Samenstelling Eerste Kamer DE SAMENZWEERDER' Agenda voor Haarlem MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Kort en bondig Uitbreiding tot 75 leden TWEEDJASSEN Politieke voorlichting in T.V.-uitzending 5 Waarom niet juist dié meubelen gekozen. Pluimveetentoonstelling geniet reeds grote interesse Kleuterconsultatiebureau te Aerdenhout geopend Feestavond van ,,Nut en Genoegen" Bij station Heemstede wordt hulpperron gebouwd Examens Eerste optreden Haarlems Jeugdtheater was succes fVERVOLGVERHAAL^ v door Friedrich Bruegel J Verkoop fruitteeltbedrijf te Hoofddorp RUPMAAssBrDsi;1 PONDERDAG 11 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag zijn in alle provinciale hoofd steden van ons land de leden van de Pro vinciale Staten bijeengekomen voor de ver kiezing van de leden van de uitgebreide Eerste Kamer. Aanvankelijk waren er vijf tig leden en thans zijn vijfenzeventig leden gekozen. De nieuwe samenstelling is als volgt: Partij van de Arbeid 22 (15) Katholieke Volkspartij 25 (17) Anti-Rev. partij 8 (7) Chr. Hist. Unie 8(6) Comm. Partij 4 (1) Staatk. Geref. Partij 1 Vrijheid en Democratie 7 (4) In de groep der provincies Gelderland, Overij-sel, Groningen en Drente zijn ge- Jcozsn Partij van de Arbeid: mr. J. A. Jonk man, 's-Gravenhage; H. Oosterhuis, Am sterdam; dr. F. Wibaut, Amsterdam; mevr. dr. H. Verweij Jonker, Eindhoven; ir. H. Vos, Wassenaar (nieuw lid); C. W. van Win'gerden, Amsterdam (nieuw lid). K.V.P.: dr. L. J. C. Beaufort, Nijmegen; dr. J- J- Gielen, Nijmegen; mr. E. M. J. Sassen, Vught; H. C. Nijkamp, Enschedé. A.R.: mr. W. Rip, Bennekom; J. Tjalma, Hoogeveèn; M. Ruppert, Zeist (nieuw lid). C.H.: mr. G. Kolff, Geldermalsem, mr. G. Vixseboxse, Holten (O.); ir. M. A. Geuze, Poortvliet (nieuw lid). V.V.D.: H. D. Louwes, Zuidhorn; mr. R. H. baron de Vos van Steen wijk, De Wijk. C.P.N.: J. Brandenburg, Amsterdam. In de groep der provincies Noordholland en Friesland zijn gekozen: Partij van de Arbeid: prof. dr. ir. W. Schermerhorn, Delft; mej. mr. M. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage; D. de Loor, Delft; j, B. Broeksz, Hilversum; prof. dr. I. Sam- k'alden, Wageningen (nieuw lid); mr. H. Willemse, Rotterdam (nieuw lid). Als prof. Samkalden de portefeuille van Justitie aanvaardt zal in zijn plaats wor den benoemd: jhr. mr. T. A. J. W. Scho ren, Middelburg. K.V.P.: mr. G. C. J. D. Kropman, Amster dam; mr. P. J. Witteman, Overveen; jhr. mr, O. F. A. N. van Nispen tot Pamnerden, Hillegom (nieuw lid). A.R.: mr. H. J. Hellema, Laren (N.H.); H. Algra, Leeuwarden. C.H.: mr. R. Pollema, Leeuwarden; J. Rustige, Amsterdam (nieuw lid). V.V.D.: mr. J. de Wilde, Amsterdam; mr. H. van Riel, 's-Gravenhage (beiden nieuwe leden). C.P.N.:s C Geugjes, Amsterdam; L. See- gers, Amsterdam (beiden nieuwe leden). In Zuid-Holland zijn gekozen: Partij van de Arbeid: mr, J. In 't Veld, 's-Gravenhage; J. L. Hoogland, St. Anna Parochie; P. J. Kapteyn, Bentveld (Bloe- mendaal); H. J. de Dreu, Assen; mr. G. van Hall, Amsterdam; mr. H. de Niet, Wa geningen (nieuw lid). K.V.P.: ir. E. H. A. Kraaijvanger, Rot terdam; A. L. H. Roebroek, 's-Gravenhage; mevr. J. A. A. Luijck, geb. Sleijfer, Am sterdam; Th. S. J. Hooij, Haarlem (beiden nieuw lid). A.R.: mr. A. Anema, Haarlem; J. Schip per, Utrecht. C.H.: mr. W. F. Lichtenauer, Rotterdam; J, W. van Hulst, Amsterdam. ADVERTENTIE V.V.D.: mr. A. N. Molenaar, Wassenaar; mevr. dra J. F. Schouwenaar, geb. Frans- sen,, Bilthoven (nieuw lid). C.P.N.: B. S. Polak, Amsterdam (nieuw lid). S.G.P.: ds. C. Smits, Sliedirecht (nieuw lid). In de groep der provincies Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Limburg zijn gekozen: Partij van de Arbeid: mr. G. J. P. Cam- melbeeck, Eindhoven; dr. L. M. de Rijk, Amersfoort; mr. A. de Roos, Amsterdam; S. de Jong, Zutfen (laatste drie zijn nieuwe