Kabinet op oude politieke basis OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT A'morrb HET WEER: Zonnige perioden Nieuwe ministers op vier van de dertien zetels Arrestatiebevelen scheppen wrok in Indonesisch leger Pad geëffend voor formatie-Drees 0 Eerste vrouwelijke minister De opvolger van minister Beel Schatbewaarder Het woord is aan Verdachten zouden een militaire junta hebben willen vormen Crisis duurt voort Zij die blijven Staatssecretarissen 1 Prof. Samkalden Justitie? Scooterrijder bij botsing omgekomen Afro-Aziatische landen vragen aandacht van UNO Onderzoek naar haringtrek in zuidelijke Noordzee Waarschijnlijk beperkingen nodig Twee Israëlische arbeiders bij Jordaanse grens gedood Vermindering van Franse troepen in Algerije van Amerongen's Modemagazijnen 7le JAARGANG No 79 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 232 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Verrassend snel zijn gisteren de formatiemoeilijkheden opgelost nadat de in- formateiu, inr. Burger, besloten had de V.V.D. voor deelneming aan een nieuw kabinet uit te schakelen en toe te geven aan de eisen van de A.R. Het resultaat van bijna vier maanden formatiepogingen is nu, dat er in beginsel niets verandert, want het nieuwe kabinet zal steunen op dezelfde politieke basis als het oude: p.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H.U. Er zullen slechts vier nieuwe ministers optreden, te weten: mej. dr. M. A. M. Klompé, K.V.P., de eerste vrouwelijke minister, die op het departement van Maatschappelijk Werk minister mr. F. J. F. M. Thiel opvolgt; mr. A. A. M. Struycken (K.V.P.), thans nog gouverneur van de Neder landse Antillen, die in de plaats van minister Beel de portefeuille van Binnen landse Zaken, Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming zal gaan beheren en die tevens vice-minister-president wordt; de heer H. J. Hofstra (P.v.d.A.) die als minister van Financiën minister Van de Kieft opvolgt, en waar- schiinlijk prof. G. E. Langemeijer (P.v.d.A.), die van prof. Van Oven de porte feuille van Justitie zal overnemen. Voor dit departement worden echter ook ge noemd prof. I. Samkalden, mr. A. Mulder en mr. J. A. W. Burger. Het nieuwe kabinet zal verder uit minis ters bestaan, die ook reeds in het oude kabinet zitting hadden, namelijk: minister president dr. W. Drees (P.v.d.A.); Land bouw: dr. S. L. Mansholt (P. v. d. A.); Sociale Zaken en Volksgezondheid: J. G. Suurhoff (P.v.d.A.); Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.); Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.); Wederopbouw en Volks huisvesting: ir. H. B. J. Witte (K.V.P.); Economische Zaken: prof. dr. J. Zijlstra 'A.R.); Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algera (A.R.); Oorlog en Marine: ir. C. Staf (C.H.U.). Uit het oude kabinet keren in het nieuwe kabinet niet terug de ministers prof. dr. L. J. M. Beel (K.V.P.); mr. J. W. Beyen (par tijloos); J. A. van de Kieft (P.v.d.A.); A. C. de Bruyn (K.V.P.); mr. F. J. F. M. Thiel (K.V.P.) en prof. mr. J. C. van Oven (P.v.d.A.). Verwacht wordt, dat ongeveer tien staatssecretarissen de ministers zullen bij staan. Voor het eerst zal aan het departe ment van Binnenlandse Zaken een staats secretaris verbonden worden en wel drs. W. K. N. Schmelzer, thans hoofd van de afdeling Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op het departement van Economi sche Zaken, voor de zaken van de P.B.O. en de bezitsvorming. Staatssecretaris dr. W. van den Berge blijft verbonden aan het departement van Financiën; staatssecretaris mr. d>r. A. A. van Rhijn blijft bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid; mej. dr. A. de Waal blijft staatssecretaris op het departement van Onderwijs; staatssecre taris H. C. W. Moorman blijft verbonden aan het departement van Oorlog en Marine. Er is sprake van, dat ook staatssecreta rissen zullen worden benoemd aan Buiten landse Zaken en aan Verkeer en Water staat. Misschien krijgt minister Cals een tweede staatssecretaris, speciaal voor de kunst. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Teddy gev. Dameswindjackets Het formeel polsen van ministers en het aanzoeken van staatssecretarissen is van daag en misschien ook nog morgen de taak van dr. W. Drees, die gisteravond van de Koningin opdracht heeft gekregen het nieuwe kabinet te formeren, nadat des mid dags mr. Burger als informateur eindrap port had uitgebracht aan de Koningin over de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet. Het is thans de taak van dr. Drees de laatste hand te leggen aan het nieuwe kabinet. Hij zou hedenmiddag mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, mr. A. A. M. Struycken, prof. mr. I. Samkalden en de heer H. J. Hofstra ontvangen om te vragen of zij bereid zijn tot het kabinet toe te treden. Met de anderen heeft hij telefo nisch contact kunnen opnemen. Kandidaat ministers kunnen uiteraard nog persoon lijke wensen hebben alvorens zij een por tefeuille willen aanvaarden en daarover moet dr. Drees dus met hen spreken. Ook de keuze van staatssecretarissen ge schiedt in overleg met de ministei's in het belang van een goede samenwerking. Dr. Drees heeft dus nog enige tijd nodig voor het voltooien van het informatiewerk van mr. Burger. Verrassingen worden echter niet meer verwacht. Uit het feit dat dr. Drees prof. Samkal den zal ontvangen, mag worden afgeleid dat deze zal worden aangezocht voor de portefeuille van Justitie. De woordvoerder van de formateur heeft hedenmorgen meegedeeld, dat de publika- ties over de te verwachten samenstelling van het kabinet in hoofdtrekken wel juist zijn, al staat alles nog niet vast. Er zijn personen in bedoelde publikaties als minister genoemd, die nog gevraagd moeten worden. Uit de mededeling van de woordvoerder van dr. Drees zou men voorts kunnen af leiden dat het departement van Overzeese Rijksdelen nog niet terstond wordt opge heven en dat minister Staf voorlopig met het beheer van dit departement zou wor den belast. De 28-jarige scooterrijder J. F. Agteres uit Maastricht is op een kruispunt in Ge leen verongelukt. Een hem tegemoetko mende vrachtautobestuurder, d:e naar links wilde afslaan, -erleende geen voorrang. De heer A. botste tegen de vrachtauto en was op slag dood. Xaxxxxxxxxxxm xcoouoocooorooi >.a *x*> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van woensdagavond tot donderdagavond. opgemaakt om 11.15 uur: i Droog weer, maar in de ochtend j plaatselijk mist. Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag op vele jj plaatsen zonnige perioden. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen i als vandaag. 11 oktober Zon op T00 uur, onder 17.57 uur. 3 Maan op 14.13 uur. onder 23.06 uur 3 Maanstanden o 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 5 19 oktober 18.24 uur: volle maan o 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 oktober Hoog water: 7.26 en 19.43 uur Laag water: 2.59 en 15.16 uur Donderdag 11 oktober Hoog water: 8.12 en 20.35 .uur Laag water: 3.37 en 15.51 uur. noord-Scandinavië een krachtige weste lijke luchtstroming aan waarin depressies naar de Noordelijke IJszee bewegen. De fronten van deze storingen reiken tot het noorden van de Noordzee maar zullen het weer in ons land niet beïnvloeden. We kunnen daarom ook morgen rustig en droog weer verwachten. In de komende nacht kan tijdens langdurige opklaringen plaatselijk lichte nachtvorst voorkomen. VVEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) ^XCOCOCODGOCOCOGO-vn". <x t x x >rvx x <y kvxxxxxx oooooc x»ooco DROOG WEER In de afgelopen vierentwintig uur is de luchtdruk overal in onze omgeving be langrijk gestegen met het gevolg dat ons land zich vandaag midden in een gebied van hoge luchtdruk bevond. De hoogste barometerstanden werden aangetroffen in Midden-Engeland en in Oost-Duitsland. In het hogedrukgebied kwam op de meeste plaatsen weinig bevolking voor. De minimumtemperaturen waren daarom laag. Zelfs in Frankrijk werd plaatselijk een of twéé graden vorst gemeten. In een groot beel van ons land bleef vannacht nog veel bewolking hangen. Alleen in het oosten klaarde het op, maar daar ontstond in de loop van de nacht mist. De laagste temperatuur die op onze waarnemingsstations werd gemeten was vier graden. Ten noorden van het hoge- brukgebied treffen we over IJsland en DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S SD C C O Ct) 3 Weerstoestand buitenland Is X o a E V) 23 o3 is-c 2 hn C Stockholm geheel bew. zw 8 0 Oslo nevel windst. 