Gevangenisstraffen voor het mishandelen van kinderen y MEUBEL1 Congres over het vraagstuk der bejaarden Panda en de Meesteoimagiër J Proefnemingen met „voorbeelddorpen' Kerkhoven en Rottevalle geslaagd NAAIMACHINES Fa. B. ENGELENBERG Voor de Haarlemse politierechter De radio geeft vrijdag Vele aspecten besproken Gedurfd initiatief van Rijk bekroond f Wereldnieuws TocU ió het zo 2 Examens MODERNE OPNAMEN woningtextiel een ongekend grote sortering l'modelkame Ook in Arnhem een girokantoor Koningin bij jurering van beeldende kunst Radioprijsvraag in de muziekweek OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Rijst wenst water DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 „Uw handelwijze was laag en gemeen". Met deze woorden keerde de officier van jus titie, mr. dr. R. W. II. Pitlo, zich tegen een 54-jarige vishandelaar uit Beverwijk, toen deze zich wegens mishandeling voor de Haarlemse politierechter, mr. R. P. Peter sen, had te verantwoorden. De vishandelaar was niet de enige, die zich aan mishande ling van een minderjarige was te buiten gegaan ep de officier van Jusitie uitte zich dan ook verscheidene malen in termen als „een lage streek". De vishandelaar zat op de negentiende augustus rustig in zijn woonkamer, toen jongens buiten op de straat aan het voet ballen waren. De bal belandde in de tuin en toen de man de bal wilde afpakken, schopte een zeventienjarige knaap deze weg. Dat was teveel en de man verloor zijn zelfbeheersing. Hij gaf de jongen een trap tussen de benen en de schop was zo pijnlijk aangekomen, dat de jongen naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. De vishandelaar was zelf van zijn handelwijze geschrokken, had onmiddellijk aangeboden de financiële gevolgen voor zijn rekening te nemen en erkende voor de politierech ter grif, dat hij fout was geweest.. De officier van justitie meende het ge beurde zwaar te moeten aanrekenen en eiste een gevangenisstraf van drie maan den. De politierechter hield rekening met de onmiddellijke vergoeding van de schade en legde twee weken gevangenisstraf op. Een 75-jarige man uit Jisp zou een elf jarige jongen hebben geslagen, omdat de jongen naar 's mans dochtertje een klomp zou hebben gegooid. „Nee, ik heb niet ge slagen. Ik heb 'm maar een tikkie tegen zijn wang gegeven", zei de man tot de politie rechter. Maar deze achtte de mishandeling bewezen en handhaafde de eis: f 30 of twaalf dagen. Tien dagen gevangenisstraf luidde het vonnis tegen een 36-jarige poeliersknecht uit Oostzaan. In het bedrijf waar hij als chef werkt, waren op 22 augustus een paar jongens, die eveneens in dienst van het bedrijf waren, aan het stoeien geweest. De man zou gewaarschuwd hebben, ermee op te houden, waarna een van de twee stoei ende jongens, oud zeventien jaar, de man zou hebben uitgescholden. In zijn drift had de poeliersknecht zich omgedraaid en een slag gegeven met een hamer, die hij juist in zijn hand had. De hamer was tegen het hoofd van de jongen aangekomen, zodat deze zich onder doktersbehandeling had moeten stellen. „Ik geef toe, da het heel erg is", ver ontschuldigde verdachte zich voor de po litierechter. De officier van justitie requi- reerde drie weken gevangenisstraf en ver weet de man, zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht. Dit achtte de politie rechter niet bewezen en hij hield er overi gens rekening mee, dat de jongen ook niet prettig heeft gehandeld. Een 23-jarige kraandrijver uit Amster dam werd conform de eis veroordeeld tot f 75 of 30 dagen. De man voer op 3 juni met een motorbootje door Zaandam en toen hij wilde