Haarlemse raad besluit tot aankoop van Holland-Nautic" voor 1,6 miljoen Ruim 4+ miljoen voor woningbouw Raad keurt aankoop goed van vakantiecentrum te Epe Beleid in geding Vijftig mille voor verbeteringkruispun t Kinderhuissingel en Zijlweg Succes agenda's Boekhandel VEKO „Opgelegde regeling was onpraktisch" Tunneltje PRISMA HORLOGERIE HERMAN MULDER Te koop gevraagd 13 Moeilijk kruispunt Lighal Rode Kruis wordt jeugdkadercentrum Kredieten van f 49.850 beschikbaar gesteld Avondlijk zonvrij-debat hét ankerhorloge 't SILVER STOEPKE A vond school geld Gedeputeerden akkoord met Haarlemse begroting Wethouder Bakker verwacht intering der reserves Huisvesting diensten der gemeente DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE HAARLEMSE gemeenteraad heeft woensdagmiddag een voorproefje gehad van de aanstaande begrotingsdebatten. In feite werd de beschouwing welke de wet houder van Financiën gaf over de mate riële situatie van de gemeente door de liberale fractievoorzitster uitgelokt naar aanleiding van een voorstel om een land- coed op de Veluwe aan te kopen ten be hoeve van de vakantiebesteding van tal rijke Haarlemse kinderen het belang rijkste moment van een langdurige raads vergadering met een mammoetagenda van 41 punten. De uiteenzetting van de wethouder van Financiën was natuurlijk gewichtig wegens de sombere afschildering van de gemeen telijke vermogenstoestand. Voor 1958 voor spelde hij een tekort van vijf miljoen, dat tezamen met de tekorten over dit en het vorige jaar de beschikbare gemeentelijke reserves zou doen smelten als sneeuw voor de zon. Weliswaar is er nog onlangs een meevaller geweest in de vorm van een na- uitkering uit het gemeentefonds van drie ton, maar die is al lang weer teniet gedaan door de salarisuitkering van 3% van ver leden jaar. In de begroting voor 1956 kon evenmin rekening worden gehouden met de salarisverhoging van dit jaar, zoals men in de ontwerp-begroting voor 1957 geen reke ning heeft kunnen houden met de even tuele compensatie voor de komende huur verhoging. „De praktijk is, dat we op com pensaties door het rijk altijd toeleggen", aldus de wethouder, die verder als zijn mening uitsprak, dat Haarlem, met uitzon dering van woningbouw en openbare wer ken, zijn verzorgingsniveau „op hoog peil" heeft en houdt en dat hij, bij de huidige financiële verhouding tussen rijk en ge meenten, niet weet hoe straks rente en af lossing voor de bouw van een ziekenhuis, voor een politiebureau, voor de wegen aanleg en andere grote werken, op de ge wone dienst verantwoord moeten worden. Het belang van dit vertoog van de wet houder van Financiën schuilt echter min der in de feiten dan in de omstandigheden waaronder het werd gehouden. Het was een verhandeling welke bij de begrotingsdebat ten uitstekend op haar plaats was geweest, doch welke nu van een zekere tweeslach tigheid in het College getuigde. De wethou der van Financiën heeft nadrukkelijk ge zegd, dat hij in het College geen minder heidsstandpunt heeft willen innemen ten aanzien van het onderhavige voorstel, waarmee ruim twee ton gemoeid is. Hij heeft aan het eind van zijn betoog nogmaals laten uitkomen, dat men het lot van dit voorstel niet mocht verbinden aan de finan ciële toestand zoals hij haar had geschetst. Maar intussen was zijn uiteenzetting zo weinig rooskleurig, dat menigeen zich zal hebben afgevraagd of men desondanks het gevraagde krediet kon toestaan. Dit temeer omdat de wethouder evenzeer het beleid van het College en gemeenteraad in het geding heeft gebracht. Beleid, dat immers in grote lijnen voor de kapitaalsuitgaven wordt bepaald door het twee jaar geleden uitgebrachte investeringsplan. Op dat plan staat de stichting van een vakantiecentrum aangegeven in een urgentierangorde, welke thans, zuiver formeel gezien, nog lang niet bereikt is. Voorts gaf de wethouder te ver staan, dat dit voorstel eigenlijk indruiste tegen het beleid van de laatste jaren, dat gericht is op een handhaving van het ver- zorgfngsniveau van de laatste jaren en niet op een uitbreiding daarvan, een