit Amsterdam, tijdens een rit gevallen. Hij wilde zijn rit juist eindigen, toen hij van ongeveer vijf meter hoogte met zijn motor naar omlaag viel. Met een ernstige wond aan het voorhoofd en een zware her senschudding is hij naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. ADVERTENTIE DAMES! houdt overmorgen vri| voor de gezellige Wl COtf/b SPOELTJESWOL in het Concertgebouw GROTE HOUTSTRAAT naast Luxor Kaarten voor de show bij ons verkrijgbaar. Wie WOL zoekt gaat naar Speciaal adres voor BREIMACHINES Tempeliersstraat 68 - Haarlem - Tel. K 2500/21164 Bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd het onteigeningsbesluit van de Rijkswater staat voor de aanleg van de westelijke randweg van de Zijlweg langs de «Lorentz- kade naar de Wagenweg, ongeveer tegen over de Van Oldebarncveltlaan te Haarlem. Reeds enige tijd is een taxatiecommis sie bezig onderhandelingen te voeren met de eigenaren van 121 percelen, die voor de aanleg van de weg nodig zijn. Mocht geen overeenstemming worden be reikt dan kan door gebruik te maken van het tlian« goedgekeurde onteigeningsbesluit een procedure aanhangig worden gemaakt. Legerorder over inlichtingen aan pers ivordt ingetrokken In antwoord op vragen van het lid dei- Tweede Kamer de heer Evert Vermeer over de door een militair aan een jouma- list gedane mededelingen over voedsel vex-- giftiging in de Ripperdakazerne te Haar lem, heeft de minister van Oorlog geant woord dat het hem bekend is dat de be trokken militair voor het doen van deze mededelingen krijgstuchtelijk is gestraft. Naar de mening van de minister vallen zijn mededelingen, aan de hierbij betrok ken journalist gedaan, niet onder de cate gorie „dienstgeheim". De militair, aidus de minister, heeft het bepaalde in legerorder 1939, nr. 127, overtreden, met het gevolg, dat een bericht in de pers is 'verschenen, dat niet een juiste voorstelling gaf van de gang van zaken. In deze legerorder is be paald, dat het verstrekken van inlichtingen aan de pers over aangelegenheden van de krijgsmacht verboden is zonder vooraf gaande voor ieder geval afzonderlijk verkregen toestemming van de betrokken regiments- of korpscommandant. Intussen heeft de minister besloten deze legerorder in te trekken. De betrokken militair heeft zich over de hem opgelegde straf niet beklaagd, waartoe hij de be voegdheid heeft ingevolge artikel 61 van de Wet op de krijgstucht, terwijl eventueel daarna ook nog de eindbeslissing van het Hoog militair gerechtshof kon worden in geroepen ingevolge artikel 67 van de Wet op de krijgstucht. Ter zake van de aflos- ning van krygstuchtelijke vergrijpen kent de wet aan de minister generlei bevoegd heid toe. De afdeling Lisse van het „Nut van 't Algemeen" heeft het wintei-seizoen maan dagavond geopend met een druk bezochte bijeenkomst in „De witte Zwaan", waar de bekende schrijver Anton Coolen sprak over de „Schrijver en zijn figuren". Na opening door ir. Kraayenga (de voorzitster mejuffrouw Kingma was ver hinderd) begon de heer Coolen met zijn gehoor te wijzen op de vele veranderingen, die de roman heeft ondex-gaan. Vele romans hebben thans een grondtoon van naargees tigheid. Als voorbeeld noemde Coolen de werken van Jean Paul Sartre en zijn vol gelingen. Overschakelend naar de vraag, of men de schrijver in het boek kan her kennen, zei de heer Coolen, dat een naar geestig of di-oefgeestig man niet altijd pes simistische boeken behoeft te schrijven en het is ook niet altijd zo, dat een vrolijkei'd geestige produkten levert. Felix Timmer- man's liederen bijvoox'beeld zijn uitbundig, maar hij zelf was een somber, stil, zwijg zaam man. De schrijver komt tot de beste prestaties, wanneer hij er in slaagt „een huwelijk met de werkelijkheid te slui ten, want de figuren, die daax'uit ontsprin gen zijn zijn liefde waard", zo zei Anton Coolen. Na de pauze droeg de schrijver een kort verhaal voor: „Voorval in de kei-k". De gegevens voor dit verhaal putte de schrij ver uit het dossier van een politiek gevan gene. Met grote aandacht werd naar de heer Coolen geluistei'd. Lvaiigeliesatiesamenkomst Woensdagavond wordt in „De witte Zwaan" te Lisse een evangelisatiesamen komst belegd, waarop zal vooi'gaan de heer Th. Dikkes uit Leiden. Vergaderingen De buurtvereniging Wilhelmina te Lisse komt dondei-dagavond in „De Taveerne" bijeen voor de jaarvergadering. Dondei-dagavond om half acht vergadert de LTB in „De witte Zwaan" te Lisse. De wandelsportvereniging DVO gaat voort successen te boeken. Bij de herfstmarsen, die geoi-ganiseei-d waren door de CWSV „Het Spaarne". legde DVO B beslag op de wisselbeker. DVO behaalde 577 punten. De groep verwierf ook een mooie gx-oepsprijs. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd 253 vette vax-kens. Notei'ing lichte 1.221,92, slagersvai'kens 1.901.96, zeugen 1,701,76. Handel matig. Tevens 3 nuchtere kalveren aangevoerd. Deze foto geeft een beeld van een binnenplaats van het Haarlemse Stadhuis, waar de laatste dagen gegraven is ten dienste van een oudheidkundig bodem onderzoek. Alle zandlagen tot het witte zand ('t Sand) werden gevonden. Tol ongeveer een meter vijftig centimeter is gegraven en de vlakte, die op de foto zichtbaar is, geeft het witte zand aan. Ook zijn verscheidene grote en kleine cirkels aangetroffen die de plaatsen markeren, maar zware palen in de grond hebben gestaan van een bebouwing welke vóór de stichting van het grafelijk jachtslot in 1245 daar moet zijn geweest. Op de achtergrond van de kuil zijn zware funderingen aangetroffen van een gebouw, mogelijk een toren. Het gevondene wordt op het ogenblik in tekening gebracht en daarna wordt de kuil weer dicht gemaakt. Van deze belangrijke vondst hebben wij in ons blad van zaterdag melding gemaakt. Het was al lang bekend dat er in het bestuur van de Katholieke Arbeidersbe weging afdeling Bennebroek grote moei lijkheden leefden, omdat er zich twee par tijen hadden gevormd, tussen wie samen werking in het belang van de beweging onmogelijk was geworden. Een poging om de eenheid te herwinnen, ondernomen door de erevoorzitter de heer R. B. Lommerse, had naar het scheen aanvankelijk succes, doch op de daaropvolgende bestuursver gadering kwam het oud zeer opnieuw naar voren. Daarop besloot de minderheid van het bestuur af te treden, doch eerst op een vergadering een uiteenzetting van de stand van zaken te geven. Deze vergadering had maandagavond in het R.K. Verenigingsgebouw plaats en het valt te begrijpen, dat er een grote belang stelling voor bestond. De vergadering werd geleid door de heer Q. Lommerse, die mededeelde dat hij en nog drie andere be stuursleden hun functie ter beschikking zouden stellen. De erevoorzitter, de heer R. B. Lommerse, gaf een duidelijke en scherpe uiteenzetting over de gang van zaken, die tot dit con flict heeft geleid, waarin het optreden van verscheidene bestuursleden zeer scherp werd gehekeld. Aan de aftredende be stuursleden verweet hij, dat ze niet vol doende energie hadden getoond om zich tegen de oppositie te verzetten en hij noemde het een schande, dat dit zo kort na het gouden jubileum kon gebeuren. Hij behield zich het x-echt voor, in een motie het aftreden van het gehele bestuur te eisen en wenste van de bestuurstafel een volledige verklaring over de gang van zaken. D.eze werd hem prompt gegeven door de voorzittex-, die in een lange toespraak een zakelijke uiteenzetting gaf, welke de door de erevoorzitter genoemde feiten volledig onderstreepte. Tal van sprekers voei'den daax-na het woord en de stemming werd geladen, tot eindelijk de gemoederen opluchting vonden in een door de heer M. Huismans inge diende motie van wantrouwen tegen het gehele bestuur, dat hiermede van zijn functie werd ontheven. De vergadering werd geschorst om de leden gelegenheid te geven, kandidaten in te dienen voor een nieuwe voorzitter. Een stemming had tot resultaat dat met zeer grote meerderheid en onder daverend ap plaus de heer Q. Lommerse als voorzitter werd herkozen. De geestelijk adviseur, ka pelaan A. Voorbij, die na de motie van wantrouwen de leiding in handen had ge nomen, liet daax-na stemmen over het ver kiezen van nog zes nieuwe bestuursleden. Deze stemming had tot resultaat dat als bestuux-sleden werden gekozen de heren A. Otten, A. van der Reep, J. van Bakel, M. van Staveren en P. den Elzen. Door deze stemming werd het aantal bestuursleden van elf tot zeven teruggebracht: het dage lijks bestuur zal, zoals gebruikelijk, uit drie leden bestaan. Met deze verkiezing kwam de rust in de vex-gadering weer en te ruim elf uur werd deze in de beste stemming gesloten, nadat de erevoorzitter, de heer R. B. Lommerse, had medegedeeld dat hij in de hitte van de strijd zich misschien wat minder vriende lijk over sommige leden had uitgelaten, waarvoor hij zijn verontschuldigingen aan bood. De vereniging JBS (Jeugd Beoefent Sport) uit Bennebroek, die reeds eerder aan de zomer(propaganda) zomercompetitie van de NeVoBo deelnam, heeft besloten toe te treden tot de afdeling Haarlem. Er ligt overigens in de Bollenstreek voor de NeVoBo nog tex-rein braak want een tien tal verenigingen speelt ondex-ling buiten NeVoBo-verband een volledige competitie. Jaarvergadering Katholieke Volkspartij De afdeling Bennebx-oek van de Katho lieke Volkspartij houdt woensdag een jaar vergadering in het r.k. Vex-enigingsgebouw. De agenda vei-meldt onder meer een voor stel tot verhoging van de jaarlijkse contri butie met 50 cent en verkiezing van een nieuw bestuur. Het huidige bestuur stelt zich. met uitzondex'ing van de heer F. J. v. Veen, wederom beschikbaar. In de plaats van de heer Van Veen heeft hot bestuur kan didaat gesteld de heer G. Lips.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7