Israëlische vergeldingsaanval op Jordanië: vijftig doden Valsmunterscomplot door politie geheel opgerold Artillerieduel na overval met mobiele eenheid HET WEER: Opklaringen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I S R A E LI Regeringsverklaring wordt volgende week verwacht Duizend Israëliërs in Jordanië omsingeld ch'mmtL^L/ Hoofdpersoon kwam zich melden Prof. Samkalden heeft nog niet beslist Het woord is aan Vuren gestaakt Voorstel afgewezen Twaalf doden in het verkeer Amerikaans vliegtuig met 59 man vermist Er zijn onbetrouwbare mensen 71e JAARGANG No 80 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 233 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TEL AVIV (Reuter/AFP). Aan de Jor- daans-Israelische grens is in de afgelopen nacht een hevig artillerieduel geleverd, nadat Israel een UNO-verzoek om een aanval, die woens dagavond laat in het gebied van Kalkilja op Jordaanse stellingen was ingezet, te staken, van de hand had gewezen. De Israëlische autori teiten deelden mee dat er negen Israëliërs zijn gesneuveld en twaalf gewond. Zij voegden hieraan toe, dat de verliezen van de Jordaniërs zeer zwaar zijn. Volgens een eerste raming van de UNO-commissie heeft de Israëlische aanval een veertigtal Jordaniërs het leven gekost. Vol gens officiële, te Amman ontvangen berichten, zouden duizend Israëlische militairen door het Arabische legioen te Kalkilja zijn omsingeld. De Israëliërs zouden niet door de omsingeling kunnen breken en de strijd zou vanmorgen nog gaande zijn. Volgens Jordaanse berichten zijn drie Israëlische nederzettingen in de buurt van het strijdtoneel door zware Jordaanse artillerie beschoten. De Israëlische verliezen zouden groot zijn. Naar verluidt hebben de Syrische en de Libanese president Jordanië hulp aange boden. Het Syrische leger zou aan de grenzen met Jordanië bevel afwachten om Jordanië te hulp te komen als dit nodig mocht zijn. rui po' Volgens onofficiële berichten hebben de Israëliërs ten noorden van de stad Kal kilja een fort opgeblazen. Waarnemers be schouwen de Israëlische actie als een re- pr* aille voor twee overvallen van Jor daanse zijde, waarbij zeven Israëliërs wer den gedood. De berichten over de omsingeling van duizend Israëlische militairen en het voort duren van de strijd zijn niet door het op perbevel van het Arabische legioen beves tigd, hoewel zij door regeringskanalen in Amman ontvangen zijn. Uit Israëlische bron is nog vernomen, dat Israëlische troe pen twintig kilometer diep in Jordanië zijn doorgedrongen en een 24 kilometer lange grensstrook bezetten. Kort voor middernacht verminderde het vuren, doch later laaide de strijd weer op, waarbij ook van artillerie gebruik werd gemaakt. De Jordaniërs zouden verster kingen aanvoeren. Tengevolge van een hevig artillerieduel langs een ruim tien kilometer front vielen Jordaanse granaten op vier Israëlische nederzettingen. Gene- raal-majoor Burns, het hoofd van de. UNO- waarnemers deed een beroep op Israel het vuren te staken naar aanleiding van een Jordaanse klacht, dat de Israëliërs de plaatsen Kalkilja en Azon met granaten van 25 pond bestookten. Van gezaghebben de Israëlische zijde werd vernomen, dat Israel geen gehoor gaf aan deze oproep wegens het „onbevredigende" UNO-ant- woord op Israëlische verzoeken om een einde te maken aan de Jordaanse aan vallen. Het fort bij Kalkilja, dat nog stamt uit de tijd dat de Britten over Palestina heers- sen, is door een hevige ontploffing ver woest. In het gebied van Azon, tien kilo meter ten oosten van Kalkilja, waar aan zienlijke Jordaanse strijdkrachten zijn ge legerd, werd hevig gevochten. Een sterke eenheid van de Israëlische infanterie zou bij een poging om via een flankaanval het fort bij Kalkilja te bezetten, op krachtige tegenstand zijn gestuit. Vanochtend vroeg scheen het vuren te zijn gestaakt, zo werd van UNO-zijde ver nomen. Volgens de Jordaniërs hebben de Israëlische strijdkrachten tevoren het ge bied van Kalkilja uit de lucht gebombar deerd. In berichten uit Israëlische dorpen