gevolg van het vrijwel bevroren peil van de gemeente lijke inkomstenbronnen. Desondanks heeft de raad éénstemmig het voorstel tot de aankoop van het va kantiecentrum aanvaard, een besluit waar mee men de Haarlemse burgerij in het al gemeen en de Haarlemse bleekneusjes in het bijzonder slechts kan feliciteren. Met de woordvoerder van de Partij van de Ar beid in de Haarlemse raad kan men het immers eens zijn, dat het verzorgingspeil in Haarlem in sommige opzichten vergelij kenderwijs wel hoog genoemd kan worden, maar dat het nog lang niet op het niveau is dat wij nodig hebben. Het stemt daarom tot voldoening, dat de raad in zijn alge meenheid getoond heeft eendrachtig te kunnen zijn wanneer het er op aan komt in ongetwijfeld moeilijke materiële om standigheden een besluit aan te durven, dat tot heil strekt van grote groepen der bevolking. En het is te hopen, dat de ver schillen van inzicht in het College, zoals zij door de wethouder van Financiën werden geopenbaard, meer nuances dan tegenstel lingen blijken te zijn. Mocht dit laatste wel het geval zijn, dan zou de aanstaande be grotingsbehandeling nog wel eens tot ver rassingen kunnen leiden. Mevrouw Van der We 1-Be ij e (Ar beid) heeft haar maidenspeech als Haar lems raadslid niet gehouden over het een of andere punt van ondergeschikt belang „om het eens te proberen", maar zij heeft het standpunt van haar fractie vertolkt ten aanzien van het belangrijkste voorstel dat de agenda van de gistermiddag gehou den gemeenteraadsvergadering behelsde: de aankoop van het complex van de voor malige scheepswerf en machinefabriek „Holland-Nautic" aan de Spaarndamseweg voor de som van f 1.606.350. Mevrouw Van der Wel heeft, evenals degenen die na haar het woord voerden, zowel de situatie waarin de huidige huur ders van .de gebouwen en loodsen verke ren, als de toekomstige vorm van deze stadswijk in haar beschouwing betrokken. Evenals de andere sprekers wilde zij wel Al werd de woningbouwnola dan giste ren niet door de Haarlemse raad behandeld hetgeen het nadrukkelijk protest van de communistische fractievoorzitter mr. M. D. Proper uitlokte, die daarin van ver scheidene zijden werd bijgevallen de wo ningbouw zelf is toch nog wel, en zelfs op meer directe wijze, aan zijn trekken ge komen. Het voorstel van B. en W. om diverse percelen grond in de omgeving van de Ramplaan te verkopen aan de n.v. Bouw- kas Nederlandse Gemeente te Assen voor de bouw van 64 woningen werd zonder dis cussie en hoofdelijke stemming goedge keurd. Ook verenigde de raad zich met de voor stellen van B. en W., om voorschotten tot een totaal van f 4.647.000.te verlenen aan de woningbouwvereniging „Zorgvliet" voor de bouw van 128 woningen en aan de vereniging „Patrimonum" voor de bouw van 192 woningen in Delftwijk (Oud-Scho ten). De heer Hennevelt (Comm.» bracht hulde aan het college, dat er in ge daagd is de plannen van systeembouw in korte tijd te wijzigen in traditionele bouw Hij hoopte dat de aanbesteding spoedig zal geschieden en dat de rijksgoedkeuring wordt verkregen. Voorts vroeg hij of er bepalingen gemaakt kunnen worden om de brandveiligheid in flatwoningen te be vorderen. Wethouder H a p p dankte voor de hul de die overgebracht moet worden aan de architect, die zich bijzonder ingespannen heeft om de plannen te veranderen. Aan dén aannemer is een prijsopgave gevraagd dezer dagen is het antwoord te verwach ten. De kwestie der brandveiligheid heeft de aandacht en zal nader bestudeerd Worden. Op een nadere vraag van de heer Hen- levelt over het houden van een openbare aanbesteding antwoordde de wethouder, dat in het land thans dikwijls getracht wordt aan een goede aannemersfirma te V'vagen in te schrijven voor continubouw. Hit voorbeeld heeft Haarlem gevolgd en ge hoopt wordt dat succes zal worden bereikt. Mevrouw J. van der Wel-Beije, die woensdagmiddag in de Haarlemse raad haar „maidenspeech" hield. eens weten welke huurders er zijn en of er, eventueel, door de gemeente hulp kan worden geboden bij het zoeken naar nieu we ruimte voor deze