GOLDEN FICTION Knutselwerk? Praehtbiits Grotewohl van Oost-Duitsland slaat onafhankelijke toon aan Iraakse premier pleit voor Arabisch-Israelisch akkoord Attractie voor alle Duitsers en een voorbeeld voor herenigd Duitsland ''A-fik fW&- Geniet van de herfst... Geniet van In alle richtingen Voorwaarde voor band met Westen; spontaan Brits bemiddelingsaanbod 5 Roofmoord in Zwitserland Knap laboratoriumwerk leverde het bewijs In New York gezochte Rus in Engeland aangekomen Landslieden escorteerden hem naar ambassade Twee Nederlanders in Zweden gearresteerd Tachtig percent der werknemers kreeg de 6 percent Tsjoe En Lai naar India tegen eind van november Opnieuw bomaanslag in omstreden Zuid-Tirol Voorzichtigheid met nieuw polio-vaccin bepleit De vogeltrek Katwïjker geeft Amerika oude Statenbijbel Waterdichte schotten factor ramp „Andrea Doria"? Examens Ook Tsjechoslowakije heeft tekort aan steenkool DINSDAG 9 OKTOBER 1956 AD' BERLIJN (Un. Press) Premier Grote- ,0hl van Oost-Duitsland heeft zaterdag ter gelegenheid van de zevende verjaardag an de „Duitse democratische republiek" !cn opmerkelijk onafhankelijke redevoe- m gehouden, die thans in het partij- «aan Neues Deutschland is gepubliceerd. Grotewohl zei met nadruk dat Oost-Duits land het recht heeft zijn eigen weg naar het socialisme te gaan en hij wekte op tot nauwer banden met Joegoslavië. Volgens Grotewohl is op het twintigste partijcon- res te Moskou het recht der naties erkend zich op verschillende manieren naar het socialisme te ontwikkelen. Hij zei dat dit besluit gunstige mogelijkheden en nieuwe gewaarwordingen heeft opgeleverd. Hij dankte de Sovjet-Unie voor haar hulp, maar gaf niet hemelhoog op van de Sovjet-Unie. Hij liet na de Sovjet-Unie als de leider van het socialistische kamp te eren en noemde de Russische regerings leiders niet bij naam. Grotewohl legde nau welijks meer nadruk op de betrekkingen met Rusland dan die met Joegoslavië. „Wij hebben nieuwe banden gesmeed met de federatieve republiek Joegoslavië. Het is onze grote wens onze banden met Joego slavië verder te verstevigen en onze vriendschappelijke betrekkingen met het Joegoslavische volk te verdiepen", zo zei hij. Over het recht van Oost-Duitsland zijn eigen weg te gaan, zei Grotewohl: „De mogelijkheden die geopend zijn voor de onderscheidene wegen in verschillende landen naar het socialisme, hebben ook in Duitsland nieuwe mogelijkheden vorm ge geven voor overeenstemming en samen werking van de arbeiderspartijen in beide delen van Duitsland". In Oost-Berlijn waren er in plaats van de gebruikelijke massale optocht naar een massale bijeenkomst, waar stromen van woorden werden uitgegoten, vuur werken, sportwedstrijden en concerten. Acht orkesten speelden op verschillende plaatsen dansmuziek. Grotewohl maakte ook bekend dat Oost- Duitsland zijn industrie volledig zal auto matiseren en tegen 1960 met Russische hulp kernenergie zal gaan gebruiken. Hij beloofde dat de levensmiddelendistributie volgend jaar zal worden opgeheven, en dat de ouderdomspensioenen en lonen omhoog zullen gaan. Grotewohl noemde de West- duitse bondskanselier een opvolger van Hitier. „Oost-Duitsland moet een steeds groter attractie voor alle Duitsers worden en moet een voorbeeld worden voor een toekomstig verenigd Duitsland," zo ver klaarde hij. Een betrouwbare zegsman in Belgrado In Zürich is zaterdag de 38-jarige zaken man Theodor Weber tot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens moord op de W'eense horlogehandelaar Gustav