11 0 Kopenhagen mist wzw 12 0 Aberdeen mist - windst. 15 0 Londen mist no 14 0 Amsterdam zwaar bew. O 14 1 Luxemburg zwaar bew. no 12 0 Parijs onbewolkt windst. 14 0 Bordeaux onbewolkt no 16 0 Grenoble nevel windst. 13 0 Nice licht bew. 19 0 Berlijn nevel nno 11 2 Frankfort mist windst. 9 0 München nevel windst. 9 0 Zürich mist windst. 9 0 Genève nevel nno 10 0 Locamo onbewolkt zo 15 0 Wenen zwaar bew. wnw 12 0 Innsbruck nevel w 11 0 Rome zwaar bew. no 18 0 Ajaccio onbewolkt ono 19 9 Mallorcu zwaar bew. no 19 1 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder mist zo 10 1 Ypenburg geheel bew. ono 10 0 Vlissingen geheel bew. windst. 10 0,2 Eelde mist 0 9 1 De Bilt zwaar bew. 0 9 0,1 Twente dichte mist windst. 5 0,2 Eindhoven mist windst. 8 0,3 VTv. Z.-Limb. mist windst. 8 0,1 Voor het eerst zal in Nederland een vrouw als minister optreden, namelijk mej. dr. M. A. M. Klompé (K.V.P.), lid van de Tweede Kamer, die het departement van Maatschappelijk Werk gaat beheren. Zij is op 16 augustus 1912 geboren. Zij doorliep de H.B.S. in Arnhem en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht wis- en natuur kunde met als hoofdvak scheikunde. In 1941 slaagde zij voor het doctoraal examen scheikunde en in 1942 voor het aanvullend doctoraal examen natuurkunde. Daarna werd zij lerares in de natuurkunde en de scheikunde aan het lyceum Mater Dei te Nijmegen 7?- c Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk. In 1948 werd zij lid van de Tweede Kamer. Een jaar tevoren maakte zij deel uit van de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering van de U.N.O. Zij is vooral bekend geworden door haar optre den als Nederlands gedelegeerde in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. Van de com missie voor Algemene Zaken was zij in 1950 rapportrice. Ook is zij het jmige vrouwe lijke lid van de algemene vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Mr. A. A. M. Struycken: Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Bezitsvorming. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. Struycken, werd geboren op 27 december 1906. Hij studeerde rechts wetenschap aan de r.k. universiteit te Nij megen. Daarna was hij waarnemend griffier bij de rechtbank te Breda, waarna hij zich vestigde als advocaat en procureur. Hij werd wethouder van Breda en was enige tijd loco-burgemeester. Van 10 juni 1950 tot 15 maart 1951 was hij minister van Justitie. Daarna werd hij benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. Vorige week kwam hij uit Willemstad op Curagao over' naar Nederland voor een kort bezoek. De nieuwe minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, is op 28 september 1904 geboren. Na een mid delbare schooloplei ding werd hij surnu merair bij de belas tingdienst. Tot 1939 was hij inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, waarna hij de nieuwe minister fic1?. vestigde als be- van Financiën. ^"gconsulent In 1945 werd hij direc teur van de Centrale Arbeiders Verzeke ringsbank in Den Haag en van de Centrale Algemene Verzekeringsmaatschappij al daar. H. J. Hofstra, Nieuw Guineakwestie NEW YORK, (United Press) Vijftien Aziatische en Afrikaanse landen hebben formeel verzocht om de „kwestie van West- Irian (Westelijk Nieuw-Guinea) op de agenda van de Algemene. Vergadering van de UNO te plaatsen. Dr. J. J. Zijlstra, verbonden aan het cen traal visserij-laboratorium te IJmuiden, is vanmorgen teruggekeerd als een der Ne derlandse vertegenwoordigers op de con ferentie te Kopenhagen, gehouden onder auspiciën van de internationale raad voor het onderzoek van de zee die als hoofd onderwerp: „De haringvisserij op de Noord zee" heeft behandeld. In Kopenhagen is de bezorgdheid uitgesproken over de tegen woordige