bedrijven. Spreek ster twijfelde er voorts niet aan of het uitbreidingsplan dat nu voor dit terrein in de maak is zal er wel anders uit zien, dan het nu nog geldende, uit 1934 date rende plan. Mevrouw Van der Wel wees er nog eens op, dat de aangrenzende troosteloze en grauwe woonwijk ertoe dringt, dat de thans aanwezige mogelijk heden voor recreatie- en speelruimte ten volle worden gebruikt. Zij dacht aan speel tuin en -weide en sportveld, maar ook aan een zwembad. De heer B e 11 i n k (VVD) schonk voor al aandacht aan het aan het Spaarne ge vestigde bedrijfsleven en bleek voorts nogal zwaar te tillen aan het feit, dat de firma Zwolsman de gemeente juist voor ADVERTENTIE voor het jaar 1957 nu reeds in voorraad ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 de aankoop was gepasseerd, waardoor zij thans als tussenschakel optreedt. Dit bracht hem tot de vraag, waarom dan de firma Zwolsman niet het uitbreidingsplan, met name de daarin opgenomen woning bouw, kon realiseren? De heer Proper (CPN) was vooral verbaasd over de vaagheid van het voor stel met betrekking tot de toekomstmoge lijkheden van het complex. Aan de vele suggesties voegde hij er nog één toe: een ziekenhuis. De heer Spek (AR) maakte tenslotte onderscheid tussen het principiële besluit tot aankoop en de latere bestemming, zo als die in het uitbreidingsplan zullen wor den geregeld. Uiteraard kon wethouder H a p p in zijn beantwoording niet bijster detailleren, wat hij kon toezeggen was, dat met de be langen van de betrokken bedrijven reke ning zal worden gehouden ook al uit de overweging, dat het zeker niet gewenst is thans tot kapitaalsvernietiging (in casu: het slopen van de gebouwen) over te gaan. Ter herziening van het uitbreidingsplan is reeds een voorstudie gemaakt, maar ver der dan schetsplannen is men niet geko men. Met de uitwerking zal men opschie ten. Het ligt voor de hand, dat daarbij re kening zal worden gehouden met de be staande recreatiebehoeften en zeker ook met de saneringvan de verkeerssituatie aan de Spaarndamseweg met de daarin gelegen bruggen. Uiteraard, zo stemde de wethouder toe, was het plezierig geweest wanneer de gemeente de „Holland-Nautic" voordeliger had kunnen kopen. Maar het is wel gebleken, dat de firma Zwolsman voor de woningbouw geen belangstelling heeft, doch dat aankoop van het complex door de gemeente de enige waarborg biedt, dat de doeleinden van het uitbrei dingsplan verwezenlijkt kunnen worden. De raad ging na die toelichting rnet -het voorstel eenstemmig akkoord. Het krediet van vijftig mille voor de verbetering van het kruispunt Zijlweg- Zijlbrug-Kinderhuissingel-Zijlsingel was voor de heer Wensing (CHU) aanlei ding om te vragen of de lange verkeers geleiders welke thans zijn ontworpen niet beter vervangen dan wel aangevuld zou den kunnen worden door een ronde vlucht heuvel in het midden, waardoor het af slaand verkeer een groter steunpunt krijgt. Spreker -\yees voorts op de gevaarlijke ligging van de parkeerhaven aan de Zijl singel tegenover de melkfabriek. Aan de andere kant meende de heer Wensing, dat een trottoir van tien meter breedte, zoals op de hoek van Kindenhuissingel en Zijlweg zal ontstaan, zeer goed voor een deel als parkeerhaven kan worden ge bruikt. Tenslotte wees spreker op de door overstekende voetgangers onhoudbaar ge worden toestand aan de stadskant van de brug na het verdwijnen van een van de twee kastanjebomen. Wethouder H a p p was bet met de heer Wensing eens, dat er op de plaats van de kastanje een verkeersgeleider moet ko men, maar de parkeerhaven op de hoek van Zijlweg en Kinderhuissingel moest hij beslist ontraden. De vraag of er een rond- point op het kruis"punt moet komen wilde de wethouder nog wel eens door de ver keerspolitie en de verkeerscommissie laten behandelen. Dat de parkeerhaven tegen over de melkfabriek niet ideaal is, kon hij wel toestemmen, maar ook hiervoor is een betere oplossing moeilijk te geven. De vaststelling van het uitibréidingsplan voor de omgeving van de Stephensonstraat en de Munterslaan inzonderheid