aan de grens wordt echter gezegd, dat munitiedepots in Azon in de lucht zijn ge vlogen en dat het Jordaanse militaire kampement aldaar verwoest is en in brand stond. Ook heeft men gezien, dat de Is raëlische gemechaniseerde eenheden naar hun basis terugkeerden. In een Israëlisch legercommuniqué is bekend gemaakt, dat het dorp Kalkilja is bezet tijdens de strijd van de afgelopen nacht. Een Israëlische legereenheid had een politiepost vernietigd en was vervol gens naar haar basis teruggekeerd. Zij had versterkingen van het Jordaanse le gioen zware verliezen toegebracht. Blijkens een Reuterbericht was de politiepost een soort versterking, even buiten Kalkilja. Van Israëlische zijde is gezegd, dat de Israëlische troepen gedurende de strijd de gehele „Arabische bult" tegenover Tel Aviv hebben bezet. Naar verluidt geschied de de Israëlische aanval tijdens een be zoek van koning Hoessein van Jordanië aan de sector Kalkilja. Volgens een woordvoerder van het Ara- JK030occ«x>D;>-xrx x>no: xx o-xxxx>r>ncrrarv x* w y i gnnooooooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen in de loop van de dag plaatse lijk opklaringen. Overwegend matige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 12 oktober Zon op 7 01 uur, onder 17.55 uur. Maan op 14.42 uur. onder uur. Maanstanden 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 oktober Hoog water: 8.12 en 20 35 uur. Laag water: 3.37 en 15.51 uur. Vrpdag 12 oktober Hoog water: 9.13 en 21.42 uur. Laag water: 4.24 en 16.44 uur. :c'»occocooooccoooco3cocoocooooocccrcc*xx«ccooocccoa het hogedrukgebied is nog toegenomen. Een zeer actieve storing naderde IJsland van uit het westen Deze depressie zal ook op de Noordzee luchtdrukdalingen gaan veroorzaken. Na een rustige nacht waarin opnieuw op vele plaatsen mist zal ontstaan zal daardoor morgen de wind wat foenemen. De neer slagkansen blijven gering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) OPNIEUW MIST In de algemene weerstoestand is de af gelopen vierentwintig uur niet veel ver andering gekomen. Het weer in ons land bleef geheel onder invloed van een krach tig hogedrukgebied, dat zich van het mid den van de oceaan via Engeland tot in midden-Europa uitstrekt. De hoogste baro meterstanden werden vanmorgen in Beie ren waargenomen. In het hogedrukgebied ontstond in de afgelopen nacht boven land weer op uitgebreide schaal mist en op tal van plaatsen daalde de temperatuur tot iets beneden het vriespunt. Ook ons gehele land was vanmorgen met mist bedekt, maar geen van de waarnemingsstations maakte melding van nachtvorst. De activi teit van enkele depressies ten noorden van DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S ..e E c BflM. ra 3 Weerstoestand buitenland wind richt maxi temp gistei 3 O 5 O 3 G Stockholm zwaar bew. wzw 11 0,5 Oslo licht bew. nw 16 0 Kopenhagen licht bew. w 12 0 Aberdeen licht bew. zzo 18 0 Londen geheel bew nno 14 0 Amsterdam mist z 16 0,1 Luxemburg onbewolkt no 12 0 Parijs nevel n 16 0 Bordeaux onbewolkt ono 18 0 Grenoble mist windst. 15. 0 Nice onbewolkt wnw 20 0 Berlijn nevel zw 11 0 Frankfort mist 0 14 0 München nevel windst. 12 0 Zürich nevel zo 13 0 Genève mist windst. 11 0 Locarno onbewolkt zo 16 0 Wenen onbewolkt w 12 0 Rome onbewolkt ono 20 0 Ajaccio onbewolkt ono 20 0 Mallorcc licht bew. no 23 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder zwaar bew. z 7 0 Ypenburg dichte mist windst. 5 0 Vlissingen dichte mist ono 7 0 Eelde mist zzw 6 0 De Bilt dichte mist z 6 0 Twente dichte mist windst. 5 0,2 Eindhoven dichte mist windst. 7 0,1 Vlv. Z.