toestand van de haringvoorraden in het zuidelijke gedeelte, van de Noordzee, zulks op grond van veeljarige onderzoe kingen. Men overweegt als voornaamste internationale coördinatie, het merken op grote schaal bij wijze van verder onder zoek van de haring in het gebied van de Duitse bocht, de z.g. Blödengronden, om na te kunnen gaan, hoe groot de schadelijke invloed van de visserij op de daar voorko mende jonge haring is en op de stand van deze jonge haring. Verder wil men nagaan welk verband er bestaat tussen het eventueel interen on het kapitaal, dat zich in de vorm van jonge haring op de Blödengronden bevindt, en de visserij op oudere haring in de zuidelijke Noordzee. Aan de deelnemende landen (Frankrijk. België, Engeland, Nederland, Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Polen, Rusland en IJsland) is voorts een aanbe veling gegeven, om het verdere onderzoek in deze richting mot alle middelen voort te zetten en daarmee dus via monsteren en merken van de volwassen haring, een beter inzicht te krijgen in de stand van zaken, aangaande de omstreden haring- voorraad. Deze aanbevoling geldt voor de gehele Noordzee. Voor de zuidelijke gronden heeft men dus bezorgdheid uitgesproken aan de hand van concrete bewijzen, die voor liet noorden vooralsnog ontbreken. Om tot beperking van de visserij te ko men, zal men over meer gegevens moeten beschikken, eer er bepaalde overbevissings- maatregelen genomen kunnen worden. JERUZALEM (Reuter) Twee Isra ëlische landarbeiders zijn dinsdag nabij Even Jehoeda, ongeveer veertig kilometer ten noorden van Tel Aviv, doodgeschoten. Even Jehoeda ligt in de kustvlakte op on geveer vijftien kilometer van de Jordaanse grens. Volgens een Israëlische militaire woord voerder zijn de twee Israëlische landarbei ders doodgeschoten door gewapende Ara bieren, die de grens van Israel overschre den hadden. De minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië, Abdul Hadi, heeft verklaard dat alle Arabische staten, Irak inbegrepen, ge reed zijn voor financiële en militaire hulp aan Jordanië, in geval van „Israëlische agressie", omdat zij de grens van Jordanië beschouwen als hun allereerste verdedi gingslinie. PARIJS en ALGIERS. (AFP). Van 20 oktober af zullen dagelijks 2200 militai ren uit Algerije naar Frankrijk terugke ren, aldus heeft de Franse staatssecretaris voor de strijdkrachten, Max Le,jeune, dins dag in de wandelgangen van de Nationale Vergadering te Parijs meegedeeld. Volgens United Press heeft een ongeken de activiteit van verzetslieden het leven ge kost aan vele personen. In de laatste 24 uur werden er 43 mensen gedood, van wie zeven Europeanen. In het berggebied van Daia, 80 kilometer ten zuiden van Oran, kwamen vier Europeanen tengevolge van rebellen-overvallen om het leven. Drie van de slachtoffers, onder wie zich een vrouw van 60 jaar bevond, werden door de aanvallers verrast, terwijl zij slie pen in een houtvestershut. Het drietal werd nog wel op tijd wakker, maar kon de strijd niet lang volhouden wegens het ont breken van munitie. Zij werden achter gelaten met afgesneden halzen. Negen Mohammedaanse boerenknechten die zich blijkbaar niet bij de verzetslieden hadden willen aansluiten, werden van een boerderij, op 150 km. ten zuiden van Con- stantine weggevoerd en onthoofd. Euripides: Geen schoner erfdeel dan de zoon te zijn van een voortreffelijk vader. DJAKARTA. (United Press) Onder het „aantal officieren", dat volgens een zegsman van het leger dinsdag gearresteerd werd zijn drie vooraanstaande officieren op West-Java. Op orders van de chef-staf van het leger, generaal Abdul Haris Nasu- tion zijn zij door de territoriale comman dant op West-Java. luitenant-kolonel Su- prajogi gearresteerd en verhoord. Een van de gearresteerden is majoor Djuhro, staöscommandant van Djakarta, die destijds de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Ruslan Abdulgani on der verdenking van corruptie arresteerde. Twee andere officieren die ondervraagd zullen worden, eveneens verdacht van een poging tot omverwerping van de regering zijn majoor