ter af zondering van de industriesfrook voor De gemeenteraad van Haarlem heeft be sloten ten behoeve van het Haarlemse jeugdwerk van het Nederlandse Rode Kruis voor de som van 7500 aan te kopen de lighal met dienstgebouw aan de Houtman kade nabij de Ramplaau en voor de ver bouwing en het treffen van voorzieningen een bedrag van 42.350 beschikbaar te stellen. Bij de gedachtenwisseling zeide de heer Schippers bezwaren te hebben tegen de wijze, waarop B. en W. het voorstel aan bevelen. Eerst wordt een bescheiden bedrag van 7500 gevraagd voor de aankoop en dan volgt een verklaring over de nood zakelijkheid van kadervorming voor de jeugd, waarvoor ruim 42.000 nodig is. De nadruk dient op het laatste te worden ge legd. Is het echter wel noodzakelijk het gebouw de bestemming te geven, zoals B. en W. voorstellen? Mevrouw mr. Scheltema noemde het bedrag voor de aankoop niet te hoog en meende, dat het beter is er de jeugdgroepen onder te brengen dan het kader van jeugd verenigingen, dat elders eventueel onder dak kan vinden. Mevrouw Van derWall was daaren tegen verheugd over het voorstel, omdat het voor kadervorming en training zo nood zakelijk is over een gebouw te beschikken en de heer Spek zeide het voorstel gaarne te steunen. De jeugdleiders hebben met grotere problemen dan in het. verleden te maken en een gebouw, waar zij zich kun nen bezinnen, is van groot belang. Wethouder Geluk verzekerde de heer Schippers, dat het voor de jeugdvorming van belang is over een gebouw te beschik ken. Alle organisaties, die bemoeienis heb ben met de jeugd, kampen met een gebrek aan zalen. Spreker was van mening, dat de volgorde van het vragen van de kredieten juist is. Het Rode Kruis bood het gebouw te koop aan; daarna is onderzocht waartoe het bestemd kon worden. Eerst is gedacht aan het onderwijs, maar dat bleek niet mogelijk. De heer S. Heijers van de dienst Lichamelijke opvoeding adviseerde het ge bouw te bestemmen voor kadervorming van de jeugd. Aan de heer De Landmeter deelde de wethouder mee, dat het gebouw bewoond blijft. Is het raadsbesluit door Ge deputeerde Staten goedgekeurd en wordt het gebouw verbouwd dan zal er zich een ambtenaar van de dienst Lichamelijke op voeding vestigen. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Goede hoop, dot zonvrij, niet op herfstvakantie wordt gekort XXX»COCOC<XXXX^C«XQOOaXCC<XXXX»C>COOCCCOOCX»OC«XXX)COO( 3 3 Het uitbreidingsplan voor de omgeving van de Stephensonstraat, zoals dat giste- ren door de raad werd vastgesteld, be- 8 helst onder meer een tunneltje voor voetgangers en fietsers van de Munters- d laan naar de Faradaystraat, waardoor de ,natuurkundige"-wijk, gescheiden door de spoorlijn, een onderlinge verbinding krijgt. Wij vernamen, dat de bouw van 6 dit tunneltje tegelijk aan de orde komt met de geprojecteerde ongelijkvloerse kruisingen in Pijlslaan en Westergracht, waarover tussen Nederlandse Spoorwe- 8 gen en gemeente technische overeen- 3 stemming is bereikt. De spoorwegen werken dit plan nu financieel verder uit. B. en W. hebben in hun voornemens voor het volgend jaar de mogelijkheid 3 van een begin van uitvoering van deze werken opgenomen. Verder omvat dit uitbreidingsplan 3 étagebouw in drie woonlagen achter do Teslastraat (met een groenstrook tot de 8 spoorbaan) en een afronding van de in- dustriebcbouwing tussen Stephenson- 8 straat en de spoorbaan. Aan de zuid- kant van de Munterslaan is plaats gela- ten voor een „bijzondere bebouwing", waarbij aan een garagebedrijf wordt ge- 8 dacht. ADVERTENTIE *XXXXXXXXXX«*W;H«»\XXXXX,CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXVXXXXXXXXX\XXXXXX- PRISMA HORLOGES natuurlijk bij KAMPERVEST 51 - TELEFOON 21101 DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TELEFOON 20049 JOOOCOOOCOOCC 3OOOOQOOOO0OÓOOOÓOOOQQOC)OÖC De interpellatie van de heer Proper (C.P.N.) over de „zonvrij'-regeling op de Haarlemse lagere scholen, zoals die na overleg met de rijksinspecteur moest wor den toegepast, miste natuurlijk na een week van matig weer elke actualiteit, zodat de Haarlemse