aanleggen, zouden de jongens hem hierbij hebben lastig gevallen. De man was in drift ontstoken en had een twaalfjarige knaap een klap in het gezicht gegeven. Voor de kwaadheid zou overigens geen reden geweest zijn, want de jongens hadden verklaard, dat zij juist de man had den willen helpen. Een achttienjarige betonwerker uit Krommenie had zich kwaad gemaakt op een jongere collega en een rake klap uitge deeld. Dat feit komt hem te staan op f 40 of twaalf dagen. De iff icier van justitie eiste f 75 of dertig dagen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Tel. 11178 sft L. Veerstr. 11-13 OOK VOOR MODEWERK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Omroep orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mezzo sopraan en.piano. 11.30 Platen. 12.00 Instru mentaal Trio. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.52 Platen en actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerkwin tet. 13.35 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Platen. 14.45 Metropole-orkest. 15.15 Literaire kroniek. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Kleine heesters voor de tuin, causerie. 16.15 Platen. 16.30 Radio Filharmonisch sextet. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Fanfare-orkest. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Rege ringsuitzending: Rubriek Verklaring en Toe lichting: Welk museum bezochten zij? Een prijsvraagj in het kader van de internatio nale museumweek. 19.20 Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Orpheus, opera. 22.10 Platen. 22.20 Geva rieerde muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinde ren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 V.oor de kleuters. 10.50 Amuse mentsmuziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en pla ten. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberich ten. 14.00 Koorzang. 14.25 Boekbespreking. 14.45 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Vak- verenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De vijf verbonden ringen, klankbeeld. 19.30 Ons adres, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Vlaamse dichters van deze tijd. 20.30 10 jaar Nederlands-Belgisch Cultureel Accoord. 20.40 Het onderwijs nu. Dansmuziek. 21.25 Mensen zoals wij, interview. 22.10 Buiten lands overzicht. 22.25 Amusementsmuziek. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Pianorecital. 16.02 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.05 Idem 18.20 Symfonisch orkest en soliste. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Muzikale causerie. 20.00 Pla ten. (20.45—21.00 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 2.30 Folkloristisch pro gramma. 22.55—23.00 Nieuws. BEVERWIJK Geopende-ti.30 eni4-ia«iir.Oinsd.(oti3U=: Delft. Ingenieursexamen voor vliegtuig bouwkundig ingenieur J. A. A. Boerrigter, Aerdenhout; B. Dijkshoorn, Schiedam; H. Petit, Voorburg. Ingenieursexamen voor mijningenieur: W. Goudswaard (met lof), Assen. Ingenieursexamen voor metaalkundig ingenieur: W. F. van der Vlugt, Haarlem. Ingenieursexamen voor scheikundig inge nieur: J. H. Palm (met lof), Delft. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandi daatsexamen medicijnen le gedeelte: mej. B. H. Bieuwenga, Garsthuizen; G. van Delft, Rinsburg; H. van Duyn, Delft; L. A. Hartog, Amsterdam; D. v. d. Laan, Rotterdam; W. Slobe, Zwijndrecht; H. Tamboer, Amster dam; T. H. Tjoa, Amsterdam; H. C. S. Wal lenburg, Sneek. Leiden: Doctoraal examen Geneeskunde II: mej. H. S. Biewinga, IJmuiden; mej. P. J. M. Kruijf, Den Haag; mej. A. F. Manusa- ma, Leiden; mej. H. A. Pontier, Rotterdam; C. A. Donker, Rotterdam; A. H. Goldstein (U.S.A.); M. J. Haverkorn van Rijswijk, Utrecht; B. Pollock (U.S.A.); H. van Rees, Leiden; J. Ringelberg, Utrecht; G. G. Scher- mres, Vassen (Gld.); R. E. Spijker, Leiden; L. J. A. Straathof, Leiden; S. H. M. Vrind, Leiden. Semi-artsexamen: F. M. Gerritzen, Oegstgeest; C. H. Gips, Harderwijk; W. F. R. van de Graaff, Den Haag; A. de Grave, Den Haag; F. M. W. Groot, Den Haag; H. C. Jasperse, Leiden. Artsexamen: D. J. Bast- meijer, Den Haag; J. Duijser, Heemstede; W. A. F. van de Kamp, Scheveningen; J. W. Stoop, Voorburg; H'. H. Stroo, Haarlem. Doctoraal examen sociologie: P. van der Gaag, Leiden. Kandidaatsexamen sociologie: J. F. van Gemund, Den Haag. Doctoraal examen natuurkunde: mevr. T. van Peski— Tinbergen, Friedrichstadt. Utrecht. Kandidaatsexamen diergenees kunde: G. Th. Cremers, Heerlen; I. van Es, St. Annaland (Z.); A. M. G. Flamand, Maas tricht; K. van Hoeve, Den Haag; A. I. Nooit- gedacht, Sneek. Kandidaatsexamen psycho logie: mej. W. Slotemaker, Bilthoven; H. F. M. Koeken, Eerbeek; J. J. van der Horst, Utrecht; G. J. Overduin, Utrecht. Groningen. Doctoraal examen biologie: B. A. Bennema, Groningen. Doctoraal examen tandheelkunde 2e ged. mej. W. S. Groenier, Hilversum; H. B. Erkelens, Barendrecht; H. F. F. Buck, Heerlen; R. Dolfin, Haren; F. P. G. M. van der Linden, Helmond; F. J. B. Ensink, Borne; E. Erasmus, Bloemfontein (Z.A.); K. C. M. Linskens, Nijmegen. SCHILDER BOBELDIJK TACHTIG JAAR De schilder F. Bobeldijk hoopt 17 oktober zijn tachtigste verjaardag te vieren. In de sociëteitszalen van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam wérd te zijner ere op die dag een receptie gehouden. Het werk van Feli- ciën Bobeldijk werd in 1913 bekroond met de zilveren medaille op de vierjaarlijkse te Arnhem en in 1926 met de gouden me daille van H.M. de Koningin op de tentoon stelling van „Arti" te Amsterdam. In 1900 won hij reeds de „Willink van Collenprijs en als jong schilder werd hem enige jaren de koninklijke subsidie verleend. „Na de eeuw van het kind hebben wij nu de eeuw van de grijsaard. De belangen van de meer of minder vergeten groep dei- bejaarden staan thans in. het middelpunt der belangstelling. Hieruit blijkt tevens, dat in brede kringen van de samenleving een groot verantwoordelijkheidsbesef je gens de ouderdom bestaat." Met deze woorden leidde prof. dr. W. F. J. M. Krul, voorzitter van het Neder lands Congres van Openbare Gezondheids regeling, in Scheveningen het tweedaagse congres inzake het bejaardenvraagstuk in. Dit congres is georganiseerd in samenwer king met de federatie voor de Bejaarden zorg en de Nederlandse Vereniging voor Gerontologie. De organisatoren zijn voornemens ook een conferentie te beleggen van de bij dit vraagstuk betrokken instanties, teneinde een programma van veixlere studie op te stellen. Aan de hand van dit werkprogram ma zal dan worden vastgesteld, welke fac toren van het vraagstuk door de verschil lende organisaties op het uitgebreide ter rein van de ouderdomsvoorziening ter hand zullen kunnen worden genomen. De openingsvergadering werd onder an dere bijgewoond door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Sociaal contact „De waarde, die een bejaarde in een sa menleving heeft, wordt enerzijds bepaald door hetgeen hij die samenleving heeft aan te bieden en anderzijds door wat die samenleving van hem wenst te vragen en welke plaats, zij hem wenst aan te bieden of toe te wijzen", aldus prof. dr. Sj. Groen man, hoogleraar te Utrecht, als eerste in leider op dit congres. Een