Kemal, regimentscommandant van de Siliwangidivisie, en kolonel Bra- tamenggala, directeur van het militaire opleidingskamp Tjimahi. Deze twee officieren zouden hebben mee gewerkt aan het vormen van een militaire „junta", die het omverwerpen van de rege ring beoogde. Een vierde officier die verhoord werd, omdat men hem verdacht van verduiste ring, was luitenant-kolonel Taswin, voor malig plaatsvervangend commandant van het militair district West-Java, en indertijd aangewezen als militair attaché in Neder land. Inmiddels heeft kolonel Lubis, voormalig stafchef, die voorstander was van de arres tatie van Abdulgani, veel aandacht tot zich getrokken door in Djakarta terug te keren. Hij was naar Noord-Sumatra overgeplaatst kort na de kwestie-Abdulgani, maar men heeft hem nooit formeel op zijn nieuwe post geïnstalleerd. Overigens schijnen de regimentscom mandanten van het "leger op West-Java geen genoegen te nemen met de arrestaties. De gearresteerde officieren zouden met een aantal burgers op 9 september verga derd hebben over de mogelijkheid van het omverwerpen der Indonesische regering.* De woordvoerder van het Indonesische leger, luitenant-kolonel Pirngadie, beves tigde dat officieren en manschappen van het legercommando Djakarta van de politie sinds tien dagen in hun kwartieren gecon signeerd zijn. Hij verklaarde dat dit echter niets uitstaande heeft met de pogingen om de Indonesische regering omver te werpen. Reuter voegde hieraan toe, dat Indonesi sche legerofficieren geweigerd hebben uit voering te geven aan orders om sommige van hun collega's te arresteren. ADVERTENTIE Modemagazijnen doet u wonderen met 29.75 de modernste haar-melusine hoedjes met 15.75 de modernste haar-velours hoedjes met 9.75 een keuze uit onze uitgebreide collectie modehoedjes Maak een verloren uurtje tot het hoogtepunt van dit jaar bij Anegang 24 Frankestraat Deze foto geeft een goed beeld van de huidige stand van zaken bij de bouw der ventilatietorens ten behoeve van de Velsense autotunnels. Vier torens van dertig meter hoogte zullen zorgen voor de afvoer van „ondergrondse" en vier torens van vijftien meter voorde aanvoer van verse lucht. Aan de zuidkant zijn de betonnen roosters reeds uit de steigers gekomen. De ventilator in de schachten wordt aangedreven door een motor van 50 pk. De kabinetscrisis is, naar menselijke be rekening, voorbij. Er komt een „nieuw" kabinet, een kabinet althans dat ons als nieuw wordt gepresenteerd, maar dat in werkelijkheid voor drie-kwart oud is en, wat dat deel betreft, nog steeds dezelfde slijtage-verschijnselen vertoont die vóór de reparatie aanwezig waren. Maar hoe dan ook, zullen velen zeggen, ons land kan nu weer geregeerd worden. Men behoeft in Den Haag niet meer alleen „lopende zaken" af te wikkelen. Men kan in de departementen weer aan de slag gaan. De crisis kan worden vergeten. Neen, men houde het ons ten goede als we het daar niet mee eens zijn. De crisis kan, en mag, niet worden vergeten. Want zij i s helemaal niet voorbij. De bedroevende en beschamende 118 dagen van politieke koehandel zijn voorbij, maar de crisis de crisis in ons politieke bestel, die zich tijdens de kabinetsformatie heeft geopenbaard duurt voort. In ons blad van maandag is al met in stemming melding gemaakt van een hoofd artikel in de N.R.C., waarin werd gezegd dat ons grondwettelijk stelsel was aange tast door het „virus" van eigendunkelijke interpretatie onzer Grondwet „in de rich ting van de gedachte, dat de partijen be halve de Kamerzetels ook de ministers zetels hebben te verdelen en te bezetten door hun eigen figuren." Nu de kabinets formatie voor elkaar is, kan men gerust zeggen dat dit is bereikt door een volledig toegeven van de informateur aan die grondwettelijk niet gerechtvaardigde op vatting. En nog erger. Mr. Burger is, zij het ook na lange strijd, geweken voor de A.R. eis van twee „volwaardige" portefeuilles. Die eis was weinig in overeenstemming met de verkiezingsuitslag en hij kon dan ook al leen worden gehandhaafd doordat de K.V.P. haar medewerking afhankelijk stel de van inwilliging