raad er woensdagavond niet lang door werd bezig gehouden. De voor naamste bezwaren van de heer Proper tegen de regeling betroffen de praktische onmogelijkheid voor de onderwijzer om met een klas van 40 tot 50 leerlingen te gaan wandelen en de gedachte van de rijksinspecteur om het „zonvrij" van de herfstvakantie af te trekken. De interpel- lant wenste een garantie voor het onder wijzend personeel, dat dit laatste niet zou geschieden. Zover kon wethouder Geluk natuur lijk niet gaan. Wél wilde hij toezeggen, dat hij de zaak met de rijksinspecteur zal be spreken en hij had het vertrouwen, dat het dan wel voor elkaar zou komen. Voor het overige bleek de wethouder de bezwaren tegen de opvattingen van de rijksinspec teur wel te kunnen delen, met name de op praktische gronden minder aanbevelens waardige schoolwandelingen: te weinig toezicht op te grote klassen en de grote afstand welke door sommige scholen moet worden afgelegd om in de natuur te zijn. Een enkele school in de binnenstad is één keer met bussen naar de Kennemerduinen getrokken, met het gevolg dat de kas van de oudercommissie nu ook leeg is. Wethouder Geluk herinnerde eraan, dat B. en W. verleden jaar de vakanties een week hebben verlengd, ook met het oog op het mooie weer, en dat toen van de destijds fungerende rijksinspecteur geen bedenkin gen waren gerezen. Ook nu waren me dische overwegingen de drijfveer van B. en W. geweest, daarin gesteund door de direc teur van de G.G.D. Eén van de bezwaren van de rijksinspecteur was geweest, dat men het risico liep het minimaal voor het onderwijs noodzakelijke aantal lesuren niet te halen, maar wethouder Geluk zei daar van: „Dat hebben we er voor over, want als de kinderen in de herfst en winter ziek worden, missen ze misschien nog meer lessen." Spreker vond dan ook de door B. en W. voorgestelde regeling analoog aan ijsvrij met de mogelijkheid van een langere pauze, de voorkeur verdienen boven die van de rijksinspecteur. kleine bedrijven, lokte de heer Henne velt (CPN) uit zijn tent om de belangen te bepleiten van een hovenier, wiens be drijf het veld. zou moeten ruimen. Wethou der H a p p stelde daartegenover, dat het uitbreidingsplan in het algemeen belang werd vastgesteld, waarvoor enkele particu liere belangen wel eens moeten wijken, zij het dan dat de gedupeerden aanspraak kunnen maken op de hen toekomende schadevergoeding en steun. Op zichzelf vormt het nieuwe uitbreidingsplan geen verslechtering, maar een verbetering voor de bezwaarden, want zij behouden meer terrein dan in het geldende uitbreidings plan mogelijk is. Bij de realisering zal men zien wat men voor de hovenier kan doen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. inzake verhoging van een verhoogd krediet voor de bouw van drie industrie hallen in de Waarderpolder en het aangaan van overeenkomsten met gegadigden. Ook werd een krediet van f 71.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een hal voor de bescherming bevolking. Mr. Proper (Comm.) informeerde of het rijk een bijdrage verleent in de bouw van de hal voor de bescherming bevolking. Wethouder H a p p antwoordde dat het rijk niet bijdraagt in de kosten. Op het ogenblik zijn de brandweerauto's ongun stig gehuisvest in een perceel aan de Schalkwijkerweg. Aan deze toestand dient een einde te komen en in de Waarderpol der is een goede gelegenheid een blijvende oplossing te verkrijgen." De gewijzigde school geld ver order i ng voor de gemeentelijke avondscholen deed de heer W e n s i n g vragen waarom er meteen geen regeling voor het Haarlems Avondlyceum was vastgesteld. Wethouder Bakker legde uit, dat zulks via een wij ziging in de subsidievoorwaarden dient te geschieden, evenals bij de andere bijzon dere avondscholen. Het wachten is op een bespreking met de besturen daarvan, daarna wordt de gehele regeling voor alle gesubsidieerde scholen tegelijk aan de orde gesteld. De heer F i b b e ontketende nog een debatje over de exploitatie van de Volks kredietbank, waarvoor een nieuwe ge meenschappelijke regeling werd aanvaard. Hij