belangrijk punt vond prof. Groen man de verandering in de maatschappelijke relaties van de oudere mens in de samen leving als gevolg van structuurwijzigingen in die samenleving. De tendens in onze maatschappij is ongetwijfeld zo geweest, dat de familiale samenhang is verminderd. De familiale eenheid is steeds minder een middel van sociale verzekering gebleven en minder een mogelijkheid van sociaal contact. De problemen zijn voor een be langrijk deel afhankelijk van de structuur der samenleving en dientengevolge kunnen zij wellicht ook tot oplossing worden ge bracht door wijzigingen in die samenleving, aldus prof. Groenman. Voor de oprichting van geriatrische dien sten, zeker in de grote gemeenten, pleitte de tweede inleider, dr. J. Groen, eerste ge neesheer aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, die de medische en medisch- sociale grondslagen van de bejaardenzorg besprak. Zulke diensten zouden naar zijn mening mogelijkheden moeten scheppen voor medische en maatschappelijke verzor ging aan huis voor bejaarden die nog ge deeltelijk zelfstandig zijn. Voor v e r w e ze n 1 ij king op korte termijn lenen zich, naar de mening van dr. Groen, enkele andere wensen: bevordering van het wetenschappelijk onderzoek van het ver ouderingsproces door biologen, fysiologen, biochemici en psychologen, bevordering van het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak, behandeling en preventie van ziekten, die op hogere leeftijd vaker voor komen en tenslotte het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop op het ogenblik zieke en invalide ouden van da gen, vooral onder de lagere sociale groepen, in ons land worden verpleegd en verzorgd. Het pre-advies van prof. ir. J. H. Froger, hoogleraar te Delft, uitgebracht in samen werking met ir. H. J. Meissing, kwam in de middagbijeenkomst van het congres aan de orde. Deze deskundigen behandelden het stedebouwkundig en het bouwkundig aspect van de-huisvesting van bejaarden. Zij kwamen tot de stelling, dat het niet juist is mensen boven een bepaalde leeftijd als een afzonderlijke categorie „bejaarden" te beschouwen. Ook op hoge leeftijd beho ren normale relaties met de medemens en met het maatschappelijk leven te blijven bestaan. Huisvesting van bejaarden is een normaal bestanddeel van de volkshuisves ting, waarbij iedere vorm van apartheid zo veel mogelijk dient te worden vermeden, aldus de inleiders. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de resultaten gepubliceerd, die na drie jaar bereikt zijn met een nieuwe methode van voorlich ting voor een harmonische ontwikkeling van een agrarisch gebied. In 1953 is men met deze methode begonnen in twee dorpen., Kerkhoven bij Oisterwijk en Rottevalle bij Drachten. Het geld voor de voorgenomen productiviteitsverhoging en voor ver beteringen op huishoudelijk gebied in deze twee dorpen kwam voor het eerste jaar uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp en het tweede en derde jaar op rekening van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Iedere deelnemer moest zelf ten minste de helft boven het door de overheid gegeven be drag investeren. In Rottevalle besloten dertig boeren en boerinnen tot deelneming over te gaan en in Kerkhoven zesentwintig. Hiermee waren de projecten „Voorbeeld centrum Oisterwijk" (Kerkhoven) en „Voorbeeldcènitrum Z.O.