leden). K.V.P.: mr. F. G. C. J. M. Teulings, Vught; J. A. Middelhuis, Utrecht; H. M. van Lieshout, Eindhoven; Chr. G. Matser, Arnhem (nieuw lid); dr. H. J. J. van Velt- hoven, 's Hertogenbosch; mr. L. de Gou, Steenbergen; N. Schuurmans, 's Hertogen bosch (nieuw lid); J. M. Zegers, Schayk (nieuw lid); prof. dr. Th. L. M. Thurlings, Wageningen (nieuw lid); C. G. A. Mertens, Venlo; J. H. J. Maenen, Heerlen; mr. L. F. H. Regout, Meerssen; J. A. Koops, Venlo (nieuw lid); jhr. mr. P. G. M. van Meeu wen, Ulestraten (nieuw lid). A.R.: mr. I. A. Diepenhorst, Amsterdam. C.H.: J. Reijers, Kamerik. V.V.D.: prof. mr. G. de Grooth, Leiden (nieuw lid). ADVERTENTIE vanaf ƒ68. GEN. CRONJéSTRAAT 1 a—1 b On vragen van het Tweede Kamerlid de heer Fokkema (A.R.) over het geven van politieke voorlichting over de kabinetsfor matie in een door de VARA verzorgde te levisie-uitzending heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen thans medegedeeld, dat hij het alleszins begrijpelijk en ook aanvaardbaar acht dat bij een causerie over de kabinetsformatie (het eerste gedeelte van de bedoelde uit zending) wordt uitgegaan van een bepaald politiek standpunt. Wel betreurt hij het, dat de spreker enige ogenblikken wijdde aan een twistgesprek met. een dagblad over een in dat blad gepubliceerde politie ke opvatting. Het tweede gedeelte van de uitzending beoogde een forum voor de camera te brengen ter besprekjng van een der vraag stukken, die bij de. kabinetsformatie mee spelen, namelijk dat van de bezitsvorming. Als regel zijn bij dergelijke disclissies sprekers van verschillende politieke rich ting betrokken, waardoor een objectieve voorlichting zo goed mogelijk is gewaar borgd. In het. onderwerpelijke geval was dit door bijzondere omstandigheden onmo gelijk gebleken, naar de gesprekleider vooraf mededeelde. De programmaleiding van de VARA heeft in dit geval blijkbaar, gezien de actualiteit van het onderwerp, de uitzending niet willen uitstellen en het risico genomen, dat het betrokken vraag stuk alleen vanuit een bepaalde politieke opvatting werd belicht. De betrokken omroepvereniging, aldus de minister, heeft ongetwijfeld politieke voorlichting beoogd. De omstandigheid, dat zij een enkele maal niet geheel vin haar op zet is geslaagd, en het feit, dat zij haar po litieke voorlichting baseert op haar eigen beginselen, behoeven naar de mening van de minister niet in strijd te komen met het ook thans nog door hem gehandhaafde standpunt, dat bij de beelduitzendingen, die slechts over één zender geschieden en dan nog alleen gedurende een zeer beperkt aantal uren, een bijzondere mate van zelf beperking, zowel wat betreft de politieke uitzendingen als de propaganda voor de eigen omroepverenigingen op haar plaats is. Voor de grote landelijke pluimveetentoon- stelling, de tweede Holland-show, georgani seerd door de pluimvee- en konijnenfokkers vereniging „De Eendracht" te Heemstede, uie op 1 en 2 december in het Verenigings gebouw te Heemstede wordt gehouden, zijn vele prijzen binnengekomen. Van H.M. de Koningin en Prins Bernhard is een zilveren medaille ontvangen. Op de tentoonstelling zullen vele hoenders, krielhoenders, konijnen, Post- en sierduiven te zien zijn. die aan Uw opvattingen van smaak, stijl en degelijkheid beantwoorden? Onze collecties zijn zowel klassiek als modern. Mogen wij U adviseren? Nieuwe Spiegelstraat 34-40 Amsterdam Tel 33641 Op 1 maart 1955 werd in de christelijke school (Theo van Tijeninstituut) aan de van Lennepweg te Aerdenhout een consultatie bureau voor zuigelingenzorg opgerichf dat sindsdien aanzienlijk uitgebreid is. Woensdagmiddag om vier uur werd in dit schoolgebouw door de voorzitter van het bestuur van de wijkverpleging Aerdenhout- Bentveld, afdeling van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis", mr. P. J. Prinsen Geerligs, eveneens