wilde de verliezen liever door lenin gen gedekt zien. dan door subsidie, opdat de bank meer als een normaal bedrijf zal werken. Wethouder H a p p wees eens te meer op het sociale karakter van deze instel ling, welke niet bedoeld is om winst te maken. De tarieven hangen met deze taak samen. Zou de Volkskreddetbank een slui tende of winstgevende exploitatie hebben, dan zou dat eigenlijk de vraag doen rijzen of de tarieven dan niet verlaagd dienen te worden. Een uitlating welke de heren Schippers en Stoffels (VVD) tot een bij de begroting uit te werken protest noopte. Zonder hoofdelijke stemmingen werden o.a. de volgende voorstellen goedgekeurd: organiseren van rondleidingen in musea voor leerlingen van het lager onderwijs: verhogen van de bedrage aan de n.v. KEMA, treffen van voorzieningen aan de keuken in het Proveniershuis, waardoor het bezorgen van warme maaltijden aan bejaarden uitgebreid kan worden, aanleg gen van een sproeileiding op de terreinen van „Schoten" en ongegrondverklaring van twee beroepsschriften. De benoemingen bij het middelbaar en lager onderwijs geschiedden volgens de aanbevelingen en voordrachten van B. en W. ADVERTENTIE Oude mahonie tafels, stoelen, theestoven, leunstoelen, canapé's, mog. beschadigd zijn. Ook wormgaaties geen bezwaar. Brieven onder no. 3795, aan het bur. v. d. bl. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland de Haarlemse begroting voor dit jaar goedgekeurd. Zoals wij reeds hebben gemeld behelsde deze be groting een tekort van ongeveer anderhalf miljoen, dat gedekt werd door een vermin dering van de saldi-reserves. Deze reserves belopen negen miljoen, doch de gemeente heeft ook nog een geblokkeerd tegoed van zeveneneenhalf miljoen in het gemeente fonds van het rijk. Gedeputeerde Staten hebben bij hun goedkeuring overwogen, dat het juist is de periode van 1948 tot en met 1957 als een geheel tezien, zodat de rekeningoverschotten van de vroegere dienstjaren gebruikt mogen worden ter dekking van de nadelige saldi van de latere. In principe hebben Gedeputeerde Staten dus ook geen bezwaar tegen de toepassing van deze methode ten aanzien van 1957, waarover het geraamd tekort, zoals gemeld', bijna vier miljoen bedraagt. De heer M o 1 (Comm.) zeide, dat als er iets voor de ontspanning of opvoeding der jeugd gedaan wordt, zijn fractie voorstellen die daarop betrekking hebben, ondersteunt. Dat is thans het geval. Wat wordt er in de winter met het gebouw in Epe gedaan? Kunnen ambtenaren die rust en genezing zoeken in het vakantiecentrum onderdak vinden, als het niet voor andere doeleinden gebruikt wordt? Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) juichte het voorstel over de aankoop toe, maar wilde de voorstellen over het beschikbaar stellen van de kredieten voor inrichting e.d. aanhouden tot meer gegevens bekend zijn over de beheersvorm. Zij voelde meer voor het vormen van een stichting. Pogingen Wethouder Geluk (Arbeid) gaf een overzicht van de pogingen die de dienst voor Lichamelijke Opvoeding en Jeugd zaken, de commissie voor Kindervakantie werk en ambtenaren van enkele diensten hebben ondernomen om de beschikking te krijgen over een vakantiecentrum. Diverse plaatsen zijn bezocht. Drie weken geleden werd men geattendeerd op het centrum te Epe. Er diende snel gehandeld te worden. Voor het kindervakantiewerk is een cen trum van groot belang, omdat het onder brengen van kinderen ieder jaar moeilijker wordt. Sanatoria zijn niet voor het doel geschikt en de gebouwen van D.U.W.