-Limb. dichte mist o 5 0 >xcoococococcooccooocoooooooocooocoooooooocoooocccoccoo< X J 'i Het nieuwe strijdtoneel ligt in een driehoek van Jordaans gebied, die in 3 de Israëlische kxiststrook ten oosten van j ij Tel Aviv uitsteekt. De plaats Kalkilja, die overvallen werd, ligt in de punt van P de driehoek. In de Bijbelse tijd trof i Jozef zijn broeders in deze omgeving aan. Vermoedelijk is het ook de plaats 0 waar de prof eet Eliza zich omsingeld k zag door de legers van Benhadad, de koning van Syrië, die tot een smadelijke aftocht werd gedwongen. bische legioen weigerden de Israëliërs het vuren te staken toen hun dit door UNO- waarnemers verzocht werd. De strijd ging verder totdat de Israëliërs de tussenkomst van de UNO-waarnemers inriepen opdat het vuren vroeg in de ochtend gestaakt zou kunnen worden. Generaal Burns heeft van morgen het strijdtoneel bezocht. In een communiqué van het hoofd kwartier van het Jordaanse leger wordt gezegd, dat een belangrijke Israëlische troepenmacht, gesteund door artillerie en pantserwagens, omstreeks middernacht een aanval heeft ondernomen op Jordaanse dorpen in het gebied van Kalkilja. In een onderhoud met een correspondent van de Londense „Daily Telegraph" heeft de Jordaanse premier, Hasjim, verklaard, dat de huidige moeilijkheden aan de Is raëlisch-Jordaanse grens voortvloeien uit het feit, dat Israel een aanzienlijke troe penmacht gebruikt om het optreden van Bedoeienen de kop in te drukken. De Be- doeienen, die de Jordaanse regering moei lijk onder toezicht kan houden, aldus de premier, willen vaak familieveten beslech ten. Israel heeft een Iraaks voorstel voor een regeling van de Israelisch-Arabische gren zen, gebaseerd op een UNO-resolutievan 1947, van de hand gewezen. De premier van Irak, Noeri Al Said, had in een inter view voorgesteld, dat Israel met de Arabi sche landen zou onderhandelen op basis van de resolutie, die voorziet in de stich ting van twee onafhankelijke staten in Palestina een Arabische en een Joodse met een speciale status voor Jeruzalem. Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken zegt, dat het Iraakse voorstel dat Britse instemming heeft gekregen, „niets anders" is dan een poging om de Iraakse zucht naar gebiedsuitbreiding te verhuilen. Het betekent een „ontkenning van Israelssoevereiniteit en territoriale onschendbaarheid". De Iraakse premier is er op uit de kritieke spanningen in het Midden-Oosten nog te vergroten, aldus het Israëlische ministerie. NAAR WIJ VERNEMEN zal prof. I. Samkalden hedenavond beslissen of hij een ministersbenoeming zal aanvaarden. Mej. dr. M. A. M. Klompé heeft zich gisteren reeds bereid verklaard de ministersportefeuille van Maatschappelijk Werk te aan vaarden. De heer H. J. Hofstra verklaarde zich bereid minister van Financiën te worden. Mr. A. A. M. Struycken is er mee akkoord gegaan de portefeuille van Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Bezitsvorming te beheren. Hij heeft er echter prijs op gesteld eerst nog naar Curagao terug te keren om afscheid te nemen als gouver neur van de Nederlandse Antillen. Hij zal daarom pas na zijn terugkeer in Neder land tot minister worden genoemd. Alleen prof. I. Samkalden heeft gisteren dus bedenktijd gevraagd alvorens de portefeuille van Justitie te aanvaarden. Hedenmorgen heeft dr. Drees met de kandidaatministers Struycken, Mansholt, Suurhoff en Zijlstra een bespreking gehou den over de verhouding van de zaken van de P.B.O. tot de andere departementen, nu de P.B.O. bij Binnenlandse Zaken wordit ondergebracht. Aan deze bespreking nam ook deel drs. W. K. N. Schmelzer, die staatssecretaris voor de P.B.O. en de Be zitsvorming wordt. Zijn officiële benoeming en die van andere nieuwe staatssecretaris sen is echter pas te verwachten nadat het nieuwe kabinet zal zijn opgetreden. Indien zich geen tegenslag voordoet, valt te verwachten dat de nieuwe kandidaat ministers vrijdagmiddag voor het eerst bijeen zullen komen in de zogenoemde constituerende vergadering, waarna dr. Drees zich naar de Koningin zal begeven om het nieuwe kabinet voor te dragen. Alleen de vier nieuwe ministers zullen worden beëdigd. De „oude" ministers blij ven gebonden aan de eed, die zij reeds eer der hebben afgelegd. Wanneer het nieuwe kabinet voor de Tweede Kamer zal treden met een rege ringsverklaring, is nog niet zeker. Dat hangt ook af van de Tweede Kamer. In de loop van de volgende week wordt de rege ringsverklaring echter verwacht. Formateur dr. Drees heeft gisteren nog een onderhoud gehad met minister Van Thiel (Maatschappelijk Werk), die om persoonlijke en zakelijke redenen er de voorkeur aan geeft af te treden als minis ter en Kamerlid te worden. Hij heeft ech ter reeds, evenals de andere demissionaire ministers, voor het Kamerlidmaatschap bedankt. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft dan ook reeds nieuwe Tweede Kamerleden benoemd in deze vacatures. ADVERTENTIE BAR1EL10RISSTR. HAARLEM - IEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 Falcon Harris-tweedjassen In deze winkel te Muiden probeerde I een tien gulden-biljet in te wisselen, een handlangster van de valsemunter De kordate kruidenierster mejuffrouw A. Dolman liet zich niet oplichten VANMORGEN OMSTREEKS elf uur heeft de voortvluchtige 34-jarige A. G. H., die door de politie werd gezocht verdacht van het vervaardigen van valse bankbil jetten van tien gulden, zich vrüwillig aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam gemeld. De man, die in de omgeving van Amsterdam heeft vertoefd, legde een vol ledige bekentenis af. Gisteravond laat heeft een oom van de valse munter bü de politie te Amsterdam een koffer gedeponeerd, waarin ruim 3500 valse briefjes van tien waren. H. had deze koffer bij zijn oom gebracht met de mededeling, dat er enig ge reedschap in zat. Toen de oom gisteren in de diverse dagbladen de berichten over zijn neef las, had hij de koffer opengebroken en het valse geld gevonden, waarna hij onmiddellijk met deze vondst naar de politie is gegaan. De Nederlandse bank schat het aantal sinds 29 november 1955 in omloop gebrachte valse briefjes van tien tus sen de 2000 en 2500. Hierbij komen dan nog de ruim 3500, die gisteren in handen van de politie zijn gekomen. Het hele komplot dat zich sinds 29 november 1955 bezig hield met het verzilveren van valse bankbiljetten van tien gulden, is thans opgerold. Nadat, zoals gisteren be richt, door de rijkspolitie te Muiden een vrouw, de 41-jarige D. M. J. C.-K., was gearresteerd, zijn in de loop van woensdag haar echtgenoot, de 44-jarige uitsnijder J. C. en haar zuster, de 37-jarige M. B. K. aangehouden. De arrestante in Muiden, de 41-jarige D. M. J. C.-K., was door H. afgezet voor de winkel, Na het verhoor van de gearresteerde vrouw zijn haar echtgenoot en haar zuster gearresteerd; de echtgenoot op het abattoir en de zuster in het huis van het echtpaar aan de Strackestraat in Amsterdam-West, waar zij op de vijf kinderen paste. Uit de verklaringen van de arrestanten is duidelijk geworden, dat het plan om valse bankbiljetten te maken en uit te geven is uitgegaan van H. Hij woonde met mej. M. B. K. in een perceel aan het Damrak. Maar dit was niet geschikt voor de experimen ten. Daarom ging het tweetal in een lege ruimte boven de woning van het echtpaar C., dat toen omstreeks 1952 in de le Atjehstraat woonde, het „laboratorium werk" uitvoeren. Na drie jaar had men een biljet vervaar digd, dat aan redelijke eisen voldeed. H. maakte er een flinke voorraad van. Hoe veel biljetten er uit de drukpers te voor schijn zijn gekomen, is alleen hem bekend. Hij schijnt de drukpers op het Waterloo- plein te Amsterdam van de hand te hebben gedaan en ook wordt verklaard, dat de inkten, het papier en de cliché's verbrand zouden zijn. Omdat de uitsnijder een opvallende figuur was en ook H. zich niet bereid ver klaarde, moesten de twee vrouwen trach ten de bankbiljetten te verzilveren. Daar toe reisden, zij, meestal in het gezelschap van H., vrijwel alle grote en kleine plaat sen van ons land af en kochten steeds kleine dingen om zoveel mogelijk goed geld terug te krijgen. Bij een huiszoeking is thans ook een voorraad snoepgoed, kaarsen en kleerhangertjes gevonden. Maximaal twaalf biljetten per dag werden van de hand gedaan. De drie gearresteerde personen zijn nog niet met de politie in aanraking .geweest. Ook H. was bij de Amsterdamse recherche, die in samenwerking met de districts recherche van de rijkspolitie een onderzoek instelt, niet bekend, maar na enige infor maties