Twee gevaarlijke geesteszieken terroriseerden Italiaans dorp Mr. Struycken gaat eerst nog terug naar de Antillen iVÖROL DeTondpaslo van standingS. Eisenhowers ingrijpen verlangd Oordeel in Nederlandse bladen is niet onverdeeld gunstig Honderd schoolkinderen zvaren hun gijzelaars totdat politie aanviel Gouverneur wordt minister Zorgen over Tanya Chwastov Het nieuwe kabinet 9 Arbeider, die bestorming leidde, werd gedood Geheim overleg leverde nog niets op Veiligheidsraad wordt Ingelicht in geheime zitting Britse vakbonden blijven looneisen stellen Prins Bernhard gedurende twaalf dagen in Amerika Vroegere vice-premier van Oost-Duitsland gevlucht Salarisherziening hogere ambtenaren DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 MILAAN (Reuter) De 27-jarige, gees telijk onvolwaardige Arturo Sampata en diens 22-jarige broer, Osvaldo, hebben woensdag in een voorstad van Milaan, Te- razzano, een arbeider doodgeschoten, die de politie behulpzaam was bij het ontzetten van 96 kinderen, die zes uur lang door de broers in een school werden vastgehouden. De broers werden zelf door het optreden van de politie gewond. De beide mannen, van wie Arturo veertien dagen verlof had uit een inrichting voor krankzinnige mis dadigers, bezetten de school om elf uur 's ochtends, verzamelden de kinderen in de hall en knevelden drie onderwijzeressen. De broers, die gewapend waren, eisten een losprijs van 200.000.000 lire (ongeveer 1.200.000 gulden). Als zij deze som niet kregen, zouden zij iedereen doden. Een vrouw, die naar het oordeel van de broers te dicht bij de school kwam, namen zij on der vuur. De vrouw kreeg een schotwond in het been. Een uur nadat de mannen de school had den bezet, was het gebouw omsingeld door 500 politiemannen en carabinieri en ston den pantserwagens gereed. Angstige ouders trachtten door het politiekordon te breken om hun kinderen te hulp te snellen. Volgens de politie hadden de twee broers genoeg ontplofbare stoffen bij zich om „het gehele district op te blazen". Pogingen om de broers met luidsprekers te bewegen het verzet op te geven, bleven vruchteloos. Osvaldo riep, dat de politie hen wilde doden en Arturo betoogde luid keels, dat hij niet krankzinnig was. Dreigementen De broers dreigden de kinderen met zuur blind te zullen maken en de school te zul len opblazen. Zij lieten de kinderen beves tigen, dat zij een fles zuur en springstof bij zich hadden. Overigens hielden zij reke ning met een langdurig beleg, want zij eisten levensmiddelen en elektrische kook kachels voor de kinderen. De publiciteit vergaten zij evenmin, want zij eisten ook televisiecamera's, fotografen en een micro foon. Een politieman, die een poging deed de school binnen te dringen, moest zich onder een hagel van kogels terugtrekken. Op advies van een psychiater besloot de politie tenslotte tot een aanval over te gaan, omdat van een volgende fase in Ar- turo's geestestoestand het ergste verwacht moest worden. Op twee plaatsen trachtte men de school binnen te dringen. Een ar beider, die de politie behulpzaam was, om dat hij de school van binnen kende, werd doodgeschoten, toen hij als eerste een raam binnenklom. Bovendien werden twee po litiemannen, die het gebouw van boven trachtten binnen te komen, met machine pistolen bestookt. De politie beantwoordde het vuur met machinegeweren. Onmiddellijk daarna slaagde men er op (Van onze correspondent in New York) Na afloop van een gesprek met dr. Fawzi, Sèlwyn Lloyd en Haimmerskj oeld heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau gisteren verklaard, dat de bespre kingen nog steeds een explosief karakter hadden. Men