een kleutercon sultatiebureau geopend. De leiding van bei de bureaus berust bij de kinderarts me vrouw H. G. HuibregtseMeijerink, die in dit werk wordt bijgestaan door dg beide wijkverpleegsters, zuster H. J. G. Lugthart en zuster A. G. Haagsma. Bij de officiële opening waren tegenwoor dig de bestuursleden van de wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld mevrouw F. T. Lou- wersevan Lohuizen en mevrouw D. Wil lemseGiesen, alsmede de districtsverpleeg ster voor kinderhygiëne, zuster N. Nieuw- poort uit Alkmaar. Mr Prinsen Geerligs noemde het een pret tige ervaring voor het bestuur, dat er in Aerdenhout nu ook een consultatiebureau voor kleuters geopend kan worden. Dank zij de goede zorgen van mevrouw Huibregtse en de beide wijkverpleegsters gaat het met het zuigelingenconsultatiebureau steeds in stijgende lijn, aldus mr. Prinsen Geerligs. Op het voorstel ook een dergelijk spreekuur voor kleuters te gaan houden, werd in Aer denhout gunstig gereageerd. Er kwamen tot dusverre niet minder dan veertig aanvragen binnen. Voor het eerste spreekuur, van 45 uur waren zeven kleuters met hun moeders aanwezig. De overigen n op een wacht lijst geplaatst en komen in de volgende we ken aan de beurt. Na deze woorden bood mr. Prinsen Geerligs dokter Huibregtse en de beide zusters bloemen aan. Mevrouw Huibregtse zeide, dat het kleu- terwerk niet eenvoudig ;s. Niet alleen heeft men hier met de kleuters te maken, doch ook het contact met de ouders is heel be langrijk bij dit opvoedende werk. Dokter Huibregtse zal om de veertien dagen 's woensdags van 4—5 uur spreekuur voor de kleuterconsultatie houden. Op de andere woensdagen is er spreekuur van het zuigelingenbureau. Deze foto geeft een goed beeld van de werkzaamheden, die verband honden met de asfaltering van de Kinderhuissingel te Haarlem. Op 18 juli werd door de gemeenteraad een krediet van f 150.000 beschikbaar gesteld voor de verbreding van de rijweg tot negen meter, het asfalteren van het wegdek en de aanleg van enige parkeerhavens. Dit gedeelte van het werk zal in de loop van de volgende week gereedkomen, waardoor de Kinderhuis singel tot aan het Kenaupark bereden zal kunnen worden. Aan de andere kant van de Kinderhuissingel bij de Zijlbrug zal echter nog heel wat werk verzet moeten worden, voordat het gehele complex van de verbeteringen daar ter plaatse klaar zal zijn. Zo heeft de gemeenteraad gisteren een aanvullend krediet verstrekt voor het aanleggen van dubbele rijbanen met een verkeersheuvel in het midden bij de Zijlbrug, waardoor een gedeelte van het plantsoen daar zal moeten worden afgegraven. Men verwacht, dat het gehele werk niet voor het einde van deze maand gereed zal komen. De feestavond ter gelegenheid van het vijfendertigjarig bestaan van de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen", die woensdag in .het Minervatheater te Heem stede gegeven werd, begon met het gebrui kelijke openingswoord van de waarnemend voorzitter, de heer L. Beek. Hij bedankte onder meer de zustervereniging „H.A.T." voor de gezonden bloemen en richtte zich vervolgens tot mevrouw Rizon en de heer J. Loerakker. De eerste werd toegesproken, omdat zij de vereniging sinds haar. bestaan onafgebroken als donatrice heeft gesteund en de tweede, omdat hij tot de oprichters behoort en in het verleden bestuurslid, re gisseur en speler is geweest. Voor beide ju bilarissen had „Nut en Genoegen" een aan denken bestemd, de heer Loerakker, die deze avond niet aanwezig kon zijn, zal het later ontvangen. Het feestprogramma bestond uit de op voering van de show „Blijf toch vrolijk in het leven", welke door een variétégezel schap werd opgevoerd. Opmerkelijk was het, dat de belangrijke functie van conférencier in dit programma de zwakste schakel vorm de. Want ofschoon Tonny Leerink zich de moeite getroostte