-Friesland" (Rotteval le) begonnen. In Kerkhoven is de varkens- en pluim veestapel met Honderd percent toegeno men, de gemiddelde produktie van het vee is gestegen van 3500 kg. melk met een vet gehalte van 3,35 percent tot 3915 kg. met een gehalte van 3,67 percent vet. Het ar beidsinkomen per ai'beidskracht was in eerste, tweede en derde jaar respectieve lijk f5100, f5200 tot f6500. Het netto-in komen van het gemiddelde der deelnemen de boerderijen heeft zich ontwikkeld van f 8700 in het eerste jaar, via f 9300 in het tweede jaar tot f 10.500 in het laatste jaar. Het arbeidsinkomen van de deelnemen de lei-bedrijven in Kerkhoven ligt hier mee f 100 boven de normale lei-bedrijven van 715 ha. in midden-Brabant. Voorts zijn ook belangrijke resultaten geboekt bij de woningverbetering, verbetering 'van de hygiënische toestanden en vorming van de huisvrouwen. De methodiek van Kerkhoven en Rotte valle als voorbeelddorp was verschillend. Werd in Kerkhoven het hele bedrijf onder de loep genomen, zwakke plekken opge spoord en verbeterd, in Rottevalle werd een bepaald onderdeel van een bedrijf in „voorbeeldtoestand" gebracht, met uitzon dering van drie totaalbedrijven. Men had ADVERTENTIE ADVERTENTIE 'TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Geef Uw keel het beste! 'Gebruik regelmatig Wybert, het beproefde middel ter fcescherming van de gevoelige slijmvliezen in mond en keel. Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Het nieuwe girokantoor te Arnhem, tijdelijk gehuisvest in drie nieuwe pavil joens bah de'Rijinlcade, is woensdag in ge bruik gesteld door de directeur-generaal der P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn. Het besluit tot decentralisatie van de girodienst is genomen, omdat het hoofdge bouw van de Postcheque- en girodienst in 's Gravenhage reeds een aantal jaren te klein is en omdat de personeelswerving ook moeilijkheden gaf. In het Arnhemse kantoor werken nu 350 personeelsleden, maar dit aantal zal in de toekomst worden uitgebreid tot 600 a 800 mensen. Hdt Arnhemse girokantoor ver werkt 18.500 postrekeningen van rekening houders uit de noordelijke en oostelijke ge westen (Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en een groot gedeelte van Gel derland). Totaal moeten 175.000 postreke ningen vernummerd worden, hetgeen na 3 november geschiedt met 500 per week en na 1 mei volgend jaar met 1000 per week. Het totaal aantal postrekeningen bedraagt thans 650.000 tegen 533.000 in 1950, een vermeerdering dus van 20 percenit. Het aantal handelingen steeg in deze zelfde periode van 149 miljoen tot 230 miljoen, hetgeen een vermeerdering is van 53 per cent. De gemiddelde omzet van de reke ninghouders nam toe van 126.000 tot 173.000 gulden per jaar, uit welke cijfers ook de toegenomen economische activiteit in ons land blijkt. Het totale tegoed bij de post cheque- en girodienst bedraagt thans 1,3 miljard gulden. „LA DAMNATION DE FAUST" DOOR AMSTERDAMS ORATORIUMKOOR Zaterdagavond 20 oktober zal het Am sterdams Oratoriumkoor onder leiding van de dirigent Piet van Egmond in het Con certgebouw te Amsterdam een uitvoering geven van „La damnation de Faust" van Berlioz. Solistische medewerking wordt onder meer verleend door de sopraan Corry Bijster en de bassen Herman Schey en Anton Eldering. de projecten grondverbeteringsbedrijven, stalverbeteringsbedrijven en zuivelwin- ning. Dit is echter enigszins in de war ge lopen door het uitblijven van de wet op de melkwinning. De produktie van het gezamenlijke kui- kenopfokbedrijf liep op van 1600 stuks in het eerste seizoentot 6000 stuks in het laatste jaar. Voorts is de varkenshouderij uitgebreid, zijn werktuigencoöperaties ge sticht en is een gemeenschappelijke on- kruidbestrijding tot stand gekomen. De in komsten uit de varkenshouderij stegen ge middeld van f 4300 tot f 6600. Een doel