verkeert nog in het stadium van vragen en antwoorden. Hedenochtend komt het viertal opnieuw bijeen en in de loop van de middag zouden, volgens het plan, zowel de aohttien eensgezinden van de conferentie van Londen als de Veilig heidsraad in geheime zitting het resultaat vernemen van de intieme besprekingen. Zoals te verwachten was, hebben de Britten en Fransen verklaard dat hun hou ding in principe niet is veranderd en er geen nieuw Brits plan bestaat. In welinge lichte kringen blijft men de mening toege daan, dat de Britten bereid zijn naar een oplossing te streven die voor Egypte ge makkelijker aanvaardbaar zou zijn dan die, welke in de oorspronkelijke Frans-Britse resolutie wordt voorgesteld. Ongunstig De rede van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak in de Veilig heidsraad, waarin hij felle kritiek oefende op de houding van Egypte, heeft in Egyp tische kringen een zeer ongustige indruk gewekt. Tot dusver loofde men in die krin gen de „onpartijdige en gematigde hou ding" van België sedert hei, uitbreken van de crisis, zo meldt Belga. Het blad „Al Ahram" betreurt het, dat Spaak het nodig gevonden heeft te ver klaren, dat Egypte bij de naasting van het kanaal door wraakgevoelens gedreven werd. Wij meenden clat België een onaf hankelijk land was, dat over een zekere persoonlijkheid beschikte, aldus het blad. De Egyptische dagbladen noemen het be sluit van de Veiligheidsraad tot het houden van geheime zittingen over Suez een ..kunstgreep om het gezicht te redden". Zij schrijven, dat de bedoeling ervan blijk baar is een debat in het openbaar over de „imperialistische plannen" te vermijden. Het weekblad „Akher San" bericht, dat de Egyptische Suezkanaal autoriteiten aan de Britse en Franse consuls in de kanaal zone hebben gevraagd maatregelen te tref fen voor het ontruimen van de huizen, die voorheen bezet waren door westerse em ployees van de Suezkanaal compagnie. Egypte heeft geen nieuwe loodsen nodig, zo hebben de Egyptische kanaal autori teiten bekend gemaakt. Op het ogenblik zijn er 233 loodsen in dienst, tegen 205 on der het bewind van de oude kanaalmaat schappij. Van de 233 doen er 147, onder wie 97 Egyptenaren,. volledig dienst. De overige zijn nog in opleiding. Port Said zal een vrijhandelszone worden, waarin vrij heid van tolrechten en belastingen zal heersen. Het is de bedoeling, dat de reizi gers, die door het Suezkanaal gaan, hier tegen speciale prijzen koopwaar uit alle landen kunnen aanschaffen. Tevens zou Port Said een permanent centrum van be voorrading voor alle landen van het Mid den-Oosten kunnen worden. Er zal zich een entrepothandel kunnen ontwikkelen, die voor de kopers geen enkele kostenver hogingen met zich zou brengen. twee plaatsen in de school binnen te ko men. Arturo werd door een carabiniere en een onderwijzeres ontwapend. Osvaldo gaf zich over toen hij gewond werd bij het stuk schieten van een slot. Arturo bleek twee schotwonden te hebben opgelopen. De verbolgen menigte wilde Arturo om brengen, toen hij op een draagbaar werd weggedragen. De politie redde zijn leven door te zeggen, dat hij bij de beschieting was omgekomen. LONDEN, (AFP) Het herhaalde aan dringen van de Britse regering op de vak verenigingen, om zich bij het stellen van looneisen te matigen, wordt door de vak verenigingen genegeerd. De organisatie van bouwvakarbeiders, waarbij ruim een mil joen arbeiders zijn aangesloten, heeft be sloten een loonsverhoging van zestien per cent te vragen. Verder hebben de drie mil joen arbeiders van de machine-industrie, de twee miljoen handelsbedienden, meer dan een half miljoen landarbeiders en 150.000 