- kampen voldoen niet aan de eisen. Epe is gunstig gelegen en op een vol doende afstand van Oldebroek. Het aan te kopen terrein is bijzonder aan te bevelen. Er is een tehuis met tachtig berren en het kampeerterrein zal naar de eisen des tijds worden ingericht. In de eerste plaats zal de jeugd van het centrum gebruik maken in de vakanties. Tussen april en de zomer vakantie leerlingen van scholen. Er zijn reeds aanvragen van drie'bijzondere scho len binnengekomen. Het is mogelijk het centrum ook in de winter te exploiteren, b.v. voor conferenties, voor vakantieweken voor ouden van dagen, voor huismoeders, die rust nodig hebben en voor ambtenaren, die rust of genezing zoeken. Over de wijze van exploitatie en over de bestuursvorm moet B. en W. zich nog nader beraden. Zij zijn voornemens de Raad voor de jeugd advies te vragen. Het voorstel van B. en IV. van Haarlem aan de gemeenteraad inzake de aankoop van het in de gemeente Epe (Gld.) gelegen vakantiecentrum „Tongeren" met aangren zend bosgebied is in de woensdag gehou den vergadering zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De aankoopsom bedraagt f 135.000, een bedrag, nodig voor het tref fen van voorzieningen en het aanvullen der inventaris f 75.000. Bü de gedachten- wisseling heeft de wethouder van finan ciën, de heer W. C. Bakker, van de ge legenheid gebruik gemaakt de raad een inzicht te geven van de financiële toestand der gemeente. Mevrouw Van der Wall (Arbeid) bracht hulde aan het college van B. en W. voor de aanbieding van het voorstel, dat van groot belang is voor de jeugd. Het is in de laatste jaren moeilijk groepen kin deren tijdens de vakantie een passend onderdak te bezorgen. Hierin komt ver betering door de aankoop van het vakan tiecentrum. Kan het kampeerterrein zo danig ingericht worden, dat zoveel moge lijk kinderen van het centrum kunnen ge nieten? Mevrouw mr. Scheltema (V.V.D.) in formeerde of ook een keuze gemaakt kan worden uit de leegstaande sanatoria of D.U.W.-kampen, eventueel in overleg met het rijk. De prijs is dan mogelijk niet zo hoog. Voorts vroeg zij hoe de beheersvorm zal worden; zij beval een gemeentelijke exploitatie- aan. Past een jaarlijkse bij drage of tekort wel in de financiële positie van de gemeente? De heer Spek (A.R.) sprak zijn blijd schap uit over het initiatief en de activi teit van B. en W. Spreker stelde enige vragen van organisatorische en financiële aard en wenste inlichtingen over de be heersvorm en de bestemming in de win termaanden. Mr. W e n s i n g (C.H.) vroeg of de aan wezigheid van de legerplaats Oldebroek geen bezwaar was, beval gemeentelijke exploitatie aan en informeerde op welke wijze de aankoop en inrichting gefinan cierd wordt. Er wordt toch geen gebruik gemaakt van de lening van drie miljoen De gemeenteraad van Haarlem heeft met 26 tegen 11 stemmen besloten tot aankoop van perceel Raamsingel 12 tegen een prijs van f 45.000. Het doel is het perceel in te richten als kantoorruimte van de dienst van Sociale Zaken. Enkele leden uitten bezwaren tegen het feit, dat woonruimte onttrokken wordt. Mr. W e n s i n g (CH) merkte op, dat het er wel op lijkt, dat als eigenaren van grote huizen hun percelen willen verkopen, zij bij de gemeente een gewillig oor vinden. Het is spreker bekend, dat Sociale Zaken slecht gehuisvest is, maar zou het bouwen van een vleugel aan het bestaande gebouw niet aan te bevelen zijn in plaats van aankoop van perceel Raamsingel 12? De heer Schippers verklaarde, dat een deel van de fractie der KVP bezwaren heeft tegen aankoop. De uitbreiding van Sociale Zaken heeft een tijdelijke bete kenis. De kans bestaat, dat de dienst in de toekomst door de gewijzigde omstandighe den ingekrompen moet worden. Zijn er thans geen maatregelen te treffen om de afdelingen zodanig in te richten, dat Raam singel 12 woning kan blijven? Mr. De Leeuw (Arbeid) zag de nood zakelijkheid van uitbreiding van de dienst van Sociale Zaken in, maar hij vroeg of de tegenwoordige bewoners onder andere pen siongasten, goede woonruimte aangeboden wordt. De heer F i b b e (VVD) was het eens met de opmerkingen van de heren Wensing en Schippers over het onttrekken van het per ceel aan de woningvoorraad. Wethouder H a p p merkte op. dat de raadsleden geen nieuw probleem aansnijden. De overheid heeft te worstelen met huisvesting van diensten. Het rijk is van mening, dat eerst moet worden overgegaan tot de bouw van woningen en dan pas tot bouw van over heidsgebouwen. Daarom koopt het rijk thans percelen aan voor eigen diensten. De provincie handelt in dezelfde geest en de gemeente gaat er