is over hem bekend geworden, dat in 1952 een verzoek tot opsporing van H. is uitgegaan inzake verduistering van een bedrag van 16.000. De politie te Hilversum heeft medege deeld, dat H. in 1944, gekleed in Duits uniform, roofovervallen moet hebben ge pleegd. Hij werd ervan verdacht bij een van die overvallen in Nederhorst den Berg een boer te hebben neergeschoten. Volgens de inlichtingen heeft H. voor deze zaak na de oorlog bijna anderhalf jaar in voor arrest gezeten, maar is losgelaten. Ook is thans bekend geworden, dat H. van 1 februari 1944 tot 1 juni 1945 als labo rant gewerkt heeft op het fototechnisch laboratorium van de n.v. Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, zodat hij, aldus de politie, hier zijn kennis van het vervaardigen van bankbiljetten opgedaan kan hebben. De drie gearresteer den hebben verklaard, dat H. technisch chemicus is en aan de Technische Hoge school te Delft gestudeerd moet hebben, maar dit is nog niet door de politie nage gaan. Een van de maatregelen van H. om zich aan het opsporingsbevel van de politie te Maassluis te onttrekken, was zich uit te laten schrijven uit de registers van de burgerlijke stand te Hilversum, zijn ge boorteplaats. Volgens de opgave ging hij emigreren. In de vacature-Cals is benoemd M. M. A. A. Janssen te Zeist; in de vacature-Van Thiel de heer P. A. Blaisse te 's-Graven- hage; in de vacature-Staf de heer J. de Ruiter te Heerenveen; in de vacature-Drees de heer H. J. van den Born te Amsterdam; in de vacature-Mansholt de heer H. M. Franssen te Assen; in de vacature-Zijlstra de heer P. Gerbrandy te 's Gravenhage; in de vacature-Algera de heer C. van der Zaal te Harlingen; in de vacature-Van Rhijn de heer J. Reehorst te Rotterdam; in de vaca- ture-Suurhoff de heer J. C. Deering te Rot terdam en in de vacature-Luns de heer W. J. Schuijt te Amsterdam. Prof. dr. I. Samkalden, die is aangezocht voor de portefeuille van Justitie in het nieuwe kabinet, is op 18 augustus 1912 te Rotterdam geboren. Hij studeerde te Lei den, waar hij in 1938 tot doctor in de rechtswetenschappen promoveerde. Van 1938 tot 1946 was hij bestuursambtenaar in het voormalige Ne derlands Indië. Na zijn repatriëring werd hij lid der com missie-generaal voor Nederlands Indië. In 1947 werd hij be noemd tot assistent voor de leerstoel m het staatsrecht aan de universiteit tc Leiden. Het jaar daarop werd dr. Sam kalden belast met de Prof. I. Samkalden leiding van de afde ling Wetgeving Juridische Zaken van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Deze functie vervulde hij tot 1952, toen hij werd benoemd tot hoogleraar in het agrarisch recht aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Sedert 1954 is prof. Samkalden lid van de Provinciale Staten van Gelderland en van het begin van dit jaar af lid van de S.E.R. Prof. Samkalden is lid van de P.v.d.A. Friedrich Nietzsche: Veel over zichzelf spreken kan een middel zijn om zich te verbergen. Woensdagavond is op de grens van de gemeente Utrecht en Westbroek een auto, die uit de richting Maarsen kwam, op de Gageldijk op een groepje van drie jongelui in gereden. Het zestienjarige meisje L. P. werd dodelijk gewond. De 17-jarige jon gen H. P. werd in zorgwekkende toestand naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij vanmor gen is overleden. De zestienjarige jongen L. A. A. G. liep lichte verwondingen op. De bestuurder van de auto is door de politie van Utrecht in verband met het onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Op het ogenblik van het ongeval hing er een dichte mist, terwijl de plaats, waar de drie jongelui stonden, slecht verlicht was. Woensdagavond is het vijfjarige zoontje van de familie J. Prins te Musselkanaal, toen het onverhoeds achter een groente wagen de weg over stak aangereden door een vrachtauto. Het kind was op slag dood. Op de rijksweg te Geleen is de motor rijder J. F. A. uit Sittard in volle vaart in botsing gekomen met een vrachtauto bestuurd door A. K. uit die plaats. De mo torrijder werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. Hij was 28 jaar oud en gehuwd. Op de kruising Haarlemmermeerstraat- Albert Neuhuysstraat te Amsterdam is een 47-jarige wielrijdster, die weifelde bij het linksaf slaan, door een personenauto aan gereden. In het Wilhelminagasthuis is de vrouw aan de zware verwondingen over leden. Een 68-jarige wielrijder, die op de Am- stelveenseweg bij de Zuidelijke Wandelweg te Amsterdam onvoorzichtig de rijweg overstak, is door een autobus aangereden en later op de avond aan zijn kwetsuren bezweken. Op de Leeuwarderweg te Amsterdam is een personenauto in botsing gekomen met een vrachtwagen en vervolgens tegen een motor met zijspan opgereden. Zowel de personenauto als de motor kantelden. De 58-jarige bestuurder werd uit zijn auto geslingerd en moest in zorgwekkende toe stand in een der ziekenhuizen worden op genomen. In de Acaciastraat te Zaandam is een vierjarig jongetje onder een met kolen geladen vrachtauto geraakt. Het kind, dat vermoedelijk is gestruikeld voor het lin ker achterwiel van de achteruit rijdende auto, was vrijwel op slag dood. De 80-jarige voetganger T. Lucassen uit Nijmegen is, toen hij de Gouverneurlaan te 's-Gravenhage overstak, aangereden door een auto die werd bestuurd door de 70-iarige J. S. uit 's Gravenhage. De heer L. liep een linkerbeenfractuur, een bek kenfractuur en inwendige verwondingen op. Hij is vervoerd naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar hij is overleden. Bij de stoplichten op het Zuiderdiep te Groningen is de 72-jarige W. Drenth uit Groningen gedood, toen hij bij het over steken door een vrachtauto werd geraakt. In de afgelopen nacht zijn de hofmeesters eerste klasse van de Koninklijke Marine, J. H. Mouthaan uit Wageningen en J. Woudstra uit Winschoten nabij de vlieg basis Gilzen Rijen, waar beiden te werk waren gesteld, vermoedelijk tengevolge van de dichte mist met hun motor tegen een boom gereden en gedood. Hofmeester Woudstra was gehuwd, hofmeester Mou thaan ongehuwd. In Noordwijkerhout is de 68-jarige café houder K. Seijerling, toen hij zijn hond uitliet voor zijn woning aan de Herenweg, aangereden door een auto, bestuurd door J. van B. uit Noordwijkerhout. Het slacht offer werd zwaar gewond en overleed ter plaatse. LONDEN (Un. Press) Een Amerikaans militair vliegtuig, dat met 59 personen aan boord op weg naar de V. S. was, is in de afgelopen nacht boven de Atlantische Oceaan vermist geraakt en vermoedelijk in zee gestort. Het is een 4-motorige C-118, met 50 pas sagiers en een bemanning van negen kop pen. Het laatste contact had men met het toestel 'toen het 180 mijl ten zuidwesten van Land's End was. Het vliegtuig was opgestegen van de Amerikaanse vliegbasis te Lakenheath in Engeland,woensdagavond omstreeks half negen. Het zou een tussen landing maken op de Azoren. Het vliegtuig had brandstof tot hedenochtend 6 uur. De militaire autoriteiten vrezen dat het in zee gestort is. Alle passagiers zijn vermoedelijk militairen. ADVERTENTIE Er zijn ook onbetrouwbare horloges. Voor de bovenste weten wij geen raad. Maar voor de horloges wel. MARTIN UITTENBOGAARD, Schoterweg 37, Haarlem, is 't waar U een prima uurwerk bestelt. En dat is tenminste 100°/o betrouw baar. Met 100°/o service. De 34-jarige valse munter H. is vanmor gen in Arnhem gesignaleerd. Hij verscheen in alle vroegte met zijn auto voor de ben zinepomp van de n.v. Citam en tankte de nodige brandstof voor zijn auto. De pomp bediende, de heer Buitelaar, die op dat vroege uur niet veel klanten krijgt, hielp de automobilist en nam als betaling een tientje in ontvangst. Tijdens zijn ochtend koffie in het koffiehuis zag hij de .foto van H. in een ochtendblad. Prompt dacht hij aan zijn klant van vanmorgen. Onmiddel lijk controleerde hij zijn geld en na enig zoeken vond hij een vals tientje. De politie kamt nu de omgeving uit naar de man, die de Nederlandse Bank heeft gedwongen tot het intrekken van een bankbiljet en tot het uitgeven van een nieuw.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1