arbeiders in de wolindustrie loon eisen gesteld. De regering handhaaft haar standpunt, dat iedere loonsvei'hoging tot een grotere inflationistische druk zal lei den. Daar stellen de vakverenigingen ech ter tegenover, dat de vermindering van de industriële produktie een rechtstreeks ge volg is van de monetaire politiek De gouverneur van de Nederlandse An tillen, mr, A. A. M. Struycken, die is aange zocht minister van Binnenlandse Zaken, van P.B.O. en Bezitsvorming te worden in het nieuwe kabinet, heeft woensdagmiddag een bezoek aan dr. Drees gebracht. Na af loop zei hij, zich principieel bereid ver klaard te hebben de leiding van het minis terie op zich te nemen. Hij had echter een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de organisatie van dit departement. Dit voorbehoud betreft in hoofdzaak de personeelsformatie van het thans met de P.B.O. en de Bezitsvorming uit te breiden departement van Binnenlandse Zaken. Onlangs heeft prof. Romme voor het geval hij zou worden voorgedragen als minister van Binnenlandse Zaken als conditie ge steld, dat hem voor een juiste uitvoering van zijn taak ook de daarvoor nodige outillage ter beschikking zou worden ge steld. De P.B.O. had tot nu toe onder minister De Bruyn geen afzonderlijke staf. Over de nieuwe organisatie van het depar tement van Binnenlandse Zaken zal nu nader overleg worden gepleegd. Voor de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zal aan het nieuwe departement een staatssecretaris worden benoemd. Afscheid van de Antillen „Ik zal de Nederlandse Antillen met leed wezen verlaten", zei mr. Struycken. „In de periode, die ik er heb doorgebracht, heb ik uiteraard wel enige moeilijkheden onder vonden, maar niettemin bewaar ik aan mijn ambtsperiode daar een bijzonder dankbare herinnering wegens de vriendschap en de genegenheid, die ik er heb ondervonden, niet alleen uit een kleine kring, maar ook van de zijde der bevolking en wegens het respect, dat men mij als vertegenwoordiger van de Kroon toedroeg". De gouverneur zal, vóór hij zijn nieuwe ambt aanvaardt, naar de Antillen terug keren. Op het ogenblik dat hij de terugreis aanvaardt of dat waarop hij in Nederland aankomt, zal de benoeming tot minister in gaan. Wanneer hij naar Willemstad zal terugkeren, hangt af van enkele omstandig heden, onder meer van de formulering der regeringsverklaring van het nieuwe kabi net, waarbij zijn aanwezigheid uiteraard vereist is. De gouverneur verwacht, uiter lijk dinsdag 16 oktober naar Willemstad te kunnen vertrekken. „Onkreukbaar" Het te Willemstad (Curagao) verschijnend dagblad „Today" noemt de benoeming van mr. Struycken tot minister een waar dige afsluiting van de Antilliaanse periode; een periode, die hem veel strijd bracht. „De Sturm-und Drang-periode, die de gouver neur meemaakte, is niet gemakkelijk voor een scherp jurist van de oude stempel. Men heeft het hem ook niet gemakkelijk ge maakt en openlijk dingen in dé schoenen geschoven welke iedere man diep moesten grieven. Voor ons staat vast dat hij steeds trachtte het belang van het land te dienen, al was het misschien wel eens te star in de nieuwe sfeer van de staatkundige verhou dingen tussen Nederland en de Antillen". „Today" noemt de heer Struycken een onkreukbare figuur bij wie het recht heilig is en die de pogingen tot schending daarvan fel tegenwerkte. Het Statenlid Debrot (K.V.P.) noemde de heer Struycken een waardig opvolger van prof. Beel en zijn benoeming tot minister een erkenning van zijn prestaties onder moeilijke omstandigheden in de overgangs periode van afhankelijkheid naar zelfstan digheid in eigen aangelegenheden. De