ook toe over percelen aan te kopen. Het is beter een aantal flat woningen te bouwen dan een overheidsge bouw, aldus spreker. Het is noodzakelijk dat Sociale Zaken over meer ruimte be schikt. De hoofdbewoners van perceel Raamsingel 12 verhuizen naar elders en voor de pensiongasten is wel een onder komen te vinden. Mevrouw Van der Wall (Arbeid), me juffrouw Bolsius, de heren Van der Veldt, Adelaar, Vissers, Schippers (allen KVP), mevrouw Scheltema, ir. Stoffels, mr. Bet- tink en de heer Fibbe (WD) en mr. Wen sing (CH) stemden tegen. Bij het voorstel om een krediet van f 25.600 beschikbaar te stellen voor de in richting van de percelen 19 en 21 voor ge meentediensten werden vragen gesteld over onttrekken van woonruimte en de hoge kosten van verbouwing. Wethouder H a p p merkte op, dat de raad reeds over de bestemming beslist heeft bij de aankoop van de percelen. Thans gaat het over tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbouw; er is zo veel mogelijk bezuinigd. Het voorstel werd goedgekeurd, gulden, die bestemd is voor de woning bouw? Financiële toestand Wethouder Bakker ging in op enkele finnaciële vragen en deelde mee, dat de lening van drie miljoen gulden voor wo ningbouw bestemd is. De kapitaalsuitgaven mogen echter niet verstoord worden door de gevolgen, die het eventuele raadsbesluit over aankoop van het vakantiecentrum met zich brengt. Spreker zeide geen min derheidsstandpunt te hebben ingenomen, omdat het financiële beleid er één is van het gehele college. Spreker herinnerde er aan, dat pogingen ondernomen zijn de algemene uitkeringen van het rijk te verhogen. Gedeputeerde Staten hebben meegedeeld, dat het ge meentebestuur zich dient te beperken in de uitgaven. Het beleid dient gericht te zijn op uitgaven met de beschikbare mid delen; daarom ziet spreker de uitkering van een verhoogde bijdrage somber in. Weliswaar is nog in 1955 een overschot op de gemeenterekening verkregen, maar vol gens de heer Bakker is het te verwachten, dat de overschotten in de toekomst naar het nulpunt gaan. Voor 1956 kan het tekort met drie ton meevallen, maar dat voordeel valt weer weg, als de verhoogde uitkering voor salarissen aan ambtenaren is ge schied. Voor 1957 is een tekort geraamd van f 3.800.000, welk bedrag uit de reserves van f 9.000.000 geput kan worden. Als 1956 ook een tekort heeft dan lopen de reserves sterk terug en mogelijk verdwijnen ze in 1958, want in dat begrotingsjaar zullen de uitgaven ook weer stijgen. Moeten de te korten daarna met leningen worden ge dekt? Het is niet te verwachten, dat daar voor toestemming wordt verleend. Wat de naaste toekomst betreft herinnerde de wet houder aan uitgaven voor verhoging van salarissen, voor de premie ouderdomsvoor ziening en voor huurverhogingen. In 1958 komt een einde aan de regeling der finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten. Als het rijk grote tekorten heeft kunnen gemeenten dan op een verhoogde uitkering rekenen? De bouw van een nieuw zieken huis in Haarlem zal misschien vijftien mil joen gulden vergen en die van een politie bureau zeven miljoen. Dan zijn bedragen nodig voor het uitvoeren van wegenplan nen op korte termijn. Blijkens een rapport van de verificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse gemeenten leeft Haarlem in vergelijking met andere gemeenten op een hoog peil. De stad staat wat openbare werken en woningbouw betreft achter bij andere plaatsen. Dat moet verbeterd wor den. Een hogere uitkering van het rijk is noodzakelijk. De heer A1 b r e c h t (Arbeid) had er bezwaar tegen, dat de uitvoerige toelich ting gegeven wordt bij het voorstel tot aankoop van een vakantiecentrum. De heer Schippers (K.V.P.) zeide met angst en vrezen de stijgende uitgaven tegemoet te zien. Men moet niet denken, dat tekorten automatisch zullen verdwij nen. Beperkingen zullen nodig zijn. Nieuwe initiatieven dienen voorzichtig behandeld te worden. Nadat nog enkele leden het woord had den gevoerd werd het voorstel van B. en W. aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15