bijna voor iedere aankon diging van costuum te verwisselen, slaagde hij er toch niet in hiermede de attractie van zijn onbelangrijke liedjes te verhogen. Dat over de bromfiets werd ten minste tot in het vervelende gerekt en het lijkt ons ook niet tot de taak van een conférencier te be horen, een kwartier te vullen met het zingen van liedjes van Witte, Davids en Speenhof, en dan als „clirpax",Waar.,de, blanke top, der duinen" te zingen. Het duo „Jo Jo" was stellig eejo klasse beter. Zij hebben zich eveneen's toegelegd op het steeds meer in de mode komende genre van twee zangers met een guitaar, waarbij originele liedjes op een vlotte en onderhou dende manier gezongen werden. Uitstekend was ook de goochelaar Ad. Engel, die zijn verbluffende manipulaties in een amusante stijl ten uitvoer bracht. De traditionele accor deonvirtuoos was hier Jan Strijker. Een ander succesvol duo werd gevormd door „The Xylophonians", die het zo langzamer hand vermaard geworden „Zirkus Renz" als een dankbaar aanvaarde toegift ten uitvoer brachten. Niet minder verrukt was het pu bliek over „The Red Girl", een uiterst jeug dig acrobaatje, dat haar lichaam houdingen wist te geven, die men voor een mens bijna onmogelijk ^ou houden. Als extra nummer werd nog het ensemble „De Paradelly's" aangekondigd; eveneens een drietal acroba ten. waarvan er één als een voormalig wer kend lid van „Nut en Genoegen" werd her kend. Ook zij werkten bijzonder goed en maakten de zaal soms stil van spanning over de afloop van hun originele menselijke py- ramides. Aldus wist het bestuur van „Nut en Genoegen" leden en donateurs een pro gramma te bieden, waarmee men het jubi leum op een passende wijze heeft weten te vieren. Benoeming. Bij Koninklijk Besluit is mejuffrouw A. Stoll te Amsterdam, school opziener van het kleuteronderwijs in district Noordholland, waartoe ook Haarlem be hoort, met ingang van 1 oktober benoemd tot inspectrice voor de kleuteropleidingen. Nadat de vorige week de bomen van de spoorwegovergang in de Zandvoortselaan bij de halte Heemstede-Aerdenhout ver plaatst waren, is thans een begin gemaakt met de bouw van het hulpperron in de rich ting Leiden langs de hulpbaan, nadat daar reeds -van te voren een plaatskaartenkantoor was gebouwd. Zoals men hieruit kan zien vorderen de spoorwegwerken hier in gestaag tempo, ver wacht mag worden dat binnen niet al te lange tijd het spoorwegverkeer over de hulpbaan geleid zal kunnen worden. Het liep al tegen de middag en de zon scheen warmer en warmer. Merlijn besloot een ogenblikje te rusten en hij ging zitten op een grote kei onder de bomen. Toen werd hij nieuwsgierig, wat er toch eigenlijk in dat boekje zou staan, dat het oude vrouwtje hem had gegeven; hij haalde het uit de mand en begon erin te lezen. En nauwelijks had hij enkele bladzijden bekeken of hij zette grote ogen op van verbazing... want wat hij daarin las, was wel héél wonderlijk! 15-16 Dr. Cannegieter overleden. In de ouder dom van ruim 74 jaar is maandag te Alphen aan de Rijn onverwacht overleden dr. J. P. Cannegieter, emeritus-predikant der Neder lands Hervormde kerk en in vroeger jaren een vooraanstaand figu.ir in de vrijzinnig hervormde beweging. Directeur-hoofdingenieur. Tot directeur hoofdingenieur van de Prov.Waterstaat is be noemd ir. F. H. v. d. Linde van Sprankhuizen, thans hoofdingenieur bij de Provinciale Wa terstaat in Utrecht. Hij volgt ir. F. E. D. Enschedé in deze functie op, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd per 1 januari 1957 heengaat. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede is verhinderd vrijdag 12 oktober spreekuur te houden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: H. C. Boom, H. J. Klaassen, C. J. Glas, allen te Amsterdam; W. Strubbe, Amstelveen: L. J. A. Coenen, Helmond. Artsexamen le gedeelte: mej. C. M. Breman en de heren J. Spreij, D. B. Kagenaar, E. den Dooren de Jong, R. J. Bergmans, C. J. Hempenius, allen te Amsterdam; W. P. J. Botman, Bovenkarspel. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen (sectie a): A. H. Paape en K. Krombeen, beiden te Amsterdam. ADVERTENTIE Woensdagmiddag heeft het onlangs op gerichte Haarlems Jeugdtheater onder lei ding van de heer H. C. Hartman, een voor stelling voor de gezamenlijke speeltuinver enigingen gegeven in café-restaurant „Tres long" te Hillegom. Dagen achtereen is er intensief gerepe teerd en het uiterst gevarieerde programma, dat woensdagmiddag werd geboden was het resultaat hiervan. De zevenjarige José van den Berg, die ook op de feestavond ten bate van het medische kleuterhuis „Margriet" zo'n succes oogstte, bleek ook in „Treslo-g" in enkele balletsoli een goed figuur te slaan. Wie een kijkje had kunnen nemen achter de coulissen, had een aantal in kleurige costuumpjes gestoken kinderen gezien, die vlak voor hun optreden nog even snel de acrobatische toeren en danspasjes doorna men om toch maar vooral goed te voorschijn te komen. Op de avond voor de voorstelling zijn de ouders van de kinderen nog tot laat in de nacht bezig geweest met het naaien van de costuumpjes. Ook zij hebben een belangrijk deel bijgedragen tot het welslagen van de mi'ddag. De heer Hartman deelde ons na de voorstelling mee, dat hij in het vervolg de vrij gevaarlijke trapezennummers niet meer in het programma zal opnemen. „Het welzijn van de kinderen is voor mij het belangrijk ste", zo zei hij. Provinciale Staten dü Als ze mij ondervraagd hadden over Semal, dan zou ik gecapituleerd hebben en alles hebben verteld. Ik zou bekend hebben, dat ik die rat uit de weg had geruimd. Het woord „rat" deed hem aan Hamlet denken. Een afschuwelijke gedachte overviel hem toen; hij had de verkeerde gedood. Zeker Semal was een moordenaar ge weest, een rat, één bonk geweld, die nu niet meer tot het land der levenden behoorde. Maar Jan had iets veel er- gers over het hoofd gezien, een mens, veel verachtelijker en veel gevaarlijker dan Semal zélf, had hij niet het leven ontnomen. En omdat hij hem had laten leven, was Rybar vermoord, zouden hij en Jablonsky óók ten gronde gaan. Antonin was die man Hij zag Antonin nu voor zich. Hij had hem vertrouwd, hij had hem bij Jablonsky geïntroduceerd; Antonin had hij geïntroduceerd, het zwijn, dat hem het wapen had gegeven om Semal te doden, dat hem geïnstrueerd had hoe hij die moord moest plegen. Nu wist hij, waarom hij dat gevoel van bevrediging niet meer kon oproepen. Ik ben niet eens een moordenaar, dacht hij, ik ben slechts het werktuig van een verrader geweest! Antonin moest opdracht gekregen hebben om Semal uit de weg te rui men en ik was het instrument, dat hij daarvoor gebruik te. Nee! Ik moet niet bekennen, dat ik Semal vermoord heb! Ik moet alles ontkennen! Ze moeten mij met An tonin confronteren. Ik moet hen dwingen dat te doen.. De sigaret was zo ver opgebrand, dat hij zijn vingers brandde. Hij drukte haar uit, frommelde in het doosje en stak een nieuwe op. Het schijnsel van het lucifer vlammetje riep ditmaal echter geen beelden op; hij was en bleef alleen. Hij was kalmer geworden, maar hij voelde zich beschaamd. Hij was beschaamd dat hij, een gerouti neerd ondergronds strijder, een partisaan, zich had laten verstrikken in de netten van een gewone ver rader. Zijn criminele onverantwoordelijkheid, zijn licht zinnigheid, had Jablonsky en alle anderen in het onheil gestort. Er bestond geen verontschuldiging voor. Hij dacht aan Jablonsky. Ze wilden hem met leugens ten val brengen, klaarblijkelijk omdat de kwestie van de illegale blaadjes niet genoeg zou opleveren voor een doodstraf. Jablonsky zou opgehangen worden, en dat zou te wijten zijn aan hem, aan zijn fouten. Jarmila was al