heer Struycken heeft door het vasthouden aan de beginselen van recht en rechtvaardig heid als gouverneur enorm veel bereikt, zo zei de heer Debrot. Op uitnodiging van admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber der geallieerde zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan en van de Amerikaanse Atlantische vloot, zal prins Bernhard een driedaags bezoek brengen aan de marinebasis Norfolk. Aan boord van het modernste, 60.000 ton me tende vliegkampschip „Forrestal" zal de Prins vlootoefeningen bijwonen. In Washington zal prins Bernhard de voor de vijfde maal toegekende Willem de Zwijgerprijs uitreiken aan de Amerikaanse journalist, die naar het oordeel van een daartoe ingestelde jury in het verstreken jaar het beste artikel over Nederland heeft geschreven. Via Asheville, waar een fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie wordt bezocht, gaat de Prins naar New Orleans, waar hij een rede zal uitspreken voor de Vereniging tot bestudering van internationale vraag stukken. Tenslotte zal een kort bezoek aan New York worden gebracht, waar de Prins zal spreken in een bijeenkomst van de Neder- landsojKamer van Koophandel. De Prins hoopt 20 oktober in de Verenig de Staten te arriveren en op 1 november de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Bijeenkomst Kon. Ned. Vereniging voor Tuinbouw en Plantkunde Op dinsdag 23 oktober houdt de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Tuinbouw en Plant kunde in hotel-café-restaurant „Rusthoek" te Bloemendaal haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. Mr. D. Hanekuyk zal een cause rie houden over de land- en tuinbouw van Nieuw Zeeland. ADVERTENTIE NEW YORK (Un. Press) Senator Her- bert H. Lehman heeft president Eisenhower woensdag verzocht „persoonlijk bij de Britse regering te bemiddelen" teneinde de ontvoering van de kleine Tanya Chwastov door haar Russische vader te voorkomen. In een telegram aan de president zei Leh man dat „de laatste kans om dit Ameri kaanse kind „uit de handen der Russen te redden", zou zijn om haar in Engeland te detineren. „Er is tijd nodig om vast te stellen wie de wettige voogdij over het kind heeft en deze schandelijke misdaad en menselijke tragedie te voorkomen," aldus Lehman. Tevoren had het State Department Leh man medegedeeld, dat het met de Britse regering de mogelijkheden onderzoekt om het kind te detineren, teneinde haar status vast te stellen. Ook senator James O. Eastland her nieuwde zijn verzoek bij het State De- pa'-' nt tot het nemen van onmiddellijke diplomatieke stappen om te voorkomen dat Alexei Chwastov eerst refugé, thans De Rus Alexis Chivastov, die met zijn dochtertje Tanya (2ih jaar) bij het ver trek van de „Queen Mary" uit Neiu York aan de aandacht van de Ameri kaanse emigratiebeambten ontsnapte. Hij zou op weg zijn naar Krasnodar aan de Zwarte Zee, om daar zijn oude moeder te bezoeken. Sinds hij in Southampton werd af gehaald door leden van de Russische ambassade in Londen, is hij echter volkomen zoek. De foto links is het laatste, wat van de kleine Tanya werd gezien: vragende kinder ogen, glurend van achter het gordijn in de trein, die Alexis met zijn dochter onder geleide naar Londen bracht. repatriërend naar zijn geboorteland Rus land zijn in de V. S. geboren dochter naar Rusland meeneemt. Als Amerikaans staatsburgeres heeft de 2Vs-jarige Tanya het recht om in de Ver enigde Staten op te groeien, aldus East land, en niemand kan haar dat recht ont nemen. Moeder en dochter waarschuwen het Westen tegen Hermann Kastner MÜNCHEN (United Press) Gitta Kast ner, de dochter van de uit Oost-Berlijn ge