Eichen- wald. Voor deze zaak was een vrijwel onge kende belangstelling. Eichenwald, die placht te snoeven op zijn geld, verdween op 16 oktober 1953, kort nadat hij bij een bank in Zürich 137.000 Zwitserse franken in bankpapier geïnd had. Hoewel de politie intensief naar hem gezocht heeft op zeker ogenblik werd een bos door 40 man uitgekamd is niet bekend wat met Eichenwald gebeurd is na 's middags 4 uur van die dag. Toen uit het onderzoek bleek dat Weber, van wie bekend was dat hij zakelijke rela ties met Eichenwald had, een vals alibi had voor de zestiende oktober en dat hij de vol gende dag in een met bloed bevlekte auto een meubelmaker in Nidau had bezocht, werd Weber op 22 januari 1955 door de politie gearresteerd en werd hij later for meel in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op Eichenwald. Noch de Plaats van de misdaad, noch de wijze waar op de moord gepleegd werd, noch hetgeen met het lichaam gebeurd was, kon men op helderen. Volgens vele getuigenverklaringen zaten Weber en zijn compagnon Walter Stützle (Stützle overleed in augustus 1954 vóór zijn naam in verband was gebracht met de zaak) voor 16 oktober 1953 ten tijde van de vermeende misdaad aan de grond, maar waren zij na de verdwijning van Eichen wald plotseling rijk geworden. Ook bleek dat Weber één dag voordat Eichenwald voor het laatst gezien was een revolver had gekocht. Het wapen kon niet gevonden worden in de Limmat-rivier op de plaats waar Weber beweerde 't wegge gooid te hebben. Andere getuigen vertelden dat Weber en Stützle op 17 oktober 1953 's morgens vroeg in Nidau gearriveerd waren en hun auto gewassen hadden om bloedvlekken te verwijderen. Over deze bloedvlekken legde de be klaagde tegenstrijdige verklaringen af. Eerst beweerde hij dat hij betrokken was geweest bij een verkeersongeluk nabij Bregenz in Oostenrijk en dat de bloedvlek ken veroorzaakt waren door het slacht offer, toen hij dat naar huis bracht. Later zeide hij dat zijn compagnon Stützle, die aan kanker leed, bloed had opgegeven in de auto. Maar toen deskundigen de auto maanden later onderzochten, vonden zij haren die geverfd waren met dezelfde soort en kleur verf als door Eichenwald gebruikt werd. Aan een van deze haren kleefde bloed. Wat de bloedvlekken betreft getuigde een andere deskundige, dat die niet van een persoon waren met dezelfde bloedgroep als Stützle. De jury van elf man bevond vrij dag, na 2 uur en 50 minuten overleg, de beklaagde schudig aan moord en beroving. De Duitse grens met Polen De Duitse grenzen van 1937 moeten de rechtskundige grondslag vormen voor een toekomstig vredesverdrag, zo heeft een Westduitse woordvoerder verklaard, toen men hem vroeg commentaar te leveren op de verklaring van professor Carlo Schmid, de sociaal-democratische vice-president van de Bondsdag, die zich voor een regeling van de Oostduitse grenskwestie met Polen heeft uitgesproken. Het vraagstuk van de Oder- Neisse-linie moet zonder geweld worden geregeld, aldus de woordvoerder, die zei dat het mogelijk moet zijn tussen de Polen en Duitsers weer een goede verhouding als buren te vestigen. heeft gezegd, dat „de tijd rijp is voor een volledige heroriëntering der Bulgaarse politiek". De Bulgaren, aldus deze zegsman, „schijnen er naar te verlangen dat hun land in een soortgelijke situatie komt als Joegoslavië". President Tito heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Joegoslavi sche diplomatieke vertegenwoordigers in Birma, Bulgarije, India en Syrië. Een delegatie van hoge Chinese militai