van van wijdere strekking, de streekverbetering, dat met hetopzetten van de voorbeelddorpen is beoogd, is dicht bij de verwezenlijking gekomen. Bij Rot tevalle is het streekverbeteringsplan „de drie gemeenten" tot .stand gekomen. Een direct gevolg van de verbeteringen in Kerkhoven is het streekverbeteringsplan van het nabije dorp Haaren. De financiële steun aan de centra is 1 mei 1956 officieel geëindigd. Het werk wordt thans op eigen kracht verder ge daan. Koningin Juliana heeft woensdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam met be langstelling de jurering gevolgd van de koninklijke subsidie voor vrije schilder kunst van de ingezonden schilderijen en tekeningen. Aan zes Nederlandse schilders zal wederom een studiebeurs worden toe gekend. De Koningin, die was vergezeld van haar particulier secretaris W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en mevrouw I-I. P. J. baronesse Van Til, werd ontvangen door de schilders Jo Mulder, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet. De leden van de jury werden aan haar voorgesteld. De vorstin, die grote interesse toonde voor de inge zonden kunstwerken, heeft zich geruime tijd met de juryleden onderhouden. Woensdagmórgen heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de expositie van tekeningen van Rembrandt in het Rijks museum te Amsterdam. De vorstin, die zonder gevolg was, heeft vrijwel onopge merkt door de andere bezoekers, van kwart voor elf tot half een op de tentoonstelling vertoefd. Vrijdag van 19.10 tot 19.20 uur Ter gelegenheid van de Museumweek, die deze week wordt gehouden, zal op vrijdag 12 oktober op 402 m van 19.10 19.20 uur een radioprijsvraag worden uit gezonden onder de titel: „Welk museum bezochten zij?". Drie museumbezoekers, onlangs in drie verschillende gemeenten in een museum aangetroffen, zullen in deze uitzending iets over hun bezoek vertellen, zonder echter de naam van het desbetref fende museum te noemen. De luisteraar zal worden gevraagd welke musea deze men sen bezochten. De hoofdprijs, een boek werk, is voor dit doel beschikbaar gesteld door het ministerie van Onderwijs', Kun sten en Wetenschappen. Andere prijzen worden beschikbaar gesteld 'door verschei dene musea. ADVERTENTIE Doelstraat 59 Haarlem - Tel. 15252 Aluminiumverf hittebestandig Oponthoud. Het Britse passagiersschip „Kenya" is vier dagen in de gloeiend hete haven van Dar er Salaam in Tan ganyika opgehouden alleen omdat prinses Margaret, die een officiële reis door Oost-Afrika maakt, aan boord moest eten. De eerste klassepassagiers zijn woedend, vooral omdat zij in de kinderkamer moesten dineren toen prinses Margaret het avondmaal met de kapitein gebruikte. Welkom. Duizenden juichende leden van de stam der Bamagwato's verwelkom den hun afgezette leider Seretse Kha- ma in Beetsjoeanaland toen hij na een verbanning van zes jaar uit Engeland terugkeerde. Seretse Khama' mocht naar zijn land terug op voorwaarde, dat hij als gewoon burger zou gaan, maar de ontvangst was duidelijk die voor een leider. Mist. Een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht van het type „Nep tune" is woensdagavond laat in een dichte mist nabij Campbeltown (Schot land) tegen een rotswand gevlogen. Bij het uitgebrande wrak werden d* lijken va'n vier van de negen inzitten den ontdekt. De vijf overige leden van de bemanning zijn, nog niet gevonden. Vrijlating. Twee hoge R.K.