vluchte vroegere vice-premier van Oost- Duitsland, Hermann Kastner, heeft het Westen gewaarschuwd tegen haar vader. Gitta woont met haar broeder Ralf en haar moeder, een Russische van origine, in München, waar zij deelgenote is in een handel in oude munten. In een radio interview voor „American Forces Network" in Duitsland, vertelde zij dat haar vader „een gevaarlijk man" is, een communistisch intellect, die waarschijnlijk op last van de Oostduitse regering naar het westen ge komen is. Zij gelooft, dat Kastner van plan is, propaganda te maken voor de Duitse hereniging op Oostduitse voorwaarden. Gitta's moeder verklaarde bang te zijn. De rechtse politicus, die met de commu nisten gecollaboreerd heeft, is in Beieren aangekomen. Plet nieuws van zijn vlucht werd onthuld door de Westduitse krant Tagesspiegel. Kastner trad in 1950 af als plaatsvervangend premier en als voor zitter van de Oostduitse liberaal-demo- cratisohe partij, na een twist in de lei ding. Hij behield echter de steun van de Russen en communisten. Premier Grote- wohl plaatste hem aan het hoofd van het regeringsbureau voor cultuur en weten schap. Kort na de oorlog werd Kastner als een van de machtigste Oostduitse politici beschouwd. Hij kwam ten val toen partij leiders klaagden over zijn buitensporige levenswijze. Vele bladen bevatten beschouwingen over het nieuwe kabinet,welks waarschijn lijke samenstelling gisteren bekend werd, en over de manier waarop het tot stand gekomen is. Onder het opschrift „Plerstel en geen vernieuwing" schrijft de Nieuwe Rotter damse Courant (lib.) dat er iets is bereikt dat bijzonder veel lijkt op een reconstructie van het oude kabinet. Reconstructie wil dan zeggen dat het nieuwe kabinet aan gepast zal zijn aan de onderlinge parle mentaire krachtenverhouding in de Twee de Kamer tussen P. v. d. A. en K.V.P. Er zit aan de gevonden oplossing iets bitters, aldus de N.R.C., „omdat de recon structie niet is uitgelopen op aanpassing van de brede basis aan hetgeen redelijk zou zijn geweest: uitbreiding met het libe rale element. In een liberale minister zou mr. Burger versterking hebben kunnen vinden van de niet-confessioneel gefun deerde vleugel van het kabinet, waar alle aanleiding toe was. Maar de laatste con tacten met de liberale kandidaat-minister waren van dien aard dat er moeilijk een positief resultaat van kon worden ver wacht. Als mr. Burger op een makkelijke manier van de aanvankelijke liberale be reidverklaring had willen afkomen, had hij het niet, beter, maar wel eleganter kunnen aanpaklcen fdah hij nu heeft gedaan. Hij heeft tenslotte de eenvoudige weg gekozen, de alliantie van Rome en Calvijn in de kaart spelende en zijn volslagen gemoti veerde principiële wens, dat een liberaal deel zou nemen, prijsgevende. Heeft hij dat van harte gedaan?" Tenslotte zegt de N. R. C.: „Wanneer er eindelijk een kabinet zal zijn, zal er een einde kunnen komen aan het gerucht, dat omstandigheden ten hove oplossing van de formatiecrisis in de weg staan. Nu waarschijnlijk niet minder dan negen ministers uit het oude kabinet in het nieuwe zitting zullen heb ben, zal voorts een zekere continuïteit gewaarborgd zijn in het verkeer tussen het staatshoofd en de ministers, dat ge wichtige maar zich uiteraard aan de openbaarheid onttrekkende draaipunt in ons constitutioneel bestel. Deze continuï teit zal nuttig en nodig zijn, als de moei lijkheden ten hove zouden blijken niet te zijn opgelost met het communiqué van Koningin en Prins, op 24 augustus j.l. gepubliceerd. Op één punt in dit verband hopen wij, dat het gereconstrueerde kabinet niet naar continuïteit zal streven. Het