ren is met een speciaal vliegtuig uit Pe king naar Joegoslavië onderweg. De dela- gatie maakt de reis op uitnodiging van de Joegoslavische minister van Defensie, ge neraal Gosnjak. SOUTHAMPTON (United Press) Hedenochtend is Alexis Chwastov met zijn tweeëneenhalfjarige dochtertje Tanya op de arm in Southampton aan land gegaan van de „Queen Mary", die hem uit Ame rika had gebracht. Chwastov liep omgeven door Russen op de boottrein naar Londen toe. Hij was in Amerika getrouwd en zijn dochter heeft de Amerikaanse nationaliteit. Hij heeft het kind min of meer ontvoerd, want de moeder protesteerde tegen de reis en Amerikaanse douane-beambten hebben in New York heel de „Queen Mary" nage zocht zonder Chwastov te vinden. Aan boord van de Queen Mary reisde een twintigtal Russen mee naar Engeland. Toen het schip in Southampton meerde, gingen direct verscheidene Russen, waar schijnlijk personeel van de ambassade in Londen, aan boord. In hun gezelschap kwam Chwastov aan land, naar men ver onderstelt op doorreis naar Rusland. Een functionaris van de Wereldraad van Ker ken heeft maandag, toen de Queen Mary in Cherbourg lag en vele journalisten de weg naar het schip verboden werd, gezegd dat Chwastov naar Rusland terugkeert om dat zijn 93-jarige moeder dat gevraagd heeft. Chwastov zou volgens deze functio naris represailles tegen haar vrezen. De Amerikaanse autoriteiten hadden Tanya vergeefs gezocht bij het vertrek uit New York. Aan boord van het schip was ook de tweede secretaris van de Russische ambassade in Washington. De vrouw van Chwastov was bang dat Tanya in Rusland zou blijven als ze met haar vader daar op bezoek ging. „Ik ga naar de ambassade in Londen", zei Chwastov, „ik weet niet hoe lang ik daar zijn zal". Toen men hem vroeg hoe hij verder naar Rusland dacht te reizen, zei Chwastov dat niet te weten, en leden van de ambassade wisten het evenmin. Maatregelen geëist Senator Herbert H. Lehman uit New York heeft in een boodschap aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verzocht om „onmiddellijke maatregelen", ter voorkoming van een ontvoering naar Rusland van het tweeëneenhalfjarige meisje Tanya Chwastov'. In een telegram aan Dulles zei Lehman dat het ministerie van Buitenlandse Zaken „zich onmiddellijk en met kracht tot de regeringen van Frank rijk en Engeland moet wenden, om volein diging van deze misdaad tegen te gaan". „Als dit schandaal succes heeft zal het de eerste maal zijn dat de Amerikaanse rege ring een buitenlandse regering toestaat een Amerikaans burger te ontvoeren", aldus Lehman. De politie in Stocksund, dat zeven kilo meter ten noorden van Stockholm ligt, heeft twee Nederlanders gearresteerd op verdenking van inbraak. Zij worden er ook van verdacht te hebben samengewerkt met de Nederlander Kruithof, die enige weken geleden gearresteerd werd, verdacht van het plegen van inbraken in Stockholm. De twee arrestanten ontkennen met Kruithof in enige relatie gestaan te hebben. Ook ontkennen zij alle beschuldigingen van inbraak. Bijna tachtig percent van de Nederlandse werknemers heeft een loonsverhoging van zes percent ontvangen. Ongeveer 20 per cent kreeg 3 percent of een percentage tussen de 3 en 6. Een kleine groep werk nemers kreeg geen loonsverhoging. Vrijwel het gehele bedrijfsleven met uitzondering van de landbouw en enkele kleine groeperingen heeft gebruik ge maakt van de mogelijkheid de secundaire arbeidsvoorwaarden met 3 percent te ver hogen, voornamelijk in de vorm van uit breiding van de vakantie en de vakantiegel