-geestelijken die in 1951 in Tsjechoslowakije veroor deeld werden tot langdurige gevange nisstraffen, zijn onlangs vrijgelaten. Het zijn de voormalige bisschop Jan Vojtassak van Spis, die in januari 1951 wegens „militair hoogverraad en spionage" tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, en de hulpbisschop van Trnava Michal Buzalka, die 18 jaar kreeg. Zij zouden .vrijgelaten zijn in verband met hun hoge leeftijd. Hongertocht. De Italiaanse politie arres teerde in het Frans-Italiaanse grens gebied een groep van 22 jonge man nen uit Calabrië in Zuid-Italië, die he lemaal naar het noorden waren gemar cheerd om clandestien de Franse grens over te gaan en in Frankrijk de kost te verdienen, die zij in hun arme land streek niet bij elkaar konden krijgen. Op hun tocht lieten zij twee uitgeput te kameraden achter. Zij zijn opgeslo ten. Verband. De regering van Honduras heeft gisteren bekendgemaakt, dat een heden van de oppositie aanvallen heb ben gedaan op militaire garnizoenen in Centraal en Noordelijk Honduras, waar schijnlijk in verband met de verkiezin gen van een nieuwe grondwetgevende vergadering. Versterkingen werden aangevoerd en de opstandelingen wer den verslagen. Ambtenaar. De ambtenaren in Frankrijk dreigen met een staking ter ondersteu ning van hun looneisen. Het onder so cialistische leiding staande vakver bond" „Force Ouvrière", waarbij de meesten zijn aangesloten, heeft zijn le den medegedeeld, dat zij zich op een staking van onbeperkte duur moeten voorbereiden. Uitbreiding. De ministers van Buitenland se Zaken van Denemarken, Finland, IJsland, Noorwegen en Zweden hebben, bij het' einde van hun tweedaagse con ferentie in de IJslandse hoofdstad, be sloten de uitbreiding van het aantal leden vart de' Veiligheidsraad van 11 tot 13 leden te verzoeken. De UNO is in middels van 60 óp 76 leden-landen ge bracht. Opvoeding. Het Indonesische ministerie van Opvoeding heeft medegedeeld, dat tien studiebeurzen voor de Sovjet-Unie onmiddellijk beschikbaar zijn voor stu denten in de Mathematica. In de ko mende vijf jaar zal de Sovjet-Unie aan Indonesië 50 beurzen aanbieden. Schadeloos. De spoorwegmaatschappij van Pennsylvania moet een kelner, die zij drie jaar geleden ten onrechte beschul digd had- van diefstal van anderhalf pond ham, een schadeloosstelling van 104.000 dollar (370.000 gulden) beta len. De kelner, die had kunnen aanto nen, dat hij met de ham op weg was naar een koelkast, had een half miljoen dollar geëist. Kleutertjes. De Amerikaanse democrati sche senator James Eastland, die een fel 'tegenstander is van de afschaffing van de rassenscheiding op de scholen, heeft zijn twee kinderen van een fröbel school te Washington genomen, omdat deze school dit jaar is opengesteld voor negerkinderen. Tot dusver heeft één negerkind hiervan gebruik gemaakt. Opheldering. Experimentele projectielen, die door raketten werden aangedreven, hebben op tochten van het proefterrein bij Langley Field over de Atlantische Oceaan een snelheid behaald van ruim 10.500 km per uur. De projectielen moe ten opheldering geven omtrent wrij vingsverschijnselen en hitte-owtwikke- ling op grote hoogte. 28. Het verhaal over de toverkracht van Plutanus had de belangstelling van Joris gewekt. „Ik zou gaarne eens nader ken nismaken met deze merkwaardige per soonlijkheid", merkte hij op. „Maar WIJ wensen niets MEER met hem te maken te hebben", antwoordde Jolliepop, terwijl hij zich met een ruk omkeerde. „Kom, meneer Panda, wij gaan huiswaarts". Pan da wilde Jolliepop volgen, maar dit was niet naar de zin van Joris. „Hoe nu, man neke?!", riep hij uit, hem met zijn stokje staande houdend, „wilt ge zomaar huis waarts keren? Foei! Ziet ge dan helemaal wo plichten niet?!" „Mijn plichten?", her haalde Panda verbaasd. „Wat