dood en Jablonsky was bijna dood. Hoe vreemd, dat Josef Jablonsky, die steeds tegen iedere vorm van geweld was geweest, zijn leven op gewelddadige wijze zou beëindigen Jan voelde dat zijn wang vochtig, was gewoi-den. Toen hij met zijn hand over het natte plekje wreef, herkende hij het: een traan. In de zwakke gloed van zijn sigaret keek hij naar zijn hand en mompelde: Ik huil niet het komt door de rook. Plotseling was hij weer omringd door gezichten: Jar- mila's gezicht ditmaal duidelijk herkenbaar het gezicht van het meisje uit 1938, Heiena's vragende ogen, Jablonsky's waarschuwende blik, dezelfde blik, waar mede hij Jan aangekeken had toen hij gewelddaden verworpen had. Jan begon te beven. Ze zullen me doden, dacht hij. Ik ben al zo goed als dood. Het klamme zweet brak hem uit. Hij wikkelde zich steviger in de deken: Jarmila, Jablonsky, Rybar, Semal, Horók allen dood en allen gelijk geworden. Ja, Jablonsky had het bij hel rechte eind gehad: geweld is fout! Hij drukte de sigaret uit, maar hij kon het beven niet onderdrukken. Antonin heeft ons allemaal vernietigd! Hij trok de deken nog vaster om zich heen, omdat hij meende dat het beven veroorzaakt werd doordat hij koud was. Tk moet er achter zien te komen, dacht hij, wie Anto nin in werkelijkheid is, zodat ik met hem geconfronteerd Kan worden en kan vertellen, hoe hij het voor mij mo gelijk heeft gemaakt om Semal neer te schieten: dat zou Jablonsky vrij pleiten en aantonen, dat Antonin de wer kelijke moordenaar was en ik slechts zijn instrument. Hij speelde met deze gedachten, totdat hij in slaap vie HOOFDSTUK XVIII Op de ochtend van de 14de april kwam, zoaL iedere ochtend, het bewakingspersoneel van de gevangenis bijeen om de bevelen voor de komende dag in ontvangst te nemen. Toen de routine-orders gegeven waren, nam de directeur het Partij-orgaan op om de bewakers een overzicht te geven van de belangrijkste berichten en om hen het hoofdartikel te verduidelijken. Dit was in overeenstemming met de directieven van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De ambtenaren moesten poli tiek geschoold worden en waakzaam blijven, en ze dien den te begrijpen, wat de Partij wilde. Het was een onaer- :!eel van cle voorgeschreven scholing. Op de voorpagina stond het officiële communiqué over Organisatie no. 5. De directeur las het voor. Het was niet het eerste communiqué, dat voorgelezen werd. De be wakers namen er gedwee kennis van, maar de woorden maakten geen grotere indruk op hen dan in voorgaande gevallen. De directeur besprak vervolgens het hoofdartikel, dat uitweidde over oorlogsophitsers en uitlokking van ge welddaden. Het eindigde met een toespeling op de on vergelijkbare macht van de grote bondgenoot en bescher mer. Die woorden maakten een iets grotere indruk, hoe wel men ze niet voor de eerste keer hoorde. Zoals altijd, vond de directeur het ook ditmaal nood zakelijk er enkele welgekozen woorden aan toe te voe gen. Hij waarschuwde zijn mensen om de reglementen niet op een liberale wijze uit te leggen, maar om de ge vangenen met gestrengheid te behandelen en om hen generlei vriendelijkheden te bewijzen. Het waren staats vijanden, verraders en oorlogsophitsers. Doch ook die woorden maakten op niemand indruk; dat zei hij iedere dag. De meeste bewakers waren pas enkele maanden ge leden aangesteld, nadat de Partij hun politieke betrouw baarheid onderzocht had. Vergeleken met de oude be wakers voelden zij zich als een soort elite, doch zij besef ten niet, dat zij in die luttele maanden precies zo gewor den waren als degenen, waar zij zo op neer zagen. Hun gedachten hielden zich reeds voornamelijk bezig met de salariëring, extra-vergoedingen, speciale verstrekkingen van levensmiddelen en kleren, en pensioenen. De oude bewakers, van wie Durda het langst in dienst was geweest, hadden