den. De drie percent-uitkering ineens over 1955 is ook op grote schaal gegeven, hoe wel hier ten aanzien van de verschillende groepen minder uniformiteit bestaat. In de industriële sector is deze drie percent vrij wel over de gehele linie uitbetaald. Het totaal aantal betrokken werknemers in nijverheid, handel, verkeer, landbouw en visserij bedraagt 2.450.000. NIEUW DELHI (United Press) De premier van communistisch China, Tsjoe En Lai wordt eind november in India verwacht voor een bezoek van twee we ken op uitnodiging van premier Nehroe. Tsjoe blijft drie of vier dagen in Nieuw Delhi en zal vervolgens een reis door In dia maken, In Nieuw Delhi zal hij een serie besprekingen hebben met Nehroe. Mijnontploffing in Zuid-Afrika Bij een mijnontploffing bij de Zuidafri- kaanse plaats Middelburg, die veroorzaakt zou zijn door methaangas, zijn maandag elf mijnwerkers om het leven gekomen. Tweeëntwintig mijnwerkers zijn met ver wondingen naar een ziekenhuis vervoerd. BRESSANONE (United Press) Zon dagmorgen vroeg is in een kapel in Bres- sanone een bom tot ontploffing gekomen, waardoor de anti-Italiaanse stemming in dit Duits-sprekend deel van Italië een nieuw hoogtepunt bereikte. De T.N.T.-lading vernielde de kapeldeur en de ramen van het Don Bosco-orato- rium, waar enkele uren later een bijeen komst zou worden gehouden door de chris ten-democratische partij. Het was de derde bomontploffing in minder dan drie weken in de provincie Alto Adige (Zuid-Tirol), een semi-auto- noom gebied van Italië. De autoriteiten verdenken Oostenrijksgezinde elementen, die ontstemd zouden zijn over de beweer de pogingen van de Italiaanse regering om de Duits-sprekende minderheid te „italia niserend Onze correspondent te Wenen verneemt echter dat de kansen juist zijn toegeno men, dat de moeilijkheden tussen Italië en Oostenrijk geregeld kunnen worden. Na de ongeregeldheden in Zuid-Tirol en de veelbesproken redevoeringen van de Itali aanse minister van Binnenlandse Zaken Tambroi liet de Italiaanse regering blij ken, dat zij het Italiaans-Oostenrijkse ak koord van Parijs respecteert en het recht van Oostenrijk erkent om zich om de be langen van de Zuid-Tirolers te bekomme ren. Dit volgt uit de jongste Italiaanse no ta, waarin de Oostenrijkse regering wordt verzocht haar wensen in deze aangelegen heid bekend te maken. Het Oostenrijkse kabinet heeft aan minister Figl opdracht gegeven om het standpunt van de regering in een uitvoerig memorandum uiteen te zetten. Rijksaccountantsdienst. De accoutant bij de Rijksaccountantsdienst de heer H. van Dijk is overgeplaatst van het bureau te Breda naar dat te Haarlem. WASHINGTON (United Press) Het Amerikaanse ministerie van Gezondheid heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gewaarschuwd tegen een te groot optimisme met betrekking tot het nieuwe vaccin tegen kinderverlamming, zoals dat onlangs is ontwikkeld door dr. Albert B. Sabin van de universiteit van Cincin nati. In de verklaring wordt herinnerd aan de woorden van dr. Sabin, die zelf zei: „Het Salk-vaccin is nog steeds het enige doel matige, volledig beproefde vaccin, dat thans beschikbaar is"-. Het ministerie van Gezondheid doet een beroep op de Amerikaanse ouders, hun kinderen te laten inenten met het Salk- vaccin en niet op te houden na de eerste inenting. Er zijn drie prikken nodig eer men beschermd is tegen de "Ziekte en als alle ouders meewerken kan de gehele Amerikaanse jeugd zijn ingeënt voor het nieuwe kinderverlammingsseizoen begint. Zondag zag men bij