moet ik dan doen?" „Dat behoorde u duidelijk te zijn", hernam Joris verwijtend. „Volgens uw eigen verhaal vertrouwde de heer Plutanus zich aan uw zorgen toe. Ge zoudt zijn gids zijn door deze, voor hem zo vreemde, we reld van uiterlingen. En wilt ge nu deze arme weerloze tovenaar aan zijn lot over laten? Nog maals: FOEI!" Jolliepop, die nu bemerkte, dat Panda niet met hem was meegekomen, zag met grote ongerustheid, dat zijn kleine meester bij Joris bleef. „Nu laat meneer Panda zich weer bepraten", stelde hij verbitterd vast. „Maar IK laat mij hier niet meer mee in. Tovenaars en bedriegers, zij allen leiden naar de gevan genis!" „RIJST MOET met de voetjes in het water staan" placht onze onderwijzer te zeggen bij het bespreken van de sawah- bouw op Java, zich aldus juist, maar wei nig origineel uitdrukkend. Waarom overi gens de rijst zoveel water nodig heeft, werd ons nooit duidelijk gemaakt en het zou nog vele jaren duren, eer we het ge heim daarvan konden door- gronden. Bij wat nu volgen gaat, la ten we de bergrijst die niet veel water nodig heeft, uiter aard buiten beschouwing, want het gaat ons uitsluitend en al leen om de vraag, waarom de moeras- of waterrijst zoveel water krijgt toegediend. Natte rijst wordt meestal op kroeekbedden uitgezaaid, xvaar aanvankelijk het water niet zo hoog staat. Is echter het wortelstelsel behoorlijk ont wikkeld, dan laat men het water hoger stijgen in overeenstemming met de groei der zaailingen. Dan kan aan het overplan ten worden gedacht, mits bijtijds gezorgd is voor voldoende toevoer van water naar de door dijkjes omgeven sawah's, die min stens tweemaal geploegd, geëgd en van onkruid gezuiverd zijn, zodat de jonge rijstplantjes op een schoon veld kunnen worden uitgeplant. De zaailingen worden nu bij bundeltjes van 10 a 20 stuks uit de kweekbedden ge trokken, de aanhangende bodemdeeltjes worden uitgespoeld, en gebundeld worden de plantjes op lange bamboestaken naar het plantveld gedragen. Vóór de bundeltjes worden losgemaakt, laat men ze minstens enige uren met de wortels in de modder liggen en eerst daarna kan het werkelijke uitplanten beginnen. Verdere bijzonderheden zullen we u be sparen, want het is alleen nog maar van belang te weten, dat vóór het planten men het opstaande water van de sawah's heeft laten afvloeien en dat pas enige dagen na het planten het water weer op de akker wordt toegelaten. Gedurende -de hele ver dere groei blijft de rijst in het ivater staan, met uitzondering van de laatste week vóór de oogst, wanneer men de sawah laat drooglopen. De meeste andere planten zouden een dergelijke be handeling niet verdragen, want door de laag water die op de sawah staat, kun- nen de xvortels niet voldoende zuurstof opnemen, zodat de plant sterft. En bij rijst zou dit eveneens moeten ge beuren, want deze plant heeft niet alleen veel vocht, maar eveneens veel zuurstof nodig. Desondanks tiert de rijst uitstekend op de natte akkers. De verklaring van deze tegenstrijdigheid moeten we zoeken in het water, waarin zich op de bodem der velden zeer snel een laag algen ontwikkelen, welke organismen veel zuurstof uit het water weten op te nemen en dit weer afgeven aan de rijstwortels, die zonder deze wel kome hulp werkelijk geen kans zouden zien de plant onder deze omstandigheden welig te doen gedijen. Nu we toch bij de grassen zijn beland, kunnen we ook wel eens de misvatting rechtzetten die ons vertelt datAmerika en Canada typische graanlanden zijn. Inte gendeel, Europa komt die eer toe. Daarover morgen. II. Pétillon (Nadrruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2