eerst angst gehad voor hun nieuwe collega's, maar zij waren er al gauw achter gekomen, dat zij, de'veteranen, niets te vrezen hadden, zolang zij er maar voor zorgden, dat hun lidmaatschapskaarten van Vakbond en Partij in orde waren, zolang zij maar op hun woorden letten. In de kringen van Durda heerste geen angst. Angst heerste echter wel aan de top, bij degenen, die een hogere rang dan inspecteur hadden. In die krin gen hadden ontslag en bevordering een politieke beteke nis. Wat zich daar afspeelde, was een waarschuwing voor de lager geplaatste ambtenaren. Voorzichtigheid, placht Durda te zeggen, is voor ambtenaren altijd noodzakelijk geweest, maar tegenwoordig is een onvoor zichtige beambte een zelfmoordenaar. (Wordt vervolgd). De Provinciale Staten van Noordholland zijn vanmorgen in openbare vergadering te Haarlem bijeengekomen voor de ver kiezing van de leden van de uitgebreide Eerste Kamer. Alle leden (77) waren aan wezig. De uitslag was als volgt: 1. A.R. G stemmen, 2. Comm. partij 11 st., 3. WD 9 st., 4. CHU 5 st., 5. Partij van de Arbeid 27 st., 6. KVP 19 st. In de Provinciale Staten zijn zeven ver tegenwoordigers van de A.R.-partij en vier van de CHU. Dé' vergadering besloot een brief te zen den aan de Tweede Kamer, inzake het ont werp van wet 'op de ruimtelijke ordening. Gedeputeerde Staten hadden voorgesteld aan de gemeente Haarlemmermeer te ver kopen het fruitteelt-demonstratiebedrijf te Hoofddorp, omvattende tuin met houtop stand, opstallen en wandelsingel, tezamen groot 7 ha voor de prijs van f 90.000. De heer Wiese (Arbeid) vroeg of de toekomst van de heer Bos, die op het ogen blik bij het bedrijf woont en vele jaren daaraan verbonden is, verzekerd is. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer P. Blaauwboer had goede verwach tingen voor de toekomst. In de eerste plaats heeft de heer Bos gesolliciteerd en is de kans groot, dat de gemeente Haarlemmer meer een oplossing zal vinden. Mogelijk wordt hij pachter. Het gemeentebestuur heeft nog geen beslising genomen. Het voorstel werd aangenomen. ADVERTENTIE Rio Grandelaan 55, Overveen,'Tel. 24588 ZIEKENHUIS VERZEKERING DONDERDAG 11 OKTOBER Frans Hals: „The bottom of the bottle". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 iaa 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A kiss before dying", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen kameraden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The story of three love?", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Lezing volksuniversiteit, „Nieuwe visies op de plantenwereld", 8 uur. Stadsschouwburg. Lezing: „Ontmoeting met God in het geloof", 8 uur. Bakenesserkerk: motettenkoor Ned. Bachvereniging. Jeugd- kapel Sionskerk: natuur en stedenschoon in Noord-Italië lezing door Kees Hana, 8 uur. H.J.M.V.-gebouw: Nederl. Ver. van sex. hervorming, lezing: „Sexualiteit en levens geluk", 8 uur. Vleeshal: tentoonstelling ge reedschappen en machines. Noorderkapel: lezing „In het nieuwe Jeruzalem geen kerk meer", 8 uur. VRIJDAG 12 OKTOBER Minerva: „Love me or leave me", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in sneeuw", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uvr. Roxy: „Karavaan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bloed geld", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met „Het hol van de leeuw". Concertgebouw: 8.15 uur, Noordhollands Philh"rmonisch Or kest o. 1. v. Toon Verhey, m. m. v. Marie Claude Theuveny, viool. Minervatheater, 8 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt voor de Volksuniversiteit over „De toekomst van Europa". Concertgebouw: 7.30 uur, Paul Chr. van Westering geeft voor de Volksuniversi teit een inleiding tot het concert van het Noordhollands Philharmom Orkest.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7