Spaarndam in zij- kanaal V een wilde zwaan. Dit is een zeer vroege waarneming daar men deze vogels hier meestal pas bij de vorstperiode aan treft. Onze waarnemers op de loodsboot waren zondag door de aangewakkerde noordwesten wind later op de dag zo zee ziek, dat er van waarnemen niet veel kwam. Alleen werden enkele oude en jonge drieteenmeeuwen genoteerd. Giste ren ging in de duinstreek de trek van Vlaamse gaaien nog steeds door en van morgen zag men er ook gaaien passeren. Ook trekken nog steeds zanglijsters langs en koperwieken. Na half negen ging de trek maandag nog onverminderd door. De spreeuwen vlogen niet zo lang maar de vinken trokken nog in grote troepen soms wel troepen van zeshonderd vogels tot kwart voor twaalf. Tot twaalf uur kwamen nog enkele troepjes na, waarna de trek geheel ophield. Van elf tot twaalf uur werden nog tweeënzestighonderd vin ken geteld, negentig spreeuwen, drieën zestig veldleeu weriken, negen graspiepers, zeven koperwieken, 2 zwarte kraaien, een Vlaamse gaai, een paar kneutjes en ringmussen, een boomleeuwe rik, een spei-wer en een boomvalk. Wij schatten dat totaal vijfentwintig- tot dertigduizend vinken langs de post getrok ken zijn tot twaalf uur. Vannacht is er weer trek van goudhaantjes geweest. De waarnemers op de post aan de Boulevard bij de Zeeweg meldden vanmorgen van half zeven tot negen uur zwakke noorde lijke wind met helder zicht De trek was onstabiel en zeer gevarieerd. Vandaag was de trekrichting niet alleen zuid-zuidwest maar men zag de vogels in alle richtingen vliegen. Genoteerd werden vierhonderd spreeuwen, zestig vinken, twee veldleeu weriken, achtenzeventig graspiepers en tien lijsters, voornamelijk zanglijsters. Deze vliegen anders maar zelden langs de zeereep, meestal langs de binn-nduin- rand. Voorts weer bonte kraaien, acht exemplaren, dertig pimpelmezen, witte kwikstaarten, honderd ringmussen, zeven tien kneutjes, zes groenlingen en een boomleeuwerik. Over zee zag men een roodkeelduiker en een visdiefje. In noor delijke richting trokken grote troepen Jan van Genten. Eén jonge Jan van Gent vloog vlak langs het strand en men zag dat hij met de vleugeltoppen het water raakte. Totaal kwamen er honderdnegen Jan van Genten langs. Onze post op de vuurtoren van Ameland meldde vanmorgen lichte trek van spreeuwen en veldleeuweriken en kieviten. In tegenstelling tot zondag staken de leeuweriken nu op grote hoogte het Amelander gat over naar Terschelling. Ook de spreeuwen namen deze hindernis op grote hoogte bij zwakke noordwesten wind. Vannacht tussen twaalf en twee uur is er lichte koperwiekentrek geweest. On der de toren ving gisteren een prachtig klapekstermannetje een muisje. De klap ekster verblijft hier in de wintermaanden in een klein aantal. ^OCCOOCOCCOOCOCCCCCOCOOCCODCOOOCOOCOOOCCCOGCCOCOOCCCOOC 2 Uit erkentelijkheid voor pensioen oorlog SpanjeAmerika 0 Een drie eeuwen oude Nederlandse statenbijbel is per KLM-vliegtuig van 8 Schiphol naar New York onderweg. 6 Deze zeldzame bijbel is een geschenk 8 van de tachtigjarige Katwijker Nicolaas y van der Mey aan het Amerikaanse volk. y De heer Van der Mey, die zestig jaar '6 geleden per stoomschip naar Amerika p reisde, is daar tijdens de Spaans-Ame- y rikaanse oorlog als vrijwilliger in dienst 8 geweest van het tweede regiment van 1 Arkansas, een feit, waaraan hij sedert 5 enkele jaren een mooi pensioen dankt. 