ervan. Nu is het op zichzelf al een uiterst on plezierige gedachte dat bij onderhandelin gen over een regeringsvorming van „vol waardige" en „onvolwaardige" departe menten wordt gesproken. Wij staan op het, in deze tijd misschien wat naïeve stand punt, dat de volwaardigheid van een mi nister belangrijker is dan de al of niet volwaardigheid van zijn departement. Wij hebben respect voor de A.R. opvatting dat Overzeese Rijksdelen dient te worden op geheven en dat het daarom dwaas was, juist die post met een A.R. te willen be zetten. Maar ons inziens was het nog veel dwazer, een splitsing van Verkeer en Waterstaat in twee afzonderlijke departe menten af te wijzen op grond daarvan dat die twee departementen dan geen van beide als „volwaardig" konden worden beschouwd. Er zijn hier te lande waarlijk zeer ernstige verkeersproblemen genoeg om de vorming van een geheel zelfstandig ministerie van Verkeer méér dan te recht vaardigen; om van de betekenis van een ministerie van Waterstaat, juist nu met de uitvoering van het Delta-plan een begin wordt gemaakt, maar helemaal niet te spreken. Wij zouden graag twee „volwaar dige" persoonlijkheden op die voor ons vaderland zo belangrijke posten hebben gezien; en wij geloven, dat onze gemeen schap daar beter mee gediend zou zijn ge weest dan met het handhaven van het be staande o-zo-volwaardige departement ter- wille van het politieke doordrijven van één partij. Wat echter het meest afkeuring verdient omdat niet alleen ons grondwettelijk stelsel maar bovenal het aanzien van de democratische beginselen erdoor wordt aangetast is het gesjacher met ministers portefeuilles, dat heeft plaats gehad. Van tijt tot tijd kon men niet ontkomen aan de indruk dat de informateur-van-het-ogen- blik, als iemand een hem aangeboden mi nisterszetel had aanvaard, luidkeels juichte „Ik héb er een!!", als een hengelaar die zijn eerste snoek heeft gevangen. Dat de dertien aldus gevangen snoeken in de komende jaren als bewindslieden zullen moeten optreden, ons land door wie-weet wat voor moeilijkheden en ongewisheden heen zullen moeten leiden en daarbij toch op de achting en het vertrouwen van het Nederlandse volk zullen moeten kunnen rekenendat schijnt bij dit alles geen bizonder belangrijke rol te hebben ge speeld. Zoals men er, naar het schijnt, ook geen rekening mee heeft gehouden dat vele van de politieke problemen waarover ge harreward en gemarchandeerd is en waar op verschillende pogingen tot kabinetsfor matie zijn gestrand, maar bitter weinig te maken hadden met de grootste en drin gendste problemen waartegenover ons volk en onze staat zich zien geplaatst. Men kan zich alleen maar verbijsterd afvragen hoe het mogelijk is dat, volgens de Volkskrant van vandaag, „de houding die moet worden aangenomen, na de nieuwe publikaties over moeilijkheden in kringen van het Hof" tij dens de formatie buiten de discussie zijn gehouden, maar dat er, zoals algemeen be kend is, 'wél veel en hartstochtelijk is ge sproken over de positie van de gehuwde ambtenares. Ook deze laatste kwestie moet worden opgelost, maar het komt ons voor dat het Nederlandse volk er zich op het ogenblik minder ongerust over maakt dan over de geruchten waaraan het Oranjehuis, althans in het buitenland, maar voort durend blijft blootgesteld. En dit is niet het enige probleem, dat werkelijk urgent is, maar waarvan wij niet hebben vernomen dat er bij de kabinetsformatie diep over is gepeinsd. Daarom geloven wij niet, dat de politieke crisis nu voorbij is. Want het zou onzin zijn, onszelf te willen wijsmaken dat alles nu opeens weer „best in orde" is. Er zijn in ons politiek bestel allerlei dingen niet in orde, en hoe ernstiger wij ons daarmee blijven bezighouden, ook nu we weer een kabinet hebben, hoe beter het zal zijn. Simon Koster Stakingsgcld. Het comité dat de actie der typografen in de hoofdstad, enkele we ken geleden, heeft geleid en voor de kosten daarvan gelden had ingezameld heeft thans het batig saldo op de rekening -• Ko ningin Wilhelminafonds gestori

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1