zal, in tegenstelling tot hetgeen tot nu toe is gebeurd, zijn beleid er welbewust op moeten richten dat een kwestie, die brede kringen in ons volk met zorg blijkt te gaan vervullen, duidelijk in rechte banen komt." Het Algemeen Handelsblad (lib.) slaakt een zucht van verlichting. „Maar het is een zucht op termijn. Men zal de daden van het nieuwe ministerie moeten afwachten. Vergelijkt men het kabinet, dat thans tot stand schijnt te komen, met de ver kiezingsuitslag uit de late lente,'dan is het merkwaardig, dat de A.R. met haar verlies van twee zetels in de Kamer, on verzwakt in de regering terug zal keren. Daar het hier echter uitnemende krach ten als prof. Zijlstra en mr. Algera be treft, zien wij geen reden om lang bij deze rekenkunstige bezwaren stil te staan. Tenslotte is het landsbelang ge diend met een zo krachtig mogelijke ministersploeg. Alles-tezamen wijst de gehele ontwik keling op een terugkeer van het overi gens grondig gereconstrueerde kabinet van dr. Drees. Zeker, er zullen een aantal nieuwe figuren zijn. Maar ook het nieu we kabinet-Drees zal wat zijn samenstel ling betreft zijn steun vinden in vier par tijen uit de Tweede Kamer. Dat het zo irriterend lang moest duren, is aan een paar hoofdoorzaken te wijten. Daar is allereerst de felle animositeit tussen de P.v.d.A. en de K.V.P., twee partijen waarvan leden gedurende ge ruime tijd tezamen regeringsverantwoor ding hebben gedragen. De vier maanden verbruikte tijd was blijkbaar nodig om de tegenstanders min of meer murw te maken en daardoor toch weer te geraken tot een vorm van samenwerking. Hoe „innig" die samenwerking zal zijn, moet de toekomst leren." „De informatie van mr. Burger is -ge slaagd, mits men niet vraagt hoe", meent De Maasbode (kath.). „In ernst en in grievendheid overtreft des heren Burgers handelwijze verre wat de V.V.D. tot dusverre had ervaren. Het eigenaardige is, dat zo vele onaange naamheden terecht zijn gekomen op de rug van die partij, welke zich ten tijde van de gehele formatie het minst op de voorgrond plaatste en welke zich het voorzichtigst heeft gedragen. Wij betreu ren deze gang van zaken ook hierom, omdat in het kabinet voor de rechtse ministers zeer wel een vruchtbare sa menwerking met drs. Korthals zou mo gelijk zijn geweest." De Tijd (kath.) vindt dat het nieuwe kabinet meer aan het geluk dan aan de wijsheid van mr. Burger te danken is. „Er zijn op deze wijze toch twee vol waardige zetels voor de anti-revolutio nairen vrij gekomen en daarmede is het aantal „rechtse" ministers gebracht op acht, als men tenminste een minister van christelijk-historischen huize tegenwoor dig nog rechts mag noemen. Daartegen over heeft de P.v.d.A. vijf van haar beste mensen geplaatst. Zonder op het punt van de zetelverdeling te overvragen heeft zij haar positie toch versterkt, door het optreden van een nieuwe minister van Financiën, de heer Hofstra, wiens radicale ideeën voldoende bekend zijn om zorg te baren. De K.V.P. heeft eveneens bekwame ministers ingebracht, onder wie de eerste vrouwelijke minister, mej. Klompé, hoewel nieuw in dit ambt, toch niet als een zwakke figuur mag worden 'w aangemerkt. De erfenis van de kabinets- formatie 1952 echter drukt ook op dit kabinet. Het verlies van sleutelposities, vooral in de sociaal-economische sector, is niet goedgemaakt." „Met de politieke samenstelling van het kabinet gaan we graag akkoord," schrijft de Volkskrant (kath.). „We voelden niet voor de allerbreedste basis. In een parlementaire democratie hoort ook oppositie. En er is reden om de liberalen die rol te laten. In hun poli tiek met betrekking tot een progressief