8 Om zijn erkentelijkheid hiervoor te 8 tonen heeft hij besloten zijn fraaie bij- 8 bel te schenken aan het Amerikaanse volk. Op het vliegveld van New York zal 8 de bijbel vandaag worden overgedragen 8 aan de heer Meloin H. Baker, voorzitter van de Nationale Amerikaanse Bijbel- 8 week, die van 15 tot 21 oktober in 1 Amerika wordt gehouden en waaraan 2 vele protestanten, katholieken en joden 8 zullen deelnemen. Gedurende deze pe- 8 fiode zal de bijbel worden tentoonge steld in de étalage van het KLM-kan- 8 toor aan Fifth Avenue. 8 Na de bijbelweek zal de bijbel op 2 oktober in het bijzijn van de Neder- 8 landse ambassadeur in het stadhuis van New York door de heer Meloin H. Baker 8 worden overhandigd aan de voorzitter 8 van de New Yorkse gemeenteraad, mr. a Abe Stark, waarna het kostbare boek o een definitieve plaats zal krijgen in het 8 gebouw van de „New Work Historical 3 Society" waar talrijke oude documenten o en voorwerpen nog herinneren aan de 8 tijd dat New York nog Nieuw-Amster- 'i dam heette. ;C«XX>30CCCC©IOCC©»COOCOC©03DOODCOOOOSOCCOOOOOOOOOOOKX Charles Haight, advocaat voor de Zweeds- Amerikaanse lijn, wees er voor het proces over het vergaan van de „Andrea Doria" op, dat hij zou proberen aan te tonen, dat de waterdichte schotten van de Andrea Do ria een factor zijn geweest bij het zinken van het Italiaanse luxe-schip, toen dat op 25 juli door het Zweedse passagiersschip de „Stockholm" werd geramd. De advocaat zei, op de derde dag van het kruisverhoor van kapitein Piero Cala- mai van de Andrea Dox-ia: „Deze kwestie is de kern van de zaak." Eugene Underwood, de advocaat voor de Italiaanse scheepvaart-lijn maakte bezwa ren tegen de manier van vragen van Haight inzake de waterdichte deuren van de „An drea Doria", omdat volgens hem de getui genverklaringen voor het begin van het proces beperkt zouden moeten blijven tot dat, wat aanleiding gaf tot de aanvaring en tot wat die aanvaring veroorzaakte. „Het verlies van de Andrea Doria", zo deelde Haight aan de voorzitter van het Hof mede, „werd niet veroorzaakt door de aanvaring, maar dat verlies en het zinken werden door andere oorzaken teweeg ge bracht." De voorzitter besliste, dat Haight voort kon gaan met zijn vragen. Haight trachtte van Calamai te weten te komen of de hydraulische waterdichte schotten van de Andrea Doria omhoog ge stoten konden worden door de technicus, die daar mee was belast, teneinde ze te slui ten, wanneer het schip 20 graden over helde en de hydraulische energie in gebreke zou blijven. „Ik kan u geen juist antwoord geven op deze vraag", antwoordde Calamai, „omdat die proefneming niet is gedaan." GENUA (Reuter). Een speciale Itali aanse commissie zal deze week een onder zoek instellen naar de ondergang van de „Andrea Doria", die in Juli bij de Ameri kaanse oostkust verging na een aanvaring met het Zweedse passagiersschip „Stock holm". Er zullen 120 employés gehoord worden. De commissie is door de Italiaan se regering ingesteld. Nijmegen. Doctoraal examen psychcJngie: F. M. Th. A. Molenaars, Eindhoven; mej. A. M. L. Rogier, Nijmegen. ADVERTENTIE De Iraakse minister-president, Noeri Es- Said, heeft te Bagdad lot een verslaggever van de Times gezegd, dat het ogenblik is gekomen voor een nieuwe poging om tot een definitief Arabisch-Israelisch accoord te komen Israel dient er toe te worden ge bracht „op grondslag van voorstellen van de UNO van 1947 betreffende Palestina" niet de Arabische landen in onderhandeling te treden. Doordat er geen accoord was zijn de vluchtelingen, in totaal één miljoen, ge worden tot „een potentieel vernietigings instrument" in het Midden-Oosten, aldus de premier. Dit betekent dat de Rus sen of anderen gebruik kunnen maken van de anti-westerse gevoelens onder de vluch telingen, die al hun bezittingen hebben verloren. Premier Noeri Es-Said herinnerde er aan, dat de bij de Arabische Liga aangeslo ten landen in 1949 en 1950 eenstemmig hebben besloten „met de Westerse mogend heden samen te wei-ken" onder het door Egypte gestelde voorbehoud, dat de pro blemen van Soedan en de Britse steun punten in de zóne van het Suezkanaal op gelost zouden zijn. Waarnemers te Londen hebben gezegd, dat deze verklaring van premier Noeri Es- Said kan zijn ingegeven door de wens van ae Iraakse regering in het Midden-Oosten een politiek initiatief te nemen, waartoe zij Irak méér gerechtigd acht dan Egypte, de toestand in Jordanië, waar anarchie zou dreigen en de vrees voor een optreden van het Israëlische leger tegen Jordanië. Onmiddellijk antwoord Uit Londen berichtte United Press latei- dat Engeland opnieuw heeft aangeboden te bemiddelen tussen de Arabische staten en Israel. Het Britse aanbod werd bekend gemaakt door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het was een ant woord op de opwekking van de Iraakse premier Noeri Es-Said voor een perma nente Arabisch-Joodse schikking. United Press meldt uit Damascus, dat de Jordaanse minister van Buitenlandse Za- aangekomen op zijn tocht naar alle Arabi sche staten om een fonds bijeen te brengen voor de versterking van de Jordaanse ver dediging tegen Israëlische aanvallen. Hadi is al in Baghdad geweest en zal, naar men aanneemt, naar Cairo, Riyadh en Beiroet gaan om met die andere Arabi sche landen te spreken over steun voor zijn nationale garde. De Arabische landen hebben al lang ge probeerd Jordanië te overreden zijn banden met Engeland te verzaken en uitsluitend Arabische steun te aanvaarden. Jordanië is tot nu toe bereid geweest orn Arabische hulp te aanvaarden, maar niet ten koste van de financiële hulp van En geland. Hadi aanvaardde inderhaast zijn tegen woordige rondreis om militaire steun op te halen onmiddellijk na de grote tegen aanval van de Israëliërs op de Jordaanse buitenpost ten zuiden van Jeruzalem. PRAAG (United Press) Jaroslav Cihak, de Tsjechoslowaakse minister voor de brandstofvoorzieninig, heeft in een vraaggesprek voor radio-Praag, gezegd verontrust te zijn over het verminderen van de kolenproduktie in Tsjechoslowa kije. De minister deed een beroep op de industrie-arbeiders, zich vrijwillig te mel den voor werk in de kolenmijnen. De afgelopen maand werd er 146.000 ton steenkool minder naar de oppervlak te gebracht dan het plan was. In de eer ste week van oktober bedroeg het tekort reeds 47.000 ton. Volgens Cihak zijn er ten minste 4500 nieuwe mijnwerkers nodig, wil men het tekort teboven komen. De komende weken zullen autoriteiten van de mijnen zich naar alle grote industrieën in het land begeven met intekenlijsten. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft gisteren in het R.A.I.-gebouw de internationale radioten toonstelling Firato geopend, die daar tot en met volgende week maandag wordt gehouden. De verbindingsdienst van de Koninklijke Landmacht demonstreert op de tentoonstelling moderne communicatiemiddelen - radiotelefoon en telex - in samenwerking met een mobiele post op de Dam. Terwijl de burgemeester zijn openingsrede uitsprak, verscheen deze op de telexapparatuur op de Dam. De burgemeester probeerde ook de „Portofoon", een draagbaar zend- en ontvangapparaat. (Foto links).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9