beleid. Daarnaast werd vooral in de laatste fase van de formatie duidelijk, dat de belangstelling van de liberalen zich vooral richtte op de mogelijkheid om het vrijzinnig deel van een nieuw kabinet te versterken. Aan socialistische kant mocht dat weerklank vinden, bij ons uiteraard niet. En zeker niet ten koste van een christelijk gefundeerde partij als de A.R.". „De manier waarop de heer Korthals (V.V.D.) op het laatste ogenblik buiten de regeringskoets is getuimeld, laat een wat wrange nasmaak achter", schrijft Het Parool (soc.). „Het nieuwe ministerie-Drees vertoont geen enkel liberaal trekje meer. Wie van de noodzaak van een parlemen taire oppositie overtuigd is, behoeft daar niet rouwig om te zijn." „Wie de vermoedelijke samenstelling van het nieuwe ministerie-Drees beziet, zal zich slechts met te meer verbazing afvragen, waarvoor die maandenlange crisis nodig was. Liefst negen demissio naire departementshoofden keren terug. Het wordt dus een echt kabinet van „zittenblijvers". Want slechts vier nieu we ministers treden op. Wie het kras zou willen uitdrukken, kan zelfs gekscheren, dat vier maanden nodig bleken om enige ministeries te kunnen pensioneren." De nieuwe regering is een regering die in overeenstemming is met de uitslag van de verkiezingen, concludeert Het Vrye Volk. „Een regering onder leiding van Drees. Een regering met een ongerepte positie van de P.v.d.A., die bij de verkiezingen vier zetels heeft gewonnen. Een regering met een vooruitstrevend program. De thans gevormde regering zal een reeks ingrijpende beslissingen moeten nemen. Zowel op het terrein van de binnenlandse politiek, waar het vraag stuk van lonen en prijzen weer de volle aandacht zal vergen, als op het terrein van de buitenlandse politiek, waarop be slissingen zullen moeten vallen over ver schillende plannen voor Europese inte gratie. Enkele van de in het program opgesloten afspraken zullen bij de uit voering nog heel wat hoofdbrekens kos ten. Men denke aan het ingewikkelde compromis over de te volgen huurpoli- tiek. Deze regering wordt extraparlementair genoemd. Deze aanduiding zal weinig hebben te betekenen. De personen die voor de verschillende partijen zitting hebben genomen, zijn zonder uitzonde ring politieke figuren. En de meesten zijn politieke persoonlijkheden van de eerste rang. Het is derhalve te verwachten, dat de fracties in de Tweede Kamer zich in hoge mate verantwoordelijk zullen voe len voor het beleid, dat deze regering zal voeren. De praktijk zal hen daartoe, ook al zouden zij anders willen, dwingen." Trouw (prot.-chr.) schrijft: „De zaak stond zo: Een kabinet zonder P.v.d.A.-medewerking was niet te for meren. Een kabinet zonder K.V.P.-mede- werking was niet te formeren. Een kabi- Kunstmatige satellieten en ruimte stations vormen nog steeds een gewild onderwerp voor technische tekenaars. Hier is weer zo'n toekomstbeeld van een Amerikaanse ingenieur: aanko mende en vertrekkende raketten in de nabijheid van een ruimte-station - uitgerust met alle mogelijke antennes en radar-spiegels - dat als tussenbasis dient bij de exploratie van het heelal. net zonder A.R.-medewerking was niet te formeren. Een kabinet zonder V.V.D.- medewerking tenslotte blijkbaar wel. Daar is het op uitgedraaid. Wat ons betreft zouden wij er niet om hebben getreurd indien een kabinet zon der A.R.-medewerking wel zou hebben kunnen worden tot stand gebracht. Op positie voeren kan in het landsbelang zijn. Wij stonden echter voor het feit, dat het niet zonder A.R.-medewerking kon. In zekere zin komt een partij daarbij in een dwangpositie. En als zij dan bepaalde eisen gaat stellen beginnen andere par tijen die eisen al spoedig als overdreven en onbehoorlijk èn als erop gericht om de zaak in de war te brengen, voor te stel len. Dergelijke beschuldigingen hebben de anti-revolutionairen de laatste weken van liberale en socialistische zijde veel moeten aanhoren." Het blad is van oordeel dat in het nieuwe kabinet de protestants-christelijke positie te zwak is zowel ten aanzien van de beide grote partijen alsook ten aanzien van de linkerzijde. „De heer Drees had dit van meet af in gezien. Hij had dan ook gerekend met 2 A.R.- en 1 C.H.-minister. Maar de heer Burger ging daar van afwijken. Hij vond 1 A.R. en 1 C.H. genoeg. Tenslotte ging hij overstag. Zo hebben we nu dit kabinet, dat we zonder veel vreugde begroeten, maar waarvan we hopen, dat het werkzaam moge zijn in het ware belang van ons vaderland." Volgens De Telegraaf (onafh.) is mr. Bur ger erin geslaagd „zijn nieuwe politieke „vrienden" die hij meende in het politieke spel der P.v.d.A. tegen de K.V.P. te kunnen gebruiken, weer weg te manoeuvreren". „De stroming in de V.V.D., die' zich hardnekkig tegen de deelneming van haar partij aan de regering had verzet, zal zich ongetwijfeld opgelucht gevoelen, het overige deel der partij zal nu mis schien meer geneigd zijn, de onontbeer lijke taak te vervullen van een critische parlementaire oppositie. Het komt ons voor, dat deze loop van zaken voor ons land wel eens gunstige gevolgen zou kunnen hebben. Er zijn een aantal mutaties, waarvan de betekenis niet geheel onderschat mag worden. De eerste indruk is, dat van dit „nieuwe bloed" een krachtig beleid kan worden verwacht. Bij de te verwachten ingrijpende financiële voorstellen mag in het parlement geen krachtig oppositio neel geluid ontbreken." Na kennisneming van de standpunten van de personeelsvertegenwoordigingen in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken met betrek king tot een door de regering voorgenomen herziening van de salariëring van enkele groepen van hogere rijksambtenaren met ingang van 1 september 1956, heeft de re gering besloten geen wijziging te brengen in de door haar aan deze commissie voor gelegde voorstellen. In grote lijnen houdt deze herziening een verlenging in van de salarisschalen, waar aan een maximum salaris is verbonden, geldende voor de ingenieur le klasse, we tenschappelijk ambtenaar le klasse en re ferendaris, met 3 jaarlijkse periodieken van 29,per maand en een verhoging van de salarisschalen, geldende voor da hoofdingenieur, administrateur en hoger met 3 tot 5 periodieken. De minima worden in mindere mate verhoogd. Tevens zal voor bepaalde groepen in de wetenschappelijke en wetenschappelijk- technische sector een verbetering tot stand worden gebracht door overbrenging van de daarop betrekking hebbende rangen in een hogere schaal, zoals de rangen van hoofd- ingenieurA, wetenschappelijk hoofdambte naar A en van hoofdingenieur voor bijzon dere diensten. De rang van administrateur A komt te vervallen. Voor de functionarissen, die thans deze rang hebben, wordt een over gangsregeling getroffen. De aanpassing aan de nieuwe salarisscha len zal plaatsvinden onder directe toeken ning van 2 a 3 periodieke verhogingen, zulks mede afhankelijk van de mate, waar in ook de minima der schalen zijn ver hoogd. Van de herziening zijn uitgezonderd de ambtenaren of groepen van ambtenaren, waarvan de bezoldiging in het verleden reeds is verhoogd, waarbij vooruitgelopen werd op deze herziening. Voor de leraren bij het V.H.M.O. en N.O. heeft reeds in 1953 een dergelijke salariscorrectie plaatsgevon den.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9